Svenska fjärilar
Imago av storfläckig pärlemorfjäril Fjärilar
Lepidoptera

OBS! Familjer OBS!
Imago av storfläckig pärlemorfjäril
Detta är en lista över fjärilar som hittills har påträffats i Sverige. Sammanställd av Bert Gustafsson, som även tar emot uppgifter om nya arter som påträffas i landet samt övriga synpunkter på listan. Den systematiska ordningen följer Ole Karsholt og Per Stadel Nielsen - Revideret fortegnelse over Danmarks Sommerfugle 2013.

Micropterigoidea (Käkmalar)
Micropterigidae (Käkmalar) Bilder på samtliga arter

Micropterix Hübner, 1825 (Käkmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. tunbergella (Fabricius, 1787) (Lövskogskäkmal)
  2. mansuetella Zeller, 1844 (Starrkäkmal)
  3. aruncella (Scopoli, 1763) (Dubbelkäkmal)
  4. aureatella (Scopoli, 1763) (Barrskogskäkmal)
  5. calthella (Linnaeus, 1761) (Kärrkäkmal)

Eriocranioidea (Purpurmalar)
Eriocraniidae (Purpurmalar) Bilder på samtliga arter

Dyseriocrania Spuler, 1910 (Purpurmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. subpurpurella (Haworth, 1828) (Ekpurpurmal)
Paracrania Zagulajev, 1992 (Purpurmalar)
  1. chrysolepidella Zeller, 1851 (Avenbokpurpurmal)
Eriocrania Zeller, 1851 (Purpurmalar)
  1. unimaculella (Zetterstedt, 1839) (Långfläckig purpurmal)
  2. sparrmannella (Bosc, 1791) (Praktpurpurmal)
  3. salopiella (Stainton, 1854) (Spetsfläckig purpurmal)
  4. cicatricella (Zetterstedt, 1839) (Hagpurpurmal)
  5. semipurpurella (Stephens, 1835) (Vårpurpurmal)
  6. sangii (Wood, 1891) (Tvillingpurpurmal)

Hepialoidea (Rotfjärilar)
Hepialidae (Rotfjärilar) Bilder på samtliga arter

Gazoryctra Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. ganna (Hübner, 1808) (Silverbandad rotfjäril)
  2. fuscoargenteus (O. Bang-Haas, 1927) (Lapprotfjäril)
Triodia Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. sylvina (Linnaeus, 1761) (Kamsprötad rotfjäril)
Korscheltellus Börner, 1920 (Rotfjärilar)
  1. lupulina (Linnaeus, 1758) (Lerfärgad rotfjäril)
  2. fusconebulosa (De Geer, 1778) (Ormbunksrotfjäril)
Phymatopus Wallengren, 1869 (Rotfjärilar)
  1. hecta (Linnaeus, 1758) (Dvärgrotfjäril)
Hepialus Fabricius, 1775 (Rotfjärilar)
  1. humuli (Linnaeus, 1758) (Humlerotfjäril)

Nepticuloidea (Dvärgmalar)
Nepticulidae (Dvärgmalar) Bilder på samtliga arter
Nepticulinae (Dvärgmalar)
Nepticulini (Dvärgmalar)

Enteucha Meyrick, 1915 (Dvärgmalar)
  1. acetosae (Stainton, 1854) (Syradvärgmal)
Stigmella Schrank, 1802 (Dvärgmalar) - Male genitalia
  1. lapponica (Wocke, 1862) (Grå björkdvärgmal)
  2. confusella (Wood & Walsingham, 1894) (Brun björkdvärgmal)
  3. tiliae (Frey, 1856) (Linddvärgmal)
  4. betulicola (Stainton, 1856) (Småbjörkdvärgmal)
  5. sakhalinella Puplesis, 1984 (Backdvärgmal)
  6. luteella (Stainton, 1857) (Gulbrun björkdvärgmal)
  7. glutinosae (Stainton, 1858) (Vitkragad aldvärgmal)
  8. alnetella (Stainton, 1856) (Svartkragad aldvärgmal)
  9. microtheriella (Stainton, 1854) (Mindre dvärgmal)
  10. prunetorum (Stainton, 1855) (Spiraldvärgmal)
  11. aceris (Frey, 1857) (Skogslönndvärgmal)
  12. malella (Stainton, 1854) (Bandad apeldvärgmal)
  13. catharticella (Stainton, 1853) (Vägtornsdvärgmal)
  14. anomalella (Goeze, 1783) (Nypondvärgmal)
  15. centifoliella (Zeller, 1848) (Bandad rosendvärgmal)
  16. ulmivora (Fologne, 1860) (Skogsalmdvärgmal)
  17. paradoxa (Frey, 1858) (Paradoxdvärgmal)
  18. regiella (Herrich-Schäffer, 1855) (Kungsdvärgmal)
  19. crataegella (Klimesch, 1936) (Pärldvärgmal)
  20. magdalenae (Klimesch, 1950) (Ljus rönndvärgmal)
  21. nylandriella (Tengström, 1848) (Mörk rönndvärgmal)
  22. oxyacanthella (Stainton, 1854) (Skimmerdvärgmal)
  23. pyri (Glitz, 1865) (Pärondvärgmal)
  24. hybnerella (Hübner, 1813) (Opaldvärgmal)
  25. floslactella (Haworth, 1828) (Hasseldvärgmal)
  26. carpinella (Heinemann, 1862) (Avenboksdvärgmal)
  27. tityrella (Stainton, 1854) (Mörk bokdvärgmal)
  28. salicis (Stainton, 1854) (Sälgdvärgmal)
  29. myrtillella (Stainton, 1857) (Blåbärsdvärgmal)
  30. zelleriella (Snellen, 1875) (Dyndvärgmal)
  31. lappovimella (Svensson, 1976) (Lappvidedvärgmal)
  32. benanderella (Wolff, 1955) (Krypvidedvärgmal)
  33. arbusculae (Klimesch, 1952) (Nätvidedvärgmal)
  34. obliquella (Heinemann, 1862) (Pildvärgmal)
  35. trimaculella (Haworth, 1828) (Rostgumpdvärgmal)
  36. assimilella (Zeller, 1848) (Aspdvärgmal)
  37. sorbi (Stainton, 1861) (Bandad rönndvärgmal)
  38. plagicolella (Stainton, 1854) (Slåndvärgmal)
  39. lemniscella (Zeller, 1839) (Lundalmsdvärgmal)
  40. continuella (Stainton, 1856) (Kärrdvärgmal)
  41. auromarginella (Richardson, 1890) (Björnbärsdvärgmal)
  42. splendidissimella (Herrich-Schäffer, 1855) (Praktdvärgmal)
  43. pretiosa (Heinemann, 1862) (Humleblomsterdvärgmal)
  44. aeneofasciella (Herrich-Schäffer, 1855) (Mässingsdvärgmal)
  45. dryadella (Hoffman, 1868) (Fjällsippedvärgmal)
  46. poterii (Stainton, 1857) (Fingerörtsdvärgmal)
  47. filipendulae (Wocke, 1871) (Brudbrödsdvärgmal)
  48. ulmariae (Wocke, 1879) (Älgörtsdvärgmal)
  49. lediella (Schleich, 1867) (Skvattramsdvärgmal)
  50. incognitella (Herrich-Schäffer, 1855) (Brun apeldvärgmal)
  51. perpygmaeella (Doubleday, 1859) (Brun hagtornsdvärgmal)
  52. hemargyrella (Kollar, 1832) (Brun bokdvärgmal)
  53. speciosa (Frey, 1858) (Tysklönndvärgmal)
  54. lonicerarum (Frey, 1856) (Trydvärgmal)
  55. basiguttella (Heinemann, 1862) (Rotfläcksdvärgmal)
  56. svenssoni (Johansson, 1971) (Större ekdvärgmal)
  57. dorsiguttella (Johansson, 1971) (Soldvärgmal)
  58. ruficapitella (Haworth, 1828) (Korttofsdvärgmal)
  59. atricapitella (Haworth, 1828) (Långtofsdvärgmal)
  60. samiatella (Zeller, 1839) (Brunhuvad ekdvärgmal)
  61. roborella (Johansson, 1971) (Rosthuvad ekdvärgmal)
  62. tristis (Wocke, 1862) (Dvärgbjörksdvärgmal)

Trifurculini (Dvärgmalar)

Trifurcula Zeller, 1848 (Dvärgmalar) - Male genitalia
  1. headleyella (Stainton, 1854) (Brunörtsdvärgmal)
  2. cryptella (Stainton, 1856) (Alvardvärgmal)
  3. eurema (Tutt, 1899) (Stranddvärgmal)
  4. subnitidella (Duponchel, 1843) (Ängsdvärgmal)
  5. immundella (Zeller, 1839) (Harrisdvärgmal)
Bohemannia Stainton, 1859 (Dvärgmalar) - Male genitalia
  1. pulverosella (Stainton, 1849) (Fjällig apeldvärgmal)
  2. quadrimaculella (Boheman, 1853) (Fyrfläckig dvärgmal)
Ectoedemia Busck, 1907 (Dvärgmalar) - Male genitalia
  1. sericopeza (Zeller, 1839) (Lönnfruktsdvärgmal)
  2. decentella (Herrich-Schäffer, 1855) (Tysklönnsfruktdvärgmal)
  3. albibimaculella (Larsen, 1927) (Mjölondvärgmal)
  4. weaveri (Stainton, 1855) (Lingondvärgmal)
  5. septembrella (Stainton, 1849) (Johannesörtsdvärgmal)
  6. atrifrontella (Stainton, 1851) (Vitryggsdvärgmal)
  7. longicaudella Klimesch, 1953 (Svartryggsdvärgmal)
  8. amani Svensson, 1966 (Almbarksdvärgmal)
  9. intimella (Zeller, 1848) (Signaldvärgmal)
  10. hannoverella (Glitz, 1872) (Svartpoppeldvärgmal)
  11. turbidella (Zeller, 1848) (Silverpoppeldvärgmal)
  12. argyropeza (Zeller, 1839) (Aspgallsdvärgmal)
  13. albifasciella (Heinemann, 1871) (Gulkragad ekdvärgmal)
  14. subbimaculella (Haworth, 1828) (Brunkragad ekdvärgmal)
  15. agrimoniae (Frey, 1858) (Småborredvärgmal)
  16. angulifasciella (Stainton, 1849) (Bågbandad nypondvärgmal)
  17. atricollis (Stainton, 1857) (Munkdvärgmal)
  18. arcuatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Smultrondvärgmal)
  19. rubivora (Wocke, 1860) (Stenbärsdvärgmal)
  20. occultella (Linnaeus, 1767) (Vårtbjörksdvärgmal)
  21. minimella (Zetterstedt, 1839) (Glasbjörksdvärgmal)

Opostegidae (Ögonlockmalar)
Opostegidae Bilder på samtliga arter
Oposteginae

Opostega Zeller, 1839 (Ögonlocksmalar)
  1. salaciella (Treitschke, 1833) (Vit ögonlocksmal)
Pseudopostega Kozlov, 1985 (Ögonlocksmalar) - Male genitalia
  1. auritella (Hübner, 1813) (Fläckögonlocksmal)
  2. crepusculella (Zeller, 1839) (Vinkelögonlocksmal)

Adeloidea (Bladhålsmalar)
Heliozelidae (Bladhålsmalar) Bilder på samtliga arter

Antispila Hübner, 1825 (Bladhålmalar) - Male genitalia
  1. metallella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större kornellmal)
  2. treitschkiella (Fischer von Röslerstamm, 1843) (Mindre kornellmal)
Heliozela Herrich-Schäffer, 1853 (Bladhålmalar) - Male genitalia
  1. sericiella (Haworth, 1828) (Ekbladshålmal)
  2. resplendella (Stainton, 1851) (Albladshålmal)
  3. hammoniella Sorhagen, 1885 (Björkbladshålmal)

Adelidae (Antennmalar) Bilder på samtliga arter
Adelinae (Antennmalar)

Nemophora Hoffmannsegg, 1798 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. degeerella (Linnaeus, 1758) (Lövskogsantennmal)
  2. congruella (Zeller, 1839) (Barrantennmal)
  3. amatella (Staudinger, 1892) (Sibirisk antennmal)
  4. bellela (Walker, 1863) (Dvärgbjörksantennmal)
  5. metallica (Poda, 1761 (Åkerväddsantennmal)
  6. cupriacella (Hübner, 1819 (Ängsväddsantennmal)
  7. minimella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kärrantennmal)
  8. dumerilella (Duponchel, 1839) (Alvarantennmal)
Adela Latreille, 1796 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. reaumurella (Linnaeus, 1758) (Ekantennmal)
  2. cuprella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videantennmal)
  3. croesella (Scopoli, 1763) (Buskantennmal)
Cauchas Zeller, 1839 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. breviantennella Nielsen & Johansson, 1980 (Fjällantennmal)
  2. fibulella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dvärgantennmal)
  3. rufimitrella (Scopoli, 1763) (Bräsmeantennmal)

Nematopogoninae (Antennmalar)

Nematopogon Zeller, 1839 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. pilella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bronsantennmal)
  2. schwarziellus Zeller, 1839 (Gulaktig antennmal)
  3. magna (Zeller, 1878) (Sorgantennmal)
  4. adansoniella (Villers, 1789) (Bokantennmal)
  5. metaxella (Hübner, 1813) (Bredvingeantennmal)
  6. swammerdamella (Linnaeus, 1758) (Vårantennmal)
  7. robertella (Clerck, 1759) (Barrskogsantennmal)


Incurvariidae (Bladskärarmalar) Bilder på samtliga arter
Incurvariinae (Bladskärarmalar)

Alloclemensia Nielsen, 1981 (Bladskärarmalar)
  1. mesospilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Vinbärsbladskärare)
Incurvaria Haworth, 1828 (Bladskärarmalar) Male genitalia
  1. pectinea Haworth, 1828 (Blek kambladskärare)
  2. masculella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörk kambladskärare)
  3. vetulella (Zeterstedt, 1839) (Storfläckig kambladskärare)
  4. circulella (Zeterstedt, 1839) (Tajgabladskärare)
  5. oehlmanniella (Hübner, 1796) (Blåbärsbladskärare)
  6. praelatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Smultronbladskärare)
  7. koerneriella (Zeller, 1839) (Bokbladskärare)
Phylloporia Heineman, 1870 (Bladskärarmalar)
  1. bistrigella (Haworth, 1828) (Dvärgbladskärare)

Prodoxidae (Knoppmalar) Bilder på samtliga arter

Lampronia Stephens, 1829 (Knoppmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. capitella (Clerck, 1759) (Vinbärsknoppmal)
  2. luzella (Hübner, 1817) (Mosseknoppmal)
  3. corticella (Linnaeus, 1758) (Hallonknoppmal)
  4. morosa Zeller, 1852 (Rosenknoppmal)
  5. standfussiella (Zeller, 1839) (Kanelrosknoppmal)
  6. flavimitrella (Hübner, 1817) (Blåhallonknoppmal)
  7. redimitella (Lienig & Zeller, 1846) (Måbärsknoppmal)
  8. rupella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldknoppmal)
  9. fuscatella (Tengström, 1848) (Björkgallmal)
  10. aeripennella (Rebel, 1889) (Östlig knoppmal)

Tischerioidea (Luggmalar)
Tischeriidae (Luggmalar) Bilder på samtliga arter

Tischeria Zeller, 1839 (Luggmalar) - Male genitalia
  1. ekebladella (Bjerkander, 1795) (Större ekluggmal)
  2. dodonaea Stainton, 1858 (Mindre ekluggmal)
Coptotriche Walsingham 1890 (Luggmalar) - Male genitalia
  1. marginea (Haworth, 1828) (Brämluggmal)
  2. heinemanni (Wocke, 1871) (Björnbärsluggmal)
  3. gaunacella (Duponchel, 1843) (Slånluggmal)
  4. angusticollella (Duponchel, 1843) (Nyponluggmal)

Tineoidea (Malfjärilar)
Psychidae (Säckspinnare) Bilder på samtliga arter
Naryciinae (Säckspinnare)

Diplodoma Zeller, 1852 (Säckspinnare)
  1. laichartingella (Goeze, 1783) (Dubbelsäckspinnare)
Narycia Stephens, 1836 (Säckspinnare)
  1. duplicella (Goeze, 1783) (Algsäckspinnare)
Dahlica Enderlein, 1912 (Säckspinnare) - Male genitalia
  1. triquetrella (Hübner, 1813) (Kantsäckspinnare)
  2. lichenella (Linnaeus, 1761) (Jungfrusäckspinnare)
  3. lazuri (Clerck, 1759) (Röksäckspinnare)
  4. charlottae (Meier, 1957) (Tunnvingesäckspinnare)
Siederia Meier, 1957 (Säckspinnare) - Male genitalia
  1. listerella (Linnaeus, 1758) (Tallsäckspinnare)
  2. rupicolella (Sauter, 1954) (Klippsäckspinnare)

Taleporiinae (Säckspinnare)

Taleporia Hübner, 1825 (Säckspinnare) - Male genitalia
  1. tubulosa (Retzius, 1783) (Nätrörsäckspinnare)
  2. borealis Wocke, 1862 (Nordisk rörsäckspinnare)

Psychinae (Säckspinnare)
Psychini (Säckspinnare)

Bacotia Tutt, 1899 (Säckspinnare)
  1. claustrella (Bruand, 1845) (Klocksäckspinnare)
Proutia Tutt, 1899 (Säckspinnare)
  1. rotunda Suomalainen, 1990 (Björksäckspinnare)
  2. norvegica (Heylaerts, 1882) (Nordisk stråsäckspinnare)
Psyche Schrank, 1801 (Säckspinnare) - Male genitalia
  1. casta (Pallas, 1767) (Mindre stråsäckspinnare)
  2. crassiorella Bruand, 1851 (Större stråsäckspinnare)

Epichnopteriginae (Säckspinnare)

Whittleia Tutt, 1900 (Säckspinnare)
  1. retiella (Newman, 1847) (Nätsäckspinnare)

Oiketicinae (Säckspinnare)

Acanthopsyche Heylaerts, 1881 (Säckspinnare)
  1. atra (Linnaeus, 1767) (Ljungsäckspinnare)
Canephora Hübner, 1822 (Säckspinnare)
  1. hirsuta (Poda, 1761) (Sotsäckspinnare)
Pachythelia Westwood, 1848 (Säckspinnare)
  1. villosella (Ochsenheimer, 1810) (Raggsäckspinnare)
Phalacropterix Hübner, 1825 (Säckspinnare)
  1. graslinella (Boisduval, 1852) (Silkessäckspinnare)
Sterrhopterix Hübner, 1825 (Säckspinnare)
  1. fusca (Haworth, 1809) (Gråhårig säckspinnare)
  2. standfussi (Wocke, 1851) (Gulhårig säckspinnare)
Apterona Millière, 1857 (Säckspinnare)
  1. helicoidella (Vallot, 1827) (Snäcksäckspinnare)

Tineidae (Äkta malar) Bilder på samtliga arter
Myrmecozelinae (Äkta malar)

Myrmecozela Zeller, 1852 (Myrstacksmalar)
  1. ochraceella (Tengström, 1848) (Myrstacksmal)

Meessiinae (Äkta malar)

Infurcitinea Spuler, 1910 (Lavmalar) - Male genitalia
  1. ignicomella (Heydenreich, 1851) (Tallavmal)
  2. albicomella (Stainton, 1851) (Klipplavmal)
  3. argentimaculella (Stainton, 1849) (Eklavmal)
Stenoptinea Dietz, 1905 (Lavmalar)
  1. cyaneimarmorella (Millière, 1854) (Plommonlavmal)
Karsholtia Gaedike, 1986 (Lavmalar)
  1. marianii (Rebel, 1936) (Månlavmal)
Agnathosia Amsel, 1954 (Svampmalar) - Male genitalia
  1. mendicella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tiggarsvampmal)
  2. sandoeensis Jonasson, 1977 (Tallsvampmal)

Scardiinae (Äkta malar)

Montescardia Amsel, 1952 (Svampmalar)
  1. tessulatellus (Lienig & Zeller, 1846) (Punktsvampmal)
Scardia Treitschke, 1830 (Svampmalar)
  1. boletella (Fabricius, 1794) (Jättesvampmal)
Morophaga Herrich-Schäffer, 1853 (Svampmalar)
  1. choragella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedbandad svampmal)

Nemapogoninae (Äkta malar)

Triaxomera Zagulajev, 1959 (Svampmalar) - Male genitalia
  1. fulvimitrella (Sodoffsky, 1830) (Nunnesvampmal)
  2. parasitella (Hübner, 1796) (Parasitsvampmal)
Archinemapogon Zagulajev, 1962 (Svampmalar)
  1. yildizae Kocak, 1981 (Björksvampmal)
Nemaxera Zagulajev, 1964 (Svampmalar)
  1. betulinella (Paykull, 1785) (Barksvampmal)
Nemapogon Schrank, 1802 (Svampmalar) - Male genitalia
  1. granella (Linnaeus, 1758) (Kornmal)
  2. cloacella (Haworth, 1828) (Vedsvampmal)
  3. wolffiella Karsholt & Nielsen, 1976 (Mörk svampmal)
  4. inconditella (D. Lucas, 1956) (Sidensvampmal)
  5. gliriella (Heyden, 1865) (Styvskinnmal)
  6. variatella (Clemens, 1859) (Gårdsvampmal)
  7. clematella (Fabricius, 1781) (Alsvampmal)
  8. fungivorella (Benander, 1939) (Korkmusslingsmal)
  9. picarella (Clerck, 1759) (Skatsvampmal)
  10. nigralbella (Zeller, 1839) (Sebrasvampmal)
  11. falstriella (Haas, 1881) (Sorgsvampmal)
Triaxomasia Zagulajev, 1964 (Svampmalar)
  1. caprimulgella (Stainton, 1851) (Hålträdssvampmal)
Neurothaumasia Le Marchand, 1934 (Svampmalar)
  1. ankerella Mann, 1867 (Schacksvampmal)

Tineinae (Äkta malar)

Pelecystola Meyrick, 1920 (Svampmalar)
  1. fraudulentella (Zeller, 1852) (Skimmersvampmal)
Trichophaga Ragonot, 1894 (Bomalar) - Male genitalia
  1. tapetzella (Linnaeus, 1758) (Tapetmal)
  2. scandinaviella Zagulajev, 1960 (Spybollsmal)
Elatobia Herrich-Schäffer, 1853 (Barkmalar)
  1. fuliginosella (Lienig & Zeller, 1846) (Tallbarksmal)
Tineola Herrich-Schäffer, 1853 (Klädesmalar)
  1. bisselliella (Hummel, 1823) (Klädesmal)
Tinea Linnaeus, 1758 (Bomalar) - Male genitalia
  1. pellionella Linnaeus, 1758 (Pälsmal)
  2. dubiella Stainton, 1859 (Dunmal)
  3. bothniella Svensson, 1953 (Slagugglebomal)
  4. pallescentella Stainton, 1851 (Silomal)
  5. steueri G. Petersen, 1966 (Dimfläcskmal)
  6. columbariella Wocke, 1877 (Duvbomal)
  7. svenssoni Opheim, 1966 (Svalbomal)
  8. semifulvella Haworth, 1828 (Rödgul bomal)
  9. trinotella Thunberg, 1794 (Trepunktsbomal)
Niditinea G Petersen, 1957 (Bomalar) - Male genitalia
  1. fuscella (Linnaeus, 1758) (Sparvbomal)
  2. striolella (Matsumura, 1931) (Kattugglebomal)
  3. truncicolella (Tengström, 1848) (Hästmyrebomal)
Monopis Hübner, 1825 (Bomalar) - Male genitalia
  1. laevigella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fällmal)
  2. weaverella (Scott, 1858) (Hedbomal)
  3. spilotella (Tengstöm, 1848) (Svartvit bomal)
  4. obviella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldkantmal)
  5. imella (Hübner, 1813) (Prickbomal)
  6. monachella (Hübner, 1796) (Munkbomal)
  7. fenestratella (Heyden, 1863) (Fönsterbomal)

Perissomasticinae (Äkta malar)

Haplotinea Diakonoff & Hinton, 1956 (Insektsmalar) - Male genitalia
  1. ditella (Pierce & Diakonoff, 1938) (Kvarnmal)
  2. insectella (Fabricius, 1794) (Insektsmal)

Teichobiinae (Bräkenmalar)

Psychoides Bruand, 1853 (Bräkenmalar)
  1. verhuella Bruand, 1853 (Svartbräkenmal)

Gracillarioidea (Styltmalar)
Roeslerstammiidae (Bronsmalar)

Roeslerstammia Zeller, 1839 (Bronsmalar)
  1. erxlebella (Fabricius, 1787) (Lindbronsmal)

Bucculatricidae (Kronmalar) Bilder på samtliga arter

Bucculatrix Zeller, 1839 (Kronmalar) - Male genitalia
  1. demaryella (Duponchel, 1840) (Björkkronmal)
  2. ulmella Zeller, 1848 (Ekkronmal)
  3. ulmifoliae (M. Hering, 1931) (Lundalmskronmal)
  4. thoracella (Thunberg, 1794) (Lindkronmal)
  5. bechsteinella (B&S, 1805) (Hagtornskronmal)
  6. albedinella (Zeller, 1839) (Almkronmal)
  7. frangutella (Goeze, 1783) (Brakvedskronmal)
  8. cidarella (Zeller, 1839) (Alkronmal)
  9. gnaphaliella (Treitschke, 1833) (Hedblomsterkronmal)
  10. maritima Stainton, 1851 (Strandasterkronmal)
  11. nigricomella (Zeller, 1839) (Prästkragekronmal)
  12. cristatella (Zeller, 1839) (Röllikakronmal)
  13. humiliella Herrich-Schäffer, 1855 (Vinterkronmal)
  14. laciniatella Benander, 1931 (Alvarkronmal)
  15. absinthii Gartner, 1865 (Malörtskronmal)
  16. artemisiella Herrich-Schäffer, 1855 (Kalkkronmal)
  17. ratisbonensis Stainton, 1861 (Sandkronmal)

Gracillariidae (Styltmalar)
Gracillariinae (Styltmalar)

Parectopa Clemens, 1860 (Styltmalar)
  1. ononidis (Zeller, 1839) (Vickerstyltmal)
Micrurapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. gradatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Gökärtstyltmal)
Caloptilia Hübner, 1825 (Styltmalar) - Male genitalia
  1. cuculipennella (Hübner, 1796) (Ljus askstyltmal)
  2. populetorum (Zeller, 1839) (Punktstyltmal)
  3. suberinella (Tengström, 1848) (Fläckstyltmal)
  4. elongella (Linnaeus, 1761) (Alstyltmal)
  5. betulicola (M.Hering, 1928) (Björkstyltmal)
  6. rufipennella (Hübner, 1796) (Tysklönnsstyltmal)
  7. alchimiella (Scopoli, 1763) (Större ekstyltmal)
  8. robustella Jäckh, 1972 (Mindre ekstyltmal)
  9. stigmatella (Fabricius, 1781) (Aspstyltmal)
  10. falconipennella (Hübner, 1813) (Falkstyltmal)
  11. jurateae Bengtsson, 2010 (Skogslönnstyltmal)
  12. hemidactylella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Roststyltmal)
Gracillaria Haworth, 1828 (Styltmalar)
  1. syringella (Fabricius, 1794) (Syrénmal)
Aspilapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. tringipennella (Zeller, 1839) (Svartkämpestyltmal)
Euspilapteryx Stephens, 1835 (Styltmalar)
  1. auroguttella (Stephens, 1835) (Johannesörtsstyltmal)
Calybites Hübner, 1822 (Styltmalar)
  1. phasianipennella (Hübner, 1813) (Videörtsstyltmal)
Povolnya Kuznetsov, 1979 (Styltmalar)
  1. leucapennella (Stephens, 1835) (Svavelstyltmal)
Sauterina Kuznetsov, 1979 (Styltmalar)
  1. hofmanniella (Schleich, 1867) (Snedstreckad gökärtsmal)
Acrocercops Wallengren, 1881 (Styltmalar)
  1. brongniardella (Fabricius, 1798) (Snedstreckad ekstyltmal)
Leucospilapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. omissella (Stainton, 1848) (Gråbostyltmal)
Callisto Stephens, 1834 (Veckmalar) - Male genitalia
  1. coffeella (Zetterstedt, 1839) (Videveckmal)
  2. insperatella (Nickerl, 1864) (Häggveckmal)
  3. denticulella (Thunberg, 1794) (Apelveckmal)
Parornix Spuler, 1910 (Veckmalar) - Male genitalia
  1. loganella (Stainton, 1848) (Fjällbjörksveckmal)
  2. fagivora (Frey, 1861) (Bokveckmal)
  3. carpinella (Frey, 1863) (Avenboksveckmal)
  4. anglicella (Stainton, 1850) (Hagtornsveckmal)
  5. devoniella (Stainton, 1850) (Hasselveckmal)
  6. betulae (Stainton, 1854) (Vårtbjörksveckmal)
  7. scoticella (Stainton, 1850) (Rönnveckmal)
  8. finitimella (Zeller, 1850) (Mindre slånveckmal)
  9. traugotti Svensson, 1976 (Glasbjörksveckmal)
  10. polygrammella (Wocke, 1862) (Dvärgbjörksveckmal)
  11. atripalpella Wahlström, 1979 (Svartpalpsveckmal)
  12. torquillella (Zeller, 1850) (Större slånvecksmal)

Lithocolletinae (Guldmalar)

Phyllonorycter Hübner, 1822 (Guldmalar) Male genitalia
  1. harrisella (Linnaeus, 1761) (Gulspetsad ekguldmal)
  2. roboris (Zeller, 1839) (Bergeksguldmal)
  3. quercifoliella (Zeller, 1839) (Ekbladsguldmal)
  4. lautella (Zeller, 1846) (Ekplantsguldmal)
  5. schreberella (Fabricius, 1781) (Lundalmsguldmal)
  6. heegeriella (Zeller, 1846) (Vit ekguldmal)
  7. maestingella (Müller, 1764) (Bokguldmal)
  8. tenerella (Joannis, 1915) (Ljus avenboksguldmal)
  9. coryli (Nicelli, 1851) (Sidenhasselguldmal)
  10. esperella (Goeze, 1783) (Mörk avenboksguldmal)
  11. corylifoliella (Hübner, 1796) (Sirlig björkguldmal)
  12. strigulatella (Lienig & Zeller, 1846) (Gråalsguldmal)
  13. rajella (Linnaeus, 1758) (Ljus alguldmal)
  14. cavella (Zeller, 1846) (Glasbjörksguldmal)
  15. ulmifoliella (Hübner, 1817) (Vårtbjörksguldmal)
  16. stettinensis (Nicelli, 1852) (Brun alguldmal)
  17. klemannella (Fabricius, 1781) (Mörkröd alguldmal)
  18. froelichiella (Zeller, 1839) (Rödgul alguldmal)
  19. nicellii (Stainton, 1851) (Bandad hasselguldmal)
  20. anderidae (W. Fletcher, 1875) (Dvärgbjörksguldmal)
  21. junoniella (Zeller, 1846) (Lingonguldmal)
  22. tristrigella (Haworth, 1828) (Skogsalmsguldmal)
  23. trifasciella (Haworth, 1828) (Kaprifolguldmal)
  24. emberizaepenella (Bouche, 1834) (Tryguldmal)
  25. leucographella (Zeller, 1850) (Eldtornsguldmal)
  26. cerasicolella (Herrich-Schäffer, 1855) (Körsbärsguldmal)
  27. spinicolella (Zeller, 1846) (Slånguldmal)
  28. blancardella (Fabricius, 1781) (Apelguldmal)
  29. oxyacanthae (Frey, 1856) (Hagtornsguldmal)
  30. sorbi (Frey, 1855) (Rönnguldmal)
  31. populifoliella (Treitschke, 1833) (Poppelguldmal)
  32. apparella (Herrich-Schäffer, 1855) (Grå aspguldmal)
  33. pastorella (Zeller, 1846) (Höstjolsterguldmal)
  34. sagitella (Bjerkander, 1790) (Röd aspguldmal)
  35. connexella (Zeller, 1846) (Vårjolsterguldmal)
  36. quinqueguttella (Stainton, 1851) (Krypvideguldmal)
  37. dubitella (Herrich-Schäffer, 1855) (Spetsvinklad videguldmal)
  38. salictella (Zeller, 1846) (Pilguldmal)
  39. heringiella (Grönlien, 1932) (Svartvideguldmal)
  40. hilarella (Zetterstedt, 1839) (Klubbstreckad videguldmal)
  41. rolandi (Svensson, 1966) (Lappvideguldmal)
  42. brevilineatella (Benander, 1944) (Kortstreckad videguldmal)
  43. salicicolella (Sircom, 1848) (Vinkelbandad videguldmal)
  44. platani (Staudinger, 1870) (Platanguldmal)
  45. acerifoliella (Zeller, 1839) (Naverlönnsguldmal)
  46. joannisi (Le Marchand, 1936) (Skogslönnsguldmal)
  47. geniculella (Ragonot, 1874) (Tysklönnsguldmal)
  48. insignitella (Zeller, 1846) (Lusernguldmal)
  49. nigrescentella (Logan, 1851) (Gökärtsguldmal)
  50. staintoniella (Nicelli, 1851) (Ginstbladsguldmal)
Cameraria Chapman, 1902 (Guldmalar)
  1. ohridella Deschka & Dimic, 1986 (Kastanjemal)

Phyllocnistinae (Saftmalar)

Phyllocnistis Zeller, 1848 (Saftmalar) - Male genitalia
  1. saligna (Zeller, 1839) (Pilsaftmal)
  2. labyrinthella (Bjerkander, 1790) (Aspsaftmal)
  3. unipunctella (Stephens, 1834) (Poppelsaftmal)

Yponomeutoidea (Spinnmalar)
Yponomeutidae (Spinnmalar)
Yponomeutinae (Spinnmalar)

Yponomeuta Latreille, 1796 (Spinnmalar) - Male genitalia
  1. evonymella (Linnaeus, 1758) (Häggspinnmal)
  2. padella (Linnaeus, 1758) (Slånspinnmal)
  3. malinellus Zeller, 1838 (Apelspinnmal)
  4. cagnagella (Hübner, 1813) (Benvedsspinnmal)
  5. rorrella (Hübner, 1796) (Pilspinnmal)
  6. irrorella (Hübner, 1796) (Molnspinnmal)
  7. plumbella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Punktspinnmal)
  8. sedella Treitschke, 1832 (Blyspinnmal)
Euhyponomeuta Toll, 1941 (Spinnmalar)
  1. stannella (Thunberg, 1788) (Tennspinnmal)
Zelleria Stainton, 1849 (Brunmalar)
  1. hepariella Stainton, 1849 (Askbrunmal)
Euhyponomeutoides Gaj, 1954 (Vinbärsmalar) - Male genitalia
  1. albithoracellus Gaj, 1954 (Mindre vinbärsbrunmal)
  2. ribesiella (Joannis, 1900) (Större vinbärsbrunmal)
Kessleria Nowicki, 1864 (Bräckmalar)
  1. fasciapennella (Stainton, 1849) (Slåtterblomsmal)
Pseudoswammerdamia Friese, 1960 (Gråmalar)
  1. combinella (Hübner, 1786) (Orangespetsad gråmal)
Swammerdamia Hübner, 1825 (Gråmalar) - Male genitalia
  1. caesiella (Hübner, 1796) (Björkgråmal)
  2. passerella (Zetterstedt, 1839) (Myrgråmal)
  3. pyrella (Villers, 1789) (Pärongråmal)
  4. compunctella Herrich-Schäffer, 1855 (Rönngråmal)
Paraswammerdamia Friese, 1960 (Gråmalar) - Male genitalia
  1. albicapitella (Scharfenberg, 1805) (Slångråmal)
  2. conspersella (Tengström, 1848) (Kråkrisgråmal)
  3. lapponica (W. Petersen, 1932) (Lappgråmal)
  4. nebulella (Goeze, 1783) (Hagtornsgråmal)
Cedestis Zeller, 1839 (Tallbarrsmalar) Male genitalia
  1. gysseleniella Zeller, 1839 (Större tallbarrsmal)
  2. subfasciella (Stephens, 1834) (Mindre tallbarrsmal)
Ocnerostoma Zeller, 1847 (Tallbarrsmalar) - Male genitalia
  1. piniariella Zeller, 1847 (Ljussprötad tallbarrsmal)
  2. friesei Svensson, 1966 (Mörksprötad tallbarrsmal)

Argyresthiidae (Knoppmalar)

Argyresthia Hübner, 1825 (Knoppmalar)
syn. Blastotere Hübner, 1825 (Knoppmalar) - Male genitalia
  1. laevigatella (Heydenreich, 1851) (Lärkskottsmal)
  2. svenssoni Bengtsson & Johansson, 2012 (Nordlig knoppmal)
  3. glabratella Zeller, 1847 (Granknoppmal)
  4. bergiella (Ratzeburg, 1840) (Guldglansmal)
  5. praecocella Zeller, 1839 (Enbärsmal)
  6. arceuthina Zeller, 1839 (Enskottsmal)
  7. trifasciata Staudinger, 1871 (Trädgårdsmal)
  8. dilectella Zeller, 1847 (Vattrad enbarrsmal)
  9. abdominalis Zeller, 1839 (Linjerad enbarrsmal)
  10. aurulentella Stainton, 1849 (Guldbarrmal)
  11. ivella (Haworth, 1828) (Sebraglansmal)
  12. brockeella (Hübner, 1813) (Björkhängemal)
  13. goedartella (Linnaeus, 1758) (Alhängemal)
  14. pygmaeella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sälghängemal)
  15. sorbiella (Treistschke, 1833) (Rönnknoppmal)
  16. submontana Frey, 1870 (Oxelknoppmal)
  17. curvella (Linnaeus, 1761) (Äppelknoppmal)
  18. retinella Zeller, 1839 (Björkskottsmal)
  19. fundella (Fischer von Röslerstamm, 1835) (Silvergransbarrmal)
  20. glaucinella Zeller, 1839 (Ekbarkmal)
  21. spinosella Stainton, 1849 (Grå slånknoppmal)
  22. conjugella Zeller, 1839 (Rönnbärsmal)
  23. pulchella Zeller, 1846 (Häggknoppmal)
  24. semifusca (Haworth, 1828) (Häggskottsmal)
  25. pruniella (Clerck, 1759) (Körsbärsmal)
  26. bonnetella (Linnaeus, 1758) (Hagtornsknoppmal)
  27. albistria (Haworth, 1828) (Rödbrun slånknoppmal)
  28. semitestacella (Curtis, 1833) (Bokskottsmal)

Plutellidae (Senapsmalar)

Plutella Schrank, 1802 (Senapsmalar) - Male genitalia
  1. xylostella (Linnaeus, 1758) (Kålmal)
  2. hyperboreella Strand, 1902 (Fjällsenapsmal)
  3. porrectella (Linnaeus, 1758) (Hesperismal)
  4. haasi Staudinger, 1883 (Fjälltravsmal)
Rhigognostis Staudinger, 1857 (Senapsmalar) - Male genitalia
  1. senilella (Zetterstedt, 1839) (Grå senapsmal)
  2. annulatella (Curtis, 1832) (Skörbjuggsörtsmal)
  3. schmaltzella (Zetterstedt, 1839) (Skogssenapsmal)
  4. incarnatella (Steudel, 1873) (Röd senapsmal)
  5. kuusamoensis Kyrki, 1989 (Nordlig senapsmal)
Eidophasia Stephens, 1834 (Senapsmal)
  1. messingiella (Fischer von Röslerstam, 1849) (Kärrsenapsmal)

Glyphipterigidae (Kluddmal)
Orthoteliinae (Vattenmalar)

Orthotelia Stephens, 1829 (Vattenmalar)
  1. sparganella (Thunberg, 1788) (Igelknoppsmal)

Acrolepiinae (Kluddmal)

Digitivalva Gaedike, 1970 (Kluddmalar) - Male genitalia
  1. valeriella (Snellen, 1878) (Luddkrisslemal)
  2. arnicella (Heyden, 1863) (Slåttergubbemal)
  3. reticulella (Hübner, 1796) (Norsknoppemal)
Acrolepiopsis Gaedike, 1970 (Kluddmalar)
  1. assectella (Zeller, 1839) (Lökmal)
  2. betulella (Curtis, 1838) (Ramslöksmal)
Acrolepia Curtis, 1838 (Kluddmalar)
  1. autumnitella Curtis, 1838 (Besksötemal)

Glyphiperiginae (Hakmalar)

Glyphipterix Hübner, 1825 (Hakmalar) - Male genitalia
  1. thrasonella (Scopoli, 1763) (Tåghakmal)
  2. bergstraesserella (Fabricius, 1781) (Frylhakmal)
  3. equitella (Scopoli, 1763) (Fetknoppshakmal)
  4. haworthana (Stephens, 1834) (Tuvullshakmal)
  5. forsterella (Fabricius, 1781) (Starrhakmal)
  6. simpliciella (Stephens, 1834) (Gräshakmal)
  7. schoenicolella Boyd, 1858 (Aghakmal)

Ypsolophidae (Höstmalar)
Ypsolophinae (Höstmalar)

Ypsolopha Latreille, 1796 (Höstmalar) - Male genitalia
  1. mucronella (Scopoli, 1763) (Benvedshöstmal)
  2. nemorella (Linnaeus, 1758) (Ljusgul trymal)
  3. dentella (Fabricius, 1775) (Näbbtrymal)
  4. falcella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Falktrymal)
  5. asperella (Linnaeus, 1761) (Apelhöstmal)
  6. scabrella (Linnaeus, 1761) (Hagtornshöstmal)
  7. horridella (Treistschke, 1835) (Slånhöstmal)
  8. lucella (Fabricius, 1775) (Jungfruhöstmal)
  9. alpella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergekshöstmal)
  10. sylvella (Linnaeus, 1767) (Skogsekshöstmal)
  11. parenthesella (Linnaeus, 1761) (Vitstreckad höstmal)
  12. ustella (Clerck, 1759) (Föränderlig höstmal)
  13. sequella (Clerck, 1759) (Lönnhöstmal)
  14. vittella (Linnaeus, 1758) (Almhöstmal)

Ochsenheimeriinae (Hornmalar)

Ochsenheimeria Hübner, 1825 (Hornmalar) - Male genitalia
  1. taurella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kohornsmal)
  2. mediopectinella (Haworth, 1828) (Mörkspräcklig hornmal)
  3. urella Fischer von Röslerstamm, 1842 (Uroxhornmal)
  4. vacculella Fischer von Röslerstamm, 1842 (Stråtakshornmal)

Praydidae (Vesslemalar)

Atemelia Herrich-Schäffer, 1853 (Vesslemalar)
  1. torquatella (Lienig & Zeller, 1846) (Björkvesslemal)
Prays Hübner, 1825 (Vesslemalar) - Male genitalia
  1. fraxinellus (Bjerkander, 1784) (Vit askmal)
  2. ruficeps Heinemann, 1854 (Brun askmal)

Scythropiidae (Spinnmalar)

Scythropia Hübner, 1825 (Spinnmalar)
  1. crataegella (Linnaeus, 1767) (Hagtornspinnmal)

Heliodinidae (Signalmalar)

Heliodines Stainton, 1854 (Signalmalar)
  1. roesella (Linnaeus, 1758) (Lungrotsmal)

Bedelliidae (Vindemalar)

Bedellia Stainton, 1849 (Vindemalar)
  1. somnulentella (Zeller, 1847) (Åkervindemal)

Lyonetiidae (Rullvingemalar)
Cemiostominae (Puckelmalar)

Leucoptera Hübner, 1825 (Puckelmalar) - Male genitalia
  1. lustratella (Herrich-Schäffer, 1855) (Johannesörtspuckelmal)
  2. lotella (Stainton, 1858) (Svartspetsad puckelmal)
  3. laburnella (Stainton, 1851) (Gullregnsmal)
  4. spartifoliella (Hübner, 1813) (Harrispuckelmal)
  5. orobi (Stainton, 1870) (Gökärtspuckelmal)
  6. malifoliella (O. Costa, 1836) (Apelpuckelmal)
  7. sinuella Reutti, 1853 (Asppuckelmal)

Lyonetiinae (Lansettmalar)

Lyonetia Hübner, 1825 (Lansettmalar) - Male genitalia
  1. clerkella (Linnaeus, 1758) (Körsbärslansettmal)
  2. ledi Wocke, 1859 (Porslansettmal)
  3. prunifoliella (Hübner, 1796) (Slånlansettmal)
  4. pulverulentella Zeller, 1839 (Videlansettmal)

Douglasioidea (Skäckmalar)
Douglasiidae (Skäckmalar)

Tinagma Zeller, 1839 (Skäckmalar) - Male genitalia
  1. perdicella Zeller, 1839 (Smultronskäckmal)
  2. dryadis Staudinger, 1872 (Fjällsippeskäckmal)
  3. ocnerostomella (Stainton, 1850) (Blåeldskäckmal)
  4. anchusella (Benander, 1936) (Oxtungeskäckmal)
Klimeschia Amsel, 1938 (Skäckmalar)
  1. transversella (Zeller, 1839) (Timjanskäckmal)

Gelechioidea (Stävmalar)
Autostichidae (Förnamalar)
Symmocinae (Förnamalar)

Oegoconia Stainton, 1854 (Förnamalar)
  1. deauratella (Herrich-Schäffer, 1854) (Vitbandad förnamal)
  2. uralskella Popescu-Gorj & Capuse, 1965 (Klippförnamal)

Holcopogoninae (Spillningsmalar)

Holcopogon Staudinger, 1879 (Spillningsmalar)
  1. bubulcellus (Staudinger, 1859) (Hästlortmal)

Oecophoridae (Praktmalar)

Bisigna Toll, 1956 (Praktmalar)
  1. procerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hieroglyfpraktmal)
Schiffermuelleria Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. schaefferella (Linnaeus, 1758) (Kilskriftpraktmal)
Denisia Hübner, 1825 (Praktmalar) - Male genitalia Buvatina auct (Praktmalar) - Male genitalia
  1. stipella (Linnaeus, 1758) (Ljusgul barrskogspraktmal)
  2. similella (Hübner, 1797) (Klargul barrskogspraktmal)
  3. stroemella (Fabricius, 1781) (Silverfläckpraktmal)
  4. obscurella (Brandt, 1937) (Grå barrskogspraktmal)
  5. albimaculea (Haworth, 1828) (Vitfläckig praktmal)
  6. luticiliella (Erschoff, 1877) (Parkpraktmal)
Eratophyes Diakonoff, 1975 (Praktmalar)
  1. amasiella (Herrich-Schäffer, 1854) (Storfläckpraktmal)
Decantha Busck, 1900 (Praktmalar)
  1. borkhausenii (Zeller, 1839) (Guldfläckpraktmal)
Metalampra Toll, 1956 (Praktmalar)
  1. cinnamomea (Zeller, 1839) (Bågpraktmal)
Endrosis Hübner, 1825 (Skräpmalar)
  1. sarcitrella (Linnaeus, 1758) (Vithuvad skräpmal)
Hofmannophila Spuler, 1910 (Skräpmalar)
  1. pseudospretella (Stainton, 1849) (Trepunkterad skräpmal)
Borkhausenia Hübner, 1825 (Praktmalar) - Male genitalia
  1. minutella (Linnaeus, 1758) (Snedbandad skräppraktmal)
  2. fuscescens (Haworth, 1828) (Gråhuvad skräppraktmal)
  3. luridicomella (Herrich-Schäffer, 1856) (Gulhuvad skräppraktmal)
Crassa Bruand, 1850 (Praktmalar) - Male genitalia
  1. tinctella (Hübner, 1796) (Gråstjärtad brunpraktmal)
  2. unitella (Hübner, 1796) (Gulstjärtad brunpraktmal)
Batia Stephens, 1834 (Buskpraktmalar)
  1. lunaris (Haworth, 1829) (Mindre buskpraktmal)
  2. internella Jäckh, 1972 (Större buskpraktmal)
Epicallima Dyar, 1903 (Praktmalar)
  1. formosella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedfläckpraktmal)
Oecophora Latreille, 1796 (Praktmalar)
  1. bractella (Linnaeus, 1758) (Blågul praktmal)
Harpella Schrank, 1802 (Praktmalar)
  1. forficella (Scopoli, 1763) (Jättepraktmal)
Pleurota Hübner, 1825 (Palpljungmalar)
  1. bicostella (Clerck, 1759) (Palpljungmal)
Aplota Stephens, 1834 (Palpmossmalar)
  1. palpellus (Haworth, 1828) (Palpmossmal)

Chimabachidae (Vårmalar)

Diurnea Haworth, 1811 (Vårmalar) - Male genitalia
  1. fagella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bokvårmal)
  2. lipsiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Höstvårmal)
Dasystoma Curtis, 1833 (Vårmalar)
  1. salicella (Hübner, 1796) (Videvårmal)

Lypusidae (Sotmalar)

Lypusa Zeller, 1852 (Sotmalar)
  1. maurella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedsotmal)
Pseudatemelia Rebel, 1910 (Tubmalar) Male genitalia
  1. josephinae (Toll, 1956) (Lövskogstubmal)
  2. elsae Svensson, 1982 (Tallskogstubmal)
  3. flavifrontella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Försommartubmal)
  4. subochreella (Doubleday, 1859) (Bokskogstubmal)
Amphisbatis Zeller, 1870 (Hedmalar)
  1. incongruella (Stainton, 1849) (Ljunghedmal)

Paleopodidae (Praktmalar)

Carcina Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. quercana (Fabricius, 1775) (Ekpraktmal)

Depressariidae (Plattmalar)

Semioscopis Hübner, 1825 (Vårmalar) - Male genitalia
  1. steinkellneriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rönnvårmal)
  2. avellanella (Hübner, 1793) (Hasselvårmal)
  3. oculella (Thunberg, 1794) (Björkvårmal)
  4. strigulana (Fabricius, 1787) (Aspvårmal)
Luquetia Leraut, 1991 (Ruggmalar)
  1. lobella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Slånruggmal)
Levipalpus Hanneman, 1953 (Plattmalar)
  1. hepatariella (Lienig & Zeller, 1846) (Leverplattmal)
Exaeretia Stainton, 1849 (Plattmalar) - Male genitalia
  1. allisella Stainton, 1849 (Gråboplattmal)
  2. praeustella Rebel, 1917 (Alvarplattmal)
  3. ciniflonella (Lienig & Zeller, 1846) (Björkplattmal)
Agonopterix Hübner, 1825 (Plattmalar) - Male genitalia
  1. ocellana (Fabricius, 1775) (Sälgplattmal)
  2. liturosa (Haworth, 1811) (Gulbröstad johannesörtplattmal)
  3. hypericella (Hübner, 1817) (Prydlig johannesörtplattmal)
  4. purpurea (Haworth, 1811) (Liten morotplattmal)
  5. arctica (Strand, 1902) (Fjällvideplattmal)
  6. conterminella (Zeller, 1839) (Videplattmal)
  7. scopariella (Heinemann, 1870) (Harrisbladplattmal)
  8. atomella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ginstplattmal)
  9. laterella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåklintplattmal)
  10. subpropinquella (Stainton, 1849) (Större tistelplattmal)
  11. propinquella (Treitschke, 1835) (Mindre tistelplattmal)
  12. arenella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborreplattmal)
  13. heracliana (Linnaeus, 1758) (Allmän plattmal)
  14. quadripunctata (Wocke, 1857) (Fyrpunkterad plattmal)
  15. ciliella (Stainton, 1849) (Fransplattmal)
  16. curvipunctosa (Haworth, 1811) (Strandkvanneplattmal)
  17. capreolella (Zeller, 1839) (Liten bockrotplattmal)
  18. assimilella (Treitschke, 1832) (Harrisskottplattmal)
  19. kaekeritziana (Linnaeus, 1767) (Klintplattmal)
  20. broennoeensis (Strand, 1920) (Fjällskäreplattmal)
  21. bipunctosa (Curtis, 1850) (Ängsskäreplattmal)
  22. pallorella (Zeller, 1839) (Rödklintplattmal)
  23. nervosa (Haworth, 1811) (Rödbrämad harrisplattmal)
  24. alstromeriana (Clerck, 1759) (Odörtplattmal)
  25. angelicella (Hübner, 1813) (Strätteplattmal)
  26. astrantiae (Heinemann, 1870) (Sårläkeplattmal)
  27. yeatiana (Fabricius, 1781) (Vattenmärkeplattmal)
  28. selini (Heinemann, 1870) (Siljeplattmal)
  29. parilella (Treitschke, 1835) (Backsiljeplattmal)
  30. multiplicella (Erschoff, 1877) (Ryssplattmal)
Depressaria Haworth, 1811 (Plattmalar) - Male genitalia
  1. radiella (Goeze, 1783) (Palsternackplattmal)
  2. pimpinellae Zeller, 1839 (Bockrotplattmal)
  3. badiella (Hübner, 1796) (Dyster plattmal)
  4. ultimella Stainton, 1849 (Bäckmärkeplattmal)
  5. daucella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sprängörtplattmal)
  6. libanotidella Schläger, 1849 (Säfferotplattmal)
  7. pulcherrimella Stainton, 1849 (Ljusbröstad bockrotplattmal)
  8. sordidatella Tengström, 1848 (Allmän hundkexplattmal)
  9. douglasella Stainton, 1849 (Ljusbröstad morotplattmal)
  10. nemolella Svensson, 1982 (Gotlandssäfferotplattmal)
  11. leucocephala Snellen, 1884 (Ljusbröstad gråboplattmal)
  12. emeritella Stainton, 1849 (Renfaneplattmal)
  13. albipunctella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitpunkterad plattmal)
  14. olerella Zeller, 1854 (Ljuspunkterad röllikaplattmal)
  15. chaerophylli Zeller, 1839 (Hårflokeplattmal)
  16. artemisiae Nickerl, 1862 (Streckad fältmalörtplattmal)
  17. silesiaca Heinemann, 1870 (Nordlig röllikaplattmal)
  18. depressana (Fabricius, 1775) (Tvåfärgad morotplattmal)
Telechrysis Toll, 1956 (Praktmalar)
  1. tripuncta (Haworth, 1828) (Trepunktpraktmal)
Hypercallia Stephens, 1829 (Praktmalar)
  1. citrinalis (Scopoli, 1763) (Jungfrulinpraktmal)
Anchinia Hübner, 1825 (Praktmalar) - Male genitalia
  1. daphnella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stor tibastmal)
  2. cristalis (Scopoli, 1763) (Brun tibastmal)

Ethmiidae (Sorgmalar)

Orophia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. ferrugella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåklockepraktmal)
Ethmia Hübner, 1819 (Sorgmalar) - Male genitalia
  1. dodecea (Haworth, 1828) (Prickig stenfrömal)
  2. quadrillella (Goeze, 1783) (Lungörtsorgmal)
  3. pusiella (Linnaeus, 1758) (Stor stenfrömal)
  4. terminella T. Fletcher, 1938 (Gråkantad sorgmal)
  5. pyrausta (Pallas, 1771) (Ängsrutemal)
  6. bipunctella (Fabricius, 1775) (Blåeldsorgmal)

Cosmopterigidae (Fransmalar)
Antequerinae (Brokmalar)

Pancalia Stephens, 1829 (Brokmalar) Male genitalia
  1. leuwenhoekella (Linnaeus, 1761) (Mindre violbrokmal)
  2. schwarzella (Fabricius, 1798) (Större violbrokmal)
Limnaecia Stainton, 1851 (Fransmalar)
  1. phragmitella Stainton, 1851 (Kaveldunfransmal)

Cosmopteriginae (Fransmalar)

Eteobalea Hodges, 1962 (Silvermalar) Male genitalia
  1. anonymella (Riedl, 1965) (Anonym silvermal)
  2. tririvella (Staudinger, 1871) (Trestreckad silvermal)
Cosmopterix Hübner, 1825 (Fransmalar) Male genitalia
  1. zieglerella (Hübner, 1810) (Humlefransmal)
  2. orichalcea Stainton, 1861 (Ängsgräsfransmal)
  3. scribaiella Zeller, 1850 (Svart vassfransmal)
  4. lienigiella Lienig & Zeller, 1846 (Gulgrå vassfransmal)

Chrysopeleiinae (Brokmalar)

Sorhagenia Spuler, 1910 (Brokmalar) Male genitalia
  1. rhamniella (Zeller, 1839) (Mindre getapelbrokmal)
  2. lophyrella (Douglas, 1846) (Större getapelbrokmal)
  3. janiszewskae Riedl, 1962 (Brakvedbrokmal)

Gelechiidae (Stävmalar)
Anacampsinae (Palpmalar)

Stomopteryx Heinemann, 1870 (Palpmalar)
  1. remisella (Zeller, 1847) (Gråbrun palpmal)
Syncopacma Meyrick, 1925 (Palpmalar) Male genitalia
  1. sangiella (Stainton, 1863) (Motfläckpalpmal)
  2. cinctella (Clerck, 1759) (Allmän palpmal)
  3. wormiella (Wolff, 1958) (Liten käringtandpalpmal)
  4. taeniolella (Zeller, 1839) (Omvändbandad käringtandpalpmal)
  5. suecicella (Wolff, 1958) (Ginstpalpmal)
  6. karvoneni (Hackman, 1950) (Vickerpalpmal)
Aproaerema Durrant, 1897 (Palpmalar)
  1. anthyllidella (Hübner, 1813) (Getväpplingpalpmal)
Anacampsis Curtis, 1827 (Sobermalar) Male genitalia
  1. populella (Clerck, 1759) (Aspsobermal)
  2. blattariella (Hübner, 1796) (Björksobermal)
  3. scintillella (Fischer von Röslerstamm, 1841) (Solvändesobermal)
  4. temerella (Lienig & Zeller, 1846) (Videsobermal)
  5. fuscella (Eversmann, 1844) (Klöversobermal)
Mesophleps Hübner, 1825 (Fotpalpmalar)
  1. silacella (Hübner, 1796) (Solvändefotpalpmal)
Nothris Hübner, 1825 (Nålpalpmalar) Male genitalia
  1. verbascella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungsljusmal)
  2. lemniscellus (Zeller, 1839) (Bergskrabbemal)
Neofaculta Gozmány, 1955 (Stävmalar) Male genitalia
  1. ericetella (Geyer, 1832) (Ljungstävmal)
  2. infernella (Herrich-Schäffer, 1854) (Infernalisk stävmal)
Hypatima Hübner, 1825 (Bågpalpmalar)
  1. rhomboidella (Linnaeus, 1758) (Aspbågpalpmal)
Anarsia Zeller, 1839 (Buskpalpmalar) Male genitalia
  1. lineatella Zeller, 1839 (Körsbärsbuskpalpmal)
  2. spartiella (Schrank, 1802) (Harrisbuskpalpmal)

Dichomeridinae (Bågpalpmalar)

Dichomeris Hübner, 1818 (Nålpalpmalar) Male genitalia
  1. juniperella (Linnaeus, 1761) (Grå ennålmal)
  2. marginella (Fabricius, 1781) (Vitkantad ennålmal)
  3. limosellus (Schläger, 1849) (Sandklövernålpalpmal)
  4. alacella (Zeller, 1839) (Skäckfransmal)
  5. latipennella (Rebel, 1937) (Granblomknoppmal)
Acompsia Hübner, 1825 (Bågpalpmalar) Male genitalia
  1. cinerella (Clerck, 1759) (Grå bågpalpmal)
  2. subpunctella Svensson, 1966 (Strandveronikapalpmal)
Brachmia Hübner, 1825 (Bågpalpmalar) Male genitalia
  1. dimidiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sandfältbågpalpmal)
  2. blandella (Fabricius, 1781) (Ängsgräsbågpalpmal)
  3. inornatella (Douglas, 1850) (Vassbågpalpmal)
Helcystogramma Zeller, 1877 (Bågpalpmalar) Male genitalia
  1. lineolella (Zeller, 1839) (Bergrörbågpalpmal)
  2. lutatella (Herrich-Schäffer, 1854) (Kvickrotsbågpalpmal)
  3. rufescens (Haworth, 1828) (Rödgul gräsbågpalpmal)

Apatetrinae (Malvamalar)

Pexicopia Common, 1958 (Malvamalar)
  1. malvella (Hübner, 1805) (Malvamal)
Platyedra Meyrick, 1895 (Malvamalar)
  1. subcinerea (Haworth, 1828) (Kattostmal)
Dactylotula Cockerell, 1888 (Flikmalar)
  1. kinkerella (Snellen, 1876) (Sandrörflikmal)
Chrysoesthia Hübner, 1825 (Mållmalar) Male genitalia
  1. drurella (Fabricius, 1775) (Praktmållmal)
  2. sexguttella (Thunberg, 1794) (Sexfläckmållmal)

Thiotrichinae (Fodersäckmalar)

Thiotricha Meyrick, 1886 (Fodersäckmalar)
  1. subocellea (Stephens, 1834) (Kungsmyntefodersäckmal)

Anomologinae (Mossmalar)

Bryotropha Heinemann, 1870 (Mossmalar) Male genitalia
  1. terrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brun mossmal)
  2. desertella (Douglas, 1850) (Sandfältmossmal)
  3. plantariella (Tengström, 1848) (Gulpalpmossmal)
  4. boreella (Douglas, 1851) (Dimorf mossmal)
  5. galbanella (Zeller, 1839) (Vitfjällig mossmal)
  6. purpurella (Zetterstedt, 1839) (Purpurmossmal)
  7. senectella (Zeller, 1839) (Franslinjemossmal)
  8. affinis (Haworth, 1828) (Ljuspunktmossmal)
  9. umbrosella (Zeller, 1839) (Motfläckmossmal)
  10. similis (Stainton, 1854) (Allmän mossmal)
Aristotelia Hübner, 1825 (Filosofmalar) Male genitalia
  1. ericinella (Zeller, 1839) (Blystrimmig ljungmal)
  2. subdecurtella (Stainton, 1859) (Fackelrosmal)
  3. heliacella (Herrich-Schäffer, 1854) (Fjällsippefilosofmal)
  4. brizella (Treitschke, 1833) (Triftfilosofmal)
Isophrictis Meyrick, 1917 (Korgmalar) Male genitalia
  1. striatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanekorgmal)
  2. anthemidella (Wocke, 1871) (Prästkragekorgmal)
Metzneria Zeller, 1839 (Korgmalar) Male genitalia
  1. neuropterella (Zeller, 1839) (Nättecknad korgmal)
  2. aestivella (Zeller, 1839) (Spåtistelkorgmal)
  3. lappella (Linnaeus, 1758) (Kardborrekorgmal)
  4. ehikeella Gozmány, 1954 (Väddklintkorgmal)
  5. metzneriella (Stainton, 1851) (Klintkorgmal)
  6. aprilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Rödstreckad korgmal)
  7. santolinella (Amsel, 1936) (Färgkullekorgmal)
Apodia Heinemann, 1870 (Korgmalar)
  1. bifractella (Duponchel, 1843) (Krisslekorgmal)
Ptocheuusa Heinemann, 1870 (Fattigmalar)
  1. inopella (Zeller, 1839) (Hedblomsterfattigmal)
Psamathocrita Meirick, 1925 (Stävmalar)
  1. osseella (Stainton, 1860) (Hässlestävmal)
Argolamprotes Benander, 1945 (Dystermalar)
  1. micella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glitterdystermal)
Monochroa Heinemann, 1870 (Dystermalar) Male genitalia
  1. cytisella (Curtis, 1837) (Örnbräkenmal)
  2. rumicetella (O. Hofmann, 1868) (Mindre bergsyredystermal)
  3. sepicolella (Herrich-Schäffer, 1854) (Större bergsyredystermal)
  4. tenebrella (Hübner, 1817) (Vitsprötad dystermal)
  5. servella (Zeller, 1839) (Gullvivedystermal)
  6. conspersella (Herrich-Schäffer, 1854) (Videörtdystermal)
  7. tetragonella (Stainton, 1885) (Strandkrypedystermal)
  8. elongella (Heinemann, 1870) (Motfläckdystermal)
  9. inflexella Svensson, 1992 (Kalkhälldystermal)
  10. lutulentella (Zeller, 1839) (Älgörtdystermal)
  11. lucidella (Stephens, 1834) (Knappsävdystermal)
  12. saltenella (Benander, 1928) (Fjällängssyredystermal)
  13. palustrellus (Douglas, 1850) (Hästskräppedystermal)
  14. arundinetella (Stainton, 1858) (Starrdystermal)
  15. suffusella (Douglas, 1850) (Gungflydystermal)
  16. ferrea (Frey, 1870) (Siamesisk tvillingdystermal)
  17. hornigi (Staudinger, 1883) (Pilörtdystermal)
  18. niphognatha (Gozmány, 1953) (Fyrpunkterad dystermal)
Eulamprotes Bradley, 1971 (Dystermalar) Male genitalia
  1. wilkella (Linnaeus, 1758) (Målerisk dystermal)
  2. superbella (Zeller, 1839) (Superb dystermal)
  3. unicolorella (Duponchel, 1843) (Enfärgad dystermal)
  4. atrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svart dystermal)
  5. plumbella (Heinemann, 1870) (Blydystermal)

Gelechiinae (Stävmalar)

Xystophora Wocke, 1876 (Terrassmalar) Male genitalia
  1. carchariella (Zeller, 1839) (Backvickermal)
  2. pulveratella (Herrich-Schäffer, 1854) (Pulvermal)
Athrips Billberg, 1820 (Stävmalar) Male genitalia
  1. pruinosella (Lienig & Zeller, 1846) (Rimfroststävmal)
  2. mouffetella (Linnaeus, 1758) (Trystävmal)
  3. amoenella (Frey, 1882) (Praktstävmal)
  4. tetrapunctella (Thunberg, 1794) (Sumpvialstävmal)
Neofriseria Sattler, 1960 (Stävmalar) Male genitalia
  1. peliella (Treitschke, 1835) (Svart syrestävmal)
  2. singula (Staudinger, 1876) (Gråspräcklig syrestävmal)
Prolita Leraut, 1993 (Stävmalar) Male genitalia
  1. sexpunctella (Fabricius, 1794) (Flickstävmal)
  2. solutella (Zeller, 1839) (Fri stävmal)
Sophronia Hübner, 1825 (Näbbmalar) Male genitalia
  1. semicostella (Hübner, 1813) (Rakstreckad näbbmal)
  2. gelidella Nordman, 1941 (Fjällnäbbmal)
  3. chilonella (Treitschke, 1833) (Dubbelstreckad näbbmal)
  4. humerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bågstreckad näbbmal)
  5. sicariellus (Zeller, 1839) (Sikelstreckad näbbmal)
Mirificarma Gozmany, 1955 (Stävmalar) Male genitalia
  1. mulinella (Zeller, 1839) (Apexstreckad harrisstävmal)
  2. lentiginosella (Zeller, 1839) (Brun ginststävmal)
Aroga Busck, 1914 (Stävmalar)
  1. velocella (Zeller, 1839) (Längsstreckad syrestävmal)
Filatima Busck, 1914 (Stävmalar)
  1. incomptella (Herrich-Schäffer, 1854) (Försummad stävmal)
  2. ukrainica Piskunov, 1971 (Ukrainastävmal)
Chionodes Hübner, 1825 (Stävmalar) Male genitalia
  1. lugubrella (Fabricius, 1794) (Tvåbandad stävmal)
  2. tragicella (Heyden, 1865) (Tragisk stävmal)
  3. luctuella (Hübner, 1793) (Granskogsstävmal)
  4. violacea (Tengström, 1848) (Sandstävmal)
  5. holosericella (Herrich-Schäffer, 1854) (Norsk stävmal)
  6. nubilella (Zetterstedt, 1839) (Dyster stävmal)
  7. continuella (Zeller, 1839) (Vithuvad stävmal)
  8. distinctella (Zeller, 1839) (Distinkt stävmal)
  9. electella (Zeller, 1839) (Granbarkstävmal)
  10. viduella (Fabricius, 1794) (Trebandad stävmal)
  11. fumatella (Douglas, 1850) (Rökstävmal)
  12. ignorantella (Herrich-Schäffer, 1854) (Ignorerad stävmal)
Gelechia Hübner, 1825 (Stävmalar) Male genitalia
  1. rhombella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Apelstävmal)
  2. scotinella (Herrich-Schäffer, 1854) (Slånstävmal)
  3. sabinellus (Zeller, 1839) (Längsstreckad enbuskstävmal)
  4. sororculella (Hübner, 1817) (Ringfläckad videstävmal)
  5. muscosella Zeller, 1839 (Mossig videstävmal)
  6. cuneatella Douglas, 1852 (Kilfläckstecknad videstävmal)
  7. hippophaella (Schrank, 1802) (Havtornmal)
  8. nigra (Haworth, 1828) (Svart aspstävmal)
  9. turpella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Frodig poppelstävmal)
  10. sestertiella Herrich-Schäffer, 1855 (Lönnstävmal)
Psoricoptera Stainton, 1854 (Stävmalar) Male genitalia
  1. gibbosella (Zeller, 1839) (Mindre höststävmal)
  2. speciosella Teich, 1893 (Större höststävmal)
Gnorimoschema Busck, 1900 (Småstävmalar) Male genitalia
  1. herbichii (Nowicki, 1864) (Grånad småstävmal)
  2. epithymella (Staudinger, 1859) (Brunfläckig småstävmal)
  3. nordlandicolella (Strand, 1902) (Nordlig småstävmal)
  4. valesiella (Staudinger, 1877) (Tårögd småstävmal)
  5. streliciella (Herrich-Schäffer, 1854) (Brunögd småstävmal)
Scrobipalpopsis Janse, 1951 (Skråpmalar)
  1. petasitis (Pfaffenzeller, 1867) (Fjällskråpmal)
Scrobipalpa Janse, 1951 (Småstävmalar) Male genitalia
  1. acuminatella (Sircom, 1850) (Tistelsmåstävmal)
  2. proclivella (Fuchs, 1886) (Malörtsmåstävmal)
  3. murinella (Duponchel, 1843) (Kattfotsmåstävmal)
  4. artemisiella (Treitschke, 1833) (Ljusryggad småstävmal)
  5. pauperella (Heinemann, 1870) (Kärrtistelsmåstävmal)
  6. clintoni Povolný, 1968 (Kustsmåstävmal)
  7. samadensis (Pfaffenzeller, 1870) (Gulkämpesmåstävmal)
  8. stangei (Hering, 1889) (Havssältingsmåstävmal)
  9. salicorniae (Hering, 1889) (Glasörtmåstävmal)
  10. obsoletella (Fischer von Röslerstam, 1841) (Ljusgrå småstävmal)
  11. nitentella (Fuchs, 1902) (Saltmållesmåstävmal)
  12. atriplicella (Fischer von Röslerstam, 1841) (Svart småstävmal)
Scrobipalpula Povolný, 1964 (Småstävmalar) Male genitalia
  1. psilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Ljuskantad småstävmal)
  2. tussilaginis (Frey, 1867) (Hästhovsmåstävmal)
  3. diffluella (Frey, 1870) (Tvillingsmåstävmal)
Klimeschiopsis Povolny, 1967 (Nejlikmalar)
  1. kiningerella (Duponchel, 1843) (Bergnejlikmal)
Caryocolum Gregor & Povolny, 1954 (Nejlikmalar) Male genitalia
  1. fischerella (Treitschke, 1833) (Såpnejlikmal)
  2. tischeriella (Zeller, 1839) (Svartvit backglimmal)
  3. alsinella (Zeller, 1868) (Allmän arvmal)
  4. viscariella (Stainton, 1855) (Rödblärearvmal)
  5. vicinella (Douglas, 1851) (Smällglimmal)
  6. amaurella (M. Hering, 1924) (Tjärblomstermal)
  7. petryi (O. Hofmann, 1899) (Såpörtmal)
  8. cauligenella (Schmid, 1863) (Backglimgallmal)
  9. schleichi (Cristoph, 1872) (Sandnejlikegallmal)
  10. marmorea (Haworth, 1828) (Marmorerad arvmal)
  11. pullatella (Tengström, 1848) (Ljusbandad arvmal)
  12. fraternella (Douglas, 1851) (Rostfläckig arvmal)
  13. blandella (Douglas, 1852) (Svarthakad buskstjärnblommal)
  14. blandelloides Karsholt, 1981 (Alvararvmal)
  15. proxima (Haworth, 1828) (Parkarvmal)
  16. blandulella (Tutt, 1887) (Svartbandad arvmal)
  17. tricolorella (Haworth, 1812) (Trefärgad stjärnblommal)
  18. junctella (Douglas, 1851) (Vinterarvmal)
  19. cassella (Walker, 1864) (Vitbandad lundstjärnblommal)
  20. petrophila (Preissecker, 1914) (Klipparvmal)
  21. huebneri (Haworth, 1828) (Mindre buskstjärnblommal)
  22. kroesmanniella (Herrich-Schäffer, 1854) (Stor buskstjärnblommal)
Teleiodes Sattler, 1960 (Bladkantmalar) Male genitalia
  1. vulgella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hagtornbladkantmal)
  2. wagae (Nowicki, 1860) (Hasselbladkantmal)
  3. saltuum (Zeller, 1839) (Lärkbarrmal)
  4. luculella (Hübner, 1813) (Ekbladkantmal)
  5. flavimaculella (Herrich-Schäffer, 1854) (Gulfläckbladkantmal)
  6. sequax (Haworth, 1828) (Solvändebladmal)
Teleiopsis Sattler, 1960 (Bladkantmalar)
  1. diffinis (Haworth, 1828) (Syrebladmal)
Carpatolechia Capuse, 1964 (Bladkantmalar) Male genitalia
  1. decorella (Haworth, 1828) (Dekorativ bladkantmal)
  2. fugitivella (Zeller, 1839) (Almbladkantmal)
  3. alburnella (Zeller, 1839) (Vit björkbladkantmal)
  4. notatella (Hübner, 1813) (Videbladkantmal)
  5. proximella (Hübner, 1796) (Grå björkbladkantmal)
  6. epomidella (Tengström, 1869) (Skvattrammal)
Pseudotelphusa Janse, 1958 (Bladkantmalar) Male genitalia
  1. scalella (Scopoli, 1763) (Svartvit bladkantmal)
  2. paripunctella (Thunberg, 1794) (Parpunktmal)
Altenia Sattler, 1960 (Stänkmalar) Male genitalia
  1. perspersella (Wocke, 1862) (Kråkrisstänkmal)
  2. scriptella (Hübner, 1796) (Lönnbladkantmal)
Recurvaria Haworth, 1828 (Böjmalar) Male genitalia
  1. nanella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fruktträdsböjmal)
  2. leucatella (Clerck, 1759) (Svartvit böjmal)
Exoteleia Wallengren, 1881 (Tallskottmalar)
  1. dodecella (Linnaeus, 1758) (Tallskottmal)
Coleotechnites Chambers, 1880 (Granbarrmalar)
  1. piceaella (Kearfott, 1903) (Granbarrminerarmal)
Stenolechia Meyrick, 1894 (Ekskottmalar)
  1. gemmella (Linnaeus, 1758) (Ekskottmal)
Parachronistis Meyrick, 1925 (Hasselknoppmalar)
  1. albiceps (Zeller, 1839) (Hasselknoppmal)

Batrachedridae (Smalvingemalar)

Batrachedra Herrich-Schäffer, 1853 (Smalvingemalar) - Male genitalia
  1. praeangusta (Haworth, 1828) (Aspsmalvingemal)
  2. pinicolella (Zeller, 1839) (Tallsmalvingemal)

Coleophoridae (Säckmalar)

Augasma Herrich-Schäffer, 1853 (Gallmalar)
  1. aeratella (Zeller, 1839) (Trampörtgallmal)
Coleophora Hübner, 1822 (Säckmalar) - Male genitalia
  1. lutarea (Haworth, 1828) (Buskstjärnblomkapselmal)
  2. albella (Thunberg, 1788) (Svartvit säckmal)
  3. spiraeella Rebel, 1916 (Spireasäckmal)
  4. lutipennella (Zeller, 1838) (Gul eksäckmal)
  5. gryphipennella (Hübner, 1796) (Nyponsäckmal)
  6. flavipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad eksäckmal)
  7. adjectella Herrich-Schäffer, 1861 (Ljuskantad slånsäckmal)
  8. milvipennis Zeller, 1839 (Ljuskantad björksäckmal)
  9. alnifoliae Barasch, 1934 (Ljuskantad alsäckmal)
  10. badiipennella (Duponchel, 1843) (Vitkantad almsäckmal)
  11. limosipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad almsäckmal)
  12. siccifolia Stainton, 1856 (Gulgrå rönnsäckmal)
  13. uliginosella Glitz, 1872 (Odonsäckmal)
  14. serratella (Linnaeus, 1761) (Björksäckmal)
  15. spinella (Schrank, 1802) (Apelsäckmal)
  16. prunifoliae Doets, 1944 (Körsbärssäckmal)
  17. hydrolapathella M. Hering, 1924 (Vattenskräppesäckmal)
  18. trigeminella Fuchs, 1881 (Vitkantad rönnsäckmal)
  19. cornutella Herrich-Schäffer, 1861 (Mossesäckmal)
  20. fuscocuprella Herrich-Schäffer, 1861 (Liten grönglanssäckmal)
  21. arctostaphyli Meder, 1933 (Mjölonsäckmal)
  22. lusciniaepennella (Treitschke, 1833) (Videsäckmal)
  23. idaeella O. Hofmann, 1869 (Pyrolasäckmal)
  24. vacciniella Herrich-Schäffer, 1861 (Blåbärsäckmal)
  25. ledi Stainton, 1860 (Mindre skvattramsäckmal)
  26. plumbella Kanerva, 1941 (Blygrå säckmal)
  27. vitisella Gregson, 1856 (Lingonpistolsäckmal)
  28. glitzella O. Hofmann, 1869 (Allmän lingonsäckmal)
  29. murinella Tengström, 1847 (Musgrå lingonsäckmal)
  30. violacea (Ström, 1783) (Allätarsäckmal)
  31. potentillae Elisha, 1885 (Brudbrödsäckmal)
  32. obscuripalpella Kanerva, 1941 (Skvattramsäckmal)
  33. thulea Johansson, 1967 (Hjortronsäckmal)
  34. uniginella Svensson, 1966 (Fjällsippesäckmal)
  35. juncicolella Stainton, 1851 (Liten ljungsäckmal)
  36. orbitella Zeller, 1849 (Grå björksäckmal)
  37. binderella (Kollar, 1832) (Brun alsäckmal)
  38. ahenella Heinemann, 1876 (Trysäckmal)
  39. albitarsella Zeller, 1849 (Myntesäckmal)
  40. pulmonariella Ragonot, 1874 (Lungörtsäckmal)
  41. trifolii (Curtis, 1832) (Sötväpplingsäckmal)
  42. frischella (Linnaeus, 1758) (Tidig grönglanssäckmal)
  43. alcyonipennella (Kollar, 1832) (Sen grönglanssäckmal)
  44. conyzae Zeller, 1868 (Skarplinjerad krisslesäckmal)
  45. lineolea (Haworth, 1828) (Stinksyskesäckmal)
  46. hemerobiella (Scopoli, 1763) (Vattrad rönnsäckmal)
  47. lithargyrinella Zeller, 1849 (Olivfärgad stjärnblomsäckmal)
  48. onobrychiella Zeller, 1849 (Sandvedelsäckmal)
  49. colutella (Fabricius, 1794) (Sötvedelsäckmal)
  50. genistae Stainton, 1847 (Ginstsäckmal)
  51. svenssoni Baldizzone, 1985 (Kilstreckad fjällsäckmal)
  52. parthenogenella Stainton, 1850 (Jungfrusäckmal)
  53. niveicostella Zeller, 1839 (Vitkantad timjansäckmal)
  54. peri Svensson, 1976 (Toksäckmal)
  55. discordella Zeller, 1849 (Käringtandsäckmal)
  56. chalcogrammella Zeller, 1839 (Silverstreckad säckmal)
  57. deauratella Lienig & Zeller, 1846 (Fjällsprötad grönglanssäckmal)
  58. mayrella (Hübner, 1813) (Klövergrönglanssäckmal)
  59. anatipennella (Hübner, 1796) (Pudrad hasselsäckmal)
  60. albidella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pudrad sälgsäckmal)
  61. kuehnella (Goeze, 1783) (Vit eksäckmal)
  62. ibipennella Zeller, 1849 (Brunstreckad eksäckmal)
  63. betulella Heinemann & Wocke, 1877 (Gulstreckad björksäckmal)
  64. zelleriella Heinemann, 1854 (Gulspetsad sälgsäckmal)
  65. currucipennella Zeller, 1839 (Gulstreckad avenboksäckmal)
  66. pyrrhulipennella Zeller, 1839 (Kilstreckad ljungsäckmal)
  67. brevipalpella Wocke, 1874 (Stor klintsäckmal)
  68. gallipennella (Hübner, 1796) (Sötvedelfruktsäckmal)
  69. vibicigerella Zeller, 1839 (Kilstreckad fältmalörtsäckmal)
  70. conspicuella Zeller, 1849 (Kilstreckad klintsäckmal)
  71. partitella Zeller, 1849 (Kilstreckad röllikasäckmal)
  72. caelebipennella Zeller, 1839 (Kilstreckad hedblomstersäckmal)
  73. ochrea (Haworth, 1828) (Solvändesäckmal)
  74. lixella Zeller, 1849 (Sikelspetsad timjesäckmal)
  75. vulnerariae Zeller, 1839 (Getväpplingsäckmal)
  76. pennella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strävbladsäckmal)
  77. laricella (Hübner, 1817) (Lärcksäckmal)
  78. antennariella Herrich-Schäffer, 1861 (Skogsfrylesäckmal)
  79. adjunctella Hodgkinson, 1882 (Salttågsäckmal)
  80. caespititiella Zeller, 1839 (Skarpringad tågsäckmal)
  81. tamesis Waters, 1929 (Ljussprötad tågsäckmal)
  82. glaucicolella Wood, 1892 (Suddig tågsäckmal)
  83. otidipennella (Hübner, 1817) (Dyster frylesäckmal)
  84. alticolella Zeller, 1849 (Allmän tågsäckmal)
  85. taeniipennella Herrich-Schäffer, 1855 (Gullinjerad tågsäckmal)
  86. sylvaticella Wood, 1892 (Parkfrylesäckmal)
  87. lassella Staudinger, 1859 (Trött säckmal)
  88. maritimella Newman, 1873 (Strandtågsäckmal)
  89. virgaureae Stainton, 1857 (Gullrissäckmal)
  90. therinella Tengström, 1848 (Dubbellinjerad tistelsäckmal)
  91. asteris Mühlig, 1864 (Strandastersäckmal)
  92. saxicolella (Duponchel, 1843) (Gulgrå mållsäckmal)
  93. sp.
  94. jaernaensis Björklund & Palmqvist, 2002 (Vitribbad mållsäckmal)
  95. sternipennella (Zetterstedt, 1839) (Allmän mållsäckmal)
  96. boreella Benander, 1939 (Nordsäckmal)
  97. squamosella Stainton, 1856 (Gråbinkesäckmal)
  98. versurella Zeller, 1849 (Blek mållsäckmal)
  99. vestianella (Linnaeus, 1758) (Spetsvingad mållsäckmal)
  100. atriplicis Meyrick, 1928 (Kustmållsäckmal)
  101. pappiferella O. Hofmann, 1869 (Kattfotsäckmal)
  102. absinthii Wocke, 1876 (Absintsäckmal)
  103. derasofasciella Klimesch, 1952 (Pältsasäckmal)
  104. artemisicolella Bruand, 1855 (Gråbosäckmal)
  105. adelogrammella Zeller, 1849 (Hylsnejlikesäckmal)
  106. succursella Herrich-Schäffer, 1855 (Grovfjällig fältmalörtsäckmal)
  107. gnaphalii Zeller, 1839 (Grovfjällig hedblomstersäckmal)
  108. galbulipennella Zeller, 1838 (Större backglimsäckmal)
  109. scabrida Toll, 1959 (Knytlingsäckmal)
  110. millefolii Zeller, 1849 (Grovfjällig röllikasäckmal)
  111. kyffhusana Petry, 1898 (Såpörtsäckmal)
  112. peribenanderi Toll, 1943 (Linjerad tistelsäckmal)
  113. amellivora Baldizzone, 1979 (Linjerad gullrissäckmal)
  114. ramosella Zeller, 1849 (Vitsprötad gullrissäckmal)
  115. trochilella (Duponchel, 1842)(Gullinjerad gullrissäckmal)
  116. directella Zeller, 1849 (Sen fältmalörtsäckmal)
  117. expressella Klemensiewicz, 1883 (Sen röllikasäckmal)
  118. striatipennella Nylander, 1848 (Strimmig stjärnblomsäckmal)
  119. solitariella Zeller, 1849 (Skarpringad stjärnblomsäckmal)
  120. tanaceti Mühlig, 1865 (Renfanesäckmal)
  121. albicans Zeller, 1849 (Ljus malörtsäckmal)
  122. hackmani (Toll, 1953) (Punkterad backglimsäckmal)
  123. argentula (Stephens, 1834) (Silverstreckad röllikasäckmal)
  124. follicularis (Vallot, 1802) (Hampflockelsäckmal)
  125. granulatella Zeller, 1849 (Grå fältmalörtsäckmal)
  126. adspersella Benander, 1939 (Ljus mållsäckmal)
  127. dianthi Herrich-Schäffer, 1855 (Nejliksäckmal)
  128. nutantella Mühlig & Frey, 1857 (Ljusringad backglimsäckmal)
  129. graminicolella Heinemann, 1876 (Mörkringad tjärblomstersäckmal)
  130. paradrymidis Toll, 1949 (Dvärgsäckmal)
  131. saponariella Heeger, 1848 (Såpnejliksäckmal)
  132. paripennella Zeller, 1839 (Klintgrönglanssäckmal)
  133. clypeiferella O. Hofmann, 1871 (Ribbad mållsäckmal)
  134. squalorella Zeller, 1849 (Tvåfläckad mållsäckmal)
  135. salicorniae Heinemann & Wocke, 1876 (Glasörtsäckmal)

Elachistidae (Gräsminerarmalar)

Perittia Stainton, 1854 (Gräsminerarmalar)
syn. Mendesia Joannis, 1902 (Tryminerarmalar) - Male genitalia
  1. farinella (Thunberg, 1794) (Vit gräsminerarmal)
  2. obscurepunctella (Stainton, 1848) (Töcknig tryminerarmal)
  3. herrichiella (Herrich-Schäffer, 1855) (Skarp tryminerarmal)
Stephensia Stainton, 1858 (Mynteminerarmalar)
  1. brunnichella (Linnaeus, 1767) (Bergmynteminerarmal)
Elachista Treitschke, 1833 (Gräsminerarmalar) - Male genitalia
syn. Cosmiotes Clemens, 1860 (Gräsminerarmalar) - Male genitalia
  1. argentella (Clerck, 1759) (Silvergräsminerarmal)
  2. pollinariella Zeller, 1839 (Pollengräsminerarmal)
  3. triatomea (Haworth, 1828) (Trepunktgräsminerarmal)
  4. subocellea (Stephens, 1834) (Halvögongräsminerarmal)
  5. festucicolella Zeller, 1853 (Fårsvingelminerarmal)
  6. dispilella Zeller, 1853 (Tvåpunktgräsminerarmal)
  7. bruuni Traugott-Olsen, 1990 (Dyngräsminerarmal)
  8. elsaella Traugott-Olsen, 1988 (Irrpunktgräsminerarmal)
  9. chrysodesmella Zeller, 1850 (Gulbandgräsminerarmal)
  10. obliquella Stainton, 1854 (Smalbandgräsminerarmal)
  11. cingillella (Herrich-Schäffer, 1855) (Skarpbandad gräsminerarmal)
  12. unifasciella (Haworth, 1828) (Bokskogsgräsminerarmal)
  13. gangabella Zeller, 1850 (Lundskaftingminerarmal)
  14. subalbidella Schläger, 1847 (Gul gräsminerarmal)
  15. adscitella Stainton, 1851 (Älväxingminerarmal)
  16. bisulcella (Duponchel, 1843) (Bergrörminerarmal)
  17. pullicomella Zeller, 1839 (Svart vitspetsgräsminerarmal)
  18. bedellella (Sircom, 1848) (Grå vitspetsgräsminerarmal)
  19. lugdunensis Frey, 1857 (Ljus vitspetsgräsminerarmal)
  20. tengstromi Kaila et al., 2001 (Magnifik fryleminerarmal)
  21. geminatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Tvilligfryleminerarmal)
  22. gleichenella (Fabricius, 1781) (Glänsande fryleminerarmal)
  23. quadripunctella (Hübner, 1825) (Fyrpuncterad fryleminerarmal)
  24. tetragonella (Herrich-Schäffer, 1855) (Lundstarrminerarmal)
  25. biatomella (Stainton, 1848) (Dubbelpunkterad slankstarrminerarmal)
  26. trapeziella Stainton, 1849 (Trapetsfryleminerarmal)
  27. cinereopunctella (Haworth, 1828) (Gråpunkterad gräsminerarmal)
  28. kebneella (Traugott-Olsen & Nielsen, 1977) (Kebnegräsminerarmal)
  29. serricornis Stainton, 1854 (Lagggräsminerarmal)
  30. juliensis Frey, 1870 (Ängsgräsminerarmal)
  31. scirpi Stainton, 1887 (Havssävminerarmal)
  32. eleochariella Stainton, 1851 (Ängsullminerarmal)
  33. utonella Frey, 1856 (Grusstarrminerarmal)
  34. albidella Nylander, 1848 (Tuvsävminerarmal)
  35. abiskoella Bengtsson, 1977 (Abiskogräsminerarmal)
  36. poae Stainton, 1855 (Mannagräsminerarmal)
  37. atricomella Stainton, 1849 (Svarthårig hundäxingminerarmal)
  38. kilmunella Stainton, 1849 (Myrgräsminerarmal)
  39. excelsicola Braun, 1948 (Parasgräsminerarmal)
  40. alpinella Stainton, 1854 (Allmän starrgräsminerarmal)
  41. diederichsiella E. Hering, 1898 (Hässlebroddminerarmal)
  42. compsa Traugott-Olsen, 1974 (Lundslokminerarmal)
  43. elegans Frey, 1859 (Piprörminerarmal)
  44. deriventa Kaila & Mutanen, 2008 (Tidig piprörminerarmal)
  45. luticomella Zeller, 1839 (Gulhårig gräsminerarmal)
  46. albifrontella (Hübner, 1817) (Vithövdad gräsminerarmal)
  47. bifasciella Treitschke, 1833 (Dubbelbandad gräsminerarmal)
  48. nobilella Zeller, 1839 (Nobel kruståtelminerarmal)
  49. apicipunctella Stainton, 1849 (Spetspunktgräsminerarmal)
  50. subnigrella Douglas, 1853 (Halvsvart gräsminerarmal)
  51. orstadii N. Palm, 1943 (Backgräsminerarmal)
  52. zernyi Hartig, 1941 (Nordgräsminerarmal)
  53. eskoi Kyrki & Karvonen, 1984 (Strandgräsminerarmal)
  54. krogeri Svensson, 1976 (Älvgräsminerarmal)
  55. nielswolffi Svensson, 1976 (Björkskogsgräsminerarmal)
  56. pomerana Frey, 1870 (Kärrgräsminerarmal)
  57. humilis Zeller, 1850 (Tuvtåtelminerarmal)
  58. vonschantzi Svensson, 1976 (Kustgräsminerarmal)
  59. canapennella (Hübner, 1813) (Gråvingad gräsminerarmal)
  60. anserinella Zeller, 1839 (Gulmarmorerad gräsminerarmal)
  61. maculicerusella Bruand, 1859 (Rörflenminerarmal)
  62. freyerella (Hübner, 1825) (Betesgröeminerarmal)
  63. baltica (E. Hering, 1891) (Gråsvingelminerarmal)
  64. exactella (Herrich-Schäffer, 1855) (Vitspetsad kruståtelminerarmal)
  65. stabilella (Stainton, 1858) (Kalkgräsminerarmal)
  66. consortella (Stainton, 1851) (Sandgräsminerarmal)

Parametriotidae (Brokmalar)

Blastodacna Wocke, 1876 (Märgmalar) - Male genitalia
  1. hellerella (Duponchel, 1838) (Hagtornmärgmal)
  2. atra (Haworth, 1828) (Apelmärgmal)
Spuleria O. Hofmann, 1898 (Brokmalar)
  1. flavicaput (Haworth, 1828) (Gulhuvad hagtornbrokmal)
Dystebenna Spuler, 1910 (Brokmalar)
  1. stephensi (Stainton, 1849) (Ekbrokmal)
Chrysoclista Stainton, 1854 (Brokmalar) - Male genitalia
  1. linneella (Clerck, 1759) (Lindbrokmal)
  2. splendida Karsholt, 1997 (Sälgbrokmal)
  3. lathamella T. Fletcher, 1936 (Pilbrokmal)
Heinemannia Wocke, 1876 (Brokmalar) - Male genitalia
  1. laspeyrella (Hübner, 1796) (Klargul lövängsbrokmal)
  2. festivella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitgul lövängsbrokmal)

Momphidae (Brokmalar)

Mompha Hübner, 1825 (Brokmalar) Male genitalia
  1. conturbatella (Hübner, 1819) (Svart rallarrosbrokmal)
  2. ochraceella (Curtis, 1839) (Gul dunörtbrokmal)
  3. lacteella (Stephens, 1834) (Gråbröstad brokmal)
  4. propinquella (Stainton, 1851) (Vitbröstad brokmal)
  5. divisella Herrich-Schäffer, 1854 (Galldunörtbrokmal)
  6. subbistrigella (Haworth, 1828) (Bergdunörtbrokmal)
  7. sturnipennella (Treitschke, 1833) (Gallrallarbrokmal)
  8. epilobiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinterbrokmal)
  9. langiella (Hübner, 1796) (Punktbrokmal)
  10. idaei (Zeller, 1839) (Stor rallarrosbrokmal)
  11. miscella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Solvändebrokmal)
  12. locupletella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödgul brokmal)
  13. terminella (Humphreys & Westwood, 1845) (Häxörtbrokmal)
  14. raschkiella (Zeller, 1838) (Rödfläckig brokmal)
  15. sextrigella (Braun, 1921) (Nordlig brokmal)

Blastobasidae (Förnamalar)

Blastobasis Zeller, 1855 (Förnamalar)
  1. laticolella Rebel, 1940 (Madeiraförnamal)
Hypatopa Walsingham, 1907 (Förnamalar) Male genitalia
  1. binotella (Thunberg, 1794) (Barrskogsförnamal)
  2. inunctella (Zeller, 1839) (Alskogsförnamal)
  3. segnella (Zeller, 1873) (Blandskogsförnamal)

Stathmopodidae (Spretmalar)

Stathmopoda Herrich-Schäffer, 1853 (Spretmalar)
  1. pedella (Linnaeus, 1761) (Alspretmal)

Scythrididae (Korthuvudmalar)

Scythris Hübner, 1825 (Korthuvudmalar) - Male genitalia
  1. productella (Zeller, 1839) (Havsstrandkorthuvudmal)
  2. fuscoaenea (Haworth, 1828) (Solvändekorthuvudmal)
  3. picaepennis (Haworth, 1828) (Ögonbrynkorthuvudmal)
  4. disparella (Tengström, 1848) (Svart ängskorthuvudmal)
  5. potentillella (Zeller, 1847) (Längsstreckad korthuvudmal)
  6. laminella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråfibblekorthuvudmal)
  7. knochella (Fabricius, 1794) (Utropstecknad korthuvudmal)
  8. limbella (Fabricius, 1775) (Mållkorthuvudmal)
  9. noricella (Zeller, 1843) (Grå rallarroskorthuvudmal)
  10. inspersella (Hübner, 1817) (Svart rallarroskorthuvudmal)
  11. empetrella Karsholt & Nielsen, 1976 (Kråkriskorthuvudmal)
  12. siccella (Zeller, 1839) (Sandbackekorthuvudmal)
  13. cicadella (Zeller, 1839) (Brokig korthuvudmal)
  14. crypta Hannemann, 1961 (Ginsthedkorthuvudmal)
  15. fuscopterella Bengtsson, 1977 (Nordlig korthuvudmal)

Alucitoidea (Fjädermott)
Alucitidae (Fjädermott)

Alucita Linnaeus, 1758 (Fjädermott) Male genitalia
  1. hexadactyla (Linnaeus, 1758) (Kaprifolfjädermott)
  2. grammodactyla Zeller, 1841 (Fältväddsfjädermott)
Pterotopteryx Hannemann, 1959 (Fjädermott)
  1. dodecadactyla (Hübner, 1813) (Tryfjädermott)

Pterophoroidea (Fjädermott)
Pterophoridae (Fjädermott)
Pterophorinae (Fjädermott)

Platyptilia Hübner, 1825 (Fjädermott) Male genitalia
  1. gonodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hästhovsfjädermott)
  2. calodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gullrisfjädermott)
  3. isodactylus (Zeller, 1852) (Vattenståndsfjädermott)
  4. farfarellus Zeller, 1867 (Korsörtfjädermott)
  5. tesseradactyla (Linnaeus, 1761) (Kattfotfjädermott)
Buszkoiana Kocak, 1981 (Fjädermott)
  1. capnodactylus (Zeller, 1841) (Pestskråpfjädermott)
Gillmeria Tutt, 1905 (Fjädermott) Male genitalia
  1. pallidactyla (Haworth, 1811) (Röllikafjädermott)
  2. ochrodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanefjädermott)
Amblyptilia Hübner, 1825 (Fjädermott) Male genitalia
  1. acanthadactyla (Hübner, 1813) (Syskefjädermott)
  2. punctidactyla (Haworth, 1811) (Stormhattfjädermott)
Stenoptilia Hübner, 1825 (Fjädermott) Male genitalia
  1. pterodactyla (Linnaeus, 1761) (Teveronikefjädermott)
  2. veronicae Karvonen, 1932 (Strandveronikefjädermott)
  3. bipunctidactyla (Scopoli, 1763) (Ängsväddfjädermott)
  4. pelidnodactyla (Stein, 1837) (Mandelblomfjädermott)
  5. islandicus (Staudinger, 1857) (Tuvbräckefjädermott)
  6. zophodactylus (Duponchel, 1840) (Arunfjädermott)
  7. pneumonanthes (Büttner, 1880) (Klockgentianafjädermott)
Cnaemidophorus Wallengren, 1862 (Fjädermott)
  1. rhododactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenknoppfjädermott)
Marasmarcha Meyrick, 1886 (Fjädermott)
  1. lunaedactyla (Haworth, 1811) (Puktörnefjädermott)
Oxyptilus Zeller, 1841 (Fjädermott) Male genitalia
  1. pilosellae (Zeller, 1841) (Gråfibblefjädermott)
  2. chrysodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Flockfibblefjädermott)
  3. ericetorum (Stainton, 1851) (Backfibblefjädermott)
  4. parvidactyla (Haworth, 1811) (Sandfibblefjädermott)
Crombrugghia Tutt, 1907 (Fjädermott)
  1. distans (Zeller, 1847) (Klofibblefjädermott)
Geina Tutt, 1907 (Fjädermott)
  1. didactyla (Linnaeus, 1758) (Humleblomsterfjädermott)
Buckleria Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. paludum (Zeller, 1839) (Sileshårfjädermott)
Pterophorus Schäffer, 1766 (Fjädermott)
  1. pentadactyla (Linnaeus, 1758) (Vitt fjädermott)
Porittia Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. galactodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborrefjädermott)
Calyciphora Kasy, 1960 (Fjädermott)
  1. albodactylus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spåtistelfjädermott)
Merrifieldia Tutt, 1905 (Fjädermott) Male genitalia
  1. tridactyla (Linnaeus, 1758) (Radsprötat timjanfjädermott)
  2. leucodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ojämnsprötat timjanfjädermott)
  3. baliodactylus (Zeller, 1841) (Kungsmyntefjädermott)
Pselnophorus Wallengren, 1881 (Fjädermott)
  1. heterodactyla (Müller, 1764) (Skogssallatfjädermott)
Oidaematophorus Wallengren, 1862 (Fjädermott) Male genitalia
  1. lithodactyla (Treitschke, 1833) (Grått krisslefjädermott)
  2. rogenhoferi (Mann, 1871) (Brunbinkefjädermott)
  3. vafradactylus Svensson, 1966 (Gråbenkrisslefjädermott)
Hellinsia Tutt, 1905 (Fjädermott) Male genitalia
  1. tephradactyla (Hübner, 1813) (Treprickigt gullrisfjädermott)
  2. didactylites (Ström, 1783) (Fibbleblomfjädermott)
  3. distinctus (Herrich-Schäffer, 1855) (Malörtfjädermott)
  4. lienigianus (Zeller, 1852) (Gråbofjädermott)
  5. osteodactylus (Zeller, 1841) (Blekgult gullrisfjädermott)
Adaina Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. microdactyla (Hübner, 1813) (Hampflockelfjädermott)
Emmelina Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. monodactyla (Linnaeus, 1758) (Gråbrunt vindefjädermott)

Schreckensteinioidea (Konkavmalar)
Schreckensteiniidae (Konkavmalar)

Schreckensteinia Hübner, 1825 (Konkavmalar)
  1. festaliella (Hübner, 1819) (Hallonkonkavmal)

Epermenioidea (Skärmmalar)
Epermeniidae (Skärmmalar)
Epermeniinae (Skärmmalar)
Phaulernis Meyrick, 1895 (SKärmmalar) Male genitalia

  1. fulviguttella (Zeller, 1839) (Strätteskärmmal)
  2. dentella (Zeller, 1839) (Svart kirskålskärmmal)
Epermenia Hübner, 1825 (Skärmmalar) Male genitalia
  1. chaerophyllella (Goeze, 1783) (Smalvingad skärmmal)
  2. illigerella (Hübner, 1813) (Rödgul kirskålmal)
  3. falciformis (Haworth, 1828) (Rödgul strättemal)
  4. farreni (Walsingham, 1894) (Björnlokeskärmmal)
  5. profugella (Stainton, 1856) (Bockrotskärmmal)

Urodoidea (Raspmalar)
Urodidae (Raspmalar)

Wockia Heinemann, 1870 (Raspmalar)
  1. asperipunctella (Bruand, 1851) (Aspraspmal)

Choreutoidea (Gnidmalar)
Choreutidae (Gnidmalar)
Choreutinae (Gnidmalar)

Anthophila Haworth, 1811 (Gnidmalar)
  1. fabriciana (Linnaeus, 1767) (Bredvingad nässelmal)
Prochoreutis Diakonoff & Heppner, 1980 (Gnidmalar) Male genitalia
  1. myllerana (Fabricius, 1794) (Glansig frossörtmal)
  2. sehestediana (Fabricius, 1777) (Brunbandad frossörtmal)
  3. ultimana (Krulikovsky, 1909) (Vitstreckad gnidmal)
Tebenna Billberg, 1820 (Gnidmalar)
  1. bjerkandrella (Thunberg, 1784) (Krisslegnidmal)
Choreutis Hübner, 1825 (Gnidmalar) Male genitalia
  1. diana (Hübner, 1822) (Björkgnidmal)
  2. pariana (Clerck, 1759) (Äpplegnidmal)

Tortricoidea (Vecklare)
Tortricidae (Vecklare)
Chlidanotinae (Skuggvecklare)

Olindia Guenée, 1845 (Skuggvecklare)
  1. schumacherana (Fabricius, 1787) (Lundskuggvecklare)

Tortricinae (Vecklare)

Sparganothis Hübner, 1825 (Långpalpvecklare) Male genitalia
  1. rubicundana (Herrich-Schäffer, 1856) (Myrlångpalpvecklare)
  2. praecana (Kennel, 1900) (Fjällångpalpvecklare)
  3. pilleriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tulkörtvecklare)
Ditula Stephens, 1834 (Bredvecklare)
  1. angustiorana (Haworth, 1811) (Idegranbredvecklare)
Epagoge Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. grotiana (Fabricius, 1781) (Rostbrun bredvecklare)
Paramesia Stephens, 1829 (Bredvecklare)
  1. gnomana (Clerck, 1759) (Blåbärbredvecklare)
Periclepsis Bradley, 1977 (Vitbandvecklare)
  1. cinctana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre vitbandvecklare)
Philedone Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. gerningana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fjäderbredvecklare)
Capua Stephens, 1834 (Bredvecklare)
  1. vulgana (Frölich, 1828) (Fållad lövskogsbredvecklare)
Philedonides Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
  1. lunana (Thunberg, 1784) (Vårbredvecklare)
Archips Hübner, 1825 (Sommarvecklare) Male genitalia
  1. oporana (Linnaeus, 1758) (Tallsommarvecklare)
  2. betulana (Hübner, 1787) (Porssommarvecklare)
  3. podana (Scopoli, 1763) (Fruktträdsommarvecklare)
  4. crataegana (Hübner, 1799) (Hagtornssommarvecklare)
  5. xylosteana (Linnaeus, 1758) (Trysommarvecklare)
  6. rosana (Linnaeus, 1758) (Häcksommarvecklare)
Choristoneura Lederer, 1859 (Bredvecklare) Male genitalia
  1. diversana (Hübner, 1817) (Berberisbredvecklare)
  2. hebenstreitella (Müller, 1764) (Rönnbredvecklare)
  3. albaniana (Walker, 1863) (Lappbredvecklare)
Argyrotaenia Stephens, 1852 (Bredvecklare)
  1. ljungiana (Thunberg, 1797) (Tallmossebredvecklare)
Ptycholomoides Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
  1. aeriferana (Herrich-Schäffer, 1851) (Lärkbredvecklare)
Ptycholoma Stephens, 1829 (Blybandvecklare)
  1. lecheana (Linnaeus, 1758) (Blybandvecklare)
Pandemis Hübner, 1825 (Bredvecklare) Male genitalia
  1. cinnamomeana (Treitschke, 1830) (Vithuvad bredvecklare)
  2. corylana (Fabricius, 1794) (Mörkkantad bredvecklare)
  3. cerasana (Hübner, 1786) (Lädergul bredvecklare)
  4. heparana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tandbredvecklare)
  5. dumetana (Treitschke, 1835) (Björnbärsbredvecklare)
Syndemis Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. musculana (Hübner, 1799) (Grå lövträdsbredvecklare)
Lozotaenia Stephens, 1829 (Bredvecklare)
  1. forsterana (Fabricius, 1781) (Skogsbredvecklare)
Aphelia Hübner, 1825 (Bredvecklare) Male genitalia
  1. paleana (Hübner, 1793) (Timotejbredvecklare)
  2. unitana (Hübner, 1799) (Sidengrå bredvecklare)
  3. viburnana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Olvondbredvecklare)
Dichelia Guenée, 1845 (Bredvecklare)
  1. histrionana (Frölich, 1828) (Granbredvecklare)
Clepsis Guenée, 1845 (Snedbandvecklare) Male genitalia
  1. nybomi (Hackman, 1950) (Pärlfläckvecklare)
  2. senecionana (Hübner, 1819) (Rustik snedbandvecklare)
  3. rurinana (Linnaeus, 1758) (Trysnedbandvecklare)
  4. illustrana (Krogerus, 1936) (Krogerus snedbandvecklare)
  5. spectrana (Treitschke, 1830) (Sumpmarksnedbandvecklare)
  6. pallidana (Fabricius, 1776) (Sandfältsnedbandvecklare)
  7. neglectana (Herrich-Schäffer, 1851) (Ofållad snedbandvecklare)
  8. consimilana (Hübner, 1817) (Fållad snedbandvecklare)
Epiphyas Turner, 1927 (Bredvecklare)
  1. postvittana (Walker, 1863) (Australienvecklare)
Adoxophyes Meyrick, 1881 (Sommarfruktvecklare)
  1. orana (Fischer von Röslerstam, 1834) (Sommarfruktvecklare)
Xerocnephasia Leraut, 1979 (Vitbandvecklare)
  1. rigana (Sodoffsky, 1829) (Större vitbandvecklare)
Neosphaleroptera Real, 1953 (Gråvecklare)
  1. nubilana (Hübner, 1799) (Hagtorngråvecklare)
Doloploca Hübner, 1825 (Gråvecklare)
  1. punctulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Prydlig vårgråvecklare)
Exapate Hübner, 1825 (Långvecklare)
  1. congelatella (Clerck, 1759) (Höstlångvecklare)
Tortricodes Guenée, 1845 (Långvecklare)
  1. alternella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårlångvecklare)
Eana Billberg, 1820 (Gråvecklare) Male genitalia
  1. osseana (Scopoli, 1763) (Ängsgråvecklare)
  2. argentana (Clerck, 1759) (Silvergråvecklare)
  3. incanana (Stephens, 1852) (Mörk gulfläckgråvecklare)
  4. derivana (La Harpe, 1858) (Mindre gulfläckgråvecklare)
  5. penziana (Thunberg, 1891) (Stor gulfläckgråvecklare)
Cnephasia Curtis, 1826 (Gråvecklare) Male genitalia
  1. incertana (Treitschke, 1835) (Osäker gråvecklare)
  2. stephensiana (Doubleday, 1849) (Allmän gråvecklare)
  3. asseclana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Utbredd gråvecklare)
  4. pasiuana (Hübner, 1799) (Steppgråvecklare)
  5. genitalana Pierce & Metcalfe, 1922 (Småprickig gråvecklare)
  6. communana (Herrich-Schäffer, 1851) (Tidig gråvecklare)
  7. longana (Haworth, 1811) (Gulaktig gråvecklare)
Spatalistis Meyrick, 1907 (Bredvecklare)
  1. bifasciana (Hübner, 1787) (Gulbandad bredvecklare)
Tortrix Linnaeus, 1758 (Bredvecklare)
  1. viridana Linnaeus, 1758 (Ekvecklare)
Aleimma Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. loeflingiana (Linnaeus, 1758) (Gul ekbredvecklare)
Acleris Hübner, 1825 (Vårvecklare) Male genitalia
  1. holmiana (Linnaeus, 1758) (Rosensommarvecklare)
  2. forsskaleana (Linnaeus, 1758) (Lönnbredvecklare)
  3. bergmanniana (Linnaeus, 1758) (Törnrosvecklare)
  4. comariana (Lienig & Zeller, 1846) (Jordgubbsvecklare)
  5. laterana (Fabricius, 1794) (Föränderlig höstvecklare)
  6. abietana (Hübner, 1822) (Granvårvecklare)
  7. maccana (Treitschke, 1835) (Trekantig blåbärsvårvecklare)
  8. sparsana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövskogshöstvecklare)
  9. rhombana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelvingehöstvecklare)
  10. emargana (Fabricius, 1775) (Inbuktad videhöstvecklare)
  11. effractana (Hübner, 1799). (Jolsterhöstvecklare)
  12. schalleriana (Linnaeus, 1761) (Olvonvårvecklare)
  13. lorquiniana (Duponchel, 1835) (Fackelrosvårvecklare)
  14. umbrana (Hübner, 1799) (Häggvårvecklare)
  15. cristana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenvårvecklare)
  16. variegana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitbrokig rosenhöstvecklare)
  17. aspersana (Hübner, 1818) (Smultronhöstvecklare)
  18. shepherdana (Stephens, 1852) (Älgörthöstvecklare)
  19. arcticana (Guenée, 1845) (Arktisk vårvecklare)
  20. hastiana (Linnaeus, 1758) (Videvårvecklare)
  21. permutana (Duponchel, 1836) (Rödanlupen nyponhöstvecklare)
  22. hyemana (Haworth, 1811) (Ljungvårvecklare)
  23. implexana (Walker, 1863) (Rostgrå videvårvecklare)
  24. obtusana (Eversmann, 1844) (Mindre aspvårvecklare)
  25. ferrugana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glansig bokvårvecklare)
  26. notana (Donovan, 1806) (Matt björkvårvecklare)
  27. quercinana (Zeller, 1849) (Brun ekvårvecklare)
  28. kochiella (Goeze, 1783) (Almvårvecklare)
  29. logiana (Clerck, 1759) (Björkvårvecklare)
  30. roscidana (Hübner, 1799) (Stor aspvårvecklare)
  31. literana (Linnaeus, 1758) (Grön ekvårvecklare)
  32. lipsiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Småprickig blåbärsvårvecklare)
  33. rufana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hallonvårvecklare)
  34. fimbriana (Thunberg, 1791) (Odonvårvecklare)
Eulia Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. ministrana (Linnaeus, 1758) (Allmän kvällsbredvecklare)
Pseudargyrotoza Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
  1. conwagana (Fabricius, 1775) (Askbredvecklare)
Phtheochroa Stephens, 1829 (Praktvecklare) Male genitalia
  1. inopiana (Haworth, 1811) (Fältmalörtpraktvecklare)
  2. purpuratella (Fourcroy, 1785) (Almgallvecklare)
  3. sodaliana (Haworth, 1811) (Vägtornbärvecklare)
  4. vulneratana (Zetterstedt, 1839) (Fjällskärepraktvecklare)
Cochylimorpha Razowski, 1959 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. hilarana (Herrich-Schäffer, 1851) (Fältmalörtgallvecklare)
  2. woliniana (Schleich, 1868) (Äkta malörtskottvecklare)
  3. straminea (Haworth, 1811) (Svartklintblomvecklare)
  4. alternana (Stephens, 1834) (Väddklintblomvecklare)
Phalonidia Le Marchand, 1933 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. gilvicomana (Zeller, 1847) (Skogssallatblomvecklare)
  2. curvistrigana (Stainton, 1859) (Gullrisblomvecklare)
  3. manniana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Mynteblomvecklare)
  4. udana (Guenée, 1845) (Topplösablomvecklare)
  5. affinitana (Douglas, 1846) (Strandasterblomvecklare)
Gynnidomorpha Turner, 1916 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. luridana (Gregson, 1870) (Gul lampblomvecklare)
  2. vectisana (Humphreys & Westwood, 1845) (Sältingblomvecklare)
  3. minimana (Caradja, 1916) (Kärrspireblomvecklare)
  4. permixtana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödaktig lampblomvecklare)
  5. alismana (Ragonot, 1883) (Svaltingblomvecklare)
Agapeta Hübner, 1822 (Gulvecklare) Male genitalia
  1. hamana (Linnaeus, 1758) (Tistelgulvecklare)
  2. zoegana (Linnaeus, 1767) (Klintgulvecklare)
Eupoecilia Stephens, 1829 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. cebrana (Hübner, 1813) (Hedblomstervecklare)
  2. angustana (Hübner, 1799) (Ljungblomvecklare)
  3. ambiguella (Hübner, 1799) (Brakvedblomvecklare)
  4. sanguisorbana (Herrich-Schäffer, 1856) (Blodtoppblomvecklare)
Aethes Billberg, 1820 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. hartmanniana (Clerck, 1759) (Brokig väddblomvecklare)
  2. margaritana (Haworth, 1811) (Röllikablomvecklare)
  3. deutschiana (Zetterstedt, 1839) (Svarthöblomvecklare)
  4. triangulana (Treitschke, 1835) (Strandveronikablomvecklare)
  5. rutilana (Hübner, 1817) (Enblomvecklare)
  6. smeathmanniana (Fabricius, 1781) (Allmän korgblomvecklare)
  7. tesserana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rutig korgblomvecklare)
  8. dilucidana (Stephens, 1852) (Strandkvanneblomvecklare)
  9. beatricella (Walsingham, 1898) (Odörtblomvecklare)
  10. francillana (Fabricius, 1794) (Morotblomvecklare)
  11. fennicana (M. Hering, 1924) (Strätteblomvecklare)
  12. cnicana (Westwood, 1854) (Tistelblomvecklare)
  13. rubigana (Treitschke, 1830) (Kardborrblomvecklare)
  14. kindermanniana (Treitschke, 1830) (Fältmalörtblomvecklare)
Cochylidia Obraztsov, 1956 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. rupicola (Curtis, 1834) (Hampflockelvecklare)
  2. subroseana (Haworth, 1811) (Halvrosa gullrisvecklare)
  3. richteriana (Fischer von Röslerstam, 1837) (Större fältmalörtrotvecklare)
  4. moguntiana (Rössler, 1864) (Mindre fältmalörtrotvecklare)
  5. heydeniana (Herrich-Schäffer, 1851) (Gråbinkevecklare)
  6. implicitana (Wocke, 1856) (Mörkbrämad gullrisblomvecklare)
Cochylis Treitschke, 1829 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. nana (Haworth, 1811) (Björkhängevecklare)
  2. flaviciliana (Westwood, 1854) (Röd väddblomvecklare)
  3. epilinana Duponchel, 1842 (Linvecklare)
  4. hybridella (Hübner, 1813) (Bitterfibbleblomvecklare)
  5. dubitana (Hübner, 1799) (Vithuvad korgblomvecklare)
  6. atricapitana (Stephens, 1852) (Ståndsblomvecklare)
  7. pallidana Zeller, 1847 (Monkeblomvecklare)
  8. posterana Zeller, 1847 (Vit korgblomvecklare)
Falseuncaria Obraztsov & Swatschek, 1958 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. degreyana (McLachlan, 1869) (Kustkämpeblomvecklare)
  2. ruficiliana (Haworth, 1811) (Gullviveblomvecklare)

Olethreutinae (Brokvecklare)

Eudemis Hübner, 1825 (Rullvecklare) Male genitalia
  1. porphyrana (Hübner, 1799) (Häggrullvecklare)
  2. profundana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckig ekrullvecklare)
Aterpia Guenée, 1845 (Brokvecklare)
  1. sieversiana (Nolcken, 1870) (Agmyrvecklare)
Selenodes Guenée, 1845 (Skottvecklare)
  1. karelica (Tengström, 1875) (Åkerväddskottvecklare)
Pseudosciaphila Obraztsov, 1966 (Brokvecklare)
  1. branderiana (Linnaeus, 1758) (Stor aspbrokvecklare)
Apotomis Hübner, 1825 (Knoppvecklare) Male genitalia
  1. semifasciana (Haworth, 1811) (Halvbandad videknoppvecklare)
  2. algidana Krogerus, 1946 (Nättecknad fjällknoppvecklare)
  3. infida (Heinrich, 1926) (Helbandad videknoppvecklare)
  4. lemniscatana (Kennel, 1900) (Smalvingad fjällknoppvecklare)
  5. lineana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pilknoppvecklare)
  6. inundana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Aspknoppvecklare)
  7. boreana Krogerus, 1946 (Större molnbrämknoppvecklare)
  8. turbidana (Hübner, 1825) (Vitfläckig björkknoppvecklare)
  9. betuletana (Haworth, 1811) (Gulanlupen björkknoppvecklare)
  10. capreana (Hübner, 1817) (Sälgknoppvecklare)
  11. moestana (Wocke, 1862) (Björkregionknoppvecklare)
  12. sororculana (Zetterstedt, 1839) (Mindre molnbrämknoppvecklare)
  13. fraterculana Krogerus, 1946 (Svart fjällknoppvecklare)
  14. sauciana (Frölich, 1828) (Svart blåbärsknoppvecklare)
  15. demissana (Kennel, 1900) (Mörkkantad fjällknoppvecklare)
Orthotaenia Stephens, 1829 (Brokvecklare)
  1. undulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klubbfläckad brokvecklare)
Hedya Hübner, 1825 (Brokvecklare) Male genitalia
  1. salicella (Linnaeus, 1758) (Sälgbrokvecklare)
  2. nubiferana (Haworth, 1811) (Äppleknoppvecklare)
  3. pruniana (Hübner, 1799) (Stenfruktvecklare)
  4. dimidiana (Clerck, 1759) (Häggbrokvecklare)
  5. ochroleucana (Frölich, 1828) (Rosenknytevecklare)
  6. atropunctana (Zetterstedt, 1839) (Svartpunktvecklare)
Celypha Hübner, 1825 (Grundvecklare) Male genitalia
  1. rufana (Scopoli, 1763) (Brun grundvecklare)
  2. striana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskrosgrundvecklare)
  3. rosaceana (Schläger, 1847) (Purpurgrundvecklare)
  4. rurestrana (Duponchel, 1843) (Berggrundvecklare)
  5. cespitana (Hübner, 1817) (Timjangrundvecklare)
  6. tiedemanniana (Zeller, 1845) (Fräkenbrokvecklare)
  7. lacunana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän brokvecklare)
  8. siderana (Treitschke, 1835) (Spireabrokvecklare)
  9. rivulana (Scopoli, 1763) (Ljusrandbrokvecklare)
  10. aurofasciana (Haworth, 1811) (Gulbandvecklare)
Phiaris Hübner, 1825 (Brokvecklare) Male genitalia
  1. umbrosana (Freyer, 1842) (Umbrabrokvecklare)
  2. obsoletana (Zetterstedt, 1839) (Skum brokvecklare)
  3. dissolutana (Stange, 1866) (Barrmossbrokvecklare)
  4. metallicana (Hübner, 1799) (Metallbrokvecklare)
  5. schulziana (Fabricius, 1777) (Ljungbrokvecklare)
  6. turfosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Torvbrokvecklare)
  7. heinrichana (McDunnough, 1927) (Nordlig barrskogsbrokvecklare)
  8. micana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mossebrokvecklare)
  9. palustrana (Lienig & Zeller, 1846) (Hedbrokvecklare)
  10. septentrionana (Curtis, 1835) (Fjällmossebrokvecklare)
  11. bipunctana (Fabricius, 1794) (Blåbärsbrokvecklare)
Capricornia Obraztsov, 1960 (Brokvecklare)
  1. boisduvaliana (Duponchel, 1836) (Blybandbrokvecklare)
Pristerognatha Obraztsov, 1960 (Springkornvecklare)
  1. penthinana (Guenée, 1845) (Springkornrotvecklare)
  2. fuligana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Springkornstjälkvecklare)
Cymolomia Lederer, 1859 (Brokvecklare)
  1. hartigiana (Saxesen, 1840) (Blyfläckig granvecklare)
Argyroploce Hübner, 1825 (Brokvecklare) Male genitalia
  1. arbutella (Linnaeus, 1758) (Mjölonbrokvecklare)
  2. aquilonana Karvonen, 1932 (Fjällbrantbrokvecklare)
  3. noricana (Herrich-Schäffer, 1851) (Fjällsippebrokvecklare)
  4. lediana (Linnaeus, 1758) (Skvattrambrokvecklare)
  5. externa (Eversmann, 1844) (Dalkarlsvecklare)
  6. roseomaculana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rosenbandvecklare)
  7. concretana (Wocke, 1862) (Smalbandvecklare)
Stictea Guenée, 1845 (Brokvecklare)
  1. mygindiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lingonbrokvecklare)
Olethreutes Hübner, 1822 (Brokvecklare)
  1. arcuella (Clerck, 1759) (Blypunkterad brokvecklare)
Piniphila Falkovitsh, 1962 (Brokvecklare)
  1. bifasciana (Haworth, 1811) (Tallbrokvecklare)
Pseudohermenias Obraztsov, 1960 (Brokvecklare)
  1. abietana (Fabricius, 1787) (Granbrokvecklare)
Lobesia Guenée, 1845 (Skottvecklare) Male genitalia
  1. abscisana (Doubleday, 1849) (Tistelskottvecklare)
  2. reliquana (Hübner, 1825) (Vassvingad skottvecklare)
  3. virulenta Bae & Komai, 1991 (Trubbvingad skottvecklare)
  4. bicinctana (Duponchel, 1844) (Fetbladskottvecklare)
  5. littoralis (Westwood & Humphreys, 1845) (Triftskottvecklare)
Endothenia Stephens, 1852 (Rotvecklare) Male genitalia
  1. oblongana (Haworth, 1811) (Klintrotvecklare)
  2. marginana (Haworth, 1811) (Brämrotvecklare)
  3. nigricostana (Haworth, 1811) (Stinksyskerotvecklare)
  4. pullana (Haworth, 1811) (Knölsyskevecklare)
  5. species (Fuktängrotvecklare)
  6. ericetana (Humphreys & Westwood, 1845) (Mindre rotvecklare)
  7. quadrimaculana (Haworth, 1811) (Större rotvecklare)
  8. hebesana (Walker, 1863) (Stormhattrotvecklare)
Bactra Stephens, 1834 (Sumpvecklare) Male genitalia
  1. lancealana (Hübner, 1799) (Tågvecklare)
  2. furfurana (Haworth, 1811) (Vattrad sumpvecklare)
  3. lacteana Caradja, 1916 (Tvillingsumpvecklare)
  4. suedana Bengtsson, 1989 (Strecksumpvecklare)
  5. robustana (Christoph, 1872) (Havssävvecklare)
Eucosmomorpha Obraztsov, 1951 (Bladvecklare)
  1. albersana (Hübner, 1813) (Snöbärsvecklare)
Enarmonia Hübner, 1826 (Barkvecklare)
  1. formosana (Scopoli, 1763) (Äppelbarkvecklare)
Ancylis Hübner, 1825 (Sikelvecklare) Male genitalia
  1. unguicella (Linnaeus, 1758) (Ljungsikelvecklare)
  2. uncella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråfläcksikelvecklare)
  3. laetana (Fabricius, 1775) (Aspsikelvecklare)
  4. kenneli Kuznetsov, 1962 (Östlig sikelvecklare)
  5. obtusana (Haworth, 1811) (Trubbsikelvecklare)
  6. comptana (Frölich, 1828) (Smultronsikelvecklare)
  7. upupana (Treitschke, 1835) (Almsikelvecklare)
  8. geminana (Donovan, 1806) (Grårandsikelvecklare)
  9. subarcuana (Douglas, 1847) (Halvvågsikelvecklare)
  10. diminutana (Haworth, 1811) (Spetssikelvecklare)
  11. selenana (Guenée, 1845) (Hagtornsikelvecklare)
  12. unculana (Haworth, 1811) (Getapelsikelvecklare)
  13. myrtillana (Treitschke, 1830) (Blåbärsikelvecklare)
  14. apicella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Långsikelvecklare)
  15. paludana (Barrett, 1871) (Sumpvialsikelvecklare)
  16. badiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän sikelvecklare)
  17. achatana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Slånsikelvecklare)
  18. mitterbacheriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Eksikelvecklare)
  19. tineana (Hübner, 1799) (Björksikelvecklare)
Eriopsela Guenée, 1845 (Rullvecklare)
  1. quadrana (Hübner, 1813) (Röllikarullvecklare)
Thiodia Hübner, 1825 (Frövecklare)
  1. citrana (Hübner, 1799) (Citrongul vecklare)
Rhopobota Lederer, 1859 (Hakvecklare) Male genitalia
  1. myrtillana (Humphrey & Westwood, 1845) (Blåbärshakvecklare)
  2. stagnana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Väddhakvecklare)
  3. ustomaculana (Curtis, 1831) (Lingonhakvecklare)
  4. naevana (Hübner, 1817) (Sotfläckvecklare)
Spilonota Stephens, 1829 (Knoppvecklare) Male genitalia
  1. ocellana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövträdsknoppvecklare)
  2. laricana (Heinemann, 1863) (Lärkknoppvecklare)
Gibberifera Obraztsov, 1946 (Bladvecklare)
  1. simplana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Aspbladvecklare)
Epinotia Hübner, 1825 (Rullvecklare) Male genitalia
  1. sordidana (Hübner, 1824) (Dyster alrullvecklare)
  2. caprana (Fabricius, 1798) (Halvgrå viderullvecklare)
  3. trigonella (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig björkrullvecklare)
  4. indecorana (Zetterstedt, 1839) (Dvärgbjörkrullvecklare)
  5. brunnichana (Linnaeus, 1767) (Umbrarullvecklare)
  6. maculana (Fabricius, 1775) (Fläckig asprullvecklare)
  7. solandriana (Linnaeus, 1758) (Föränderlig rullvecklare)
  8. abbreviana (Fabricius, 1794) (Almrullvecklare)
  9. nemorivaga (Tengström, 1848) (Mjölonminerarvecklare)
  10. granitana (Herrich-Schäffer, 1851) (Granitgranbarkvecklare)
  11. signatana (Douglas, 1845) (Häggskottvecklare)
  12. cruciana (Linnaeus, 1761) (Prydlig videvecklare)
  13. gimmerthaliana (Lienig & Zeller, 1846) (Prydlig odonvecklare)
  14. mercuriana (Frölich, 1828) (Prydlig fjällsippevecklare)
  15. immundana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Alhängevecklare)
  16. crenana (Hübner, 1817) (Smal videvecklare)
  17. nanana (Treitschke, 1835) (Dvärgbarrvecklare)
  18. demarniana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Björkrullvecklare)
  19. subocellana (Donovan, 1806) (Mindre viderullvecklare)
  20. tetraquetrana (Haworth, 1811) (Björkgallvecklare)
  21. pygmaeana (Hübner, 1799) (Vitblinkgranvecklare)
  22. subsequana (Haworth, 1811) (Silvergrantoppvecklare)
  23. tenerana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alknoppvecklare)
  24. ramella (Linnaeus, 1758) (Grenrullvecklare)
  25. nigricana (Herrich-Schäffer, 1851) (Silvergranknoppvecklare)
  26. rubiginosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rödspetsad tallvecklare)
  27. tedella (Clerck, 1759) (Granbarrvecklare)
  28. fraternana (Haworth, 1811) (Silvergranminerarvecklare)
  29. bilunana (Haworth, 1811) (Dubbelmånerullvecklare)
  30. nisella (Clerck, 1759) (Mångformig aspvecklare)
  31. cinereana (Haworth, 1811) (Asphängevecklare)
Zeiraphera Treitschke, 1829 (Klockvecklare) Male genitalia
  1. griseana (Hübner, 1799) (Lärkträdsvecklare)
  2. rufimitrana (Herrich-Schäffer, 1851) (Silvergranskottvecklare)
  3. ratzeburgiana (Saxesen, 1840) (Granskottvecklare)
  4. isertana (Fabricius, 1794) (Ekklockvecklare)
Pelochrista Lederer, 1859 (Rotvecklare) Male genitalia
  1. caecimaculana (Hübner, 1799) (Rödklintrotvecklare)
  2. mollitana (Zeller, 1847) (Krisslerotvecklare)
  3. infidana (Hübner, 1824) (Fältmalörtrotvecklare)
  4. huebneriana (Lienig & Zeller, 1846) (Hybnerrotvecklare)
Eucosma Hübner, 1823 (Frövecklare) Male genitalia
  1. obumbratana (Lienig & Zeller, 1846) (Fettistelfrövecklare)
  2. scorzonerana (Benander, 1942) (Svinrotvecklare)
  3. cana (Haworth, 1811) (Tistelfrövecklare)
  4. hohenwartiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödklintfrövecklare)
  5. fulvana (Stephens, 1834) (Väddklintfrövecklare)
  6. balatonana (Osthelder, 1937) (Bitterfibblefrövecklare)
  7. campoliliana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ståndsfrövecklare)
  8. aemulana (Schläger, 1849) (Stram gullrisfrövecklare)
  9. tripoliana (Barrett, 1880) (Strandasterfrövecklare)
  10. lacteana (Treitschke, 1835) (Malörtfrövecklare)
  11. krygeri (Rebel, 1937) (Strandmalörtfrövecklare)
  12. metzneriana (Treitschke, 1830) (Malörtskottvecklare)
  13. messingiana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Gul fältmalörtrotvecklare)
  14. conterminana (Guenée, 1845) (Sallatsfrövecklare)
  15. aspidiscana (Hübner, 1817) (Brun gullrisfrövecklare)
  16. pupillana (Clerck, 1759) (Malörtstjälkvecklare)
  17. saussureana (Benander, 1928) (Fjällskärefrövecklare)
  18. suomiana (A. Hoffmann, 1893) (Finsk gullrisfrövecklare)
Gypsonoma Meyrick, 1895 (Bladvecklare) Male genitalia
  1. minutana (Hübner, 1799) (Silverpoppelbladvecklare)
  2. dealbana (Frölich, 1828) (Hagtornbladvecklare)
  3. oppressana (Treitschke, 1835) (Poppelknoppvecklare)
  4. sociana (Haworth, 1811) (Aspskottvecklare)
  5. nitidulana (Lienig & Zeller, 1846) (Videhakvecklare)
  6. aceriana (Duponchel, 1843) (Poppelskottvecklare)
Epiblema Hübner, 1825 (Stjälkvecklare) Male genitalia
  1. sticticana (Fabricius, 1794) (Hästhovstjälkvecklare)
  2. scutulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större tistelstjälkvecklare)
  3. cirsiana (Zeller, 1843) (Mindre tistelstjälkvecklare)
  4. foenella (Linnaeus, 1758) (Gråbostjälkvecklare)
  5. junctana (Herrich-Schäffer, 1856) (Fingerörtvecklare)
  6. grandaevana (Lienig & Zeller, 1846) (Hästhovsrotvecklare)
  7. graphana (Treitschke, 1835) (Röllikastjälkvecklare)
  8. simploniana (Duponchel, 1835) (Fjällskälkvecklare)
  9. inulivora (Meyrick, 1932 (Krisslestjälkvecklare)
Notocelia Hübner, 1825 (Rosenvecklare) Male genitalia
  1. cynosbatella (Linnaeus, 1758) (Rosenvecklare)
  2. tetragonana (Stephens, 1834) (Mörk rosenvecklare)
  3. uddmanniana (Linnaeus, 1758) (Björnbärsvecklare)
  4. roborana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större rosenvecklare)
  5. incarnatana (Hübner, 1800) (Mindre rosenvecklare)
  6. rosaecolana (Doubleday, 1850) (Blek rosenvecklare)
  7. trimaculana (Haworth, 1811) (Hagtornskottvecklare)
Pseudococcyx Swatschek, 1958 (Tallvecklare) Male genitalia
  1. posticana (Zetterstedt, 1839) (Gråblå tallvecklare)
  2. turionella (Linnaeus, 1758) (Tallknoppvecklare)
Retinia Guenée, 1845 (Tallvecklare) Male genitalia
  1. resinella (Linnaeus, 1758) (Hartsgallvecklare)
  2. perangustana (Snellen, 1883) (Lärkkottvecklare)
Gravitarmata Obraztsov, 1946 (Grankottvecklare)
  1. margarotana (Heinemann, 1863) (Silvergrankottvecklare)
Clavigesta Obraztsov, 1946 (Tallvecklare)
  1. purdeyi (Durrant, 1911) (Tallbarrsvecklare)
Rhyacionia Hübner, 1825 (Tallvecklare) Male genitalia
  1. buoliana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tallskottvecklare)
  2. pinicolana (Doubleday, 1849) (Förväxlad tallskottvecklare)
  3. pinivorana (Lienig & Zeller, 1846) (Gråbrun tallvecklare)
  4. duplana (Hübner, 1813) (Tallkulturvecklare)
  5. logaea Durrant, 1911 (Cilierad tallvecklare)
  6. piniana (Herrich-Schäffer, 1851) (Dvärgtallvecklare)
Dichrorampha Guenée, 1845 (Rotvecklare) Male genitalia
  1. plumbana (Scopoli, 1763) (Jämstruken röllikarotvecklare)
  2. sedatana Busck, 1906 (Gulfjällig renfanerotvecklare)
  3. aeratana (Pierce & Metcalfe, 1915) (Svartstreckad rotvecklare)
  4. consortana Stephens, 1852 (Prästkragestjälkvecklare)
  5. acuminatana (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsig prästkragerotvecklare)
  6. sylvicolana (Heinemann, 1863) (Nysörtrotvecklare)
  7. simpliciana (Haworth, 1811) (Gråborotvecklare)
  8. sequana (Hübner, 1799) (Vithakad röllikarotvecklare)
  9. heegerana (Duponchel, 1843) (Rödgulhakad rotvecklare)
  10. senectana Guenée, 1845 (Grågul alvarrotvecklare)
  11. incognitana (Kremky & Maslowski, 1933) (Svagtecknad röllikarotvecklare)
  12. vancouverana McDunnough, 1935 (Rödtonad röllikarotvecklare)
  13. flavidorsana Knaggs, 1867 (Gulhakad renfanerotvecklare)
  14. alpinana (Treitshke, 1830) (Gulhakad prästkragerotvecklare)
  15. petiverella (Linnaeus, 1758) (Gulhakad röllikarotvecklare)
  16. plumbagana (Treitshke, 1830) (Ljus röllikarotvecklare)
  17. obscuratana (Wolff, 1955) (Obskyr renfanerotvecklare)
  18. agilana (Tengström, 1848) (Liten röllikarotvecklare)
Cydia Hübner, 1825 (Borrvecklare) Male genitalia
  1. nigricana (Fabricius, 1794) (Ärtvecklare)
  2. succedana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Käringtandvecklare)
  3. medicaginis (Kuznetsov, 1962) (Luzernvecklare)
  4. microgrammana (Guenée, 1845) (Puktörnevecklare)
  5. duplicana (Zetterstedt, 1839) (Enbarkvecklare)
  6. cognatana (Barrett, 1874) (Kvartsmånetallbarkvecklare)
  7. illutana (Herrich-Schäffer, 1851) (Svart granborrvecklare)
  8. corollana (Hübner, 1823) (Aspbarkvecklare)
  9. coniferana (Saxesen, 1840) (Allmän tarrbarkvecklare)
  10. indivisa (Danilevsky, 1963) (Grankådvecklare)
  11. conicolana (Heylaerts, 1874) (Svarttallkottvecklare)
  12. cosmophorana (Treitschke, 1835) (Tallkådvecklare)
  13. strobilella (Linnaeus, 1758) (Grankottvecklare)
  14. pactolana (Zeller, 1840) (Granbarkvecklare)
  15. grunertiana (Ratzeburg, 1868) (Lärkbarkvecklare)
  16. pomonella (Linnaeus, 1758) (Äpplevecklare)
  17. servillana (Duponchel, 1836) (Sälggallvecklare)
  18. leguminana (Lienig & Zeller, 1846) (Almbarkvecklare)
  19. cornucopiae (Tengström, 1869) (Aspskogvecklare)
  20. splendana (Hübner, 1799) (Ekollonvecklare)
  21. fagiglandana (Zeller, 1841) (Bokollonvecklare)
  22. amplana (Hübner, 1799) (Tegelfärgad ekollonvecklare)
  23. inquinatana (Hübner, 1799) (Lönnfruktvecklare)
Lathronympha Meyrick, 1926 (Bladvecklare)
  1. strigana (Fabricius, 1775) (Johannesörtvecklare)
Grapholita Treitschke, 1829 (Borrvecklare) Male genitalia
  1. fissana (Frölich, 1828) (Dubbelmåneärtvecklare)
  2. compositella (Fabricius, 1775) (Klövervecklare)
  3. pallifrontana (Lienig & Zeller, 1846) (Sötvedelvecklare)
  4. aureolana (Tengström, 1848) (Fjällvedelvecklare)
  5. caecana (Schläger, 1849) (Skogsklövervecklare)
  6. discretana (Wocke, 1861) (Humlevecklare)
  7. gemmiferana (Treitschke, 1835) (Backvialvecklare)
  8. lunulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Månfläckad ärtvecklare)
  9. orobana (Treitschke, 1830) (Vickerärtvecklare)
  10. jungiella (Clerck, 1759) (Förstamajvecklare)
  11. lobarzewskii (Nowicki, 1860) (Trädgårdsvecklare)
  12. funebrana (Treitschke, 1835) (Plommonvecklare)
  13. tenebrosana (Duponchel, 1843) (Nypononvecklare)
  14. janthinana (Duponchel, 1835) (Hagtornbärvecklare)
Pammene Hübner, 1825 (Solvecklare) Male genitalia
  1. splendidulana (Guenée, 1845) (Glanssolvecklare)
  2. ignorata Kuznetsov, 1968 (Ignorerad solvecklare)
  3. insulana (Guenée, 1845) (Sällsynt björksolvecklare)
  4. giganteana (Peyerimhoff, 1863) (Smal eksolvecklare)
  5. argyrana (Hübner, 1799) (Liten eksolvecklare)
  6. suspectana (Lienig & Zeller, 1846) (Asksolvecklare)
  7. albuginana (Guenée, 1845) (Ekgallsolvecklare)
  8. clanculana (Tengström, 1869) (Dvärgbjörksolvecklare)
  9. obscurana (Stephens, 1834) (Murrig björksolvecklare)
  10. fasciana (Linnaeus, 1761) (Ekollonsolvecklare)
  11. herrichiana (Heinemann, 1854) (Bokollonsolvecklare)
  12. agnotana Rebel, 1914 (Hagtornsolvecklare)
  13. luedersiana (Sorhagen, 1885) (Odonsolvecklare)
  14. rhediella (Clerck, 1759) (Rödspetsad solvecklare)
  15. populana (Fabricius, 1787) (Videsolvecklare)
  16. spiniana (Duponchel, 1843) (Slånsolvecklare)
  17. regiana (Zeller, 1849) (Kunglig sykomorsolvecklare)
  18. aurita Razovski, 1992 (Gyllene sykomorsolvecklare)
  19. germmana (Hübner, 1799) (Svart eksolvecklare)
  20. ochsenheimeriana (Lienig & Zeller, 1846) (Gransolvecklare)
  21. aurana (Fabricius, 1775) (Guldborrvecklare)
  22. gallicana (Guenée, 1845) (Palsternackborrvecklare)
Strophedra Herrich-Schäffer, 1853 (Bladvecklare) Male genitalia
  1. weirana (Douglas, 1850) (Bokbladvecklare)
  2. nitidana (Fabricius, 1794) (Ekbladvecklare)

Cossoidea (Träfjärilar)
Cossidae (Träfjärilar)
Cossinae (Träfjärilar)

Cossus Fabricius, 1793 (Träfjärilar)
  1. cossus (Linnaeus, 1758) (Större träfjäril)
Lamellocossus Daniel, 1956 (Träfjärilar)
  1. terebra (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre träfjäril)

Zeuzerinae (Träfjärilar)

Zeuzera Latreille, 1804 (Träfjärilar)
  1. pyrina (Linnaeus, 1761) (Blåfläckig träfjäril)
Phragmataecia Newman, 1850 (Träfjärilar)
  1. castaneae (Hübner, 1790) (Vassborrare)

Sesiidae (Glasvingar)
Tinthiinae (Glasvingar)

Pennisetia Dehne, 1850 (Glasvingar)
  1. hylaeiformis (Laspeyres, 1801) (Hallonglasvinge)

Sesiinae (Glasvingar)

Sesia Fabricius, 1775 (Glasvingar)
  1. apiformis (Clerck, 1759) (Poppelglasvinge)
  2. bembeciformis (Hübner, 1806) (Bålgetinglik glasvinge)
Eusphecia Le Cerf, 1937 (Glasvingar)
  1. melanocephala (Dalman, 1816) (Liten poppelglasvinge)
Paranthrene Hübner, 1819 (Glasvingar)
  1. tabaniformis (Rottemburg, 1775) (Svart poppelglasvinge)
Synanthedon Hübner, 1819 (Glasvingar)
  1. scoliaeformis (Borkhausen, 1789) (Dolkstekellik glasvinge)
  2. spheciformis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rovstekellik glasvinge)
  3. culiciformis (Linnaeus, 1758) (Mygglik glasvinge)
  4. polaris (Staudinger, 1877) (Högnordisk glasvinge)
  5. formicaeformis (Esper, 1783) (Myrlik glasvinge)
  6. flaviventris (Staudinger, 1883) (Krypvideglasvinge)
  7. andrenaeformis (Laspeyres, 1801) (Olvonglasvinge)
  8. vespiformis (Linnaeus, 1761) (Getinglik glasvinge)
  9. myopaeformis (Borkhausen, 1789) (Äppleglasvinge)
  10. tipuliformis (Clerck, 1759) (Vinbärsglasvinge)
Bembecia Hübner, 1819 (Glasvingar)
  1. ichneumoniformis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Smygstekellik glasvinge)
Pyropteron Newman, 1832 (Glasvingar)
  1. muscaeformis (Esper, 1783) (Fluglik glasvinge)

Zygaenoidea (Bastardsvärmare)
Limacodidae (Snigelspinnare)

Apoda Haworth, 1809 (Snigelspinnare)
  1. limacodes (Hufnagel, 1766) (Stor snigelspinnare)
Heterogenea Knoch, 1783 (Snigelspinnare)
  1. asella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Liten snigelspinnare)

Zygaenidae (Bastardsvärmare)
Procridinae (Bastardsvärmare)

Adscita Retzius, 1783 (Bastardsvärmare)
  1. statices (Linnaeus, 1758) (Ängsmetallvinge)

Zygaeninae (Bastardsvärmare)

Zygaena Fabricius, 1775 (Bastardsvärmare)
  1. minos (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klubbsprötad bastardsvärmare)
  2. exulans (Hohenwarth, 1792) (Fjällbastardsvärmare)
  3. osterodensis Reiss, 1921 (Smalsprötad bastardsvärmare)
  4. viciae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre bastardsvärmare)
  5. filipendulae (Linnaeus, 1758) (Sexfläckig bastardsvärmare)
  6. lonicerae (Scheven, 1777) (Bredbrämad bastardsvärmare)

Papilionoidea (Dagfjärilar)
Papilionidae (Riddarfjärilar)
Parnassiinae (Apollofjärilar)

Parnassius Linnaeus, 1758 (Apollofjärilar)
  1. mnemosyne (Linnaeus, 1758) (Mnemosynefjäril)
  2. apollo (Linnaeus, 1758) (Apollofjäril)

Papilioninae (Riddarfjärilar)

Iphiclides Hübner, 1819 (Svalstjärtar)
  1. podalirius (Linnaeus, 1758) (Segelfjäril)
Papilio Linnaeus, 1758 (Svalstjärtar)
  1. machaon Linnaeus, 1758 (Makaonfjäril)

Hesperiidae (Tjockhuvudfjärilar)
Pyrginae (Tjockhuvudfjärilar)

Erynnis Schrank, 1801 (Visslare)
  1. tages (Linnaeus, 1758) (Skogsvisslare)
Pyrgus Hübner, 1819 (Visslare)
  1. andromedae (Wallengren, 1853) (Blomvisslare)
  2. centaureae (Rambur, 1839) (Myrvisslare)
  3. malvae (Linnaeus, 1758) (Smultronvisslare)
  4. armoricanus (Oberthür, 1910) (Backvisslare)
  5. alveus (Hübner, 1803) (Kattunvisslare)

Heteropterinae (Tjockhuvudfjärilar)

Heteropterus Duméril, 1806 (Smygare)
  1. morpheus (Pallas, 1771) (Spegelsmygare)
Carterocephalus Lederer, 1852 (Smygare)
  1. palaemon (Pallas, 1771) (Gulfläckig glanssmygare)
  2. silvicola (Meigen, 1829) (Svartfläckig glanssmygare)

Hesperiinae (Tjockhuvudfjärilar)

Thymelicus Hübner, 1819 (Smygare)
  1. lineola (Ochsenheimer, 1808) (Mindre tåtelsmygare)
Hesperia Fabricius, 1793 (Smygare)
  1. comma (Linnaeus, 1758) (Silversmygare)
Ochlodes Scudder, 1872 (Smygare)
  1. sylvanus (Esper, 1788) (Ängssmygare)

Pieridae (Vitfjärilar)
Dismorphiinae (Vitfjärilar)

Leptidea Billberg, 1820 (Vitfjärilar)
  1. sinapis (Linnaeus, 1758) (Skogsvitvinge)
  2. juvernica Williams, 1946 (Ängsvitvinge)

Pierinae (Vitfjärilar)

Anthocharis Boisduval, et al. 1833 (Vitfjärilar)
  1. cardamines (Linnaeus, 1758) (Aurorafjäril)
Aporia Hübner, 1819 (Vitfjärilar)
  1. crataegi (Linnaeus, 1758) (Hagtornsfjäril)
Pieris Schrank, 1801 (Vitfjärilar)
  1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfjäril)
  2. rapae (Linnaeus, 1758) (Rovfjäril)
  3. napi (Linnaeus, 1758) (Rapsfjäril)
Pontia Fabricius, 1807 (Vitfjärilar)
  1. edusa (Fabricius, 1777) (Grönfläckig vitfjäril)

Coliadinae (Höfjärilar)

Colias Fabricius, 1807 (Höfjärilar)
  1. tyche (Böber, 1812) (Fjällhöfjäril)
  2. palaeno (Linnaeus, 1758) (Svavelgul höfjäril)
  3. croceus (Fourcroy, 1785) (Rödgul höfjäril)
  4. hecla Lefèbvre, 1836 (Högnordisk höfjäril)
  5. hyale (Linnaeus, 1758) (Ljusgul höfjäril)
Gonepteryx Leach, 1815 (Citronfjärilar)
  1. rhamni (Linnaeus, 1758) (Citronfjäril)

Nymphalidae (Praktfjärilar)
Satyrinae (Gräsfjärilar)

Lasiommata Westwood, 1841 (Gräsfjärilar)
  1. megera (Linnaeus, 1767) (Svingelgräsfjäril)
  2. petropolitana (Fabricius, 1787) (Berggräsfjäril)
  3. maera (Linnaeus, 1758) (Vitgräsfjäril)
Pararge Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. aegeria (Linnaeus, 1758) (Kvickgräsfjäril)
Lopinga Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
  1. achine (Scopoli, 1763) (Dårgräsfjäril)
Coenonympha Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. tullia (Müller, 1764) (Starrgräsfjäril)
  2. arcania (Linnaeus, 1761) (Pärlgräsfjäril)
  3. hero (Linnaeus, 1761) (Brun gräsfjäril)
  4. pamphilus (Linnaeus, 1758) (Kamgräsfjäril)
Erebia Dalman, 1816 (Gräsfjärilar)
  1. ligea (Linnaeus, 1758) (Skogsgräsfjäril)
  2. embla (Thunberg, 1791) (Gulringad gräsfjäril)
  3. disa (Thunberg, 1791) (Disas gräsfjäril)
  4. pandrose (Borkhausen, 1788) (Fjällgräsfjäril)
Aphantopus Wallengren, 1853 (Gräsfjärilar)
  1. hyperantus (Linnaeus, 1758) (Luktgräsfjäril)
Maniola Schrank, 1801 (Gräsfjärilar)
  1. jurtina (Linnaeus, 1758) (Slåttergräsfjäril)
Melanargia Meigen, 1828 (Gräsfjärilar)
  1. galathea (Linnaeus, 1758) (Schackbräde)
Hipparchia Fabricius, 1807 (Gräsfjärilar)
  1. semele (Linnaeus, 1758) (Sandgräsfjäril)
Chazara Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
  1. briseis (Linnaeus, 1764) (Vitbandad gräsfjäril)
Oeneis Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. norna (Thunberg, 1791) (Myrgräsfjäril)
  2. bore (Schneider, 1792) (Tundragräsfjäril)
  3. jutta (Hübner, 1806) (Tallgräsfjäril)

Heliconiinae (Pärlemorfjärilar)

Boloria Moore, 1900 (Pärlemorfjärilar)
  1. napaea (Hoffmansegg, 1804) (Fjällpärlemorfjäril)
  2. aquilonaris (Stichel, 1908) (Myrpärlemorfjäril)
  3. eunomia (Esper, 1799) (Svartringlad pärlemorfjäril)
  4. selene (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunfläckig pärlemorfjäril)
  5. euphrosyne (Linnaeus, 1758) (Prydlig pärlemorfjäril)
  6. chariclea (Schneider, 1794) (Arktisk pärlemorfjäril)
  7. freija (Thunberg, 1791) (Frejas pärlemorfjäril)
  8. polaris (Boisduval, 1828) (Högnordisk pärlemorfjäril)
  9. thore (Hübner, 1803) (Bäckpärlemorfjäril)
  10. frigga (Thunberg, 1791) (Friggas pärlemorfjäril)
  11. improba (Butler, 1877) (Dvärgpärlemorfjäril)
Issoria Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
  1. lathonia (Linnaeus, 1758) (Storfläckig pärlemorfjäril)
Brenthis Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
  1. ino (Rottemburg, 1775) (Älggräspärlemorfjäril)
Argynnis Fabricius, 1807 (Pärlemorfjärilar)
  1. laodice (Pallas, 1771) (Skuggpärlemorfjäril)
  2. aglaja (Linnaeus, 1758) (Ängspärlemorfjäril)
  3. adippe (Denis & Schiffermüller, 1775) (Skogspärlemorfjäril)
  4. niobe (Linnaeus, 1758) (Hedpärlemorfjäril)
  5. paphia (Linnaeus, 1758) (Silverstreckad pärlemorfjäril)

Limenitidinae (Ädelfjärilar)

Limenitis Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Aspfjäril)
  2. camilla (Linnaeus, 1764) (Tryfjäril)

Apaturinae (Ädelfjärilar)

Apatura Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. ilia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Aspskimmerfjäril)
  2. iris (Linnaeus, 1758) (Sälgskimmerfjäril)

Nymphalinae (Ädelfjärilar)

Araschnia Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
  1. levana (Linnaeus, 1758) (Kartfjäril)
Vanessa Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. atalanta (Linnaeus, 1758) (Amiral)
  2. cardui (Linnaeus, 1758) (Tistelfjäril)
Aglais Dalman, 1816 (Ädelfjärilar)
syn.Inachis Hübner, 1819
  1. io (Linnaeus, 1758) (Påfågelöga)
  2. urticae (Linnaeus, 1758) (Nässelfjäril)
Nymphalis Kluk, 1780 (Ädelfjärilar)
  1. antiopa (Linnaeus, 1758) (Sorgmantel)
  2. polychloros (Linnaeus, 1758) (Körsbärsfuks)
  3. xanthomelas (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videfuks)
  4. vaualbum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Aspfuks)
Polygonia Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
  1. c-album (Linnaeus, 1758) (Vinbärsfuks)
Euphydryas Scudder, 1872 (Nätfjärilar)
  1. iduna (Dalman, 1816) (Lappnätfjäril)
  2. maturna (Linnaeus, 1758) (Asknätfjäril)
  3. aurinia (Rottemburg, 1775) (Väddnätfjäril)
Melitaea Fabricius, 1807 (Nätfjärilar)
  1. cinxia (Linnaeus, 1758) (Ängsnätfjäril)
  2. diamina (Lang, 1789) (Sotnätfjäril)
  3. britomartis Assmann, 1847 (Veronikanätfjäril)
  4. athalia (Rottemburg, 1775) (Skogsnätfjäril)

Riodinidae (Gullvivefjärilar)
Riodininae (Gullvivefjärilar)

Hamearis Hübner, 1819 (Gullvivefjärilar)
  1. lucina (Linnaeus, 1758) (Gullvivefjäril)

Lycaenidae (Juvelvingar)
Lycaeninae (Juvelvingar)

Lycaena Fabricius, 1807 (Guldvingar)
  1. phlaeas (Linnaeus, 1761) (Mindre guldvinge)
  2. helle (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violett guldvinge)
  3. virgaureae (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig guldvinge)
  4. hippothoe (Linnaeus, 1761) (Violettkantad guldvinge)

Theclinae (Snabbvingar)

Thecla Fabricius, 1807 (Snabbvingar)
  1. betulae (Linnaeus, 1758) (Eldsnabbvinge)
Favonius Sibatani & Ito, 1942 (Snabbvingar)
  1. quercus (Linnaeus, 1758) (Eksnabbvinge)
Callophrys Billberg, 1820 (Snabbvingar)
  1. rubi (Linnaeus, 1758) (Grönsnabbvinge)
Satyrium Scudder, 1876 (Snabbvingar)
  1. w-album (Knoch, 1782) (Almsnabbvinge)
  2. pruni (Linnaeus, 1758) (Busksnabbvinge)
  3. ilicis (Esper, 1779) (Krattsnabbvinge)

Polyommatinae (Blåvingar)

Cupido Schrank, 1801 (Blåvingar)
  1. minimus (Fuessly, 1775) (Mindre blåvinge)
Everes Hübner, 1819 (Blåvingar)
  1. argiades (Pallas, 1771) (Kortsvansad blåvinge)
Celastrina Tutt, 1906 (Blåvingar)
  1. argiolus (Linnaeus, 1758) (Tosteblåvinge)
Scolitantides Hübner, 1819 (Blåvingar)
  1. orion (Pallas, 1771) (Fetörtsblåvinge)
Glaucopsyche Scudder, 1872 (Blåvingar)
  1. alexis (Poda, 1761) (Klöverblåvinge)
Maculinea Eecke, 1915 (Blåvingar)
  1. arion (Linnaeus, 1758) (Svartfläckig blåvinge)
  2. alcon (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alkonblåvinge)
Plebejus Kluk, 1780 (Blåvingar)
  1. argus (Linnaeus, 1758) (Ljungblåvinge)
  2. idas (Linnaeus, 1761) (Hedblåvinge)
  3. argyrognomon (Bergsträsser, 1779) (Kronärtsblåvinge)
Agriades Hübner, 1819 (Blåvingar)
  1. optilete (Knoch, 1781) (Violett blåvinge)
  2. glandon (Boisduval, 1833) (Högnordisk blåvinge)
Albulina Tutt, 1909 (Blåvingar)
  1. orbitulus (Prunner, 1798) (Fjällvickerblåvinge)
Eumedonia Forster, 1938 (Blåvingar)
  1. eumedon (Esper, 1780) (Brun blåvinge)
Aricia Reichenbach, 1817 (Blåvingar)
  1. agestis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödfläckig blåvinge)
  2. artaxerxes (Fabricius, 1793) (Midsommarblåvinge)
  3. nicias (Meigen, 1830) (Turkos blåvinge)
Cyaniris Dalman, 1816 (Blåvingar)
  1. semiargus (Rottemburg, 1775) (Ängsblåvinge)
Polyommatus Latreille, 1804 (Blåvingar)
  1. amandus (Schneider, 1792) (Silverblåvinge)
  2. dorylas (Denis & Schiffermüller, 1775) (Väpplingblåvinge)
  3. icarus (Rottemburg, 1775) (Puktörneblåvinge)

Pyraloidea (Mott)
Pyralidae (Mott)
Galleriinae (Vaxmott)

Aphomia Hübner, 1825 (Humlemott)
syn. Melissoblaptes Zeller, 1839 (Sandflymott)
  1. sociella (Linnaeus, 1758) (Humlemott)
  2. zelleri Joannis, 1932 (Sandflymott)
Achroia Hübner, 1819 (Vaxmott)
  1. grisella (Fabricius, 1794) (Litet vaxmott)
Galleria Fabricius, 1798 (Vaxmott)
  1. mellonella (Linnaeus, 1758) (Stort vaxmott)

Phycitinae (Mott)

Cryptoblabes Zeller, 1847 (Strimmott)
  1. bistriga (Haworth, 1811) (Tvåstrimmigt almott)
Salebriopsis Hannemann, 1965 (Molnmott)
  1. albicilla (Herrich-Schäffer, 1849) (Vithuvat molnmott)
Elegia Ragonot, 1887 (Molnmott)
  1. similella (Zincken, 1818) (Ekmolnmott)
Ortholepis Ragonot, 1887 (Bladmott) Male genitalia
  1. betulae (Goeze, 1778) (Svartgrått björkbladmott)
  2. vacciniella (Lienig & Zeller, 1846) (Blåbärsmott)
Matilella Leraut, 2001 (Molnmott)
syn. Pyla Grote, 1882
  1. fusca (Haworth, 1811) (Svartbrunt ljungmott)
Pempeliella Caradja, 1916 (Timjansmott) Male genitalia
  1. ornatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rakbandat timjansmott)
Delplanqueia Leraut, 2001 (Molnmott)
  1. dilutella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Krokbandat timjansmott)
Catastia Hübner, 1825 (Molnmott) Male genitalia
  1. marginea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldfransmott)
  2. kistrandella Opheim, 1963 (Stenblocksmott)
Polopeustis Ragonot, 1893 (Molnmott)
  1. altensis (Wocke, 1862) (Blågrått fjällmott)
Khorassania Amsel, 1951 (Molnmott)
  1. compositella (Treitschke, 1835) (Prydligt molnmott)
Sciota Hulst, 1888 (Molnmott) Male genitalia
  1. fumella (Eversmann, 1844) (Östligt molnmott)
  2. hostilis (Stephens, 1834) (Aspmolnmott)
  3. adelphella (Fischer von Röslerstam, 1836) (Vitpilmott)
Selagia Hübner, 1825 (Glansmott) Male genitalia
  1. argyrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Silverglansmott)
  2. spadicella (Hübner, 1796) (Kastanjebrunt glansmott)
Pima Hulst, 1888 (Molnmott)
  1. boisduvaliella (Guenée, 1845) (Strandärtmott)
Etiella Zeller, 1839 (Molnmott)
  1. zinckenella (Treitschke, 1832) (Tropikärtmott)
Oncocera Stephens, 1829 (Molnmott) Male genitalia
  1. semirubella (Scopoli, 1763) (Käringtandmott)
Laodamia Ragonot, 1888 (Molnmott)
  1. faecella (Zeller, 1839) (Björkskogsmott)
Rhodophaea Guenée, 1845 (Molnmott) Male genitalia
  1. formosa (Haworth, 1811) (Almmolnmott)
Pempelia Hübner, 1825 (Molnmott)
  1. palumbella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Jungfrulinmott)
Psorosa Zeller, 1846 (Molnmott)
  1. nucleolella (Möschler, 1866) (Kärnmott)
Dioryctria Zeller, 1846 (Barrskogsmott) Male genitalia
  1. sylvestrella (Ratzeburg, 1840) (Glänsande tallbarkmott)
  2. schuetzeella Fuchs, 1899 (Granbarrmott)
  3. simplicella Heinemann, 1863 (Tallknoppmott)
  4. abietella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grankottmott)
Phycita Curtis, 1828 (Bladmott)
  1. roborella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråbrunt ekbladmott)
Hypochalcia Hübner, 1825 (Backmott)
  1. ahenella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stort backmott)
Nephopterix Hübner, 1825 (Benvedsmott)
  1. angustella (Hübner, 1796) (Benvedsmott)
Acrobasis Zeller, 1839 (Ekbladmott) Male genitalia
syn. Conobathra Meyrick, 1886 (Ekbladmott) Male genitalia
syn. Trachycera Ragonot, 1893 (Mörkmott) Male genitalia
  1. tumidana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergekbladmott)
  2. repandana (Fabricius, 1798) (Skogsekbladmott)
  3. suavella (Zincken, 1818) (Snedbandat slånmott)
  4. advenella (Zincken, 1818) (Rönnmörkmott)
  5. marmorea (Haworth, 1811) (Marmorerat slånmott)
  6. sodalella Zeller, 1848 (Grått ekbladmott)
  7. consociella (Hübner, 1813) (Mindre ekbladmott)
Apomyelois Heinrich, 1956 (Svampmott)
  1. bistriatella (Hulst, 1887) (Skiktdynemott)
Episcythrastis Meyrick, 1937 (Hedmott)
  1. tetricella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedmott)
Eurhodope Hübner, 1825 (Rosenmott) Male genitalia
  1. rosella (Scopoli, 1763) (Rosenmott)
  2. cirrigerella (Zincken, 1818) (Åkerväddmott)
Myelois Hübner, 1825 (Märgmott)
  1. circumvoluta (Fourcroy, 1785) (Tistelmärgmott)
Zophodia Hübner, 1825 (Bärmott)
  1. grossulariella (Zincken, 1818) (Krusbärsmott)
Assara Walker, 1863 (Frömott)
  1. terebrella (Zincken, 1818) (Granfrömott)
Euzophera Zeller, 1867 (Rörmott) Male genitalia
  1. pinguis (Haworth, 1811) (Askbarkmott)
  2. cinerosella (Zeller, 1839) (Malörtmott)
  3. fuliginosella (Heinemann, 1865) (Björkrörmott)
Nyctegretis Zeller, 1848 (Rotmott)
  1. lineana (Scopoli, 1786) (Gråborotmott)
Ancylosis Zeller, 1839 (Rotmott) Male genitalia
  1. cinnamomella (Duponchel, 1836) (Cinnobermott)
  2. oblitella (Zeller, 1839) (Marskmott)
Homoeosoma Curtis, 1833 (Blommott) Male genitalia
  1. sinuella (Fabricius, 1794) (Grobladrotmott)
  2. nebulella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Molnigt tistelkorgmott)
  3. nimbella (Duponchel, 1837) (Grått korgblomsmott)
Phycitodes Hampson, 1917 (Blommott) Male genitalia
  1. maritima (Tengström, 1848) (Vitkantat korgblomsmott)
  2. binaevella (Hübner, 1813) (Storpunktsmott)
  3. lacteella (Rotschild, 1915) (Vitt blommott)
  4. saxicola (Vaughan, 1870) (Vinkelpunkterat korgblomsmott)
  5. albatella (Ragonot, 1887) (Triangelpunkterat korgblomsmott)
Vitula Ragonot, 1887 (Olikmott) Male genitalia
  1. edmandsii (Zincken, 1818) (Humlebomott)
  2. biviella (Zeller, 1848) (Tallhängemott)
Plodia Guenée, 1845 (Mjölmott)
  1. interpunctella (Hübner, 1813) (Indiskt mjölmott)
Ephestia Guenée, 1845 (Olikmott) Male genitalia
  1. kuehniella Zeller, 1879 (Kvarnmott)
  2. mistralella (Millière, 1874) (Kråkrismott)
  3. elutella (Hübner, 1796) (Hömott)
Cadra Walker, 1864 (Fruktmott)
  1. cautella (Walker, 1863) (Kortvingat fruktmott)
Anerastia Hübner, 1825 (Rotmott)
  1. lotella (Hübner, 1813) (Rödgrått gräsrotmott)

Pyralinae (Mott)

Synaphe Hübner, 1825 (Mossmott)
  1. punctalis (Fabricius, 1775) (Spetsvingat mossmott)
Pyralis Linnaeus, 1758 (Ljusmott) Male genitalia
  1. regalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungligt ljusmott)
  2. lienigialis (Zeller, 1843) (Lienigljusmott)
  3. farinalis (Linnaeus, 1758) (Mjölmott)
Aglossa Latreille, 1796 (Fettmott)
  1. pinguinalis (Linnaeus, 1758) (Fettmott)
Hypsopygia Hübner, 1825 (Ljusmott)
  1. costalis (Fabricius, 1775) (Högstjärtmott)
  2. glaucinalis (Linnaeus, 1758) (Blågrått herkulesmott)
Endotricha Zeller, 1847 (Ljusmott)
  1. flammealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövkrattmott)

Crambidae
Pyraustinae (Ängsmott)

Loxostege Hübner, 1825 (Ljusmott) Male genitalia
  1. turbidalis (Treitschke, 1829) (Fältmalörtsmott)
  2. sticticalis (Linnaeus, 1761) (Betmott)
  3. commixtalis (Walker, 1866) (Myrljusmott)
  4. manualis (Geyer, 1832) (Alvarljusmott)
  5. ephippialis (Zetterstedt, 1839) (Fjällängsljusmott)
Ecpyrrhorrhoea Hübner, 1826 (Ängsmott)
  1. rubiginalis (Hübner, 1796) (Rödgult ängsmott)
Pyrausta Schrank, 1802 (Ljusmott) Male genitalia
  1. cingulata (Linnaeus, 1758) (Gördelljusmott)
  2. sanguinalis (Linnaeus, 1767) (Blodrött ljusmott)
  3. despicata (Scopoli, 1763) (Grobladsljusmott)
  4. porphyralis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Porfyrljusmott)
  5. aurata (Scopoli, 1763) (Guldljusmott)
  6. purpuralis (Linnaeus, 1758) (Purpurljusmott)
  7. ostrinalis (Hübner, 1796) (Dubbelbandat ljusmott)
  8. nigrata (Scopoli, 1763) (Svart ljusmott)
  9. aerealis (Hübner, 1793) (Sandfältljusmott)
Nascia Curtis, 1835 (Ängsmott)
  1. cilialis (Hübner, 1796) (Jättestarrmott)
Sitochroa Hübner, 1825 (Ängsmott) Male genitalia
  1. palealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Morotsmott)
  2. verticalis (Linnaeus, 1758) (Tistelängsmott)
Anania Hübner, 1823 (Ängsmott) Male genitalia
  1. coronata (Hufnagel, 1767) (Flädermott)
  2. crocealis (Hübner, 1796) (Guldgult krisslemott)
  3. funebris (Ström, 1768) (Vitfläckigt ängsmott)
  4. fuscalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kovallmott)
  5. hortulata (Linnaeus, 1758) (Vitt nässelmott)
  6. lancealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lansmott)
  7. perlucidalis (Hübner, 1809) (Åkertistelmott)
  8. stachydalis (Germar, 1821) (Stinksyskemott)
  9. terrealis (Treitschke, 1829) (Mörkbrämat gullrismott)
  10. verbascalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungsljusmott)
Sclerocona Meyrick, 1890 (Ängsmott)
  1. acutella (Eversmann, 1842) (Vassvingemott)
Psammotis Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. pulveralis (Hübner, 1796) (Pudrat ängsmott)
Ostrinia Hübner, 1825 (Ängsmott) Male genitalia
  1. palustralis (Hübner, 1796) (Vattenskräppemott)
  2. nubilalis (Hübner, 1796) (Majsmott)
Paratalanta Meyrick, 1890 (Ängsmott) Male genitalia
  1. pandalis (Hübner, 1825) (Spensligt ängsmott)
  2. hyalinalis (Hübner, 1796) (Sidengult ängsmott)

Spilomelinae (Ängsmott)

Udea Guenée, 1845 (Ängsmott) Male genitalia
  1. ferrugalis (Hübner, 1796) (Vandrarängsmott)
  2. lutealis (Hübner, 1809) (Blekgult ängsmott)
  3. prunalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Plommonängsmott)
  4. inquinatalis (Lienig & Zeller, 1846) (Töcknigt myrmott)
  5. accolalis (Zeller, 1867) (Bymott)
  6. nebulalis (Hübner, 1796) (Dimmigt ängsmott)
  7. decrepitalis (Herrich-Schäffer, 1848) (Bräkenängsmott)
  8. olivalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kvadratmott)
  9. hamalis (Thunberg, 1788) (Blåbärsljusmott)
Pleuroptya Meyrick, 1890 (Ängsmott)
  1. ruralis (Scopoli, 1763) (Allmänt nässelmott)
Mecyna Doubleday, 1849 (Ängsmott)
  1. flavalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gyllenängsmott)
Agrotera Schrank, 1802 (Lundmott)
  1. nemoralis (Scopoli, 1763) (Avenboksmott)
Diasemia Hübner, 1825 (Torrängsmott)
  1. reticularis (Linnaeus, 1761) (Bokstavsmott)
Palpita Hübner, 1808 (Sydmott)
  1. vitrealis (Rossi, 1794) (Vitt sydmott)
Synclera Lederer, 1863 (Sydmott)
  1. traducalis (Zeller, 1852) (Brokigt sydmott)
Dolicharthria Stephens, 1834 (Smalmott)
  1. punctalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Punktsmalmott)
Antigastra Lederer, 1863 (Nattsländemott)
  1. catalaunalis (Duponchel, 1833) (Nattsländemott)
Nomophila Hübner, 1825 (Nattflymott)
  1. noctuella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Nattflymott)

Odontiinae (Mott)

Metaxmeste Hübner, 1825 (Hedflymott) Male genitalia
  1. phrygialis (Hübner, 1796) (Fjällhedflymott)
  2. schrankiana (Hochenwarth, 1785) (Lapphedflymott)
Cynaeda Hübner, 1825 (Tandmott)
  1. dentalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tandmott)
Epascestria Hübner, 1825 (Ljusmott)
  1. pustulalis (Hübner, 1823) (Oxtungegallmott)
Atralata Sylvén, 1947 (Sorgmott)
  1. albofascialis (Treitschke, 1829) (Krisslesorgmott)
Eurrhypis Hübner, 1825 (Ginstmott)
  1. pollinalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ginstmott)

Glaphyriinae (Senapsmott)

Evergestis Hübner, 1825 (Senapsmott) Male genitalia
  1. frumentalis (Linnaeus, 1761) (Flammigt senapsmott)
  2. forficalis (Linnaeus, 1758) (Kålmott)
  3. extimalis (Scopoli, 1763) (Molnbrämat senapsmott)
  4. limbata (Linnaeus, 1767) (Löktravmott)
  5. pallidata (Hufnagel, 1767) (Sommargyllenmott)
  6. aenealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergsenapsmott)

Scopariinae (Ugglemott)

Scoparia Haworth, 1811 (Ugglemott) Male genitalia
  1. pyralella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvivelaktigt ugglemott)
  2. conicella (La Harpe, 1855) (Bokskogsugglemott)
  3. ancipitella (La Harpe, 1855) (Askgrått ugglemott)
  4. ambigualis (Treitschke, 1829) (Variabelt ugglemott)
  5. subfusca Haworth, 1811 (Hästhovsugglemott)
  6. basistrigalis Knaggs, 1866 (Ekskogsugglemott)
Gesneria Hübner, 1825 (Ugglemott)
  1. centuriella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stort ugglemott)
Eudonia Billberg, 1820 (Ugglemott) Male genitalia
syn. Dipleurina Chapman, 1912 (Ugglemott)
syn. Witlesia Chapman, 1912 (Ugglemott)
  1. lacustrata (Panzer, 1804) (Hagtornsugglemott)
  2. murana (Curtis, 1827) (Murugglemott)
  3. alpina (Curtis, 1850) (Nordligt ugglemott)
  4. laetella (Zeller, 1846) (Vitt ugglemott)
  5. aequalis Kyrki & Svensson, 1986 (Svartgrått ugglemott)
  6. truncicolella (Stainton, 1849) (Stamugglemott)
  7. mercurella (Linnaeus, 1758) (Molnugglemott)
  8. sudetica (Zeller, 1839) (Sudetiskt ugglemott)
  9. pallida (Curtis, 1827) (Blekt ugglemott)

Heliothelinae (Ugglemott)

Heliothela Guenée, 1854 (Solmott)
  1. wulfeniana (Scopoli, 1763) (Svart solmott)

Crambinae (Gräsmott)

Euchromius Guenée, 1845 (Gräsmott)
  1. ocellea (Haworth, 1811) (Immigrantgräsmott)
Chilo Zincken, 1817 (Gräsmott)
  1. phragmitella (Hübner, 1810) (Vassmott)
Calamotropha Zeller, 1863 (Gräsmott)
  1. paludella (Hübner, 1824) (Kaveldunmott)
Chrysoteuchia Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. culmella (Linnaeus, 1758) (Trädgårdsgräsmott)
Crambus Fabricius, 1798 (Gräsmott) Male genitalia
  1. pascuella (Linnaeus, 1758) (Betesmarkgräsmott)
  2. silvella (Hübner, 1813) (Skogsgräsmott)
  3. uliginosellus Zeller, 1850 (Sumpgräsmott)
  4. ericella (Hübner, 1813) (Ljunggräsmott)
  5. alienellus (Germar & Kaulfuss, 1817) (Främlingsgräsmott)
  6. heringiellus Herrich-Schäffer, 1848 (Svartbrunt gräsmott)
  7. pratella (Linnaeus, 1758) (Tandgräsmott)
  8. lathoniellus (Zincken, 1817) (Allmänt gräsmott)
  9. hamella (Thunberg, 1788) (Spetsgräsmott)
  10. perlella (Scopoli, 1763) (Silvervitt gräsmott)
Agriphila Hübner, 1825 (Gräsmott) Male genitalia
  1. deliella (Hübner, 1813) (Svartstrimmigt gräsmott)
  2. tristella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dystert gräsmott)
  3. inquinatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grässkottmott)
  4. latistria (Haworth, 1811) (Långstreckat gräsmott)
  5. selasella (Hübner, 1813) (Strandgröegräsmott)
  6. straminella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Halmgult gräsmott)
  7. poliellus (Treitschke, 1832) (Smalt gräsmott)
  8. biarmicus (Tengström, 1865) (Dubbelbeväpnat gräsmott)
  9. geniculea (Haworth, 1811) (Knägräsmott)
Catoptria Hübner, 1825 (Gräsmott) Male genitalia
  1. permutatellus (Herrich-Schäffer, 1848) (Allmänt silverbandgräsmott)
  2. osthelderi (Lattin, 1950) (Sydligt silverbandgräsmott)
  3. conchella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hofgrens gräsmott)
  4. mytilella (Hübner, 1805) (Mytiskt gräsmott)
  5. pinella (Linnaeus, 1758) (Silverfläckat gräsmott)
  6. permiaca (Petersen, 1924) (Östligt gräsmott)
  7. margaritella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pärlgräsmott)
  8. furcatellus (Zetterstedt, 1839) (Fjällgräsmott)
  9. fulgidella (Hübner, 1813) (Vitstrimmigt sandgräsmott)
  10. maculalis (Zetterstedt, 1839) (Fläckat myrgräsmott)
  11. falsella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Oäkta gräsmott)
  12. verellus (Zincken, 1817) (Äkta gräsmott)
  13. lythargyrella (Hübner, 1796) (Glänsande sandgräsmott)
Thisanotia Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. chrysonuchella (Scopoli, 1763) (Bågbandgräsmott)
Pediasia Hübner, 1825 (Gräsmott) Male genitalia
  1. fascelinella (Hübner, 1813) (Linjerat gräsmott)
  2. truncatellus (Zetterstedt, 1839) (Stympat gräsmott)
  3. contaminella (Hübner, 1796) (Förväxlat gräsmott)
  4. aridella (Thunberg, 1788) (Saltängsgräsmott)
Platytes Guenée, 1845 (Gräsmott) Male genitalia
  1. cerussella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Litet mossmott)
  2. alpinella (Hübner, 1813) (Sandmott)

Acentropinae (Vattenmott)

Elophila Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. nymphaeata (Linnaeus, 1758) (Näckrosmott)
Acentria Stephens, 1829 (Vattenmott)
  1. ephemerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snövitt vattenmott)
Cataclysta Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. lemnata (Linnaeus, 1758) (Andmatmott)
Parapoynx Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. stratiotata (Linnaeus, 1758) (Vattenaloemott)
Nymphula Schrank, 1802 (Vattenmott)
  1. nitidulata (Hufnagel, 1767) (Dammott)

Schoenobiinae (Sävmott)

Schoenobius Duponchel, 1836 (Sävmott)
  1. gigantella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stort sävmott)
Donacaula Meyrick, 1890 (Sävmott) Male genitalia
  1. forficella (Thunberg, 1794) (Saxsävmott)
  2. mucronella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spetssävmott)

Drepanoidea (Sikelvingar)
Drepanidae (Sikelvingar)
Drepaninae (Sikelvingar)

Falcaria Haworth, 1809 (Sikelvingar)
  1. lacertinaria (Linnaeus, 1758) (Tandad sikelvinge)
Watsonalla Minet, 1985 (Sikelvingar)
  1. binaria (Hufnagel, 1767) (Eksikelvinge)
  2. cultraria (Fabricius, 1775) (Boksikelvinge)
Drepana Schrank, 1802 (Sikelvingar)
  1. curvatula (Borkhausen, 1790) (Brunaktig sikelvinge)
  2. falcataria (Linnaeus, 1758) (Ockragul sikelvinge)
Sabra Bode, 1907 (Sikelvingar)
  1. harpagula (Esper, 1786) (Vasspetsad sikelvinge)
Cilix Leach, 1815 (Slånspinnare)
  1. glaucata (Scopoli, 1763) (Slånspinnare)

Thyatirinae (Hallonspinnare)

Thyatira Ochsenheimer, 1816 (Hallonspinnare)
  1. batis (Linnaeus, 1758) (Fläckig hallonspinnare)
Habrosyne Hübner, 1821 (Hallonspinnare)
  1. pyritoides (Hufnagel, 1766) (Bandad hallonspinnare)
Tethea Ochsenheimer, 1816 (Blekmaskspinnare)
  1. ocularis (Linnaeus, 1767) (Rödaktig blekmaskspinnare)
  2. or (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppelblekmaskspinnare)
Tetheella Werny, 1966 (Blekmaskspinnare)
  1. fluctuosa (Hübner, 1803) (Svartgrå blekmaskspinnare)
Ochropacha Wallengren, 1871 (Blekmaskspinnare)
  1. duplaris (Linnaeus, 1761) (Björkblekmaskspinnare)
Cymatophorina Spuler, 1908 (Blekmaskspinnare)
  1. diluta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekblekmaskspinnare)
Polyploca Hübner, 1821 (Blekmaskspinnare)
  1. ridens (Fabricius, 1787) (Ekgulhornspinnare)
Achlya Billberg, 1820 (Blekmaskspinnare)
  1. flavicornis (Linnaeus, 1758) (Björkgulhornspinnare)

Lasiocampoidea (Ädelspinnare)
Lasiocampidae (Ädelspinnare)
Poecilocampinae (Poppelspinnare)

Poecilocampa Stephens, 1828 (Poppelspinnare)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelspinnare)
Trichiura Stephens, 1828 (Hagtornspinnare)
  1. crataegi (Linnaeus, 1758) (Hagtornsspinnare)
  2. ariae (Hübner, 1824) (Nordlig hagtornsspinnare)

Malacosomatinae (Ädelspinnare)

Malacosoma Hübner, 1820 (Ringspinnare)
  1. neustria (Linnaeus, 1758) (Buskringspinnare)
  2. castrensis (Linnaeus, 1758) (Ängsringspinnare)

Lasiocampinae (Ädelspinnare)

Eriogaster Germar, 1810 (Björkspinnare)
  1. lanestris (Linnaeus, 1758) (Björkspinnare)
  2. arbusculae Freyer, 1849 (Dvärgbjörkspinnare)
Lasiocampa Schrank, 1802 (Ekspinnare)
  1. trifolii (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klöverspinnare)
  2. quercus (Linnaeus, 1758) (Ekspinnare)
Macrothylacia Rambur, 1866 (Fältspinnare)
  1. rubi (Linnaeus, 1758) (Gräsulv)

Pinarinae (Ädelspinnare)

Dendrolimus Germar, 1812 (Barrspinnare)
  1. pini (Linnaeus, 1758) (Tallspinnare)
Euthrix Meigen, 1830 (Fältspinnare)
  1. potatoria (Linnaeus, 1758) (Gräselefant)
Cosmotriche Hübner, 1820 (Barrspinnare)
  1. lobulina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Barrskogsspinnare)
Phyllodesma Hübner, 1820 (Bladspinnare)
  1. ilicifolia (Linnaeus, 1758) (Rödbrun bladspinnare)
Gastropacha Ochsenheimer, 1810 (Bladspinnare)
  1. quercifolia (Linnaeus, 1758) (Rostfärgad bladspinnare)

Bombycoidea (Spinnare)
Brahmaeidae (Mjölkörtspinnare)

Lemonia Hübner, 1820 (Mjölkörtspinnare)
  1. dumi (Linnaeus, 1758) (Mjölkörtspinnare)

Endromidae (Skäckspinnare)

Endromis Ochsenheimer, 1810 (Skäckspinnare)
  1. versicolora (Linnaeus, 1758) (Skäckspinnare)

Saturniidae (Påfågelspinnare)
Agliinae (Påfågelspinnare)

Aglia Ochsenheimer, 1810 (Påfågelspinnare)
  1. tau (Linnaeus, 1758) (Nagelspinnare)

Saturniinae (Påfågelspinnare)

Saturnia Schrank, 1802 (Påfågelspinnare)
  1. pavonia (Linnaeus, 1758) (Mindre påfågelspinnare)

Sphingidae (Svärmare)
Smerinthinae (Svärmare)

Mimas Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
  1. tiliae (Linnaeus, 1758) (Lindsvärmare)
Smerinthus Latreille, 1802 (Nattsvärmare)
  1. ocellata (Linnaeus, 1758) (Videsvärmare)
Laothoe Fabricius, 1807 (Nattsvärmare)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelsvärmare)

Sphinginae (Svärmare)

Agrius Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
  1. convolvuli (Linnaeus, 1758) (Åkervindesvärmare)
Acherontia Laspeyres, 1809 (Nattsvärmare)
  1. atropos (Linnaeus, 1758) (Dödskallesvärmare)
Sphinx Linnaeus, 1758 (Nattsvärmare)
  1. ligustri Linnaeus, 1758 (Ligustersvärmare)
  2. pinastri (Linnaeus, 1758) (Tallsvärmare)

Macroglossinae (Svärmare)

Hemaris Dalman, 1816 (Dagsvärmare)
  1. tityus (Linnaeus, 1758) (Svävdagsvärmare)
  2. fuciformis (Linnaeus, 1758) (Humledagsvärmare)
Macroglossum Scopoli, 1777 (Dagsvärmare)
  1. stellatarum (Linnaeus, 1758) (Större dagsvärmare)
Daphnis Hübner, 1819 (Nattvärmare)
  1. nerii (Linnaeus, 1758) (Oleandersvärmare)
Hyles Hübner, 1819 (Skymningssvärmare)
  1. euphorbiae (Linnaeus, 1758) (Vitsprötsvärmare)
  2. gallii (Rottemburg, 1775) (Brunsprötsvärmare)
  3. livornica (Esper, 1779) (Vitribbsvärmare)
Deilephila Laspeyres, 1809 (Svärmare)
  1. elpenor (Linnaeus, 1758) (Större snabelsvärmare)
  2. porcellus (Linnaeus, 1758) (Mindre snabelsvärmare)
Hippotion Hübner, 1819 (Skymningssvärmare)
  1. celerio (Linnaeus, 1758) (Silverbandssvärmare)

Geometroidea (Mätare)
Geometridae (Mätare)
Sterrhinae (Lövmätare)

Idaea Treitschke, 1825 (Lövmätare)
  1. serpentata (Hufnagel, 1767) (Ockragul lövmätare)
  2. muricata (Hufnagel, 1767) (Rödpudrad lövmätare)
  3. ochrata (Scopoli, 1763) (Ockralövmätare)
  4. fuscovenosa (Goeze, 1781) (Benfärgad lövmätare)
  5. humiliata (Hufnagel, 1767) (Rödbrämad lövmätare)
  6. seriata (Schrank, 1802) (Rislövmätare)
  7. pallidata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blek lövmätare)
  8. sylvestraria (Hübner, 1799) (Halmfärgad lövmätare)
  9. dimidiata (Hufnagel, 1767) (Brunhörnad lövmätare)
  10. biselata (Hufnagel, 1767) (Tofsfotad lövmätare)
  11. dilutaria (Hübner, 1799) (Sidenglänsande lövmätare)
  12. trigeminata (Haworth, 1809) (Brunfläckad lövmätare)
  13. emarginata (Linnaeus, 1758) (Naggad lövmätare)
  14. aversata (Linnaeus, 1758) (Vinkelstreckad lövmätare)
  15. deversaria (Herrich-Schäffer, 1847) (Halvenkel lövmätare)
  16. straminata (Borkhausen, 1794) (Enkel lövmätare)
Scopula Schrank, 1802 (Lövmätare)
  1. immorata (Linnaeus, 1758) (Gråbandad lövmätare)
  2. nigropunctata (Hufnagel, 1767) (Svartpunkterad lövmätare)
  3. virgulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedstreckad lövmätare)
  4. ornata (Scopoli, 1763) (Prydlig lövmätare)
  5. decorata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåfläckad lövmätare)
  6. rubiginata (Hufnagel, 1767) (Rödlätt lövmätare)
  7. incanata (Linnaeus, 1758) (Ljusgrå lövmätare)
  8. marginepunctata (Goeze, 1781) (Gulgrå lövmätare)
  9. immutata (Linnaeus, 1758) (Ängslövmätare)
  10. ternata Schrank, 1802 (Blåbärslövmätare)
  11. floslactata (Haworth, 1809) (Blekgul lövmätare)
Rhodostrophia Hübner, 1823 (Lädermätare)
  1. vibicaria (Clerck, 1759) (Lädermätare)
Timandra Duponchel, 1829 (Syremätare)
  1. griseata W. Petersen, 1902 (Grå syremätare)
  2. comae A. Schmidt, 1931 (Gul syremätare)
Cyclophora Hübner, 1822 (Gördelmätare)
  1. pendularia (Linnaeus, 1758) (Pilgördelmätare)
  2. albipunctata (Hufnagel, 1767) (Björkgördelmätare)
  3. annularia (Fabricius, 1775) (Lönngördelmätare)
  4. puppillaria (Hübner, 1799) (Vandrande gördelmätare)
  5. quercimontaria (Bastelberger, 1897) (Backgördelmätare)
  6. porata (Linnaeus, 1758) (Brunvattrad gördelmätare)
  7. punctaria (Linnaeus, 1758) (Ekgördelmätare)
  8. linearia (Hübner, 1799) (Bokgördelmätare)
Rhodometra Meyrick, 1892 (Långbensmätare)
  1. sacraria (Linnaeus, 1767) (Svavelgul långbensmätare)
Lythria Hübner, 1823 (Purpurmätare)
  1. cruentaria (Hufnagel, 1767) (Allmän purpurmätare)

Larentiinae (Fältmätare

Phibalapteryx Stephens, 1829 (Mellanmätare)
  1. virgata (Hufnagel, 1767) (Mellanmätare)
Scotopteryx Hübner, 1825 (Backmätare)
  1. chenopodiata (Linnaeus, 1758) (Allmän backmätare)
  2. mucronata (Scopoli, 1763) (Gulstreckad backmätare)
  3. luridata (Hufnagel, 1767) (Sen ginstbackmätare)
Orthonama Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. vittata (Borkhausen, 1794) (Tvåbandad fältmätare)
  2. obstipata (Fabricius, 1794) (Vandrarefältmätare)
Xanthorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. decoloraria (Esper, 1806) (Violettbandad fältmätare)
  2. fluctuata (Linnaeus, 1758) (Svartbältad fältmätare)
  3. biriviata (Borkhausen, 1794) (Springkornfältmätare)
  4. spadicearia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunröd fältmätare)
  5. ferrugata (Clerck, 1759) (Roströd fältmätare)
  6. designata (Hufnagel, 1767) (Svartkantad fältmätare)
  7. abrasaria (Herrich-Schäffer, 1855) (Lapsk fältmätare)
  8. montanata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Backfältmätare)
  9. quadrifasiata (Clerck, 1759) (Fyrbandad fältmätare)
  10. annotinata (Zetterstedt, 1839) (Skogsfältmätare)
Catarhoe Herbulot, 1951 (Fältmätare)
  1. cuculata (Hufnagel, 1767) (Kapuschongfältmätare)
  2. rubidata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbandad fältmätare)
Costaconvexa Agenjo, 1949 (Fältmätare)
  1. polygrammata (Borkhausen, 1794) (Mångstreckad fältmätare)
Camptogramma Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. bilineata (Linnaeus, 1758) (Gulvingad fältmätare)
Psycophora Kirby, 1824 (Fältmätare)
  1. sabini (Kirby, 1824) (Polarfältmätare)
Epirrhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. hastulata (Hübner, 1790) (Sorgklädd fältmätare)
  2. tristata (Linnaeus, 1758) (Dyster fältmätare)
  3. pupillata (Thunberg, 1788) (Thunbergs fältmätare)
  4. alternata (Müller, 1764) (Förväxlad fältmätare)
  5. rivata (Hübner, 1813) (Jämnbandad fältmätare)
  6. galiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mårefältmätare)
Euphyia Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. biangulata (Haworth, 1809) (Tvåspetsad fältmätare)
  2. unangulata (Haworth, 1809) (Vinklad fältmätare)
Earophila Gumppenberg, 1887 (Fältmätare)
  1. badiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brungul fältmätare)
Anticlea Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. derivata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenfältmätare)
Mesoleuca Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. albicillata (Linnaeus, 1758) (Hallonfältmätare)
Pelurga Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. comitata (Linnaeus, 1758) (Mållmätare)
Larentia Treitschke, 1825 (Fältmätare)
  1. clavaria (Haworth, 1809) (Kattostmätare)
Entephria Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. polata (Duponchel, 1830) (Högnordisk fältmätare)
  2. punctipes (Curtis, 1835) (Sidenglänsande fältmätare)
  3. nobiliaria (Herrich-Schäffer, 1852) (Blågrå fältmätare)
  4. flavicinctata (Hübner, 1813) (Gulpudrad fältmätare)
  5. caesiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän blåbärsfältmätare)
Spargania Guenée, 1858 (Fältmätare)
  1. luctuata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sörjande fältmätare)
Hydriomena Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. furcata (Thunberg, 1784) (Vattrad fältmätare)
  2. impluviata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gaffeltaggad fältmätare)
  3. ruberata (Freyer, 1831) (Rödtonad fältmätare)
Coenocalpe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. lapidata (Hübner, 1809) (Stenmätare)
Heterothera Inoue, 1943 (Fältmätare)
  1. serraria (Lienig & Zeller, 1846) (Finsk fältmätare)
Pennithera Viidalepp, 1980 (Fältmätare)
  1. firmata (Hübner, 1822) (Brunbandad fältmätare)
Thera Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. cognata (Thunberg, 1792) (Gråbrun fältmätare)
  2. variata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Föränderlig fältmätare)
  3. britannica (Turner, 1925) (Ädelgranfältmätare)
  4. obeliscata (Hübner, 1787) (Violettgrå fältmätare)
  5. juniperata (Linnaeus, 1758) (Enfältmätare)
Plemyria Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. rubiginata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgad fältmätare)
Cidaria Treitschke, 1825
  1. fulvata (Forster, 1771) (Citrongul fältmätare)
Electrophaes Prout, 1923 (Fältmätare)
  1. corylata (Thunberg, 1792) (Hasselfältmätare)
Cosmorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. ocellata (Linnaeus, 1758) (Ögonfläckad fältmätare)
Eustroma Hübner, 1825 (Parkmätare)
  1. reticulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Nätådrig parkmätare)
Eulithis Hübner, 1821 (Parkmätare)
  1. prunata (Linnaeus, 1758) (Vitbrokig parkmätare)
  2. testata (Linnaeus, 1761) (Violettgrå parkmätare)
  3. populata (Linnaeus, 1758) (Blåbärsparkmätare)
  4. mellinata (Fabricius, 1787) (Fransfläckad parkmätare)
Gandaritis Moore, 1868 (Parkmätare)
  1. pyraliata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Citrongul parkmätare)
  2. pyropata (Hübner, 1809) (Orangebandad parkmätare)
Ecliptopera Warren, 1894 (Fältmätare)
  1. silaceata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråryggig fältmätare)
  2. capitata (Herrich-Schäffer, 1839) (Gulryggig fältmätare)
Chloroclysta Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. siterata (Hufnagel, 1767) (Brungrön fältmätare)
  2. miata (Linnaeus, 1758) (Grön fältmätare)
Dysstroma Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. citrata (Linnaeus, 1761) (Vitfläckad fältmätare)
  2. truncata (Hufnagel, 1767) (Tvärhuggen fältmätare)
  3. latefasciata (Prout, 1914) (Bredbandad fältmätare)
  4. infuscata (Tengström, 1869) (Olivgrå fältmätare)
Colostygia Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. aptata (Hübner, 1813) (Grönvit fältmätare)
  2. olivata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mossgrön fältmätare)
  3. turbata (Hübner, 1799) (Mörkbrämad fältmätare)
  4. pectinataria (Knoch, 1781) (Grönaktig fältmätare)
Lampropteryx Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. suffumata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trekantsfläckad fältmätare)
  2. otregiata (Metcalfe, 1917) (Skogskärrfältmätare)
Operophtera Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. brumata (Linnaeus, 1758) (Allmän frostfjäril)
  2. fagata (Scharfenberg, 1805) (Björkfrostfjäril)
Malacodea Tengström, 1869 (Frostmätare)
  1. regelaria Tengström, 1869 (Tunnvingemätare)
Epirrita Hübner, 1822 (Höstmätare)
  1. dilutata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Töcknig höstmätare)
  2. christyi (Allen, 1906) (Christys höstmätare)
  3. autumnata (Borkhausen, 1794) (Allmän höstmätare)
Asthena Hübner, 1825 (Älvmätare)
  1. albulata (Hufnagel, 1767) (Snövit hasselmätare)
  2. anseraria (Herrich-Schäffer, 1855) (Kornellmätare)
Euchoeca Hübner, 1825 (Älvmätare)
  1. nebulata (Scopoli, 1763) (Brungul älvmätare)
Hydrelia Hübner, 1825 (Älvmätare)
  1. sylvata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rotstreckad älvmätare)
  2. flammeolaria (Hufnagel, 1767) (Ockragul älvmätare)
Venusia Curtis, 1839 (Älvmätare)
  1. blomeri (Curtis, 1832) (Blomers mätare)
  2. cambrica Curtis, 1839 (Kambrisk mätare)
Philereme Hübner, 1825 (Klaffmätare)
  1. vetulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå klaffmätare)
  2. transversata (Hufnagel, 1767) (Svartbrun klaffmätare)
Rheumaptera Hübner, 1822 (Fältmätare)
  1. hastata (Linnaeus, 1758) (Vitbandad björkfältmätare)
  2. subhastata (Nolcken, 1870) (Vitbandad blåbärsfältmätare)
Hydria Hübner, 1822 (Fältmätare)
  1. undulata (Linnaeus, 1758) (Vågig tofsmätare)
  2. cervinalis (Scopoli, 1763) (Berberistofsmätare)
Triphosa Stephens, 1829 (Fältmätare)
  1. dubitata (Linnaeus, 1758) (Vägtornsmätare)
Pareulype Herbulot, 1951 (Fältmätare)
  1. berberata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Berberisfältmätare)
Horisme Hübner, 1825 (Strimmätare)
  1. vitalbata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Längsbandad strimmätare)
  2. corticata (Treitschke, 1835) (Brun strimmätare)
  3. tersata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartgördlad strimmätare)
  4. aemulata (Hübner, 1813) (Grå strimmätare)
  5. aquata (Hübner, 1813) (Vitaktig strimmätare)
Melanthia Duponchel, 1829 (Fältmätare)
  1. procellata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klematisfältmätare)
Anticollix Prout, 1938 (Malmätare)
  1. sparsata (Treitschke, 1828) (Videörtmätare)
Odezia Boisduval, 1840 (Backmätare)
  1. atrata (Linnaeus, 1758) (Sotmätare)
Baptria Hübner, 1825 (Trolldruvemätare)
  1. tibiale (Esper, 1804) (Trolldruvemätare)
Mesotype Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. didymata (Linnaeus, 1758) (Tvillingfläckad fältmätare)
  2. parallelolineata (Retzius, 1783) (Parallellinjerad fältmätare)
Perizoma Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. affinitata (Stephens, 1831) (Blärefältmätare)
  2. alchemillata (Linnaeus, 1758) (Dånfältmätare)
  3. hydrata (Treitschke, 1829) (Glimfältmätare)
  4. bifaciata (Haworth, 1809) (Snedstreckad fältmätare)
  5. sp
  6. minorata (Treitschke, 1828) (Fjällängsfältmätare)
  7. blandiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ögontröstfältmätare)
  8. albulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitstreckad fältmätare)
  9. flavofasciata (Thunberg, 1792) (Brunflammig fältmätare)
Martania Mironov, 2000 (Fältmätare)
  1. taeniata (Stephens, 1831) (Tvärbandad fältmätare)
Gagitodes Warren, 1893 (Fältmätare)
  1. sagittata (Fabricius, 1787) (Piltecknad fältmätare)
Gymnoscelis Mabille, 1868 (Malmätare)
  1. rufifasciata (Haworth, 1809) (Tvåsporrad malmätare)
Chloroclystis Hübner, 1825 (Malmätare)
  1. v-ata (Haworth, 1809) (Krönt malmätare)
Pasiphila Meyrick, 1883 (Malmätare)
  1. rectangulata (Linnaeus, 1758) (Grön malmätare)
  2. chloerata (Mabille, 1870) (Slånmalmätare)
  3. debiliata (Hübner, 1817) (Blåbärsmalmätare)
Eupithecia Curtis, 1825 (Malmätare) - Male genitalia
  1. haworthiata Doubleday, 1856 (Haworths malmätare)
  2. tenuiata (Hübner, 1813) (Pilmalmätare)
  3. inturbata (Hübner, 1817) (Lönnmalmätare)
  4. analoga Djakonov, 1926 (Mindre grankottmätare)
  5. abietaria (Goeze, 1781) (Större grankottmätare)
  6. linariata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Linariamalmätare)
  7. pulchellata Stephens, 1831 (Fingerborgsblommalmätare)
  8. plumbeolata (Haworth, 1809) (Kovallmalmätare)
  9. pygmaeata (Hübner, 1799) (Dvärgmalmätare)
  10. fennoscandica Knaben, 1949 (Nejlikmalmätare)
  11. venosata (Fabricius, 1787) (Glimmalmätare)
  12. abbreviata Stephens, 1831 (Förkortad malmätare)
  13. dodoneata Guenée, 1858 (Ekmalmätare)
  14. pusillata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Enmalmätare)
  15. tripunctaria Herrich-Schäffer, 1852 (Björnflokemalmätare)
  16. virgaureata Doubleday, 1861 (Gullrismalmätare)
  17. tantillaria Boisduval, 1840 (Granmalmätare)
  18. lariciata (Freyer, 1841) (Lärkmalmätare)
  19. lanceata (Hübner, 1825) (Lansettvingad malmätare)
  20. selinata Herrich-Schäffer, 1861 (Kirskålmalmätare)
  21. actaeata Walderdorff, 1869 (Paddbärsmalmätare)
  22. egenaria Herrich-Schäffer, 1848 (Lindmalmätare)
  23. pimpinellata (Hübner, 1813) (Backanismalmätare)
  24. gelidata Möschler, 1860 (Skvattrammalmätare)
  25. distinctaria Herrich-Schäffer, 1848 (Timjemalmätare)
  26. simpliciata (Haworth, 1809) (Mållmalmätare)
  27. sinuosaria (Eversmann, 1848) (Brunbandad malmätare)
  28. nanata (Hübner, 1813) (Ljungmalmätare)
  29. innotata (Hufnagel, 1767) (Malörtsmalmätare)
  30. ochridata Schütze & Pinker, 1968 (Gråblek malmätare)
  31. irriguata (Hübner, 1813) (Vattrad malmätare)
  32. indigata (Hübner, 1813) (Tallmalmätare)
  33. conterminata (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsvingad malmätare)
  34. centaureata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klintmalmätare)
  35. insigniata (Hübner, 1790) (Hagtornsmalmätare)
  36. trisignaria Herrich-Schäffer, 1848 (Spenörtsmalmätare)
  37. intricata (Zetterstedt, 1839) (Zetterstedts malmätare)
  38. satyrata (Hübner, 1813) (Tistelmalmätare)
  39. cauchiata (Duponchel, 1831) (Bredbrämad malmätare)
  40. absinthiata (Clerck, 1759) (Absintmalmätare)
  41. goossensiata Mabille, 1869 (Spenslig malmätare)
  42. valerianata (Hübner, 1813) (Vänderotmalmätare)
  43. assimilata Doubleday, 1856 (Humlemalmätare)
  44. expallidata Doubleday, 1856 (Blek malmätare)
  45. vulgata (Haworth, 1809) (Allmän malmätare)
  46. immundata (Lienig & Zeller, 1846) (Oren malmätare)
  47. exiguata (Hübner, 1813) (Rönnmalmätare)
  48. denotata (Hübner, 1813) (Blåklockemalmätare)
  49. millefoliata Rössler, 1866 (Backmalmätare)
  50. icterata (Villers, 1789) (Röllikamalmätare)
  51. succenturiata (Linnaeus, 1758) (Gråbomalmätare)
  52. orphnata W. Petersen, 1909 (Dyster malmätare)
  53. subumbrata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ängsmalmätare)
  54. subfuscata (Haworth, 1809) (Hallonmalmätare)
Carsia Hübner, 1825 (Taggmätare)
  1. sororiata (Hübner, 1813) (Torvmossetaggmätare)
Aplocera Stephens, 1827 (Taggmätare)
  1. plagiata (Linnaeus, 1758) (Allmän taggmätare)
  2. efformata (Guenée, 1858) (Mindre taggmätare)
  3. praeformata (Hübner, 1826) (Större taggmätare)
Chesias Treitschke, 1825 (Harrismätare)
  1. legatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större harrismätare)
  2. rufata (Fabricius, 1775) (Rödtonad harrismätare)
Lithostege Hübner, 1825 (Puckelmätare)
  1. farinata (Hufnagel, 1767) (Vit puckelmätare)
  2. griseata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå puckelmätare)
Lobophora Curtis, 1825 (Lobmätare)
  1. halterata (Hufnagel, 1767) (Gråaktig lobmätare)
Pterapherapteryx Curtis, 1825 (Lobmätare)
  1. sexalata (Retzius, 1783) (Långflikad lobmätare)
Nothocasis Prout, 1937 (Lobmätare)
  1. sertata (Hübner, 1817) (Brunbandad lobmätare)
Acasis Duponchel, 1845 (Lobmätare)
  1. viretata (Hübner, 1799) (Mossgrön lobmätare)
  2. appensata (Eversmann, 1842) (Trolldruvelobmätare)
Trichopteryx Hübner, 1825 (Lobmätare)
  1. polycommata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trylobmätare)
  2. carpinata (Borkhausen, 1794) (Asplobmätare)
Archiearinae (Flickfjärilar)

Archiearis Hübner, 1823 (Flickfjärilar)
  1. parthenias (Linnaeus, 1761) (Brun flickfjäril)
Boudinotiana Leraut, 2002 (Flickfjärilar)
  1. notha (Hübner, 1803) (Grå flickfjäril)

Ennominae (Fläckmätare)

Abraxas Leech, 1815 (Fläckmätare)
  1. grossulariata (Linnaeus, 1758) (Krusbärsmätare)
  2. sylvata (Scopoli, 1763) (Almfläckmätare)
Lomaspilis Hübner, 1825 (Fläckmätare)
  1. marginata (Linnaeus, 1758) (Liten fläckmätare)
  2. opis (Butler, 1878) (Östlig fläckmätare)
Ligdia Guenée, 1857 (Benvedsmätare)
  1. adustata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Benvedsmätare)
Macaria Curtis, 1826 (Bågmätare)
  1. notata (Linnaeus, 1758) (Pilbågmätare)
  2. alternata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Albågmätare)
  3. signaria (Hübner, 1809) (Granbågmätare)
  4. liturata (Clerck, 1759) (Tallbågmätare)
  5. wauaria (Linnaeus, 1758) (Liten krusbärsmätare)
  6. artesiaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videbuskmätare)
  7. loricaria (Eversmann, 1837) (Nordisk buskmätare)
  8. carbonaria (Clerck, 1759) (Liten ängsmätare)
  9. brunneata (Thunberg, 1784) (Ockragul buskmätare)
  10. fusca (Thunberg, 1792) (Dvärgmätare)
Narraga Hübner, 1823 (Fältmalörtsmätare)
  1. fasciolaria (Hufnagel, 1767) (Fältmalörtsmätare)
Chiasmia Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. clathrata (Linnaeus, 1758) (Rutig buskmätare)
Cepphis Hübner, 1823 (Skäckmätare)
  1. advenaria (Hübner, 1790) (Skäckmätare)
Petrophora Hübner, 1811 (Buskmätare)
  1. chlorosata (Scopoli, 1763) (Ormbunksmätare)
Plagodis Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. pulveraria (Linnaeus, 1758) (Violettpudrad skymningsmätare)
  2. dolabraria (Linnaeus, 1767) (Tvärstrimmig smalvingemätare)
Pachycnemia Stephens, 1829 (Mottmätare)
  1. hippocastanaria (Hübner, 1799) (Mottmätare)
Opisthograptis Hübner, 1823 (Citronmätare)
  1. luteolata (Linnaeus, 1758) (Citronmätare)
Epione Duponchel, 1829 (Spetsmätare)
  1. repandaria (Hufnagel, 1767) (Snedbandad spetsmätare)
  2. vespertaria (Linnaeus, 1767) (Tvärbandad spetsmätare)
Pseudopanthera Hübner, 1823 (Pantermätare)
  1. macularia (Linnaeus, 1758) (Pantermätare)
Angerona Duponchel, 1829 (Gulvingemätare)
  1. prunaria (Linnaeus, 1758) (Plommonmätare)
Hypoxystis Prout, 1915 (Gulvingemätare)
  1. pluviaria (Fabricius, 1787) (Spetsvingemätare)
Apeira Gistl, 1848 (Syrénmätare)
  1. syringaria (Linnaeus, 1758) (Syrénmätare)
Ennomos Treitschke, 1825 (Flikmätare)
  1. autumnaria (Werneburg, 1859) (Höstflikmätare)
  2. quercinaria (Hufnagel, 1767) (Bokflikmätare)
  3. alniaria (Linnaeus, 1758) (Alflikmätare)
  4. fuscantaria (Haworth, 1809) (Violettbrun flikmätare)
  5. erosaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekflikmätare)
Selenia Hübner, 1823 (Månmätare)
  1. dentaria (Fabricius, 1775) (Allmän månmätare)
  2. lunularia (Hübner, 1788) (Urringad månmätare)
  3. tetralunaria (Hufnagel, 1767) (Rödbrun månmätare)
Odontopera Stephens, 1831 (Tandmätare)
  1. bidentata (Clerck, 1759) (Tandmätare)
Crocallis Treitschke, 1825 (Rovmätare)
  1. elinguaria (Linnaeus, 1758) (Ockragul rovmätare)
Ourapteryx Leach, 1814 (Svansmätare)
  1. sambucaria (Linnaeus, 1758) (Svansmätare)
Colotois Hübner, 1823 (Spinnarmätare)
  1. pennaria (Linnaeus, 1761) (Spinnarmätare)
Epirranthis Hübner, 1823 (Vårmätare)
  1. diversata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårmätare)
Alsophila Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. aescularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ullgumpsmätare)
Apocheima Hübner, 1825 (Vintermätare)
  1. hispidaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Taggig vintermätare)
Phigalia Duponchel, 1829 (Vintermätare)
  1. pilosaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå fjädermätare)
Lycia Hübner, 1825 (Vintermätare)
  1. hirtaria (Clerck, 1759) (Lurvig vintermätare)
  2. lapponaria (Boisduval, 1840) (Lappsk vintermätare)
  3. zonaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ringlad vintermätare)
  4. pomonaria (Hübner, 1790) (Äpplevintermätare)
Biston Leach, 1815 (Björkmätare)
  1. strataria (Hufnagel, 1767) (Brunaktig vintermätare)
  2. betularia (Linnaeus, 1758) (Stor björkmätare)
Agriopis Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. leucophaearia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartbandad frostmätare)
  2. aurantiaria (Hübner, 1799) (Guldgul frostmätare)
  3. marginaria (Fabricius, 1777) (Grågul frostmätare)
Erannis Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. defoliaria (Clerck, 1759) (Lindmätare)
Peribatodes Wehrli, 1943 (Lavmätare)
  1. rhomboidaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fruktträdslavmätare)
  2. secundaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Granlavmätare)
Selidosema Hübner, 1823 (Ängsmätare)
  1. brunnearia (Villers, 1789) (Hedmätare)
Cleora Curtis, 1825 (Lavmätare)
  1. cinctaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitgördlad lavmätare)
Deileptenia Hübner, 1825 (Lavmätare)
  1. ribeata (Clerck, 1759) (Barrskogslavmätare)
Alcis Curtis, 1826 (Lavmätare)
  1. repandata (Linnaeus, 1758) (Vågbräddad lavmätare)
  2. jubata (Thunberg, 1788) (Skägglavmätare)
Arichanna Moore, 1868 (Lavmätare)
  1. melanaria (Linnaeus, 1758) (Torvmossemätare)
Hypomecis Hübner, 1821 (Lavmätare)
  1. roboraria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stor eklavmätare)
  2. punctinalis (Scopoli, 1763) (Ringad eklavmätare)
Fagivorina Wehrli, 1943 (Lavmätare)
  1. arenaria (Hufnagel, 1767) (Vit lavmätare)
Ectropis Hübner, 1821 (Lavmätare)
  1. crepuscularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dubbelvågig lavmätare)
  2. species (Skymningslavmätare)
Paradarisa Warren, 1894 (Lavmätare)
  1. consonaria (Hübner, 1799) (Fyrkantsfläckad lavmätare)
Parectropis Sato, 1980 (Lavmätare)
  1. similaria (Hufnagel, 1767) (Grågul lavmätare)
Aethalura McDunnough, 1920 (Lavmätare)
  1. punctulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allavmätare)
Ematurga Lederer, 1853 (Ängsmätare)
  1. atomaria (Linnaeus, 1758) (Allmän ängsmätare)
Bupalus Leach, 1815 (Tallmätare)
  1. piniaria (Linnaeus, 1758) (Tallmätare)
Cabera Treitschke, 1825 (Streckmätare)
  1. pusaria (Linnaeus, 1758) (Snövit streckmätare)
  2. exanthemata (Scopoli, 1763) (Gulvit streckmätare)
Lomographa Hübner, 1825 (Atlasmätare)
  1. bimaculata (Fabricius, 1775) (Tvåfärgad atlasmätare)
  2. temerata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåbandad atlasmätare)
Theria Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. rupicapraria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunaktig frostmätare)
Campaea Lamarck, 1816 (Skogsmätare)
  1. margaritaria (Linnaeus, 1761) (Blekgrön halvmätare)
Hylaea Hübner, 1822 (Skogsmätare)
  1. fasciaria (Linnaeus, 1758) (Barrskogsmätare)
Gnophos Treitschke, 1825 (Ringmätare)
  1. obfuscata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stor ringmätare)
Charissa Curtis, 1826 (Ringmätare)
  1. obscurata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartgrå ringmätare)
Elophos Boisduval, 1840 (Ringmätare)
  1. vittaria (Thunberg, 1788) (Nordisk ringmätare)
Glacies Millière, 1874 (Ängsmätare)
  1. coracina (Esper, 1805) (Svartgrå fjällmätare)
Cleorodes Warren, 1894 (Lavmätare)
  1. lichenaria (Hufnagel, 1767) (Grönaktig lavmätare)
Siona Duponchel, 1829 (Ängsmätare)
  1. lineata (Scopoli, 1763) (Svartribbad vitvingemätare)
Dyscia Hübner, 1825 (Ängsmätare)
  1. fagaria (Thunberg, 1784) (Skuggmätare)
Perconia Hübner, 1823 (Ängsmätare)
  1. strigillaria (Hübner, 1787) (Pudermätare)

Geometrinae (Mätare)

Aplasta Hübner, 1823 (Puktörnemätare)
  1. ononaria (Fuessly, 1783) (Puktörnemätare)
Pseudoterpna Hübner, 1823 (Ginstmätare)
  1. pruinata (Hufnagel, 1767) (Daggig ginstmätare)
Geometra Linnaeus, 1758 (Dagfjärilsmätare)
  1. papilionaria (Linnaeus, 1758) (Dagfjärilsmätare)
Comibaena Hübner, 1823 (Smaragdmätare)
  1. bajularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fläckig smaragdmätare)
Thetidia Boisduval, 1840 (Midsommarmätare)
  1. smaragdaria (Fabricius, 1787) (Midsommarmätare)
Hemistola Warren, 1893 (Lundmätare)
  1. chrysoprasaria (Esper, 1793) (Smaragdgrön lundmätare)
Jodis Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. lactearia (Linnaeus, 1758) (Vitgrön lundmätare)
  2. putata (Linnaeus, 1758) (Blåbärslundmätare)
Thalera Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. fimbrialis (Scopoli, 1763) (Tandad lundmätare)
Hemithea Duponchel, 1829 (Lundmätare)
  1. aestivaria (Hübner, 1799) (Brunfläckig lundmätare)
Chlorissa Stephens, 1831 (Lundmätare)
  1. viridata (Linnaeus, 1758) (Ljunglundmätare)

Noctuoidea (Nattflyartade fjärilar)
Notodontidae (Tandspinnare)
Thaumetopoeinae (Högstjärtar)

Thaumetopoea Hübner, 1820 (Processionsspinnare)
  1. processionea (Linnaeus, 1758) (Ekprocessionsspinnare)
  2. pinivora (Treitschke, 1834) (Tallprocessionsspinnare)

Cerurinae (Gaffelsvansar)

Cerura Schrank, 1802 (Gaffelsvansar)
  1. vinula (Linnaeus, 1758) (Större gaffelsvans)
Furcula Lamarck, 1816 (Gaffelsvansar)
  1. furcula (Clerck, 1759) (Grå gaffelsvans)
  2. bicuspis (Borkhausen, 1790) (Snövit gaffelsvans)
  3. bifida (Brahm, 1787) (Gråvit gaffelsvans)

Dicranurinae (Tandvingar)

Harpyia Ochsenheimer, 1810 (Tandspinnare)
  1. milhauseri (Fabricius, 1775) (Trollspinnare)
Stauropus Germar, 1812 (Tandspinnare)
  1. fagi (Linnaeus, 1758) (Ekorrspinnare)

Notodontinae (Tandspinnare)

Drymonia Hübner, 1819 (Vinterekspinnare)
  1. dodonaea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulsvansspinnare)
  2. ruficornis (Hufnagel, 1766) (Vinterekspinnare)
Notodonta Ochsenheimer, 1810 (Tandvingar)
  1. torva (Hübner, 1803) (Asptandvinge)
  2. dromedarius (Linnaeus, 1767) (Björktandvinge)
  3. tritophus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppeltandvinge)
  4. ziczac (Linnaeus, 1758) (Piltandvinge)
Peridea Stephens, 1828 (Tandvingar)
  1. anceps (Goeze, 1781) (Ektandvinge)
Pheosia Hübner, 1819 (Porslinsvingar)
  1. tremula (Clerck, 1759) (Pilporslinsvinge)
  2. gnoma (Fabricius, 1777) (Björkporslinsvinge)
Leucodonta Staudinger, 1892 (Tandspinnare)
  1. bicoloria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vit hakvinge)

Ptilodontinae (Tandspinnare)

Pterostoma Germar, 1812 (Tandspinnare)
  1. palpina (Clerck, 1759) (Näbbspinnare)
Ptilodon Hübner, 1822 (Flikvingar)
  1. capucina (Linnaeus, 1758) (Ekflikvinge)
Odontosia Hübner, 1819 (Flikvingar)
  1. carmelita (Esper, 1799) (Björkflikvinge)
  2. sieversii (Ménetriés, 1856) (Vårflikvinge)
Ptilophora Stephens, 1828 (Tandspinnare)
  1. plumigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fjäderbärare)

Phalerinae (Tandvingar)

Phalera Hübner, 1819 (Tandspinnare)
  1. bucephala (Linnaeus, 1758) (Oxhuvudspinnare)

Pygaerinae (Högstjärtar)

Gluphisia Boisduval, 1828 (Tandspinnare)
  1. crenata (Esper, 1785) (Vecklarspinnare)
Pygaera Ochsenheimer, 1810 (Högstjärtar)
  1. timon (Hübner, 1803) (Rysk högstjärt)
Clostera Samouelle, 1819 (Högstjärtar)
  1. curtula (Linnaeus, 1758) (Rödgrå högstjärt)
  2. pigra (Hufnagel, 1766) (Pärlgrå högstjärt)
  3. anachoreta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckig högstjärt)
  4. anastomosis (Linnaeus, 1758) (Brungrå högstjärt)

Erebidae
Scoliopteryginae (Mönsterflyn)

Scoliopteryx Germar, 1810 (Mönsterflyn)
  1. libatrix (Linnaeus, 1758) (Flikfly)

Rivulinae (Näbbflyn)

Rivula Guenée, 1845 (Näbbflyn)
  1. sericealis (Scopoli, 1763) (Trådspinnarfly)

Hypeninae (Näbbflyn)

Hypena Schrank, 1802 (Näbbflyn)
  1. proboscidalis (Linnaeus, 1758) (Brunstreckat näbbfly)
  2. rostralis (Linnaeus, 1758) (Puckligt näbbfly)
  3. obesalis Treitschke, 1829 (Spetsvingat näbbfly)
  4. lividalis (Hübner, 1796) (Blyfärgat näbbfly)
  5. crassalis (Fabricius, 1787) (Källfly)

Lymantriinae (Tofsspinnare)

Arctornis Germar, 1810 (Vitvingespinnare)
  1. l-nigrum (Müller, 1764) (Vitvingespinnare)
Leucoma Hübner, 1822 (Videspinnare)
  1. salicis (Linnaeus, 1758) (Videspinnare)
Lymantria Hübner, 1819 (Nunnor)
  1. dispar (Linnaeus, 1758) (Lövskogsnunna)
  2. monacha (Linnaeus, 1758) (Barrskogsunna)
Euproctis Hübner, 1819 (Gumpspinnare)
  1. chrysorrhoea (Linnaeus, 1758) (Äpplerödgump)
  2. similis (Fuessly, 1775) (Körsbärsrödgump)
Laelia Stephens, 1828 (Gumpspinnare)
  1. coenosa (Hübner, 1808) (Agspinnare)
Calliteara Butler, 1881 (Harfotspinnare)
  1. pudibunda (Linnaeus, 1758) (Bokspinnare)
  2. abietis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Granharfotspinnare)
Gynaephora Hübner, 1822 (Harfotspinnare)
  1. fascelina (Linnaeus, 1758) (Askgrå harfotspinnare)
Orgyia Ochsenheimer, 1810 (Fjädertofsspinnare)
  1. recens (Hübner, 1819) (Kärrtofsspinnare)
  2. antiquoides (Hübner, 1822) (Ljungtofsspinnare)
  3. antiqua (Linnaeus, 1758) (Aprikostofsspinnare)

Arctiinae (Björnspinnare)

Grammia Rambur, 1866 (Igelkottspinnare)
  1. quenseli (Paykull, 1793) (Alpigelkottspinnare)
Holoarctia Ferguson, 1984 (Igelkottspinnare)
  1. puengeleri (O. Bang-Haas, 1927) (Arktisk igelkottspinnare)
Spillarctia Curtis, 1825 (Tigerspinnare)
  1. lutea (Hufnagel, 1766) (Gul tigerspinnare)
Spilosoma Curtis, 1825 (Tigerspinnare)
  1. lubricipeda (Linnaeus, 1758) (Prickig tigerspinnare)
  2. urticae (Esper, 1789) (Vit tigerspinnare)
Diaphora Stephens, 1827 (Tigerspinnare)
  1. mendica (Clerck, 1759) (Grå tigerspinnare)
Diacrisia Hübner, 1819 (Björnspinnare)
  1. sannio (Linnaeus, 1758) (Rödfransad björnspinnare)
Rhyparia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
  1. purpurata (Linnaeus, 1758) (Citrongul igelkottspinnare)
Pararctia Sotavalta, 1965 (Igelkottspinnare)
  1. lapponica (Thunberg, 1791) (Lappigelkottspinnare)
Acerbia Sotavalta, 1963 (Igelkottspinnare)
  1. alpina (Quensel, 1802) (Nordisk igelkottspinnare)
Pericallia Hübner, 1820 (Björnspinnare)
  1. matronula (Linnaeus, 1758) (Tsarbjörnspinnare)
Phragmatobia Stephens, 1828 (Tigerspinnare)
  1. fuliginosa (Linnaeus, 1758) (Rostvinge)
Parasemia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
  1. plantaginis (Linnaeus, 1758) (Mindre igelkottspinnare)
Arctia Schrank, 1802 (Björnspinnare)
  1. caja (Linnaeus, 1758) (Brun björnspinnare)
  2. villica (Linnaeus, 1758) (Fläckig björnspinnare)
Hyphoraia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
  1. aulica (Linnaeus, 1758) (Gulfläckig igelkottspinnare)
Callimorpha Latreille, 1809 (Björnspinnare)
  1. dominula (Linnaeus, 1758) (Fläckig glansspinnare)
Tyria Hübner, 1819 (Björnspinnare)
  1. jacobaeae (Linnaeus, 1758) (Karminspinnare)
Spiris Hübner, 1819 (Hedspinnare)
  1. striata (Linnaeus, 1758) (Streckhedspinnare)
Coscinia Hübner, 1819 (Hedspinnare)
  1. cribraria (Linnaeus, 1758) (Punkthedspinnare)
Miltochrista Hübner, 1819 (Borstspinnare)
  1. miniata (Forster, 1771) (Rosenvinge)
Nudaria Haworth, 1809 (Hinnvingar)
  1. mundana (Linnaeus, 1761) (Grå hinnvinge)
Thumatha Walker, 1866 (Hinnvingar)
  1. senex (Hübner, 1808) (Grågul hinnvinge)
Cybosia Hübner, 1819 (Borstspinnare)
  1. mesomella (Linnaeus, 1758) (Vit borstspinnare)
Pelosia Hübner, 1819 (Lavspinnare)
  1. muscerda (Hufnagel, 1766) (Punktlavspinnare)
  2. obtusa (Herrich-Schäffer, 1852) (Vasslavspinnare)
Lithosia Fabricius, 1798 (Lavspinnare)
  1. quadra (Linnaeus, 1758) (Kungslavspinnare)
Atolmis Hübner, 1819 (Lavspinnare)
  1. rubricollis (Linnaeus, 1758) (Rödhalsad lavspinnare)
Eilema Hübner, 1819 (Lavspinnare)
  1. griseola (Hübner, 1803) (Askgrå lavspinnare)
  2. depressa (Esper, 1787) (Mattgul lavspinnare)
  3. lutarella (Linnaeus, 1758) (Ockragul lavspinnare)
  4. lurideola (Zincken, 1817) (Blygrå lavspinnare)
  5. complana (Linnaeus, 1758) (Mörkgrå lavspinnare)
  6. pygmaeola (Doubleday, 1847) (Gulpannad lavspinnare)
  7. sororcula (Hufnagel, 1766) (Guldgul lavspinnare)
Setema de Freina & Witt, 1984 (Lavspinnare)
  1. cereola (Hübner, 1803) (Vaxgul lavspinnare)
Setina Schrank, 1802 (Borstspinnare)
  1. irrorella (Linnaeus, 1767) (Större borstspinnare)
  2. roscida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre borstspinnare)
Dysauxes Hübner, 1819 (Fönstervingespinnare)
  1. ancilla (Linnaeus, 1767) (Fönstervingespinnare)

Calpinae (Vampyrflyn)

Calyptra Ochsenheimer, 1816 (Vampyrflyn)
  1. thalictri (Borkhausen, 1790) (Vampyrfly)

Herminiinae (Sprötflyn)

Paracolax Hübner, 1825 (Sprötflyn)
  1. tristalis (Fabricius, 1794) (Ockragult sprötfly)
Macrochilo Hübner, 1825 (Sprötflyn)
  1. cribrumalis (Hübner, 1793) (Svartpunkterat sprötfly)
Herminia Latreille, 1802 (Sprötflyn)
  1. tarsicrinalis (Knoch, 1782) (Fotlöst tofsfly)
  2. grisealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spetsstreckat tofsfly)
Polypogon Schrank, 1802 (Sprötflyn)
  1. tentacularia (Linnaeus, 1758) (Allmänt sprötfly)
Pechipogo Hübner, 1825 (Sprötflyn)
  1. strigilata (Linnaeus, 1758) (Vitkantat sprötfly)
Zanclognatha Lederer, 1857 (Sprötflyn)
  1. lunalis (Scopoli, 1763) (Brunaktigt tofsfly)
  2. tarsipennalis (Treitschke, 1835) (Gulgrått tofsfly)

Hypenodinae (Näbbflyn)

Hypenodes Doubleday, 1850 (Näbbflyn)
  1. humidalis Doubleday, 1850 (Litet malfly)
Schrankia Hübner, 1825 (Näbbflyn)
  1. costaestrigalis (Stephens, 1834) (Snedstreckat mottfly)
  • intermedialis Reid, 1972 (Intermediärt mottfly) OBS! hybrid
    1. taenialis (Hübner, 1809) (Tvärstreckat mottfly)

    Toxocampinae (Vickerflyn)

    Lygephila Billberg, 1820 (Vickerflyn)
    1. pastinum (Treitschke, 1826) (Helfläckat vickerfly)
    2. viciae (Hübner, 1822) (Tvärlinjerat vickerfly)
    3. craccae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusribbat vickerfly)

    Boletobiinae (Näbbflyn)

    Parascotia Hübner, 1825 (Näbbflyn)
    1. fuliginaria (Linnaeus, 1761) (Svampfly)
    Phytometra Hawort, 1809 (Näbbflyn)
    1. viridaria (Clerck, 1759) (Jungfrulinfly)
    Colobochyla Hübner, 1825 (Näbbflyn)
    1. salicalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunlinjerat mätarfly)
    Laspeyria Germar, 1810 (Mönsterflyn)
    1. flexula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelfly)
    Trisateles Tams, 1939 (Sprötflyn)
    1. emortualis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Palpfly)
    Eublemma Hübner, 1821 (Glansflyn)
    1. minutata (Fabricius, 1794) (Mjölfly)

    Erebinae (Ordensflyn)

    Catocala Schrank, 1802 (Ordensflyn)
    1. fulminea (Scopoli, 1763) (Gulbandat ordensfly)
    2. fraxini (Linnaeus, 1758) (Blåbandat ordensfly)
    3. adultera (Ménetriés, 1856) (Ryskt ordensfly)
    4. nupta (Linnaeus, 1767) (Vinkelbandat ordensfly)
    5. elocata (Esper, 1788) (Bågbandat ordensfly)
    6. sponsa (Linnaeus, 1767) (Vågbandat ordensfly)
    7. promissa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekordensfly)
    8. electa (Vieweg, 1790) (Stenfärgat ordensfly)
    9. pacta (Linnaeus, 1758) (Rosenryggat ordensfly)
    Euclidia Ochsenheimer, 1816 (Slåtterflyn)
    1. glyphica (Linnaeus, 1758) (Gulbrokigt slåtterfly)
    2. mi (Clerck, 1759) (Vitbrokigt slåtterfly)
    Minucia Moore, 1885 (Ordensflyn)
    1. lunaris (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått ordensfly)
    Grammodes Guennee, 1852 (Mönsterflyn)
    1. stolida (Fabricius, 1775) (Björnbärsfly)

    Noctuidae (Nattflyn)
    Plusiinae (Metallflyn)

    Abrostola Ochsenheimer, 1816 (Nässelflyn)
    1. tripartita (Hufnagel, 1766) (Grönvitt nässelfly)
    2. asclepiadis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tulkörtsfly)
    3. triplasia (Linnaeus, 1758) (Brungult nässelfly)
    Trichoplusia McDunnough, 1944 (Metallflyn)
    1. ni (Hübner, 1803) (Nifly)
    Chrysodeixis Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. chalcites (Esper, 1789) (Tvillingfläckat metallfly)
    Macdunnoughia Kostrowicki, 1961 (Metallflyn)
    1. confusa (Stephens, 1850) (Dropptecknat metallfly)
    Diachrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. chrysitis (Linnaeus, 1758) (Grönglänsande metallfly)
    2. stenochrysis (Warren, 1913) (Mittfältsdelat metallfly)
    3. chryson (Esper, 1789) (Guldfläckat metallfly)
    Polychrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. moneta (Fabricius, 1787) (Guldgult metallfly)
    Lamprotes Reichenbach, 1817 (Metallflyn)
    1. c-aureum (Knoch, 1781) (Förgyllt metallfly)
    Autographa Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. gamma (Linnaeus, 1758) (Gammafly)
    2. mandarina (Freyer, 1845) (Silverlinjerat metallfly)
    3. pulchrina (Haworth, 1809) (Purpurfärgat metallfly)
    4. buraetica (Staudinger, 1892) (Brungrått metallfly)
    5. jota (Linnaeus, 1758) (Violettrött metallfly)
    6. macrogamma (Eversmann, 1842) (Långfläckat metallfly)
    7. bractea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Platinafläckat metallfly)
    8. excelsa (Kretschmar, 1862) (Silverfläckat metallfly)
    Syngrapha Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. hochenwarthi (Hochenwarth, 1785) (Fjällmetallfly)
    2. microgamma (Hübner, 1823) (Torvmossemetallfly)
    3. diasema (Boisduval, 1829) (Lapskt metallfly)
    4. interrogationis (Linnaeus, 1758) (Frågeteckenmetallfly)
    5. parilis (Hübner, 1809) (Högnordiskt metallfly)
    Plusia Ochsenheimer, 1816 (Metallflyn)
    1. festucae (Linnaeus, 1758) (Gulbrunt metallfly)
    2. putnami Grote, 1873 (Sumpmetallfly)

    Eustrotiinae (Glansflyn)

    Deltote Reichenbach, 1817 (Glansflyn)
    1. pygarga (Hufnagel, 1766) (Vitfläckat glansfly)
    2. deceptoria (Scopoli, 1763) (Vitbandat glansfly)
    3. uncula (Clerck, 1759) (Gråkantat glansfly)
    4. bankiana (Fabricius, 1775) (Tvärstreckat glansfly)

    Acontiinae (Glansflyn)

    Acontia Hübner, 1821 (Glansflyn)
    1. trabealis (Scopoli, 1763) (Åkervindefly)

    Aediinae (Mönsterflyn)

    Tyta Billberg, 1820 (Mönsterflyn)
    1. luctuosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kalkfly)

    Pantheinae (Klosterflyn)

    Panthea Hübner, 1820 (Klosterflyn)
    1. coenobita (Esper, 1785) (Munkfly)
    Trichosea Grote, 1875 (Klosterflyn)
    1. ludifica (Linnaeus, 1758) (Gäck)
    Colocasia Ochsenheimer, 1816 (Klosterflyn)
    1. coryli (Linnaeus, 1758) (Hasselfly)

    Dilobinae (Spinnarflyn)

    Diloba Boisduval, 1840 (Spinnarflyn)
    1. caeruleocephala (Linnaeus, 1758) (Blåhuva)
    Acronictinae (Aftonflyn)

    Moma Hübner, 1820 (Aftonflyn)
    1. alpium (Osbeck, 1778) (Åsfly)
    Simyra Ochsenheimer, 1816 (Aftonflyn)
    1. albovenosa (Goeze, 1781) (Lansettvinge)
    Acronicta Ochsenheimer, 1816 (Aftonflyn)
    1. alni (Linnaeus, 1767) (Alaftonfly)
    2. cuspis (Hübner, 1813) (Spjutaftonfly)
    3. tridens (Denis & Schiffermüller, 1775) (Treuddtecknat aftonfly)
    4. psi (Linnaeus, 1758) (Psiaftonfly)
    5. strigosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strecktecknat aftonfly)
    6. menyanthidis (Esper, 1789) (Myraftonfly)
    7. auricoma (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmänt aftonfly)
    8. cinerea (Hufnagel, 1766) (Blågrått aftonfly)
    9. aceris (Linnaeus, 1758) (Lönnaftonfly)
    10. rumicis (Linnaeus, 1758) (Syreaftonfly)
    11. leporina (Linnaeus, 1758) (Vitt aftonfly)
    12. megacephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Storhuvat aftonfly)
    Craniophora Snellen, 1867 (Aftonflyn)
    1. ligustri (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ligusterfly)

    Metoponiinae (Solflyn)

    Panemeria Hübner, 1823 (Solflyn)
    1. tenebrata (Scopoli, 1763) (Solfly)

    Cuculliinae (Kapuschongflyn)

    Cucullia Schrank, 1802 (Kapuschongflyn)
    1. fraudatrix Eversmann, 1837 (Gråbokapuschongfly)
    2. absinthii (Linnaeus, 1761) (Absintkapuschongfly)
    3. argentea (Hufnagel, 1766) (Silverfläckat kapuschongfly)
    4. artemisiae (Hufnagel, 1766) (Malörtskapuschongfly)
    5. praecana Eversmann, 1843 (Nordiskt kapuschongfly)
    6. lactucae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått kapuschongfly)
    7. lucifuga (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusskyggt kapuschongfly)
    8. umbratica (Linnaeus, 1758) (Grått kapuschongfly)
    9. chamomillae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sötkullkapuschongfly)
    10. boryphora Fischer von Waldheim, 1840 (Stäppkapuschongfly)
    11. gnaphalii (Hübner, 1813) (Gullriskapuschongfly)
    12. tanaceti (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanekapuschongfly)
    13. asteris (Denis & Schiffermüller, 1775) (Asterkapuschongfly)
    Shargacucullia G. & L. Ronkay, 1992 (Kapuschongflyn)
    1. scrophulariae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Flenörtkapuschongfly)
    2. lychnitis (Rambur, 1833) (Grenkungsljuskapuschongfly)
    3. verbasci (Linnaeus, 1758) (Kungsljuskapuschongfly)
    Sympistis Hübner, 1823 (Hedflyn)
    1. funebris (Hübner, 1809) (Svartbandat hedfly)
    2. heliophila (Paykull, 1793) (Vitvingat hedfly)
    3. lapponica (Thunberg, 1791) (Lapskt hedfly)
    4. nigrita (Boisduval, 1840) (Zetterstedts hedfly)

    Oncocnemidinae (Hagflyn)

    Calophasia Stephens, 1829 (Hagflyn)
    1. lunula (Hufnagel, 1766) (Fläckat linariafly)

    Amphipyrinae (Buskflyn)

    Amphipyra Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
    1. pyramidea (Linnaeus, 1758) (Stort buskfly)
    2. berbera Rungs, 1949 (Afrikabuskfly)
    3. perflua (Fabricius, 1787) (Poppelbuskfly)
    4. livida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blanksvart buskfly)
    5. tragopoginis (Clerck, 1759) (Treprickigt buskfly)

    Psaphidinae (Hagtornsflyn)

    Asteroscopus Boisduval, 1828 (Taggflyn)
    1. sphinx (Hufnagel, 1766) (Hösttaggfly)
    Brachionycha Hübner, 1819 (Taggflyn)
    1. nubeculosa (Esper, 1785) (Vårtaggfly)
    Allophyes Tams, 1942 (Hagtornsflyn)
    1. oxyacanthae (Linnaeus, 1758) (Hagtornsfly)
    Xylocampa Guenée, 1837 (Hagflyn)
    1. areola (Esper, 1789) (Kaprifoliumfly)

    Heliothinae (Knölflyn)

    Pyrrhia Hübner, 1821 (Knölflyn)
    1. umbra (Hufnagel, 1766) (Guldfly)
    Protoschinia Hübner, 1818 (Knölflyn)
    1. scutosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckigt knölfly)
    Heliothis Ochsenheimer, 1816 (Knölflyn)
    1. peltigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulaktigt knölfly)
    2. viriplaca (Hufnagel, 1766) (Grönaktigt knölfly)
    3. adaucta Butler, 1878 (Stäppknölfly)
    Helicoverpa Hardwick, 1965 (Knölflyn)
    1. armigera (Hübner, 1808) (Brunaktigt knölfly)

    Condicinae (Töckenflyn)

    Acosmetia Stephens, 1829 (Töckenflyn)
    1. caliginosa (Hübner, 1813) (Töckenfly)
    Eucarta Lederer, 1857 (Jungfruflyn)
    1. virgo (Treitschke, 1835) (Rosa jungfrufly)

    Eriopinae (Töckenflyn)

    Callopistria Hübner, 1821 (Buskflyn)
    1. juventina (Stoll, 1782) (Ormbunksfly)

    Bryophilinae (Lavflyn)

    Cryphia Hübner, 1825 (Lavflyn)
    1. algae (Fabricius, 1775) (Grönt lavfly)
    Bryophila Treitschke, 1825 (Lavflyn)
    1. ravula (Hübner, 1813) (Lavfly) (Gråbrunt lavfly)
    2. ereptricula (Treitschke, 1825) (Vitfläckigt lavfly)
    3. raptricula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Askgrått lavfly)
    4. domestica (Hufnagel, 1766) (Blekgult lavfly)
    Bryopsis Boursin, 1970 (Lavflyn)
    1. muralis (Forster, 1771) (Murlavfly)
    Victrix Staudinger, 1879 (Lavflyn)
    1. umovii (Eversmann, 1846) (Barrskogslavfly)

    Xyleninae (Glansflyn)

    Pseudeustrotia Warren, 1913 (Glansflyn)
    1. candidula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckigt glansfly)
    Spodoptera Guenée, 1852 (Lövflyn)
    1. exigua (Hübner, 1808) (Smalvingat lövfly)
    2. littoralis (Boisduval, 1833) (Bomullsfly)
    Elaphria Hübner, 1818 (Glansflyn)
    1. venustula (Hübner, 1790) (Litet glansfly)
    Caradrina Ochsenheimer, 1816 (Lövflyn)
    1. morpheus (Hufnagel, 1766) (Brungult lövfly)
    2. montana (Bremer, 1864) (Ljusgrått lövfly)
    3. selini (Boisduval, 1840) (Grått lövfly)
    4. clavipalpis (Scopoli, 1763) (Allmänt lövfly)
    Hoplodrina Boursin, 1937 (Lövflyn)
    1. octogenaria (Goeze, 1781) (Gulaktigt lövfly)
    2. blanda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskroslövfly)
    3. ambigua (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusringat lövfly)
    Chilodes Herrich-Schäffer, 1849 (Rörflyn)
    1. maritima (Tauscher, 1806) (Vassfly)
    Charanyca Billberg, 1820 (Lövflyn)
    1. trigrammica (Hufnagel, 1766) (Streckfly)
    Rusina Stephens, 1829 (Buskflyn)
    1. ferruginea (Esper, 1785) (Mörkbrunt skuggfly)
    Athetis Hübner, 1821 (Kärrängsflyn)
    1. gluteosa (Treitschke, 1835) (Gråaktigt kärrängsfly)
    2. pallustris (Hübner, 1808) (Nordiskt kärrängsfly)
    3. lepigone (Möschler, 1860) (Gråbrunt kärrängsfly)
    Dypterygia Stephens, 1829 (Buskflyn)
    1. scabriuscula (Linnaeus, 1758) (Brunsvart syrefly)
    Trachea Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
    1. atriplicis (Linnaeus, 1758) (Mållfly)
    Thalpophila Hübner, 1820 (Buskflyn)
    1. matura (Hufnagel, 1766) (Borstfly)
    Hyppa Duponchel, 1845 (Buskflyn)
    1. rectilinea (Esper, 1788) (Raggfly)
    Actinotia Hübner, 1821 (Johannesörtflyn)
    1. polyodon (Clerck, 1759) (Tandat johannesörtfly)
    Chloantha Bouisduval, Rambur & Graslin, 1836 (Johannesörtflyn)
    1. hyperici (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått johannesörtfly)
    Phlogophora Treitschke, 1825 (Buskflyn)
    1. meticulosa (Linnaeus, 1758) (Tandfly)
    Euplexia Stephens, 1829 (Buskflyn)
    1. lucipara (Linnaeus, 1758) (Lyktbärare)
    Calamia Hübner, 1821 (Rotflyn)
    1. tridens (Hufnagel, 1766) (Torvfly)
    Crypsedra Warren, 1910 (Rotflyn)
    1. gemmea (Treitschke, 1825) (Vitfläckigt ängsfly)
    Staurophora Reichenbach, 1817 (Rotflyn)
    1. celsia (Linnaeus, 1758) (Grönt rotfly)
    Celaena Stephens, 1829 (Stamflyn)
    1. haworthii (Curtis, 1829) (Haworths ängsfly)
    Helotropha Lederer, 1857 (Stamflyn)
    1. leucostigma (Hübner, 1808) (Sumpfly)
    Eremobia Stephens, 1829 (Ängsflyn)
    1. ochroleuca (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ockragult ängsfly)
    Gortyna Ochsenheimer, 1816 (Stamflyn)
    1. flavago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborrsfly)
    Hydraecia Guenée, 1841 (Stamflyn)
    1. micacea (Esper, 1789) (Potatisstamfly)
    2. ultima Holst, 1965 (Förväxlat stamfly)
    3. nordstroemi Horke, 1952 (Svenskt stamfly)
    4. petasitis Doubleday, 1847 (Pestrotsfly)
    Amphipoea Billberg, 1820 (Stamflyn)
    1. fucosa (Freyer, 1830) (Allmänt stamfly)
    2. lucens (Freyer, 1845) (Högmossestamfly)
    3. oculea (Linnaeus, 1761) (Fläckat stamfly)
    4. crinanensis (Burrows, 1908) (Litet stamfly)
    Luperina Boisduval, 1828 (Rotflyn)
    1. testacea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gräsrotsfly)
    Fabula Fibiger et al., 2005 (Rotflyn)
    1. zollikoferi (Freyer, 1836) (Zollikofers nattfly)
    Rhizedra Warren, 1911 (Rörflyn)
    1. lutosa (Hübner, 1803) (Dyfly)
    Sedina Urbahn, 1933 (Rörflyn)
    1. buettneri (E. Hering, 1858) (Brunstarrfly)
    Nonagria Ochsenheimer, 1816 (Rörflyn)
    1. typhae (Thunberg, 1784) (Kaveldunsrörfly)
    Phragmatiphila Hampson, 1908 (Rörflyn)
    1. nexa (Hübner, 1808) (Vinkelprytt rörfly)
    Arenostola Hampson, 1908 (Rörflyn)
    1. phragmitidis (Hübner, 1803) (Vasstråfly)
    Longalatedes Beck, 1992 (Rörflyn)
    1. elymi (Treitschke, 1825) (Strandrågsstråfly)
    Lenisa Fibiger et al., 2005 (Rörflyn)
    1. geminipuncta (Haworth, 1809) (Tvillingfläckat rörfly)
    Archanara Walker, 1866 (Rörflyn)
    1. neurica (Hübner, 1808) (Spensligt rörfly)
    2. dissoluta (Treitschke, 1825) (Vassrörfly)
    Coenobia Stephens, 1850 (Rörflyn)
    1. rufa (Haworth, 1809) (Dvärgrörfly)
    Denticucullus Rakosy, 1996 (Stråflyn)
    1. pygmina (Haworth, 1809) (Litet stråfly)
    Photedes Lederer, 1857 (Stråflyn)
    1. fluxa (Hübner, 1809) (Rörstråfly)
    2. captiuncula (Treitschke, 1825) (Dvärgängsfly)
    3. minima (Haworth, 1809) (Tuvängsfly)
    4. morrisii (Dale, 1837) (Vitt stråfly)
    5. extrema (Hübner, 1809) (Ljusribbat stråfly)
    Protarchanara Beck, 1999 (Stråflyn)
    1. brevilinea (Fenn, 1864) (Rotstreckat stråfly)
    Globia Fibiger et al., 2005 (Rörflyn)
    1. sparganii (Esper, 1790) (Igelknoppsrörfly)
    2. algae (Esper, 1789) (Kanelbrunt rörfly)
    Pabulatrix Sugi, 1982 (Ängsflyn)
    1. pabulatricula (Brahm, 1791) (Ljusgrått ängsfly)
    Apamea Ochsenheimer, 1816 (Ängsflyn)
    1. remissa (Hübner, 1809) (Föränderligt ängsfly)
    2. epomidion (Haworth, 1809) (Leverfärgat ängsfly)
    3. crenata (Hufnagel, 1766) (Allmänt ängsfly)
    4. anceps (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sandängsfly)
    5. sordens (Hufnagel, 1766) (Sädesängsfly)
    6. illyria Freyer, 1846 (Illyriskt ängsfly)
    7. unanimis (Hübner, 1813) (Flenängsfly)
    8. scolopacina (Esper, 1788) (Gulhalsat ängsfly)
    9. oblonga (Haworth, 1809) (Jordgrått ängsfly)
    10. monoglypha (Hufnagel, 1766) (Stort ängsfly)
    11. lithoxylaea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Träfärgat ängsfly)
    12. sublustris (Esper, 1788) (Träbrunt ängsfly)
    13. furva (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tåtelängsfly)
    14. lateritia (Hufnagel, 1766) (Tegelrött ängsfly)
    15. schildei (Staudinger, 1901) (Fjällängsfly)
    16. groenlandica (Lefebvre, 1837) (Högnordiskt ängsfly)
    17. rubrirena (Treitschke, 1825) (Rödtofsat ängsfly)
    Lateroligia Zilli et al., 2005 (Ängsflyn)
    1. ophiogramma (Esper, 1794) (Halvbrunt ängsfly)
    Mesapamea Heinicke, 1959 (Ängsflyn)
    1. secalis (Linnaeus, 1758) (Vitaxfly)
    2. didyma (Esper, 1788) (Litet vitaxfly)
    Litoligia Beck, 1999 (Ängsflyn)
    1. literosa (Haworth, 1809) (Strandängsfly)
    Mesoligia Boursin, 1965 (Ängsflyn)
    1. furuncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgat ängsfly)
    Oligia Hübner, 1821 (Ängsflyn)
    1. strigilis (Linnaeus, 1758) (Hundäxingsängsfly)
    2. latruncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödskimrande ängsfly)
    3. versicolor (Borkhausen, 1792) (Brokigt ängsfly)
    4. fasciuncula (Haworth, 1809) (Rödgult ängsfly)
    Tiliacea Tutt, 1896 (Gulvingflyn)
    1. citrago (Linnaeus, 1758) (Trestreckat gulvingfly)
    2. aurago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbandat gulvingfly)
    3. sulphurago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåringat gulvingfly)
    Xanthia Ochsenheimer, 1816 (Gulvingflyn)
    1. togata (Esper, 1788) (Violettbandat gulvingfly)
    Cirrhia Hübner, 1821 (Gulvingflyn)
    1. icteritia (Hufnagel, 1766) (Blekgult gulvingfly)
    2. gilvago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ockragult gulvingfly)
    3. ocellaris (Borkhausen, 1792) (Ljusribbat gulvingfly)
    Mesogona Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. oxalina (Hübner, 1803) (Harsyrefly)
    Agrochola Hübner, 1821 (Backflyn)
    1. lychnidis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strecktecknat backfly)
    2. nitida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glänsande backfly)
    3. litura (Linnaeus, 1761) (Kantfläckigt backfly)
    4. helvola (Linnaeus, 1758) (Gulrött backfly)
    5. lota (Clerck, 1759) (Rödstreckat backfly)
    6. macilenta (Hübner, 1809) (Lädergult backfly)
    7. circellaris (Hufnagel, 1766) (Tvärlinjerat backfly)
    Conistra Hübner, 1821 (Plattflyn)
    1. vaccinii (Linnaeus, 1761) (Lingonplattfly)
    2. rubiginosa (Scopoli, 1763) (Svartprickigt plattfly)
    3. rubiginea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rostgult plattfly)
    4. erythrocephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulhövdat plattfly)
    Jodia Hübner, 1818 (Plattflyn)
    1. croceago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Saffransfly)
    Hillia Grote, 1883 (Pilflyn)
    1. iris (Zetterstedt, 1839) (Nordiskt pilfly)
    Lithophane Hübner, 1821 (Träflyn)
    1. semibrunnea (Haworth, 1809) (Askträfly)
    2. socia (Hufnagel, 1766) (Gråbrunt träfly)
    3. ornitopus (Hufnagel, 1766) (Vitgrått träfly)
    4. furcifera (Hufnagel, 1766) (Gaffeltecknat träfly)
    5. consocia (Borkhausen, 1792) (Alträfly)
    6. lamda (Fabricius, 1787) (Blågrått träfly)
    Xylena Ochsenheimer, 1816 (Mantelflyn)
    1. exsoleta (Linnaeus, 1758) (Större mantelfly)
    2. vetusta (Hübner, 1813) (Mindre mantelfly)
    3. solidaginis (Hübner, 1803) (Grått mantelfly)
    Eupsilia Hübner, 1821 (Plattflyn)
    1. transversa (Hufnagel, 1766) (Trefläckigt vågfly)
    Enargia Hübner, 1821 (Buskflyn)
    1. paleacea (Esper, 1788) (Vinkelfly)
    Ipimorpha Hübner, 1821 (Vecklarflyn)
    1. retusa (Linnaeus, 1761) (Inbuktat vecklarfly)
    2. subtusa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvärkantat vecklarfly)
    Cosmia Ochsenheimer, 1816 (Rovflyn)
    1. diffinis (Linnaeus, 1767) (Almrovfly)
    2. affinis (Linnaeus, 1767) (Gulbrunt rovfly)
    3. trapezina (Linnaeus, 1758) (Ockragult rovfly)
    4. pyralina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunrött rovfly)
    Dicycla Guenée, 1852 (Buskflyn)
    1. oo (Linnaeus, 1758) (Kretsfly)
    Atethmia Hübner, 1809 (Gulvingflyn)
    1. centrago (Haworth, 1809) (Tvärbandat gulvingfly)
    Brachylomia Hampson, 1906 (Pilflyn)
    1. viminalis (Fabricius, 1777) (Allmänt pilfly)
    Parastichtis Hübner, 1821 (Backflyn)
    1. suspecta (Hübner, 1817) (Rödflammigt backfly)
    Apterogenum Berio, 2002 (Backflyn)
    1. ypsillon (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tappfläckat augustifly)
    Pseudohadena Alphéraky, 1889 (Rotflyn)
    1. immunda (Eversmann, 1842) (Stäppfly)
    Griposia Hübner, 1821 (Höstflyn)
    1. aprilina (Linnaeus, 1758) (Grönt ekfly)
    Dryobotodes Warren, 1910 (Höstflyn)
    1. eremita (Fabricius, 1775) (Föränderligt ekfly)
    Antitype Hübner, 1821 (Höstflyn)
    1. chi (Linnaeus, 1758) (Vitgrått klippfly)
    Ammoconia Lederer, 1857 (Höstflyn)
    1. caecimacula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått höstfly)
    Aporophyla Guenée, 1841 (Höstflyn)
    1. lueneburgensis (Freyer, 1848) (Kamsprötat puckelfly)
    Dasypolia Guenée, 1852 (Hagflyn)
    1. templi (Thunberg, 1792) (Tempelfly)
    Polymixis Hübner, 1820 (Höstflyn)
    1. polymita (Linnaeus, 1761) (Grönbrunt klippfly)
    2. flavicincta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckigt klippfly)
    Blepharita Hampson, 1907 (Ängsflyn)
    1. amica (Treitschke, 1825) (Bergängsfly)
    Mniotype Franclemont, 1941 (Ängsflyn)
    1. adusta (Esper, 1790) (Brunt ängsfly)
    2. satura (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettbrunt ängsfly)
    3. bathensis (Lutzau, 1901) (Mörkbrämat ängsfly)

    Hadeninae

    Panolis Hübner, 1821 (Skogsflyn)
    1. flammea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tallfly)
    Orthosia Ochsenheimer, 1816 (Sälgflyn)
    1. incerta (Hufnagel, 1766) (Föränderligt sälgfly)
    2. miniosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödlätt sälgfly)
    3. cerasi (Fabricius, 1775) (Oföränderligt sälgfly)
    4. cruda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Litet sälgfly)
    5. populeti (Fabricius, 1781) (Aspsälgfly)
    6. gracilis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått sälgfly)
    7. opima (Hübner, 1809) (Brunbandat sälgfly)
    8. gothica (Linnaeus, 1758) (Götiskt sälgfly)
    Anorthoa Berio, 1980 (Sälgflyn)
    1. munda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartprickigt sälgfly)
    Tholera Hübner, 1821 (Gräsflyn)
    1. cespitis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbrunt fältfly)
    2. decimalis (Poda, 1761) (Vitribbat fältfly)
    Cerapteryx Curtis, 1833 (Gräsflyn)
    1. graminis (Linnaeus, 1758) (Allmänt gräsfly)
    Anarta Ochsenheimer, 1816 (Hedflyn)
    1. trifolii (Hufnagel, 1766) (Klöverfly)
    2. melanopa (Thunberg, 1791) (Svartfläckat hedfly)
    3. myrtilli (Linnaeus, 1761) (Ljunghedfly)
    Coranarta Beck, 1991 (Hedflyn)
    1. cordigera (Thunberg, 1788) (Vitfläckat hedfly)
    Polia Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
    1. bombycina (Hufnagel, 1766) (Brungrått lundfly)
    2. hepatica (Clerck, 1759) (Gröngrått lundfly)
    3. nebulosa (Hufnagel, 1766) (Dimmigt lundfly)
    4. conspicua (A. Bang-Haas, 1912) (Arktiskt lundfly)
    5. richardsoni (Curtis, 1834) (Richardsons hedfly)
    6. lamuta (Herz, 1903) (Sibiriskt lundfly)
    Pachetra Guenée, 1841 (Lundflyn)
    1. sagittigera (Hufnagel, 1766) (Kamsprötat lundfly)
    Lacanobia Billberg, 1820 (Lundflyn)
    1. w-latinum (Hufnagel, 1766) (Ginstfly)
    2. thalassina (Hufnagel, 1766) (Brunt lundfly)
    3. contigua (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brokigt lundfly)
    4. suasa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Föränderligt lundfly)
    5. oleracea (Linnaeus, 1758) (Grönsaksfly)
    6. splendens (Hübner, 1808) (Vackert lundfly)
    Melanchra Hübner, 1820 (Lundflyn)
    1. persicariae (Linnaeus, 1761) (Vitfläckigt lundfly)
    Ceramica Guenée, 1852 (Ärtflyn)
    1. pisi (Linnaeus, 1758) (Ärtfly)
    Papestra Sukhareva, 1973 (Lundflyn)
    1. biren (Goeze, 1781) (Blågrått lundfly)
    Hada Billberg, 1820 (Lundflyn)
    1. plebeja (Linnaeus, 1761) (Tandfläckigt lundfly)
    Hyssia Guenée, 1845 (Lundflyn)
    1. cavernosa (Eversmann, 1842) (Hålrotfly)
    Mamestra Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
    1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfly)
    Sideridis Hübner, 1821 (Lundflyn)
    1. turbida (Esper, 1790) (Vitpunkterat lundfly)
    2. rivularis (Fabricius, 1775) (Violettrött nejlikfly)
    3. reticulata (Goeze, 1781) (Vitribbat lundfly)
    Conisania Hampson, 1905 (Lundflyn)
    1. leineri (Freyer, 1836) (Vitribbat strandfly)
    2. luteago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Nejlikrotfly)
    Hecatera Guenée, 1852 (Lundflyn)
    1. bicolorata (Hufnagel, 1766) (Litet lundfly)
    2. dysodea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulpunkterat lundfly)
    Hadena Schrank, 1802 (Nejlikflyn)
    1. bicruris (Hufnagel, 1766) (Allmänt nejlikfly)
    2. capsincola (Denis & Schiffermüller, 1775) (Förväxlat nejlikfly)
    3. compta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitbandat nejlikfly)
    4. confusa (Hufnagel, 1766) (Vackert nejlikfly)
    5. albimacula (Borkhausen, 1792) (Olivbrunt nejlikfly)
    6. filograna (Esper, 1788) (Gulpudrat nejlikfly)
    7. caesia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått nejlikfly)
    8. perplexa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulbrunt nejlikfly)
    9. irregularis (Hufnagel, 1766) (Ockragult nejlikfly)
    Mythimna Ochsenheimer, 1816 (Gräsflyn)
    1. turca (Linnaeus, 1761) (Rödtofsat gräsfly)
    2. pudorina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödgrått gräsfly)
    3. conigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckat gräsfly)
    4. pallens (Linnaeus, 1758) (Halmgult gräsfly)
    5. impura (Hübner, 1808) (Brungult gräsfly)
    6. straminea (Treitschke, 1825) (Gråhalsat gräsfly)
    7. vitellina (Hübner, 1808) (Äggult gräsfly)
    8. languida (Walker, 1858) (Brokigt gräsfly)
    9. unipuncta (Haworth, 1809) (Vandrargräsfly)
    10. albipuncta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitpunkterat gräsfly)
    11. ferrago (Fabricius, 1787) (Tegelrött gräsfly)
    12. litoralis (Curtis, 1827) (Vitstreckat gräsfly)
    13. l-album (Linnaeus, 1767) (L-tecknat gräsfly)
    Leucania Ochsenheimer, 1816 (Gräsflyn)
    1. comma (Linnaeus, 1761) (Kommatecknat gräsfly)
    2. obsoleta (Hübner, 1803) (Punkterat gräsfly)
    Senta Stephens, 1834 (Strandflyn)
    1. flammea (Curtis, 1828) (Streckat strandfly)
    Lasionhada Berio, 1981 (Nejlikflyn)
    1. skraelingia (Herrich-Schäffer, 1852) (Lappfjällfly)
    2. proxima (Hübner, 1808) (Oäkta nejlikfly)
    3. leucocycla (Staudinger, 1857) (Dovrefjällfly)
    4. staudingeri (Aurivillius, 1891) (Högnordiskt hedfly)
    Anartomima Boursin, 1952 (Nejlikflyn)
    1. secedens (Walker, 1858) (Bohemans hedfly)
    Eriopygodes Hampson, 1905 (Nejlikflyn)
    1. imbecilla (Fabricius, 1794) (Tjockhornsfly)

    Noctuinae (Jordflyn)

    Peridroma Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. saucia (Hübner, 1808) (Vittofsjordfly)
    Actebia Stephens, 1829 (Jordflyn)
    1. praecox (Linnaeus, 1758) (Grönt jordfly)
    2. fennica (Tauscher, 1806) (Finskt jordfly)
    Euxoa Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. adumbrata Eversmann, 1842 (Norskt jordfly)
    2. ochrogaster (Guenée, 1852) (Ryskt jordfly)
    3. cursoria (Hufnagel, 1766) (Sandfältsjordfly)
    4. vitta (Esper, 1789) (Bandjordfly)
    5. obelisca (Denis & Schiffermüller, 1775) (Obeliskjordfly)
    6. tritici (Linnaeus, 1761) (Vetejordfly)
    7. nigricans (Linnaeus, 1761) (Svartaktigt jordfly)
    8. recussa (Hübner, 1817) (Violettbrunt jordfly)
    Agrotis Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
    1. bigramma (Esper, 1790) (Piltecknat jordfly)
    2. cinerea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunhalsat jordfly)
    3. exclamationis (Linnaeus, 1758) (Åkerjordfly)
    4. segetum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sädesbroddfly)
    5. clavis (Hufnagel, 1766) (Barkfärgat jordfly)
    6. vestigialis (Hufnagel, 1766) (Spårjordfly)
    7. ripae (Hübner, 1823) (Havsstrandsjordfly)
    8. puta (Hübner, 1803) (Ovalfläckat jordfly)
    9. ipsilon (Hufnagel, 1766) (Kommajordfly)
    Axylia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. putris (Linnaeus, 1761) (Träfärgat jordfly)
    Ochropleura Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. plecta (Linnaeus, 1761) (Litet jordfly)
    Diarsia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. dahlii (Hübner, 1813) (Dahls jordfly)
    2. brunnea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbrunt jordfly)
    3. mendica (Fabricius, 1775) (Föränderligt jordfly)
    4. rubi (Vieweg, 1790) (Hallonjordfly)
    5. florida (F. Schmidt, 1859) (Ljust hallonjordfly)
    Cerastis Ochsenheimer, 1816 (Skogsflyn)
    1. rubricosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettrött skogsfly)
    2. leucographa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunrött skogsfly)
    Lycophotia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. porphyrea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljungjordfly)
    Epipsilia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. grisescens (Fabricius, 1794) (Grått jordfly)
    Rhyacia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. simulans (Hufnagel, 1766) (Gulgrått jordfly)
    Chersotis Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. cuprea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kopparbrunt jordfly)
    Standfussiana Boursin, 1946 (Jordflyn)
    1. lucernea (Linnaeus, 1758) (Ljusjordfly)
    Noctua Linnaeus, 1758 (Bandflyn)
    1. pronuba (Linnaeus, 1758) (Allmänt bandfly)
    2. fimbriata (Schreber, 1759) (Bredbandat bandfly)
    3. orbona (Hufnagel, 1766) (Kantfläckat bandfly)
    4. interposita (Hübner, 1789) (Storfläckigt bandfly)
    5. comes Hübner, 1813 (Leverbrunt bandfly)
    6. interjecta Hübner, 1803 (Rödbrunt bandfly)
    7. janthina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettgrått bandfly)
    8. janthe (Borkhausen, 1792) (Brunviolett bandfly)
    Cryptocala Benjamin, 1921 (Bandflyn)
    1. chardinyi (Boisduval, 1829) (Ryskt bandfly)
    Epilecta Hübner, 1821 (Bandflyn)
    1. linogrisea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråvattrat bandfly)
    Spaelotis Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. ravida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkt jordfly)
    2. suecica (Aurivillius, 1890) (Svenskt jordfly)
    Opigena Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. polygona (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåkölat jordfly)
    Eurois Hübner, 1821 (Skogsflyn)
    1. occulta (Linnaeus, 1758) (Stort skogsfly)
    Graphiphora Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
    1. augur (Fabricius, 1775) (Spåmansjordfly)
    Anaplectoides McDunnough, 1929 (Skogsflyn)
    1. prasina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grönskimrande skogsfly)
    Xestia Hübner, 1818 (Jordflyn)
    1. baja (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartpunkterat jordfly)
    2. stigmatica (Hübner, 1813) (Brunfläckigt jordfly)
    3. castanea (Esper, 1798) (Hedjordfly)
    4. xanthographa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckigt jordfly)
    5. sexstrigata (Haworth, 1809) (Tvärlinjerat jordfly)
    6. c-nigrum (Linnaeus, 1758) (C-tecknat jordfly)
    7. ditrapezium (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trapetstecknat jordfly)
    8. triangulum (Hufnagel, 1766) (Gråhalsat jordfly)
    9. ashworthii (Doubleday, 1855) (Blågrått jordfly)
    10. collina (Boisduval, 1840) (Rotstreckjordfly)
    11. lyngei (Rebel, 1923) (Fjällhedfly)
    12. quieta (Hübner, 1813) (Spensligt hedfly)
    13. borealis (Nordström, 1933) (Nordiskt jordfly)
    14. laetabilis (Zetterstedt, 1839) (Högnordiskt fjällfly)
    15. distensa (Eversmann, 1851) (Östligt fjällfly)
    16. gelida (Sparre Schneider, 1883) (Meves fjällfly)
    17. sincera (Herrich-Schäffer, 1851) (Barrskogsfjällfly)
    18. fennica (Brandt, 1936) (Gråpudrat skogsfly)
    19. speciosa (Hübner, 1813) (Arktiskt jordfly)
    20. alpicola (Zetterstedt, 1839) (Högnordiskt jordfly)
    21. lorezi (Staudinger, 1891) (Norskt fjällfly)
    22. atrata (Morrison, 1874) (Haralds fjällfly)
    23. tecta (Hübner, 1808) (Rödbrunt fjällfly)
    Eugraphe Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. sigma (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödkantat jordfly)
    Coenophila Stephens, 1850 (Jordflyn)
    1. subrosea (Stephens, 1850) (Porsjordfly)
    Eugnorisma Boursin, 1946 (Jordflyn)
    1. glareosa (Esper, 1788) (Vitgrått jordfly)
    2. depuncta (Linnaeus, 1761) (Punkterat jordfly)
    Protolampra McDunnough, 1929 (Skogsflyn)
    1. sobrina (Duponchel, 1843) (Rödhuvat skogsfly)
    Naenia Stephens, 1822 (Skogsflyn)
    1. typica (Linnaeus, 1758) (Gråribbat kvällsfly)

    Nolidae (Trågspinnare)
    Nolinae (Trågspinnare)

    Meganola Dyar, 1898 (Trågspinnare)
    1. strigula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulpucklig trågspinnare)
    2. albula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vit trågspinnare)
    Nola Leach, 1815 (Trågspinnare)
    1. aerugula (Hübner, 1793) (Vitpucklig trågspinnare)
    2. confusalis (Herrich-Schäffer, 1847) (Brunpucklig trågspinnare)
    3. karelica (Tengström, 1869) (Kareltrågspinnare)
    4. cucullatella (Linnaeus, 1758) (Gråpucklig trågspinnare)

    Chloephorinae (Fotsläpare)

    Bena Billberg, 1820 (Båtspinnare)
    1. bicolorana (Fuessly, 1775) (Större båtspinnare)
    Pseudoips Hübner, 1825 (Båtspinnare)
    1. prasinana (Linnaeus, 1758) (Mindre båtspinnare)
    Nycteola Hübner, 1822 (Fotsläpare)
    1. revayana (Scopoli, 1772) (Ekfotsläpare)
    2. degenerana (Hübner, 1799) (Sälgfotsläpare)
    3. asiatica (Krulikovsky, 1904) (Poppelfotsläpare)
    4. svecicus (Bryk, 1941) (Grönvit fotsläpare)
    Earias Hübner, 1825 (Pilspinnare)
    1. clorana (Linnaeus, 1761) (Grön pilspinnare)
    2. vernana (Fabricius, 1787) (Silverpoppelspinnare)

    Införda arter

    Tineoidea (Äkta malar)
    Tineidae (Äkta malar)
    Hieroxestinae (Äkta malar)

    Opogona Zeller, 1853 (Växthusmalar) - Male genitalia
    1. sacchari (Bojer, 1856) (Bananmal)
    2. omoscopa (Meyrick, 1893) (Sockerrörsmal)
    Oinophila Stephens, 1848 (Växthusmalar)
    1. v-flava (Haworth, 1828) (V-tecknad mal)

    Gracillarioidea (Styltmalar)
    Gracillariidae (Styltmalar)
    Gracillariinae (Styltmalar)

    Caloptilia Hübner, 1825 (Styltmalar)
    1. azaleella (Brants, 1913) (Azaleastyltmal)

    Yponomeutoidea (Spinnmalar)
    Yponomeutidae (Spinnmalar)
    Yponomeutinae (Spinnmalar)

    Zelleria Stainton, 1849 (Brunmalar)
    1. oleastrella (Millière, 1864) (Olivträdsmal)

    Gelechioidea (Stävmalar)
    Oecophoridae (Praktmalar)
    Oecophorinae (Praktmalar)

    Esperia Stainton, 1849 (Svavelmalar)
    1. sulphurella (Fabricius, 1775) (Svavelmal)

    Gelechiidae (Stävmalar)
    Gelechiinae (Stävmalar)

    Phthorimaea Meyrick, 1902 (Stävmalar)
    1. operculella (Zeller, 1873) (Potatisstävmal)

    Apatetrinae (Stävmalar)

    Sitotroga Heinemann, 1870 (Cerealiemalar)
    1. cerealella (Olivier, 1788) (Majsmal)

    Tortricoidea (Vecklare)
    Tortricidae (Vecklare))
    Tortricinae (Vecklare)

    Cacoecimorpha Obraztsov, 1954 (Tropikbredvecklare)
    1. pronubana (Hübner, 1799) (Tropikbredvecklare)

    Olethreutinae (Vecklare)

    Selania Stephens, 1834 (Kålvecklare)
    1. leplastriana (Curtis, 1831) (Kålvecklare)
    Lobesia Guenée, 1845 (Skottvecklare)
    1. botrana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinskottvecklare)
    Cydia Hübner, 1825 (Borrvecklare)
    1. molesta (Busck, 1916) (Aprikosvecklare)
    2. deshaisiana (Lucas, 1858) (Hoppande böna)
    Thaumatotibia Zacher, 1915 (Knätofsvecklare)
    1. leucotreta (Meyrick, 1913) (Knätofsvecklare)

    Zygaenoidea (Bastardsvärmare)
    Limacodidae (Snigelspinnare)

    Phobetron Hübner, 1825 (Snigelspinnare)
    1. hipparchia (Cramer, 1777) (Banansnigelspinnare)
    Sibine Herrich-Schäffer, 1855 (Snigelspinnare)
    1. stimulea (Clemens, 1860) (Arekasnigelspinnare)

    Papilionoidea (Dagfjärilar)
    Papilionidae (Riddarfjärilar)

    Battus Scopoli, 1777 (Riddarfjärilar)
    1. polydamas (Linnaeus, 1758) (Guldbågad makaonfjäril)

    Nymphalidae (Ädelfjärilar)
    Danainae (Monarker)

    Danaus Kluk, 1780 (Monarker)
    1. plexippus (Linnaeus, 1758) (Monark)
    2. genutia (Cramer, 1799)

    Satyrinae (Ugglefjärilar)

    Opsiphanes Doubleday, 1849 (Ugglefjärilar)
    1. tamarindi Felder, 1861 (Ugglefjäril)
    Kirinia Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
    1. roxelana (Cramer, 1777) (Stor gräsjäril)

    Amathusiinae (Amatusiafjärilar)

    Amathusia Fabricius, 1807 (Amatusiafjärilar)
    1. phidippus (Linnaeus, 1763) (Kokosamatusia)

    Heliconiinae (Pärlemorfjärilar)

    Siproeta Hübner, 1823 (Ädelfjärilar)
    1. stelenes (Linnaeus, 1758) (Malakitfjäril)

    Nymphalinae (Ädelfjärilar)

    Charaxes Ochsenheimer, 1816 (Ädelfjärilar)
    1. jasius (Linnaeus, 1766) (Pascha)

    Lycaenidae (Juvelvingar)
    Polyommatinae (Blåvingar)

    Lampides Hübner, 1819 (Blåvingar)
    1. boeticus (Linnaeus, 1767) (Långsvansad blåvinge)
    Cacyreus Butler, 1898 (Blåvingar)
    1. marshalli Butler, 1898 (Trädgårdsblåvinge)

    Pyraloidea (Mott)
    Pyralidae (Mott)
    Galleriinae (Vaxmott)

    Paralipsa Butler, 1879 (Kakaomott)
    1. gularis (Zeller, 1877) (Kakaomott)
    Corcyra Ragonot, 1885 (Korintmott)
    1. cephalonica (Stainton, 1866) (Korintmott)

    Phycitinae (Mott)

    Cryptoblabes Zeller, 1847 (Strimmott)
    1. gnidiella (Millière, 1867) (Importstrimmott)
    Apomyelois Heinrich, 1956 (Svampmott)
    1. ceratoniae (Zeller, 1839) (Ceratoniemott)
    Cadra Walker, 1864 (Fruktmott)
    1. figulilella (Gregson, 1871) (Smalvingat fruktmott)
    2. calidella (Guenée, 1845) (Importfruktmott)

    Crambidae
    Spilomelinae (Ängsmott)

    Herpetogramma Lederer, 1863 (Golfbanemott)
    1. licarsisalis (Walker, 1859) (Golfbanemott)
    Parotis Hübner, 1831 (Smaragdmott)
    1. marinata (Fabricius, 1784) (Smaragdmott)
    Duponchelia Zeller, 1874 (Tandsydmott)
    1. fovealis (Zeller, 1847) (Tandsydmott)

    Acentropinae (Vattenmott)

    Parapoynx Hübner, 1825 (Vattenmott)
    1. bilinealis Snellen, 1876 (Rödbrämat akvariemott)

    Bombycoidea (Spinnare)
    Saturniidae (Påfågelspinnare)

    Saturnia Schrank, 1802 (Påfågelspinnare)
    1. pyri (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större påfågelspinnare)
    Actias Leach, 1815 (Påfågelspinnare)
    1. selene Kirby, 1896 (Långsvansad påfågelspinnare)

    Geometroidea (Mätare)
    Geometridae (Mätare)
    Sterrhinae (Lövmätare)

    Idaea Treitschke, 1825 (Lövmätare)
    1. inquinata (Scopoli, 1763) (Hölövmätare)

    Noctuoidea (Nattflyartade fjärilar)
    Erebidae (Björnspinnare)
    Arctiinae (Björnspinnare)

    Macrocneme Hübner, 1826 (Bananglansvinge)
    1. species (Stor bananglansvinge)
    Antichloris Hübner, 1818 (Bananglansvinge)
    1. viridis Druce, 1884 (Bananglansvinge)

    Noctuidae (Nattflyn)
    Plusiinae (Metallflyn)

    Chrysodeixis Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. eriosoma (Doubleday, 1843) (Kanariemetallfly)
    2. keili Behounek & Ronkay, 1999 (Orkidémetallfly)

    Xyleninae (Ängsflyn)

    Spodoptera Guenée, 1852 (Lövflyn)
    1. dolichos (Fabricius, 1794) (Större bomullsfly)
    Mniotype Franclemont, 1941 (Ängsflyn)
    1. solieri (Boisduval, 1840) (Soliers ängsfly)

    NRM:s välkomstsida


    http://www.nrm.se/en/svenska_fjarilar/svenska_fjarilar.html
    Senaste uppdatering: 17 juni 2014
    Ansvarig för denna sida: Bert Gustafsson