Svenska fjärilar
Imago av storfläckig pärlemorfjäril Fjärilar
Lepidoptera

OBS! Familjer OBS!
Imago av storfläckig pärlemorfjäril
Detta är en lista över fjärilar som hittills har påträffats i Sverige. Sammanställd av Bert Gustafsson, som även tar emot uppgifter om nya arter som påträffas i landet samt övriga synpunkter på listan. Den systematiska ordningen följer Bengtsson, Gustafsson, Palmqvist - Katalog över svenska fjärilar – KöSF 2016.

Micropterigoidea Herrich-Schäffer, 1855
Micropterigidae Herrich-Schäffer, 1855 Käkmalar Bilder på samtliga arter

Micropterix Hübner, 1825 Bestämningsnyckel - Male genitalia
    tunbergella (Fabricius, 1787) lövskogskäkmal
    mansuetella Zeller, 1844 starrkäkmal
    aruncella (Scopoli, 1763) dubbelkäkmal
    schaefferi Heath, 1975 purpurkäkmal
    osthelderi Heath, 1975 bokskogkäkmal
    aureatella (Scopoli, 1763) barrskogskäkmal
    calthella (Linnaeus, 1761) kärrkäkmal

Eriocranioidea Tutt, 1899
Eriocraniidae Tutt, 1899 Purpurmalar Bilder på samtliga arter - Bestämningsnyckel - Male genitalia

Dyseriocrania Spuler, 1910
    subpurpurella (Haworth, 1828) ekpurpurmal
Paracrania Zagulajev, 1992
    chrysolepidella (Zeller, 1851) avenbokspurpurmal
Eriocrania Zeller, 1851
    unimaculella (Zetterstedt, 1839) långfläckig purpurmal
    sparrmannella (Bosc, 1791) praktpurpurmal
    salopiella (Stainton, 1854) spetsfläckig purpurmal
    cicatricella (Zetterstedt, 1839) hagpurpurmal
    sangii (Wood, 1891) tvillingpurpurmal
    semipurpurella (Stephens, 1835) vårpurpurmal

Hepialoidea Stephens, 1829
Hepialidae Stephens, 1829 Rotfjärilar Bilder på samtliga arter

Gazoryctra Hübner, 1820
    ganna (Hübner, 1808) silverbandad rotfjäril
    fuscoargentea (O. Bang-Haas, 1927) lapprotfjäril
Triodia Hübner, 1820
    sylvina (Linnaeus, 1761) kamsprötad rotfjäril
Korscheltellus Börner, 1920
    lupulinus (Linnaeus, 1758) lerfärgad rotfjäril
    fusconebulosus (De Geer, 1778) ormbunksrotfjäril
Phymatopus Wallengren, 1869
    hecta (Linnaeus, 1758) dvärgrotfjäril
Hepialus Fabricius, 1775
    humuli (Linnaeus, 1758) humlerotfjäril

Nepticuloidea Stainton, 1854
Nepticulidae Stainton, 1854 Dvärgmalar Bilder på samtliga arter
Nepticulinae Stainton, 1854

Enteucha Meyrick, 1915
    acetosae (Stainton, 1854) syradvärgmal
Stigmella Schrank, 1802 - Male genitalia
    lapponica (Wocke, 1862) grå björkdvärgmal
    confusella (Wood & Walsingham, 1894) brun björkdvärgmal
    tiliae (Frey, 1856) linddvärgmal
    betulicola (Stainton, 1856) småbjörksdvärgmal
    sakhalinella Puplesis, 1984 backdvärgmal
    luteella (Stainton, 1857) gulbrun björkdvärgmal
    glutinosae (Stainton, 1858) vitkragad aldvärgmal
    alnetella (Stainton, 1856) svartkragad aldvärgmal
    microtheriella (Stainton, 1854) jungfrudvärgmal
    prunetorum (Stainton, 1855) spiraldvärgmal
    aceris (Frey, 1857) skogslönnsdvärgmal
    malella (Stainton, 1854) bandad apeldvärgmal
    rhamnella (Herrich-Schäffer, 1860) spökdvärgmal
    catharticella (Stainton, 1853) vägtornsdvärgmal
    anomalella (Goeze, 1783) nypondvärgmal
    centifoliella (Zeller, 1848) bandad rosendvärgmal
    ulmivora (Fologne, 1860) skogsalmsdvärgmal
    paradoxa (Frey, 1858) paradoxdvärgmal
    regiella (Herrich-Schäffer, 1855) kungsdvärgmal
    crataegella (Klimesch, 1936) pärldvärgmal
    magdalenae (Klimesch, 1950) ljus rönndvärgmal
    nylandriella (Tengström, 1848) mörk rönndvärgmal
    oxyacanthella (Stainton, 1854) skimmerdvärgmal
    pyri (Glitz, 1865) större pärondvärgmal
    minusculella (Herrich-Schäffer, 1860) bronsdvärgmal
    stettinensis (Heinemann, 1871) mindre pärondvärgmal
    hybnerella (Hübner, 1813) opaldvärgmal
    floslactella (Haworth, 1828) hasseldvärgmal
    carpinella (Heinemann, 1862) avenboksdvärgmal
    tityrella (Stainton, 1854) mörk bokdvärgmal
    salicis (Stainton, 1854) sälgdvärgmal
    vimineticola (Frey, 1856) smalvidedvärgmal
    myrtillella (Stainton, 1857) blåbärsdvärgmal
    zelleriella (Snellen, 1875) dyndvärgmal
    lappovimella (Svensson, 1976) lappvidedvärgmal synonym till föregående
    benanderella (Wolff, 1955) krypvidedvärgmal
    species
    arbusculae (Klimesch, 1952) nätvidedvärgmal
    obliquella (Heinemann, 1862) pildvärgmal
    trimaculella (Haworth, 1828) rostgumpdvärgmal
    assimilella (Zeller, 1848) aspdvärgmal
    sorbi (Stainton, 1861) bandad rönndvärgmal
    plagicolella (Stainton, 1854) slåndvärgmal
    lemniscella (Zeller, 1839) lundalmsdvärgmal
    continuella (Stainton, 1856) kärrdvärgmal
    auromarginella (Richardson, 1890) björnbärsdvärgmal
    splendidissimella (Herrich-Schäffer, 1855) praktdvärgmal
    pretiosa (Heinemann, 1862) humleblomsterdvärgmal
    aeneofasciella (Herrich-Schäffer, 1855) mässingsdvärgmal
    dryadella (O. Hofmann, 1868) fjällsippedvärgmal
    poterii (Stainton, 1857) fingerörtsdvärgmal
    filipendulae (Wocke, 1871) brudbrödsdvärgmal
    ulmariae (Wocke, 1879) älgörtsdvärgmal synonym till föregående
    lediella (Schleich, 1867) skvattramdvärgmal
    incognitella (Herrich-Schäffer, 1855) brun apeldvärgmal
    perpygmaeella (Doubleday, 1859) brun hagtornsdvärgmal
    hemargyrella (Kollar, 1832) brun bokdvärgmal
    speciosa (Frey, 1858) prydlig lönndvärgmal
    lonicerarum (Frey, 1856) trydvärgmal
    basiguttella (Heinemann, 1862) rotfläcksdvärgmal
    svenssoni (Johansson, 1971) större ekdvärgmal
    dorsiguttella (Johansson, 1971) soldvärgmal
    ruficapitella (Haworth, 1828) korttofsdvärgmal
    atricapitella (Haworth, 1828) långtofsdvärgmal
    samiatella (Zeller, 1839) brunhövdad ekdvärgmal
    roborella (Johansson, 1971) rosthövdvad ekdvärgmal
    tristis (Wocke, 1862) dvärgbjörksdvärgmal

Trifurculinae Scoble, 1983

Trifurcula Zeller, 1848 - Male genitalia
    headleyella (Stainton, 1854) brunörtsdvärgmal
    cryptella (Stainton, 1856) alvardvärgmal
    eurema (Tutt, 1899) stranddvärgmal
    immundella (Zeller, 1839) harrisdvärgmal
    beirnei Puplesis, 1984 heddvärgmal
    squamatella (Duponchel, 1843) rökdvärgmal
    subnitidella (Duponchel, 1843) ängsdvärgmal
Bohemannia Stainton, 1859 - Male genitalia
    pulverosella (Stainton, 1849) fjällig apeldvärgmal
    quadrimaculella (Boheman, 1853) fyrfläckig dvärgmal
Ectoedemia Busck, 1907 - Male genitalia
    sericopeza (Zeller, 1839) lönnfruktsdvärgmal
    louisella (Sircom, 1849) naverlönnsdvärgmal
    decentella (Herrich-Schäffer, 1855) tysklönnsfruktdvärgmal
    albibimaculella (Larsen, 1927) mjölondvärgmal
    weaveri (Stainton, 1855) lingondvärgmal
    septembrella (Stainton, 1849) johannesörtsdvärgmal
    atrifrontella (Stainton, 1851) vitryggsdvärgmal
    longicaudella Klimesch, 1953 svartryggsdvärgmal
    liebwerdella Zimmerman, 1940 bokbarksdvärgmal
    amani Svensson, 1966 almbarksdvärgmal
    intimella (Zeller, 1848) signaldvärgmal
    hannoverella (Glitz, 1872) svartpoppelsdvärgmal
    turbidella (Zeller, 1848) silverpoppelsdvärgmal
    argyropeza (Zeller, 1839) aspgallsdvärgmal
    albifasciella (Heinemann, 1871) gulkragad ekdvärgmal
    subbimaculella (Haworth, 1828) brunkragad ekdvärgmal
    heringi (Toll, 1934) förväxlad ekdvärgmal
    agrimoniae (Frey, 1858) småborredvärgmal
    angulifasciella (Stainton, 1849) bågbandad nypondvärgmal
    atricollis (Stainton, 1857) munkdvärgmal
    arcuatella (Herrich-Schäffer, 1855) smultrondvärgmal
    rubivora (Wocke, 1860) stenbärsdvärgmal
    rosae Nieukerken & Berggren, 2011 norsk rosendvärgmal
    occultella (Linnaeus, 1767) vårtbjörksdvärgmal
    minimella (Zetterstedt, 1839) glasbjörksdvärgmal

Opostegidae Meyrick, 1893 Ögonlocksmalar Bilder på samtliga arter

Opostega Zeller, 1839
    salaciella (Treitschke, 1833) vit ögonlocksmal
Pseudopostega Kozlov, 1985 - Male genitalia
    auritella (Hübner, 1813) fläckögonlocksmal
    crepusculella (Zeller, 1839) vinkelögonlocksmal

Adeloidea Bruand, 1850
Heliozelidae Heinemnn & Wocke, 1877 Hålmalar Bilder på samtliga arter

Antispila Hübner, 1825 - Male genitalia
    metallella (Denis & Schiffermüller, 1775) större kornellmal
    treitschkiella (Fischer von Röslerstamm, 1843) mindre kornellmal
Heliozela Herrich-Schäffer, 1853 - Male genitalia
    sericiella (Haworth, 1828) ekbladshålmal
    resplendella (Stainton, 1851) albladshålmal
    hammoniella Sorhagen, 1885 björkbladshålmal

Adelidae Bruand, 1851 Antennmalar Bilder på samtliga arter
Adelinae Bruand, 1851

Nemophora Hoffmannsegg, 1798 - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    degeerella (Linnaeus, 1758) lövskogsantennmal
    congruella (Zeller, 1839) barrantennmal
    amatella (Staudinger, 1892) sibirisk antennmal
    bellela (Walker, 1863) dvärgbjörksantennmal
    ochsenheimerella (Hübner, 1813) fläckantennmal
    metallica (Poda, 1761 åkerväddsantennmal
    cupriacella (Hübner, 1819) ängsväddsantennmal
    minimella (Denis & Schiffermüller, 1775) kärrantennmal
    dumerilella (Duponchel, 1839) alvarantennmal
Adela Latreille, 1796 - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    violella (Denis & Schiffermüller, 1775) purpurantennmal
    reaumurella (Linnaeus, 1758) ekantennmal
    cuprella (Denis & Schiffermüller, 1775) videantennmal
    croesella (Scopoli, 1763) buskantennmal
Cauchas Zeller, 1839 - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    rufifrontella (Treitschke, 1833) rödhövdad antennmal
    breviantennella Nielsen & Johansson, 1980 fjällantennmal
    fibulella (Denis & Schiffermüller, 1775) dvärgantennmal
    rufimitrella (Scopoli, 1763) bräsmeantennmal

Nematopogoninae Hinton, 1955

Nematopogon Zeller, 1839 - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    pilellus (Denis & Schiffermüller, 1775) bronsantennmal
    schwarziellus Zeller, 1839 gulaktig antennmal
    magnus (Zeller, 1878) sorgantennmal
    adansoniellus (Villers, 1789) bokantennmal
    metaxellus (Hübner, 1813) bredvingeantennmal
    swammerdamellus (Linnaeus, 1758) vårantennmal
    robertellus (Clerck, 1759) barrskogsantennmal


Incurvariidae Spuler, 1898 Bladskärarmalar Bilder på samtliga arter
Incurvariinae Spuler, 1898

Alloclemensia Nielsen, 1981
    mesospilella (Herrich-Schäffer, 1854) vinbärsbladskärare
Incurvaria Haworth, 1828 Male genitalia
    pectinea Haworth, 1828 blek kambladskärare
    masculella (Denis & Schiffermüller, 1775) mörk kambladskärare
    vetulella (Zeterstedt, 1839) storfläckig kambladskärare
    circulella (Zeterstedt, 1839) tajgabladskärare
    oehlmanniella (Hübner, 1796) blåbärsbladskärare
    praelatella (Denis & Schiffermüller, 1775) smultronbladskärare
    koerneriella (Zeller, 1839) bokbladskärare
Phylloporia Heineman, 1870 Bladskärarmalar
    bistrigella (Haworth, 1828) dvärgbladskärare

Prodoxidae Riley, 1881 Knoppmalar Bilder på samtliga arter

Lampronia Stephens, 1829 Knoppmalar - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    capitella (Clerck, 1759) vinbärsknoppmal
    luzella (Hübner, 1817) mosseknoppmal
    corticella (Linnaeus, 1758) hallonknoppmal
    morosa Zeller, 1852 rosenknoppmal
    standfussiella (Zeller, 1839) kanelrosknoppmal
    flavimitrella (Hübner, 1817) blåhallonknoppmal
    redimitella Lienig & Zeller, 1846 måbärsknoppmal
    rupella (Denis & Schiffermüller, 1775) guldknoppmal
    fuscatella (Tengström, 1848) björkgallmal
    aeripennella (Rebel, 1889) östlig knoppmal

Tischerioidea Spuler, 1898
Tischeriidae Spuler, 1898 Luggmalar Bilder på samtliga arter

Tischeria Zeller, 1839 - Male genitalia
    ekebladella (Bjerkander, 1795) större ekluggmal
    dodonaea Stainton, 1858 mindre ekluggmal
Coptotriche Walsingham 1890 - Male genitalia
    marginea (Haworth, 1828) brämluggmal
    heinemanni (Wocke, 1871) björnbärsluggmal
    gaunacella (Duponchel, 1843) slånluggmal
    angusticollella (Duponchel, 1843) nyponluggmal

Tineoidea Latreille, 1810
Psychidae Boisduval, 1828 Säckspinnare Bilder på samtliga arter
Naryciinae Tutt, 1900

Diplodoma Zeller, 1852
    laichartingella (Goeze, 1783) dubbelsäckspinnare
Narycia Stephens, 1836
    duplicella (Goeze, 1783) algsäckspinnare
Dahlica Enderlein, 1912 - Male genitalia
    triquetrella (Hübner, 1813) kantsäckspinnare
    lichenella (Linnaeus, 1761) jungfrusäckspinnare
    lazuri (Clerck, 1759) röksäckspinnare
    fennicella (Suomalainen, 1980) hagsäckspinnare
    charlottae (Meier, 1957) tunnvingesäckspinnare
    listerella (Linnaeus, 1758) tallsäckspinnare
    rupicolella (Sauter, 1954) klippsäckspinnare

Taleporiinae Herrich-Schäffer, 1857

Taleporia Hübner, 1825 - Male genitalia
    tubulosa (Retzius, 1783) nätrörsäckspinnare
    borealis Wocke, 1862 nordisk rörsäckspinnare
Bankesia Tutt, 1899
    conspurcatella (Zeller, 1850) fläckig säckspinnare

Psychinae Boisduval, 1828

Bacotia Tutt, 1899
    claustrella (Bruand, 1845) klocksäckspinnare
Proutia Tutt, 1899
    rotunda Suomalainen, 1990 björksäckspinnare
    norvegica (Heylaerts, 1882) nordisk stråsäckspinnare
Psyche Schrank, 1801 - Male genitalia
    casta (Pallas, 1767) mindre stråsäckspinnare
    crassiorella Bruand, 1850 större stråsäckspinnare

Epichnopteriginae Tutt, 1900

Epichnopterix Hübner, 1825
    plumella (Denis & Schiffermüller, 1775) grässäckspinnare
Whittleia Tutt, 1900
    retiella (Newman, 1847) nätsäckspinnare

Oiketicinae Herrich-Schäffer, 1855

Acanthopsyche Heylaerts, 1881
    atra (Linnaeus, 1767) ljungsäckspinnare
Canephora Hübner, 1822
    hirsuta (Poda, 1761) sotsäckspinnare
Pachythelia Westwood, 1848
    villosella (Ochsenheimer, 1810) raggsäckspinnare
Phalacropterix Hübner, 1825
    graslinella (Boisduval, 1852) silkessäckspinnare
Sterrhopterix Hübner, 1825
    fusca (Haworth, 1809) gråhårig säckspinnare
    standfussi (Wocke, 1851) gulhårig säckspinnare
Apterona Millière, 1857
    helicoidella (Vallot, 1827) snäcksäckspinnare

Dryadaulidae Bradley, 1966 Dryadmalar Bilder på samtliga arter
Dryadaulinae Bradley, 1966

Dryadaula Meyrick, 1893
    caucasica (Zagulajev, 1970) kaukasisk vedmal
    pactolia Meyrick, 1902 vinkällarmal

Meessiidae Capuse, 1968 Dvärglavmalar
Meessiinae Capuse, 1968

Infurcitinea Spuler, 1910 - Male genitalia
    ignicomella (Heydenreich, 1851) tallavmal
    albicomella (Stainton, 1851) klipplavmal
    argentimaculella (Stainton, 1849) eklavmal
Stenoptinea Dietz, 1905
    cyaneimarmorella (Millière, 1854) plommonlavmal
Karsholtia Gaedike, 1986
    marianii (Rebel, 1936) månlavmal
Agnathosia Amsel, 1954 - Male genitalia
    mendicella (Denis & Schiffermüller, 1775) tiggarsvampmal
    sandoeensis Jonasson, 1977 tallsvampmal

Tineidae Latreille, 1810 Äkta malar Bilder på samtliga arter
Myrmecozelinae Capuse, 1968

Myrmecozela Zeller, 1852
    ochraceella (Tengström, 1848) myrstacksmal

Scardiinae Eyer, 1924

Pelecystola Meyrick, 1920
    fraudulentella (Zeller, 1852) skimmersvampmal
Montescardia Amsel, 1952
    tessulatella (Lienig & Zeller, 1846) punktsvampmal
Scardia Treitschke, 1830
    boletella (Fabricius, 1794) jättesvampmal
Morophaga Herrich-Schäffer, 1853)
    choragella (Denis & Schiffermüller, 1775) snedbandad svampmal

Nemapogoninae Hinton, 1955

Triaxomera Zagulajev, 1959 - Male genitalia
    fulvimitrella (Sodoffsky, 1830) nunnesvampmal
    parasitella (Hübner, 1796) parasitsvampmal
Archinemapogon Zagulajev, 1962
    yildizae Koçak, 1981 björksvampmal
Nemaxera Zagulajev, 1964
    betulinella (Paykull, 1785) barksvampmal
Nemapogon Schrank, 1802 - Male genitalia
    granellus (Linnaeus, 1758) kornmal
    cloacellus (Haworth, 1828) vedsvampmal
    koenigi Capuse, 1967 mörk svampmal
    inconditellus (D. Lucas, 1956) eksvampmal
    gliriellus (Heyden, 1865) styvskinnmal
    variatellus (Clemens, 1859) gårdsvampmal
    gerasimovi (Fabricius, 1781) alsvampmal
    clematellus Zagulajev, 1961 kaukasisk sampmal
    fungivorellus (Benander, 1939) korkmusslingsmal
    picarellus (Clerck, 1759) skatsvampmal
    nigralbellus (Zeller, 1839) sebrasvampmal
    falstriellus (Haas, 1881) sorgsvampmal
Triaxomasia Zagulajev, 1964
    caprimulgella (Stainton, 1851) hålträdssvampmal
Neurothaumasia Le Marchand, 1934
    ankerella Mann, 1867 schacksvampmal

Tineinae Latreille, 1810

Trichophaga Ragonot, 1894 - Male genitalia
    tapetzella (Linnaeus, 1758) tapetmal
    scandinaviella Zagulajev, 1960 spybollsmal
Elatobia Herrich-Schäffer, 1853
    fuliginosella (Lienig & Zeller, 1846) tallbarksmal
    montelliella (Schantz, 1951) trollmal
Tineola Herrich-Schäffer, 1853
    bisselliella (Hummel, 1823) klädesmal
Tinea Linnaeus, 1758 - Male genitalia
    pellionella Linnaeus, 1758 pälsmal
    dubiella Stainton, 1859 dunmal
    flavescentella Haworth, 1828 ullmal
    translucens Mayrick, 1917 jästsvampmal
    bothniella Svensson, 1953 slagugglebomal
    pallescentella Stainton, 1851 silomal
    steueri G. Petersen, 1966 dimfläcksmal
    columbariella Wocke, 1877 duvbomal
    svenssoni Opheim, 1966 svalbomal
    semifulvella Haworth, 1828 rödgul bomal
    trinotella Thunberg, 1794 trepunktsbomal
Niditinea G. Petersen, 1957 - Male genitalia
    fuscella (Linnaeus, 1758) sparvbomal
    striolella (Matsumura, 1931) kattugglebomal
    truncicolella (Tengström, 1848) hästmyrebomal
Monopis Hübner, 1825 - Male genitalia
    laevigella (Denis & Schiffermüller, 1775) fällmal
    weaverella (Scott, 1858) hedbomal
    spilotella (Tengström, 1848) svartvit bomal
    obviella (Denis & Schiffermüller, 1775) guldkantmal
    imella (Hübner, 1813) prickbomal
    monachella (Hübner, 1796) munkbomal
    fenestratella (Heyden, 1863) fönsterbomal

Setomorphinae Walsingham, 1891

Lindera Blanchard, 1852
    tessellatella Blanchard, 1852 mångfläcksbomal

Perissomasticinae Gozmány, 1965

Haplotinea Diakonoff & Hinton, 1956 - Male genitalia
    ditella (Pierce & Diakonoff, 1938) kvarnmal
    insectella (Fabricius, 1794) insektsmal

Hieroxestinae Meyrick, 1893

Opogona Zeller, 1853 - Male genitalia
    sacchari (Bojer, 1856) bananmal
    omoscopa (Meyrick, 1893) sockerrörsmal
Oinophila Stephens, 1848
    v-flava (Haworth, 1828) murlavsmal

Teichobiinae Heinemnn, 1870

Psychoides Bruand, 1853
    verhuella Bruand, 1853 svartbräkensmal

Gracillarioidea Stainton, 1854 Styltmalar
Roeslerstammiidae Bruand, 1851 Bronsmalar

Roeslerstammia Zeller, 1839
    erxlebella (Fabricius, 1787) lindbronsmal

Bucculatricidae Wallengren, 1881 Kronmalar Bilder på samtliga arter

Bucculatrix Zeller, 1839 - Male genitalia
    demaryella (Duponchel, 1840) björkkronmal
    ulmella Zeller, 1848 ekkronmal
    ulmifoliae (M. Hering, 1931) lundalmskronmal
    thoracella (Thunberg, 1794) lindkronmal
    bechsteinella (Scharfenberg, 1805) hagtornskronmal
    albedinella (Zeller, 1839) almkronmal
    frangutella (Goeze, 1783) brakvedskronmal
    cidarella (Zeller, 1839) alkronmal
    gnaphaliella (Treitschke, 1833) hedblomsterkronmal
    maritima Stainton, 1851 strandasterkronmal
    latviaella Sulcs, 1990 östlig kronmal
    nigricomella (Zeller, 1839) prästkragskronmal
    cristatella (Zeller, 1839) röllikakronmal
    argentisignella (Herrich-Schäffer, 1855) bronskronmal
    humiliella Herrich-Schäffer, 1855 vinterkronmal
    laciniatella Benander, 1931 alvarkronmal
    absinthii Gartner, 1865 malörtskronmal
    artemisiella Herrich-Schäffer, 1855 kalkkronmal
    noltei (Herrich-Schäffer, 1855) gråbokronmal
    ratisbonensis Stainton, 1861 sandkronmal
    chrysanthemella Rebel, 1896 margueritkronmal

Gracillariidae Stainton, 1854 Styltmalar
Gracillariinae Stainton, 1854

Parectopa Clemens, 1860
    ononidis (Zeller, 1839) vickerstyltmal
Micrurapteryx Spuler, 1910
    gradatella (Herrich-Schäffer, 1855) gökärtstyltmal
Caloptilia Hübner, 1825 - Male genitalia
    cuculipennella (Hübner, 1796) ljus askstyltmal
    populetorum (Zeller, 1839) punktstyltmal
    suberinella (Tengström, 1848) fläckstyltmal
    elongella (Linnaeus, 1761) alstyltmal
    betulicola (M. Hering, 1928) björkstyltmal
    rufipennella (Hübner, 1796) tysklönnsstyltmal
    alchimiella (Scopoli, 1763) större ekstyltmal
    robustella Jäckh, 1972 mindre ekstyltmal
    stigmatella (Fabricius, 1781) aspstyltmal
    falconipennella (Hübner, 1813) falkstyltmal
    fidella (Reutti, 1853) humlestyltmal
    azaleella (Brants, 1913) azaleastyltmal
    jurateae Bengtsson, 2010 skogslönnsstyltmal
    semifascia (Haworth, 1828) naverlönnsstyltmal
    hemidactylella (Denis & Schiffermüller, 1775) roststyltmal
Gracillaria Haworth, 1828
    loriolella (Fabricius, 1794) mörk askstyltmal
    syringella (Fabricius, 1794) syrénmal
Aspilapteryx Spuler, 1910
    tringipennella (Zeller, 1839) svartkämpestyltmal
Euspilapteryx Stephens, 1835
    auroguttella (Stephens, 1835) johannesörtsstyltmal
Calybites Hübner, 1822
    phasianipennellus (Hübner, 1813) videörtsstyltmal
Povolnya Kuznetsov, 1979
    leucapennella (Stephens, 1835) svavelstyltmal
Sauterina Kuznetsov, 1979
    hofmanniella (Schleich, 1867) snedstreckad gökärtsmal
Acrocercops Wallengren, 1881
    brongniardellus (Fabricius, 1798) snedstreckad ekstyltmal
Dialectica Walsingham, 1897
    imperialella (Zeller, 1847) lungörtsstyltmal
Leucospilapteryx Spuler, 1910
    omissella (Stainton, 1848) gråbostyltmal
Callisto Stephens, 1834 - Male genitalia
    coffeella (Zetterstedt, 1839) videveckmal
    denticulella (Thunberg, 1794) apelveckmal
    insperatella (Nickerl, 1864) häggveckmal
Parornix Spuler, 1910 - Male genitalia
    loganella (Stainton, 1848) fjällbjörksveckmal
    fagivora (Frey, 1861) bokveckmal
    carpinella (Frey, 1863) avenboksveckmal
    anglicella (Stainton, 1850) hagtornsveckmal
    devoniella (Stainton, 1850) hasselveckmal
    betulae (Stainton, 1854) vårtbjörksveckmal
    scoticella (Stainton, 1850) rönnveckmal
    finitimella (Zeller, 1850) mindre slånveckmal
    traugotti Svensson, 1976 glasbjörksveckmal
    polygrammella (Wocke, 1862) dvärgbjörksveckmal
    atripalpella Wahlström, 1979 svartpalpsveckmal
    torquillella (Zeller, 1850) större slånvecksmal

Lithocolletinae Stainton, 1854

Phyllonorycter Hübner, 1822 Male genitalia
    harrisellus (Linnaeus, 1761) gulspetsad ekguldmal
    roboris (Zeller, 1839) bergeksguldmal
    quercifoliellus (Zeller, 1839) ekbladsguldmal
    messaniellus (Zeller, 1839) steneksguldmal
    lautellus (Zeller, 1846) ekplantsguldmal
    heegeriellus (Zeller, 1846) vit ekguldmal
    maestingellus (Müller, 1764) bokguldmal
    tenerellus (Joannis, 1915) ljus avenboksguldmal
    coryli (Nicelli, 1851) sidenhasselguldmal
    esperellus (Goeze, 1783) mörk avenboksguldmal
    issikii (Kumata, 1963) lindguldmal
    corylifoliellus (Hübner, 1796) sirlig björkguldmal
    strigulatellus (Lienig & Zeller, 1846) gråalsguldmal
    rajellus (Linnaeus, 1758) ljus alguldmal
    cavellus (Zeller, 1846) glasbjörksguldmal
    ulmifoliellus (Hübner, 1817) vårtbjörksguldmal
    stettinensis (Nicelli, 1852) brun alguldmal
    klemannellus (Fabricius, 1781) mörkröd alguldmal
    froelichiellus (Zeller, 1839) rödgul alguldmal
    nicellii (Stainton, 1851) bandad hasselguldmal
    anderidae (W. Fletcher, 1875) dvärgbjörksguldmal
    junoniellus (Zeller, 1846) lingonguldmal
    schreberellus (Fabricius, 1781) lundalmsguldmal
    tristrigellus (Haworth, 1828) skogsalmsguldmal
    trifasciellus (Haworth, 1828) kaprifolguldmal
    emberizaepenellus (Bouche, 1834) tryguldmal
    lantanellus (Zeller, 1850) olvonguldmal
    leucographellus (Zeller, 1850) eldtornsguldmal
    cerasicolellus (Herrich-Schäffer, 1855) körsbärsguldmal
    spinicolellus (Zeller, 1846) slånguldmal
    pyrifoliellus (Gerasimov, 1933) päronguldmal
    blancardellus (Fabricius, 1781) apelguldmal
    mespilellus (Hübner, 1805) tyskoxelguldmal
    hostis Triberti, 2007 kvittenguldmal
    oxyacanthae (Frey, 1856) hagtornsguldmal
    sorbi (Frey, 1855) rönnguldmal
    populifoliellus (Treitschke, 1833) poppelguldmal
    comparellus (Duponchel, 1843) gråpoppelguldmal
    pastorellus (Zeller, 1846) höstjolsterguldmal
    apparellus (Herrich-Schäffer, 1855) grå aspguldmal
    sagitellus (Bjerkander, 1790) röd aspguldmal
    connexellus (Zeller, 1846) vårjolsterguldmal
    quinqueguttellus (Stainton, 1851) krypvideguldmal
    dubitellus (Herrich-Schäffer, 1855) spetsvinklad videguldmal
    heringiellus (Grönlien, 1932) svartvideguldmal
    salictellus (Zeller, 1846) pilguldmal
    hilarellus (Zetterstedt, 1839) klubbstreckad videguldmal
    rolandi (Svensson, 1966) lappvideguldmal
    salicicolellus (Sircom, 1848) vinkelbandad videguldmal
    brevilineatellus (Benander, 1944) kortstreckad videguldmal
    platani (Staudinger, 1870) platanguldmal
    acerifoliellus (Zeller, 1839) naverlönnsguldmal
    joannisi (Le Marchand, 1936) skogslönnsguldmal
    geniculellus (Ragonot, 1874) tysklönnsguldmal
    medicaginellus (Gerasimov, 1930) väpplingguldmal
    insignitellus (Zeller, 1846) lusernguldmal
    nigrescentellus (Logan, 1851) gökärtsguldmal
    trifoliellus (Gerasimov, 1933) väpplingguldmal
    scopariellus (Zeller, 1846) naverlönnsguldmal
    staintoniellus (Nicelli, 1851) ginstbladsguldmal
Macrosaccus Davis & de Prins, 2011
    robiniellus (Clemens, 1859) robiniaguldmal
Cameraria Chapman, 1902
    ohridella Deschka & Dimic, 1986 kastanjemal

Phyllocnistinae Herrich-Schäffer, 1857

Phyllocnistis Zeller, 1848 - Male genitalia
    saligna (Zeller, 1839) pilsaftmal
    labyrinthella (Bjerkander, 1790) aspsaftmal
    unipunctella (Stephens, 1834) poppelsaftmal
    citrella Stainton, 1856 citrusminerarmal

Yponomeutoidea Stephens, 1829
Yponomeutidae Stephens, 1829 Spinnmalar
Yponomeutinae Stephens, 1829

Yponomeuta Latreille, 1796 - Male genitalia
    evonymellus (Linnaeus, 1758) häggspinnmal
    padellus (Linnaeus, 1758) slånspinnmal
    malinellus Zeller, 1838 apelspinnmal
    cagnagellus (Hübner, 1813) benvedsspinnmal
    rorrellus (Hübner, 1796) pilspinnmal
    irrorellus (Hübner, 1796) molnspinnmal
    plumbellus (Denis & Schiffermüller, 1775) punktspinnmal
    sedellus Treitschke, 1832 blyspinnmal
Euhyponomeuta Toll, 1941
    stannellus (Thunberg, 1788) tennspinnmal
Zelleria Stainton, 1849
    hepariella Stainton, 1849 askbrunmal
    oleastrella (Millière, 1864) olivspinnmal
Euhyponomeutoides Gaj, 1954 - Male genitalia
    albithoracellus Gaj, 1954 mindre vinbärsbrunmal
    ribesiellus (Joannis, 1900) större vinbärsbrunmal
Kessleria Nowicki, 1864
    fasciapennella (Stainton, 1849) slåtterblommemal
Pseudoswammerdamia Friese, 1960
    combinella (Hübner, 1786) orangespetsad gråmal
Swammerdamia Hübner, 1825 - Male genitalia
    caesiella (Hübner, 1796) björkgråmal
    passerella (Zetterstedt, 1839) myrgråmal
    pyrella (Villers, 1789) pärongråmal
    compunctella Herrich-Schäffer, 1855 rönngråmal
Paraswammerdamia Friese, 1960 - Male genitalia
    albicapitella (Scharfenberg, 1805) slångråmal
    conspersella (Tengström, 1848) kråkrisgråmal
    lapponica (W. Petersen, 1932) lappgråmal
    nebulella (Goeze, 1783) hagtornsgråmal
Cedestis Zeller, 1839 Male genitalia
    gysseleniella Zeller, 1839 större tallbarrsmal
    subfasciella (Stephens, 1834) mindre tallbarrsmal
Ocnerostoma Zeller, 1847 - Male genitalia
    piniariella Zeller, 1847 ljussprötad tallbarrsmal
    friesei Svensson, 1966 mörksprötad tallbarrsmal

Argyresthiidae Bruand, 1851 Knoppmalar

Argyresthia Hübner, 1825
syn. Blastotere Hübner, 1825 - Male genitalia
    laevigatella (Heydenreich, 1851) lärkskottmal
    svenssoni Bengtsson & Johansson, 2012 nordlig knoppmal
    glabratella Zeller, 1847 granknoppmal
    bergiella (Ratzeburg, 1840) guldglansmal
    praecocella Zeller, 1839 enbärsmal
    arceuthina Zeller, 1839 enskottmal
    trifasciata Staudinger, 1871 trädgårdsmal
    dilectella Zeller, 1847 vattrad enbarrsmal
    abdominalis Zeller, 1839 linjerad enbarrsmal
    aurulentella Stainton, 1849 guldbarrmal
    ivella (Haworth, 1828) sebraglansmal
    brockeella (Hübner, 1813) björkhängemal
    goedartella (Linnaeus, 1758) alhängemal
    pygmaeella (Denis & Schiffermüller, 1775) sälghängemal
    sorbiella (Treistschke, 1833) rönnknoppmal
    curvella (Linnaeus, 1761) äppelknoppmal
    retinella Zeller, 1839 björkskottsmal
    fundella (Fischer von Röslerstamm, 1835) silvergransbarrmal
    glaucinella Zeller, 1839 ekbarkmal
    spinosella Stainton, 1849 grå slånknoppmal
    conjugella Zeller, 1839 rönnbärsmal
    pulchella Zeller, 1846 häggknoppmal
    semifusca (Haworth, 1828) häggskottmal
    pruniella (Clerck, 1759) körsbärsmal
    bonnetella (Linnaeus, 1758) hagtornsknoppmal
    albistria (Haworth, 1828) rödbrun slånknoppmal
    semitestacella (Curtis, 1833) bokskottsmal

Plutellidae Guenée, 1845 Senapsmalar

Plutella Schrank, 1802 - Male genitalia
    xylostella (Linnaeus, 1758) kålmal
    hyperboreella Strand, 1902 fjällsenapsmal
    porrectella (Linnaeus, 1758) hesperismal
    haasi Staudinger, 1883 fjälltravsmal
Rhigognostis Staudinger, 1857 - Male genitalia
    senilella (Zetterstedt, 1839) grå senapsmal
    annulatella (Curtis, 1832) skörbjuggsörtsmal
    schmaltzella (Zetterstedt, 1839) skogssenapsmal
    incarnatella (Steudel, 1873) röd senapsmal
    kuusamoensis Kyrki, 1989 nordlig senapsmal
    kovacsi (Gozmány, 1952) ungersk senapsmal
Eidophasia Stephens, 1834
    messingiella (Fischer von Röslerstamm, 1849) kärrsenapsmal

Glyphipterigidae Stainton, 1854 Gnuggmalar
Orthoteliinae Herrich-Schäffer, 1857

Orthotelia Stephens, 1829
    sparganella (Thunberg, 1788) igelknoppsmal

Acrolepiinae Heinemnn, 1870

Digitivalva Gaedike, 1970 - Male genitalia
    valeriella (Snellen, 1878) luddkrisslemal
    arnicella (Heyden, 1863) slåttergubbemal
    reticulella (Hübner, 1796) norsknoppemal
Acrolepiopsis Gaedike, 1970
    assectella (Zeller, 1839) lökmal
    betulella (Curtis, 1838) ramslöksmal
Acrolepia Curtis, 1838
    autumnitella Curtis, 1838 besksötemal

Glyphiperiginae Stainton, 1854

Glyphipterix Hübner, 1825 - Male genitalia
    thrasonella (Scopoli, 1763) tåghakmal
    bergstraesserella (Fabricius, 1781) frylhakmal
    equitella (Scopoli, 1763) fetknoppshakmal
    haworthana (Stephens, 1834) tuvullshakmal
    forsterella (Fabricius, 1781) starrhakmal
    simpliciella (Stephens, 1834) gräshakmal
    schoenicolella Boyd, 1858 aghakmal

Ypsolophidae Guenée, 1845 Höstmalar
Ypsolophinae Guenée, 1845

Ypsolopha Latreille, 1796 - Male genitalia
    mucronella (Scopoli, 1763) benvedshöstmal
    nemorella (Linnaeus, 1758) ljusgul trymal
    dentella (Fabricius, 1775) näbbtrymal
    falcella (Denis & Schiffermüller, 1775) falktrymal
    asperella (Linnaeus, 1761) apelhöstmal
    scabrella (Linnaeus, 1761) hagtornshöstmal
    horridella (Treistschke, 1835) slånhöstmal
    lucella (Fabricius, 1775) jungfruhöstmal
    alpella (Denis & Schiffermüller, 1775) bergekshöstmal
    sylvella (Linnaeus, 1767) skogsekshöstmal
    parenthesella (Linnaeus, 1761) vitstreckad höstmal
    ustella (Clerck, 1759) föränderlig höstmal
    sequella (Clerck, 1759) lönnhöstmal
    vittella (Linnaeus, 1758) almhöstmal
    chazariella (Mann, 1866) gråbrun höstmal
    sarmaticella (Rebel, 1917) guldbrun höstmal

Ochsenheimeriinae Herrich-Schäffer, 1857

Ochsenheimeria Hübner, 1825 - Male genitalia
    taurella (Denis & Schiffermüller, 1775) kohornsmal
    mediopectinella (Haworth, 1828) mörkspräcklig hornmal
    urella Fischer von Röslerstamm, 1842 uroxhornmal
    vacculella Fischer von Röslerstamm, 1842 stråtakshornmal

Praydidae Moriuti, 1977 Vesslemalar

Atemelia Herrich-Schäffer, 1853
    torquatella (Lienig & Zeller, 1846) björkvesslemal
Prays Hübner, 1825 - Male genitalia
    fraxinellus (Bjerkander, 1784) vit askmal
    ruficeps Heinemann, 1854 brun askmal
    oleae (Bernard, 1788) olivträdsmal
    citri (Millière, 1873) citruspestmal

Scythropiidae Friese, 1966 Vävmalar

Scythropia Hübner, 1825
    crataegella (Linnaeus, 1767) hagtornspinnmal

Heliodinidae Heinemann & Wocke, 1877 Signalmalar

Heliodines Stainton, 1854
    roesella (Linnaeus, 1758) lungrotsmal

Bedelliidae Stainton, 1849 Vindemalar

Bedellia Stainton, 1849
    somnulentella (Zeller, 1847) åkervindemal

Lyonetiidae Stainton, 1854 Rullvingemalar
Cemiostominae Spuler, 1898

Leucoptera Hübner, 1825 - Male genitalia
    lustratella (Herrich-Schäffer, 1855) johannesörtspuckelmal
    lotella (Stainton, 1858) svartspetsad puckelmal
    laburnella (Stainton, 1851) gullregnsmal
    spartifoliella (Hübner, 1813) harrispuckelmal
    lathyrifoliella (Stainton, 1866) backvialspuckelmal
    orobi (Stainton, 1870) gökärtspuckelmal
    malifoliella (O. Costa, 1836) apelpuckelmal
    sinuella Reutti, 1853 asppuckelmal

Lyonetiinae Stainton, 1854

Lyonetia Hübner, 1825 - Male genitalia
    clerkella (Linnaeus, 1758) körsbärslansettmal
    ledi Wocke, 1859 porslansettmal
    prunifoliella (Hübner, 1796) slånlansettmal
    padifoliella (Hübner, 1813) oxbärslansettmal
    pulverulentella Zeller, 1839 videlansettmal

Douglasioidea Heinemann & Wocke, 1876
Douglasiidae Heinemann & Wocke, 1876 Skäckmalar

Tinagma Zeller, 1839 - Male genitalia
    perdicella Zeller, 1839 smultronskäckmal
    dryadis Staudinger, 1872 fjällsippeskäckmal
    ocnerostomella (Stainton, 1850) blåeldskäckmal
    anchusella (Benander, 1936) oxtungeskäckmal
Klimeschia Amsel, 1938
    transversella (Zeller, 1839) timjanskäckmal

Gelechioidea Stainton, 1854
Autostichidae Le Marchand, 1947 Guldfläcksmalar
Symmocinae Gozmány, 1957

Oegoconia Stainton, 1854
    deauratella (Herrich-Schäffer, 1854) vitbandad förnamal
    uralskella Popescu-Gorj & Capuse, 1965 klippförnamal
    novimundi (Busck, 1915) parkförnamal

Holcopogoninae Gozmány, 1967

Holcopogon Staudinger, 1879
    bubulcellus (Staudinger, 1859) hästlortmal

Oecophoridae Bruand, 1850 (Praktmalar)

Bisigna Toll, 1956
    procerella (Denis & Schiffermüller, 1775) hieroglyfpraktmal
Schiffermuelleria Hübner, 1825
    schaefferella (Linnaeus, 1758) kilskriftspraktmal
    grandis (Desvignes, 1842) större praktmal
Denisia Hübner, 1825 - Male genitalia
syn. Buvatina auct - Male genitalia
    stipella (Linnaeus, 1758) ljusgul barrskogspraktmal
    similella (Hübner, 1797) klargul barrskogspraktmal
    stroemella (Fabricius, 1781) silverfläckspraktmal
    obscurella (Brandt, 1937) grå barrskogspraktmal
    albimaculea (Haworth, 1828) vitfläckig praktmal
    luticiliella (Erschoff, 1877) parkpraktmal
Eratophyes Diakonoff, 1975
    amasiella (Herrich-Schäffer, 1854) storfläckspraktmal
Decantha Busck, 1900
    borkhausenii (Zeller, 1839) guldfläckspraktmal
Metalampra Toll, 1956
    cinnamomea (Zeller, 1839) bågpraktmal
Endrosis Hübner, 1825
    sarcitrella (Linnaeus, 1758) vithövdad skräpmal
Hofmannophila Spuler, 1910
    pseudospretella (Stainton, 1849) trepunktsskräpmal
Borkhausenia Hübner, 1825 - Male genitalia
    minutella (Linnaeus, 1758) snedbandad skräpmal
    fuscescens (Haworth, 1828) gråhövdad skräpmal
    luridicomella (Herrich-Schäffer, 1856) gulhövdad skräpmal
Crassa Bruand, 1850 - Male genitalia
    tinctella (Hübner, 1796) gråstjärtad brunpraktmal
    unitella (Hübner, 1796) gulstjärtad brunpraktmal
Batia Stephens, 1834
    internella Jäckh, 1972 större buskpraktmal
    lunaris (Haworth, 1829) mindre buskpraktmal
    lambdella (Donovan, 1793) ärttörnepraktmal
Epicallima Dyar, 1903
    formosella (Denis & Schiffermüller, 1775) snedfläckspraktmal
Esperia Stainton, 1849
    sulphurella (Fabricius, 1775) svavelmal
Oecophora Latreille, 1796
    bractella (Linnaeus, 1758) blågul praktmal
Harpella Schrank, 1802
    forficella (Scopoli, 1763) jättepraktmal

Pleurotinae Herrich-Schäffer, 1855

Pleurota Hübner, 1825
    bicostella (Clerck, 1759) palpljungmal
Aplota Stephens, 1834
    palpella (Haworth, 1828) palpmossmal
    nigricans (Zeller, 1852) klippmossmal

Chimabachidae Heinemann, 1870 (Dagmalar)

Diurnea Haworth, 1811 - Male genitalia
    fagella (Denis & Schiffermüller, 1775) bokvårmal
    lipsiella (Denis & Schiffermüller, 1775) höstdagmal
Dasystoma Curtis, 1833
    salicellus (Hübner, 1796) videvårmal

Lypusidae Herrich-Schäffer, 1857 (Tubmalar)

Lypusa Zeller, 1852
    maurella (Denis & Schiffermüller, 1775) hedsotmal
Agnoea Walsingham, 1907 Male genitalia
    flavifrontella (Denis & Schiffermüller, 1775) försommartubmal
    subochreella (Doubleday, 1859) bokskogstubmal
    latipennella (Jäckh, 1959) bredvingad tubmal
    elsae Svensson, 1982 tallskogstubmal
    josephinae (Toll, 1956) lövskogstubmal
Amphisbatis Zeller, 1870
    incongruella (Stainton, 1849) ljunghedmal

Peleopodidae Hodges, 1974 (Vecklarmalar)

Carcina Hübner, 1825
    quercana (Fabricius, 1775) ekpraktmal

Depressariidae Denis & Schiffermüller, 1775 (Plattmalar)

Semioscopis Hübner, 1825 - Male genitalia
    steinkellneriana (Denis & Schiffermüller, 1775) rönnvårmal
    avellanella (Hübner, 1793) hasselvårmal
    oculella (Thunberg, 1794) björkvårmal
    strigulana (Fabricius, 1787) aspvårmal
Luquetia Leraut, 1991
    lobella (Denis & Schiffermüller, 1775) slånruggmal
Levipalpus Hanneman, 1953
    hepatariellus (Lienig & Zeller, 1846) leverplattmal
Exaeretia Stainton, 1849 - Male genitalia
    allisella Stainton, 1849 gråboplattmal
    praeustella (Rebel, 1917) alvarplattmal
    ciniflonella (Lienig & Zeller, 1846) björkplattmal
Agonopterix Hübner, 1825 - Male genitalia
    ocellana (Fabricius, 1775) sälgplattmal
    liturosa (Haworth, 1811) gulryggad johannesörtplattmal
    hypericella (Hübner, 1817) prydlig johannesörtplattmal
    arctica (Strand, 1902) fjällvideplattmal
    purpurea (Haworth, 1811) mindre morotsplattmal
    conterminella (Zeller, 1839) videplattmal
    scopariella (Heinemann, 1870) harrisbladsplattmal
    atomella (Denis & Schiffermüller, 1775) ginstplattmal
    laterella (Denis & Schiffermüller, 1775) blåklintsplattmal
    subpropinquella (Stainton, 1849) större tistelplattmal
    propinquella (Treitschke, 1835) mindre tistelplattmal
    arenella (Denis & Schiffermüller, 1775) kardborreplattmal
    heracliana (Linnaeus, 1758) flockblomsterplattmal
    quadripunctata (Wocke, 1857) fyrpunktsplattmal
    ciliella (Stainton, 1849) fransplattmal
    curvipunctosa (Haworth, 1811) strandkvanneplattmal
    capreolella (Zeller, 1839) mindre bockrotsplattmal
    assimilella (Treitschke, 1832) harrisskottplattmal
    kaekeritziana (Linnaeus, 1767) klintplattmal
    broennoeensis (Strand, 1920) fjällskäreplattmal
    bipunctosa (Curtis, 1850) ängsskäreplattmal
    pallorella (Zeller, 1839) rödklintsplattmal
    nervosa (Haworth, 1811) rödbrämad harrisplattmal
    alstromeriana (Clerck, 1759) odörtsplattmal
    angelicella (Hübner, 1813) strätteplattmal
    astrantiae (Heinemann, 1870) sårläkeplattmal
    yeatiana (Fabricius, 1781) vattenmärkeplattmal
    selini (Heinemann, 1870) krusfröplattmal
    parilella (Treitschke, 1835) backsiljeplattmal
    multiplicella (Erschoff, 1877) ryssplattmal
Depressaria Haworth, 1811 - Male genitalia
    radiella (Goeze, 1783) palsternacksplattmal
    pimpinellae Zeller, 1839 större bockrotsplattmal
    badiella (Hübner, 1796) dysterplattmal
    daucella (Denis & Schiffermüller, 1775) sprängörtsplattmal
    ultimella Stainton, 1849 bäckmärkeplattmal
    libanotidella Schläger, 1849 större säfferotsplattmal
    pulcherrimella Stainton, 1849 ljusryggad bockrotplattmal
    sordidatella Tengström, 1848 hundkexplattmal
    douglasella Stainton, 1849 ljusryggad morotplattmal
    nemolella Svensson, 1982 gotländsk säfferotplattmal
    leucocephala Snellen, 1884 ljusryggad gråboplattmal
    emeritella Stainton, 1849 renfaneplattmal
    albipunctella (Denis & Schiffermüller, 1775) vitpunkterad plattmal
    olerella Zeller, 1854 ljuspunkterad röllikaplattmal
    chaerophylli Zeller, 1839 hårflokeplattmal
    artemisiae Nickerl, 1862 streckad fältmalörtsplattmal
    silesiaca Heinemann, 1870 nordlig röllikaplattmal
    depressana (Fabricius, 1775) tvåfärgad morotsplattmal
Telechrysis Toll, 1956
    tripuncta (Haworth, 1828) trepunktspraktmal
Hypercallia Stephens, 1829
    citrinalis (Scopoli, 1763) jungfrulinspraktmal
Anchinia Hübner, 1825 - Male genitalia
    daphnella (Denis & Schiffermüller, 1775) större tibastmal
    cristalis (Scopoli, 1763) brun tibastmal

Ethmiidae Busck, 1909 (Sorgmalar)
Cryptolechiinae Meyrick, 1883

Orophia Hübner, 1825
    ferrugella (Denis & Schiffermüller, 1775) blåklockepraktmal

Ethmiinae Busck, 1909

Ethmia Hübner, 1819 - Male genitalia
    dodecea (Haworth, 1828) prickig stenfrömal
    quadrillella (Goeze, 1783) lungörtssorgmal
    pusiella (Linnaeus, 1758) större stenfrömal
    fumidella (Wocke, 1850) tvillingstenfrömal
    terminella T. Fletcher, 1938 gråkantad sorgmal
    pyrausta (Pallas, 1771) ängsrutemal
    bipunctella (Fabricius, 1775) blåeldssorgmal

Cosmopterigidae Heinemann & Wocke, 1876 (Fransmalar)
Antequerinae Hodges, 1978

Pancalia Stephens, 1829 Male genitalia
    leuwenhoekella (Linnaeus, 1761) mindre violbrokmal
    schwarzella (Fabricius, 1798) större violbrokmal
    nodosella (Bruand, 1851) sydlig violbrokmal
Limnaecia Stainton, 1851
    phragmitella Stainton, 1851 kaveldunsfransmal

Cosmopteriginae Heinemann & Wocke, 1876

Eteobalea Hodges, 1962 Male genitalia
    anonymella (Riedl, 1965) fläcksilvermal
    tririvella (Staudinger, 1871) strecksilvermal
Cosmopterix Hübner, 1825 Male genitalia
    zieglerella (Hübner, 1810) humlefransmal
    orichalcea Stainton, 1861 gräsfransmal
    pulchrimella Chambers, 1875 väggörtsfransmal
    scribaiella Zeller, 1850 svart vassfransmal
    lienigiella Lienig & Zeller, 1846 gulgrå vassfransmal

Chrysopeleiinae Moschler, 1916

Sorhagenia Spuler, 1910 Male genitalia
    rhamniella (Zeller, 1839) mindre getapelsbrokmal
    janiszewskae Riedl, 1962 brakvedsbrokmal
    lophyrella (Douglas, 1846) större getapelsbrokmal

Gelechiidae Stainton, 1854 (Stävmalar)
Anacampsinae Bruand, 1851

Stomopteryx Heinemann, 1870
    remisella (Zeller, 1847) gråbrun palpmal
Syncopacma Meyrick, 1925 Male genitalia
    sangiella (Stainton, 1863) motfläckspalpmal
    cinctella (Clerck, 1759) vitfläckspalpmal
    larseniella Gozmány, 1957 större käringtandspalpmal
    wormiella (Wolff, 1958) mindre käringtandspalpmal
    taeniolella (Zeller, 1839) bandpalpmal
    vinella (Bankes, 1898) färgginstmal
    suecicella (Wolff, 1958) ginstpalpmal
    polychromella (Rebel, 1902) mångfärgad palpmal
    karvoneni (Hackman, 1950) vickerpalpmal
Aproaerema Durrant, 1897
    anthyllidella (Hübner, 1813) getväpplingspalpmal
Anacampsis Curtis, 1827 Male genitalia
    populella (Clerck, 1759) aspsobermal
    blattariella (Hübner, 1796) björksobermal
    scintillella (Fischer von Röslerstamm, 1841) solvändesobermal
    temerella (Lienig & Zeller, 1846) videsobermal
    fuscella (Eversmann, 1844) klöversobermal
Mesophleps Hübner, 1825
    silacella (Hübner, 1796) solvändepalpmal
Nothris Hübner, 1825 Male genitalia
    verbascella (Denis & Schiffermüller, 1775) kungsljusmal
    gregerseni Karsholt & Šumpich, 2015 bergskrabbemal
Neofaculta Gozmány, 1955 Male genitalia
    ericetella (Geyer, 1832) ljungstävmal
    infernella (Herrich-Schäffer, 1854) skvattramstävmal
Hypatima Hübner, 1825
    rhomboidella (Linnaeus, 1758) aspbågpalpmal
Anarsia Zeller, 1839 Male genitalia
    lineatella Zeller, 1839 körsbärspalpmal
    spartiella (Schrank, 1802) harrisbuskpalpmal

Dichomeridinae Hampson, 1918

Dichomeris Hübner, 1818 Male genitalia
    alacella (Zeller, 1839) skäcknålmal
    juniperella (Linnaeus, 1761) grå ennålmal
    marginella (Fabricius, 1781) vitkantad ennålmal
    ustalella (Fabricius, 1794) lindnålmal
    derasella (Denis & Schiffermüller, 1775) slånnålmal
    limosella (Schläger, 1849) sandklövernålmal
    rasilella (Herrich-Schäffer, 1854) askgrå nålmal
    latipennella (Rebel, 1937) granblommeknoppmal
Acompsia Hübner, 1825 Male genitalia
    cinerella (Clerck, 1759) gråpalpmal
    subpunctella Svensson, 1966 strandveronikemal
    schmidtiella (Heyden, 1848) ockrapalpmal
Brachmia Hübner, 1825 Male genitalia
    dimidiella (Denis & Schiffermüller, 1775) sandfältspalpmal
    blandella (Fabricius, 1781) ängspalpmal
    inornatella (Douglas, 1850) vasspalpmal
Helcystogramma Zeller, 1877 Male genitalia
    lineolellum (Zeller, 1839) bergrörspalpmal
    lutatellum (Herrich-Schäffer, 1854) kvickrotspalpmal
    rufescens (Haworth, 1828) slåtterpalpmal

Apatetrinae Le Marchand, 1947

Pectinophora Busck, 1917
    gossypiella (Saunderts, 1844) bomullsmal
Pexicopia Common, 1958
    malvella (Hübner, 1805) malvemal
Platyedra Meyrick, 1895
    subcinerea (Haworth, 1828) kattostmal
Dactylotula Cockerell, 1888
    kinkerella (Snellen, 1876) sandrörsflikmal
Chrysoesthia Hübner, 1825 Male genitalia
    drurella (Fabricius, 1775) praktmållemal
    sexguttella (Thunberg, 1794) fläckmållemal
Sitotroga Heinemann, 1870
    cerealella (Olivier, 1788) majsmal

Thiotrichinae Meyrick, 1926

Thiotricha Meyrick, 1886
    subocellea (Stephens, 1834) kungsmyntemal

Anomologinae Meyrick, 1926

Bryotropha Heinemann, 1870 Male genitalia
    terrella (Denis & Schiffermüller, 1775) brun mossmal
    desertella (Douglas, 1850) sandfältsmossmal
    plantariella (Tengström, 1848) gulpalpsmossmal
    boreella (Douglas, 1851) kärrmossmal
    galbanella (Zeller, 1839) vitfjällig mossmal
    purpurella (Zetterstedt, 1839) purpurmossmal
    senectella (Zeller, 1839) franslinjemossmal
    affinis (Haworth, 1828) ljuspunktsmossmal
    basaltinella (Zeller, 1839) storfläckig mossmal
    umbrosella (Zeller, 1839) motfläcksmossmal
    similis (Stainton, 1854) mindre mossmal
Aristotelia Hübner, 1825 Male genitalia
    ericinella (Zeller, 1839) blystrimmig ljungmal
    sp.
    subdecurtella (Stainton, 1859) fackelrosmal
    heliacella (Herrich-Schäffer, 1854) fjällsippefilosofmal
    brizella (Treitschke, 1833) triftfilosofmal
Atremaea Staudinger, 1871
    lonchoptera Staudinger, 1871 kaveldunsmal
Isophrictis Meyrick, 1917 Male genitalia
    striatella (Denis & Schiffermüller, 1775) renfanekorgmal
    anthemidella (Wocke, 1871) prästkragekorgmal
Metzneria Zeller, 1839 Male genitalia
    neuropterella (Zeller, 1839) nättecknad korgmal
    aestivella (Zeller, 1839) spåtistelskorgmal
    lappella (Linnaeus, 1758) kardborrekorgmal
    ehikeella Gozmány, 1954 väddklintskorgmal
    metzneriella (Stainton, 1851) trepunktskorgmal
    aprilella (Herrich-Schäffer, 1854) rödstreckad korgmal
    santolinella (Amsel, 1936) färgkullekorgmal
Apodia Heinemann, 1870
    bifractella (Duponchel, 1843) krisslekorgmal
Ptocheuusa Heinemann, 1870
    inopella (Zeller, 1839) hedblomsterstävmal
Psamathocrita Meirick, 1925
    osseella (Stainton, 1860) hässlestävmal
Argolamprotes Benander, 1945
    micella (Denis & Schiffermüller, 1775) glitterdystermal
Monochroa Heinemann, 1870 Male genitalia
    cytisella (Curtis, 1837) örnbräkensmal
    rumicetella (O. Hofmann, 1868) mindre bergsyredystermal
    sepicolella (Herrich-Schäffer, 1854) större bergsyredystermal
    tenebrella (Hübner, 1817) vitsprötad dystermal
    servella (Zeller, 1839) gullvivedystermal
    conspersella (Herrich-Schäffer, 1854) videörtsdystermal
    tetragonella (Stainton, 1885) strandkrypedystermal
    elongella (Heinemann, 1870) motfläcksdystermal
    inflexella Svensson, 1992 kalkhällsdystermal
    lutulentella (Zeller, 1839) älggräsdystermal
    divisella (Douglas, 1850) svärdsliljemal
    simplicella (Lienig & Zeller, 1846) brun dystermal
    lucidella (Stephens, 1834) knappsävsdystermal
    saltenella (Benander, 1928) fjällängsdystermal
    palustrella (Douglas, 1850) hästskräppedystermal
    arundinetella (Stainton, 1858) starrdystermal
    suffusella (Douglas, 1850) ängsullsdystermal
    ferrea (Frey, 1870) sandhedsdystermal
    hornigi (Staudinger, 1883) pilörtsdystermal
    niphognatha (Gozmány, 1953) fyrpunkterad dystermal
Eulamprotes Bradley, 1971 Male genitalia
    wilkella (Linnaeus, 1758) större silverdystermal
    superbella (Zeller, 1839) mindre silverdystermal
    unicolorella (Duponchel, 1843) enfärgad dystermal
    atrella (Denis & Schiffermüller, 1775) svart dystermal
    immaculatella (Douglas, 1850) klittdystermal
    plumbella (Heinemann, 1870) blydystermal

Gelechiinae Stainton, 1854

Xystophora Wocke, 1876 Male genitalia
    carchariella (Zeller, 1839) backvickermal
    pulveratella (Herrich-Schäffer, 1854) pulvermal
Athrips Billberg, 1820 Male genitalia
    pruinosellus (Lienig & Zeller, 1846) rimfrostsstävmal
    amoenellus (Frey, 1882) praktstävmal
    mouffetellus (Linnaeus, 1758) trystävmal
    tetrapunctellus (Thunberg, 1794) kärrvialsstävmal
Neofriseria Sattler, 1960 Male genitalia
    peliella (Treitschke, 1835) snedfläckad syrastävmal
    singula (Staudinger, 1876) rakfläckad syreatävmal
Prolita Leraut, 1993 Male genitalia
    sexpunctella (Fabricius, 1794) flickstävmal
    solutella (Zeller, 1839) större ginststävmal
Sophronia Hübner, 1825 Male genitalia
    semicostella (Hübner, 1813) rakstreckad näbbmal
    gelidella Nordman, 1941 fjällnäbbmal
    chilonella (Treitschke, 1833) dubbelstreckad näbbmal
    humerella (Denis & Schiffermüller, 1775) bågstreckad näbbmal
    sicariella (Zeller, 1839) sikelstreckad näbbmal
Mirificarma Gozmány, 1955 Male genitalia
    lentiginosella (Zeller, 1839) brun ginststävmal
    mulinella (Zeller, 1839) harrisstävmal
    interrupta (Curtis, 1827) ginststävmal
Aroga Busck, 1914
    velocella (Zeller, 1839) streckad syrastävmal
Filatima Busck, 1914
    incomptella (Herrich-Schäffer, 1854) askfärgad stävmal
    ukrainica Piskunov, 1971 ukrainastävmal
Chionodes Hübner, 1825 Male genitalia
    lugubrellus (Fabricius, 1794) tvåbandad stävmal
    tragicellus (Heyden, 1865) större lärkstävmal
    luctuellus (Hübner, 1793) granskogsstävmal
    violaceus (Tengström, 1848) sandstävmal
    holosericellus (Herrich-Schäffer, 1854) fjällängsstävmal
    nubilellus (Zetterstedt, 1839) dyster stävmal
    continuellus (Zeller, 1839) vithövdad stävmal
    distinctellus (Zeller, 1839) fältstävmal
    electellus (Zeller, 1839) granbarksstävmal
    viduellus (Fabricius, 1794) trebandad stävmal
    fumatellus (Douglas, 1850) rökstävmal
    ignorantellus (Herrich-Schäffer, 1854) gulbandad stävmal
Gelechia Hübner, 1825 Male genitalia
    rhombella (Denis & Schiffermüller, 1775) apelstävmal
    scotinella (Herrich-Schäffer, 1854) slånstävmal
    senticetella (Staudinger, 1859) sydlig enstäppmal
    sabinella (Zeller, 1839) längsstreckad enbuskstävmal
    jakovlevi Krulikowski, 1905 östlig enstäppmal
    sororculella (Hübner, 1817) ringfläckad videstävmal
    muscosella Zeller, 1839 snedstreckad videstävmal
    cuneatella Douglas, 1852 kilfläckstecknad videstävmal
    hippophaella (Schrank, 1802) havtornsmal
    nigra (Haworth, 1828) svart aspstävmal
    turpella (Denis & Schiffermüller, 1775) poppelstävmal
    rhombelliformis Staudinger, 1871 poppelstamsmal
    sestertiella Herrich-Schäffer, 1855 lönnstävmal
Psoricoptera Stainton, 1854 Male genitalia
    gibbosella (Zeller, 1839) mindre höststävmal
    speciosella Teich, 1893 större höststävmal
Gnorimoschema Busck, 1900 Male genitalia
    herbichii (Nowicki, 1864) grå småstävmal
    bodillum Karsholt & Nielsen, 1974 dynsmåstävmal
    epithymellum (Staudinger, 1859) brun småstävmal
    nordlandicolellum (Strand, 1902) nordlig småstävmal
    valesiellum (Staudinger, 1877) mörk småstävmal
    streliciellum (Herrich-Schäffer, 1854) brunfläckig småstävmal
Scrobipalpopsis Janse, 1951
    petasitis (Pfaffenzeller, 1867) fjällskråpsmal
Scrobipalpa Janse, 1951 Male genitalia
    acuminatella (Sircom, 1850) tistelsmåstävmal
    proclivella (Fuchs, 1886) malörtssmåstävmal
    murinella (Duponchel, 1843) kattfotssmåstävmal
    artemisiella (Treitschke, 1833) ljusryggad småstävmal
    pauperella (Heinemann, 1870) kärrtistelssmåstävmal
    clintoni Povolný, 1968 kustsmåstävmal
    reiprichi Povolný, 1984 klippsmåstävmal
    samadensis (Pfaffenzeller, 1870) gulkämpesmåstävmal
    stangei (E. Hering, 1889) sältingssmåstävmal
    salicorniae (E. Hering, 1889) glasörtssmåstävmal
    obsoletella (Fischer von Röslerstamm, 1841) ljusgrå småstävmal
    nitentella (Fuchs, 1902) saltmållesmåstävmal
    costella (Humphreys & Westwood, 1845) fläcksmåstävmal
    ocellatella (Boyd, 1858) ögonsmåstävmal
    atriplicella (Fischer von Röslerstamm, 1841) svart småstävmal
    bryophiloides (Povolný, 1986) lavsmåstävmal
    instabilella (Douglas, 1846) marsksmåstävmal
Scrobipalpula Povolný, 1964 Male genitalia
    psilella (Herrich-Schäffer, 1854) ljuskantad småstävmal
    tussilaginis (Frey, 1867) hästhovssmåstävmal
    diffluella (Frey, 1870) binkesmåstävmal
Phthorimaea Meyrick, 1902
    operculella (Zeller, 1873) potatisstävmal
Tuta Kieffer & Jørgensen, 1910
    absoluta (Meyrick, 1902) tomatmal
Klimeschiopsis Povolny, 1967
    kiningerella (Duponchel, 1843) bergnejlikmal
Caryocolum Gregor & Povolny, 1954 Male genitalia
    fischerellum (Treitschke, 1833) såpnejlikmal
    tischeriellum (Zeller, 1839) backglimsmal
    alsinellum (Zeller, 1868) mindre arvmal
    viscariellum (Stainton, 1855) rödblärearvmal
    vicinellum (Douglas, 1851) smällglimsmal
    amaurellum (M. Hering, 1924) tjärblomstermal
    petryi (O. Hofmann, 1899) såpörtsmal
    cauligenellum (Schmid, 1863) backglimsgallmal
    schleichi (Cristoph, 1872) sandnejlikegallmal
    marmoreum (Haworth, 1828) marmorerad arvmal
    pullatellum (Tengström, 1848) ljusbandad arvmal
    fraternellum (Douglas, 1851) rostfläckig arvmal
    blandellum (Douglas, 1852) svartfläckig buskstjärnblomsmal
    blandelloides Karsholt, 1981 alvararvmal
    proxima (Haworth, 1828) parkarvmal
    blandulellum (Tutt, 1887) svartbandad arvmal
    tricolorellum (Haworth, 1812) trefärgad stjärnblommal
    junctellum (Douglas, 1851) vinterarvmal
    cassellum (Walker, 1864) lundstjärnblomsmal
    petrophila (Preissecker, 1914) klipparvmal
    huebneri (Haworth, 1828) mindre buskstjärnblomsmal
    kroesmanniellum (Herrich-Schäffer, 1854) större buskstjärnblomsmal
Teleiodes Sattler, 1960 Male genitalia
    vulgellus (Denis & Schiffermüller, 1775) hagtornskantmal
    wagae (Nowicki, 1860) hasselkantmal
    saltuum (Zeller, 1839) lärkbarrsmal
    luculellus (Hübner, 1813) ekkantmal
    flavimaculellus (Herrich-Schäffer, 1854) gulfläckskantmal
    sequax (Haworth, 1828) solvändebladmal
Teleiopsis Sattler, 1960
    diffinis (Haworth, 1828) syrabladmal
Xenolechia Meyrick, 1895
    aethiops (Humphreys & Westwood, 1845) sotstävmal
Carpatolechia Capuse, 1964 Male genitalia
    decorella (Haworth, 1828) mångformig ekkantmal
    fugitivella (Zeller, 1839) föränderlig almkantmal
    fugacella (Zeller, 1839) bredvingad almkantmal
    alburnella (Zeller, 1839) vit björkkantmal
    notatella (Hübner, 1813) videkantmal
    proximella (Hübner, 1796) grå björkkantmal
    epomidella (Tengström, 1869) skvattramkantmal
Pseudotelphusa Janse, 1958 Male genitalia
    scalella (Scopoli, 1763) svartvit kantmal
    paripunctella (Thunberg, 1794) parpunktsmal
Altenia Sattler, 1960 Male genitalia
    perspersella (Wocke, 1862) kråkrisstävmal
    scriptella (Hübner, 1796) lönnkantmal
Recurvaria Haworth, 1828 Male genitalia
    nanella (Denis & Schiffermüller, 1775) fruktträdsböjmal
    leucatella (Clerck, 1759) svartvit böjmal
Exoteleia Wallengren, 1881
    dodecella (Linnaeus, 1758) tallskottsmal
Coleotechnites Chambers, 1880
    piceaella (Kearfott, 1903) granbarrminerarmal
Stenolechia Meyrick, 1894
    gemmella (Linnaeus, 1758) ekskottsmal
Parachronistis Meyrick, 1925
    albiceps (Zeller, 1839) hasselknoppsmal

Elachistidae Bruand, 1850 (Gräsmalar)

Perittia Stainton, 1854
syn. Mendesia Joannis, 1902 - Male genitalia
    farinella (Thunberg, 1794) vit gräsmal
    obscurepunctella (Stainton, 1848) töcknig trymal
    herrichiella (Herrich-Schäffer, 1855) vitfläckig trymal
Stephensia Stainton, 1858
    brunnichella (Linnaeus, 1767) bergmyntemal
Elachista Treitschke, 1833 - Male genitalia
syn. Cosmiotes Clemens, 1860 - Male genitalia
syn. Biselachista Traugott-Olsen, 1977
    argentella (Clerck, 1759) silvergräsmal
    pollinariella Zeller, 1839 pollengräsmal
    triatomea (Haworth, 1828) trepunktsgräsmal
    ripula Kaila, 1998 polargräsmal
    subocellea (Stephens, 1834) halvögongräsmal
    dispilella Zeller, 1839 fårsvingelgräsmal
    distigmatella Frey, 1859 tvåpunktsgräsmal
    bruuni Traugott-Olsen, 1990 dyngräsmal
    elsaella Traugott-Olsen, 1988 pudergräsmal
    chrysodesmella Zeller, 1850 gulbandsgräsmal
    obliquella Stainton, 1854 smalbandsgräsmal
    cingillella (Herrich-Schäffer, 1855) skarpbandsgräsmal
    unifasciella (Haworth, 1828) bokskogsgräsmal
    gangabella Zeller, 1850 lundskaftingsgräsmal
    subalbidella Schläger, 1847 gul gräsmal
    adscitella Stainton, 1851 älväxingsgräsmal
    bisulcella (Duponchel, 1843) bergrörsgräsmal
    pullicomella Zeller, 1839 svart vitspetsgräsmal
    littoricola Le Marchand, 1938 kvickrotsgräsmal
    bedellella (Sircom, 1848) grå vitspetsgräsmal
    lugdunensis Frey, 1857 ljus vitspetsgräsmal
    tengstromi Kaila, Bengtsson, Sulc & Junnilainen, 2001 skogsfrylegräsmal
    geminatella (Herrich-Schäffer, 1855) fältfrylegräsmal
    gleichenella (Fabricius, 1781) glänsande frylegräsmal
    quadripunctella (Hübner, 1825) fyrpunktsgräsmal
    tetragonella (Herrich-Schäffer, 1855) lundstarrsgräsmal
    biatomella (Stainton, 1848) tvåpunktsgräsmal
    trapeziella Stainton, 1849 trapetsgräsmal
    imatrella Schantz, 1971 östlig gräsmal
    cinereopunctella (Haworth, 1828) snedpunktsgräsmal
    ornithopodella Frey, 1859 fågelstarrsgräsmal
    saarelai Kaila & Sippola, 2010 öselgräsmal
    kebneella (Traugott-Olsen & Nielsen, 1977) fjällgräsmal
    serricornis Stainton, 1854 mindre kärrgräsmal
    occidentalis Frey, 1882 torrängsgräsmal
    scirpi Stainton, 1887 havssävsgräsmal
    eleochariella Stainton, 1851 ängsullsgräsmal
    utonella Frey, 1856 grusstarrsgräsmal
    albidella Nylander, 1848 tuvsävsgräsmal
    abiskoella Bengtsson, 1977 abiskogräsmal
    poae Stainton, 1855 mannagräsmal
    atricomella Stainton, 1849 svarthövdad gräsmal
    kilmunella Stainton, 1849 myrgräsmal
    leifi Kaila & Sippola, 1992 större gräsmal
    excelsicola Braun, 1948 parasgräsmal
    alpinella Stainton, 1854 fuktängsgräsmal
    diederichsiella E. Hering, 1898 hässlebroddsgräsmal
    compsa Traugott-Olsen, 1974 lundsloksgräsmal
    elegans Frey, 1859 sen piprörsgräsmal
    deriventa Kaila & Mutanen, 2008 tidig piprörsgräsmal
    luticomella Zeller, 1839 gulhövdad gräsmal
    albifrontella (Hübner, 1817) vithövdad gräsmal
    bifasciella Treitschke, 1833 dubbelbandad gräsmal
    tanaella Aarvik & Berggren, 2004 tanagräsmal
    nobilella Zeller, 1839 mindre silverpunktsgräsmal
    apicipunctella Stainton, 1849 större silverpunktsgräsmal
    subnigrella Douglas, 1853 halvsvart gräsmal
    orstadii N. Palm, 1943 backgräsmal
    zernyi Hartig, 1941 nordgräsmal
    eskoi Kyrki & Karvonen, 1984 strandgräsmal
    krogeri Svensson, 1976 älvgräsmal
    nielswolffi Svensson, 1976 bryngräsmal
    pomerana Frey, 1870 sumpgräsmal
    humilis Zeller, 1850 tuvtåtelsgräsmal
    vonschantzi Svensson, 1976 kustgräsmal
    canapennella (Hübner, 1813) gråvingegräsmal
    anserinella Zeller, 1839 gulmarmorerad gräsmal
    maculicerusella Bruand, 1859 rörflensgräsmal
    freyerella (Hübner, 1825) gröegräsmal
    baltica (E. Hering, 1891) gråsvingelsmal
    exactella (Herrich-Schäffer, 1855) kruståtelgräsmal
    stabilella (Stainton, 1858) havsängsgräsmal
    consortella (Stainton, 1851) sandgräsmal

Parametriotidae Capuse, 1971 (Brokmalar)

Blastodacna Wocke, 1876 - Male genitalia
    atra (Haworth, 1828) apelmärgmal
    hellerella (Duponchel, 1838) hagtornsmärgmal
Spuleria O. Hofmann, 1898
    flavicaput (Haworth, 1828) gulhövdad hagtornsbrokmal
Dystebenna Spuler, 1910
    stephensi (Stainton, 1849) ekbrokmal
Chrysoclista Stainton, 1854 - Male genitalia
    linneella (Clerck, 1759) lindbrokmal
    splendida Karsholt, 1997 pilbrokmal
    lathamella T. Fletcher, 1936 sälgbrokmal
Heinemannia Wocke, 1876 - Male genitalia
    laspeyrella (Hübner, 1796) klargul lövängsbrokmal
    festivella (Denis & Schiffermüller, 1775) vitgul lövängsbrokmal

Batrachedridae Heinemann & Wocke, 1876 (Smalvingemalar)

Batrachedra Herrich-Schäffer, 1853 - Male genitalia
    praeangusta (Haworth, 1828) aspsmalvingemal
    pinicolella (Zeller, 1839) tallsmalvingemal

Coleophoridae Hübner, 1825 (Säckmalar)

Augasma Herrich-Schäffer, 1853
    aeratellum (Zeller, 1839) trampörtsmal
Coleophora Hübner, 1822 - Male genitalia
    directella Zeller, 1849 större fältmalörtssäckmal
    expressella Klemensiewicz, 1883 större röllikasäckmal
    carelica Hackman, 1945 östlig röllikasäckmal
    inulae Wocke, 1876 gullinjerad krisslesäckmal
    striatipennella Nylander, 1848 strimmig stjärnblomssäckmal
    algidella Zeller, 1857 ängsfrylesäckmal
    tanaceti Mühlig, 1865 renfanesäckmal
    solitariella Zeller, 1849 skarpringad stjärnblomssäckmal
    hackmani (Toll, 1953) punkterad backglimssäckmal
    dianthi Herrich-Schäffer, 1855 nejliksäckmal
    kyffhusana Petry, 1898 såpörtssäckmal
    silenella Herrich-Schäffer, 1855 sydlig backglimssäckmal
    nutantella Mühlig & Frey, 1857 ljusringad backglimssäckmal
    graminicolella Heinemann, 1876 tjärblomstersäckmal
    paradrymidis Toll, 1949 dvärgsäckmal
    adelogrammella Zeller, 1849 hylsnejlikesäckmal
    saponariella Heeger, 1848 såpnejlikesäckmal
    galbulipennella Zeller, 1838 större backglimssäckmal
    scabrida Toll, 1959 knytlingsäckmal
    follicularis (Vallot, 1802) hampflockelssäckmal
    trochilella (Duponchel, 1842) gullinjerad gullrissäckmal
    gardesanella Toll, 1953 strandmalörtssäckmal
    amellivora Baldizzone, 1979 linjerad gullrissäckmal
    ramosella Zeller, 1849 vitsprötad gullrissäckmal
    peribenanderi Toll, 1943 linjerad tistelsäckmal
    paripennella Zeller, 1839 klintgrönglanssäckmal
    therinella Tengström, 1848 dubbellinjerad tistelsäckmal
    asteris Mühlig, 1864 strandastersäckmal
    albicans Zeller, 1849 ljus malörtssäckmal
    zukowskii Toll, 1959 spöksäckmal
    argentula (Stephens, 1834) mindre röllikasäckmal
    granulatella Zeller, 1849 grå fältmalörtssäckmal
    absinthii Wocke, 1876 absintsäckmal
    artemisicolella Bruand, 1855 gråbosäckmal
    derasofasciella Klimesch, 1952 pältsasäckmal
    deviella Zeller, 1847 saltörtssäckmal
    chrysanthemi O. Hofmann, 1869 renfanekragesäckmal
    succursella Herrich-Schäffer, 1855 grovfjällig malörtssäckmal
    gnaphalii Zeller, 1839 grovfjällig hedblomstersäckmal
    millefolii Zeller, 1849 grovfjällig röllikasäckmal
    squamosella Stainton, 1856 gråbinkesäckmal
    pappiferella O. Hofmann, 1869 kattfotssäckmal
    filaginella Fuchs, 1881 ullörtssäckmal
    virgaureae Stainton, 1857 gullrissäckmal
    saxicolella (Duponchel, 1843) gulgrå mållsäckmal
    sternipennella (Zetterstedt, 1839) större mållesäckmal
    jaernaensis Björklund & Palmqvist, 2002 mindre mållesäckmal
    boreella Benander, 1939 nordsäckmal
    motacillella Zeller, 1849 mållfrösäckmal
    adspersella Benander, 1939 ljus mållesäckmal
    versurella Zeller, 1849 blek mållsäckmal
    vestianella (Linnaeus, 1758) smalvingad mållsäckmal
    atriplicis Meyrick, 1928 kustmållesäckmal
    lassella Staudinger, 1859 vägtågssäckmal
    taeniipennella Herrich-Schäffer, 1855 gullinjerad tågsäckmal
    glaucicolella Wood, 1892 suddig tågsäckmal
    tamesis Waters, 1929 ljussprötad tågsäckmal
    alticolella Zeller, 1849 tvillingtågsäckmal
    maritimella Newman, 1873 strandtågssäckmal
    adjunctella Hodgkinson, 1882 salttågssäckmal
    caespititiella Zeller, 1839 ringtågsäckmal
    otidipennella (Hübner, 1817) dyster frylesäckmal
    antennariella Herrich-Schäffer, 1861 skogsfrylesäckmal
    sylvaticella Wood, 1892 parkfrylesäckmal
    albella (Thunberg, 1788) svartvit säckmal
    lutarea (Haworth, 1828) grå kapselsäckmal
    limoniella (Stainton, 1884) marrispsäckmal
    clypeiferella O. Hofmann, 1871 ribbad mållesäckmal
    squalorella Zeller, 1849 tvåfläckad mållesäckmal
    salicorniae Heinemann & Wocke, 1876 glasörtssäckmal
    lithargyrinella Zeller, 1849 olivfärgad stjärnblomssäckmal
    chalcogrammella Zeller, 1839 silverstreckad säckmal
    siccifolia Stainton, 1856 gulgrå rönnsäckmal
    uliginosella Glitz, 1872 odonsäckmal
    adjectella Herrich-Schäffer, 1861 ljuskantad slånsäckmal
    milvipennis Zeller, 1839 ljuskantad björksäckmal
    alnifoliae Barasch, 1934 ljuskantad alsäckmal
    badiipennella (Duponchel, 1843) vitkantad almsäckmal
    limosipennella (Duponchel, 1843) ljuskantad almsäckmal
    gryphipennella (Hübner, 1796) nyponsäckmal
    hemerobiella (Scopoli, 1763) vattrad rönnsäckmal
    serratella (Linnaeus, 1761) björksäckmal
    spinella (Schrank, 1802) apelsäckmal
    prunifoliae Doets, 1944 körsbärssäckmal
    lutipennella (Zeller, 1838) gul eksäckmal
    flavipennella (Duponchel, 1843) ljuskantad eksäckmal
    spiraeella Rebel, 1916 spireasäckmal
    hydrolapathella M. Hering, 1924 vattenskräppesäckmal
    trigeminella Fuchs, 1881 vitkantad rönnsäckmal
    vulnerariae Zeller, 1839 getväpplingssäckmal
    trifolii (Curtis, 1832) sötväpplingssäckmal
    frischella (Linnaeus, 1758) tidig grönglanssäckmal
    alcyonipennella (Kollar, 1832) sen grönglanssäckmal
    deauratella Lienig & Zeller, 1846 fjällsprötad grönglanssäckmal
    mayrella (Hübner, 1813) klövergrönglanssäckmal
    gallipennella (Hübner, 1796) större sötvedelsäckmal
    discordella Zeller, 1849 käringtandssäckmal
    genistae Stainton, 1847 ginstsäckmal
    svenssoni Baldizzone, 1985 kilstreckad fjällsäckmal
    parthenogenella Stainton, 1850 jungfrusäckmal
    saturatella Stainton, 1850 harrissäckmal
    onobrychiella Zeller, 1849 sandvedelssäckmal
    colutella (Fabricius, 1794) mindre sötvedelssäckmal
    coronillae Zeller, 1849 kronillsäckmal
    conyzae Zeller, 1868 skarplinjerad krisslesäckmal
    brevipalpella Wocke, 1874 större klintsäckmal
    ballotella (Fischer von Röslerstam, 1839) bosyskesäckmal
    ornatipennella (Hübner, 1796) grässäckmal
    lixella Zeller, 1849 sikelsäckmal
    ochrea (Haworth, 1828) solvändesäckmal
    serpylletorum E. Hering, 1889 längsstreckad timjansäckmal
    lineolea (Haworth, 1828) stinksyskesäckmal
    pennella (Denis & Schiffermüller, 1775) strävbladssäckmal
    peri Svensson, 1976 toksäckmal
    arctostaphyli Meder, 1933 mjölonsäckmal
    juncicolella Stainton, 1851 mindre ljungsäckmal
    fuscocuprella Herrich-Schäffer, 1861 mindre grönglanssäckmal
    binderella (Kollar, 1832) brun alsäckmal
    orbitella Zeller, 1849 grå björksäckmal
    lusciniaepennella (Treitschke, 1833) videsäckmal
    idaeella O. Hofmann, 1869 pyrolasäckmal
    vacciniella Herrich-Schäffer, 1861 blåbärsäckmal
    ledi Stainton, 1860 mindre skvattramsäckmal
    plumbella Kanerva, 1941 blygrå säckmal
    vitisella Gregson, 1856 ljusbrun lingonsäckmal
    glitzella O. Hofmann, 1869 blek lingonsäckmal
    murinella Tengström, 1847 musgrå lingonsäckmal
    cornutella Herrich-Schäffer, 1861 porssäckmal
    laricella (Hübner, 1817) sydlig lärcksäckmal
    sibiricella Falkovitsh, 1965 sibirisk lärcksäckmal
    violacea (Ström, 1783) vägtornssäckmal
    potentillae Elisha, 1885 brudbrödsäckmal
    ahenella Heinemann, 1876 trysäckmal
    obscuripalpella Kanerva, 1941 mörk skvattramsäckmal
    thulea Johansson, 1967 hjortronsäckmal
    uniginella Svensson, 1966 fjällsippesäckmal
    albitarsella Zeller, 1849 myntesäckmal
    niveicostella Zeller, 1839 vitkantad timjansäckmal
    pulmonariella Ragonot, 1874 lungörtssäckmal
    anatipennella (Hübner, 1796) pudrad hasselsäckmal
    albidella (Denis & Schiffermüller, 1775) pudrad sälgsäckmal
    kuehnella (Goeze, 1783) vit eksäckmal
    ibipennella Zeller, 1849 brunstreckad eksäckmal
    betulella Heinemann & Wocke, 1877 gulstreckad björksäckmal
    zelleriella Heinemann, 1854 gulspetsad sälgsäckmal
    currucipennella Zeller, 1839 gulstreckad avenbokssäckmal
    pyrrhulipennella Zeller, 1839 kilstreckad ljungsäckmal
    vibicigerella Zeller, 1839 kilstreckad malörtssäckmal
    conspicuella Zeller, 1849 kilstreckad klintsäckmal
    partitella Zeller, 1849 kilstreckad röllikasäckmal
    caelebipennella Zeller, 1839 kilstreckad hedblomstersäckmal

Momphidae Herrich-Schäffer, 1857 (Brokmalar)

Mompha Hübner, 1825 Male genitalia
    conturbatella (Hübner, 1819) svart mjölkebrokmal
    ochraceella (Curtis, 1839) gul dunörtsbrokmal
    lacteella (Stephens, 1834) gråryggsbrokmal
    propinquella (Stainton, 1851) vitryggsbrokmal
    divisella Herrich-Schäffer, 1854 galldunörtsbrokmal
    subbistrigella (Haworth, 1828) bergdunörtbrokmal
    sturnipennella (Treitschke, 1833) gallmjölkebrokmal
    epilobiella (Denis & Schiffermüller, 1775) vinterbrokmal
    langiella (Hübner, 1796) punktbrokmal
    idaei (Zeller, 1839) större mjölkebrokmal
    miscella (Denis & Schiffermüller, 1775) solvändebrokmal
    locupletella (Denis & Schiffermüller, 1775) rödgul brokmal
    terminella (Humphreys & Westwood, 1845) häxörtsbrokmal
    raschkiella (Zeller, 1838) rödfläckig brokmal
    sexstrigella (Braun, 1921) nordlig brokmal

Blastobasidae Meyrick, 1894 (Förnamalar)

Blastobasis Zeller, 1855
    laticolella Rebel, 1940 madeiraförnamal
Asaphocrita Meyrick, 1931
    obsoletella (Krogerus, 1947) finsk förnamal
Hypatopa Walsingham, 1907 Male genitalia
    binotella (Thunberg, 1794) barrskogsförnamal
    inunctella (Zeller, 1839) alskogsförnamal
    segnella (Zeller, 1873) blandskogsförnamal
    phycidella (Zeller, 1839) sydlig förnamal

Stathmopodidae Meyrick, 1913 (Spretmalar)

Stathmopoda Herrich-Schäffer, 1853
    pedella (Linnaeus, 1761) alspretmal

Scythrididae Rebel, 1901 (Korthuvudmalar)

Scythris Hübner, 1825 - Male genitalia
    obscurella (Scopoli, 1763) större glansfältmal
    potentillella (Zeller, 1847) syrafältmal
    cicadella (Zeller, 1839) knavelfätmal
    limbella (Fabricius, 1775) mållefältmal
    knochella (Fabricius, 1794) arvfältmal
    productella (Zeller, 1839) havsstrandsfältmal
    palustris (Zeller, 1855) mossfältmal
    inspersella (Hübner, 1817) svart mjölkefältmal
    noricella (Zeller, 1843) grå mjölkefältmal
    empetrella Karsholt & Nielsen, 1976 kråkrisfältmal
    siccella (Zeller, 1839) sandfältmal
    picaepennis (Haworth, 1828) ögonbrynsfältmal
    disparella (Tengström, 1848) svart ängsfältmal
    fuscopterella Bengtsson, 1977 nordlig fältmal
    laminella (Denis & Schiffermüller, 1775) gråfibblefältmal
    ericivorella (Ragonot, 1881) klockljungsfältmal
    crypta Hannemann, 1961 ginstfältmal
    fuscoaenea (Haworth, 1828) solvändefältmal

Alucitoidea Leach, 1815
Alucitidae Leach, 1815 (Mångfliksmott

Alucita Linnaeus, 1758 Male genitalia
    hexadactyla (Linnaeus, 1758) kaprifolfjädermott
    grammodactyla Zeller, 1841 fältväddsfjädermott
Pterotopteryx Hannemann, 1959
  1. dodecadactyla (Hübner, 1813) tryfjädermott

Pterophoroidea Latreille, 1802
Pterophoridae Latreille, 1802 Fjädermott

Agdistinae Tutt, 1907

Agdistis Hübner, 1825
    adactyla (Hübner, 1819) hedfjädermott
    bennetii (Curtis, 1833) marskfjädermott

Pterophorinae Latreille, 1802

Platyptilia Hübner, 1825 Male genitalia
    gonodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) hästhovsfjädermott
    calodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) gullrisfjädermott
    nemoralis (Zeller, 1852) parkståndsfjädermott
    isodactyla Zeller, 1841 vattenståndsfjädermott
    farfarella Zeller, 1867 korsörtsfjädermott
    tesseradactyla (Linnaeus, 1761) kattfotsfjädermott
Buszkoiana Koçak, 1981
    capnodactyla (Zeller, 1841) pestskråpsfjädermott
Gillmeria Tutt, 1905 Male genitalia
    pallidactyla (Haworth, 1811) röllikafjädermott
    ochrodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) renfanefjädermott
Amblyptilia Hübner, 1825 Male genitalia
    punctidactyla (Haworth, 1811) stormhattsfjädermott
    acanthadactyla (Hübner, 1813) stinksyskefjädermott
Stenoptilodes Zimmermann, 1958
    taprobanes (Felder & Rogenhofer, 1875) havsnarvsfjädermott
Stenoptilia Hübner, 1825 Male genitalia
    pterodactyla (Linnaeus, 1761) teveronikefjädermott
    veronicae Karvonen, 1932 strandveronikefjädermott
    bipunctidactyla (Scopoli, 1763) ängsväddsfjädermott
    inopinata Bigot & picard, 2002 sandfjädermott
    nolckeni (Tengström, 1870) östligt fjädermott
    pelidnodactyla (Stein, 1837) mandelblommefjädermott
    islandica (Staudinger, 1857) tuvbräckefjädermott
    zophodactylus (Duponchel, 1840) arunfjädermott
    pneumonanthes (Büttner, 1880) klockgentianafjädermott
Cnaemidophorus Wallengren, 1862
    rhododactylus (Denis & Schiffermüller, 1775) rosenfjädermott
Marasmarcha Meyrick, 1886
    lunaedactyla (Haworth, 1811) puktörnefjädermott
Oxyptilus Zeller, 1841 Male genitalia
    pilosellae (Zeller, 1841) gråfibblefjädermott
    ericetorum (Stainton, 1851) backfibblefjädermott
    parvidactylus (Haworth, 1811) sandfibblefjädermott
    chrysodactylus (Denis & Schiffermüller, 1775) flockfibblefjädermott
Crombrugghia Tutt, 1907
    distans (Zeller, 1847) klofibblefjädermott
    tristis (Zeller, 1841) mörkt fibblefjädermott
Geina Tutt, 1907
    didactyla (Linnaeus, 1758) humleblomsterfjädermott
Capperia Tutt, 1905
    trichodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) hjärtstillefjädermott
    britanniodactyla (Gregson, 1867) gamanderfjädermott
Buckleria Tutt, 1905
    paludum (Zeller, 1839) sileshårsfjädermott
Pterophorus Schäffer, 1766
    pentadactylus (Linnaeus, 1758) vitt fjädermott
Porrittia Tutt, 1905
    galactodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) kardborrefjädermott
Merrifieldia Tutt, 1905 Male genitalia
    tridactyla (Linnaeus, 1758) fläcksprötat timjanfjädermott
    leucodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) linjesprötat timjanfjädermott
    baliodactyla (Zeller, 1841) kungsmyntefjädermott
Pselnophorus Wallengren, 1881
    heterodactylus müller, 1764) skogssallatsfjädermott
Oidaematophorus Wallengren, 1862 Male genitalia
    lithodactylus (Treitschke, 1833) grått krisslefjädermott
    rogenhoferi (Mann, 1871) gråbinkefjädermott
    vafradactylus Svensson, 1966 brunt krisslefjädermott
Hellinsia Tutt, 1905 Male genitalia
    tephradactyla (Hübner, 1813) treprickigt gullrisfjädermott
    didactylites (Ström, 1783) fibbleblomsfjädermott
    distincta (Herrich-Schäffer, 1855) malörtsfjädermott
    inulae (Zeller, 1852) luddkrisslefjädermott
    carphodactyla (Zeller, 1841) gult krisslefjädermott
    lienigiana (Zeller, 1852) gråbofjädermott
    osteodactyla (Zeller, 1841) gult gullrisfjädermott
Adaina Tutt, 1905
    microdactyla (Hübner, 1813) hampflockelsfjädermott
Calyciphora Kasy, 1960
    albodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) spåtistelfjädermott
Emmelina Tutt, 1905
    monodactyla (Linnaeus, 1758) åkervindefjädermott
    argoteles (Meyrick, 1922) snårvindefjädermott

Schreckensteinioidea Fletcher, 1929
Schreckensteiniidae Fletcher, 1929 Konkavmalar

Schreckensteinia Hübner, 1825
    festaliella (Hübner, 1819) hallonkonkavmal

Epermenioidea Spuler, 1910
Epermeniidae Spuler, 1910 Skärmmalar
Epermeniinae Spuler, 1910
Phaulernis Meyrick, 1895 Male genitalia

    fulviguttella (Zeller, 1839) strätteskärmmal
    dentella (Zeller, 1839) kirskålsskärmmal
Epermenia Hübner, 1825 Male genitalia
    chaerophyllella (Goeze, 1783) smalvingad skärmmal
    aequidentella (E. Hofmann, 1867) punktskärmmal
    illigerella (Hübner, 1813) rödgul kirskålsmal
    falciformis (Haworth, 1828) rödgul strättemal
    farreni (Walsingham, 1894) björnlokeskärmmal
    profugella (Stainton, 1856) bockrotsskärmmal

Ochromolopinae Gaedike, 1966

Ochromolopis Hübner, 1825
    ictella (Bruand, 1851) spindelörtsmal

Urodoidea Kyrki, 1888
Urodidae Kyrki, 1888 (Raspmalar)

Wockia Heinemann, 1870
    asperipunctella (Bruand, 1851) aspraspmal

Choreutoidea Stainton, 1858
Choreutidae Stainton, 1858 (Gnidmalar)

Anthophila Haworth, 1811
    fabriciana (Linnaeus, 1767) bredvingad nässelmal
Prochoreutis Diakonoff & Heppner, 1980 Male genitalia
    myllerana (Fabricius, 1794) glansig frossörtmal
    sehestediana (Fabricius, 1777) brunbandad frossörtmal
    ultimana (Krulikovsky, 1909) vitstreckad gnidmal
    solaris (Ersschoff, 1877) östlig gnidmal
Tebenna Billberg, 1820
    bjerkandrella (Thunberg, 1784) krisslegnidmal
    micalis (Mann, 1857) loppörtsgnidmal
Choreutis Hübner, 1825 Male genitalia
    diana (Hübner, 1822) björkgnidmal
    pariana (Clerck, 1759) apelgnidmal

Tortricoidea Latreille, 1802
Tortricidae Latreille, 1802 (Vecklare
Chlidanotinae Meyrick, 1906

Olindia Guenée, 1845
    schumacherana (Fabricius, 1787) lundskuggvecklare
Isotrias Meyrick, 1895
    rectifasciana (Haworth, 1811) häcksydvecklare

Tortricinae Latreille, 1802

Sparganothis Hübner, 1825 långpalpvecklare Male genitalia
    rubicundana (Herrich-Schäffer, 1856) myrlångpalpvecklare
    praecana (Kennel, 1900) fjällångpalpvecklare
    pilleriana (Denis & Schiffermüller, 1775) tulkörtsvecklare
Ditula Stephens, 1834
    angustiorana (Haworth, 1811) idegransbredvecklare
Epagoge Hübner, 1825
    grotiana (Fabricius, 1781) rostbrun bredvecklare
Paramesia Stephens, 1829
    gnomana (Clerck, 1759) blåbärsbredvecklare
Periclepsis Bradley, 1977
    cinctana (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre vitbandsvecklare
Philedone Hübner, 1825
    gerningana (Denis & Schiffermüller, 1775) fjäderbredvecklare
Capua Stephens, 1834
    vulgana (Frölich, 1828) fållad lövskogsbredvecklare
Philedonides Obraztsov, 1954
    lunana (Thunberg, 1784) vårbredvecklare
Adoxophyes Meyrick, 1881
    orana (Fischer von Röslerstamm, 1834) sommarfruktsvecklare
Pandemis Hübner, 1825 Male genitalia
    cinnamomeana (Treitschke, 1830) vithövdad bredvecklare
    corylana (Fabricius, 1794) hasselbredvecklare
    cerasana (Hübner, 1786) lädergul bredvecklare
    heparana (Denis & Schiffermüller, 1775) leverfärgad bredvecklare
    dumetana (Treitschke, 1835) björnbärsbredvecklare
Argyrotaenia Stephens, 1852
    ljungiana (Thunberg, 1797) tallmossebredvecklare
Clepsis Guenée, 1845 Male genitalia
    nybomi (Hackman, 1950) pärlfläcksvecklare
    senecionana (Hübner, 1819) prickig snedbandsvecklare
    mehli Opheim, 1964 ishavsvecklare
    lindebergi (Krogerus, 1952) vattrad bredvecklare
    rurinana (Linnaeus, 1758) trysnedbandvecklare
    illustrana (Krogerus, 1936) urskogsvecklare
    spectrana (Treitschke, 1830) kärrsnedbandsvecklare
    pallidana (Fabricius, 1776) sandsnedbandsvecklare
    rogana (Guenée, 1845) östlig bredvecklare
    neglectana (Herrich-Schäffer, 1851) smultronsvecklare
    peritana (Clemens, 1860) julstjärnevecklare
    consimilana (Hübner, 1817) fållad askvecklare
Lozotaeniodes Obraztsov, 1954
    formosana (Frölich, 1830) skäckig tallvecklare
Epiphyas Turner, 1927
    postvittana (Walker, 1863) blek fruktvecklare
Aphelia Hübner, 1825 Male genitalia
    viburnana (Denis & Schiffermüller, 1775) olvonbredvecklare
Lozotaenia Stephens, 1829
    forsterana (Fabricius, 1781) skogsbredvecklare
Zelotherses Lederer, 1859
    paleana (Hübner, 1793) timotejbredvecklare
    unitana (Hübner, 1799) sidengrå bredvecklare
Dichelia Guenée, 1845
    histrionana (Frölich, 1828) granbredvecklare
Syndemis Hübner, 1825
    musculana (Hübner, 1799) grå lövträdsbredvecklare
Cacoecimorpha Obraztsov, 1954
    pronubana (Hübner, 1799) tropikbredvecklare
Choristoneura Lederer, 1859 Male genitalia
    diversana (Hübner, 1817) berberisbredvecklare
    hebenstreitella (Müller, 1764) rönnbredvecklare
    albaniana (Walker, 1863) lappbredvecklare
Ptycholomoides Obraztsov, 1954
    aeriferanus (Herrich-Schäffer, 1851) lärkbredvecklare
Ptycholoma Stephens, 1829
    lecheanum (Linnaeus, 1758) blybandsvecklare
Archips Hübner, 1825 Male genitalia
    oporanus (Linnaeus, 1758) tallsommarvecklare
    betulanus (Hübner, 1787) porssommarvecklare
    podanus (Scopoli, 1763) fruktträdssommarvecklare
    crataeganus (Hübner, 1799) hagtornssommarvecklare
    xylosteanus (Linnaeus, 1758) trysommarvecklare
    rosanus (Linnaeus, 1758) häcksommarvecklare
Xerocnephasia Leraut, 1979
    rigana (Sodoffsky, 1829) större vitbandsvecklare
Neosphaleroptera Real, 1953
    nubilana (Hübner, 1799) hagtornsgråvecklare
Doloploca Hübner, 1825
    punctulana (Denis & Schiffermüller, 1775) tryvårvecklare
Exapate Hübner, 1825
    congelatella (Clerck, 1759) höstlångvecklare
Tortricodes Guenée, 1845
    alternella (Denis & Schiffermüller, 1775) vårlångvecklare
Eana Billberg, 1820 Male genitalia
    osseana (Scopoli, 1763) ängsgråvecklare
    argentana (Clerck, 1759) silvergråvecklare
    incanana (Stephens, 1852) mörk gulfläcksgråvecklare
    derivana (La Harpe, 1858) mindre gulfläcksgråvecklare
    penziana (Thunberg, 1891) större gulfläcksgråvecklare
Cnephasia Curtis, 1826 Male genitalia
    incertana (Treitschke, 1835) ljus gråvecklare
    stephensiana (Doubleday, 1849) sensommargråvecklare
    asseclana (Denis & Schiffermüller, 1775) mellangråvecklare
    pasiuana (Hübner, 1799) stäppgråvecklare
    genitalana Pierce & Metcalfe, 1922 småprickig gråvecklare
    alticolana (Herrich-Schäffer, 1851) vattrad gråvecklare
    communana (Herrich-Schäffer, 1851) försommargråvecklare
    longana (Haworth, 1811) gulaktig gråvecklare
Spatalistis Meyrick, 1907
    bifasciana (Hübner, 1787) gulbandad bredvecklare
Tortrix Linnaeus, 1758
    viridana Linnaeus, 1758 ekvecklare
Aleimma Hübner, 1825
    loeflingiana (Linnaeus, 1758) gul ekbredvecklare
Acleris Hübner, 1825 Male genitalia
    holmiana (Linnaeus, 1758) rosensommarvecklare
    forsskaleana (Linnaeus, 1758) lönnbredvecklare
    bergmanniana (Linnaeus, 1758) törnrosvecklare
    comariana (Lienig & Zeller, 1846) jordgubbsvecklare
    laterana (Fabricius, 1794) fläckhöstvecklare
    abietana (Hübner, 1822) granvårvecklare
    maccana (Treitschke, 1835) glansig blåbärsvårvecklare
    sparsana (Denis & Schiffermüller, 1775) lövskogshöstvecklare
    rhombana (Denis & Schiffermüller, 1775) sikelhöstvecklare
    emargana (Fabricius, 1775) inbuktad videhöstvecklare
    effractana (Hübner, 1799) jolsterhöstvecklare
    schalleriana (Linnaeus, 1761) olvonvårvecklare
    lorquiniana (Duponchel, 1835) fackelrosvårvecklare
    umbrana (Hübner, 1799) häggvårvecklare
    cristana (Denis & Schiffermüller, 1775) rosenvårvecklare
    variegana (Denis & Schiffermüller, 1775) vitbrokig rosenhöstvecklare
    aspersana (Hübner, 1818) smultronhöstvecklare
    shepherdana (Stephens, 1852) älggräshöstvecklare
    arcticana (Guenée, 1845) arktisk vårvecklare
    hastiana (Linnaeus, 1758) videvårvecklare
    permutana (Duponchel, 1836) nyponhöstvecklare
    hyemana (Haworth, 1811) ljungvårvecklare
    implexana (Walker, 1863) rostgrå videvårvecklare
    obtusana (Eversmann, 1844) mindre aspvårvecklare
    ferrugana (Denis & Schiffermüller, 1775) glansig bokvårvecklare
    notana (Donovan, 1806) matt björkvårvecklare
    quercinana (Zeller, 1849) brun ekvårvecklare
    kochiella (Goeze, 1783) almvårvecklare
    scabrana (Denis & Schiffermüller, 1775) raspvårvecklare
    logiana (Clerck, 1759) björkvårvecklare
    roscidana (Hübner, 1799) större aspvårvecklare
    literana (Linnaeus, 1758) grön ekvårvecklare
    lipsiana (Denis & Schiffermüller, 1775) småprickig blåbärsvårvecklare
    rufana (Denis & Schiffermüller, 1775) hallonvårvecklare
    fimbriana (Thunberg, 1791) odonvårvecklare
Eulia Hübner, 1825
    ministrana (Linnaeus, 1758) kvällsbredvecklare
Pseudargyrotoza Obraztsov, 1954
    conwagana (Fabricius, 1775) askbredvecklare
Phtheochroa Stephens, 1829 Male genitalia
    inopiana (Haworth, 1811) fältmalörtspraktvecklare
    purpuratella (Geoffroy in Fourcroy, 1785) almgallvecklare
    sodaliana (Haworth, 1811) vägtornsbärsvecklare
    vulneratana (Zetterstedt, 1839) fjällskärepraktvecklare
Cochylimorpha Razowski, 1959 Male genitalia
    hilarana (Herrich-Schäffer, 1851) fältmalörtsgallvecklare
    woliniana (Schleich, 1868) malörtsvecklare
    straminea (Haworth, 1811) svartklintsblomvecklare
    alternana (Stephens, 1834) väddklintsblomvecklare
Phalonidia Le Marchand, 1933 Male genitalia
    gilvicomana (Zeller, 1847) skogssallatsblomvecklare
    curvistrigana (Stainton, 1859) bågbandad blomvecklare
    manniana (Fischer von Röslerstamm, 1839) mynteblomvecklare
    udana (Guenée, 1845) topplösablomvecklare
    affinitana (Douglas, 1846) strandastersblomvecklare
Gynnidomorpha Turner, 1916 Male genitalia
    luridana (Gregson, 1870) kamomillblomvecklare
    vectisana (Humphreys & Westwood, 1845) sältingblomvecklare
    minimana (Caradja, 1916) kärrspireblomvecklare
    permixtana (Denis & Schiffermüller, 1775) rödbrokig blomvecklare
    alismana (Ragonot, 1883) svaltingblomvecklare
Agapeta Hübner, 1822 Male genitalia
    hamana (Linnaeus, 1758) tistelgulvecklare
    zoegana (Linnaeus, 1767) klintgulvecklare
Eupoecilia Stephens, 1829 Male genitalia
    cebrana (Hübner, 1813) hedblomstervecklare
    angustana (Hübner, 1799) ljungblomvecklare
    ambiguella (Hübner, 1799) brakvedsblomvecklare
    sanguisorbana (Herrich-Schäffer, 1856) blodtoppsblomvecklare
Aethes Billberg, 1820 Male genitalia
    hartmanniana (Clerck, 1759) brokig väddblomvecklare
    margaritana (Haworth, 1811) röllikablomvecklare
    deutschiana (Zetterstedt, 1839) svarthöblomvecklare
    triangulana (Treitschke, 1835) strandveronikeblomvecklare
    rutilana (Hübner, 1817) enblomvecklare
    smeathmanniana (Fabricius, 1781) fältblomvecklare
    tesserana (Denis & Schiffermüller, 1775) rutig korgblomvecklare
    dilucidana (Stephens, 1852) strandkvanneblomvecklare
    beatricella (Walsingham, 1898) odörtsblomvecklare
    francillana (Fabricius, 1794) morotsblomvecklare
    fennicana (M. Hering, 1924) strätteblomvecklare
    kyrkii Itämes & Mutanen, 2003 fjällskäreblomvecklare
    cnicana (Westwood, 1854) tistelblomvecklare
    rubigana (Treitschke, 1830) kardborrblomvecklare
    rubiginana (Walsingham, 1903) rostblomvecklare
    kindermanniana (Treitschke, 1830) fältmalörtblomvecklare
Cochylidia Obraztsov, 1956 Male genitalia
    rupicola (Curtis, 1834) hampflockelsvecklare
    subroseana (Haworth, 1811) roströd gullrisvecklare
    richteriana (Fischer von Röslerstamm, 1837) större fältmalörtsrotvecklare
    moguntiana (Rössler, 1864) mindre fältmalörtsrotvecklare
    heydeniana (Herrich-Schäffer, 1851) gråbinkevecklare
    implicitana (Wocke, 1856) mörkbrämad gullrisblomvecklare
Cochylis Treitschke, 1829 Male genitalia
    nana (Haworth, 1811) björkhängevecklare
    roseana (Haworth, 1811) kardväddsblomvecklare
    flaviciliana (Westwood, 1854) röd väddblomvecklare
    epilinana Duponchel, 1842 linvecklare
    hybridella (Hübner, 1813) bitterfibbleblomvecklare
    dubitana (Hübner, 1799) vithövdad korgblomvecklare
    atricapitana (Stephens, 1852) ståndsblomvecklare
    pallidana Zeller, 1847 monkeblomvecklare
    posterana Zeller, 1847 vit korgblomvecklare
Falseuncaria Obraztsov & Swatschek, 1958 Male genitalia
    degreyana (McLachlan, 1869) kustkämpeblomvecklare
    ruficiliana (Haworth, 1811) gullviveblomvecklare

Olethreutinae Walsingham, 1895

Eudemis Hübner, 1825 Male genitalia
    porphyrana (Hübner, 1799) häggrullvecklare
    profundana (Denis & Schiffermüller, 1775) ekrullvecklare
Aterpia Guenée, 1845
    sieversiana (Nolcken, 1870) agmyrvecklare
    chalybeia Falkovitsh, 1966 lysingkärrvecklare
Selenodes Guenée, 1845
    karelica (Tengström, 1875) åkerväddsvecklare
Pseudosciaphila Obraztsov, 1966
    branderiana (Linnaeus, 1758) större aspbrokvecklare
Apotomis Hübner, 1825 Male genitalia
    semifasciana (Haworth, 1811) halvbandad videknoppvecklare
    infida (Heinrich, 1926) helbandad videknoppvecklare
    algidana Krogerus, 1946 nättecknad fjällknoppvecklare
    lemniscatana (Kennel, 1900) smalvingad fjällknoppvecklare
    lineana (Denis & Schiffermüller, 1775) pilknoppvecklare
    inundana (Denis & Schiffermüller, 1775) aspknoppvecklare
    boreana Krogerus, 1946 större brämknoppvecklare
    betuletana (Haworth, 1811) gulanlupen björkknoppvecklare
    turbidana (Hübner, 1825) vitfläckig björkknoppvecklare
    capreana (Hübner, 1817) sälgknoppvecklare
    moestana (Wocke, 1862) vinklad fjällknoppvecklare
    sororculana (Zetterstedt, 1839) mindre brämknoppvecklare
    fraterculana Krogerus, 1946 svart fjällknoppvecklare
    sauciana (Frölich, 1828) svart blåbärsknoppvecklare
    demissana (Kennel, 1900) mörkkantad fjällknoppvecklare
Orthotaenia Stephens, 1829
    undulana (Denis & Schiffermüller, 1775) klubbfläckad brokvecklare
Hedya Hübner, 1825 Male genitalia
    salicella (Linnaeus, 1758) sälgbrokvecklare
    nubiferana (Haworth, 1811) apelknoppvecklare
    pruniana (Hübner, 1799) stenfruktsvecklare
    dimidiana (Clerck, 1759) häggbrokvecklare
    ochroleucana (Frölich, 1828) rosenbrokvecklare
    atropunctana (Zetterstedt, 1839) svartpunktsbovecklare
Celypha Hübner, 1825 Male genitalia
    rufana (Scopoli, 1763) brun grundvecklare
    striana (Denis & Schiffermüller, 1775) maskrosgrundvecklare
    rosaceana (Schläger, 1847) purpurgrundvecklare
    rurestrana (Duponchel, 1843) berggrundvecklare
    flavipalpana (Denis & Schiffermüller, 1775) gulpalpsgrundvecklare
    cespitana (Hübner, 1817) timjangrundvecklare
    woodiana (Barrett, 1882) mistelvecklare
    tiedemanniana (Zeller, 1845) fräkenbrokvecklare
    lacunana (Denis & Schiffermüller, 1775) föränderlig brokvecklare
    siderana (Treitschke, 1835) spireabrokvecklare
    rivulana (Scopoli, 1763) finmönstrad brokvecklare
    aurofasciana (Haworth, 1811) gulbandsvecklare
Capricornia Obraztsov, 1960
    boisduvaliana (Duponchel, 1836) blybandsbrokvecklare
Phiaris Hübner, 1825 Male genitalia
    umbrosana (Freyer, 1842) alkärrsbrokvecklare
    obsoletana (Zetterstedt, 1839) fjällbrokvecklare
    dissolutana (Stange, 1866) vitbandsbrokvecklare
    metallicana (Hübner, 1799) metallbrokvecklare
    schulziana (Fabricius, 1777) ljungbrokvecklare
    turfosana (Herrich-Schäffer, 1851) torvbrokvecklare
    heinrichana (McDunnough, 1927) tajgabrokvecklare
    micana (Denis & Schiffermüller, 1775) mossebrokvecklare
    palustrana (Lienig & Zeller, 1846) hedbrokvecklare
    septentrionana (Curtis, 1835) nordlig brokvecklare
    bipunctana (Fabricius, 1794) blåbärsbrokvecklare
Pristerognatha Obraztsov, 1960
    penthinana guenée, 1845) springkornsrotvecklare
    fuligana (Denis & Schiffermüller, 1775) springkornsstjälkvecklare
Cymolomia Lederer, 1859
    hartigiana (Saxesen, 1840) blyfläckig granvecklare
Argyroploce Hübner, 1825 Male genitalia
    arbutella (Linnaeus, 1758) mjölonbrokvecklare
    aquilonana Karvonen, 1932 fjällbrantsbrokvecklare
    noricana (Herrich-Schäffer, 1851) fjällsippebrokvecklare
    lediana (Linnaeus, 1758) skvattrambrokvecklare
    externa (Eversmann, 1844) pyrolavecklare
    roseomaculana (Herrich-Schäffer, 1851) rosenbandvecklare
    concretana (Wocke, 1862) smalbandvecklare
Stictea Guenée, 1845
    mygindiana (Denis & Schiffermüller, 1775) lingonbrokvecklare
Olethreutes Hübner, 1822
    arcuellus (Clerck, 1759) prydlig brokvecklare
Pseudohermenias Obraztsov, 1960
    abietana (Fabricius, 1787) granbrokvecklare
Piniphila Falkovitsh, 1962
    bifasciana (Haworth, 1811) tallbrokvecklare
Lobesia Guenée, 1845 Male genitalia
    euphorbiana (Freyer, 1842) kärrtörelsskottvecklare
    botrana (Denis & Schiffermüller, 1775) vinskottvecklare
    abscisana (Doubleday, 1849) tistelskottvecklare
    reliquana (Hübner, 1825) spetsvingad skottvecklare
    virulenta Bae & Komai, 1991 trubbvingad skottvecklare
    bicinctana (Duponchel, 1844) fetbladskottvecklare
    littoralis (Humphreys & Westwood, 1845) triftskottvecklare
Endothenia Stephens, 1852 Male genitalia
    oblongana (Haworth, 1811) klintrotvecklare
    marginana (Haworth, 1811) brämrotvecklare
    gentianaeana (Hübner, 1799) gultonad rotvecklare
    nigricostana (Haworth, 1811) stinksyskevecklare
    pullana (Haworth, 1811) knölsyskevecklare
    ustulana (Haworth, 1811) revsugevecklare
    species fuktängsrotvecklare
    ericetana (Humphreys & Westwood, 1845) mindre rotvecklare
    quadrimaculana (Haworth, 1811) större rotvecklare
    hebesana (Walker, 1863) stormhattsrotvecklare
Bactra Stephens, 1834 Male genitalia
    lancealana (Hübner, 1799) tågvecklare
    furfurana (Haworth, 1811) vattrad sumpvecklare
    lacteana Caradja, 1916 tvillingsumpvecklare
    suedana Bengtsson, 1989 strecksumpvecklare
    robustana (Christoph, 1872) havssävvecklare
Eucosmomorpha Obraztsov, 1951
    albersana (Hübner, 1813) snöbärsvecklare
Enarmonia Hübner, 1826
    formosana (Scopoli, 1763) apelbarksvecklare
Ancylis Hübner, 1825 Male genitalia
    unguicella (Linnaeus, 1758) ljungsikelvecklare
    uncella (Denis & Schiffermüller, 1775) gråfläckssikelvecklare
    laetana (Fabricius, 1775) aspsikelvecklare
    kenneli Kuznetsov, 1962 östlig sikelvecklare
    obtusana (Haworth, 1811) trubbsikelvecklare
    comptana (Frölich, 1828) smultronsikelvecklare
    upupana (Treitschke, 1835) almsikelvecklare
    geminana (Donovan, 1806) grårandssikelvecklare
    subarcuana (Douglas, 1847) halvvågssikelvecklare
    diminutana (Haworth, 1811) spetssikelvecklare
    selenana (Guenée, 1845) hagtornssikelvecklare
    unculana (Haworth, 1811) getapelsikelvecklare
    myrtillana (Treitschke, 1830) blåbärssikelvecklare
    apicella (Denis & Schiffermüller, 1775) långsikelvecklare
    rhenana (Müller-Rutz, 1920) plattfläckssikelvecklare
    paludana (Barrett, 1871) kärrvialssikelvecklare
    badiana (Denis & Schiffermüller, 1775) gökärtssikelvecklare
    achatana (Denis & Schiffermüller, 1775) slånsikelvecklare
    mitterbacheriana (Denis & Schiffermüller, 1775) eksikelvecklare
    tineana (Hübner, 1799) björksikelvecklare
Eriopsela Guenée, 1845
    quadrana (Hübner, 1813) röllikarullvecklare
Thiodia Hübner, 1825
    citrana (Hübner, 1799) citronvecklare
Rhopobota Lederer, 1859 Male genitalia
    myrtillana (Humphreys & Westwood, 1845) blåbärshakvecklare
    stagnana (Denis & Schiffermüller, 1775) väddhakvecklare
    ustomaculana (Curtis, 1831) lingonhakvecklare
    naevana (Hübner, 1817) sotfläcksvecklare
Spilonota Stephens, 1829 Male genitalia
    ocellana (Denis & Schiffermüller, 1775) lövträdsknoppvecklare
    laricana (Heinemann, 1863) lärkknoppvecklare
Gibberifera Obraztsov, 1946
    simplana (Fischer von Röslerstamm, 1839) aspbladsvecklare
Epinotia Hübner, 1825 Male genitalia
    sordidana (Hübner, 1824) dyster alrullvecklare
    caprana (Fabricius, 1798) större viderullvecklare
    trigonella (Linnaeus, 1758) vitfläckig björkrullvecklare
    indecorana (Zetterstedt, 1839) dvärgbjörksrullvecklare
    brunnichana (Linnaeus, 1767) umbrarullvecklare
    maculana (Fabricius, 1775) fläckig asprullvecklare
    solandriana (Linnaeus, 1758) föränderlig rullvecklare
    abbreviana (Fabricius, 1794) almrullvecklare
    nemorivaga (Tengström, 1848) mjölonminerarvecklare
    granitana (Herrich-Schäffer, 1851) granitvecklare
    signatana (Douglas, 1845) häggskottsvecklare
    cruciana (Linnaeus, 1761) prydlig videvecklare
    gimmerthaliana (Lienig & Zeller, 1846) prydlig odonvecklare
    mercuriana (Frölich, 1828) prydlig fjällsippevecklare
    immundana (Fischer von Röslerstamm, 1839) alhängevecklare
    crenana (Hübner, 1817) smal videvecklare
    nanana (Treitschke, 1835) dvärgbarrvecklare
    demarniana (Fischer von Röslerstamm, 1839) björkrullvecklare
    subocellana (Donovan, 1806) mindre viderullvecklare
    tetraquetrana (Haworth, 1811) björkgallvecklare
    pygmaeana (Hübner, 1799) vårgranvecklare
    subsequana (Haworth, 1811) silvergranstoppvecklare
    tenerana (Denis & Schiffermüller, 1775) alknoppvecklare
    ramella (Linnaeus, 1758) grenrullvecklare
    nigricana (Herrich-Schäffer, 1851) silvergransknoppvecklare
    rubiginosana (Herrich-Schäffer, 1851) rödspetsad tallvecklare
    pusillana (Peyerimhoff, 1863) silvergransbarrvecklare
    tedella (Clerck, 1759) granbarrvecklare
    fraternana (Haworth, 1811) silvergransminerarvecklare
    bilunana (Haworth, 1811) dubbelmånrullvecklare
    nisella (Clerck, 1759) mångformig aspvecklare
    cinereana (Haworth, 1811) asphängevecklare
Zeiraphera Treitschke, 1829 Male genitalia
    griseana (Hübner, 1799) lärkträdsvecklare
    rufimitrana (Herrich-Schäffer, 1851) rödhövdad silvergransvecklare
    ratzeburgiana (Saxesen, 1840) granskottvecklare
    isertana (Fabricius, 1794) ekklockvecklare
Crocidosema Zeller, 1847
    plebejana (Zeller, 1847) kattostfrövecklare
Pelochrista Lederer, 1859 Male genitalia
    caecimaculana (Hübner, 1799) rödklintsrotvecklare
    mollitana (Zeller, 1847) krisslerotvecklare
    infidana (Hübner, 1824) fältmalörtsrotvecklare
    guentheri (Tengström, 1869) arktisk frövecklare
    huebneriana (Lienig & Zeller, 1846) månskärerotvecklare
Eucosma Hübner, 1823 Male genitalia
    guentheri (Tengström, 1869) arktisk frövecklare
    obumbratana (Lienig & Zeller, 1846) fettistelfrövecklare
    scorzonerana (Benander, 1942) svinrotsvecklare
    cana (Haworth, 1811) tistelfrövecklare
    hohenwartiana (Denis & Schiffermüller, 1775) rödklintsfrövecklare
    fulvana (Stephens, 1834) väddklintsfrövecklare
    flavispecula Kuznetsov, 1964 gulspegelsvecklare
    balatonana (Osthelder, 1937) bitterfibblefrövecklare
    campoliliana (Denis & Schiffermüller, 1775) ståndsfrövecklare
    aemulana (Schläger, 1849) mindre gullrisfrövecklare
    rubescana (Constant, 1895) strandastervecklare
    tripoliana (Barrett, 1880) strandastersfrövecklare
    lacteana (Treitschke, 1835) mjölkfrövecklare
    krygeri (Rebel, 1937) strandmalörtsgallvecklare
    metzneriana (Treitschke, 1830) större malörtsskottvecklare
    messingiana (Fischer von Röslerstamm, 1839) gul rotvecklare
    wimmerana (Treitschke, 1835) grå fältmalörtsgallvecklare
    conterminana (Guenée, 1845) sallatsfrövecklare
    aspidiscana (Hübner, 1817) brun gullrisfrövecklare
    pupillana (Clerck, 1759) malörtsstjälkvecklare
    saussureana (Benander, 1928) fjällskärefrövecklare
    suomiana (A. Hoffmann, 1893) östlig gullrisfrövecklare
Gypsonoma Meyrick, 1895 Male genitalia
    minutanum (Hübner, 1799) silverpoppelbladvecklare
    dealbanum (Frölich, 1828) hagtornsbladvecklare
    oppressanum (Treitschke, 1835) poppelknoppvecklare
    socianum (Haworth, 1811) aspskottvecklare
    nitidulanum (Lienig & Zeller, 1846) videhakvecklare
    acerianum (Duponchel, 1843) poppelskottvecklare
Epiblema Hübner, 1825 Male genitalia
    sticticana (Fabricius, 1794) hästhovsstjälkvecklare
    scutulana (Denis & Schiffermüller, 1775) större tistelstjälkvecklare
    cirsiana (Zeller, 1843) mindre tistelstjälkvecklare
    foenella (Linnaeus, 1758) gråbostjälkvecklare
    costipunctana (Haworth, 1811) ståndsrotvecklare
    junctana (Herrich-Schäffer, 1856) krisslevecklare
    grandaevana (Lienig & Zeller, 1846) hästhovsrotvecklare
    graphana (Treitschke, 1835) röllikastjälkvecklare
    simploniana (Duponchel, 1835) fjällskälkvecklare
    similana (Denis & Schiffermüller, 1775) sydlig stjälkvecklare
    inulivora (Meyrick, 1932 krisslestjälkvecklare
Notocelia Hübner, 1825 Male genitalia
    cynosbatella (Linnaeus, 1758) större nyponvecklare
    tetragonana (Stephens, 1834) mörk rosenvecklare
    uddmanniana (Linnaeus, 1758) björnbärsvecklare
    roborana (Denis & Schiffermüller, 1775) större rosenvecklare
    incarnatana (Hübner, 1800) mindre rosenvecklare
    rosaecolana (Doubleday, 1850) blek rosenvecklare
    trimaculana (Haworth, 1811) hagtornsskottvecklare
Pseudococcyx Swatschek, 1958 Male genitalia
    posticana (Zetterstedt, 1839) gråblå tallvecklare
    turionella (Linnaeus, 1758) tallknoppsvecklare
Retinia Guenée, 1845 Male genitalia
    resinella (Linnaeus, 1758) hartsgallvecklare
    perangustana (Snellen, 1883) lärkkottsvecklare
Gravitarmata Obraztsov, 1946
    margarotana (Heinemann, 1863) silvergransskottvecklare
Rhyacionia Hübner, 1825 Male genitalia
    buoliana (Denis & Schiffermüller, 1775) blek tallskottvecklare
    pinicolana (Doubleday, 1849) mosaiktallvecklare
    pinivorana (Lienig & Zeller, 1846) gråbrun tallvecklare
    duplana (Hübner, 1813) tallplantsvecklare
    logaea Durrant, 1911 hårsprötad tallvecklare
Corticivora Clarke, 1951
    piniana (Herrich-Schäffer, 1851) dvärgtallvecklare
Clavigesta Obraztsov, 1946
    purdeyi (Durrant, 1911) tallbarrsvecklare
Dichrorampha Guenée, 1845 Male genitalia
    plumbana (Scopoli, 1763) mörk röllikarotvecklare
    sedatana Busck, 1906 gulfjällig renfanerotvecklare
    aeratana (Pierce & Metcalfe, 1915) svartstreckad rotvecklare
    consortana Stephens, 1852 prästkragsstjälkvecklare
    cinerascens (Danilevski, 1948) mindre röllikarotvecklare
    acuminatana (Lienig & Zeller, 1846) spetsigvingad rotvecklare
    sylvicolana (Heinemann, 1863) nysörtsrotvecklare
    simpliciana (Haworth, 1811) gråborotvecklare
    sequana (Hübner, 1799) vithakad röllikarotvecklare
    heegerana (Duponchel, 1843) halvmånrotvecklare
    senectana Guenée, 1845 grågul alvarrotvecklare
    incognitana (Kremky & Maslowski, 1933) grå röllikarotvecklare
    vancouverana McDunnough, 1935 rödtonad röllikarotvecklare
    flavidorsana Knaggs, 1867 gulhakad renfanerotvecklare
    alpinana (Treitshke, 1830) pprästkragsrotvecklare
    petiverella (Linnaeus, 1758) gulhakad röllikarotvecklare
    plumbagana (Treitshke, 1830) ljus röllikarotvecklare
    obscuratana (Wolff, 1955) obskyr renfanerotvecklare
    agilana (Tengström, 1848) mindre röllikarotvecklare
Cydia Hübner, 1825 Male genitalia
    nigricana (Fabricius, 1794) ärtvecklare
    oxytropidis (Martini, 1912) vedelvecklare
    succedana (Denis & Schiffermüller, 1775) käringtandsvecklare
    albipicta (Sauter, 1968) vit backvecklare
    medicaginis (Kuznetsov, 1962) lusernvecklare
    microgrammana (Guenée, 1845) puktörnevecklare
    duplicana (Zetterstedt, 1839) enbarksvecklare
    cognatana (Barrett, 1874) kvartsmåntallbarkvecklare
    illutana (Herrich-Schäffer, 1851) svart granborrvecklare
    conicolana (Heylaerts, 1874) svarttallkottvecklare
    corollana (Hübner, 1823) aspbarkvecklare
    coniferana (Saxesen, 1840) tarrbarkvecklare
    indivisa (Danilevsky, 1963) grankådvecklare
    cosmophorana (Treitschke, 1835) tallkådvecklare
    strobilella (Linnaeus, 1758) grankottsvecklare
    pactolana (Zeller, 1840) granbarksvecklare
    grunertiana (Ratzeburg, 1868) lärkbarksvecklare
    millenniana (Adamczewski, 1967) lärkgallvecklare
    zebeana (Ratzeburg, 1840) lärkkådvecklare
    pomonella (Linnaeus, 1758) äpplevecklare
    servillana (Duponchel, 1836) sälggallvecklare
    leguminana (Lienig & Zeller, 1846) almbarksvecklare
    cornucopiae (Tengström, 1869) aspskogsvecklare
    deshaisiana (Lucas, 1858) hoppande böna
    splendana (Hübner, 1799) mindre ekollonvecklare
    fagiglandana (Zeller, 1841) bokollonvecklare
    amplana (Hübner, 1799) större ekollonvecklare
    inquinatana (Hübner, 1799) lönnfruktsvecklare
Selania Stephens, 1834
    leplastriana (Curtis, 1831) kålvecklare
Lathronympha Meyrick, 1926
    strigana (Fabricius, 1775) johannesörtsvecklare
Thaumatotibia Zacher, 1915
  1. leucotreta (Meyrick, 1913) knätofsvecklare
Grapholita Treitschke, 1829 Male genitalia
    fissana (Frölich, 1828) dubbelmånvecklare
    compositella (Fabricius, 1775) klövervecklare
    pallifrontana (Lienig & Zeller, 1846) sötvedelsvecklare
    aureolana (Tengström, 1848) fjällvedelsvecklare
    caecana (Schläger, 1849) skogsklövervecklare
    discretana (Wocke, 1861) humlevecklare
    gemmiferana (Treitschke, 1835) backvialsvecklare
    lunulana (Denis & Schiffermüller, 1775) månfläcksvecklare
    orobana (Treitschke, 1830) vickervecklare
    jungiella (Clerck, 1759) majvecklare
    andabatana (Wolff, 1957) rönnvecklare
    lobarzewskii (Nowicki, 1860) trädgårdsvecklare
    injectiva (Heinrich, 1926) bredbandsvecklare
    molesta (Busck, 1916) aprikosvecklare
    funebrana (Treitschke, 1835) plommonvecklare
    tenebrosana (Duponchel, 1843) mindre nyponvecklare
    janthinana (Duponchel, 1835) hagtornsbärvecklare
Pammene Hübner, 1825 Male genitalia
    splendidulana (Guenée, 1845) glanssolvecklare
    luculentana (Kuznetsov, 1962) praktsolvecklare
    ignorata Kuznetsov, 1968 lindsolvecklare
    insulana (Guenée, 1845) aspsolvecklare
    giganteana (Peyerimhoff, 1863) smalvingad eksolvecklare
    argyrana (Hübner, 1799) mindre eksolvecklare
    suspectana (Lienig & Zeller, 1846) asksolvecklare
    albuginana (Guenée, 1845) ekgallssolvecklare
    clanculana (Tengström, 1869) dvärgbjörkssolvecklare
    obscurana (Stephens, 1834) mörk björksolvecklare
    fasciana (Linnaeus, 1761) ekollonsolvecklare
    herrichiana (Heinemann, 1854) bokollonsolvecklare
    agnotana Rebel, 1914 hagtornsolvecklare
    luedersiana (Sorhagen, 1885) odonsolvecklare
    rhediella (Clerck, 1759) rödspetsad solvecklare
    populana (Fabricius, 1787) videsolvecklare
    spiniana (Duponchel, 1843) slånsolvecklare
    regiana (Zeller, 1849) kungssolvecklare
    trauniana (Denis & Schiffermüller, 1775) naverlönnssolvecklare
    aurita Razovski, 1992 guldsolvecklare
    germmana (Hübner, 1799) svart eksolvecklare
    ochsenheimeriana (Lienig & Zeller, 1846) gransolvecklare
    aurana (Fabricius, 1775) guldfläcksvecklare
    gallicana (Guenée, 1845) palsternacksvecklare
Strophedra Herrich-Schäffer, 1853 Male genitalia
    weirana (Douglas, 1850) bokbladsvecklare
    nitidana (Fabricius, 1794) ekbladsvecklare

Zygaenoidea Latreille, 1809
Limacodidae Duponchel, 1845 Snigelspinnare

Apoda Haworth, 1809
    limacodes (Hufnagel, 1766) större snigelspinnare
Heterogenea Knoch, 1783
    asella (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre snigelspinnare
Phobetron Hübner, 1825
    hipparchia (Cramer, 1777) banansnigelspinnare
Acharia Hübner, 1819
    stimulea (Clemens, 1860) arekasnigelspinnare

Zygaenidae Latreille, 1809 Bastardsvärmare
Procridinae Boisduval, 1828

Rhagades Wallengren, 1863
    pruni (Denis & Schiffermüller, 1775) myrmetallvinge
Adscita Retzius, 1783
    statices (Linnaeus, 1758) ängsmetallvinge

Zygaeninae Latreille, 1809

Zygaena Fabricius, 1775
    minos (Denis & Schiffermüller, 1775) klubbsprötad bastardsvärmare
    purpuralis (Brünnich, 1763) timjanbastardsvärmare
    exulans (Hohenwarth & Reiner, 1792) fjällbastardsvärmare
    osterodensis Reiss, 1921 smalsprötad bastardsvärmare
    viciae (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre bastardsvärmare
    filipendulae (Linnaeus, 1758) sexfläckig bastardsvärmare
    lonicerae (Scheven, 1777) bredbrämad bastardsvärmare
    trifolii (Esper, 1783) käringtandsbastardsvärmare

Cossoidea Leach, 1815
Cossidae Leach, 1815 Träfjärilar
Cossinae Leach, 1815

Cossus Fabricius, 1793
    cossus (Linnaeus, 1758) större träfjäril
Acossus Dyar, 1905
    terebra (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre träfjäril

Zeuzerinae Boisduval, 1828

Zeuzera Latreille, 1804
    pyrina (Linnaeus, 1761) blåfläckig träfjäril
Phragmataecia Newman, 1850
    castaneae (Hübner, 1790) vassborrare

Sesiidae Boisduval, 1845 Glasvingar
Tinthiinae Le Cerf, 1917

Pennisetia Dehne, 1850
    hylaeiformis (Laspeyres, 1801) hallonglasvinge

Sesiinae Boisduval, 1845

Sesia Fabricius, 1775
    apiformis (Clerck, 1759) större poppelglasvinge
    bembeciformis (Hübner, 1806) bålgetingsglasvinge
Eusphecia Le Cerf, 1937
    melanocephala (Dalman, 1816) mindre poppelglasvinge
Paranthrene Hübner, 1819
    tabaniformis (Rottemburg, 1775) svart poppelglasvinge
Synanthedon Hübner, 1819
    scoliaeformis (Borkhausen, 1789) dolkstekelglasvinge
    mesiaeformis (Herrich & Schäffer, 1846) alglasvinge
    spheciformis (Denis & Schiffermüller, 1775) rovstekelglasvinge
    culiciformis (Linnaeus, 1758) myggglasvinge
    polaris (Staudinger, 1877) högnordisk glasvinge
    aurivillii Lampa, 1883 fjällglasvinge
    formicaeformis (Esper, 1783) myrlik glasvinge
    flaviventris (Staudinger, 1883) krypvideglasvinge
    andrenaeformis (Laspeyres, 1801) olvonglasvinge
    soffneri Špatenka, 1983 tryglasvinge
    vespiformis (Linnaeus, 1761) ekglasvinge
    myopaeformis (Borkhausen, 1789) äppelglasvinge
    tipuliformis (Clerck, 1759) vinbärsglasvinge
Bembecia Hübner, 1819
    ichneumoniformis (Denis & Schiffermüller, 1775) vickerglasvinge
Pyropteron Newman, 1832
    muscaeformis (Esper, 1783) triftglasvinge
Chamaesphecia Spuler, 1910
    pr.aerifrons (Zeller, 1847) kryddglasvinge

Papilionoidea Latreille, 1802
Papilionidae Latreille, 1802 Riddarfjärilar
Parnassiinae Duponchel, 1835

Parnassius Linnaeus, 1758
    mnemosyne (Linnaeus, 1758) mnemosynefjäril
    apollo (Linnaeus, 1758) apollofjäril

Papilioninae Latreille, 1802

Iphiclides Hübner, 1819
    podalirius (Linnaeus, 1758) segelfjäril
Papilio Linnaeus, 1758
    machaon Linnaeus, 1758 makaonfjäril

Hesperiidae Latreille, 1809 Tjockhuvudfjärilar
Pyrginae Burmeister, 1878

Erynnis Schrank, 1801
    tages (Linnaeus, 1758) skogsvisslare
Pyrgus Hübner, 1819
    andromedae (Wallengren, 1853) blomvisslare
    centaureae (Rambur, 1839) myrvisslare
    malvae (Linnaeus, 1758) smultronvisslare
    armoricanus (Oberthür, 1910) backvisslare
    alveus (Hübner, 1803) kattunvisslare
    serratulae (Rambur, 1839) fingerörtsvisslare

Heteropterinae Aurivillius, 1925

Heteropterus Duméril, 1806
    morpheus (Pallas, 1771) spegelsmygare
Carterocephalus Lederer, 1852
    palaemon (Pallas, 1771) gulfläckig glanssmygare
    silvicolus (Meigen, 1829) svartfläckig glanssmygare

Hesperiinae Latreille, 1809

Thymelicus Hübner, 1819
    lineola (Ochsenheimer, 1808) mindre tåtelsmygare
    sylvestris (Poda, 1761) större tåtelsmygare
Hesperia Fabricius, 1793
    comma (Linnaeus, 1758) silversmygare
Ochlodes Scudder, 1872
    sylvanus (Esper, 1788) ängssmygare

Pieridae Duponchel, 1835 Vitfjärilar
Dismorphiinae Schatz, 1887

Leptidea Billberg, 1820
    sinapis (Linnaeus, 1758) skogsvitvinge
    juvernica Williams, 1946 ängsvitvinge

Pierinae Duponchel, 1835

Anthocharis Boisduval, et al. 1833
    cardamines (Linnaeus, 1758) aurorafjäril
Euchloe Hübner, 1819
    ausonia (Hübner, 1804) svartkantad vitfjäril
Aporia Hübner, 1819
    crataegi (Linnaeus, 1758) hagtornsfjäril
Pieris Schrank, 1801
    brassicae (Linnaeus, 1758) kålfjäril
    rapae (Linnaeus, 1758) rovfjäril
    napi (Linnaeus, 1758) rapsfjäril
Pontia Fabricius, 1807
    chloridice (Hübner, 1813) bergvitfjäril
    edusa (Fabricius, 1777) grönfläckig vitfjäril
    callidice Hübner, 1813 alpvitfjäril

Coliadinae Swainson, 1827

Colias Fabricius, 1807
    tyche (Böber, 1812) fjällhöfjäril
    palaeno (Linnaeus, 1758) svavelgul höfjäril
    crocea (Geoffroy in Fourcroy, 1785) rödgul höfjäril
    hecla Lefèbvre, 1836 högnordisk höfjäril
    hyale (Linnaeus, 1758) ljusgul höfjäril
    alfacariensis Ribbe, 1905 sydlig höfjäril
Gonepteryx Leach, 1815
    rhamni (Linnaeus, 1758) citronfjäril

Nymphalidae Swainson, 1827 Praktfjärilar
Danainae Boisduval, 1833

Danaus Kluk, 1780
    plexippus (Linnaeus, 1758) monark
Opsiphanes Doubleday, 1849
    tamarindi Felder, 1861 tamarindfjäril
Satyrinae Boisduval, 1833

Lasiommata Westwood, 1841
    megera (Linnaeus, 1767) svingelgräsfjäril
    petropolitana (Fabricius, 1787) berggräsfjäril
    maera (Linnaeus, 1758) vitgräsfjäril
Kirinia Moore, 1893
    roxelana (Cramer, 1777) större gräsjäril
Pararge Hübner, 1819
    aegeria (Linnaeus, 1758) kvickgräsfjäril
Lopinga Moore, 1893
    achine (Scopoli, 1763) dårgräsfjäril
Coenonympha Hübner, 1819
    tullia (Müller, 1764) starrgräsfjäril
    glycerion (Linnaeus, 1761) darrgräsfjäril
    arcania (Borkhausen, 1788) pärlgräsfjäril
    hero (Linnaeus, 1761) brun gräsfjäril
    pamphilus (Linnaeus, 1758) kamgräsfjäril
Erebia Dalman, 1816
    ligea (Linnaeus, 1758) skogsgräsfjäril
    euryale (Esper, 1805) östlig gräsfjäril
    embla (Thunberg, 1791) gulringad gräsfjäril
    disa (Thunberg, 1791) disas gräsfjäril
    medusa (Denis & Schiffermüller, 1775) högnordisk gräsfjäril
    pandrose (Borkhausen, 1788) fjällgräsfjäril
Hyponephele Muschamp, 1915
    lycaon (Kühn, 1774) hedgräsfjäril
Aphantopus Wallengren, 1853
    hyperantus (Linnaeus, 1758) luktgräsfjäril
Maniola Schrank, 1801
    jurtina (Linnaeus, 1758) slåttergräsfjäril
Pyronia Hübner, 1819
    tithonus (Linnaeus, 1768) buskgräsfjäril
Hipparchia Fabricius, 1807
    semele (Linnaeus, 1758) sandgräsfjäril
    hermione (Linnaeus, 1764) mindre bandgräsfjäril
Melanargia Meigen, 1828
    galathea (Linnaeus, 1758) schackbräde
Chazara Moore, 1893
    briseis (Linnaeus, 1764) vitbandad gräsfjäril
Oeneis Hübner, 1819
    norna (Thunberg, 1791) myrgräsfjäril
    bore (Schneider, 1792) tundragräsfjäril
    jutta (Hübner, 1806) tallgräsfjäril

Heliconiinae Swainson, 1827

Boloria Moore, 1900
    napaea (Hoffmansegg, 1804) fjällpärlemorfjäril
    aquilonaris (Stichel, 1908) myrpärlemorfjäril
    eunomia (Esper, 1799) svartringlad pärlemorfjäril
    selene (Denis & Schiffermüller, 1775) brunfläckig pärlemorfjäril
    dia (Linnaeus, 1767) violett pärlemorfjäril
    euphrosyne (Linnaeus, 1758) prydlig pärlemorfjäril
    chariclea (Schneider, 1794) arktisk pärlemorfjäril
    freija (Thunberg, 1791) frejas pärlemorfjäril
    polaris (Boisduval, 1828) högnordisk pärlemorfjäril
    thore (Hübner, 1803) bäckpärlemorfjäril
    frigga (Thunberg, 1791) friggas pärlemorfjäril
    improba (Butler, 1877) dvärgpärlemorfjäril
    titania (Esper, 1793) lundpärlemorfjäril
Issoria Hübner, 1819
    lathonia (Linnaeus, 1758) storfläckig pärlemorfjäril
Brenthis Hübner, 1819
    ino (Rottemburg, 1775) älggräspärlemorfjäril
Argynnis Fabricius, 1807
    laodice (Pallas, 1771) skuggpärlemorfjäril
    aglaja (Linnaeus, 1758) ängspärlemorfjäril
    adippe (Denis & Schiffermüller, 1775) skogspärlemorfjäril
    niobe (Linnaeus, 1758) hedpärlemorfjäril
    paphia (Linnaeus, 1758) silverstreckad pärlemorfjäril

Limenitidinae Behr, 1864

Limenitis Fabricius, 1807
    populi (Linnaeus, 1758) aspfjäril
    camilla (Linnaeus, 1764) tryfjäril

Charaxinae Guenée, 1865

Charaxes Ochsenheimer, 1816
    jasius (Linnaeus, 1766) pascha

Apaturinae Boisduval, 1840

Apatura Fabricius, 1807
    iris (Linnaeus, 1758) sälgskimmerfjäril
    ilia (Denis & Schiffermüller, 1775) aspskimmerfjäril

Nymphalinae Swainson, 1827

Araschnia Hübner, 1819
    levana (Linnaeus, 1758) kartfjäril
Vanessa Fabricius, 1807
    atalanta (Linnaeus, 1758) amiral
    cardui (Linnaeus, 1758) tistelfjäril
Aglais Dalman, 1816
syn.Inachis Hübner, 1819
    io (Linnaeus, 1758) påfågelöga
    urticae (Linnaeus, 1758) nässelfjäril
Nymphalis Kluk, 1780
    antiopa (Linnaeus, 1758) sorgmantel
    polychloros (Linnaeus, 1758) körsbärsfuks
    xanthomelas (Denis & Schiffermüller, 1775) videfuks
    vaualbum (Denis & Schiffermüller, 1775) aspfuks
Polygonia Hübner, 1819
    c-album (Linnaeus, 1758) vinbärsfuks
Anartia Hübner, 1819
    fatima (Fabricius, 1793) bandad påfågelfjäril
Euphydryas Scudder, 1872
    iduna (Dalman, 1816) lappnätfjäril
    maturna (Linnaeus, 1758) asknätfjäril
    aurinia (Rottemburg, 1775) väddnätfjäril
Melitaea Fabricius, 1807
    cinxia (Linnaeus, 1758) ängsnätfjäril
    diamina (Lang, 1789) sotnätfjäril
    britomartis Assmann, 1847 veronikanätfjäril
    athalia (Rottemburg, 1775) skogsnätfjäril

Riodinidae Grote, 1895 Metallmärken
Riodininae Grote, 1895

Hamearis Hübner, 1819
    lucina (Linnaeus, 1758) gullvivefjäril

Lycaenidae Leach, 1815 Juvelvingar
Lycaeninae Leach, 1815

Lycaena Fabricius, 1807
    phlaeas (Linnaeus, 1761) mindre guldvinge
    helle (Denis & Schiffermüller, 1775) violett guldvinge
    dispar Haworth, 1803 kärrguldvinge
    virgaureae (Linnaeus, 1758) vitfläckig guldvinge
    tityrus (Poda, 1761) sotguldvinge
    alciphron (Rottemburg, 1775) ametistguldvinge
    hippothoe (Linnaeus, 1761) violettkantad guldvinge

Theclinae Swainson, 1831

Thecla Fabricius, 1807
    betulae (Linnaeus, 1758) eldsnabbvinge
Favonius Sibatani & Ito, 1942
    quercus (Linnaeus, 1758) eksnabbvinge
Callophrys Billberg, 1820
    rubi (Linnaeus, 1758) grönsnabbvinge
Satyrium Scudder, 1876
    w-album (Knoch, 1782) almsnabbvinge
    pruni (Linnaeus, 1758) busksnabbvinge
    ilicis (Esper, 1779) krattsnabbvinge

Polyommatinae Swainson, 1827

Lampides Hübner, 1819
    boeticus (Linnaeus, 1767) långsvansad blåvinge
Cacyreus Butler, 1898
    marshalli Butler, 1898 trädgårdsblåvinge
Cupido Schrank, 1801
    minimus (Fuessly, 1775) mindre blåvinge
Everes Hübner, 1819
    argiades (Pallas, 1771) kortsvansad blåvinge
Celastrina Tutt, 1906
    argiolus (Linnaeus, 1758) tosteblåvinge
Scolitantides Hübner, 1819
    orion (Pallas, 1771) fetörtsblåvinge
    vicrama (Moore, 1865) åsblåvinge
Glaucopsyche Scudder, 1872
    alexis (Poda, 1761) klöverblåvinge
Maculinea Eecke, 1915
    arion (Linnaeus, 1758) svartfläckig blåvinge
    alcon (Denis & Schiffermüller, 1775) alkonblåvinge
Plebejus Kluk, 1780
    argus (Linnaeus, 1758) ljungblåvinge
    idas (Linnaeus, 1761) hedblåvinge
    argyrognomon (Bergsträsser, 1779) kronärtsblåvinge
Agriades Hübner, 1819
    optilete (Knoch, 1781) violett blåvinge
    aquilo (Boisduval, 1832) högnordisk blåvinge
Albulina Tutt, 1909
    orbitulus (Prunner, 1798) fjällvickerblåvinge
Eumedonia Forster, 1938
    eumedon (Esper, 1780) brun blåvinge
Aricia Reichenbach, 1817
    agestis (Denis & Schiffermüller, 1775) rödfläckig blåvinge
    artaxerxes (Fabricius, 1793) midsommarblåvinge
    nicias (Meigen, 1830) turkos blåvinge
Cyaniris Dalman, 1816
    semiargus (Rottemburg, 1775) ängsblåvinge
Polyommatus Latreille, 1804
    dorylas (Denis & Schiffermüller, 1775) väpplingblåvinge
    amandus (Schneider, 1792) silverblåvinge
    icarus (Rottemburg, 1775) puktörneblåvinge

Pyraloidea Latreille, 1809
Pyralidae Latreille, 1809 Solmott
Galleriinae Zeller, 1848

Aphomia Hübner, 1825
syn. Melissoblaptes Zeller, 1839
    sociella (Linnaeus, 1758) humlemott
    zelleri Joannis, 1932 sandflymott
Paralipsa Butler, 1879
    gularis (Zeller, 1877) kakaomott
Corcyra Ragonot, 1885
    cephalonica (Stainton, 1866) korintmott
Achroia Hübner, 1819
    grisella (Fabricius, 1794) mindre vaxmott
Galleria Fabricius, 1798
    mellonella (Linnaeus, 1758) större vaxmott

Pyralinae Latreille, 1802

Synaphe Hübner, 1825
    punctalis (Fabricius, 1775) spetsvingat mossmott
Pyralis Linnaeus, 1758 Male genitalia
    regalis (Denis & Schiffermüller, 1775) kungligt ljusmott
    lienigialis (Zeller, 1843) brunt ljusmott
    farinalis (Linnaeus, 1758) mjölmott
Aglossa Latreille, 1796
    caprealis (Hübner, 1809) gödselmott
    pinguinalis (Linnaeus, 1758) fettmott
Hypsopygia Hübner, 1825
    costalis (Fabricius, 1775) högstjärtsmott
    glaucinalis (Linnaeus, 1758) herkulesmott
Endotricha Zeller, 1847
    flammealis (Denis & Schiffermüller, 1775) krattmott

Phycitinae Zeller, 1839

Anerastia Hübner, 1825
    lotella (Hübner, 1813) rödgrått gräsrotsmott
Cryptoblabes Zeller, 1847
    bistriga (Haworth, 1811) tvåstrimmigt almott
    gnidiella (Millière, 1867) citrusmott
Oncocera Stephens, 1829 Male genitalia
    semirubella (Scopoli, 1763) käringtandsmott
Laodamia Ragonot, 1888
    faecella (Zeller, 1839) björkskogsmott
Rhodophaea Guenée, 1845 Male genitalia
    formosa (Haworth, 1811) almmolnmott
Sciota Hulst, 1888 Male genitalia
    fumella (Eversmann, 1844) östligt molnmott
    lucipetella (Jalava, 1978) gulaktigt molnmott
    hostilis (Stephens, 1834) aspmolnmott
    adelphella (Fischer von Röslerstamm, 1836) vitpilsmott
    rhenella (Zincken, 1818) svartbandat molnmott
Salebriopsis Hannemann, 1965
    albicilla (Herrich-Schäffer, 1849) vithövdat molnmott
Pempelia Hübner, 1825
    palumbella (Denis & Schiffermüller, 1775) jungfrulinsmott
Gymnancyla Hübner, 1825
    canella (Denis & Schiffermüller, 1775) sodaörtsmott
Selagia Hübner, 1825 Male genitalia
    argyrella (Denis & Schiffermüller, 1775) silverglansmott
    spadicella (Hübner, 1796) kastanjebrunt glansmott
Phycita Curtis, 1828
    roborella (Denis & Schiffermüller, 1775) gråbrunt ekbladsmott
Dioryctria Zeller, 1846 Male genitalia
    sylvestrella (Ratzeburg, 1840) tallbarksmott
    schuetzeella Fuchs, 1899 granbarrsmott
    simplicella Heinemann, 1863 tallknoppsmott
    abietella (Denis & Schiffermüller, 1775) grankottsmott
Etiella Zeller, 1839
    zinckenella (Treitschke, 1832) tropikärtmott
Catastia Hübner, 1825 Male genitalia
    marginea (Denis & Schiffermüller, 1775) guldfransmott
    kistrandella Opheim, 1963 stenblocksmott
Elegia Ragonot, 1887
    similella (Zincken, 1818) ekmolnmott
Ortholepis Ragonot, 1887 Male genitalia
    betulae (Goeze, 1778) björkbladsmott
    vacciniella (Lienig & Zeller, 1846) blåbärsmott
Pyla Grote, 1882
syn. Matilella Leraut, 2001
    fusca (Haworth, 1811) svartbrunt ljungmott
Pima Hulst, 1888
    boisduvaliella (Guenée, 1845) strandvialsmott
Khorassania Amsel, 1951
    compositella (Treitschke, 1835) alvarmolnmott
Delplanqueia Leraut, 2001
    dilutella (Denis & Schiffermüller, 1775) brunt timjansmott
Pempeliella Caradja, 1916 (Timjansmott Male genitalia
    ornatella (Denis & Schiffermüller, 1775) brokigt timjansmott
Psorosa Zeller, 1846
    nucleolella (Möschler, 1866) kärnmott
Nephopterix Hübner, 1825
    angustella (Hübner, 1796) benvedsmott
Hypochalcia Hübner, 1825
    ahenella (Denis & Schiffermüller, 1775) större backmott
Acrobasis Zeller, 1839 Male genitalia
syn. Conobathra Meyrick, 1886 Male genitalia
syn. Trachycera Ragonot, 1893 Male genitalia
    tumidana (Denis & Schiffermüller, 1775) bergekbladsmott
    repandana (Fabricius, 1798) skogeksbladmott
    suavella (Zincken, 1818) snedbandat slånmott
    advenella (Zincken, 1818) rönnbladsmott
    marmorea (Haworth, 1811) marmorerat slånmott
    sodalella Zeller, 1848 grått ekbladsmott
    consociella (Hübner, 1813) mindre ekbladsmott
    obtusella (Hübner, 1813) fruktträdsmott
Episcythrastis Meyrick, 1937
    tetricella (Denis & Schiffermüller, 1775) hedmott
Eurhodope Hübner, 1825 Male genitalia
    rosella (Scopoli, 1763) rosenmott
    cirrigerella (Zincken, 1818) åkerväddsmott
Myelois Hübner, 1825
    circumvoluta (Geoffroy in Fourcroy, 1785) märgmott
Apomyelois Heinrich, 1956
    bistriatella (Hulst, 1887) skiktdynemott
    ceratoniae (Zeller, 1839) karatmott
Zophodia Hübner, 1825
    grossulariella (Zincken, 1818) krusbärsmott
Polopeustis Ragonot, 1893
    altensis (Wocke, 1862) blågrått fjällmott
Eccopisa Walker, 1863
    effractella Zeller, 1848 hakvingemott
Assara Walker, 1863
    terebrella (Zincken, 1818) granfrömott
Euzophera Zeller, 1867 Male genitalia
    pinguis (Haworth, 1811) askbarkmott
    bigella (Zeller, 1848) vitbandat sotmott
    cinerosella (Zeller, 1839) malörtsmott
    fuliginosella (Heinemann, 1865) björkrörmott
Nyctegretis Zeller, 1848
    lineana (Scopoli, 1786) gråborotmott
Ancylosis Zeller, 1839 Male genitalia
    cinnamomella (Duponchel, 1836) kanelmott
    oblitella (Zeller, 1839) marskmott
Homoeosoma Curtis, 1833 Male genitalia
    sinuellum (Fabricius, 1794) grobladsrotmott
    nebulellum (Denis & Schiffermüller, 1775) molnkorgmott
    nimbellum (Duponchel, 1837) grått korgmott
Phycitodes Hampson, 1917 Male genitalia
    maritima (Tengström, 1848) vitkantat korgmott
    binaevella (Hübner, 1813) storpunktskorgmott
    lacteella (Rotschild, 1915) vitt korgmott
    saxicola (Vaughan, 1870) vinkelkorgmott
    albatella (Ragonot, 1887) triangelkorgmott
Vitula Ragonot, 1887 Male genitalia
    edmandsii (Zincken, 1818) humlebomott
    biviella (Zeller, 1848) tallhängemott
Plodia Guenée, 1845
    interpunctella (Hübner, 1813) indiskt mjölmott
Ephestia Guenée, 1845 Male genitalia
    kuehniella Zeller, 1879 kvarnmott
    mistralella (Millière, 1874) kråkrismott
    elutella (Hübner, 1796) hömott
    unicolorella Staudinger, 1881 förnamott
Cadra Walker, 1864
    cautella (Walker, 1863) kortvingat fruktmott
    figulilella (Gregson, 1871) smalvingat fruktmott
    calidella (Guenée, 1845) russinmott

Crambidae Latreille, 1802 Gräsmott
Schoenobiinae Duponchel, 1846

Schoenobius Duponchel, 1836
    gigantellus (Denis & Schiffermüller, 1775) större sävmott
Donacaula Meyrick, 1890 Male genitalia
    forficella (Thunberg, 1794) saxsävmott
    mucronella (Denis & Schiffermüller, 1775) spetssävmott

Acentropinae Stephens, 1836

Elophila Hübner, 1825
    nymphaeata (Linnaeus, 1758) näckrosmott
Acentria Stephens, 1829
    ephemerella (Denis & Schiffermüller, 1775) vattenmott
Cataclysta Hübner, 1825
    lemnata (Linnaeus, 1758) andmatsmott
Parapoynx Hübner, 1825
    stratiotata (Linnaeus, 1758) vattenaloemott
    bilinealis Snellen, 1876 rödbrämat akvariemott
Nymphula Schrank, 1802
    nitidulata (Hufnagel, 1767) dammott

Crambinae Latreille, 1810

Euchromius Guenée, 1845
    ocelleus (Haworth, 1811) immigrantgräsmott
Chilo Zincken, 1817
    phragmitella (Hübner, 1810) större vassmott
    luteellus (Motschulsky, 1866) mindre vassmott
Pseudobissetia Bleszynski, 1959
    terrestrella (Christoph, 1885) sumpmott
Calamotropha Zeller, 1863
    paludella (Hübner, 1824) kaveldunsmott
    aureliella (Fischer von Röslerstamm, 1841) guldlinjemott
Chrysoteuchia Hübner, 1825
    culmella (Linnaeus, 1758) trädgårdsgräsmott
Crambus Fabricius, 1798 Male genitalia
    pascuellus (Linnaeus, 1758) haggräsmott
    silvellus (Hübner, 1813) skogsgräsmott
    uliginosellus Zeller, 1850 sumpgräsmott
    ericellus (Hübner, 1813) ljunggräsmott
    alienellus (Germar & Kaulfuss, 1817) tallmyrsgräsmott
    heringiellus Herrich-Schäffer, 1848 svartbrunt gräsmott
    pratellus (Linnaeus, 1758) tandgräsmott
    lathoniellus (Zincken, 1817) fältgräsmott
    hamellus (Thunberg, 1788) spetsgräsmott
    perlellus (Scopoli, 1763) silvergräsmott
Agriphila Hübner, 1825 Male genitalia
    deliella (Hübner, 1813) svartstrimmigt gräsmott
    tristella (Denis & Schiffermüller, 1775) dystergräsmott
    inquinatella (Denis & Schiffermüller, 1775) grässkottmott
    latistria (Haworth, 1811) långstreckat gräsmott
    aeneociliella (Eversmann, 1844) silverkantsmott
    selasella (Hübner, 1813) strandgräsmott
    straminella (Denis & Schiffermüller, 1775) halmgult gräsmott
    poliella (Treitschke, 1832) smalvingegräsmott
    biarmica (Tengström, 1865) fjällmyrsgräsmott
    geniculea (Haworth, 1811) knägräsmott
Catoptria Hübner, 1825 Male genitalia
    permutatella (Herrich-Schäffer, 1848) bandat silvergräsmott
    osthelderi (Lattin, 1950) sydligt silvergräsmott
    conchella (Denis & Schiffermüller, 1775) gulbrunt gräsmott
    mytilella (Hübner, 1805) huldregräsmott
    pinella (Linnaeus, 1758) silverfläckat gräsmott
    permiaca (Petersen, 1924) östligt gräsmott
    margaritella (Denis & Schiffermüller, 1775) pärlgräsmott
    furcatella (Zetterstedt, 1839) fjällgräsmott
    fulgidella (Hübner, 1813) vitstrimmigt sandgräsmott
    maculalis (Zetterstedt, 1839) fläckat myrgräsmott
    falsella (Denis & Schiffermüller, 1775) hällmarksgräsmott
    verella (Zincken, 1817) lövskogsgräsmott
    lythargyrella (Hübner, 1796) glänsande sandgräsmott
Thisanotia Hübner, 1825
    chrysonuchella (Scopoli, 1763) bågbandsgräsmott
Pediasia Hübner, 1825 Male genitalia
    fascelinella (Hübner, 1813) linjerat gräsmott
    luteella (Denis & Schiffermüller, 1775) ljusribbat gräsmott
    truncatella (Zetterstedt, 1839) mossegräsmott
    contaminella (Hübner, 1796) gräsmattemott
    aridella (Thunberg, 1788) saltängsgräsmott
Platytes Guenée, 1845 Male genitalia
    cerussella (Denis & Schiffermüller, 1775) dvärggräsmott
    alpinella (Hübner, 1813) sandmott

Scopariinae Duponchel, 1846 Ugglemott

Scoparia Haworth, 1811 Male genitalia
    pyralella (Denis & Schiffermüller, 1775) skarptecknat ugglemott
    conicella (La Harpe, 1855) bokskogsugglemott
    ancipitella (La Harpe, 1855) askgrått ugglemott
    ambigualis (Treitschke, 1829) föränderligt ugglemott
    subfusca Haworth, 1811 hästhovsugglemott
    basistrigalis Knaggs, 1866 ekskogsugglemott
Gesneria Hübner, 1825
    centuriella (Denis & Schiffermüller, 1775) större ugglemott
Eudonia Billberg, 1820 Male genitalia
syn. Dipleurina Chapman, 1912
syn. Witlesia Chapman, 1912
    lacustrata (Panzer, 1804) hagtornsugglemott
    murana (Curtis, 1827) murugglemott
    delunella (Stainton, 1849) kvadratugglemott
    alpina (Curtis, 1850) nordugglemott
    laetella (Zeller, 1846) vitt ugglemott
    aequalis Kyrki & Svensson, 1986 tajgaugglemott
    truncicolella (Stainton, 1849) stamugglemott
    mercurella (Linnaeus, 1758) molnugglemott
    sudetica (Zeller, 1839) snedbandat ugglemott
    pallida (Curtis, 1827) blekt ugglemott

Heliothelinae Amsel, 1961

Heliothela Guenée, 1854
    wulfeniana (Scopoli, 1763) svart violmott

Glaphyriinae Forbes, 19232

Evergestis Hübner, 1825 Male genitalia
    frumentalis (Linnaeus, 1761) flammigt senapsmott
    forficalis (Linnaeus, 1758) kålmott
    extimalis (Scopoli, 1763) molnbrämat senapsmott
    limbata (Linnaeus, 1767) löktravmott
    pallidata (Hufnagel, 1767) sommargyllensmott
    aenealis (Denis & Schiffermüller, 1775) bergsenapsmott
Hellula Guenée, 1854
    undalis (Fabricius, 1781) våglinjemott

Odontiinae Guenée, 1845

Metaxmeste Hübner, 1825 Male genitalia
    phrygialis (Hübner, 1796) fjällhedmott
    schrankiana (Hochenwarth, 1785) kalkfjällsmott
Cynaeda Hübner, 1825
syn. Epascestria Hübner, 1825
    dentalis (Denis & Schiffermüller, 1775) tandmott
    pustulalis (Hübner, 1823) oxtungegallmott
Atralata Sylvén, 1947
    albofascialis (Treitschke, 1829) krisslesorgmott
Eurrhypis Hübner, 1825
    pollinalis (Denis & Schiffermüller, 1775) ginstmott

Spilomelinae Guenée, 1845

Udea Guenée, 1845 Male genitalia
    ferrugalis (Hübner, 1796) vandrarängsmott
    fulvalis (Hübner, 1809) brunt ängsmott
    lutealis (Hübner, 1809) blekgult ängsmott
    prunalis (Denis & Schiffermüller, 1775) plommonängsmott
    inquinatalis (Lienig & Zeller, 1846) myrängsmott
    accolalis (Zeller, 1867) bymott
    nebulalis (Hübner, 1796) dimmigt ängsmott
    decrepitalis (Herrich-Schäffer, 1848) bräkenängsmott
    olivalis (Denis & Schiffermüller, 1775) kvadratmott
    hamalis (Thunberg, 1788) blåbärsljusmott
Patania Moore, 1888
    ruralis (Scopoli, 1763) större nässelmott
Mecyna Doubleday, 1849
    flavalis (Denis & Schiffermüller, 1775) gyllenängsmott
Agrotera Schrank, 1802
    nemoralis (Scopoli, 1763) avenboksmott
Diasemia Hübner, 1825
    reticularis (Linnaeus, 1761) bokstavsmott
Diasemiopsis Munroe, 1957
    ramburialis (Duponchel, 1834) kåltropikmott
Duponchelia Zeller, 1874
    fovealis (Zeller, 1847) tandsydmott
Spoladea Guenée, 1854
    recurvalis (Fabricius, 1775) spenatmott
Cydalima Lederer, 1863
    perspectalis (Walker, 1859) buxbomsmott
Palpita Hübner, 1808
    vitrealis (Rossi, 1794) vitt sydmott
Parotis Hübner, 1831
    marinata (Fabricius, 1784) smaragdmott
Synclera Lederer, 1863
    traducalis (Zeller, 1852) brokigt sydmott
Dolicharthria Stephens, 1834
    punctalis (Denis & Schiffermüller, 1775) punktmott
Antigastra Lederer, 1863
    catalaunalis (Duponchel, 1833) nattsländemott
Sameodes Zeller, 1874
    cancellalis (Zeller, 1852) fläckbandsmott
Nomophila Hübner, 1825
    noctuella (Denis & Schiffermüller, 1775) nattflymott
Herpetogramma Lederer, 1863
    licarsisalis (Walker, 1859) golfbanemott

Pyraustinae Metrick, 1890

Loxostege Hübner, 1825 Male genitalia
    turbidalis (Treitschke, 1829) fältmalörtsmott
    sticticalis (Linnaeus, 1761) betmott
    commixtalis (Walker, 1866) myrljusmott
    manualis (Geyer, 1832) alvarljusmott
    ephippialis (Zetterstedt, 1839) fjällängsljusmott
Ecpyrrhorrhoe Hübner, 1826
    rubiginalis (Hübner, 1796) rödgult ängsmott
Pyrausta Schrank, 1802 Male genitalia
    cingulata (Linnaeus, 1758) gördelljusmott
    sanguinalis (Linnaeus, 1767) blodrött ljusmott
    despicata (Scopoli, 1763) grobladsljusmott
    porphyralis (Denis & Schiffermüller, 1775) porfyrljusmott
    aurata (Scopoli, 1763) guldljusmott
    purpuralis (Linnaeus, 1758) purpurljusmott
    ostrinalis (Hübner, 1796) dubbelbandat ljusmott
    nigrata (Scopoli, 1763) svart ljusmott
    aerealis (Hübner, 1793) sandfältsljusmott
Uresiphita Hübner, 1825
    gilvata (Fabricius, 1794) gulvingat ginstmott
Nascia Curtis, 1835
    cilialis (Hübner, 1796) jättestarrsmott
Sitochroa Hübner, 1825 Male genitalia
    palealis (Denis & Schiffermüller, 1775) morotsmott
    verticalis (Linnaeus, 1758) tistelängsmott
Anania Hübner, 1823 Male genitalia
    coronata (Hufnagel, 1767) flädermott
    crocealis (Hübner, 1796) guldgult krisslemott
    funebris (Ström, 1768) vitfläckigt ängsmott
    fuscalis (Denis & Schiffermüller, 1775) kovallmott
    hortulata (Linnaeus, 1758) vitt nässelmott
    lancealis (Denis & Schiffermüller, 1775) lansmott
    perlucidalis (Hübner, 1809) åkertistelsmott
    stachydalis (Germar, 1821) stinksyskemott
    terrealis (Treitschke, 1829) mörkbrämat gullrismott
    verbascalis (Denis & Schiffermüller, 1775) kungsljusmott
Sclerocona Meyrick, 1890
    acutella (Eversmann, 1842) vassvingemott
Psammotis Hübner, 1825
    pulveralis (Hübner, 1796) pudrat ängsmott
Ostrinia Hübner, 1825 Male genitalia
    quadripunctalis (Denis & Schiffermüller, 1775) fyrpunktsmott
    palustralis (Hübner, 1796) vattenskräppemott
    nubilalis (Hübner, 1796) majsmott
Paratalanta Meyrick, 1890 Male genitalia
    pandalis (Hübner, 1825) spensligt ängsmott
    hyalinalis (Hübner, 1796) sidengult ängsmott

Drepanoidea Boisduval, 1828
Drepanidae Boisduval, 1828 Sikelvingar
Thyatirinae Smith, 1893

Thyatira Ochsenheimer, 1816
    batis (Linnaeus, 1758) fläckig hallonspinnare
Habrosyne Hübner, 1821
    pyritoides (Hufnagel, 1766) bandad hallonspinnare
Tethea Ochsenheimer, 1816
    ocularis (Linnaeus, 1767) rödaktig blekmaskspinnare
    or (Denis & Schiffermüller, 1775) poppelblekmaskspinnare
Tetheella Werny, 1966
    fluctuosa (Hübner, 1803) svartgrå blekmaskspinnare
Ochropacha Wallengren, 1871
    duplaris (Linnaeus, 1761) björkblekmaskspinnare
Cymatophorina Spuler, 1908
    diluta (Denis & Schiffermüller, 1775) ekblekmaskspinnare
Polyploca Hübner, 1821
    ridens (Fabricius, 1787) ekgulhornspinnare
Achlya Billberg, 1820
    flavicornis (Linnaeus, 1758) björkgulhornspinnare

Drepaninae Boisduval, 1828

Falcaria Haworth, 1809
    lacertinaria (Linnaeus, 1758) tandad sikelvinge
Watsonalla Minet, 1985
    binaria (Hufnagel, 1767) eksikelvinge
    cultraria (Fabricius, 1775) boksikelvinge
Drepana Schrank, 1802
    curvatula (Borkhausen, 1790) brun sikelvinge
    falcataria (Linnaeus, 1758) ockragul sikelvinge
Sabra Bode, 1907
    harpagula (Esper, 1786) vasspetsad sikelvinge
Cilix Leach, 1815
    glaucatus (Scopoli, 1763) slånspinnare

Lasiocampoidea Harris, 1841
Lasiocampidae Harris, 1841 Ädelspinnare
Poecilocampinae Tutt, 1902

Poecilocampa Stephens, 1828
    populi (Linnaeus, 1758) poppelspinnare
Trichiura Stephens, 1828
    crataegi (Linnaeus, 1758) hagtornsspinnare

Malacosominae Tutt, 1902

Malacosoma Hübner, 1820
    neustrium (Linnaeus, 1758) buskringspinnare
    castrense (Linnaeus, 1758) ängsringspinnare

Lasiocampinae Harris, 1841

Eriogaster Germar, 1810
    lanestris (Linnaeus, 1758) björkspinnare
    arbusculae Freyer, 1849 dvärgbjörksspinnare
Lasiocampa Schrank, 1802
    trifolii (Denis & Schiffermüller, 1775) klöverspinnare
    quercus (Linnaeus, 1758) ekspinnare
Macrothylacia Rambur, 1866
    rubi (Linnaeus, 1758) gräsulv

Pinarinae Tutt, 1902

Dendrolimus Germar, 1812
    pini (Linnaeus, 1758) tallspinnare
Euthrix Meigen, 1830
    potatoria (Linnaeus, 1758) gräselefant
Cosmotriche Hübner, 1820
    lobulina (Denis & Schiffermüller, 1775) barrskogsspinnare
Phyllodesma Hübner, 1820
    ilicifolium (Linnaeus, 1758) rödbrun bladspinnare
Gastropacha Ochsenheimer, 1810
    quercifolia (Linnaeus, 1758) rostfärgad bladspinnare
    populifolia (Denis & Schiffermüller, 1775) poppelbladspinnare
Odonestes Germar, 1812
    pruni (Linnaeus, 1758) plommonspinnare

Bombycoidea Latreille, 1802
Brahmaeidae Swinhoe, 1892 Mjölkörtsspinnare

Lemonia Hübner, 1820
    dumi (Linnaeus, 1758) mjölkörtsspinnare

Endromidae Boisduval, 1837 Skäckspinnare

Endromis Ochsenheimer, 1810
    versicolora (Linnaeus, 1758) skäckspinnare

Saturniidae Boisduval, 1837 Påfågelspinnare
Agliinae Packard, 1893

Aglia Ochsenheimer, 1810
    tau (Linnaeus, 1758) nagelspinnare

Saturniinae Boisduval, 1837

Saturnia Schrank, 1802
    pavonia (Linnaeus, 1758) mindre påfågelspinnare
    pyri (Denis & Schiffermüller, 1775) större påfågelspinnare
Actias Leach, 1815
    selene Kirby, 1896 långsvansad påfågelsspinnare

Sphingidae Latreille, 1802
Smerinthinae Hübner, 1819 Svärmare

Mimas Hübner, 1819
    tiliae (Linnaeus, 1758) lindsvärmare
Smerinthus Latreille, 1802
    ocellatus (Linnaeus, 1758) videsvärmare
Laothoe Fabricius, 1807
    populi (Linnaeus, 1758) poppelsvärmare
    amurensis (Linnaeus, 1758) aspsvärmare

Sphinginae Latreille, 1802

Agrius Hübner, 1819
    convolvuli (Linnaeus, 1758) åkervindesvärmare
Acherontia Laspeyres, 1809
    atropos (Linnaeus, 1758) dödskallesvärmare
Sphinx Linnaeus, 1758
    ligustri Linnaeus, 1758 ligustersvärmare
    pinastri (Linnaeus, 1758) tallsvärmare

Macroglossinae Harris, 1839

Hemaris Dalman, 1816
    tityus (Linnaeus, 1758) svävdagsvärmare
    fuciformis (Linnaeus, 1758) humledagsvärmare
Macroglossum Scopoli, 1777
    stellatarum (Linnaeus, 1758) större dagsvärmare
Daphnis Hübner, 1819
    nerii (Linnaeus, 1758) oleandersvärmare
Proserpinus Hübner, 1819
    proserpinus (Pallas, 1772) dunörtssvärmare
Hyles Hübner, 1819
    euphorbiae (Linnaeus, 1758) vitsprötad skymningssvärmare
    gallii (Rottemburg, 1775) brunsprötad skymningssvärmare
    livornica (Esper, 1779) vitribbad skymningssvärmare
    zygophylli (Ochsenheimer, 1808) blek skymningssvärmare
Deilephila Laspeyres, 1809
    elpenor (Linnaeus, 1758) större snabelsvärmare
    porcellus (Linnaeus, 1758) mindre snabelsvärmare
Hippotion Hübner, 1819
    celerio (Linnaeus, 1758) silverbandssvärmare

Geometroidea Leach, 1815
Geometridae Leach, 1815 Mätare
Sterrhinae Meyrick, 1892

Idaea Treitschke, 1825
    serpentata (Hufnagel, 1767) brun lövmätare
    muricata (Hufnagel, 1767) rödpudrad lövmätare
    ochrata (Scopoli, 1763) ockralövmätare
    rusticata (Denis & Schiffermüller, 1775) brunbandad lövmätare
    inquinata (Scopoli, 1763) hölövmätare
    fuscovenosa (Goeze, 1781) benfärgad lövmätare
    humiliata (Hufnagel, 1767) rödbrämad lövmätare
    seriata (Schrank, 1802) rislövmätare
    subsericeata (Haworth, 1809) grålinjerad lövmätare
    pallidata (Denis & Schiffermüller, 1775) gulvattrad lövmätare
    sylvestraria (Hübner, 1799) halmfärgad lövmätare
    dimidiata (Hufnagel, 1767) brunhörnad lövmätare
    biselata (Hufnagel, 1767) tofsfotad lövmätare
    dilutaria (Hübner, 1799) sidenlövmätare
    trigeminata (Haworth, 1809) brunfläckad lövmätare
    emarginata (Linnaeus, 1758) naggad lövmätare
    aversata (Linnaeus, 1758) vinkellövmätare
    deversaria (Herrich-Schäffer, 1847) skugglinjelövmätare
    straminata (Borkhausen, 1794) våglinjelövmätare
Scopula Schrank, 1802
    immorata (Linnaeus, 1758) gråbandad lövmätare
    corrivalaria (Kretschmar, 1862) bäcklövmätare
    nigropunctata (Hufnagel, 1767) svartpunkterad lövmätare
    virgulata (Denis & Schiffermüller, 1775) snedstreckad lövmätare
    ornata (Scopoli, 1763) prydlig lövmätare
    decorata (Denis & Schiffermüller, 1775) blåfläckig lövmätare
    rubiginata (Hufnagel, 1767) rödlätt lövmätare
    incanata (Linnaeus, 1758) ljusgrå lövmätare
    marginepunctata (Goeze, 1781) gulgrå lövmätare
    imitaria (Hübner, 1799) rödgul lövmätare
    immutata (Linnaeus, 1758) ängslövmätare
    frigidaria (Möschler, 1860) nordlig lövmätare
    ternata Schrank, 1802 blåbärslövmätare
    floslactata (Haworth, 1809) blekgul lövmätare
    emutaria (Hübner, 1809) kustlövmätare
    minorata (Boisduval, 1833) mindre lövmätare
Rhodostrophia Hübner, 1823
    vibicaria (Clerck, 1759) lädermätare
Timandra Duponchel, 1829
    griseata W. Petersen, 1902 grå syramätare
    comae A. Schmidt, 1931 gul syramätare
Cyclophora Hübner, 1822
    pendularia (Linnaeus, 1758) pilgördelmätare
    albipunctata (Hufnagel, 1767) björkgördelmätare
    annularia (Fabricius, 1775) lönngördelmätare
    puppillaria (Hübner, 1799) vandringsgördelmätare
    quercimontaria (Bastelberger, 1897) backgördelmätare
    porata (Linnaeus, 1758) brunvattrad gördelmätare
    punctaria (Linnaeus, 1758) ekgördelmätare
    linearia (Hübner, 1799) bokgördelmätare
Rhodometra Meyrick, 1892
    sacraria (Linnaeus, 1767) svavelmätare
Lythria Hübner, 1823
    cruentaria (Hufnagel, 1767) mindre purpurmätare

Larentiinae Duponchel, 1845 Fältmätare

Phibalapteryx Stephens, 1829
    virgata (Hufnagel, 1767) mellanmätare
Scotopteryx Hübner, 1825
    coarctaria (Denis & Schiffermüller, 1775) strimbackmätare
    chenopodiata (Linnaeus, 1758) vickerbackmätare
    moeniata (Scopoli, 1763) skuggbackmätare
    mucronata (Scopoli, 1763) gulstreckad backmätare
    luridata (Hufnagel, 1767) gråstreckad backmätare
Orthonama Hübner, 1825
    vittata (Borkhausen, 1794) tvåbandad fältmätare
    obstipata (Fabricius, 1794) vandringsfältmätare
Xanthorhoe Hübner, 1825
    decoloraria (Esper, 1806) violettbandad fältmätare
    fluctuata (Linnaeus, 1758) svartfläcksfältmätare
    biriviata (Borkhausen, 1794) springkornsfältmätare
    spadicearia (Denis & Schiffermüller, 1775) brunröd fältmätare
    ferrugata (Clerck, 1759) roströd fältmätare
    designata (Hufnagel, 1767) svartkantad fältmätare
    abrasaria (Herrich-Schäffer, 1855) videsnårsfältmätare
    montanata (Denis & Schiffermüller, 1775) backfältmätare
    quadrifasiata (Clerck, 1759) fyrbandad fältmätare
    annotinata (Zetterstedt, 1839) skogsfältmätare
Catarhoe Herbulot, 1951
    cuculata (Hufnagel, 1767) kapuschongfältmätare
    rubidata (Denis & Schiffermüller, 1775) rödbandad fältmätare
Costaconvexa Agenjo, 1949
    polygrammata (Borkhausen, 1794) mångstreckad fältmätare
Camptogramma Stephens, 1831
    bilineatum (Linnaeus, 1758) gulvingad fältmätare
Psycophora Kirby, 1824
    sabini (Kirby, 1824) polarfältmätare
Epirrhoe Hübner, 1825
    hastulata (Hübner, 1790) mindre mårfältmätare
    tristata (Linnaeus, 1758) svart mårfältmätare
    pupillata (Thunberg, 1788) brun mårfältmätare
    alternata (Müller, 1764) grå mårfältmätare
    tartuensis Möls, 1965 östlig mårfältmätare
    rivata (Hübner, 1813) jämnbandad fältmätare
    galiata (Denis & Schiffermüller, 1775) bredbandad mårfältmätare
Euphyia Hübner, 1825
    biangulata (Haworth, 1809) tvåspetsad fältmätare
    unangulata (Haworth, 1809) vinklad fältmätare
Earophila Gumppenberg, 1887
    badiata (Denis & Schiffermüller, 1775) brungul fältmätare
Anticlea Stephens, 1831
    derivata (Denis & Schiffermüller, 1775) rosenfältmätare
Mesoleuca Hübner, 1825
    albicillata (Linnaeus, 1758) hallonfältmätare
Pelurga Hübner, 1825
    comitata (Linnaeus, 1758) mållmätare
Larentia Treitschke, 1825
    clavaria (Haworth, 1809) kattostmätare
Entephria Hübner, 1825
    polata (Duponchel, 1830) högnordisk fältmätare
    punctipes (Curtis, 1835) sidenglänsande fältmätare
    nobiliaria (Herrich-Schäffer, 1852) blågrå fältmätare
    flavicinctata (Hübner, 1813) gulpudrad fältmätare
    caesiata (Denis & Schiffermüller, 1775) grå blåbärsfältmätare
Spargania Guenée, 1858
    luctuata (Denis & Schiffermüller, 1775) mjölkefältmätare
Hydriomena Hübner, 1825
    furcata (Thunberg, 1784) vattrad fältmätare
    impluviata (Denis & Schiffermüller, 1775) gaffeltaggad fältmätare
    ruberata (Freyer, 1831) rödtonad fältmätare
Coenocalpe Hübner, 1825
    lapidata (Hübner, 1809) stenmätare
Heterothera Inoue, 1943
    serraria (Lienig & Zeller, 1846) tajgafältmätare
Pennithera Viidalepp, 1980
    firmata (Hübner, 1822) brunbandad fältmätare
Thera Stephens, 1831
    cognata (Thunberg, 1792) gråbrun fältmätare
    variata (Denis & Schiffermüller, 1775) barrfältmätare
    britannica (Turner, 1925) ädelgransfältmätare
    obeliscata (Hübner, 1787) violettgrå fältmätare
    juniperata (Linnaeus, 1758) enfältmätare
Plemyria Hübner, 1825
    rubiginata (Denis & Schiffermüller, 1775) tvåfärgad fältmätare
Cidaria Treitschke, 1825
    fulvata (Forster, 1771) citrongul fältmätare
Electrophaes Prout, 1923
    corylata (Thunberg, 1792) hasselfältmätare
Cosmorhoe Hübner, 1825
    ocellata (Linnaeus, 1758) ögonfläckad fältmätare
Eustroma Hübner, 1825
    reticulata (Denis & Schiffermüller, 1775) nätådrig parkmätare
Eulithis Hübner, 1821
    pyropata (Hübner, 1809) orangebandad parkmätare
    prunata (Linnaeus, 1758) vitbrokig parkmätare
    testata (Linnaeus, 1761) violettgrå parkmätare
    populata (Linnaeus, 1758) blåbärsparkmätare
    mellinata (Fabricius, 1787) fransfläckad parkmätare
Gandaritis Moore, 1868
    pyraliata (Denis & Schiffermüller, 1775) citrongul parkmätare
Ecliptopera Warren, 1894
    silaceata (Denis & Schiffermüller, 1775) gråryggig fältmätare
    capitata (Herrich-Schäffer, 1839) gulryggig fältmätare
Chloroclysta Hübner, 1825
    siterata (Hufnagel, 1767) brungrön fältmätare
    miata (Linnaeus, 1758) blekgrön fältmätare
Dysstroma Hübner, 1825
    citrata (Linnaeus, 1761) spetsvinklad fältmätare
    truncata (Hufnagel, 1767) trubbvinklad fältmätare
    latefasciata (Prout, 1914) bredbandad fältmätare
    infuscata (Tengström, 1869) olivgrå fältmätare
Colostygia Hübner, 1825
    aptata (Hübner, 1813) grönvit fältmätare
    olivata (Denis & Schiffermüller, 1775) mossgrön fältmätare
    turbata (Hübner, 1799) mörkbrämad fältmätare
    pectinataria (Knoch, 1781) gräsgrön fältmätare
Lampropteryx Stephens, 1831
    suffumata (Denis & Schiffermüller, 1775) vågbandad fältmätare
    otregiata (Metcalfe, 1917) skogskärrsfältmätare
Operophtera Hübner, 1825
    brumata (Linnaeus, 1758) mindre frostfjäril
    fagata (Scharfenberg, 1805) större frostfjäril
Malacodea Tengström, 1869
    regelaria Tengström, 1869 tunnvingemätare
Epirrita Hübner, 1822
    dilutata (Denis & Schiffermüller, 1775) töcknig höstmätare
    christyi (Allen, 1906) mellanhöstmätare
    autumnata (Borkhausen, 1794) fjällhöstmätare
Asthena Hübner, 1825
    albulata (Hufnagel, 1767) snövit hasselmätare
    anseraria (Herrich-Schäffer, 1855) kornellmätare
Euchoeca Hübner, 1825
    nebulata (Scopoli, 1763) brungul älvmätare
Hydrelia Hübner, 1825
    flammeolaria (Hufnagel, 1767) ockragul älvmätare
    sylvata (Denis & Schiffermüller, 1775) alälvmätare
Venusia Curtis, 1839
    blomeri (Curtis, 1832) almlundmätare
    cambrica Curtis, 1839 rönnmätare
Philereme Hübner, 1825
    vetulata (Denis & Schiffermüller, 1775) grå klaffmätare
    transversata (Hufnagel, 1767) svartbrun klaffmätare
Rheumaptera Hübner, 1822
    hastata (Linnaeus, 1758) vitbandad björkfältmätare
    subhastata (Nolcken, 1870) vitbandad blåbärsfältmätare
Hydria Hübner, 1822
    undulata (Linnaeus, 1758) vågig tofsmätare
    cervinalis (Scopoli, 1763) berberistofsmätare
Triphosa Stephens, 1829
    dubitata (Linnaeus, 1758) vägtornsmätare
Pareulype Herbulot, 1951
    berberata (Denis & Schiffermüller, 1775) berberisfältmätare
Horisme Hübner, 1825
    vitalbata (Denis & Schiffermüller, 1775) längsbandad strimmätare
    corticata (Treitschke, 1835) brun strimmätare
    tersata (Denis & Schiffermüller, 1775) svartbältad strimmätare
    aemulata (Hübner, 1813) grå strimmätare
    aquata (Hübner, 1813) vitaktig strimmätare
Melanthia Duponchel, 1829
    procellata (Denis & Schiffermüller, 1775) klematisfältmätare
Anticollix Prout, 1938
    sparsata (Treitschke, 1828) videörtsmätare
Odezia Boisduval, 1840
    atrata (Linnaeus, 1758) sotmätare
Baptria Hübner, 1825
    tibiale (Esper, 1804) trolldruvemätare
Mesotype Hübner, 1825
    didymata (Linnaeus, 1758) tvillingfläckad fältmätare
    parallelolineata (Retzius, 1783) parallellinjerad fältmätare
Perizoma Hübner, 1825
    affinitatum (Stephens, 1831) blärefältmätare
    alchemillatum (Linnaeus, 1758) dånfältmätare
    hydratum (Treitschke, 1829) glimfältmätare
    bifaciatum (Haworth, 1809) snedstreckad fältmätare
    minoratum (Treitschke, 1828) fjällängsfältmätare
    blandiatum (Denis & Schiffermüller, 1775) ögontröstsfältmätare
    albulatum (Denis & Schiffermüller, 1775) vitstreckad fältmätare
    flavofasciatum (Thunberg, 1792) brunflammig fältmätare
Martania Mironov, 2000
    taeniata (Stephens, 1831) tvärbandad fältmätare
Gagitodes Warren, 1893
    sagittata (Fabricius, 1787) piltecknad fältmätare
Gymnoscelis Mabille, 1868
    rufifasciata (Haworth, 1809) tvåsporrig malmätare
Chloroclystis Hübner, 1825
    v-ata (Haworth, 1809) kronmalmätare
Pasiphila Meyrick, 1883
    rectangulata (Linnaeus, 1758) grön malmätare
    chloerata (Mabille, 1870) slånmalmätare
    debiliata (Hübner, 1817) blåbärsmalmätare
Eupithecia Curtis, 1825 - Male genitalia
    haworthiata Doubleday, 1856 klematismalmätare
    tenuiata (Hübner, 1813) pilmalmätare
    inturbata (Hübner, 1817) lönnmalmätare
    analoga Djakonov, 1926 mindre grankottsmätare
    abietaria (Goeze, 1781) större grankottsmätare
    linariata (Denis & Schiffermüller, 1775) gulsporrmalmätare
    pulchellata Stephens, 1831 fingerborgsmalmätare
    plumbeolata (Haworth, 1809) kovallmalmätare
    pygmaeata (Hübner, 1799) dvärgmalmätare
    fennoscandica Knaben, 1949 nejlikmalmätare
    venosata (Fabricius, 1787) glimmalmätare
    abbreviata Stephens, 1831 större ekmalmätare
    dodoneata Guenée, 1858 mindre ekmalmätare
    pusillata (Denis & Schiffermüller, 1775) streckad enmalmätare
    tripunctaria Herrich-Schäffer, 1852 björnflokemalmätare
    virgaureata Doubleday, 1861 gullrismalmätare
    tantillaria Boisduval, 1840 granmalmätare
    lariciata (Freyer, 1841) lärkmalmätare
    lanceata (Hübner, 1825) lansettvingad malmätare
    selinata Herrich-Schäffer, 1861 kirskålsmalmätare
    actaeata Walderdorff, 1869 paddbärsmalmätare
    egenaria Herrich-Schäffer, 1848 lindmalmätare
    pimpinellata (Hübner, 1813) backanismalmätare
    gelidata Möschler, 1860 skvattrammalmätare
    distinctaria Herrich-Schäffer, 1848 timjanmalmätare
    simpliciata (Haworth, 1809) mållmalmätare
    sinuosaria (Eversmann, 1848) brunbandad malmätare
    nanata (Hübner, 1813) ljungmalmätare
    innotata (Hufnagel, 1767) malörtsmalmätare
    ochridata Schütze & Pinker, 1968 gråblek malmätare
    irriguata (Hübner, 1813) vattrad malmätare
    indigata (Hübner, 1813) tallmalmätare
    conterminata (Lienig & Zeller, 1846) spetsvingad malmätare
    centaureata (Denis & Schiffermüller, 1775) klintmalmätare
    insigniata (Hübner, 1790) hagtornsmalmätare
    trisignaria Herrich-Schäffer, 1848 spenörtsmalmätare
    groenblomi Urbahn, 1969 granskogsmalmätare
    intricata (Zetterstedt, 1839) grå enmalmätare
    satyrata (Hübner, 1813) tistelmalmätare
    veratraria Herrich-Schäffer, 1850 nysrotsmalmätare
    cauchiata (Duponchel, 1831) bredbrämad malmätare
    pernotata Guenée, 1857 renfanemalmätare
    expallidata Doubleday, 1856 blek malmätare
    absinthiata (Clerck, 1759) absintmalmätare
    goossensiata Mabille, 1869 spenslig malmätare
    valerianata (Hübner, 1813) vänderotsmalmätare
    assimilata Doubleday, 1856 humlemalmätare
    vulgata (Haworth, 1809) vinkelmalmätare
    immundata (Lienig & Zeller, 1846) skuggmalmätare
    exiguata (Hübner, 1813) rönnmalmätare
    denotata (Hübner, 1813) blåklockemalmätare
    millefoliata Rössler, 1866 backmalmätare
    icterata (Villers, 1789) röllikamalmätare
    succenturiata (Linnaeus, 1758) gråbomalmätare
    orphnata W. Petersen, 1909 alvarmalmätare
    subumbrata (Denis & Schiffermüller, 1775) ängsmalmätare
    subfuscata (Haworth, 1809) hallonmalmätare
Carsia Hübner, 1825
    sororiata (Hübner, 1813) torvmossetaggmätare
Aplocera Stephens, 1827
    plagiata (Linnaeus, 1758) mellantaggmätare
    efformata (Guenée, 1858) mindre taggmätare
    praeformata (Hübner, 1826) större taggmätare
Chesias Treitschke, 1825
    legatella (Denis & Schiffermüller, 1775) större harrismätare
    rufata (Fabricius, 1775) rödtonad ginstmätare
Lithostege Hübner, 1825
    farinata (Hufnagel, 1767) vit puckelmätare
    griseata (Denis & Schiffermüller, 1775) grå puckelmätare
Lobophora Curtis, 1825
    halterata (Hufnagel, 1767) gråaktig lobmätare
Pterapherapteryx Curtis, 1825
    sexalata (Retzius, 1783) långflikad lobmätare
Nothocasis Prout, 1937
    sertata (Hübner, 1817) brunbandad lobmätare
Acasis Duponchel, 1845
    viretata (Hübner, 1799) grön lobmätare
    appensata (Eversmann, 1842) trolldruvelobmätare
Trichopteryx Hübner, 1825
    polycommata (Denis & Schiffermüller, 1775) trylobmätare
    carpinata (Borkhausen, 1794) asplobmätare
Archiearinae Fletcher, 1953 Flickfjärilar

Archiearis Hübner, 1823
    parthenias (Linnaeus, 1761) brun flickfjäril
Boudinotiana Leraut, 2002
    notha (Hübner, 1803) grå flickfjäril

Ennominae Duponchel, 1845 Fläckmätare

Abraxas Leech, 1815
    grossulariatus (Linnaeus, 1758) krusbärsmätare
    sylvatus (Scopoli, 1763) almfläckmätare
Lomaspilis Hübner, 1825
    marginata (Linnaeus, 1758) mindre fläckmätare
    opis (Butler, 1878) östlig fläckmätare
Ligdia Guenée, 1857
    adustata (Denis & Schiffermüller, 1775) benvedsmätare
Stegania Guenée, 1857
    trimaculata (Villers, 1789) trefläckig poppelmätare
Heliomata Grote & Robinson, 1866
    glarearia (Denis & Schiffermüller, 1775) vattrad ängsmätare
Macaria Curtis, 1826
    notata (Linnaeus, 1758) pilbågmätare
    alternata (Denis & Schiffermüller, 1775) albågmätare
    signaria (Hübner, 1809) granbågmätare
    liturata (Clerck, 1759) tallbågmätare
    wauaria (Linnaeus, 1758) måbärsmätare
    artesiaria (Denis & Schiffermüller, 1775) videbuskmätare
    carbonaria (Clerck, 1759) mjölonmätare
    brunneata (Thunberg, 1784) ockragul buskmätare
    loricaria (Eversmann, 1837) nordisk buskmätare
    fusca (Thunberg, 1792) dvärgmätare
Narraga Hübner, 1823
    fasciolaria (Hufnagel, 1767) fältmalörtsmätare
Chiasmia Hübner, 1823
    clathrata (Linnaeus, 1758) rutig buskmätare
Cepphis Hübner, 1823
    advenaria (Hübner, 1790) skäckmätare
Petrophora Hübner, 1811
    chlorosata (Scopoli, 1763) ormbunksmätare
Plagodis Hübner, 1823
    pulveraria (Linnaeus, 1758) pudrad skymningsmätare
    dolabraria (Linnaeus, 1767) strimmig smalvingemätare
Pachycnemia Stephens, 1829
    hippocastanaria (Hübner, 1799) mottmätare
Opisthograptis Hübner, 1823
    luteolata (Linnaeus, 1758) citronmätare
Epione Duponchel, 1829
    repandaria (Hufnagel, 1767) snedbandad spetsmätare
    vespertaria (Linnaeus, 1767) tvärbandad spetsmätare
Pseudopanthera Hübner, 1823
    macularia (Linnaeus, 1758) pantermätare
Angerona Duponchel, 1829
    prunaria (Linnaeus, 1758) plommonmätare
Hypoxystis Prout, 1915
    pluviaria (Fabricius, 1787) spetsvingemätare
Apeira Gistl, 1848
    syringaria (Linnaeus, 1758) syrenmätare
Ennomos Treitschke, 1825
    autumnarius (Werneburg, 1859) höstflikmätare
    quercinarius (Hufnagel, 1767) bokflikmätare
    alniarius (Linnaeus, 1758) alflikmätare
    fuscantarius (Haworth, 1809) askflikmätare
    erosarius (Denis & Schiffermüller, 1775) ekflikmätare
Selenia Hübner, 1823
    dentaria (Fabricius, 1775) grågul månmätare
    lunularia (Hübner, 1788) urringad månmätare
    tetralunaria (Hufnagel, 1767) rödbrun månmätare
Odontopera Stephens, 1831
    bidentata (Clerck, 1759) tandmätare
Crocallis Treitschke, 1825
    elinguaria (Linnaeus, 1758) rovmätare
Ourapteryx Leach, 1814
    sambucaria (Linnaeus, 1758) svansmätare
Colotois Hübner, 1823
    pennaria (Linnaeus, 1761) spinnarmätare
Epirranthis Hübner, 1823
    diversata (Denis & Schiffermüller, 1775) vårmätare
Alsophila Hübner, 1825
    aescularia (Denis & Schiffermüller, 1775) ullgumpsmätare
Apocheima Hübner, 1825
    hispidarium (Denis & Schiffermüller, 1775) taggig vintermätare
Phigalia Duponchel, 1829
    pilosaria (Denis & Schiffermüller, 1775) grå fjädermätare
Lycia Hübner, 1825
    hirtaria (Clerck, 1759) lurvig vintermätare
    lapponaria (Boisduval, 1840) lapsk vintermätare
    zonaria (Denis & Schiffermüller, 1775) hedvintermätare
    pomonaria (Hübner, 1790) björkvintermätare
Biston Leach, 1815 björkmätare
    stratarius (Hufnagel, 1767) brunaktig vintermätare
    betularius (Linnaeus, 1758) björkmätare
Agriopis Hübner, 1825
    leucophaearia (Denis & Schiffermüller, 1775) svartbandad frostmätare
    aurantiaria (Hübner, 1799) guldgul frostmätare
    marginaria (Fabricius, 1777) grågul frostmätare
Erannis Hübner, 1825
    defoliaria (Clerck, 1759) lindmätare
Peribatodes Wehrli, 1943
    rhomboidarius (Denis & Schiffermüller, 1775) fruktträdslavmätare
    secundarius (Denis & Schiffermüller, 1775) granlavmätare
    ilicarius (Geyer, 1833) järnekslavmätare
Selidosema Hübner, 1823
    brunnearium (Villers, 1789) hedmätare
Cleora Curtis, 1825
    cinctaria (Denis & Schiffermüller, 1775) vitgördlad lavmätare
Deileptenia Hübner, 1825
    ribeata (Clerck, 1759) barrskogslavmätare
Alcis Curtis, 1826
    repandata (Linnaeus, 1758) vågbräddad lavmätare
    jubata (Thunberg, 1788) skägglavmätare
    bastelbergeri (Hirschke, 1908) svartfläckslavmätare
Arichanna Moore, 1868
    melanaria (Linnaeus, 1758) torvmossemätare
Hypomecis Hübner, 1821
    roboraria (Denis & Schiffermüller, 1775) större eklavmätare
    punctinalis (Scopoli, 1763) ringad eklavmätare
Fagivorina Wehrli, 1943
    arenaria (Hufnagel, 1767) vit lavmätare
Ectropis Hübner, 1821
    crepuscularia (Denis & Schiffermüller, 1775) dubbelvågig lavmätare
    species skymningslavmätare
Paradarisa Warren, 1894
    consonaria (Hübner, 1799) fyrkantsfläckad lavmätare
Parectropis Sato, 1980
    similaria (Hufnagel, 1767) grågul lavmätare
Aethalura McDunnough, 1920
    punctulata (Denis & Schiffermüller, 1775) allavmätare
Ematurga Lederer, 1853
    atomaria (Linnaeus, 1758) ängsmätare
Bupalus Leach, 1815
    piniaria (Linnaeus, 1758) tallmätare
Cabera Treitschke, 1825
    pusaria (Linnaeus, 1758) snövit streckmätare
    exanthemata (Scopoli, 1763) gulvit streckmätare
Lomographa Hübner, 1825
    bimaculata (Fabricius, 1775) fläckatlasmätare
    temerata (Denis & Schiffermüller, 1775) bandatlasmätare
Aleucis Guenée, 1845
    distinctata (Herrisch_Schäffer, 1839) slånmätare
Theria Hübner, 1825
    rupicapraria (Denis & Schiffermüller, 1775) brunaktig frostmätare
    primaria (Haworth, 1809) vinterfrostmätare
Campaea Lamarck, 1816
    margaritaria (Linnaeus, 1761) blekgrön mätare
Hylaea Hübner, 1822
    fasciaria (Linnaeus, 1758) barrskogsmätare
Gnophos Treitschke, 1825
    obfuscatus (Denis & Schiffermüller, 1775) större ringmätare
Charissa Curtis, 1826
    obscurata (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre ringmätare
Elophos Boisduval, 1840
    vittarius (Thunberg, 1788) grå ringmätare
Glacies Millière, 1874
    coracina (Esper, 1805) svartgrå fjällmätare
Cleorodes Warren, 1894
    lichenarius (Hufnagel, 1767) grönaktig lavmätare
Siona Duponchel, 1829
    lineata (Scopoli, 1763) svartribbad vitvingemätare
Dyscia Hübner, 1825
    fagaria (Thunberg, 1784) skuggmätare
Aspitates Treitschke, 1825
    gilvaria (Denis & Schiffermüller, 1775) gul myrmätare
Perconia Hübner, 1823
    strigillaria (Hübner, 1787) pudermätare

Geometrinae Leach, 1815 Mätare

Aplasta Hübner, 1823
    ononaria (Fuessly, 1783) puktörnemätare
Pseudoterpna Hübner, 1823
    pruinata (Hufnagel, 1767) daggig ginstmätare
Geometra Linnaeus, 1758
    papilionaria Linnaeus, 1758 dagfjärilsmätare
Comibaena Hübner, 1823
    bajularia (Denis & Schiffermüller, 1775) fläckig smaragdmätare
Thetidia Boisduval, 1840
    smaragdaria (Fabricius, 1787) midsommarmätare
Hemistola Warren, 1893
    chrysoprasaria (Esper, 1793) smaragdgrön lundmätare
Jodis Hübner, 1823
    lactearia (Linnaeus, 1758) ljusgrön lundmätare
    putata (Linnaeus, 1758) blåbärslundmätare
Thalera Hübner, 1823
    fimbrialis (Scopoli, 1763) tandad lundmätare
Hemithea Duponchel, 1829
    aestivaria (Hübner, 1799) brunfläckig lundmätare
Chlorissa Stephens, 1831
    viridata (Linnaeus, 1758) ljunglundmätare
Phaiogramma Stephens, 1831
    etruscaria (Zeller, 1849) vattrad smaragdmätare

Noctuoidea Latreille, 1809 Nattflyartade fjärilar
Notodontidae Stephens, 1829 Tandspinnare
Thaumetopoeinae Aurivillius, 1889 Högstjärtar

Thaumetopoea Hübner, 1820
    processionea (Linnaeus, 1758) ekprocessionsspinnare
    pinivora (Treitschke, 1834) tallprocessionsspinnare

Cerurinae Butler, 1881 Gaffelsvansar

Cerura Schrank, 1802
    vinula (Linnaeus, 1758) större gaffelsvans
    erminea (Esper, 1783) hermelingaffelsvans
Furcula Lamarck, 1816
    furcula (Clerck, 1759) grå gaffelsvans
    bicuspis (Borkhausen, 1790) snövit gaffelsvans
    bifida (Brahm, 1787) gråvit gaffelsvans

Dicranurinae Duponchel, 1845 Tandvingar

Harpyia Ochsenheimer, 1810
    milhauseri (Fabricius, 1775) trollspinnare
Stauropus Germar, 1812
    fagi (Linnaeus, 1758) ekorrspinnare

Notodontinae Stephens, 1829

Drymonia Hübner, 1819
    dodonaea (Denis & Schiffermüller, 1775) gulsvansspinnare
    ruficornis (Hufnagel, 1766) vinterekspinnare
    obliterata (Esper, 1785) bokflikvinge
Notodonta Ochsenheimer, 1810
    torva (Hübner, 1803) asptandvinge
    dromedarius (Linnaeus, 1767) björktandvinge
    tritophus (Denis & Schiffermüller, 1775) poppeltandvinge
    ziczac (Linnaeus, 1758) piltandvinge
Peridea Stephens, 1828
    anceps (Goeze, 1781) ektandvinge
Pheosia Hübner, 1819
    tremula (Clerck, 1759) pilporslinsvinge
    gnoma (Fabricius, 1777) björkporslinsvinge
Leucodonta Staudinger, 1892
    bicoloria (Denis & Schiffermüller, 1775) vit hakvinge

Ptilodontinae Packard, 1864

Pterostoma Germar, 1812
    palpinum (Clerck, 1759) näbbspinnare
Ptilodon Hübner, 1822
    capucina (Linnaeus, 1758) ekflikvinge
    cucullina (Denis & Schiffermüller, 1775) lönnflikvinge
Odontosia Hübner, 1819
    carmelita (Esper, 1799) björkflikvinge
    sieversi (Ménetriés, 1856) vårflikvinge
Ptilophora Stephens, 1828
    plumigera (Denis & Schiffermüller, 1775) fjäderbärare

Phalerinae Butler, 1886

Phalera Hübner, 1819
    bucephala (Linnaeus, 1758) oxhuvudspinnare

Pygaerinae Högstjärtar

Gluphisia Boisduval, 1828
    crenata (Esper, 1785) vecklarspinnare
Pygaera Ochsenheimer, 1810
    timon (Hübner, 1803) rysk högstjärt
Clostera Samouelle, 1819
    curtula (Linnaeus, 1758) rödgrå högstjärt
    pigra (Hufnagel, 1766) pärlgrå högstjärt
    anachoreta (Denis & Schiffermüller, 1775) svartfläckig högstjärt
    anastomosis (Linnaeus, 1758) brungrå högstjärt

Erebidae Leach, 1815
Scoliopteryginae Herrich-Schäffer, 1852 Näbbflyn

Scoliopteryx Germar, 1810
    libatrix (Linnaeus, 1758) flikfly

Rivulinae Grote, 1895

Rivula Guenée, 1845
    sericealis (Scopoli, 1763) trådspinnarfly

Hypeninae Herrich-Schäffer, 1859

Hypena Schrank, 1802
    proboscidalis (Linnaeus, 1758) brunstreckat näbbfly
    rostralis (Linnaeus, 1758) humlenäbbfly
    obesalis Treitschke, 1829 spetsvingat näbbfly
    obsitalis (Hübner, 1813) sydsprötfly
    lividalis (Hübner, 1796) blyfärgat näbbfly
    crassalis (Fabricius, 1787) källfly
Colobochyla Hübner, 1825
    salicalis (Denis & Schiffermüller, 1775) mätarfly

Lymantriinae Hampson, 1893 Tofsspinnare

Arctornis Germar, 1810
    l-nigrum (Müller, 1764) vitvingespinnare
Leucoma Hübner, 1822
    salicis (Linnaeus, 1758) videspinnare
Lymantria Hübner, 1819
    monacha (Linnaeus, 1758) barrskogsunna
    dispar (Linnaeus, 1758) lövskogsnunna
Calliteara Butler, 1881
    pudibunda (Linnaeus, 1758) bokspinnare
    abietis (Denis & Schiffermüller, 1775) granharfotspinnare
Gynaephora Hübner, 1822
    fascelina (Linnaeus, 1758) askgrå harfotspinnare
    selenitica (Esper, 1763) kärrharfotsspinnare
Laelia Stephens, 1828
    coenosa (Hübner, 1808) agspinnare
Orgyia Ochsenheimer, 1810
    recens (Hübner, 1819) kärrtofsspinnare
    antiquoides (Hübner, 1822) ljungtofsspinnare
    antiqua (Linnaeus, 1758) aprikostofsspinnare
Euproctis Hübner, 1819
    chrysorrhoea (Linnaeus, 1758) äpplerödgump
    similis (Fuessly, 1775) körsbärsrödgump

Arctiinae Leach, 1815 Björnspinnare

Miltochrista Hübner, 1819
    miniata (Forster, 1771) rosenvinge
Nudaria Haworth, 1809
    mundana (Linnaeus, 1761) grå hinnvinge
Thumatha Walker, 1866
    senex (Hübner, 1808) grågul hinnvinge
Cybosia Hübner, 1819
    mesomella (Linnaeus, 1758) vit borstspinnare
Pelosia Hübner, 1819
    muscerda (Hufnagel, 1766) punktlavspinnare
    obtusa (Herrich-Schäffer, 1852) vasslavspinnare
Lithosia Fabricius, 1798
    quadra (Linnaeus, 1758) kungslavspinnare
Atolmis Hübner, 1819
    rubricollis (Linnaeus, 1758) rödhalsad lavspinnare
Eilema Hübner, 1819
    griseolum (Hübner, 1803) askgrå lavspinnare
    depressum (Esper, 1787) mattgul lavspinnare
    lutarellum (Linnaeus, 1758) ockragul lavspinnare
    lurideolum (Zincken, 1817) blygrå lavspinnare
    complanum (Linnaeus, 1758) mörkgrå lavspinnare
    pygmaeolum (Doubleday, 1847) gulpannad lavspinnare
    sororculum (Hufnagel, 1766) guldgul lavspinnare
Setema de Freina & Witt, 1984
    cereola (Hübner, 1803) vaxgul lavspinnare
Setina Schrank, 1802
    irrorella (Linnaeus, 1767) större borstspinnare
    roscida (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre borstspinnare
Dysauxes Hübner, 1819
    ancilla (Linnaeus, 1767) fönstervingespinnare
Spilarctia Curtis, 1825
    lutea (Hufnagel, 1766) gul tigerspinnare
Spilosoma Curtis, 1825
    lubricipedum (Linnaeus, 1758) prickig tigerspinnare
    urticae (Esper, 1789) vit tigerspinnare
Hyphantria Harris, 1841
    cunea (Drury, 1773) sidentigerspinnare
Epatolmis Butler, 1877
    luctifera (Clerck, 1759) sotigelkottsspinnare
Diaphora Stephens, 1827
    mendica (Clerck, 1759) grå tigerspinnare
Diacrisia Hübner, 1819
    sannio (Linnaeus, 1758) rödfransad björnspinnare
Rhyparia Hübner, 1820
    purpurata (Linnaeus, 1758) citrongul igelkottspinnare
Phragmatobia Stephens, 1828
    fuliginosa (Linnaeus, 1758)
Parasemia Hübner, 1820
    plantaginis (Linnaeus, 1758) mindre igelkottspinnare
Arctia Schrank, 1802
    caja (Linnaeus, 1758) brun björnspinnare
    villica (Linnaeus, 1758) fläckig björnspinnare
    lapponica (Thunberg, 1791) lappigelkottspinnare
Acerbia Sotavalta, 1963
    alpina (Quensel, 1802) nordisk igelkottspinnare
Borearctia Dubatolov, 1985
    menetriesii (Eversmann, 1846) tajgabjörnspinnare
Pericallia Hübner, 1820
    matronula (Linnaeus, 1758) tsarbjörnspinnare
Hyphoraia Hübner, 1820
    aulica (Linnaeus, 1758) gulfläckig igelkottspinnare
Holoarctia Ferguson, 1984
    cervini (Fallou, 1864) arktisk igelkottspinnare
Grammia Rambur, 1866
    quenseli (Paykull, 1793) alpigelkottspinnare
Callimorpha Latreille, 1809
    dominula (Linnaeus, 1758) fläckig glansspinnare
Euplagia Hübner, 1820
    quadripunctaria (Poda, 1761) sebraglansspinnare
Tyria Hübner, 1819
    jacobaeae (Linnaeus, 1758) karminspinnare
Spiris Hübner, 1819
    striata (Linnaeus, 1758) streckhedspinnare
Coscinia Hübner, 1819
    cribraria (Linnaeus, 1758) punkthedspinnare
Utetheisa Hübner, 1819
    pulchella (Linnaeus, 1758) kattunspinnare
Antichloris Hübner, 1818
    viridis Druce, 1884 bananglansvinge

Calpinae Boisduval, 1840

Calyptra Ochsenheimer, 1816
    thalictri (Borkhausen, 1790) vampyrfly

Herminiinae Leach, 1815 Sprötflyn

Simplicia Guenée, 1854
    rectalis (Eversmann, 1842) raklinjesprötfly
Paracolax Hübner, 1825
    tristalis (Fabricius, 1794) ockragult sprötfly
Macrochilo Hübner, 1825
    cribrumalis (Hübner, 1793) svartpunkterat sprötfly
Herminia Latreille, 1802
    tarsipennalis (Treitschke, 1835) gulgrått tofsfly
    tarsicrinalis (Knoch, 1782) skuggsprötfly
    grisealis (Denis & Schiffermüller, 1775) spetsstreckat tofsfly
Polypogon Schrank, 1802
    tentacularius (Linnaeus, 1758) palpsprötfly
Pechipogo Hübner, 1825
    strigilata (Linnaeus, 1758) vitkantat sprötfly
Zanclognatha Lederer, 1857
    lunalis (Scopoli, 1763) brunaktigt tofsfly

Hypenodinae Forbes, 1954

Hypenodes Doubleday, 1850
    humidalis Doubleday, 1850 dvärgmottfly
Schrankia Hübner, 1825
    costaestrigalis (Stephens, 1834) snedstreckat mottfly
    intermedialis Reid, 1972 intermediärt mottfly OBS! hybrid
    taenialis (Hübner, 1809) tvärstreckat mottfly

Toxocampinae Guenée, 1852

Lygephila Billberg, 1820
    pastinum (Treitschke, 1826) helfläckat vickerfly
    viciae (Hübner, 1822) tvärbandat vickerfly
    craccae (Denis & Schiffermüller, 1775) ljusribbat vickerfly
Apopestes Hübner, 1823
    spectrum (Esper, 1787) grått ginstfly

Boletobiinae Grote, 1895

Parascotia Hübner, 1825
    fuliginaria (Linnaeus, 1761) svampfly
Phytometra Haworth, 1809
    viridaria (Clerck, 1759) jungfrulinsfly
Laspeyria Germar, 1810
    flexula (Denis & Schiffermüller, 1775) sikelfly
Trisateles Tams, 1939
    emortualis (Denis & Schiffermüller, 1775) palpfly
Eublemma Hübner, 1821
    minutata (Fabricius, 1794) mjölfly
    parva (Hübner, 1808) mindre adonisfly
    ostrina (Hübner, 1808) brunt adonisfly

Erebinae Leach, 1815 Ordensflyn

Euclidia Ochsenheimer, 1816
    glyphica (Linnaeus, 1758) gulbrokigt slåtterfly
    mi (Clerck, 1759) vitbrokigt slåtterfly
Minucia Moore, 1885
    lunaris (Denis & Schiffermüller, 1775) grått ordensfly
Dysgonia Hübner, 1829
    algira (Linnaeus, 1767) ljusbandat ordensfly
Grammodes Guennée, 1852
    stolida (Fabricius, 1775) björnbärsfly
Catocala Schrank, 1802
    fulminea (Scopoli, 1763) gulbandat ordensfly
    fraxini (Linnaeus, 1758) blåbandat ordensfly
    adultera (Ménetriés, 1856) ryskt ordensfly
    nupta (Linnaeus, 1767) vinkelbandat ordensfly
    elocata (Esper, 1788) bågbandat ordensfly
    sponsa (Linnaeus, 1767) vågbandat ordensfly
    promissa (Denis & Schiffermüller, 1775) ekordensfly
    electa Vieweg, 1790) stenfärgat ordensfly
    pacta (Linnaeus, 1758) rosenryggat ordensfly

Noctuidae Latreille, 1809 Nattflyn
Plusiinae Boisduval, 1828

Abrostola Ochsenheimer, 1816
    tripartita (Hufnagel, 1766) grönvitt nässelfly
    asclepiadis (Denis & Schiffermüller, 1775) tulkörtsfly
    triplasia (Linnaeus, 1758) brungult nässelfly
Trichoplusia McDunnough, 1944
    ni (Hübner, 1803) nimetallfly
Ctenoplusia Dufay, 1970
    limbirena (Guenée, 1852) brunvattrat metallfly
Chrysodeixis Hübner, 1821
    chalcites (Esper, 1789) tvillingfläckat metallfly
    eriosoma (Doubleday, 1843) fikonmetallfly
    keili Behounek & Ronkay, 1999 orkidémetallfly
Macdunnoughia Kostrowicki, 1961
    confusa (Stephens, 1850) droppmetallfly
Diachrysia Hübner, 1821
    stenochrysis (Warren, 1913) mittfältsdelat metallfly
    chrysitis (Linnaeus, 1758) grönglänsande metallfly
    chryson (Esper, 1789) guldfläckat metallfly
    zosimi (Hübner, 1822) guldgrönt metallfly
Euchalcia Hübner, 1821
    variabilis (Piller, 1783) rosalinjerat metallfly
    modestoides Poole, 1989 rostfläckigt metallfly
Polychrysia Hübner, 1821
    moneta (Fabricius, 1787) guldgult metallfly
Lamprotes Reichenbach, 1817
    c-aureum (Knoch, 1781) förgyllt metallfly
Autographa Hübner, 1821
    gamma (Linnaeus, 1758) gammafly
    mandarina (Freyer, 1845) silverlinjerat metallfly
    pulchrina (Haworth, 1809) purpurmetallfly
    buraetica (Staudinger, 1892) brungrått metallfly
    jota (Linnaeus, 1758) violettrött metallfly
    macrogamma (Eversmann, 1842) långfläckat metallfly
    bractea (Denis & Schiffermüller, 1775) platinafläckat metallfly
    excelsa (Kretschmar, 1862) silverfläckat metallfly
Cornutiplusia Hübner, 1821
    circumflexa (Linnaeus, 1762) marmormetallfly
Syngrapha Hübner, 1821
    hochenwarthi (Hochenwarth, 1785) fjällmetallfly
    microgamma (Hübner, 1823) torvmossmetallfly
    ain (Hochenwarth, 1785) lärkmetallfly
    diasema (Boisduval, 1829) lapskt metallfly
    interrogationis (Linnaeus, 1758) frågeteckenmetallfly
    parilis (Hübner, 1809) högnordiskt metallfly
Plusia Ochsenheimer, 1816
    festucae (Linnaeus, 1758) gulbrunt metallfly
    putnami Grote, 1873 sumpmetallfly

Cuculliinae Herrich-Schäffer, 1845

Cucullia Schrank, 1802
    fraudatrix Eversmann, 1837 gråbokapuschongfly
    absinthii (Linnaeus, 1761) absintkapuschongfly
    argentea (Hufnagel, 1766) silverfläckat kapuschongfly
    artemisiae (Hufnagel, 1766) malörtskapuschongfly
    praecana Eversmann, 1843 ljusgrått kapuschongfly
    lactucae (Denis & Schiffermüller, 1775) blågrått kapuschongfly
    lucifuga (Denis & Schiffermüller, 1775) ljusskyggt kapuschongfly
    umbratica (Linnaeus, 1758) skuggkapuschongfly
    chamomillae (Denis & Schiffermüller, 1775) kamomillkapuschongfly
    boryphora Fischer von Waldheim, 1840 stäppkapuschongfly
    gnaphalii (Hübner, 1813) gullriskapuschongfly
    tanaceti (Denis & Schiffermüller, 1775) renfanekapuschongfly
    asteris (Denis & Schiffermüller, 1775) asterkapuschongfly
    scrophulariae (Denis & Schiffermüller, 1775) flenörtskapuschongfly
    lychnitis (Rambur, 1833) grågult kapuschongfly
    verbasci (Linnaeus, 1758) kungsljuskapuschongfly

Dilobinae Aurivillius, 1889

Diloba Boisduval, 1840
    caeruleocephala (Linnaeus, 1758) blåhuva

Pantheinae Smith & Dyar, 1898

Panthea Hübner, 1820
    coenobita (Esper, 1785) munkfly
Trichosea Grote, 1875
    ludifica (Linnaeus, 1758) gäck
Colocasia Ochsenheimer, 1816
    coryli (Linnaeus, 1758) hasselfly

Eustrotiinae Grote, 1882

Deltote Reichenbach, 1817
    pygarga (Hufnagel, 1766) vitfläckat glansfly
    deceptoria (Scopoli, 1763) vitbandat glansfly
    uncula (Clerck, 1759) gråkantat glansfly
    bankiana (Fabricius, 1775) tvärstreckat glansfly

Acontiinae Boisduval, 1840

Acontia Hübner, 1821
    trabealis (Scopoli, 1763) åkervindefly
    lucida (Hufnagel, 1766) sydglansfly

Amphipyrinae Guenée, 1837 Buskflyn

Amphipyra Ochsenheimer, 1816
    pyramidea (Linnaeus, 1758) pyramidbuskfly
    berbera Rungs, 1949 storringat buskfly
    perflua (Fabricius, 1787) poppelbuskfly
    tragopoginis (Clerck, 1759) treprickigt buskfly
    livida (Denis & Schiffermüller, 1775) svart buskfly

Psaphidinae Grote, 1895

Xylocampa Guenée, 1837
    areola (Esper, 1789) kaprifolfly
Allophyes Tams, 1942
    oxyacanthae (Linnaeus, 1758) hagtornsfly
Asteroscopus Boisduval, 1828
    sphinx (Hufnagel, 1766) hösttaggfly
Brachionycha Hübner, 1819
    nubeculosa (Esper, 1785) vårtaggfly

Metoponiinae Herrich-Schäffer, 1851

Panemeria Hübner, 1823
    tenebrata (Scopoli, 1763) solfly
Acronictinae Stephens, 1829

Moma Hübner, 1820
    alpium (Osbeck, 1778) åsfly
Simyra Ochsenheimer, 1816
    albovenosa (Goeze, 1781) lansettvinge
Acronicta Ochsenheimer, 1816 Aftonflyn
    alni (Linnaeus, 1767) alaftonfly
    cuspis (Hübner, 1813) spjutaftonfly
    tridens (Denis & Schiffermüller, 1775) treuddsaftonfly
    psi (Linnaeus, 1758) psiaftonfly
    aceris (Linnaeus, 1758) lönnaftonfly
    leporina (Linnaeus, 1758) vitt aftonfly
    megacephala (Denis & Schiffermüller, 1775) storhövdat aftonfly
    strigosa (Denis & Schiffermüller, 1775) strecktecknat aftonfly
    menyanthidis (Esper, 1789) myraftonfly
    auricoma (Denis & Schiffermüller, 1775) grått aftonfly
    cinerea (Hufnagel, 1766) blågrått aftonfly
    rumicis (Linnaeus, 1758) syraftonfly
Craniophora Snellen, 1867
    ligustri (Denis & Schiffermüller, 1775) ligusterfly

Oncocnemidinae Forbes & Franclemont, 1954

Calophasia Stephens, 1829
    lunula (Hufnagel, 1766) gulsporrefly
Sympistis Hübner, 1823
    funebris (Hübner, 1809) svartbandat hedfly
    heliophila (Paykull, 1793) vitvingat hedfly
    lapponica (Thunberg, 1791) lapskt hedfly
    zetterstedtii (Staudinger, 1857) svart hedfly
Stilbia Stephens, 1829
    anomala (Haworth, 1812) kustfly

Aediinae Beck, 1960

Aedia Hübner, 1823
    funesta (Esper, 1786) sorgvindefly
Tyta Billberg, 1820
    luctuosa (Denis & Schiffermüller, 1775) kalkfly

Condicinae Poole, 1995

Acosmetia Stephens, 1829
    caliginosa (Hübner, 1813) töckenfly
Condica Walker, 1856
    capensis (Guenée, 1852) skärefly
Eucarta Lederer, 1857
    amethystina (Hübner, 1803) ametistfly
    virgo (Treitschke, 1835) jungfrufly

Heliothinae Boisduval, 1828

Pyrrhia Hübner, 1821
    umbra (Hufnagel, 1766) guldfly
Protoschinia Hübner, 1818
    scutosa (Denis & Schiffermüller, 1775) svartfläckigt knölfly
Heliothis Ochsenheimer, 1816
    peltigera (Denis & Schiffermüller, 1775) bolmörtsknölfly
    viriplaca (Hufnagel, 1766) kardväddsknölfly
    maritima Graslin, 1855 strandknölfly
    adaucta Butler, 1878 stäppknölfly
Helicoverpa Hardwick, 1965
    armigera (Hübner, 1808) bomullsknölfly

Bryophilinae Guenée, 1845

Cryphia Hübner, 1825
    algae (Fabricius, 1775) grönt lavfly
Bryophila Treitschke, 1825
    ravula (Hübner, 1813) gråbrunt lavfly
    ereptricula (Treitschke, 1825) vitfläckigt lavfly
    raptricula (Denis & Schiffermüller, 1775) askgrått lavfly
    domestica (Hufnagel, 1766) blekgult lavfly
Nyctobrya Boursin, 1957
    muralis (Forster, 1771) murlavfly
Victrix Staudinger, 1879
    umovii (Eversmann, 1846) barrskogslavfly

Eriopinae Herrich-Schäffer, 1851

Callopistria Hübner, 1821
    juventina (Stoll, 1782) ormbunksfly

Xyleninae Latreille, 1809

Pseudeustrotia Warren, 1913
    candidula (Denis & Schiffermüller, 1775) svartfläckigt glansfly
Spodoptera Guenée, 1852
    exigua (Hübner, 1808) smalvingat lövfly
    littoralis (Boisduval, 1833) mindre bomullsfly
    dolichos (Fabricius, 1794) större bomullsfly
Elaphria Hübner, 1818
    venustula (Hübner, 1790) mindre glansfly
Caradrina Ochsenheimer, 1816
    morpheus (Hufnagel, 1766) brungult lövfly
    montana (Bremer, 1864) ljusgrått lövfly
    selini (Boisduval, 1840) grått lövfly
    clavipalpis (Scopoli, 1763) vitpunktslövfly
Hoplodrina Boursin, 1937
    octogenaria (Goeze, 1781) gulbrunt lövfly
    blanda (Denis & Schiffermüller, 1775) maskroslövfly
    respersa (Denis & Schiffermüller, 1775) radprickigt lövfly
    ambigua (Denis & Schiffermüller, 1775) ljusringat lövfly
Chilodes Herrich-Schäffer, 1849
    maritima (Tauscher, 1806) vassfly
Charanyca Billberg, 1820
    trigrammica (Hufnagel, 1766) streckfly
Rusina Stephens, 1829
    ferruginea (Esper, 1785) mörkbrunt skuggfly
Athetis Hübner, 1821
    gluteosa (Treitschke, 1835) kalkhällsfly
    pallustris (Hübner, 1808) kärrängsfly
    lepigone (Möschler, 1860) strandvialsfly
    hospes (Freyer, 1831) tobaksfly
Dypterygia Stephens, 1829
    scabriuscula (Linnaeus, 1758) pilörtsfly
Trachea Ochsenheimer, 1816
    atriplicis (Linnaeus, 1758) mållfly
Mormo Ochsenheimer, 1816
    maura (Linnaeus, 1758) svartbandat ordensfly
Thalpophila Hübner, 1820
    matura (Hufnagel, 1766) borstfly
Actinotia Hübner, 1821
    polyodon (Clerck, 1759) tandat johannesörtsfly
Chloantha Bouisduval, Rambur & Graslin, 1836
    hyperici (Denis & Schiffermüller, 1775) grått johannesörtsfly
Phlogophora Treitschke, 1825
    meticulosa (Linnaeus, 1758) tandfly
Euplexia Stephens, 1829
    lucipara (Linnaeus, 1758) lyktbärare
Calamia Hübner, 1821
  1. tridens (Hufnagel, 1766) grönt hedmarksfly
Crypsedra Warren, 1911
    gemmea (Treitschke, 1825) vitfläckigt ängsfly
Staurophora Reichenbach, 1817
    celsia (Linnaeus, 1758) grönt rotfly
Celaena Stephens, 1829
    haworthii (Curtis, 1829) svartvitt kärrfly
Helotropha Lederer, 1857
    leucostigma (Hübner, 1808) sumpfly
Eremobia Stephens, 1829
    ochroleuca (Denis & Schiffermüller, 1775) ockragult ängsfly
Gortyna Ochsenheimer, 1816
    flavago (Denis & Schiffermüller, 1775) kardborrfly
Hydraecia Guenée, 1841
    micacea (Esper, 1789) potatisstamfly
    ultima Holst, 1965 kärrstamfly
    nordstroemi Horke, 1952 lökstamfly
    petasitis Doubleday, 1847 pestrotsfly
Amphipoea Billberg, 1820
    fucosa (Freyer, 1830) ängsstamfly
    lucens (Freyer, 1845) högmossestamfly
    oculea (Linnaeus, 1761) rödbrunt stamfly
    crinanensis (Burrows, 1908) mindre stamfly
Luperina Boisduval, 1828
    testacea (Denis & Schiffermüller, 1775) gräsrotsfly
Fabula Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005
    zollikoferi (Freyer, 1836) sumpstäppfly
Rhizedra Warren, 1911
    lutosa (Hübner, 1803) dyfly
Sedina Urbahn, 1933
    buettneri (E. Hering, 1858) brunstarrsfly
Nonagria Ochsenheimer, 1816
    typhae (Thunberg, 1784) kaveldunsfly
Phragmatiphila Hampson, 1908
    nexa (Hübner, 1808) vinkelprytt rörfly
Arenostola Hampson, 1908
    phragmitidis (Hübner, 1803) vasstråfly
Longalatedes Beck, 1992
    elymi (Treitschke, 1825) strandrågsstråfly
Lenisa Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005
    geminipuncta (Haworth, 1809) tvillingfläckat rörfly
Archanara Walker, 1866
    neurica (Hübner, 1808) spensligt rörfly
    dissoluta (Treitschke, 1825) vassrörfly
Coenobia Stephens, 1850
    rufa (Haworth, 1809) dvärgrörfly
Oria Stephens, 1850
    musculosa (Hübner, 1808) halmfly
Denticucullus Rakosy, 1996
    pygminus (Haworth, 1809) mindre stråfly
Photedes Lederer, 1857
    fluxa (Hübner, 1809) rörstråfly
    captiuncula (Treitschke, 1825) dvärgängsfly
    minima (Haworth, 1809) tuvängsfly
    morrisii (Dale, 1837) vitt stråfly
    extrema (Hübner, 1809) ljusribbat stråfly
Protarchanara Beck, 1999
    brevilinea (Fenn, 1864) rotstreckat stråfly
Globia Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005
    sparganii (Esper, 1790) igelknoppsfly
    algae (Esper, 1789) kanelbrunt rörfly
Pabulatrix Sugi, 1982
    pabulatricula (Brahm, 1791) ljusgrått ängsfly
Apamea Ochsenheimer, 1816
    remissa (Hübner, 1809) buskängsfly
    epomidion (Haworth, 1809) leverbrunt ängsfly
    aquila Donzel, 1837 mörkbrunt ängsfly
    crenata (Hufnagel, 1766) sommarängsfly
    anceps (Denis & Schiffermüller, 1775) sandängsfly
    sordens (Hufnagel, 1766) sädesängsfly
    illyria Freyer, 1846 skogsängsfly
    unanimis (Hübner, 1813) flenängsfly
    scolopacina (Esper, 1788) gulhalsat ängsfly
    oblonga (Haworth, 1809) jordgrått ängsfly
    monoglypha (Hufnagel, 1766) större ängsfly
    lithoxylaea (Denis & Schiffermüller, 1775) benfärgat ängsfly
    sublustris (Esper, 1788) träbrunt ängsfly
    furva (Denis & Schiffermüller, 1775) tåtelängsfly
    lateritia (Hufnagel, 1766) tegelrött ängsfly
    schildei (Staudinger, 1901) fjällängsfly
    exulis (Lefebvre, 1837) högnordiskt ängsfly
    rubrirena (Treitschke, 1825) rödtofsat ängsfly
Lateroligia Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005
    ophiogramma (Esper, 1794) ormängsfly
Resapamea Varga, Ronkay & Fibiger, 2005
    hedeni (Graeser, 1889) töcknigt strandfly
Mesapamea Heinicke, 1959
    secalis (Linnaeus, 1758) större vitaxfly
    didyma (Esper, 1788) mindre vitaxfly
Xylomoia Staudinger, 1892
    strix Mikkola, 1980 ugglefly
Litoligia Beck, 1999
    literosa (Haworth, 1809) strandängsfly
Mesoligia Boursin, 1965
    furuncula (Denis & Schiffermüller, 1775) tvåfärgat ängsfly
Oligia Hübner, 1821
    strigilis (Linnaeus, 1758) hundäxingsängsfly
    latruncula (Denis & Schiffermüller, 1775) rödskimrande ängsfly
    versicolor (Borkhausen, 1792) brokigt ängsfly
    fasciuncula (Haworth, 1809) rödgult ängsfly
Hyppa Duponchel, 1845
    rectilinea (Esper, 1788) raggfly
Brachylomia Hampson, 1906
    viminalis (Fabricius, 1777) pilfly
Parastichtis Hübner, 1821
    suspecta (Hübner, 1817) aspbackfly
Fissipunctiam Beck, 1991
    ypsillon (Denis & Schiffermüller, 1775) tappfläckat videfly
Atypha Hübner, 1821
    pulmonaris (Esper, 1790) lungörtsfly
Tiliacea Tutt, 1896
    citrago (Linnaeus, 1758) trestreckat gulvingsfly
    aurago (Denis & Schiffermüller, 1775) mörkbandat gulvingsfly
    sulphurago (Denis & Schiffermüller, 1775) tvåringat gulvingsfly
Xanthia Ochsenheimer, 1816
    togata (Esper, 1788) violettbandat gulvingsfly
Cirrhia Hübner, 1821
    icteritia (Hufnagel, 1766) blekgult gulvingsfly
    gilvago (Denis & Schiffermüller, 1775) ockragult gulvingsfly
    ocellaris (Borkhausen, 1792) ljusribbat gulvingsfly
Agrochola Hübner, 1821
    lychnidis (Denis & Schiffermüller, 1775) streckbackfly
    nitida (Denis & Schiffermüller, 1775) glansbackfly
    litura (Linnaeus, 1761) kantfläckigt backfly
    helvola (Linnaeus, 1758) gulrött backfly
    lota (Clerck, 1759) rödstreckat backfly
    macilenta (Hübner, 1809) läderbackfly
    circellaris (Hufnagel, 1766) tvärlinjerat backfly
    laevis (Hübner, 1803) ockrabrunt backfly
    lunosa (Haworth, 1809) månfläckatt backfly
Conistra Hübner, 1821
    vaccinii (Linnaeus, 1761) lingonplattfly
    rubiginosa (Scopoli, 1763) svartprickigt plattfly
    rubiginea (Denis & Schiffermüller, 1775) rostgult plattfly
    erythrocephala (Denis & Schiffermüller, 1775) gulhövdat plattfly
Jodia Hübner, 1818
    croceago (Denis & Schiffermüller, 1775) saffransfly
Hillia Grote, 1883
    iris (Zetterstedt, 1839) nordligt videfly
Lithophane Hübner, 1821
    semibrunnea (Haworth, 1809) askträfly
    socia (Hufnagel, 1766) gråbrunt träfly
    ornitopus (Hufnagel, 1766) ljusgrått träfly
    furcifera (Hufnagel, 1766) gaffeltecknat träfly
    consocia (Borkhausen, 1792) alträfly
    lamda (Fabricius, 1787) blågrått träfly
Xylena Ochsenheimer, 1816
    exsoleta (Linnaeus, 1758) större mantelfly
    vetusta (Hübner, 1813) mindre mantelfly
    solidaginis (Hübner, 1803) grått mantelfly
Eupsilia Hübner, 1821
    transversa (Hufnagel, 1766) trefläckigt vågfly
Enargia Hübner, 1821
    paleacea (Esper, 1788) vinkelfly
Ipimorpha Hübner, 1821
    retusa (Linnaeus, 1761) inbuktat vecklarfly
    subtusa (Denis & Schiffermüller, 1775) poppelvecklarfly
    contusa (Freyer, 1859) aspvecklarfly
Cosmia Ochsenheimer, 1816
    diffinis (Linnaeus, 1767) almrovfly
    affinis (Linnaeus, 1767) gulbrunt rovfly
    trapezina (Linnaeus, 1758) ockragult rovfly
    pyralina (Denis & Schiffermüller, 1775) brunrött rovfly
Dicycla Guenée, 1852
    oo (Linnaeus, 1758) kretsfly
Atethmia Hübner, 1809
    centrago (Haworth, 1809) tvärbandat gulvingfly
Eremohadena Alphéraky, 1889
    immunda (Eversmann, 1842) skogsstäppfly
Mesogona Boisduval, 1840
    oxalina (Hübner, 1803) krypvidefly
Griposia Hübner, 1821
    aprilina (Linnaeus, 1758) grönt ekfly
    convergens (Denis & Schiffermüller, 1775) gråbrunt ekfly
Dryobotodes Warren, 1911
    eremita (Fabricius, 1775) grönbrunt ekfly
Antitype Hübner, 1821
    chi (Linnaeus, 1758) gråvitt klippfly
Ammoconia Lederer, 1857
    caecimacula (Denis & Schiffermüller, 1775) grått höstfly
Eumichtis Hübner, 1821
    lichenea (Hübner, 1813) kusthöstfly
Aporophyla Guenée, 1841
    lueneburgensis (Freyer, 1848) kamsprötat puckelfly
    nigra (Haworth, 1809) svart puckelfly
Dasypolia Guenée, 1852
    templi (Thunberg, 1792) tempelfly
Polymixis Hübner, 1820
    polymita (Linnaeus, 1761) grönbrunt klippfly
    flavicincta (Denis & Schiffermüller, 1775) gulfläckigt klippfly
Blepharita Hampson, 1907
    amica (Treitschke, 1825) bergängsfly
Mniotype Franclemont, 1941
    adusta (Esper, 1790) brunt ängsfly
    satura (Denis & Schiffermüller, 1775) brunviolett ängsfly
    bathensis (Lutzau, 1901) mörkbrämat ängsfly
    solieri (Boisduval, 1840) umbraängsfly

Hadeninae Latreille, 1809

Panolis Hübner, 1821
    flammea (Denis & Schiffermüller, 1775) tallfly
Orthosia Ochsenheimer, 1816
    incerta (Hufnagel, 1766) större sälgfly
    miniosa (Denis & Schiffermüller, 1775) rödlätt sälgfly
    cerasi (Fabricius, 1775) busksälgfly
    cruda (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre sälgfly
    populeti (Fabricius, 1781) aspsälgfly
    gracilis (Denis & Schiffermüller, 1775) grått sälgfly
    opima (Hübner, 1809) brunbandat sälgfly
    gothica (Linnaeus, 1758) gotiskt sälgfly
Anorthoa Berio, 1980
    munda (Denis & Schiffermüller, 1775) svartprickigt sälgfly
Tholera Hübner, 1821
    cespitis (Denis & Schiffermüller, 1775) mörkbrunt fältfly
    decimalis (Poda, 1761) vitribbat fältfly
Cerapteryx Curtis, 1833
    graminis (Linnaeus, 1758) gaffelgräsfly
Anarta Ochsenheimer, 1816
    trifolii (Hufnagel, 1766) klöverfly
    colletti (Sparre-Schneider, 1786) violett hedfly
    farnhami (Grote, 1873) ljusspetsat hedfly
    melanopa (Thunberg, 1791) svartfläckat hedfly
    myrtilli (Linnaeus, 1761) ljunghedfly
Coranarta Beck, 1991
    cordigera (Thunberg, 1788) vitfläckat hedfly
Polia Ochsenheimer, 1816
    bombycina (Hufnagel, 1766) brungrått lundfly
    hepatica (Clerck, 1759) gröngrått lundfly
    nebulosa (Hufnagel, 1766) dimlundfly
    conspicua (A. Bang-Haas, 1912) berglundfly
    richardsoni (Curtis, 1834) större hedfly
    lamuta (Herz, 1903) sibiriskt lundfly
Pachetra Guenée, 1841
    sagittigera (Hufnagel, 1766) kamsprötat lundfly
Lacanobia Billberg, 1820
    w-latinum (Hufnagel, 1766) blåbärslundfly
    thalassina (Hufnagel, 1766) brunt lundfly
    contigua (Denis & Schiffermüller, 1775) brokigt lundfly
    suasa (Denis & Schiffermüller, 1775) mångformigt lundfly
    oleracea (Linnaeus, 1758) grönsaksfly
    splendens (Hübner, 1808) besksötelundfly
    amurensis (Staudinger, 1901) umbralundfly
Melanchra Hübner, 1820
    persicariae (Linnaeus, 1761) vitfläckigt lundfly
Ceramica Guenée, 1852
    pisi (Linnaeus, 1758) ärtfly
Papestra Sukhareva, 1973
    biren (Goeze, 1781) blågrått lundfly
Hada Billberg, 1820
    plebeja (Linnaeus, 1761) tandlundfly
Hyssia Guenée, 1845
    cavernosa (Eversmann, 1842) hålrotsfly
Mamestra Ochsenheimer, 1816
    brassicae (Linnaeus, 1758) kålfly
Sideridis Hübner, 1821
    turbida (Esper, 1790) vitpunkterat lundfly
    rivularis (Fabricius, 1775) violettrött nejlikfly
    reticulata (Goeze, 1781) vitribbat lundfly
Conisania Hampson, 1905
    leineri (Freyer, 1836) vitribbat strandfly
    luteago (Denis & Schiffermüller, 1775) glimrotsfly
Hecatera Guenée, 1852
    bicolorata (Hufnagel, 1766) mindre lundfly
    dysodea (Denis & Schiffermüller, 1775) taggsallatsfly
Hadena Schrank, 1802
    bicruris (Hufnagel, 1766) större vitblärefly
    capsincola (Denis & Schiffermüller, 1775) mindre vitblärefly
    compta (Denis & Schiffermüller, 1775) vitbandat nejlikfly
    confusa (Hufnagel, 1766) praktnejlikfly
    albimacula (Borkhausen, 1792) vitfläckat nejlikfly
    filograna (Esper, 1788) gulpudrat nejlikfly
    caesia (Denis & Schiffermüller, 1775) blågrått nejlikfly
    perplexa (Denis & Schiffermüller, 1775) gulbrunt nejlikfly
    irregularis (Hufnagel, 1766) ockragult nejlikfly
Mythimna Ochsenheimer, 1816
    turca (Linnaeus, 1761) rödbrunt gräsfly
    pudorina (Denis & Schiffermüller, 1775) rödgrått gräsfly
    conigera (Denis & Schiffermüller, 1775) vitfläckat gräsfly
    pallens (Linnaeus, 1758) halmgult gräsfly
    favicolor (Barrett, 1896) saltängsgräsfly
    impura (Hübner, 1808) brungult gräsfly
    straminea (Treitschke, 1825) gråhalsat gräsfly
    vitellina (Hübner, 1808) äggult gräsfly
    languida (Walker, 1858) brokigt gräsfly
    unipuncta (Haworth, 1809) vandrargräsfly
    albipuncta (Denis & Schiffermüller, 1775) vitpunktsgräsfly
    ferrago (Fabricius, 1787) tegelrött gräsfly
    litoralis (Curtis, 1827) vitstreckat gräsfly
    l-album (Linnaeus, 1767) l-tecknat gräsfly
Leucania Ochsenheimer, 1816
    comma (Linnaeus, 1761) kommatecknat gräsfly
    obsoleta (Hübner, 1803) prickgräsfly
    loreyi (Duponchel, 1827) tropikgräsfly
Senta Stephens, 1834
    flammea (Curtis, 1828) strimvasfly
Lasionhada Berio, 1981
    proxima (Hübner, 1808) tallhedsfly
Eriopygodes Hampson, 1905
    imbecillus (Fabricius, 1794) tjockhornsfly
Lasionycta Aurivillius, 1892
    skraelingia (Herrich-Schäffer, 1852) lappfjällfly
    dovrensis (Wocke, 1864) gråsvart fjällfly
    staudingeri (Aurivillius, 1891) högnordiskt hedfly
    secedens (Walker, 1858) gulvingat hedfly

Noctuinae Latreille, 1809

Peridroma Hübner, 1821
    saucium (Hübner, 1808) vittofsjordfly
Protexarnis McDunnough, 1929
    squalida (Guenée, 1852) gråbrunt jordfly
Actebia Stephens, 1829
    praecox (Linnaeus, 1758) grönt jordfly
    fennica (Tauscher, 1806) ljusfläckat jordfly
    fugax (Treitschke, 1825) vattrad stäppfly
Dichagyris McDunnough, 1929
    flammatra (Denis & Schiffermüller, 1775) svartkragsjordfly
Euxoa Hübner, 1821
    adumbrata Eversmann, 1842 alvarjordfly
    lidia (Stoll, 1782) klittjordfly
    ochrogaster (Guenée, 1852) ryskt jordfly
    cursoria (Hufnagel, 1766) sandfältsjordfly
    vitta (Esper, 1789) stäppjordfly
    obelisca (Denis & Schiffermüller, 1775) obeliskjordfly
    tritici (Linnaeus, 1761) vetejordfly
    nigricans (Linnaeus, 1761) svart jordfly
    temera (Hübner, 1808) fläckjordfly
    recussa (Hübner, 1817) storringat jordfly
Yigoga McDunnough, 1929
    signifera (Denis & Schiffermüller, 1775) linsjordfly
Agrotis Ochsenheimer, 1816
    bigramma (Esper, 1790) piltecknat jordfly
    cinerea (Denis & Schiffermüller, 1775) brunhalsat jordfly
    exclamationis (Linnaeus, 1758) åkerjordfly
    segetum (Denis & Schiffermüller, 1775) sädesbroddsfly
    clavis (Hufnagel, 1766) barkfärgat jordfly
    vestigialis (Hufnagel, 1766) spårjordfly
    ripae (Hübner, 1823) havsstrandsjordfly
    puta (Hübner, 1803) ovalfläcksjordfly
    ipsilon (Hufnagel, 1766) kommajordfly
    luehri von Mentzer & Moberg, 1987 linjerat fjällfly
Axylia Hübner, 1821
    putris (Linnaeus, 1761) träfärgat jordfly
Ochropleura Hübner, 1821
    plecta (Linnaeus, 1761) mindre jordfly
Diarsia Hübner, 1821
    dahlii (Hübner, 1813) fuktängsjordfly
    brunnea (Denis & Schiffermüller, 1775) rödbrunt jordfly
    mendica (Fabricius, 1775) mångformigt jordfly
    rubi (Vieweg, 1790) hallonjordfly
    florida (F. Schmidt, 1859) sumpängsjordfly
Cerastis Ochsenheimer, 1816
    rubricosa (Denis & Schiffermüller, 1775) rödviolett skogsfly
    leucographa (Denis & Schiffermüller, 1775) brunrött skogsfly
Paradiarsia McDunnoug, 1929
    punicea (Hübner, 1803) skuggbandsjordfly
Lycophotia Hübner, 1821
    porphyrea (Denis & Schiffermüller, 1775) ljungjordfly
Epipsilia Hübner, 1821
    grisescens (Fabricius, 1794) grått jordfly
Rhyacia Hübner, 1821
    simulans (Hufnagel, 1766) gulgrått jordfly
Chersotis Boisduval, 1840
    andereggii (Boisduval, 1832) skarptecknat jordfly
    cuprea (Denis & Schiffermüller, 1775) kopparbrunt jordfly
Standfussiana Boursin, 1946
    lucernea (Linnaeus, 1758) skiffergrått jordfly
Noctua Linnaeus, 1758
    pronuba (Linnaeus, 1758) större bandfly
    fimbriata (Schreber, 1759) bredbandat bandfly
    orbona (Hufnagel, 1766) kantfläckat bandfly
    interposita (Hübner, 1789) storfläckigt bandfly
    comes Hübner, 1813 leverbrunt bandfly
    interjecta Hübner, 1803 rödbrunt bandfly
    janthina (Denis & Schiffermüller, 1775) gråviolett bandfly
    janthe (Borkhausen, 1792) brunviolett bandfly
Cryptocala Benjamin, 1921
    chardinyi (Boisduval, 1829) ryskt bandfly
Epilecta Hübner, 1821
    linogrisea (Denis & Schiffermüller, 1775) gråvattrat bandfly
Spaelotis Boisduval, 1840
    ravida (Denis & Schiffermüller, 1775) större åsjordfly
    suecica (Aurivillius, 1890) mindre åsfly
Opigena Boisduval, 1840
    polygona (Denis & Schiffermüller, 1775) vinkeljordfly
Eurois Hübner, 1821
    occultus (Linnaeus, 1758) större skogsfly
Graphiphora Ochsenheimer, 1816
    augur (Fabricius, 1775) spåmansjordfly
Anaplectoides McDunnough, 1929
    prasina (Denis & Schiffermüller, 1775) grönt skogsfly
Xestia Hübner, 1818
    baja (Denis & Schiffermüller, 1775) svartpunktsjordfly
    stigmatica (Hübner, 1813) skuggjordfly
    castanea (Esper, 1798) hedjordfly
    agathina (Duponchel, 1827) tegeljordfly
    xanthographa (Denis & Schiffermüller, 1775) gulfläckigt jordfly
    sexstrigata (Haworth, 1809) tvärlinjerat jordfly
    c-nigrum (Linnaeus, 1758) c-tecknat jordfly
    ditrapezium (Denis & Schiffermüller, 1775) trapetsjordfly
    triangulum (Hufnagel, 1766) gråhalsat jordfly
    ashworthii (Doubleday, 1855) blågrått jordfly
    collina (Boisduval, 1840) backjordfly
    lyngei (Rebel, 1923) fjällhedsfly
    quieta (Hübner, 1813) spensligt fjällfly
    borealis (Nordström, 1933) tajgafjällfly
    laetabilis (Zetterstedt, 1839) högnordiskt fjällfly
    distensa (Eversmann, 1851) östligt skogsfly
    gelida (Sparre Schneider, 1883) fjällskogsfly
    brunneopicta (Matsumura, 1925) brunpudrat skogsfly
    sincera (Herrich-Schäffer, 1851) urskogsfly
    rhaetica (Staudinger, 1871) gråpudrat skogsfly
    baltica (Valle, 1940) baltiskt skogsfly
    arctica (Zetterstedt, 1839) arktiskt fjällfly
    alpicola (Zetterstedt, 1839) rödfläckigt skogsfly
    lorezi (Staudinger, 1891) högfjällsfly
    atrata (Morrison, 1874) bredvingat skogsfly
    tecta (Hübner, 1808) rödbrunt fjällfly
Eugraphe Hübner, 1821
    sigma (Denis & Schiffermüller, 1775) rödkantat jordfly
Coenophila Stephens, 1850
    subrosea (Stephens, 1850) porsjordfly
Eugnorisma Boursin, 1946
    glareosum (Esper, 1788) ljusgrått jordfly
    depunctum (Linnaeus, 1761) punktjordfly
Protolampra McDunnough, 1929
    sobrina (Duponchel, 1843) rödhuvat skogsfly
Naenia Stephens, 1822 skogsflyn)
    typica (Linnaeus, 1758) gråribbat kvällsfly

Nolidae Bruand, 1846 Trågspinnare
Nolinae Bruand, 1846

Meganola Dyar, 1898
    strigula (Denis & Schiffermüller, 1775) gulpucklig trågspinnare
    albula (Denis & Schiffermüller, 1775) vit trågspinnare
Nola Leach, 1815
    aerugula (Hübner, 1793) vitpucklig trågspinnare
    holsatica Sauber, 1916 dyntrågspinnare
    confusalis (Herrich-Schäffer, 1847) brunpucklig trågspinnare
    karelica (Tengström, 1869) gungflytrågspinnare
    cucullatella (Linnaeus, 1758) gråpucklig trågspinnare

Chloephorinae Stainton, 1851

Nycteola Hübner, 1822
    revayana (Scopoli, 1772) ekfotsläpare
    degenerana (Hübner, 1799) sälgfotsläpare
    asiatica (Krulikovsky, 1904) poppelfotsläpare
    svecica (Bryk, 1941) grönvit fotsläpare
Bena Billberg, 1820
    bicolorana (Fuessly, 1775) större båtspinnare
Pseudoips Hübner, 1825
    prasinanus (Linnaeus, 1758) mindre båtspinnare
Earias Hübner, 1825
    clorana (Linnaeus, 1761) grön pilspinnare
    vernana (Fabricius, 1787) silverpoppelspinnare

Tillfälligt införda arter

Papilionoidea
Papilionidae Riddarfjärilar

Battus Scopoli, 1777
    polydamas (Linnaeus, 1758) guldbågad makaonfjäril

Nymphalidae (Ädelfjärilar)
Danainae

Danaus Kluk, 1780
    genutia (Cramer, 1799)

Amathusiinae

Amathusia Fabricius, 1807
    phidippus (Linnaeus, 1763) kokosamatusia

Heliconiinae

Siproeta Hübner, 1823
    stelenes (Linnaeus, 1758) malakitfjäril

Noctuoidea
Erebidae Björnspinnare
Arctiinae

Macrocneme Hübner, 1826
    species stor bananglansvinge

NRM:s välkomstsida


http://www.nrm.se/en/svenska_fjarilar/svenska_fjarilar.html
Senaste uppdatering: 8 december 2015
Ansvarig för denna sida: Bert Gustafsson