Svenska fjärilar
Imago av storfläckig pärlemorfjäril Fjärilar
Lepidoptera

OBS! Familjer OBS!
Imago av storfläckig pärlemorfjäril
Detta är en lista över fjärilar som hittills har påträffats i Sverige. Sammanställd av Bert Gustafsson, som även tar emot uppgifter om nya arter som påträffas i landet samt övriga synpunkter på listan. Den systematiska ordningen följer Ole Karsholt og Per Stadel Nielsen - Revideret fortegnelse over Danmarks Sommerfugle 2013.

Micropterigoidea Herrich-Schäffer, 1855 (Käkmalar)
Micropterigidae Herrich-Schäffer, 1855 (Käkmalar) Bilder på samtliga arter

Micropterix Hübner, 1825 (Käkmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
  1. tunbergella (Fabricius, 1787) (Lövskogskäkmal)
  2. mansuetella Zeller, 1844 (Starrkäkmal)
  3. aruncella (Scopoli, 1763) (Dubbelkäkmal)
  4. aureatella (Scopoli, 1763) (Barrskogskäkmal)
  5. calthella (Linnaeus, 1761) (Kärrkäkmal)

Eriocranioidea Tutt, 1899 (Purpurmalar)
Eriocraniidae Tutt, 1899 (Purpurmalar) Bilder på samtliga arter - Bestämningsnyckel - Male genitalia

Dyseriocrania Spuler, 1910 (Purpurmalar)
  1. subpurpurella (Haworth, 1828) (Ekpurpurmal)
Paracrania Zagulajev, 1992 (Purpurmalar)
  1. chrysolepidella Zeller, 1851 (Avenbokspurpurmal)
Eriocrania Zeller, 1851 (Purpurmalar)
  1. unimaculella (Zetterstedt, 1839) (Långfläckig purpurmal)
  2. sparrmannella (Bosc, 1791) (Praktpurpurmal)
  3. salopiella (Stainton, 1854) (Spetsfläckig purpurmal)
  4. cicatricella (Zetterstedt, 1839) (Hagpurpurmal)
  5. sangii (Wood, 1891) (Tvillingpurpurmal)
  6. semipurpurella (Stephens, 1835) (Vårpurpurmal)

Hepialoidea Stephens, 1829 (Rotfjärilar)
Hepialidae Stephens, 1829 (Rotfjärilar) Bilder på samtliga arter

Gazoryctra Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. ganna (Hübner, 1808) (Silverbandad rotfjäril)
  2. fuscoargenteus (O. Bang-Haas, 1927) (Lapprotfjäril)
Triodia Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. sylvina (Linnaeus, 1761) (Kamsprötad rotfjäril)
Korscheltellus Börner, 1920 (Rotfjärilar)
  1. lupulinus (Linnaeus, 1758) (Lerfärgad rotfjäril)
  2. fusconebulosus (De Geer, 1778) (Ormbunksrotfjäril)
Phymatopus Wallengren, 1869 (Rotfjärilar)
  1. hecta (Linnaeus, 1758) (Dvärgrotfjäril)
Hepialus Fabricius, 1775 (Rotfjärilar)
  1. humuli (Linnaeus, 1758) (Humlerotfjäril)

Nepticuloidea Stainton, 1854 (Dvärgmalar)
Nepticulidae Stainton, 1854 (Dvärgmalar) Bilder på samtliga arter
Nepticulinae Stainton, 1854 (Dvärgmalar)

Enteucha Meyrick, 1915 (Dvärgmalar)
  1. acetosae (Stainton, 1854) (Syradvärgmal)
Stigmella Schrank, 1802 (Dvärgmalar) - Male genitalia
  1. lapponica (Wocke, 1862) (Grå björkdvärgmal)
  2. confusella (Wood & Walsingham, 1894) (Brun björkdvärgmal)
  3. tiliae (Frey, 1856) (Linddvärgmal)
  4. betulicola (Stainton, 1856) (Småbjörksdvärgmal)
  5. sakhalinella Puplesis, 1984 (Backdvärgmal)
  6. luteella (Stainton, 1857) (Gulbrun björkdvärgmal)
  7. glutinosae (Stainton, 1858) (Vitkragad aldvärgmal)
  8. alnetella (Stainton, 1856) (Svartkragad aldvärgmal)
  9. microtheriella (Stainton, 1854) (Jungfrudvärgmal)
  10. prunetorum (Stainton, 1855) (Spiraldvärgmal)
  11. aceris (Frey, 1857) (Skogslönndvärgmal)
  12. malella (Stainton, 1854) (Bandad apeldvärgmal)
  13. catharticella (Stainton, 1853) (Vägtornsdvärgmal)
  14. anomalella (Goeze, 1783) (Nypondvärgmal)
  15. centifoliella (Zeller, 1848) (Bandad rosendvärgmal)
  16. ulmivora (Fologne, 1860) (Skogsalmdvärgmal)
  17. paradoxa (Frey, 1858) (Paradoxdvärgmal)
  18. regiella (Herrich-Schäffer, 1855) (Kungsdvärgmal)
  19. crataegella (Klimesch, 1936) (Pärldvärgmal)
  20. magdalenae (Klimesch, 1950) (Ljus rönndvärgmal)
  21. nylandriella (Tengström, 1848) (Mörk rönndvärgmal)
  22. oxyacanthella (Stainton, 1854) (Skimmerdvärgmal)
  23. pyri (Glitz, 1865) (Större pärondvärgmal)
  24. hybnerella (Hübner, 1813) (Opaldvärgmal)
  25. floslactella (Haworth, 1828) (Hasseldvärgmal)
  26. carpinella (Heinemann, 1862) (Avenboksdvärgmal)
  27. tityrella (Stainton, 1854) (Mörk bokdvärgmal)
  28. salicis (Stainton, 1854) (Sälgdvärgmal)
  29. myrtillella (Stainton, 1857) (Blåbärsdvärgmal)
  30. zelleriella (Snellen, 1875) (Dyndvärgmal)
  • lappovimella (Svensson, 1976) (Lappvidedvärgmal) synonym till föregående
    1. benanderella (Wolff, 1955) (Krypvidedvärgmal)
    2. species
    3. arbusculae (Klimesch, 1952) (Nätvidedvärgmal)
    4. obliquella (Heinemann, 1862) (Pildvärgmal)
    5. trimaculella (Haworth, 1828) (Rostgumpdvärgmal)
    6. assimilella (Zeller, 1848) (Aspdvärgmal)
    7. sorbi (Stainton, 1861) (Bandad rönndvärgmal)
    8. plagicolella (Stainton, 1854) (Slåndvärgmal)
    9. lemniscella (Zeller, 1839) (Lundalmsdvärgmal)
    10. continuella (Stainton, 1856) (Kärrdvärgmal)
    11. auromarginella (Richardson, 1890) (Björnbärsdvärgmal)
    12. splendidissimella (Herrich-Schäffer, 1855) (Praktdvärgmal)
    13. pretiosa (Heinemann, 1862) (Humleblomsterdvärgmal)
    14. aeneofasciella (Herrich-Schäffer, 1855) (Mässingsdvärgmal)
    15. dryadella (O. Hofmann, 1868) (Fjällsippedvärgmal)
    16. poterii (Stainton, 1857) (Fingerörtsdvärgmal)
    17. filipendulae (Wocke, 1871) (Brudbrödsdvärgmal)
  • ulmariae (Wocke, 1879) (Älgörtsdvärgmal) synonym till föregående
    1. lediella (Schleich, 1867) (Skvattramdvärgmal)
    2. incognitella (Herrich-Schäffer, 1855) (Brun apeldvärgmal)
    3. perpygmaeella (Doubleday, 1859) (Brun hagtornsdvärgmal)
    4. hemargyrella (Kollar, 1832) (Brun bokdvärgmal)
    5. speciosa (Frey, 1858) (Prydlig lönndvärgmal)
    6. lonicerarum (Frey, 1856) (Trydvärgmal)
    7. basiguttella (Heinemann, 1862) (Rotfläcksdvärgmal)
    8. svenssoni (Johansson, 1971) (Större ekdvärgmal)
    9. dorsiguttella (Johansson, 1971) (Soldvärgmal)
    10. ruficapitella (Haworth, 1828) (Korttofsdvärgmal)
    11. atricapitella (Haworth, 1828) (Långtofsdvärgmal)
    12. samiatella (Zeller, 1839) (Brunhuvad ekdvärgmal)
    13. roborella (Johansson, 1971) (Rosthuvad ekdvärgmal)
    14. tristis (Wocke, 1862) (Dvärgbjörksdvärgmal)

    Trifurculinae Scoble, 1983 (Dvärgmalar)

    Trifurcula Zeller, 1848 (Dvärgmalar) - Male genitalia
    1. headleyella (Stainton, 1854) (Brunörtsdvärgmal)
    2. cryptella (Stainton, 1856) (Alvardvärgmal)
    3. eurema (Tutt, 1899) (Stranddvärgmal)
    4. immundella (Zeller, 1839) (Harrisdvärgmal)
    5. subnitidella (Duponchel, 1843) (Ängsdvärgmal)
    Bohemannia Stainton, 1859 (Dvärgmalar) - Male genitalia
    1. pulverosella (Stainton, 1849) (Fjällig apeldvärgmal)
    2. quadrimaculella (Boheman, 1853) (Fyrfläckig dvärgmal)
    Ectoedemia Busck, 1907 (Dvärgmalar) - Male genitalia
    1. sericopeza (Zeller, 1839) (Lönnfruktsdvärgmal)
    2. decentella (Herrich-Schäffer, 1855) (Tysklönnsfruktdvärgmal)
    3. albibimaculella (Larsen, 1927) (Mjölondvärgmal)
    4. weaveri (Stainton, 1855) (Lingondvärgmal)
    5. septembrella (Stainton, 1849) (Johannesörtsdvärgmal)
    6. atrifrontella (Stainton, 1851) (Vitryggsdvärgmal)
    7. longicaudella Klimesch, 1953 (Svartryggsdvärgmal)
    8. amani Svensson, 1966 (Almbarksdvärgmal)
    9. intimella (Zeller, 1848) (Signaldvärgmal)
    10. hannoverella (Glitz, 1872) (Svartpoppelsdvärgmal)
    11. turbidella (Zeller, 1848) (Silverpoppelsdvärgmal)
    12. argyropeza (Zeller, 1839) (Aspgallsdvärgmal)
    13. albifasciella (Heinemann, 1871) (Gulkragad ekdvärgmal)
    14. subbimaculella (Haworth, 1828) (Brunkragad ekdvärgmal)
    15. agrimoniae (Frey, 1858) (Småborredvärgmal)
    16. angulifasciella (Stainton, 1849) (Bågbandad nypondvärgmal)
    17. atricollis (Stainton, 1857) (Munkdvärgmal)
    18. arcuatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Smultrondvärgmal)
    19. rubivora (Wocke, 1860) (Stenbärsdvärgmal)
    20. occultella (Linnaeus, 1767) (Vårtbjörksdvärgmal)
    21. minimella (Zetterstedt, 1839) (Glasbjörksdvärgmal)

    Opostegidae Meyrick, 1893 (Ögonlocksmalar) Bilder på samtliga arter

    Opostega Zeller, 1839 (Ögonlocksmalar)
    1. salaciella (Treitschke, 1833) (Vit ögonlocksmal)
    Pseudopostega Kozlov, 1985 (Ögonlocksmalar) - Male genitalia
    1. auritella (Hübner, 1813) (Fläckögonlocksmal)
    2. crepusculella (Zeller, 1839) (Vinkelögonlocksmal)

    Adeloidea Bruand, 1850 (Bladhålsmalar)
    Heliozelidae Heinemnn & Wocke, 1877 (Bladhålsmalar) Bilder på samtliga arter

    Antispila Hübner, 1825 (Bladhålmalar) - Male genitalia
    1. metallella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större kornellmal)
    2. treitschkiella (Fischer von Röslerstamm, 1843) (Mindre kornellmal)
    Heliozela Herrich-Schäffer, 1853 (Bladhålmalar) - Male genitalia
    1. sericiella (Haworth, 1828) (Ekbladshålmal)
    2. resplendella (Stainton, 1851) (Albladshålmal)
    3. hammoniella Sorhagen, 1885 (Björkbladshålmal)

    Adelidae Bruand, 1851 (Antennmalar) Bilder på samtliga arter
    Adelinae Bruand, 1851 (Antennmalar)

    Nemophora Hoffmannsegg, 1798 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    1. degeerella (Linnaeus, 1758) (Lövskogsantennmal)
    2. congruella (Zeller, 1839) (Barrantennmal)
    3. amatella (Staudinger, 1892) (Sibirisk antennmal)
    4. bellela (Walker, 1863) (Dvärgbjörksantennmal)
    5. metallica (Poda, 1761 (Åkerväddsantennmal)
    6. cupriacella (Hübner, 1819 (Ängsväddsantennmal)
    7. minimella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kärrantennmal)
    8. dumerilella (Duponchel, 1839) (Alvarantennmal)
    Adela Latreille, 1796 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    1. reaumurella (Linnaeus, 1758) (Ekantennmal)
    2. cuprella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videantennmal)
    3. croesella (Scopoli, 1763) (Buskantennmal)
    Cauchas Zeller, 1839 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    1. breviantennella Nielsen & Johansson, 1980 (Fjällantennmal)
    2. fibulella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dvärgantennmal)
    3. rufimitrella (Scopoli, 1763) (Bräsmeantennmal)

    Nematopogoninae Hinton, 1955 (Antennmalar)

    Nematopogon Zeller, 1839 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    1. pilellus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bronsantennmal)
    2. schwarziellus Zeller, 1839 (Gulaktig antennmal)
    3. magnus (Zeller, 1878) (Sorgantennmal)
    4. adansoniellus (Villers, 1789) (Bokantennmal)
    5. metaxellus (Hübner, 1813) (Bredvingeantennmal)
    6. swammerdamellus (Linnaeus, 1758) (Vårantennmal)
    7. robertellus (Clerck, 1759) (Barrskogsantennmal)


    Incurvariidae Spuler, 1898 (Bladskärarmalar) Bilder på samtliga arter
    Incurvariinae Spuler, 1898 (Bladskärarmalar)

    Alloclemensia Nielsen, 1981 (Bladskärarmalar)
    1. mesospilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Vinbärsbladskärare)
    Incurvaria Haworth, 1828 (Bladskärarmalar) Male genitalia
    1. pectinea Haworth, 1828 (Blek kambladskärare)
    2. masculella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörk kambladskärare)
    3. vetulella (Zeterstedt, 1839) (Storfläckig kambladskärare)
    4. circulella (Zeterstedt, 1839) (Tajgabladskärare)
    5. oehlmanniella (Hübner, 1796) (Blåbärsbladskärare)
    6. praelatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Smultronbladskärare)
    7. koerneriella (Zeller, 1839) (Bokbladskärare)
    Phylloporia Heineman, 1870 (Bladskärarmalar)
    1. bistrigella (Haworth, 1828) (Dvärgbladskärare)

    Prodoxidae Riley, 1881 (Knoppmalar) Bilder på samtliga arter

    Lampronia Stephens, 1829 (Knoppmalar) - Bestämningsnyckel - Male genitalia
    1. capitella (Clerck, 1759) (Vinbärsknoppmal)
    2. luzella (Hübner, 1817) (Mosseknoppmal)
    3. corticella (Linnaeus, 1758) (Hallonknoppmal)
    4. morosa Zeller, 1852 (Rosenknoppmal)
    5. standfussiella (Zeller, 1839) (Kanelrosknoppmal)
    6. flavimitrella (Hübner, 1817) (Blåhallonknoppmal)
    7. redimitella (Lienig & Zeller, 1846) (Måbärsknoppmal)
    8. rupella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldknoppmal)
    9. fuscatella (Tengström, 1848) (Björkgallmal)
    10. aeripennella (Rebel, 1889) (Östlig knoppmal)

    Tischerioidea Spuler, 1898 (Luggmalar)
    Tischeriidae Spuler, 1898 (Luggmalar) Bilder på samtliga arter

    Tischeria Zeller, 1839 (Luggmalar) - Male genitalia
    1. ekebladella (Bjerkander, 1795) (Större ekluggmal)
    2. dodonaea Stainton, 1858 (Mindre ekluggmal)
    Coptotriche Walsingham 1890 (Luggmalar) - Male genitalia
    1. marginea (Haworth, 1828) (Brämluggmal)
    2. heinemanni (Wocke, 1871) (Björnbärsluggmal)
    3. gaunacella (Duponchel, 1843) (Slånluggmal)
    4. angusticollella (Duponchel, 1843) (Nyponluggmal)

    Tineoidea Latreille, 1810 (Malfjärilar)
    Psychidae Boisduval, 1828 (Säckspinnare) Bilder på samtliga arter
    Naryciinae Tutt, 1900 (Säckspinnare)

    Diplodoma Zeller, 1852 (Säckspinnare)
    1. laichartingella (Goeze, 1783) (Dubbelsäckspinnare)
    Narycia Stephens, 1836 (Säckspinnare)
    1. duplicella (Goeze, 1783) (Algsäckspinnare)
    Dahlica Enderlein, 1912 (Säckspinnare) - Male genitalia
    1. triquetrella (Hübner, 1813) (Kantsäckspinnare)
    2. lichenella (Linnaeus, 1761) (Jungfrusäckspinnare)
    3. lazuri (Clerck, 1759) (Röksäckspinnare)
    4. charlottae (Meier, 1957) (Tunnvingesäckspinnare)
    5. listerella (Linnaeus, 1758) (Tallsäckspinnare)
    6. rupicolella (Sauter, 1954) (Klippsäckspinnare)

    Taleporiinae Herrich-Schäffer, 1857(Säckspinnare)

    Taleporia Hübner, 1825 (Säckspinnare) - Male genitalia
    1. tubulosa (Retzius, 1783) (Nätrörsäckspinnare)
    2. borealis Wocke, 1862 (Nordisk rörsäckspinnare)

    Psychinae Boisduval, 1828 (Säckspinnare)

    Bacotia Tutt, 1899 (Säckspinnare)
    1. claustrella (Bruand, 1845) (Klocksäckspinnare)
    Proutia Tutt, 1899 (Säckspinnare)
    1. rotunda Suomalainen, 1990 (Björksäckspinnare)
    2. norvegica (Heylaerts, 1882) (Nordisk stråsäckspinnare)
    Psyche Schrank, 1801 (Säckspinnare) - Male genitalia
    1. casta (Pallas, 1767) (Mindre stråsäckspinnare)
    2. crassiorella Bruand, 1851 (Större stråsäckspinnare)

    Epichnopteriginae Tutt, 1900 (Säckspinnare)

    Whittleia Tutt, 1900 (Säckspinnare)
    1. retiella (Newman, 1847) (Nätsäckspinnare)

    Oiketicinae Herrich-Schäffer, 1855 (Säckspinnare)

    Acanthopsyche Heylaerts, 1881 (Säckspinnare)
    1. atra (Linnaeus, 1767) (Ljungsäckspinnare)
    Canephora Hübner, 1822 (Säckspinnare)
    1. hirsuta (Poda, 1761) (Sotsäckspinnare)
    Pachythelia Westwood, 1848 (Säckspinnare)
    1. villosella (Ochsenheimer, 1810) (Raggsäckspinnare)
    Phalacropterix Hübner, 1825 (Säckspinnare)
    1. graslinella (Boisduval, 1852) (Silkessäckspinnare)
    Sterrhopterix Hübner, 1825 (Säckspinnare)
    1. fusca (Haworth, 1809) (Gråhårig säckspinnare)
    2. standfussi (Wocke, 1851) (Gulhårig säckspinnare)
    Apterona Millière, 1857 (Säckspinnare)
    1. helicoidella (Vallot, 1827) (Snäcksäckspinnare)

    Dryadaulidae Bradley, 1966 (Dryadmalar) Bilder på samtliga arter
    Dryadaulinae Bradley, 1966 (Dryadmalar)

    Dryadaula Meyrick, 1893 (Svampmalar)
    1. caucasica (Zagulajev, 1970) (Kaukasisk vedmal)

    Meessiidae Capuse, 1968 (Dvärglavmalar)
    Meessiinae Capuse, 1968 (Dvärglavmalar)

    Infurcitinea Spuler, 1910 (Lavmalar) - Male genitalia
    1. ignicomella (Heydenreich, 1851) (Tallavmal)
    2. albicomella (Stainton, 1851) (Klipplavmal)
    3. argentimaculella (Stainton, 1849) (Eklavmal)
    Stenoptinea Dietz, 1905 (Lavmalar)
    1. cyaneimarmorella (Millière, 1854) (Plommonlavmal)
    Karsholtia Gaedike, 1986 (Lavmalar)
    1. marianii (Rebel, 1936) (Månlavmal)
    Agnathosia Amsel, 1954 (Svampmalar) - Male genitalia
    1. mendicella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tiggarsvampmal)
    2. sandoeensis Jonasson, 1977 (Tallsvampmal)

    Tineidae Latreille, 1810 (Äkta malar) Bilder på samtliga arter
    Myrmecozelinae Capuse, 1968 (Äkta malar)

    Myrmecozela Zeller, 1852 (Myrstacksmalar)
    1. ochraceella (Tengström, 1848) (Myrstacksmal)

    Scardiinae Eyer, 1924 (Äkta malar)

    Pelecystola Meyrick, 1920 (Svampmalar)
    1. fraudulentella (Zeller, 1852) (Skimmersvampmal)
    Montescardia Amsel, 1952 (Svampmalar)
    1. tessulatella (Lienig & Zeller, 1846) (Punktsvampmal)
    Scardia Treitschke, 1830 (Svampmalar)
    1. boletella (Fabricius, 1794) (Jättesvampmal)
    Morophaga Herrich-Schäffer, 1853 (Svampmalar)
    1. choragella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedbandad svampmal)

    Nemapogoninae Hinton, 1955 (Äkta malar)

    Triaxomera Zagulajev, 1959 (Svampmalar) - Male genitalia
    1. fulvimitrella (Sodoffsky, 1830) (Nunnesvampmal)
    2. parasitella (Hübner, 1796) (Parasitsvampmal)
    Archinemapogon Zagulajev, 1962 (Svampmalar)
    1. yildizae Koçak, 1981 (Björksvampmal)
    Nemaxera Zagulajev, 1964 (Svampmalar)
    1. betulinella (Paykull, 1785) (Barksvampmal)
    Nemapogon Schrank, 1802 (Svampmalar) - Male genitalia
    1. granellus (Linnaeus, 1758) (Kornmal)
    2. cloacellus (Haworth, 1828) (Vedsvampmal)
    3. wolffiellus Karsholt & Nielsen, 1976 (Mörk svampmal)
    4. inconditellus (D. Lucas, 1956) (Eksvampmal)
    5. gliriellus (Heyden, 1865) (Styvskinnmal)
    6. variatellus (Clemens, 1859) (Gårdsvampmal)
    7. clematellus (Fabricius, 1781) (Alsvampmal)
    8. fungivorellus (Benander, 1939) (Korkmusslingsmal)
    9. picarellus (Clerck, 1759) (Skatsvampmal)
    10. nigralbellus (Zeller, 1839) (Sebrasvampmal)
    11. falstriellus (Haas, 1881) (Sorgsvampmal)
    Triaxomasia Zagulajev, 1964 (Svampmalar)
    1. caprimulgella (Stainton, 1851) (Hålträdssvampmal)
    Neurothaumasia Le Marchand, 1934 (Svampmalar)
    1. ankerella Mann, 1867 (Schacksvampmal)

    Tineinae Latreille, 1810 (Äkta malar)

    Trichophaga Ragonot, 1894 (Bomalar) - Male genitalia
    1. tapetzella (Linnaeus, 1758) (Tapetmal)
    2. scandinaviella Zagulajev, 1960 (Spybollsmal)
    Elatobia Herrich-Schäffer, 1853 (Barkmalar)
    1. fuliginosella (Lienig & Zeller, 1846) (Tallbarksmal)
    Tineola Herrich-Schäffer, 1853 (Klädesmalar)
    1. bisselliella (Hummel, 1823) (Klädesmal)
    Tinea Linnaeus, 1758 (Bomalar) - Male genitalia
    1. pellionella Linnaeus, 1758 (Pälsmal)
    2. dubiella Stainton, 1859 (Dunmal)
    3. bothniella Svensson, 1953 (Slagugglebomal)
    4. pallescentella Stainton, 1851 (Silomal)
    5. steueri G. Petersen, 1966 (Dimfläcksmal)
    6. columbariella Wocke, 1877 (Duvbomal)
    7. svenssoni Opheim, 1966 (Svalbomal)
    8. semifulvella Haworth, 1828 (Rödgul bomal)
    9. trinotella Thunberg, 1794 (Trepunktsbomal)
    Niditinea G. Petersen, 1957 (Bomalar) - Male genitalia
    1. fuscella (Linnaeus, 1758) (Sparvbomal)
    2. striolella (Matsumura, 1931) (Kattugglebomal)
    3. truncicolella (Tengström, 1848) (Hästmyrebomal)
    Monopis Hübner, 1825 (Bomalar) - Male genitalia
    1. laevigella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fällmal)
    2. weaverella (Scott, 1858) (Hedbomal)
    3. spilotella (Tengström, 1848) (Svartvit bomal)
    4. obviella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldkantmal)
    5. imella (Hübner, 1813) (Prickbomal)
    6. monachella (Hübner, 1796) (Munkbomal)
    7. fenestratella (Heyden, 1863) (Fönsterbomal)

    Perissomasticinae Gozmány, 1865 (Äkta malar)

    Haplotinea Diakonoff & Hinton, 1956 (Insektsmalar) - Male genitalia
    1. ditella (Pierce & Diakonoff, 1938) (Kvarnmal)
    2. insectella (Fabricius, 1794) (Insektsmal)

    Hieroxestinae Meyrick, 1893(Äkta malar)

    Opogona Zeller, 1853 (Växthusmalar) - Male genitalia
    1. sacchari (Bojer, 1856) (Bananmal)
    2. omoscopa (Meyrick, 1893) (Sockerrörsmal)
    Oinophila Stephens, 1848 (Växthusmalar)
    1. v-flava (Haworth, 1828) (Murlavsmal)

    Teichobiinae Heinemnn, 1870 (Bräkenmalar)

    Psychoides Bruand, 1853 (Bräkenmalar)
    1. verhuella Bruand, 1853 (Svartbräkensmal)

    Gracillarioidea Stainton, 1854 (Styltmalar)
    Roeslerstammiidae Bruand, 1851 (Bronsmalar)

    Roeslerstammia Zeller, 1839 (Bronsmalar)
    1. erxlebella (Fabricius, 1787) (Lindbronsmal)

    Bucculatricidae Wallengren, 1881 (Kronmalar) Bilder på samtliga arter

    Bucculatrix Zeller, 1839 (Kronmalar) - Male genitalia
    1. demaryella (Duponchel, 1840) (Björkkronmal)
    2. ulmella Zeller, 1848 (Ekkronmal)
    3. ulmifoliae (M. Hering, 1931) (Lundalmskronmal)
    4. thoracella (Thunberg, 1794) (Lindkronmal)
    5. bechsteinella (Scharfenberg, 1805) (Hagtornskronmal)
    6. albedinella (Zeller, 1839) (Almkronmal)
    7. frangutella (Goeze, 1783) (Brakvedskronmal)
    8. cidarella (Zeller, 1839) (Alkronmal)
    9. gnaphaliella (Treitschke, 1833) (Hedblomsterkronmal)
    10. maritima Stainton, 1851 (Strandasterkronmal)
    11. nigricomella (Zeller, 1839) (Prästkragskronmal)
    12. cristatella (Zeller, 1839) (Röllikakronmal)
    13. humiliella Herrich-Schäffer, 1855 (Vinterkronmal)
    14. laciniatella Benander, 1931 (Alvarkronmal)
    15. absinthii Gartner, 1865 (Malörtskronmal)
    16. artemisiella Herrich-Schäffer, 1855 (Kalkkronmal)
    17. ratisbonensis Stainton, 1861 (Sandkronmal)

    Gracillariidae Stainton, 1854 (Styltmalar)
    Gracillariinae Stainton, 1854 (Styltmalar)

    Parectopa Clemens, 1860 (Styltmalar)
    1. ononidis (Zeller, 1839) (Vickerstyltmal)
    Micrurapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
    1. gradatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Gökärtstyltmal)
    Caloptilia Hübner, 1825 (Styltmalar) - Male genitalia
    1. cuculipennella (Hübner, 1796) (Ljus askstyltmal)
    2. populetorum (Zeller, 1839) (Punktstyltmal)
    3. suberinella (Tengström, 1848) (Fläckstyltmal)
    4. elongella (Linnaeus, 1761) (Alstyltmal)
    5. betulicola (M. Hering, 1928) (Björkstyltmal)
    6. rufipennella (Hübner, 1796) (Tysklönnsstyltmal)
    7. alchimiella (Scopoli, 1763) (Större ekstyltmal)
    8. robustella Jäckh, 1972 (Mindre ekstyltmal)
    9. stigmatella (Fabricius, 1781) (Aspstyltmal)
    10. falconipennella (Hübner, 1813) (Falkstyltmal)
    11. azaleella (Brants, 1913) (Azaleastyltmal)
    12. jurateae Bengtsson, 2010 (Skogslönnsstyltmal)
    13. hemidactylella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Roststyltmal)
    Gracillaria Haworth, 1828 (Styltmalar)
    1. syringella (Fabricius, 1794) (Syrénmal)
    Aspilapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
    1. tringipennella (Zeller, 1839) (Svartkämpestyltmal)
    Euspilapteryx Stephens, 1835 (Styltmalar)
    1. auroguttella (Stephens, 1835) (Johannesörtsstyltmal)
    Calybites Hübner, 1822 (Styltmalar)
    1. phasianipennellus (Hübner, 1813) (Videörtsstyltmal)
    Povolnya Kuznetsov, 1979 (Styltmalar)
    1. leucapennella (Stephens, 1835) (Svavelstyltmal)
    Sauterina Kuznetsov, 1979 (Styltmalar)
    1. hofmanniella (Schleich, 1867) (Snedstreckad gökärtsmal)
    Acrocercops Wallengren, 1881 (Styltmalar)
    1. brongniardellus (Fabricius, 1798) (Snedstreckad ekstyltmal)
    Leucospilapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
    1. omissella (Stainton, 1848) (Gråbostyltmal)
    Callisto Stephens, 1834 (Veckmalar) - Male genitalia
    1. coffeella (Zetterstedt, 1839) (Videveckmal)
    2. denticulella (Thunberg, 1794) (Apelveckmal)
    3. insperatella (Nickerl, 1864) (Häggveckmal)
    Parornix Spuler, 1910 (Veckmalar) - Male genitalia
    1. loganella (Stainton, 1848) (Fjällbjörksveckmal)
    2. fagivora (Frey, 1861) (Bokveckmal)
    3. carpinella (Frey, 1863) (Avenboksveckmal)
    4. anglicella (Stainton, 1850) (Hagtornsveckmal)
    5. devoniella (Stainton, 1850) (Hasselveckmal)
    6. betulae (Stainton, 1854) (Vårtbjörksveckmal)
    7. scoticella (Stainton, 1850) (Rönnveckmal)
    8. finitimella (Zeller, 1850) (Mindre slånveckmal)
    9. traugotti Svensson, 1976 (Glasbjörksveckmal)
    10. polygrammella (Wocke, 1862) (Dvärgbjörksveckmal)
    11. atripalpella Wahlström, 1979 (Svartpalpsveckmal)
    12. torquillella (Zeller, 1850) (Större slånvecksmal)

    Lithocolletinae Stainton, 1854 (Guldmalar)

    Phyllonorycter Hübner, 1822 (Guldmalar) Male genitalia
    1. harrisellus (Linnaeus, 1761) (Gulspetsad ekguldmal)
    2. roboris (Zeller, 1839) (Bergeksguldmal)
    3. quercifoliellus (Zeller, 1839) (Ekbladsguldmal)
    4. lautellus (Zeller, 1846) (Ekplantsguldmal)
    5. heegeriellus (Zeller, 1846) (Vit ekguldmal)
    6. maestingellus (Müller, 1764) (Bokguldmal)
    7. tenerellus (Joannis, 1915) (Ljus avenboksguldmal)
    8. coryli (Nicelli, 1851) (Sidenhasselguldmal)
    9. esperellus (Goeze, 1783) (Mörk avenboksguldmal)
    10. corylifoliellus (Hübner, 1796) (Sirlig björkguldmal)
    11. strigulatellus (Lienig & Zeller, 1846) (Gråalsguldmal)
    12. rajellus (Linnaeus, 1758) (Ljus alguldmal)
    13. cavellus (Zeller, 1846) (Glasbjörksguldmal)
    14. ulmifoliellus (Hübner, 1817) (Vårtbjörksguldmal)
    15. stettinensis (Nicelli, 1852) (Brun alguldmal)
    16. klemannellus (Fabricius, 1781) (Mörkröd alguldmal)
    17. froelichiellus (Zeller, 1839) (Rödgul alguldmal)
    18. nicellii (Stainton, 1851) (Bandad hasselguldmal)
    19. anderidae (W. Fletcher, 1875) (Dvärgbjörksguldmal)
    20. junoniellus (Zeller, 1846) (Lingonguldmal)
    21. schreberellus (Fabricius, 1781) (Lundalmsguldmal)
    22. tristrigellus (Haworth, 1828) (Skogsalmsguldmal)
    23. trifasciellus (Haworth, 1828) (Kaprifolguldmal)
    24. emberizaepenellus (Bouche, 1834) (Tryguldmal)
    25. leucographellus (Zeller, 1850) (Eldtornsguldmal)
    26. cerasicolellus (Herrich-Schäffer, 1855) (Körsbärsguldmal)
    27. spinicolellus (Zeller, 1846) (Slånguldmal)
    28. blancardellus (Fabricius, 1781) (Apelguldmal)
    29. oxyacanthae (Frey, 1856) (Hagtornsguldmal)
    30. sorbi (Frey, 1855) (Rönnguldmal)
    31. populifoliellus (Treitschke, 1833) (Poppelguldmal)
    32. pastorellus (Zeller, 1846) (Höstjolsterguldmal)
    33. apparellus (Herrich-Schäffer, 1855) (Grå aspguldmal)
    34. sagitellus (Bjerkander, 1790) (Röd aspguldmal)
    35. connexellus (Zeller, 1846) (Vårjolsterguldmal)
    36. quinqueguttellus (Stainton, 1851) (Krypvideguldmal)
    37. dubitellus (Herrich-Schäffer, 1855) (Spetsvinklad videguldmal)
    38. heringiellus (Grönlien, 1932) (Svartvideguldmal)
    39. salictellus (Zeller, 1846) (Pilguldmal)
    40. hilarellus (Zetterstedt, 1839) (Klubbstreckad videguldmal)
    41. rolandi (Svensson, 1966) (Lappvideguldmal)
    42. salicicolellus (Sircom, 1848) (Vinkelbandad videguldmal)
    43. brevilineatellus (Benander, 1944) (Kortstreckad videguldmal)
    44. platani (Staudinger, 1870) (Platanguldmal)
    45. acerifoliellus (Zeller, 1839) (Naverlönnsguldmal)
    46. joannisi (Le Marchand, 1936) (Skogslönnsguldmal)
    47. geniculellus (Ragonot, 1874) (Tysklönnsguldmal)
    48. insignitellus (Zeller, 1846) (Lusernguldmal)
    49. nigrescentellus (Logan, 1851) (Gökärtsguldmal)
    50. staintoniellus (Nicelli, 1851) (Ginstbladsguldmal)
    Cameraria Chapman, 1902 (Guldmalar)
    1. ohridella Deschka & Dimic, 1986 (Kastanjemal)

    Phyllocnistinae Herrich-Schäffer, 1857 (Saftmalar)

    Phyllocnistis Zeller, 1848 (Saftmalar) - Male genitalia
    1. saligna (Zeller, 1839) (Pilsaftmal)
    2. labyrinthella (Bjerkander, 1790) (Aspsaftmal)
    3. unipunctella (Stephens, 1834) (Poppelsaftmal)

    Yponomeutoidea Stephens, 1829 (Spinnmalar)
    Yponomeutidae Stephens, 1829 (Spinnmalar)
    Yponomeutinae Stephens, 1829 (Spinnmalar)

    Yponomeuta Latreille, 1796 (Spinnmalar) - Male genitalia
    1. evonymellus (Linnaeus, 1758) (Häggspinnmal)
    2. padellus (Linnaeus, 1758) (Slånspinnmal)
    3. malinellus Zeller, 1838 (Apelspinnmal)
    4. cagnagellus (Hübner, 1813) (Benvedsspinnmal)
    5. rorrellus (Hübner, 1796) (Pilspinnmal)
    6. irrorellus (Hübner, 1796) (Molnspinnmal)
    7. plumbellus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Punktspinnmal)
    8. sedellus Treitschke, 1832 (Blyspinnmal)
    Euhyponomeuta Toll, 1941 (Spinnmalar)
    1. stannellus (Thunberg, 1788) (Tennspinnmal)
    Zelleria Stainton, 1849 (Brunmalar)
    1. hepariella Stainton, 1849 (Askbrunmal)
    2. oleastrella (Millière, 1864) (Olivspinnmal)
    Euhyponomeutoides Gaj, 1954 (Vinbärsmalar) - Male genitalia
    1. albithoracellus Gaj, 1954 (Mindre vinbärsbrunmal)
    2. ribesiellus (Joannis, 1900) (Större vinbärsbrunmal)
    Kessleria Nowicki, 1864 (Bräckmalar)
    1. fasciapennella (Stainton, 1849) (Slåtterblommemal)
    Pseudoswammerdamia Friese, 1960 (Gråmalar)
    1. combinella (Hübner, 1786) (Orangespetsad gråmal)
    Swammerdamia Hübner, 1825 (Gråmalar) - Male genitalia
    1. caesiella (Hübner, 1796) (Björkgråmal)
    2. passerella (Zetterstedt, 1839) (Myrgråmal)
    3. pyrella (Villers, 1789) (Pärongråmal)
    4. compunctella Herrich-Schäffer, 1855 (Rönngråmal)
    Paraswammerdamia Friese, 1960 (Gråmalar) - Male genitalia
    1. albicapitella (Scharfenberg, 1805) (Slångråmal)
    2. conspersella (Tengström, 1848) (Kråkrisgråmal)
    3. lapponica (W. Petersen, 1932) (Lappgråmal)
    4. nebulella (Goeze, 1783) (Hagtornsgråmal)
    Cedestis Zeller, 1839 (Tallbarrsmalar) Male genitalia
    1. gysseleniella Zeller, 1839 (Större tallbarrsmal)
    2. subfasciella (Stephens, 1834) (Mindre tallbarrsmal)
    Ocnerostoma Zeller, 1847 (Tallbarrsmalar) - Male genitalia
    1. piniariella Zeller, 1847 (Ljussprötad tallbarrsmal)
    2. friesei Svensson, 1966 (Mörksprötad tallbarrsmal)

    Argyresthiidae Bruand, 1851 (Knoppmalar)

    Argyresthia Hübner, 1825 (Knoppmalar)
    syn. Blastotere Hübner, 1825 (Knoppmalar) - Male genitalia
    1. laevigatella (Heydenreich, 1851) (Lärkskottmal)
    2. svenssoni Bengtsson & Johansson, 2012 (Nordlig knoppmal)
    3. glabratella Zeller, 1847 (Granknoppmal)
    4. bergiella (Ratzeburg, 1840) (Guldglansmal)
    5. praecocella Zeller, 1839 (Enbärsmal)
    6. arceuthina Zeller, 1839 (Enskottmal)
    7. trifasciata Staudinger, 1871 (Trädgårdsmal)
    8. dilectella Zeller, 1847 (Vattrad enbarrsmal)
    9. abdominalis Zeller, 1839 (Linjerad enbarrsmal)
    10. aurulentella Stainton, 1849 (Guldbarrmal)
    11. ivella (Haworth, 1828) (Sebraglansmal)
    12. brockeella (Hübner, 1813) (Björkhängemal)
    13. goedartella (Linnaeus, 1758) (Alhängemal)
    14. pygmaeella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sälghängemal)
    15. sorbiella (Treistschke, 1833) (Rönnknoppmal)
    16. curvella (Linnaeus, 1761) (Äppelknoppmal)
    17. retinella Zeller, 1839 (Björkskottsmal)
    18. fundella (Fischer von Röslerstamm, 1835) (Silvergransbarrmal)
    19. glaucinella Zeller, 1839 (Ekbarkmal)
    20. spinosella Stainton, 1849 (Grå slånknoppmal)
    21. conjugella Zeller, 1839 (Rönnbärsmal)
    22. pulchella Zeller, 1846 (Häggknoppmal)
    23. semifusca (Haworth, 1828) (Häggskottsmal)
    24. pruniella (Clerck, 1759) (Körsbärsmal)
    25. bonnetella (Linnaeus, 1758) (Hagtornsknoppmal)
    26. albistria (Haworth, 1828) (Rödbrun slånknoppmal)
    27. semitestacella (Curtis, 1833) (Bokskottsmal)

    Plutellidae Guenée, 1845 (Senapsmalar)

    Plutella Schrank, 1802 (Senapsmalar) - Male genitalia
    1. xylostella (Linnaeus, 1758) (Kålmal)
    2. hyperboreella Strand, 1902 (Fjällsenapsmal)
    3. porrectella (Linnaeus, 1758) (Hesperismal)
    4. haasi Staudinger, 1883 (Fjälltravsmal)
    Rhigognostis Staudinger, 1857 (Senapsmalar) - Male genitalia
    1. senilella (Zetterstedt, 1839) (Grå senapsmal)
    2. annulatella (Curtis, 1832) (Skörbjuggsörtsmal)
    3. schmaltzella (Zetterstedt, 1839) (Skogssenapsmal)
    4. incarnatella (Steudel, 1873) (Röd senapsmal)
    5. kuusamoensis Kyrki, 1989 (Nordlig senapsmal)
    Eidophasia Stephens, 1834 (Senapsmal)
    1. messingiella (Fischer von Röslerstamm, 1849) (Kärrsenapsmal)

    Glyphipterigidae Stainton, 1854 (Gnuggmalar)
    Orthoteliinae Herrich-Schäffer, 1857 (Vattenmalar)

    Orthotelia Stephens, 1829 (Vattenmalar)
    1. sparganella (Thunberg, 1788) (Igelknoppsmal)

    Acrolepiinae Heinemnn, 1870 (Kluddmalar)

    Digitivalva Gaedike, 1970 (Kluddmalar) - Male genitalia
    1. valeriella (Snellen, 1878) (Luddkrisslemal)
    2. arnicella (Heyden, 1863) (Slåttergubbemal)
    3. reticulella (Hübner, 1796) (Norsknoppemal)
    Acrolepiopsis Gaedike, 1970 (Kluddmalar)
    1. assectella (Zeller, 1839) (Lökmal)
    2. betulella (Curtis, 1838) (Ramslöksmal)
    Acrolepia Curtis, 1838 (Kluddmalar)
    1. autumnitella Curtis, 1838 (Besksötemal)

    Glyphiperiginae Stainton, 1854 (Hakmalar)

    Glyphipterix Hübner, 1825 (Hakmalar) - Male genitalia
    1. thrasonella (Scopoli, 1763) (Tåghakmal)
    2. bergstraesserella (Fabricius, 1781) (Frylhakmal)
    3. equitella (Scopoli, 1763) (Fetknoppshakmal)
    4. haworthana (Stephens, 1834) (Tuvullshakmal)
    5. forsterella (Fabricius, 1781) (Starrhakmal)
    6. simpliciella (Stephens, 1834) (Gräshakmal)
    7. schoenicolella Boyd, 1858 (Aghakmal)

    Ypsolophidae Guenée, 1845 (Höstmalar)
    Ypsolophinae Guenée, 1845 (Höstmalar)

    Ypsolopha Latreille, 1796 (Höstmalar) - Male genitalia
    1. mucronella (Scopoli, 1763) (Benvedshöstmal)
    2. nemorella (Linnaeus, 1758) (Ljusgul trymal)
    3. dentella (Fabricius, 1775) (Näbbtrymal)
    4. falcella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Falktrymal)
    5. asperella (Linnaeus, 1761) (Apelhöstmal)
    6. scabrella (Linnaeus, 1761) (Hagtornshöstmal)
    7. horridella (Treistschke, 1835) (Slånhöstmal)
    8. lucella (Fabricius, 1775) (Jungfruhöstmal)
    9. alpella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergekshöstmal)
    10. sylvella (Linnaeus, 1767) (Skogsekshöstmal)
    11. parenthesella (Linnaeus, 1761) (Vitstreckad höstmal)
    12. ustella (Clerck, 1759) (Föränderlig höstmal)
    13. sequella (Clerck, 1759) (Lönnhöstmal)
    14. vittella (Linnaeus, 1758) (Almhöstmal)

    Ochsenheimeriinae Herrich-Schäffer, 1857 (Hornmalar)

    Ochsenheimeria Hübner, 1825 (Hornmalar) - Male genitalia
    1. taurella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kohornsmal)
    2. mediopectinella (Haworth, 1828) (Mörkspräcklig hornmal)
    3. urella Fischer von Röslerstamm, 1842 (Uroxhornmal)
    4. vacculella Fischer von Röslerstamm, 1842 (Stråtakshornmal)

    Praydidae Moriuti, 1977 (Vesslemalar)

    Atemelia Herrich-Schäffer, 1853 (Vesslemalar)
    1. torquatella (Lienig & Zeller, 1846) (Björkvesslemal)
    Prays Hübner, 1825 (Vesslemalar) - Male genitalia
    1. fraxinellus (Bjerkander, 1784) (Vit askmal)
    2. ruficeps Heinemann, 1854 (Brun askmal)

    Scythropiidae Friese, 1966 (Vävmalar)

    Scythropia Hübner, 1825 (Vävmalar)
    1. crataegella (Linnaeus, 1767) (Hagtornspinnmal)

    Heliodinidae Heinemann & Wocke, 1877 (Signalmalar)

    Heliodines Stainton, 1854 (Signalmalar)
    1. roesella (Linnaeus, 1758) (Lungrotsmal)

    Bedelliidae Stainton, 1849 (Vindemalar)

    Bedellia Stainton, 1849 (Vindemalar)
    1. somnulentella (Zeller, 1847) (Åkervindemal)

    Lyonetiidae Stainton, 1854 (Rullvingemalar)
    Cemiostominae Spuler, 1898 (Puckelmalar)

    Leucoptera Hübner, 1825 (Puckelmalar) - Male genitalia
    1. lustratella (Herrich-Schäffer, 1855) (Johannesörtspuckelmal)
    2. lotella (Stainton, 1858) (Svartspetsad puckelmal)
    3. laburnella (Stainton, 1851) (Gullregnsmal)
    4. spartifoliella (Hübner, 1813) (Harrispuckelmal)
    5. orobi (Stainton, 1870) (Gökärtspuckelmal)
    6. malifoliella (O. Costa, 1836) (Apelpuckelmal)
    7. sinuella Reutti, 1853 (Asppuckelmal)

    Lyonetiinae Stainton, 1854 (Lansettmalar)

    Lyonetia Hübner, 1825 (Lansettmalar) - Male genitalia
    1. clerkella (Linnaeus, 1758) (Körsbärslansettmal)
    2. ledi Wocke, 1859 (Porslansettmal)
    3. prunifoliella (Hübner, 1796) (Slånlansettmal)
    4. pulverulentella Zeller, 1839 (Videlansettmal)

    Douglasioidea Heinemann & Wocke, 1876 (Skäckmalar)
    Douglasiidae Heinemann & Wocke, 1876 (Skäckmalar)

    Tinagma Zeller, 1839 (Skäckmalar) - Male genitalia
    1. perdicella Zeller, 1839 (Smultronskäckmal)
    2. dryadis Staudinger, 1872 (Fjällsippeskäckmal)
    3. ocnerostomella (Stainton, 1850) (Blåeldskäckmal)
    4. anchusella (Benander, 1936) (Oxtungeskäckmal)
    Klimeschia Amsel, 1938 (Skäckmalar)
    1. transversella (Zeller, 1839) (Timjanskäckmal)

    Gelechioidea Stainton, 1854 (Stävmalar)
    Autostichidae Le Marchand, 1947 (Guldfläcksmalar)
    Symmocinae Gozmány, 1957 (Förnamalar)

    Oegoconia Stainton, 1854 (Förnamalar)
    1. deauratella (Herrich-Schäffer, 1854) (Vitbandad förnamal)
    2. uralskella Popescu-Gorj & Capuse, 1965 (Klippförnamal)

    Holcopogoninae Gozmány, 1967 (Spillningsmalar)

    Holcopogon Staudinger, 1879 (Spillningsmalar)
    1. bubulcellus (Staudinger, 1859) (Hästlortmal)

    Oecophoridae Bruand, 1850 (Praktmalar)

    Bisigna Toll, 1956 (Praktmalar)
    1. procerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hieroglyfpraktmal)
    Schiffermuelleria Hübner, 1825 (Praktmalar)
    1. schaefferella (Linnaeus, 1758) (Kilskriftpraktmal)
    Denisia Hübner, 1825 (Praktmalar) - Male genitalia Buvatina auct (Praktmalar) - Male genitalia
    1. stipella (Linnaeus, 1758) (Ljusgul barrskogspraktmal)
    2. similella (Hübner, 1797) (Klargul barrskogspraktmal)
    3. stroemella (Fabricius, 1781) (Silverfläckspraktmal)
    4. obscurella (Brandt, 1937) (Grå barrskogspraktmal)
    5. albimaculea (Haworth, 1828) (Vitfläckig praktmal)
    6. luticiliella (Erschoff, 1877) (Parkpraktmal)
    Eratophyes Diakonoff, 1975 (Praktmalar)
    1. amasiella (Herrich-Schäffer, 1854) (Storfläckspraktmal)
    Decantha Busck, 1900 (Praktmalar)
    1. borkhausenii (Zeller, 1839) (Guldfläckspraktmal)
    Metalampra Toll, 1956 (Praktmalar)
    1. cinnamomea (Zeller, 1839) (Bågpraktmal)
    Endrosis Hübner, 1825 (Skräpmalar)
    1. sarcitrella (Linnaeus, 1758) (Vithövdad skräpmal)
    Hofmannophila Spuler, 1910 (Skräpmalar)
    1. pseudospretella (Stainton, 1849) (Trepunktsskräpmal)
    Borkhausenia Hübner, 1825 (Praktmalar) - Male genitalia
    1. minutella (Linnaeus, 1758) (Snedbandad skräppraktmal)
    2. fuscescens (Haworth, 1828) (Gråhövdad skräppraktmal)
    3. luridicomella (Herrich-Schäffer, 1856) (Gulhövdad skräppraktmal)
    Crassa Bruand, 1850 (Praktmalar) - Male genitalia
    1. tinctella (Hübner, 1796) (Gråstjärtad brunpraktmal)
    2. unitella (Hübner, 1796) (Gulstjärtad brunpraktmal)
    Batia Stephens, 1834 (Buskpraktmalar)
    1. internella Jäckh, 1972 (Större buskpraktmal)
    2. lunaris (Haworth, 1829) (Mindre buskpraktmal)
    Epicallima Dyar, 1903 (Praktmalar)
    1. formosella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedfläckspraktmal)
    Esperia Stainton, 1849 (Svavelmalar)
    1. sulphurella (Fabricius, 1775) (Svavelmal)
    Oecophora Latreille, 1796 (Praktmalar)
    1. bractella (Linnaeus, 1758) (Blågul praktmal)
    Harpella Schrank, 1802 (Praktmalar)
    1. forficella (Scopoli, 1763) (Jättepraktmal)

    Pleurotinae Herrich-Schäffer, 1855 (Palpljungmalar)

    Pleurota Hübner, 1825 (Palpljungmalar)
    1. bicostella (Clerck, 1759) (Palpljungmal)
    Aplota Stephens, 1834 (Palpmossmalar)
    1. palpellus (Haworth, 1828) (Palpmossmal)

    Chimabachidae Heinemann, 1870 (Vårmalar)

    Diurnea Haworth, 1811 (Vårmalar) - Male genitalia
    1. fagella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bokvårmal)
    2. lipsiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Höstdagmal)
    Dasystoma Curtis, 1833 (Vårmalar)
    1. salicellus (Hübner, 1796) (Videvårmal)

    Lypusidae Herrich-Schäffer, 1857 (Sotmalar)

    Lypusa Zeller, 1852 (Sotmalar)
    1. maurella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedsotmal)
    Pseudatemelia Rebel, 1910 (Tubmalar) Male genitalia
    1. flavifrontella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Försommartubmal)
    2. subochreella (Doubleday, 1859) (Bokskogstubmal)
    3. elsae Svensson, 1982 (Tallskogstubmal)
    4. josephinae (Toll, 1956) (Lövskogstubmal)
    Amphisbatis Zeller, 1870 (Hedmalar)
    1. incongruella (Stainton, 1849) (Ljunghedmal)

    Peleopodidae Hodges, 1974 (Praktmalar)

    Carcina Hübner, 1825 (Praktmalar)
    1. quercana (Fabricius, 1775) (Ekpraktmal)

    Depressariidae Denis & Schiffermüller, 1775 (Plattmalar)

    Semioscopis Hübner, 1825 (Vårmalar) - Male genitalia
    1. steinkellneriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rönnvårmal)
    2. avellanella (Hübner, 1793) (Hasselvårmal)
    3. oculella (Thunberg, 1794) (Björkvårmal)
    4. strigulana (Fabricius, 1787) (Aspvårmal)
    Luquetia Leraut, 1991 (Ruggmalar)
    1. lobella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Slånruggmal)
    Levipalpus Hanneman, 1953 (Plattmalar)
    1. hepatariellus (Lienig & Zeller, 1846) (Leverplattmal)
    Exaeretia Stainton, 1849 (Plattmalar) - Male genitalia
    1. allisella Stainton, 1849 (Gråboplattmal)
    2. praeustella Rebel, 1917 (Alvarplattmal)
    3. ciniflonella (Lienig & Zeller, 1846) (Björkplattmal)
    Agonopterix Hübner, 1825 (Plattmalar) - Male genitalia
    1. ocellana (Fabricius, 1775) (Sälgplattmal)
    2. liturosa (Haworth, 1811) (Gulryggad johannesörtplattmal)
    3. hypericella (Hübner, 1817) (Prydlig johannesörtplattmal)
    4. arctica (Strand, 1902) (Fjällvideplattmal)
    5. purpurea (Haworth, 1811) (Mindre morotsplattmal)
    6. conterminella (Zeller, 1839) (Videplattmal)
    7. scopariella (Heinemann, 1870) (Harrisbladsplattmal)
    8. atomella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ginstplattmal)
    9. laterella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåklintsplattmal)
    10. subpropinquella (Stainton, 1849) (Större tistelplattmal)
    11. propinquella (Treitschke, 1835) (Mindre tistelplattmal)
    12. arenella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborreplattmal)
    13. heracliana (Linnaeus, 1758) (Flockblomsterplattmal)
    14. quadripunctata (Wocke, 1857) (Fyrpunktsplattmal)
    15. ciliella (Stainton, 1849) (Fransplattmal)
    16. curvipunctosa (Haworth, 1811) (Strandkvanneplattmal)
    17. capreolella (Zeller, 1839) (Mindre bockrotsplattmal)
    18. assimilella (Treitschke, 1832) (Harrisskottplattmal)
    19. kaekeritziana (Linnaeus, 1767) (Klintplattmal)
    20. broennoeensis (Strand, 1920) (Fjällskäreplattmal)
    21. bipunctosa (Curtis, 1850) (Ängsskäreplattmal)
    22. pallorella (Zeller, 1839) (Rödklintsplattmal)
    23. nervosa (Haworth, 1811) (Rödbrämad harrisplattmal)
    24. alstromeriana (Clerck, 1759) (Odörtsplattmal)
    25. angelicella (Hübner, 1813) (Strätteplattmal)
    26. astrantiae (Heinemann, 1870) (Sårläkeplattmal)
    27. yeatiana (Fabricius, 1781) (Vattenmärkeplattmal)
    28. selini (Heinemann, 1870) (Krusfröplattmal)
    29. parilella (Treitschke, 1835) (Backsiljeplattmal)
    30. multiplicella (Erschoff, 1877) (Ryssplattmal)
    Depressaria Haworth, 1811 (Plattmalar) - Male genitalia
    1. radiella (Goeze, 1783) (Palsternacksplattmal)
    2. pimpinellae Zeller, 1839 (Större bockrotsplattmal)
    3. badiella (Hübner, 1796) (Dysterplattmal)
    4. daucella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sprängörtsplattmal)
    5. ultimella Stainton, 1849 (Bäckmärkeplattmal)
    6. libanotidella Schläger, 1849 (Större säfferotsplattmal)
    7. pulcherrimella Stainton, 1849 (Ljusryggad bockrotplattmal)
    8. sordidatella Tengström, 1848 (Hundkexplattmal)
    9. douglasella Stainton, 1849 (Ljusryggad morotplattmal)
    10. nemolella Svensson, 1982 (Gotländsk säfferotplattmal)
    11. leucocephala Snellen, 1884 (Ljusryggad gråboplattmal)
    12. emeritella Stainton, 1849 (Renfaneplattmal)
    13. albipunctella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitpunkterad plattmal)
    14. olerella Zeller, 1854 (Ljuspunkterad röllikaplattmal)
    15. chaerophylli Zeller, 1839 (Hårflokeplattmal)
    16. artemisiae Nickerl, 1862 (Streckad fältmalörtsplattmal)
    17. silesiaca Heinemann, 1870 (Nordlig röllikaplattmal)
    18. depressana (Fabricius, 1775) (Tvåfärgad morotsplattmal)
    Telechrysis Toll, 1956 (Praktmalar)
    1. tripuncta (Haworth, 1828) (Trepunktspraktmal)
    Hypercallia Stephens, 1829 (Praktmalar)
    1. citrinalis (Scopoli, 1763) (Jungfrulinspraktmal)
    Anchinia Hübner, 1825 (Praktmalar) - Male genitalia
    1. daphnella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större tibastmal)
    2. cristalis (Scopoli, 1763) (Brun tibastmal)

    Ethmiidae Busck, 1909 (Sorgmalar)
    Cryptolechiinae Meyrick, 1883 (Praktmalar)

    Orophia Hübner, 1825 (Praktmalar)
    1. ferrugella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåklockepraktmal)

    Ethmiinae Busck, 1909 (Sorgmalar)

    Ethmia Hübner, 1819 (Sorgmalar) - Male genitalia
    1. dodecea (Haworth, 1828) (Prickig stenfrömal)
    2. quadrillella (Goeze, 1783) (Lungörtssorgmal)
    3. pusiella (Linnaeus, 1758) (Större stenfrömal)
    4. terminella T. Fletcher, 1938 (Gråkantad sorgmal)
    5. pyrausta (Pallas, 1771) (Ängsrutemal)
    6. bipunctella (Fabricius, 1775) (Blåeldssorgmal)

    Cosmopterigidae Heinemann & Wocke, 1876 (Fransmalar)
    Antequerinae Hodges, 1978 (Brokmalar)

    Pancalia Stephens, 1829 (Brokmalar) Male genitalia
    1. leuwenhoekella (Linnaeus, 1761) (Mindre violbrokmal)
    2. schwarzella (Fabricius, 1798) (Större violbrokmal)
    Limnaecia Stainton, 1851 (Fransmalar)
    1. phragmitella Stainton, 1851 (Kaveldunsfransmal)

    Cosmopteriginae Heinemann & Wocke, 1876 (Fransmalar)

    Eteobalea Hodges, 1962 (Silvermalar) Male genitalia
    1. anonymella (Riedl, 1965) (Fläcksilvermal)
    2. tririvella (Staudinger, 1871) (Strecksilvermal)
    Cosmopterix Hübner, 1825 (Fransmalar) Male genitalia
    1. zieglerella (Hübner, 1810) (Humlefransmal)
    2. orichalcea Stainton, 1861 (Gräsfransmal)
    3. scribaiella Zeller, 1850 (Svart vassfransmal)
    4. lienigiella Lienig & Zeller, 1846 (Gulgrå vassfransmal)

    Chrysopeleiinae Moschler, 1916 (Brokmalar)

    Sorhagenia Spuler, 1910 (Brokmalar) Male genitalia
    1. rhamniella (Zeller, 1839) (Mindre getapelsbrokmal)
    2. janiszewskae Riedl, 1962 (Brakvedsbrokmal)
    3. lophyrella (Douglas, 1846) (Större getapelsbrokmal)

    Gelechiidae Stainton, 1854 (Stävmalar)
    Anacampsinae Bruand, 1851 (Palpmalar)

    Stomopteryx Heinemann, 1870 (Palpmalar)
    1. remisella (Zeller, 1847) (Gråbrun palpmal)
    Syncopacma Meyrick, 1925 (Palpmalar) Male genitalia
    1. sangiella (Stainton, 1863) (Motfläckspalpmal)
    2. cinctella (Clerck, 1759) (Vitfläckspalpmal)
    3. wormiella (Wolff, 1958) (Mindre käringtandspalpmal)
    4. taeniolella (Zeller, 1839) (Bandpalpmal)
    5. suecicella (Wolff, 1958) (Ginstpalpmal)
    6. karvoneni (Hackman, 1950) (Vickerpalpmal)
    Aproaerema Durrant, 1897 (Palpmalar)
    1. anthyllidella (Hübner, 1813) (Getväpplingspalpmal)
    Anacampsis Curtis, 1827 (Sobermalar) Male genitalia
    1. populella (Clerck, 1759) (Aspsobermal)
    2. blattariella (Hübner, 1796) (Björksobermal)
    3. scintillella (Fischer von Röslerstamm, 1841) (Solvändesobermal)
    4. temerella (Lienig & Zeller, 1846) (Videsobermal)
    5. fuscella (Eversmann, 1844) (Klöversobermal)
    Mesophleps Hübner, 1825 (Fotpalpmalar)
    1. silacella (Hübner, 1796) (Solvändepalpmal)
    Nothris Hübner, 1825 (Nålpalpmalar) Male genitalia
    1. verbascella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungsljusmal)
    2. lemniscella (Zeller, 1839) (Bergskrabbemal)
    Neofaculta Gozmány, 1955 (Stävmalar) Male genitalia
    1. ericetella (Geyer, 1832) (Ljungstävmal)
    2. infernella (Herrich-Schäffer, 1854) (Skvattramstävmal)
    Hypatima Hübner, 1825 (Bågpalpmalar)
    1. rhomboidella (Linnaeus, 1758) (Aspbågpalpmal)
    Anarsia Zeller, 1839 (Buskpalpmalar) Male genitalia
    1. lineatella Zeller, 1839 (Körsbärsbuskpalpmal)
    2. spartiella (Schrank, 1802) (Harrisbuskpalpmal)

    Dichomeridinae Hampson, 1918 (Bågpalpmalar)

    Dichomeris Hübner, 1818 (Nålpalpmalar) Male genitalia
    1. alacella (Zeller, 1839) (Skäckfransmal)
    2. juniperella (Linnaeus, 1761) (Grå ennålmal)
    3. marginella (Fabricius, 1781) (Vitkantad ennålmal)
    4. limosella (Schläger, 1849) (Sandklövernålmal)
    5. latipennella (Rebel, 1937) (Granblommeknoppmal)
    Acompsia Hübner, 1825 (Bågpalpmalar) Male genitalia
    1. cinerella (Clerck, 1759) (Gråpalpmal)
    2. subpunctella Svensson, 1966 (Strandveronikemal)
    Brachmia Hübner, 1825 (Bågpalpmalar) Male genitalia
    1. dimidiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sandfältspalpmal)
    2. blandella (Fabricius, 1781) (Ängspalpmal)
    3. inornatella (Douglas, 1850) (Vasspalpmal)
    Helcystogramma Zeller, 1877 (Bågpalpmalar) Male genitalia
    1. lineolellum (Zeller, 1839) (Bergrörspalpmal)
    2. lutatellum (Herrich-Schäffer, 1854) (Kvickrotspalpmal)
    3. rufescens (Haworth, 1828) (Slåtterpalpmal)

    Apatetrinae Le Marchand, 1947 (Malvamalar)

    Pexicopia Common, 1958 (Malvamalar)
    1. malvella (Hübner, 1805) (Malvemal)
    Platyedra Meyrick, 1895 (Malvamalar)
    1. subcinerea (Haworth, 1828) (Kattostmal)
    Dactylotula Cockerell, 1888 (Flikmalar)
    1. kinkerella (Snellen, 1876) (Sandrörsflikmal)
    Chrysoesthia Hübner, 1825 (Mållmalar) Male genitalia
    1. drurella (Fabricius, 1775) (Praktmållemal)
    2. sexguttella (Thunberg, 1794) (Fläckmållmal)
    Sitotroga Heinemann, 1870 (Cerealiemalar)
    1. cerealella (Olivier, 1788) (Majsmal)

    Thiotrichinae Meyrick, 1926 (Fodersäckmalar)

    Thiotricha Meyrick, 1886 (Fodersäckmalar)
    1. subocellea (Stephens, 1834) (Kungsmyntemal)

    Anomologinae Meyrick, 1926 (Mossmalar)

    Bryotropha Heinemann, 1870 (Mossmalar) Male genitalia
    1. terrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brun mossmal)
    2. desertella (Douglas, 1850) (Sandfältsmossmal)
    3. plantariella (Tengström, 1848) (Gulpalpsmossmal)
    4. boreella (Douglas, 1851) (Kärrmossmal)
    5. galbanella (Zeller, 1839) (Vitfjällig mossmal)
    6. purpurella (Zetterstedt, 1839) (Purpurmossmal)
    7. senectella (Zeller, 1839) (Franslinjemossmal)
    8. affinis (Haworth, 1828) (Ljuspunktsmossmal)
    9. umbrosella (Zeller, 1839) (Motfläcksmossmal)
    10. similis (Stainton, 1854) (Mindre mossmal)
    Aristotelia Hübner, 1825 (Filosofmalar) Male genitalia
    1. ericinella (Zeller, 1839) (Blystrimmig ljungmal)
    2. sp.
    3. subdecurtella (Stainton, 1859) (Fackelrosmal)
    4. heliacella (Herrich-Schäffer, 1854) (Fjällsippefilosofmal)
    5. brizella (Treitschke, 1833) (Triftfilosofmal)
    Isophrictis Meyrick, 1917 (Korgmalar) Male genitalia
    1. striatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanekorgmal)
    2. anthemidella (Wocke, 1871) (Prästkragekorgmal)
    Metzneria Zeller, 1839 (Korgmalar) Male genitalia
    1. neuropterella (Zeller, 1839) (Nättecknad korgmal)
    2. aestivella (Zeller, 1839) (Spåtistelskorgmal)
    3. lappella (Linnaeus, 1758) (Kardborrekorgmal)
    4. ehikeella Gozmány, 1954 (Väddklintskorgmal)
    5. metzneriella (Stainton, 1851) (Trepunktskorgmal)
    6. aprilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Rödstreckad korgmal)
    7. santolinella (Amsel, 1936) (Färgkullekorgmal)
    Apodia Heinemann, 1870 (Korgmalar)
    1. bifractella (Duponchel, 1843) (Krisslekorgmal)
    Ptocheuusa Heinemann, 1870 (Stävmalar)
    1. inopella (Zeller, 1839) (Hedblomsterstävmal)
    Psamathocrita Meirick, 1925 (Stävmalar)
    1. osseella (Stainton, 1860) (Hässlestävmal)
    Argolamprotes Benander, 1945 (Dystermalar)
    1. micella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glitterdystermal)
    Monochroa Heinemann, 1870 (Dystermalar) Male genitalia
    1. cytisella (Curtis, 1837) (Örnbräkensmal)
    2. rumicetella (O. Hofmann, 1868) (Mindre bergsyredystermal)
    3. sepicolella (Herrich-Schäffer, 1854) (Större bergsyredystermal)
    4. tenebrella (Hübner, 1817) (Vitsprötad dystermal)
    5. servella (Zeller, 1839) (Gullvivedystermal)
    6. conspersella (Herrich-Schäffer, 1854) (Videörtsdystermal)
    7. tetragonella (Stainton, 1885) (Strandkrypedystermal)
    8. elongella (Heinemann, 1870) (Motfläcksdystermal)
    9. inflexella Svensson, 1992 (Kalkhällsdystermal)
    10. lutulentella (Zeller, 1839) (Älggräsdystermal)
    11. lucidella (Stephens, 1834) (Knappsävsdystermal)
    12. saltenella (Benander, 1928) (Fjällängsdystermal)
    13. palustrellus (Douglas, 1850) (Hästskräppedystermal)
    14. arundinetella (Stainton, 1858) (Starrdystermal)
    15. suffusella (Douglas, 1850) (Ängsullsdystermal)
    16. ferrea (Frey, 1870) (Sandhedsdystermal)
    17. hornigi (Staudinger, 1883) (Pilörtsdystermal)
    18. niphognatha (Gozmány, 1953) (Fyrpunkterad dystermal)
    Eulamprotes Bradley, 1971 (Dystermalar) Male genitalia
    1. wilkella (Linnaeus, 1758) (Större silverdystermal)
    2. superbella (Zeller, 1839) (Mindre silverdystermal)
    3. unicolorella (Duponchel, 1843) (Enfärgad dystermal)
    4. atrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svart dystermal)
    5. plumbella (Heinemann, 1870) (Blydystermal)

    Gelechiinae Stainton, 1854(Stävmalar)

    Xystophora Wocke, 1876 (Terrassmalar) Male genitalia
    1. carchariella (Zeller, 1839) (Backvickermal)
    2. pulveratella (Herrich-Schäffer, 1854) (Pulvermal)
    Athrips Billberg, 1820 (Stävmalar) Male genitalia
    1. pruinosellus (Lienig & Zeller, 1846) (Rimfrostsstävmal)
    2. amoenellus (Frey, 1882) (Praktstävmal)
    3. mouffetellus (Linnaeus, 1758) (Trystävmal)
    4. tetrapunctellus (Thunberg, 1794) (Kärrvialsstävmal)
    Neofriseria Sattler, 1960 (Stävmalar) Male genitalia
    1. peliella (Treitschke, 1835) (Snedfläckad syrastävmal)
    2. singula (Staudinger, 1876) (Rakfläckad syreatävmal)
    Prolita Leraut, 1993 (Stävmalar) Male genitalia
    1. sexpunctella (Fabricius, 1794) (Flickstävmal)
    2. solutella (Zeller, 1839) (Större ginststävmal)
    Sophronia Hübner, 1825 (Näbbmalar) Male genitalia
    1. semicostella (Hübner, 1813) (Rakstreckad näbbmal)
    2. gelidella Nordman, 1941 (Fjällnäbbmal)
    3. chilonella (Treitschke, 1833) (Dubbelstreckad näbbmal)
    4. humerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bågstreckad näbbmal)
    5. sicariella (Zeller, 1839) (Sikelstreckad näbbmal)
    Mirificarma Gozmány, 1955 (Stävmalar) Male genitalia
    1. lentiginosella (Zeller, 1839) (Brun ginststävmal)
    2. mulinella (Zeller, 1839) (Harrisstävmal)
    Aroga Busck, 1914 (Stävmalar)
    1. velocella (Zeller, 1839) (Streckad syrastävmal)
    Filatima Busck, 1914 (Stävmalar)
    1. incomptella (Herrich-Schäffer, 1854) (Askfärgad stävmal)
    2. ukrainica Piskunov, 1971 (Ukrainastävmal)
    Chionodes Hübner, 1825 (Stävmalar) Male genitalia
    1. lugubrellus (Fabricius, 1794) (Tvåbandad stävmal)
    2. tragicellus (Heyden, 1865) (Större lärkstävmal)
    3. luctuellus (Hübner, 1793) (Granskogsstävmal)
    4. violaceus (Tengström, 1848) (Sandstävmal)
    5. holosericellus (Herrich-Schäffer, 1854) (Fjällängsstävmal)
    6. nubilellus (Zetterstedt, 1839) (Dyster stävmal)
    7. continuellus (Zeller, 1839) (Vithövdad stävmal)
    8. distinctellus (Zeller, 1839) (Fältstävmal)
    9. electellus (Zeller, 1839) (Granbarksstävmal)
    10. viduellus (Fabricius, 1794) (Trebandad stävmal)
    11. fumatellus (Douglas, 1850) (Rökstävmal)
    12. ignorantellus (Herrich-Schäffer, 1854) (Gulbandad stävmal)
    Gelechia Hübner, 1825 (Stävmalar) Male genitalia
    1. rhombella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Apelstävmal)
    2. scotinella (Herrich-Schäffer, 1854) (Slånstävmal)
    3. sabinella (Zeller, 1839) (Längsstreckad enbuskstävmal)
    4. sororculella (Hübner, 1817) (Ringfläckad videstävmal)
    5. muscosella Zeller, 1839 (Snedstreckad videstävmal)
    6. cuneatella Douglas, 1852 (Kilfläckstecknad videstävmal)
    7. hippophaella (Schrank, 1802) (Havtornsmal)
    8. nigra (Haworth, 1828) (Svart aspstävmal)
    9. turpella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppelstävmal)
    10. sestertiella Herrich-Schäffer, 1855 (Lönnstävmal)
    Psoricoptera Stainton, 1854 (Stävmalar) Male genitalia
    1. gibbosella (Zeller, 1839) (Mindre höststävmal)
    2. speciosella Teich, 1893 (Större höststävmal)
    Gnorimoschema Busck, 1900 (Småstävmalar) Male genitalia
    1. herbichii (Nowicki, 1864) (Grå småstävmal)
    2. epithymellum (Staudinger, 1859) (Brun småstävmal)
    3. nordlandicolellum (Strand, 1902) (Nordlig småstävmal)
    4. valesiellum (Staudinger, 1877) (Mörk småstävmal)
    5. streliciellum (Herrich-Schäffer, 1854) (Brunfläckig småstävmal)
    Scrobipalpopsis Janse, 1951 (Skråpmalar)
    1. petasitis (Pfaffenzeller, 1867) (Fjällskråpsmal)
    Scrobipalpa Janse, 1951 (Småstävmalar) Male genitalia
    1. acuminatella (Sircom, 1850) (Tistelsmåstävmal)
    2. proclivella (Fuchs, 1886) (Malörtssmåstävmal)
    3. murinella (Duponchel, 1843) (Kattfotssmåstävmal)
    4. artemisiella (Treitschke, 1833) (Ljusryggad småstävmal)
    5. pauperella (Heinemann, 1870) (Kärrtistelssmåstävmal)
    6. clintoni Povolný, 1968 (Kustsmåstävmal)
    7. samadensis (Pfaffenzeller, 1870) (Gulkämpesmåstävmal)
    8. stangei (E. Hering, 1889) (Sältingssmåstävmal)
    9. salicorniae (E. Hering, 1889) (Glasörtssmåstävmal)
    10. obsoletella (Fischer von Röslerstamm, 1841) (Ljusgrå småstävmal)
    11. nitentella (Fuchs, 1902) (Saltmållesmåstävmal)
    12. atriplicella (Fischer von Röslerstamm, 1841) (Svart småstävmal)
    Scrobipalpula Povolný, 1964 (Småstävmalar) Male genitalia
    1. psilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Ljuskantad småstävmal)
    2. tussilaginis (Frey, 1867) (Hästhovssmåstävmal)
    3. diffluella (Frey, 1870) (Binkesmåstävmal)
    Phthorimaea Meyrick, 1902 (Stävmalar)
    1. operculella (Zeller, 1873) (Potatisstävmal)
    Klimeschiopsis Povolny, 1967 (Nejlikmalar)
    1. kiningerella (Duponchel, 1843) (Bergnejlikmal)
    Caryocolum Gregor & Povolny, 1954 (Nejlikmalar) Male genitalia
    1. fischerellum (Treitschke, 1833) (Såpnejlikmal)
    2. tischeriellum (Zeller, 1839) (Backglimsmal)
    3. alsinellum (Zeller, 1868) (Mindre arvmal)
    4. viscariellum (Stainton, 1855) (Rödblärearvmal)
    5. vicinellum (Douglas, 1851) (Smällglimsmal)
    6. amaurellum (M. Hering, 1924) (Tjärblomstermal)
    7. petryi (O. Hofmann, 1899) (Såpörtsmal)
    8. cauligenellum (Schmid, 1863) (Backglimsgallmal)
    9. schleichi (Cristoph, 1872) (Sandnejlikegallmal)
    10. marmoreum (Haworth, 1828) (Marmorerad arvmal)
    11. pullatellum (Tengström, 1848) (Ljusbandad arvmal)
    12. fraternellum (Douglas, 1851) (Rostfläckig arvmal)
    13. blandellum (Douglas, 1852) (Svartfläckig buskstjärnblomsmal)
    14. blandelloides Karsholt, 1981 (Alvararvmal)
    15. proxima (Haworth, 1828) (Parkarvmal)
    16. blandulellum (Tutt, 1887) (Svartbandad arvmal)
    17. tricolorellum (Haworth, 1812) (Trefärgad stjärnblommal)
    18. junctellum (Douglas, 1851) (Vinterarvmal)
    19. cassellum (Walker, 1864) (Lundstjärnblomsmal)
    20. petrophila (Preissecker, 1914) (Klipparvmal)
    21. huebneri (Haworth, 1828) (Mindre buskstjärnblomsmal)
    22. kroesmanniellum (Herrich-Schäffer, 1854) (Större buskstjärnblomsmal)
    Teleiodes Sattler, 1960 (Kantmalar) Male genitalia
    1. vulgellus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hagtornskantmal)
    2. wagae (Nowicki, 1860) (Hasselkantmal)
    3. saltuum (Zeller, 1839) (Lärkbarrsmal)
    4. luculellus (Hübner, 1813) (Ekkantmal)
    5. flavimaculellus (Herrich-Schäffer, 1854) (Gulfläckskantmal)
    6. sequax (Haworth, 1828) (Solvändebladmal)
    Teleiopsis Sattler, 1960 (Bladkantmalar)
    1. diffinis (Haworth, 1828) (Syrabladmal)
    Carpatolechia Capuse, 1964 (Bladkantmalar) Male genitalia
    1. decorella (Haworth, 1828) (Mångformig ekkantmal)
    2. fugitivella (Zeller, 1839) (Föränderlig almkantmal)
    3. alburnella (Zeller, 1839) (Vit björkkantmal)
    4. notatella (Hübner, 1813) (Videkantmal)
    5. proximella (Hübner, 1796) (Grå björkkantmal)
    6. epomidella (Tengström, 1869) (Skvattramkantmal)
    Pseudotelphusa Janse, 1958 (Bladkantmalar) Male genitalia
    1. scalella (Scopoli, 1763) (Svartvit bladkantmal)
    2. paripunctella (Thunberg, 1794) (Parpunktsmal)
    Altenia Sattler, 1960 (Stänkmalar) Male genitalia
    1. perspersella (Wocke, 1862) (Kråkrisstävmal)
    2. scriptella (Hübner, 1796) (Lönnkantmal)
    Recurvaria Haworth, 1828 (Böjmalar) Male genitalia
    1. nanella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fruktträdsböjmal)
    2. leucatella (Clerck, 1759) (Svartvit böjmal)
    Exoteleia Wallengren, 1881 (Tallskottmalar)
    1. dodecella (Linnaeus, 1758) (Tallskottsmal)
    Coleotechnites Chambers, 1880 (Granbarrmalar)
    1. piceaella (Kearfott, 1903) (Granbarrminerarmal)
    Stenolechia Meyrick, 1894 (Ekskottmalar)
    1. gemmella (Linnaeus, 1758) (Ekskottsmal)
    Parachronistis Meyrick, 1925 (Hasselknoppmalar)
    1. albiceps (Zeller, 1839) (Hasselknoppsmal)

    Elachistidae Bruand, 1850 (Gräsmalar)

    Perittia Stainton, 1854 (Gräsmalar)
    syn. Mendesia Joannis, 1902 (Trymalar) - Male genitalia
    1. farinella (Thunberg, 1794) (Vit gräsmal)
    2. obscurepunctella (Stainton, 1848) (Töcknig trymal)
    3. herrichiella (Herrich-Schäffer, 1855) (Vitfläckig trymal)
    Stephensia Stainton, 1858 (Myntemalar)
    1. brunnichella (Linnaeus, 1767) (Bergmyntemal)
    Elachista Treitschke, 1833 (Gräsmalar) - Male genitalia
    syn. Cosmiotes Clemens, 1860 (Gräsmalar) - Male genitalia
    1. argentella (Clerck, 1759) (Silvergräsmal)
    2. pollinariella Zeller, 1839 (Pollengräsmal)
    3. triatomea (Haworth, 1828) (Trepunktsgräsmal)
    4. subocellea (Stephens, 1834) (Halvögongräsmal)
    5. festucicolella Zeller, 1853 (Fårsvingelgräsmal)
    6. dispilella Zeller, 1853 (Tvåpunktsgräsmal)
    7. bruuni Traugott-Olsen, 1990 (Dyngräsmal)
    8. elsaella Traugott-Olsen, 1988 (Pudergräsmal)
    9. chrysodesmella Zeller, 1850 (Gulbandsgräsmal)
    10. obliquella Stainton, 1854 (Smalbandsgräsmal)
    11. cingillella (Herrich-Schäffer, 1855) (Skarpbandsgräsmal)
    12. unifasciella (Haworth, 1828) (Bokskogsgräsmal)
    13. gangabella Zeller, 1850 (Lundskaftingsgräsmal)
    14. subalbidella Schläger, 1847 (Gul gräsmal)
    15. adscitella Stainton, 1851 (Älväxingsgräsmal)
    16. bisulcella (Duponchel, 1843) (Bergrörsgräsmal)
    17. pullicomella Zeller, 1839 (Svart vitspetsgräsmal)
    18. bedellella (Sircom, 1848) (Grå vitspetsgräsmal)
    19. lugdunensis Frey, 1857 (Ljus vitspetsgräsmal)
    20. tengstromi Kaila, Bengtsson, Sulc & Junnilainen, 2001 (Skogsfrylegräsmal)
    21. geminatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Fältfrylegräsmal)
    22. gleichenella (Fabricius, 1781) (Glänsande frylegräsmal)
    23. quadripunctella (Hübner, 1825) (Fyrpunktsgräsmal)
    24. tetragonella (Herrich-Schäffer, 1855) (Lundstarrsgräsmal)
    25. biatomella (Stainton, 1848) (Tvåpunktsgräsmal)
    26. trapeziella Stainton, 1849 (Trapetsgräsmal)
    27. cinereopunctella (Haworth, 1828) (Snedpunktsgräsmal)
    28. kebneella (Traugott-Olsen & Nielsen, 1977) (Fjällgräsmal)
    29. serricornis Stainton, 1854 (Mindre kärrgräsmal)
    30. occidentalis Frey, 1882 (Torrängsgräsmal)
    31. scirpi Stainton, 1887 (Havssävsgräsmal)
    32. eleochariella Stainton, 1851 (Ängsullsgräsmal)
    33. utonella Frey, 1856 (Grusstarrsgräsmal)
    34. albidella Nylander, 1848 (Tuvsävsgräsmal)
    35. abiskoella Bengtsson, 1977 (Abiskogräsmal)
    36. poae Stainton, 1855 (Mannagräsmal)
    37. atricomella Stainton, 1849 (Svarthövdad gräsmal)
    38. kilmunella Stainton, 1849 (Myrgräsmal)
    39. excelsicola Braun, 1948 (Parasgräsmal)
    40. alpinella Stainton, 1854 (Alpgräsmal)
    41. diederichsiella E. Hering, 1898 (Hässlebroddsgräsmal)
    42. compsa Traugott-Olsen, 1974 (Lundsloksgräsmal)
    43. elegans Frey, 1859 (Sen piprörsgräsmal)
    44. deriventa Kaila & Mutanen, 2008 (Tidig piprörsgräsmal)
    45. luticomella Zeller, 1839 (Gulhövdad gräsmal)
    46. albifrontella (Hübner, 1817) (Vithövdad gräsmal)
    47. bifasciella Treitschke, 1833 (Dubbelbandad gräsmal)
    48. nobilella Zeller, 1839 (Mindre silverpunktsgräsmal)
    49. apicipunctella Stainton, 1849 (Större silverpunktsgräsmal)
    50. subnigrella Douglas, 1853 (Halvsvart gräsmal)
    51. orstadii N. Palm, 1943 (Backgräsmal)
    52. zernyi Hartig, 1941 (Nordgräsmal)
    53. eskoi Kyrki & Karvonen, 1984 (Strandgräsmal)
    54. krogeri Svensson, 1976 (Älvgräsmal)
    55. nielswolffi Svensson, 1976 (Bryngräsmal)
    56. pomerana Frey, 1870 (Sumpgräsmal)
    57. humilis Zeller, 1850 (Tuvtåtelsgräsmal)
    58. vonschantzi Svensson, 1976 (Kustgräsmal)
    59. canapennella (Hübner, 1813) (Gråvingegräsmal)
    60. anserinella Zeller, 1839 (Gulmarmorerad gräsmal)
    61. maculicerusella Bruand, 1859 (Rörflensgräsmal)
    62. freyerella (Hübner, 1825) (Gröegräsmal)
    63. baltica (E. Hering, 1891) (Gråsvingelsmal)
    64. exactella (Herrich-Schäffer, 1855) (Kruståtelgräsmal)
    65. stabilella (Stainton, 1858) (Havsängsgräsmal)
    66. consortella (Stainton, 1851) (Sandgräsmal)

    Parametriotidae Capuse, 1971 (Brokmalar)

    Blastodacna Wocke, 1876 (Märgmalar) - Male genitalia
    1. atra (Haworth, 1828) (Apelmärgmal)
    2. hellerella (Duponchel, 1838) (Hagtornsmärgmal)
    Spuleria O. Hofmann, 1898 (Brokmalar)
    1. flavicaput (Haworth, 1828) (Gulhövdad hagtornsbrokmal)
    Dystebenna Spuler, 1910 (Brokmalar)
    1. stephensi (Stainton, 1849) (Ekbrokmal)
    Chrysoclista Stainton, 1854 (Brokmalar) - Male genitalia
    1. linneella (Clerck, 1759) (Lindbrokmal)
    2. splendida Karsholt, 1997 (Pilbrokmal)
    3. lathamella T. Fletcher, 1936 (Sälgbrokmal)
    Heinemannia Wocke, 1876 (Brokmalar) - Male genitalia
    1. laspeyrella (Hübner, 1796) (Klargul lövängsbrokmal)
    2. festivella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitgul lövängsbrokmal)

    Batrachedridae Heinemann & Wocke, 1876 (Smalvingemalar)

    Batrachedra Herrich-Schäffer, 1853 (Smalvingemalar) - Male genitalia
    1. praeangusta (Haworth, 1828) (Aspsmalvingemal)
    2. pinicolella (Zeller, 1839) (Tallsmalvingemal)

    Coleophoridae Hübner, 1825 (Säckmalar)

    Augasma Herrich-Schäffer, 1853 (Gallmalar)
    1. aeratellum (Zeller, 1839) (Trampörtsmal)
    Coleophora Hübner, 1822 (Säckmalar) - Male genitalia
    1. directella Zeller, 1849 (Större fältmalörtssäckmal)
    2. expressella Klemensiewicz, 1883 (Större röllikasäckmal)
    3. striatipennella Nylander, 1848 (Strimmig stjärnblomssäckmal)
    4. tanaceti Mühlig, 1865 (Renfanesäckmal)
    5. solitariella Zeller, 1849 (Skarpringad stjärnblomssäckmal)
    6. hackmani (Toll, 1953) (Punkterad backglimssäckmal)
    7. dianthi Herrich-Schäffer, 1855 (Nejliksäckmal)
    8. kyffhusana Petry, 1898 (Såpörtsäckmal)
    9. nutantella Mühlig & Frey, 1857 (Ljusringad backglimssäckmal)
    10. graminicolella Heinemann, 1876 (Tjärblomstersäckmal)
    11. paradrymidis Toll, 1949 (Dvärgsäckmal)
    12. adelogrammella Zeller, 1849 (Hylsnejlikesäckmal)
    13. saponariella Heeger, 1848 (Såpnejlikesäckmal)
    14. galbulipennella Zeller, 1838 (Större backglimsäckmal)
    15. scabrida Toll, 1959 (Knytlingsäckmal)
    16. follicularis (Vallot, 1802) (Hampflockelssäckmal)
    17. trochilella (Duponchel, 1842)(Gullinjerad gullrissäckmal)
    18. amellivora Baldizzone, 1979 (Linjerad gullrissäckmal)
    19. ramosella Zeller, 1849 (Vitsprötad gullrissäckmal)
    20. peribenanderi Toll, 1943 (Linjerad tistelsäckmal)
    21. paripennella Zeller, 1839 (Klintgrönglanssäckmal)
    22. therinella Tengström, 1848 (Dubbellinjerad tistelsäckmal)
    23. asteris Mühlig, 1864 (Strandasterssäckmal)
    24. albicans Zeller, 1849 (Ljus malörtssäckmal)
    25. argentula (Stephens, 1834) (Mindre röllikasäckmal)
    26. granulatella Zeller, 1849 (Grå fältmalörtssäckmal)
    27. absinthii Wocke, 1876 (Absintsäckmal)
    28. artemisicolella Bruand, 1855 (Gråbosäckmal)
    29. derasofasciella Klimesch, 1952 (Pältsasäckmal)
    30. succursella Herrich-Schäffer, 1855 (Grovfjällig fältmalörtsäckmal)
    31. gnaphalii Zeller, 1839 (Grovfjällig hedblomstersäckmal)
    32. millefolii Zeller, 1849 (Grovfjällig röllikasäckmal)
    33. squamosella Stainton, 1856 (Gråbinkesäckmal)
    34. pappiferella O. Hofmann, 1869 (Kattfotssäckmal)
    35. virgaureae Stainton, 1857 (Gullrissäckmal)
    36. saxicolella (Duponchel, 1843) (Gulgrå mållsäckmal)
    37. sternipennella (Zetterstedt, 1839) (Större mållesäckmal)
    38. jaernaensis Björklund & Palmqvist, 2002 (Mindre mållesäckmal)
    39. boreella Benander, 1939 (Nordsäckmal)
    40. adspersella Benander, 1939 (Ljus mållesäckmal)
    41. versurella Zeller, 1849 (Blek mållsäckmal)
    42. vestianella (Linnaeus, 1758) (Smalvingad mållsäckmal)
    43. atriplicis Meyrick, 1928 (Kustmållsäckmal)
    44. lassella Staudinger, 1859 (Vägtågssäckmal)
    45. taeniipennella Herrich-Schäffer, 1855 (Gullinjerad tågsäckmal)
    46. glaucicolella Wood, 1892 (Suddig tågsäckmal)
    47. tamesis Waters, 1929 (Ljussprötad tågsäckmal)
    48. alticolella Zeller, 1849 (Tvillingtågsäckmal)
    49. maritimella Newman, 1873 (Strandtågsäckmal)
    50. adjunctella Hodgkinson, 1882 (Salttågssäckmal)
    51. caespititiella Zeller, 1839 (Ringtågsäckmal)
    52. otidipennella (Hübner, 1817) (Dyster frylesäckmal)
    53. antennariella Herrich-Schäffer, 1861 (Skogsfrylesäckmal)
    54. sylvaticella Wood, 1892 (Parkfrylesäckmal)
    55. albella (Thunberg, 1788) (Svartvit säckmal)
    56. lutarea (Haworth, 1828) (Grå kapselsäckmal)
    57. clypeiferella O. Hofmann, 1871 (Ribbad mållesäckmal)
    58. squalorella Zeller, 1849 (Tvåfläckad mållesäckmal)
    59. salicorniae Heinemann & Wocke, 1876 (Glasörtssäckmal)
    60. lithargyrinella Zeller, 1849 (Olivfärgad stjärnblomsäckmal)
    61. chalcogrammella Zeller, 1839 (Silverstreckad säckmal)
    62. siccifolia Stainton, 1856 (Gulgrå rönnsäckmal)
    63. uliginosella Glitz, 1872 (Odonsäckmal)
    64. adjectella Herrich-Schäffer, 1861 (Ljuskantad slånsäckmal)
    65. milvipennis Zeller, 1839 (Ljuskantad björksäckmal)
    66. alnifoliae Barasch, 1934 (Ljuskantad alsäckmal)
    67. badiipennella (Duponchel, 1843) (Vitkantad almsäckmal)
    68. limosipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad almsäckmal)
    69. gryphipennella (Hübner, 1796) (Nyponsäckmal)
    70. hemerobiella (Scopoli, 1763) (Vattrad rönnsäckmal)
    71. serratella (Linnaeus, 1761) (Björksäckmal)
    72. spinella (Schrank, 1802) (Apelsäckmal)
    73. prunifoliae Doets, 1944 (Körsbärssäckmal)
    74. lutipennella (Zeller, 1838) (Gul eksäckmal)
    75. flavipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad eksäckmal)
    76. spiraeella Rebel, 1916 (Spireasäckmal)
    77. hydrolapathella M. Hering, 1924 (Vattenskräppesäckmal)
    78. trigeminella Fuchs, 1881 (Vitkantad rönnsäckmal)
    79. vulnerariae Zeller, 1839 (Getväpplingssäckmal)
    80. trifolii (Curtis, 1832) (Sötväpplingssäckmal)
    81. frischella (Linnaeus, 1758) (Tidig grönglanssäckmal)
    82. alcyonipennella (Kollar, 1832) (Sen grönglanssäckmal)
    83. deauratella Lienig & Zeller, 1846 (Fjällsprötad grönglanssäckmal)
    84. mayrella (Hübner, 1813) (Klövergrönglanssäckmal)
    85. gallipennella (Hübner, 1796) (Större sötvedelsäckmal)
    86. discordella Zeller, 1849 (Käringtandssäckmal)
    87. genistae Stainton, 1847 (Ginstsäckmal)
    88. svenssoni Baldizzone, 1985 (Kilstreckad fjällsäckmal)
    89. parthenogenella Stainton, 1850 (Jungfrusäckmal)
    90. onobrychiella Zeller, 1849 (Sandvedelssäckmal)
    91. colutella (Fabricius, 1794) (Mindre sötvedelssäckmal)
    92. conyzae Zeller, 1868 (Skarplinjerad krisslesäckmal)
    93. brevipalpella Wocke, 1874 (Större klintsäckmal)
    94. lixella Zeller, 1849 (Sikelsäckmal)
    95. ochrea (Haworth, 1828) (Solvändesäckmal)
    96. lineolea (Haworth, 1828) (Stinksyskesäckmal)
    97. pennella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strävbladssäckmal)
    98. peri Svensson, 1976 (Toksäckmal)
    99. arctostaphyli Meder, 1933 (Mjölonsäckmal)
    100. juncicolella Stainton, 1851 (Mindre ljungsäckmal)
    101. fuscocuprella Herrich-Schäffer, 1861 (Mindre grönglanssäckmal)
    102. binderella (Kollar, 1832) (Brun alsäckmal)
    103. orbitella Zeller, 1849 (Grå björksäckmal)
    104. lusciniaepennella (Treitschke, 1833) (Videsäckmal)
    105. idaeella O. Hofmann, 1869 (Pyrolasäckmal)
    106. vacciniella Herrich-Schäffer, 1861 (Blåbärsäckmal)
    107. ledi Stainton, 1860 (Mindre skvattramsäckmal)
    108. plumbella Kanerva, 1941 (Blygrå säckmal)
    109. vitisella Gregson, 1856 (Ljusbrun lingonsäckmal)
    110. glitzella O. Hofmann, 1869 (Blek lingonsäckmal)
    111. murinella Tengström, 1847 (Musgrå lingonsäckmal)
    112. cornutella Herrich-Schäffer, 1861 (Porssäckmal)
    113. laricella (Hübner, 1817) (Sydlig lärcksäckmal)
    114. violacea (Ström, 1783) (Vägtornssäckmal)
    115. potentillae Elisha, 1885 (Brudbrödsäckmal)
    116. ahenella Heinemann, 1876 (Trysäckmal)
    117. obscuripalpella Kanerva, 1941 (Mörk skvattramsäckmal)
    118. thulea Johansson, 1967 (Hjortronsäckmal)
    119. uniginella Svensson, 1966 (Fjällsippesäckmal)
    120. albitarsella Zeller, 1849 (Myntesäckmal)
    121. niveicostella Zeller, 1839 (Vitkantad timjansäckmal)
    122. pulmonariella Ragonot, 1874 (Lungörtssäckmal)
    123. anatipennella (Hübner, 1796) (Pudrad hasselsäckmal)
    124. albidella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pudrad sälgsäckmal)
    125. kuehnella (Goeze, 1783) (Vit eksäckmal)
    126. ibipennella Zeller, 1849 (Brunstreckad eksäckmal)
    127. betulella Heinemann & Wocke, 1877 (Gulstreckad björksäckmal)
    128. zelleriella Heinemann, 1854 (Gulspetsad sälgsäckmal)
    129. currucipennella Zeller, 1839 (Gulstreckad avenboksäckmal)
    130. pyrrhulipennella Zeller, 1839 (Kilstreckad ljungsäckmal)
    131. vibicigerella Zeller, 1839 (Kilstreckad fältmalörtsäckmal)
    132. conspicuella Zeller, 1849 (Kilstreckad klintsäckmal)
    133. partitella Zeller, 1849 (Kilstreckad röllikasäckmal)
    134. caelebipennella Zeller, 1839 (Kilstreckad hedblomstersäckmal)

    Momphidae Herrich-Schäffer, 1857 (Brokmalar)

    Mompha Hübner, 1825 (Brokmalar) Male genitalia
    1. conturbatella (Hübner, 1819) (Svart mjölkebrokmal)
    2. ochraceella (Curtis, 1839) (Gul dunörtsbrokmal)
    3. lacteella (Stephens, 1834) (Gråryggsbrokmal)
    4. propinquella (Stainton, 1851) (Vitryggsbrokmal)
    5. divisella Herrich-Schäffer, 1854 (Galldunörtsbrokmal)
    6. subbistrigella (Haworth, 1828) (Bergdunörtbrokmal)
    7. sturnipennella (Treitschke, 1833) (Gallmjölkebrokmal)
    8. epilobiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinterbrokmal)
    9. langiella (Hübner, 1796) (Punktbrokmal)
    10. idaei (Zeller, 1839) (Större mjölkebrokmal)
    11. miscella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Solvändebrokmal)
    12. locupletella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödgul brokmal)
    13. terminella (Humphreys & Westwood, 1845) (Häxörtsbrokmal)
    14. raschkiella (Zeller, 1838) (Rödfläckig brokmal)
    15. sexstrigella (Braun, 1921) (Nordlig brokmal)

    Blastobasidae Meyrick, 1894 (Förnamalar)

    Blastobasis Zeller, 1855 (Förnamalar)
    1. laticolella Rebel, 1940 (Madeiraförnamal)
    Hypatopa Walsingham, 1907 (Förnamalar) Male genitalia
    1. binotella (Thunberg, 1794) (Barrskogsförnamal)
    2. inunctella (Zeller, 1839) (Alskogsförnamal)
    3. segnella (Zeller, 1873) (Blandskogsförnamal)

    Stathmopodidae Meyrick, 1913 (Spretmalar)

    Stathmopoda Herrich-Schäffer, 1853 (Spretmalar)
    1. pedella (Linnaeus, 1761) (Alspretmal)

    Scythrididae Rebel, 1901 (Korthuvudmalar)

    Scythris Hübner, 1825 (Korthuvudmalar) - Male genitalia
    1. potentillella (Zeller, 1847) (Syrafältmal)
    2. cicadella (Zeller, 1839) (Knavelfätmal)
    3. limbella (Fabricius, 1775) (Mållefältmal)
    4. knochella (Fabricius, 1794) (Arvfältmal)
    5. productella (Zeller, 1839) (Havsstrandsfältmal)
    6. inspersella (Hübner, 1817) (Svart mjölkefältmal)
    7. noricella (Zeller, 1843) (Grå mjölkefältmal)
    8. empetrella Karsholt & Nielsen, 1976 (Kråkrisfältmal)
    9. siccella (Zeller, 1839) (Sandfältmal)
    10. picaepennis (Haworth, 1828) (Ögonbrynsfältmal)
    11. disparella (Tengström, 1848) (Svart ängsfältmal)
    12. fuscopterella Bengtsson, 1977 (Nordlig fältmal)
    13. laminella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråfibblefältmal)
    14. crypta Hannemann, 1961 (Ginstfältmal)
    15. fuscoaenea (Haworth, 1828) (Solvändefältmal)

    Alucitoidea Leach, 1815 (Fjädermott)
    Alucitidae Leach, 1815 (Fjädermott)

    Alucita Linnaeus, 1758 (Fjädermott) Male genitalia
    1. hexadactyla (Linnaeus, 1758) (Kaprifolfjädermott)
    2. grammodactyla Zeller, 1841 (Fältväddsfjädermott)
    Pterotopteryx Hannemann, 1959 (Fjädermott)
    1. dodecadactyla (Hübner, 1813) (Tryfjädermott)

    Pterophoroidea Latreille, 1802 (Fjädermott)
    Pterophoridae Latreille, 1802 (Fjädermott)
    Pterophorinae Latreille, 1802 (Fjädermott)

    Platyptilia Hübner, 1825 (Fjädermott) Male genitalia
    1. gonodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hästhovsfjädermott)
    2. calodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gullrisfjädermott)
    3. isodactyla (Zeller, 1852) (Vattenståndsfjädermott)
    4. farfarella Zeller, 1867 (Korsörtsfjädermott)
    5. tesseradactyla (Linnaeus, 1761) (Kattfotsfjädermott)
    Buszkoiana Koçak, 1981 (Fjädermott)
    1. capnodactyla (Zeller, 1841) (Pestskråpsfjädermott)
    Gillmeria Tutt, 1905 (Fjädermott) Male genitalia
    1. pallidactyla (Haworth, 1811) (Röllikafjädermott)
    2. ochrodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanefjädermott)
    Amblyptilia Hübner, 1825 (Fjädermott) Male genitalia
    1. punctidactyla (Haworth, 1811) (Stormhattsfjädermott)
    2. acanthadactyla (Hübner, 1813) (Stinksyskefjädermott)
    Stenoptilia Hübner, 1825 (Fjädermott) Male genitalia
    1. pterodactyla (Linnaeus, 1761) (Teveronikefjädermott)
    2. veronicae Karvonen, 1932 (Strandveronikefjädermott)
    3. bipunctidactyla (Scopoli, 1763) (Ängsväddsfjädermott)
    4. pelidnodactyla (Stein, 1837) (Mandelblomefjädermott)
    5. islandica (Staudinger, 1857) (Tuvbräckefjädermott)
    6. zophodactylus (Duponchel, 1840) (Arunfjädermott)
    7. pneumonanthes (Büttner, 1880) (Klockgentianafjädermott)
    Cnaemidophorus Wallengren, 1862 (Fjädermott)
    1. rhododactylus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenfjädermott)
    Marasmarcha Meyrick, 1886 (Fjädermott)
    1. lunaedactyla (Haworth, 1811) (Puktörnefjädermott)
    Oxyptilus Zeller, 1841 (Fjädermott) Male genitalia
    1. pilosellae (Zeller, 1841) (Gråfibblefjädermott)
    2. ericetorum (Stainton, 1851) (Backfibblefjädermott)
    3. parvidactylus (Haworth, 1811) (Sandfibblefjädermott)
    4. chrysodactylus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Flockfibblefjädermott)
    Crombrugghia Tutt, 1907 (Fjädermott)
    1. distans (Zeller, 1847) (Klofibblefjädermott)
    Geina Tutt, 1907 (Fjädermott)
    1. didactyla (Linnaeus, 1758) (Humleblomsterfjädermott)
    Buckleria Tutt, 1905 (Fjädermott)
    1. paludum (Zeller, 1839) (Sileshårsfjädermott)
    Pterophorus Schäffer, 1766 (Fjädermott)
    1. pentadactylus (Linnaeus, 1758) (Vitt fjädermott)
    Porittia Tutt, 1905 (Fjädermott)
    1. galactodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborrefjädermott)
    Merrifieldia Tutt, 1905 (Fjädermott) Male genitalia
    1. tridactyla (Linnaeus, 1758) (Fläcksprötat timjanfjädermott)
    2. leucodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Linjesprötat timjanfjädermott)
    3. baliodactyla (Zeller, 1841) (Kungsmyntefjädermott)
    Pselnophorus Wallengren, 1881 (Fjädermott)
    1. heterodactylus (Müller, 1764) (Skogssallatsfjädermott)
    Oidaematophorus Wallengren, 1862 (Fjädermott) Male genitalia
    1. lithodactylus (Treitschke, 1833) (Grått krisslefjädermott)
    2. rogenhoferi (Mann, 1871) (Gråbinkefjädermott)
    3. vafradactylus Svensson, 1966 (Brunt krisslefjädermott)
    Hellinsia Tutt, 1905 (Fjädermott) Male genitalia
    1. tephradactyla (Hübner, 1813) (Treprickigt gullrisfjädermott)
    2. didactylites (Ström, 1783) (Fibbleblomsfjädermott)
    3. distincta (Herrich-Schäffer, 1855) (Malörtsfjädermott)
    4. lienigiana (Zeller, 1852) (Gråbofjädermott)
    5. osteodactyla (Zeller, 1841) (Gult gullrisfjädermott)
    Adaina Tutt, 1905 (Fjädermott)
    1. microdactyla (Hübner, 1813) (Hampflockelsfjädermott)
    Calyciphora Kasy, 1960 (Fjädermott)
    1. albodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spåtistelfjädermott)
    Emmelina Tutt, 1905 (Fjädermott)
    1. monodactyla (Linnaeus, 1758) (Åkervindefjädermott)

    Schreckensteinioidea Fletcher, 1929 (Konkavmalar)
    Schreckensteiniidae Fletcher, 1929 (Konkavmalar)

    Schreckensteinia Hübner, 1825 (Konkavmalar)
    1. festaliella (Hübner, 1819) (Hallonkonkavmal)

    Epermenioidea Spuler, 1910 (Skärmmalar)
    Epermeniidae Spuler, 1910 (Skärmmalar)
    Epermeniinae Spuler, 1910 (Skärmmalar)
    Phaulernis Meyrick, 1895 (SKärmmalar) Male genitalia

    1. fulviguttella (Zeller, 1839) (Strätteskärmmal)
    2. dentella (Zeller, 1839) (Svart kirskålsskärmmal)
    Epermenia Hübner, 1825 (Skärmmalar) Male genitalia
    1. chaerophyllella (Goeze, 1783) (Smalvingad skärmmal)
    2. illigerella (Hübner, 1813) (Rödgul kirskålsmal)
    3. falciformis (Haworth, 1828) (Rödgul strättemal)
    4. farreni (Walsingham, 1894) (Björnlokeskärmmal)
    5. profugella (Stainton, 1856) (Bockrotsskärmmal)

    Urodoidea Kyrki, 1888 (Raspmalar)
    Urodidae Kyrki, 1888 (Raspmalar)

    Wockia Heinemann, 1870 (Raspmalar)
    1. asperipunctella (Bruand, 1851) (Aspraspmal)

    Choreutoidea Stainton, 1858 (Gnidmalar)
    Choreutidae Stainton, 1858 (Gnidmalar)

    Anthophila Haworth, 1811 (Gnidmalar)
    1. fabriciana (Linnaeus, 1767) (Bredvingad nässelmal)
    Prochoreutis Diakonoff & Heppner, 1980 (Gnidmalar) Male genitalia
    1. myllerana (Fabricius, 1794) (Glansig frossörtmal)
    2. sehestediana (Fabricius, 1777) (Brunbandad frossörtmal)
    3. ultimana (Krulikovsky, 1909) (Vitstreckad gnidmal)
    Tebenna Billberg, 1820 (Gnidmalar)
    1. bjerkandrella (Thunberg, 1784) (Krisslegnidmal)
    Choreutis Hübner, 1825 (Gnidmalar) Male genitalia
    1. diana (Hübner, 1822) (Björkgnidmal)
    2. pariana (Clerck, 1759) (Apelgnidmal)

    Tortricoidea Latreille, 1802 (Vecklare)
    Tortricidae Latreille, 1802 (Vecklare)
    Chlidanotinae Meyrick, 1906 (Skuggvecklare)

    Olindia Guenée, 1845 (Skuggvecklare)
    1. schumacherana (Fabricius, 1787) (Lundskuggvecklare)

    Tortricinae Latreille, 1802 (Vecklare)

    Sparganothis Hübner, 1825 (Långpalpvecklare) Male genitalia
    1. rubicundana (Herrich-Schäffer, 1856) (Myrlångpalpvecklare)
    2. praecana (Kennel, 1900) (Fjällångpalpvecklare)
    3. pilleriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tulkörtsvecklare)
    Ditula Stephens, 1834 (Bredvecklare)
    1. angustiorana (Haworth, 1811) (Idegransbredvecklare)
    Epagoge Hübner, 1825 (Bredvecklare)
    1. grotiana (Fabricius, 1781) (Rostbrun bredvecklare)
    Paramesia Stephens, 1829 (Bredvecklare)
    1. gnomana (Clerck, 1759) (Blåbärsbredvecklare)
    Periclepsis Bradley, 1977 (Vitbandsvecklare)
    1. cinctana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre vitbandsvecklare)
    Philedone Hübner, 1825 (Bredvecklare)
    1. gerningana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fjäderbredvecklare)
    Capua Stephens, 1834 (Bredvecklare)
    1. vulgana (Frölich, 1828) (Fållad lövskogsbredvecklare)
    Philedonides Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
    1. lunana (Thunberg, 1784) (Vårbredvecklare)
    Adoxophyes Meyrick, 1881 (Sommarfruktvecklare)
    1. orana (Fischer von Röslerstamm, 1834) (Sommarfruktvecklare)
    Pandemis Hübner, 1825 (Bredvecklare) Male genitalia
    1. cinnamomeana (Treitschke, 1830) (Vithövdad bredvecklare)
    2. corylana (Fabricius, 1794) (Hasselbredvecklare)
    3. cerasana (Hübner, 1786) (Lädergul bredvecklare)
    4. heparana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Leverfärgad bredvecklare)
    5. dumetana (Treitschke, 1835) (Björnbärsbredvecklare)
    Argyrotaenia Stephens, 1852 (Bredvecklare)
    1. ljungiana (Thunberg, 1797) (Tallmossebredvecklare)
    Clepsis Guenée, 1845 (Snedbandvecklare) Male genitalia
    1. nybomi (Hackman, 1950) (Pärlfläcksvecklare)
    2. senecionana (Hübner, 1819) (Prickig snedbandsvecklare)
    3. rurinana (Linnaeus, 1758) (Trysnedbandvecklare)
    4. illustrana (Krogerus, 1936) (Urskogsvecklare)
    5. spectrana (Treitschke, 1830) (Kärrsnedbandsvecklare)
    6. pallidana (Fabricius, 1776) (Sandsnedbandsvecklare)
    7. neglectana (Herrich-Schäffer, 1851) (Smultronsvecklare)
    8. consimilana (Hübner, 1817) (Fållad askvecklare)
    Epiphyas Turner, 1927 (Bredvecklare)
    1. postvittana (Walker, 1863) (Blek fruktvecklare)
    Aphelia Hübner, 1825 (Bredvecklare) Male genitalia
    1. viburnana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Olvondbredvecklare)
    Lozotaenia Stephens, 1829 (Bredvecklare)
    1. forsterana (Fabricius, 1781) (Skogsbredvecklare)
    Zelotherses Lederer, 1859 (Bredvecklare)
    1. paleana (Hübner, 1793) (Timotejbredvecklare)
    2. unitana (Hübner, 1799) (Sidengrå bredvecklare)
    Dichelia Guenée, 1845 (Bredvecklare)
    1. histrionana (Frölich, 1828) (Granbredvecklare)
    Syndemis Hübner, 1825 (Bredvecklare)
    1. musculana (Hübner, 1799) (Grå lövträdsbredvecklare)
    Cacoecimorpha Obraztsov, 1954 (Tropikbredvecklare)
    1. pronubana (Hübner, 1799) (Tropikbredvecklare)
    Choristoneura Lederer, 1859 (Bredvecklare) Male genitalia
    1. diversana (Hübner, 1817) (Berberisbredvecklare)
    2. hebenstreitella (Müller, 1764) (Rönnbredvecklare)
    3. albaniana (Walker, 1863) (Lappbredvecklare)
    Ptycholomoides Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
    1. aeriferanus (Herrich-Schäffer, 1851) (Lärkbredvecklare)
    Ptycholoma Stephens, 1829 (Blybandvecklare)
    1. lecheanum (Linnaeus, 1758) (Blybandsvecklare)
    Archips Hübner, 1825 (Sommarvecklare) Male genitalia
    1. oporanus (Linnaeus, 1758) (Tallsommarvecklare)
    2. betulanus (Hübner, 1787) (Porssommarvecklare)
    3. podanus (Scopoli, 1763) (Fruktträdssommarvecklare)
    4. crataeganus (Hübner, 1799) (Hagtornssommarvecklare)
    5. xylosteanus (Linnaeus, 1758) (Trysommarvecklare)
    6. rosanus (Linnaeus, 1758) (Häcksommarvecklare)
    Xerocnephasia Leraut, 1979 (Vitbandvecklare)
    1. rigana (Sodoffsky, 1829) (Större vitbandsvecklare)
    Neosphaleroptera Real, 1953 (Gråvecklare)
    1. nubilana (Hübner, 1799) (Hagtornsgråvecklare)
    Doloploca Hübner, 1825 (Gråvecklare)
    1. punctulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tryvårvecklare)
    Exapate Hübner, 1825 (Långvecklare)
    1. congelatella (Clerck, 1759) (Höstlångvecklare)
    Tortricodes Guenée, 1845 (Långvecklare)
    1. alternella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårlångvecklare)
    Eana Billberg, 1820 (Gråvecklare) Male genitalia
    1. osseana (Scopoli, 1763) (Ängsgråvecklare)
    2. argentana (Clerck, 1759) (Silvergråvecklare)
    3. incanana (Stephens, 1852) (Mörk gulfläcksgråvecklare)
    4. derivana (La Harpe, 1858) (Mindre gulfläcksgråvecklare)
    5. penziana (Thunberg, 1891) (Större gulfläcksgråvecklare)
    Cnephasia Curtis, 1826 (Gråvecklare) Male genitalia
    1. incertana (Treitschke, 1835) (Ljus gråvecklare)
    2. stephensiana (Doubleday, 1849) (Sensommargråvecklare)
    3. asseclana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mellangråvecklare)
    4. pasiuana (Hübner, 1799) (Stäppgråvecklare)
    5. genitalana Pierce & Metcalfe, 1922 (Småprickig gråvecklare)
    6. communana (Herrich-Schäffer, 1851) (Försommargråvecklare)
    7. longana (Haworth, 1811) (Gulaktig gråvecklare)
    Spatalistis Meyrick, 1907 (Bredvecklare)
    1. bifasciana (Hübner, 1787) (Gulbandad bredvecklare)
    Tortrix Linnaeus, 1758 (Bredvecklare)
    1. viridana Linnaeus, 1758 (Ekvecklare)
    Aleimma Hübner, 1825 (Bredvecklare)
    1. loeflingiana (Linnaeus, 1758) (Gul ekbredvecklare)
    Acleris Hübner, 1825 (Vårvecklare) Male genitalia
    1. holmiana (Linnaeus, 1758) (Rosensommarvecklare)
    2. forsskaleana (Linnaeus, 1758) (Lönnbredvecklare)
    3. bergmanniana (Linnaeus, 1758) (Törnrosvecklare)
    4. comariana (Lienig & Zeller, 1846) (Jordgubbsvecklare)
    5. laterana (Fabricius, 1794) (Fläckhöstvecklare)
    6. abietana (Hübner, 1822) (Granvårvecklare)
    7. maccana (Treitschke, 1835) (Glansig blåbärsvårvecklare)
    8. sparsana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövskogshöstvecklare)
    9. rhombana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelhöstvecklare)
    10. emargana (Fabricius, 1775) (Inbuktad videhöstvecklare)
    11. effractana (Hübner, 1799). (Jolsterhöstvecklare)
    12. schalleriana (Linnaeus, 1761) (Olvonvårvecklare)
    13. lorquiniana (Duponchel, 1835) (Fackelrosvårvecklare)
    14. umbrana (Hübner, 1799) (Häggvårvecklare)
    15. cristana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenvårvecklare)
    16. variegana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitbrokig rosenhöstvecklare)
    17. aspersana (Hübner, 1818) (Smultronhöstvecklare)
    18. shepherdana (Stephens, 1852) (Älggräshöstvecklare)
    19. arcticana (Guenée, 1845) (Arktisk vårvecklare)
    20. hastiana (Linnaeus, 1758) (Videvårvecklare)
    21. permutana (Duponchel, 1836) (Nyponhöstvecklare)
    22. hyemana (Haworth, 1811) (Ljungvårvecklare)
    23. implexana (Walker, 1863) (Rostgrå videvårvecklare)
    24. obtusana (Eversmann, 1844) (Mindre aspvårvecklare)
    25. ferrugana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glansig bokvårvecklare)
    26. notana (Donovan, 1806) (Matt björkvårvecklare)
    27. quercinana (Zeller, 1849) (Brun ekvårvecklare)
    28. kochiella (Goeze, 1783) (Almvårvecklare)
    29. logiana (Clerck, 1759) (Björkvårvecklare)
    30. roscidana (Hübner, 1799) (Större aspvårvecklare)
    31. literana (Linnaeus, 1758) (Grön ekvårvecklare)
    32. lipsiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Småprickig blåbärsvårvecklare)
    33. rufana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hallonvårvecklare)
    34. fimbriana (Thunberg, 1791) (Odonvårvecklare)
    Eulia Hübner, 1825 (Bredvecklare)
    1. ministrana (Linnaeus, 1758) (Kvällsbredvecklare)
    Pseudargyrotoza Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
    1. conwagana (Fabricius, 1775) (Askbredvecklare)
    Phtheochroa Stephens, 1829 (Praktvecklare) Male genitalia
    1. inopiana (Haworth, 1811) (Fältmalörtspraktvecklare)
    2. purpuratella (Geoffroy in Fourcroy, 1785) (Almgallvecklare)
    3. sodaliana (Haworth, 1811) (Vägtornsbärsvecklare)
    4. vulneratana (Zetterstedt, 1839) (Fjällskärepraktvecklare)
    Cochylimorpha Razowski, 1959 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. hilarana (Herrich-Schäffer, 1851) (Fältmalörtsgallvecklare)
    2. woliniana (Schleich, 1868) (Malörtsvecklare)
    3. straminea (Haworth, 1811) (Svartklintsblomvecklare)
    4. alternana (Stephens, 1834) (Väddklintsblomvecklare)
    Phalonidia Le Marchand, 1933 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. gilvicomana (Zeller, 1847) (Skogssallatsblomvecklare)
    2. curvistrigana (Stainton, 1859) (Bågbandad blomvecklare)
    3. manniana (Fischer von Röslerstamm, 1839) (Mynteblomvecklare)
    4. udana (Guenée, 1845) (Topplösablomvecklare)
    5. affinitana (Douglas, 1846) (Strandastersblomvecklare)
    Gynnidomorpha Turner, 1916 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. luridana (Gregson, 1870) (Kamomillblomvecklare)
    2. vectisana (Humphreys & Westwood, 1845) (Sältingblomvecklare)
    3. minimana (Caradja, 1916) (Kärrspireblomvecklare)
    4. permixtana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbrokig blomvecklare)
    5. alismana (Ragonot, 1883) (Svaltingblomvecklare)
    Agapeta Hübner, 1822 (Gulvecklare) Male genitalia
    1. hamana (Linnaeus, 1758) (Tistelgulvecklare)
    2. zoegana (Linnaeus, 1767) (Klintgulvecklare)
    Eupoecilia Stephens, 1829 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. cebrana (Hübner, 1813) (Hedblomstervecklare)
    2. angustana (Hübner, 1799) (Ljungblomvecklare)
    3. ambiguella (Hübner, 1799) (Brakvedsblomvecklare)
    4. sanguisorbana (Herrich-Schäffer, 1856) (Blodtoppsblomvecklare)
    Aethes Billberg, 1820 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. hartmanniana (Clerck, 1759) (Brokig väddblomvecklare)
    2. margaritana (Haworth, 1811) (Röllikablomvecklare)
    3. deutschiana (Zetterstedt, 1839) (Svarthöblomvecklare)
    4. triangulana (Treitschke, 1835) (Strandveronikeblomvecklare)
    5. rutilana (Hübner, 1817) (Enblomvecklare)
    6. smeathmanniana (Fabricius, 1781) (Fältblomvecklare)
    7. tesserana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rutig korgblomvecklare)
    8. dilucidana (Stephens, 1852) (Strandkvanneblomvecklare)
    9. beatricella (Walsingham, 1898) (Odörtsblomvecklare)
    10. francillana (Fabricius, 1794) (Morotsblomvecklare)
    11. fennicana (M. Hering, 1924) (Strätteblomvecklare)
    12. cnicana (Westwood, 1854) (Tistelblomvecklare)
    13. rubigana (Treitschke, 1830) (Kardborrblomvecklare)
    14. kindermanniana (Treitschke, 1830) (Fältmalörtblomvecklare)
    Cochylidia Obraztsov, 1956 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. rupicola (Curtis, 1834) (Hampflockelsvecklare)
    2. subroseana (Haworth, 1811) (Roströd gullrisvecklare)
    3. richteriana (Fischer von Röslerstamm, 1837) (Större fältmalörtsrotvecklare)
    4. moguntiana (Rössler, 1864) (Mindre fältmalörtsrotvecklare)
    5. heydeniana (Herrich-Schäffer, 1851) (Gråbinkevecklare)
    6. implicitana (Wocke, 1856) (Mörkbrämad gullrisblomvecklare)
    Cochylis Treitschke, 1829 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. nana (Haworth, 1811) (Björkhängevecklare)
    2. flaviciliana (Westwood, 1854) (Röd väddblomvecklare)
    3. epilinana Duponchel, 1842 (Linvecklare)
    4. hybridella (Hübner, 1813) (Bitterfibbleblomvecklare)
    5. dubitana (Hübner, 1799) (Vithövdad korgblomvecklare)
    6. atricapitana (Stephens, 1852) (Ståndsblomvecklare)
    7. pallidana Zeller, 1847 (Monkeblomvecklare)
    8. posterana Zeller, 1847 (Vit korgblomvecklare)
    Falseuncaria Obraztsov & Swatschek, 1958 (Blomvecklare) Male genitalia
    1. degreyana (McLachlan, 1869) (Kustkämpeblomvecklare)
    2. ruficiliana (Haworth, 1811) (Gullviveblomvecklare)

    Olethreutinae Walsingham, 1895(Brokvecklare)

    Eudemis Hübner, 1825 (Rullvecklare) Male genitalia
    1. porphyrana (Hübner, 1799) (Häggrullvecklare)
    2. profundana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekrullvecklare)
    Aterpia Guenée, 1845 (Brokvecklare)
    1. sieversiana (Nolcken, 1870) (Agmyrvecklare)
    Selenodes Guenée, 1845 (Skottvecklare)
    1. karelica (Tengström, 1875) (Åkerväddsvecklare)
    Pseudosciaphila Obraztsov, 1966 (Brokvecklare)
    1. branderiana (Linnaeus, 1758) (Större aspbrokvecklare)
    Apotomis Hübner, 1825 (Knoppvecklare) Male genitalia
    1. semifasciana (Haworth, 1811) (Halvbandad videknoppvecklare)
    2. infida (Heinrich, 1926) (Helbandad videknoppvecklare)
    3. algidana Krogerus, 1946 (Nättecknad fjällknoppvecklare)
    4. lemniscatana (Kennel, 1900) (Smalvingad fjällknoppvecklare)
    5. lineana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pilknoppvecklare)
    6. inundana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Aspknoppvecklare)
    7. boreana Krogerus, 1946 (Större brämknoppvecklare)
    8. turbidana (Hübner, 1825) (Vitfläckig björkknoppvecklare)
    9. betuletana (Haworth, 1811) (Gulanlupen björkknoppvecklare)
    10. capreana (Hübner, 1817) (Sälgknoppvecklare)
    11. moestana (Wocke, 1862) (Vinklad fjällknoppvecklare)
    12. sororculana (Zetterstedt, 1839) (Mindre brämknoppvecklare)
    13. fraterculana Krogerus, 1946 (Svart fjällknoppvecklare)
    14. sauciana (Frölich, 1828) (Svart blåbärsknoppvecklare)
    15. demissana (Kennel, 1900) (Mörkkantad fjällknoppvecklare)
    Orthotaenia Stephens, 1829 (Brokvecklare)
    1. undulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klubbfläckad brokvecklare)
    Hedya Hübner, 1825 (Brokvecklare) Male genitalia
    1. salicella (Linnaeus, 1758) (Sälgbrokvecklare)
    2. nubiferana (Haworth, 1811) (Apelknoppvecklare)
    3. pruniana (Hübner, 1799) (Stenfruktsvecklare)
    4. dimidiana (Clerck, 1759) (Häggbrokvecklare)
    5. ochroleucana (Frölich, 1828) (Rosenbrokvecklare)
    6. atropunctana (Zetterstedt, 1839) (Svartpunktsbovecklare)
    Celypha Hübner, 1825 (Grundvecklare) Male genitalia
    1. rufana (Scopoli, 1763) (Brun grundvecklare)
    2. striana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskrosgrundvecklare)
    3. rosaceana (Schläger, 1847) (Purpurgrundvecklare)
    4. rurestrana (Duponchel, 1843) (Berggrundvecklare)
    5. cespitana (Hübner, 1817) (Timjangrundvecklare)
    6. tiedemanniana (Zeller, 1845) (Fräkenbrokvecklare)
    7. lacunana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Föränderlig brokvecklare)
    8. siderana (Treitschke, 1835) (Spireabrokvecklare)
    9. rivulana (Scopoli, 1763) (Finmönstrad brokvecklare)
    10. aurofasciana (Haworth, 1811) (Gulbandsvecklare)
    Capricornia Obraztsov, 1960 (Brokvecklare)
    1. boisduvaliana (Duponchel, 1836) (Blybandsbrokvecklare)
    Phiaris Hübner, 1825 (Brokvecklare) Male genitalia
    1. umbrosana (Freyer, 1842) (Alkärrsbrokvecklare)
    2. obsoletana (Zetterstedt, 1839) (Fjällbrokvecklare)
    3. dissolutana (Stange, 1866) (Vitbandsbrokvecklare)
    4. metallicana (Hübner, 1799) (Metallbrokvecklare)
    5. schulziana (Fabricius, 1777) (Ljungbrokvecklare)
    6. turfosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Torvbrokvecklare)
    7. heinrichana (McDunnough, 1927) (Tajgabrokvecklare)
    8. micana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mossebrokvecklare)
    9. palustrana (Lienig & Zeller, 1846) (Hedbrokvecklare)
    10. septentrionana (Curtis, 1835) (Nordlig brokvecklare)
    11. bipunctana (Fabricius, 1794) (Blåbärsbrokvecklare)
    Pristerognatha Obraztsov, 1960 (Springkornsvecklare)
    1. penthinana (Guenée, 1845) (Springkornsrotvecklare)
    2. fuligana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Springkornsstjälkvecklare)
    Cymolomia Lederer, 1859 (Brokvecklare)
    1. hartigiana (Saxesen, 1840) (Blyfläckig granvecklare)
    Argyroploce Hübner, 1825 (Brokvecklare) Male genitalia
    1. arbutella (Linnaeus, 1758) (Mjölonbrokvecklare)
    2. aquilonana Karvonen, 1932 (Fjällbrantsbrokvecklare)
    3. noricana (Herrich-Schäffer, 1851) (Fjällsippebrokvecklare)
    4. lediana (Linnaeus, 1758) (Skvattrambrokvecklare)
    5. externa (Eversmann, 1844) (Pyrolavecklare)
    6. roseomaculana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rosenbandvecklare)
    7. concretana (Wocke, 1862) (Smalbandvecklare)
    Stictea Guenée, 1845 (Brokvecklare)
    1. mygindiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lingonbrokvecklare)
    Olethreutes Hübner, 1822 (Brokvecklare)
    1. arcuellus (Clerck, 1759) (Prydlig brokvecklare)
    Pseudohermenias Obraztsov, 1960 (Brokvecklare)
    1. abietana (Fabricius, 1787) (Granbrokvecklare)
    Piniphila Falkovitsh, 1962 (Brokvecklare)
    1. bifasciana (Haworth, 1811) (Tallbrokvecklare)
    Lobesia Guenée, 1845 (Skottvecklare) Male genitalia
    1. botrana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinskottvecklare)
    2. abscisana (Doubleday, 1849) (Tistelskottvecklare)
    3. reliquana (Hübner, 1825) (Spetsvingad skottvecklare)
    4. virulenta Bae & Komai, 1991 (Trubbvingad skottvecklare)
    5. bicinctana (Duponchel, 1844) (Fetbladskottvecklare)
    6. littoralis (Humphreys & Westwood, 1845) (Triftskottvecklare)
    Endothenia Stephens, 1852 (Rotvecklare) Male genitalia
    1. oblongana (Haworth, 1811) (Klintrotvecklare)
    2. marginana (Haworth, 1811) (Brämrotvecklare)
    3. nigricostana (Haworth, 1811) (Stinksyskevecklare)
    4. pullana (Haworth, 1811) (Knölsyskevecklare)
    5. species (Fuktängsrotvecklare)
    6. ericetana (Humphreys & Westwood, 1845) (Mindre rotvecklare)
    7. quadrimaculana (Haworth, 1811) (Större rotvecklare)
    8. hebesana (Walker, 1863) (Stormhattsrotvecklare)
    Bactra Stephens, 1834 (Sumpvecklare) Male genitalia
    1. lancealana (Hübner, 1799) (Tågvecklare)
    2. furfurana (Haworth, 1811) (Vattrad sumpvecklare)
    3. lacteana Caradja, 1916 (Tvillingsumpvecklare)
    4. suedana Bengtsson, 1989 (Strecksumpvecklare)
    5. robustana (Christoph, 1872) (Havssävvecklare)
    Eucosmomorpha Obraztsov, 1951 (Bladvecklare)
    1. albersana (Hübner, 1813) (Snöbärsvecklare)
    Enarmonia Hübner, 1826 (Barkvecklare)
    1. formosana (Scopoli, 1763) (Apelbarksvecklare)
    Ancylis Hübner, 1825 (Sikelvecklare) Male genitalia
    1. unguicella (Linnaeus, 1758) (Ljungsikelvecklare)
    2. uncella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråfläckssikelvecklare)
    3. laetana (Fabricius, 1775) (Aspsikelvecklare)
    4. kenneli Kuznetsov, 1962 (Östlig sikelvecklare)
    5. obtusana (Haworth, 1811) (Trubbsikelvecklare)
    6. comptana (Frölich, 1828) (Smultronsikelvecklare)
    7. upupana (Treitschke, 1835) (Almsikelvecklare)
    8. geminana (Donovan, 1806) (Grårandssikelvecklare)
    9. subarcuana (Douglas, 1847) (Halvvågssikelvecklare)
    10. diminutana (Haworth, 1811) (Spetssikelvecklare)
    11. selenana (Guenée, 1845) (Hagtornssikelvecklare)
    12. unculana (Haworth, 1811) (Getapelsikelvecklare)
    13. myrtillana (Treitschke, 1830) (Blåbärssikelvecklare)
    14. apicella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Långsikelvecklare)
    15. paludana (Barrett, 1871) (Kärrvialsikelvecklare)
    16. badiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gökårtssikelvecklare)
    17. achatana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Slånsikelvecklare)
    18. mitterbacheriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Eksikelvecklare)
    19. tineana (Hübner, 1799) (Björksikelvecklare)
    Eriopsela Guenée, 1845 (Rullvecklare)
    1. quadrana (Hübner, 1813) (Röllikarullvecklare)
    Thiodia Hübner, 1825 (Frövecklare)
    1. citrana (Hübner, 1799) (Citronvecklare)
    Rhopobota Lederer, 1859 (Hakvecklare) Male genitalia
    1. myrtillana (Humphreys & Westwood, 1845) (Blåbärshakvecklare)
    2. stagnana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Väddhakvecklare)
    3. ustomaculana (Curtis, 1831) (Lingonhakvecklare)
    4. naevana (Hübner, 1817) (Sotfläcksvecklare)
    Spilonota Stephens, 1829 (Knoppvecklare) Male genitalia
    1. ocellana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövträdsknoppvecklare)
    2. laricana (Heinemann, 1863) (Lärkknoppvecklare)
    Gibberifera Obraztsov, 1946 (Bladvecklare)
    1. simplana (Fischer von Röslerstamm, 1839) (Aspbladsvecklare)
    Epinotia Hübner, 1825 (Rullvecklare) Male genitalia
    1. sordidana (Hübner, 1824) (Dyster alrullvecklare)
    2. caprana (Fabricius, 1798) (Större viderullvecklare)
    3. trigonella (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig björkrullvecklare)
    4. indecorana (Zetterstedt, 1839) (Dvärgbjörksrullvecklare)
    5. brunnichana (Linnaeus, 1767) (Umbrarullvecklare)
    6. maculana (Fabricius, 1775) (Fläckig asprullvecklare)
    7. solandriana (Linnaeus, 1758) (Föränderlig rullvecklare)
    8. abbreviana (Fabricius, 1794) (Almrullvecklare)
    9. nemorivaga (Tengström, 1848) (Mjölonminerarvecklare)
    10. granitana (Herrich-Schäffer, 1851) (Granitvecklare)
    11. signatana (Douglas, 1845) (Häggskottsvecklare)
    12. cruciana (Linnaeus, 1761) (Prydlig videvecklare)
    13. gimmerthaliana (Lienig & Zeller, 1846) (Prydlig odonvecklare)
    14. mercuriana (Frölich, 1828) (Prydlig fjällsippevecklare)
    15. immundana (Fischer von Röslerstamm, 1839) (Alhängevecklare)
    16. crenana (Hübner, 1817) (Smal videvecklare)
    17. nanana (Treitschke, 1835) (Dvärgbarrvecklare)
    18. demarniana (Fischer von Röslerstamm, 1839) (Björkrullvecklare)
    19. subocellana (Donovan, 1806) (Mindre viderullvecklare)
    20. tetraquetrana (Haworth, 1811) (Björkgallvecklare)
    21. pygmaeana (Hübner, 1799) (Vårgranvecklare)
    22. subsequana (Haworth, 1811) (Silvergranstoppvecklare)
    23. tenerana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alknoppsvecklare)
    24. ramella (Linnaeus, 1758) (Grenrullvecklare)
    25. nigricana (Herrich-Schäffer, 1851) (Silvergransknoppvecklare)
    26. rubiginosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rödspetsad tallvecklare)
    27. tedella (Clerck, 1759) (Granbarrvecklare)
    28. fraternana (Haworth, 1811) (Silvergransminerarvecklare)
    29. bilunana (Haworth, 1811) (Dubbelmånerullvecklare)
    30. nisella (Clerck, 1759) (Mångformig aspvecklare)
    31. cinereana (Haworth, 1811) (Asphängevecklare)
    Zeiraphera Treitschke, 1829 (Klockvecklare) Male genitalia
    1. griseana (Hübner, 1799) (Lärkträdsvecklare)
    2. rufimitrana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rödhuvad Silvergransvecklare)
    3. ratzeburgiana (Saxesen, 1840) (Granskottvecklare)
    4. isertana (Fabricius, 1794) (Ekklockvecklare)
    Pelochrista Lederer, 1859 (Rotvecklare) Male genitalia
    1. caecimaculana (Hübner, 1799) (Rödklintsrotvecklare)
    2. mollitana (Zeller, 1847) (Krisslerotvecklare)
    3. infidana (Hübner, 1824) (Fältmalörtsrotvecklare)
    4. huebneriana (Lienig & Zeller, 1846) (Månskärerotvecklare)
    Eucosma Hübner, 1823 (Frövecklare) Male genitalia
    1. obumbratana (Lienig & Zeller, 1846) (Fettistelfrövecklare)
    2. scorzonerana (Benander, 1942) (Svinrotsvecklare)
    3. cana (Haworth, 1811) (Tistelfrövecklare)
    4. hohenwartiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödklintsfrövecklare)
    5. fulvana (Stephens, 1834) (Väddklintsfrövecklare)
    6. balatonana (Osthelder, 1937) (Bitterfibblefrövecklare)
    7. campoliliana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ståndsfrövecklare)
    8. aemulana (Schläger, 1849) (Mindre gullrisfrövecklare)
    9. tripoliana (Barrett, 1880) (Strandastersfrövecklare)
    10. lacteana (Treitschke, 1835) (Mjölkfrövecklare)
    11. krygeri (Rebel, 1937) (Strandmalörtsfrövecklare)
    12. metzneriana (Treitschke, 1830) (Större malörtsskottvecklare)
    13. messingiana (Fischer von Röslerstamm, 1839) (Gul rotvecklare)
    14. conterminana (Guenée, 1845) (Sallatsfrövecklare)
    15. aspidiscana (Hübner, 1817) (Brun gullrisfrövecklare)
    16. pupillana (Clerck, 1759) (Malörtsstjälkvecklare)
    17. saussureana (Benander, 1928) (Fjällskärefrövecklare)
    18. suomiana (A. Hoffmann, 1893) (Östlig gullrisfrövecklare)
    Gypsonoma Meyrick, 1895 (Bladvecklare) Male genitalia
    1. minutanum (Hübner, 1799) (Silverpoppelbladvecklare)
    2. dealbanum (Frölich, 1828) (Hagtornsbladvecklare)
    3. oppressanum (Treitschke, 1835) (Poppelknoppvecklare)
    4. socianum (Haworth, 1811) (Aspskottvecklare)
    5. nitidulanum (Lienig & Zeller, 1846) (Videhakvecklare)
    6. acerianum (Duponchel, 1843) (Poppelskottvecklare)
    Epiblema Hübner, 1825 (Stjälkvecklare) Male genitalia
    1. sticticana (Fabricius, 1794) (Hästhovsstjälkvecklare)
    2. scutulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större tistelstjälkvecklare)
    3. cirsiana (Zeller, 1843) (Mindre tistelstjälkvecklare)
    4. foenella (Linnaeus, 1758) (Gråbostjälkvecklare)
    5. junctana (Herrich-Schäffer, 1856) (Krisslevecklare)
    6. grandaevana (Lienig & Zeller, 1846) (Hästhovsrotvecklare)
    7. graphana (Treitschke, 1835) (Röllikastjälkvecklare)
    8. simploniana (Duponchel, 1835) (Fjällskälkvecklare)
    9. inulivora (Meyrick, 1932 (Krisslestjälkvecklare)
    Notocelia Hübner, 1825 (Rosenvecklare) Male genitalia
    1. cynosbatella (Linnaeus, 1758) (Större nyponvecklare)
    2. tetragonana (Stephens, 1834) (Mörk rosenvecklare)
    3. uddmanniana (Linnaeus, 1758) (Björnbärsvecklare)
    4. roborana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större rosenvecklare)
    5. incarnatana (Hübner, 1800) (Mindre rosenvecklare)
    6. rosaecolana (Doubleday, 1850) (Blek rosenvecklare)
    7. trimaculana (Haworth, 1811) (Hagtornsskottvecklare)
    Pseudococcyx Swatschek, 1958 (Tallvecklare) Male genitalia
    1. posticana (Zetterstedt, 1839) (Gråblå tallvecklare)
    2. turionella (Linnaeus, 1758) (Tallknoppsvecklare)
    Retinia Guenée, 1845 (Tallvecklare) Male genitalia
    1. resinella (Linnaeus, 1758) (Hartsgallvecklare)
    2. perangustana (Snellen, 1883) (Lärkkottsvecklare)
    Gravitarmata Obraztsov, 1946 (Granskottvecklare)
    1. margarotana (Heinemann, 1863) (Silvergransskottvecklare)
    Rhyacionia Hübner, 1825 (Tallvecklare) Male genitalia
    1. buoliana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blek tallskottvecklare)
    2. pinicolana (Doubleday, 1849) (Mosaiktallvecklare)
    3. pinivorana (Lienig & Zeller, 1846) (Gråbrun tallvecklare)
    4. duplana (Hübner, 1813) (Tallplantsvecklare)
    5. logaea Durrant, 1911 (Hårsprötad tallvecklare)
    6. piniana (Herrich-Schäffer, 1851) (Dvärgtallvecklare)
    Clavigesta Obraztsov, 1946 (Tallvecklare)
    1. purdeyi (Durrant, 1911) (Tallbarrsvecklare)
    Dichrorampha Guenée, 1845 (Rotvecklare) Male genitalia
    1. plumbana (Scopoli, 1763) (Mörk röllikarotvecklare)
    2. sedatana Busck, 1906 (Gulfjällig renfanerotvecklare)
    3. aeratana (Pierce & Metcalfe, 1915) (Svartstreckad rotvecklare)
    4. consortana Stephens, 1852 (Prästkragsstjälkvecklare)
    5. acuminatana (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsigvingad rotvecklare)
    6. sylvicolana (Heinemann, 1863) (Nysörtsrotvecklare)
    7. simpliciana (Haworth, 1811) (Gråborotvecklare)
    8. sequana (Hübner, 1799) (Vithakad röllikarotvecklare)
    9. heegerana (Duponchel, 1843) (Halvmånrotvecklare)
    10. senectana Guenée, 1845 (Grågul alvarrotvecklare)
    11. incognitana (Kremky & Maslowski, 1933) (Grå röllikarotvecklare)
    12. vancouverana McDunnough, 1935 (Rödtonad röllikarotvecklare)
    13. flavidorsana Knaggs, 1867 (Gulhakad renfanerotvecklare)
    14. alpinana (Treitshke, 1830) (Pprästkragsrotvecklare)
    15. petiverella (Linnaeus, 1758) (Gulhakad röllikarotvecklare)
    16. plumbagana (Treitshke, 1830) (Ljus röllikarotvecklare)
    17. obscuratana (Wolff, 1955) (Obskyr renfanerotvecklare)
    18. agilana (Tengström, 1848) (Mindre röllikarotvecklare)
    Cydia Hübner, 1825 (Borrvecklare) Male genitalia
    1. nigricana (Fabricius, 1794) (Ärtvecklare)
    2. succedana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Käringtandsvecklare)
    3. medicaginis (Kuznetsov, 1962) (Lusernvecklare)
    4. microgrammana (Guenée, 1845) (Puktörnevecklare)
    5. duplicana (Zetterstedt, 1839) (Enbarksvecklare)
    6. cognatana (Barrett, 1874) (Kvartsmåntallbarkvecklare)
    7. illutana (Herrich-Schäffer, 1851) (Svart granborrvecklare)
    8. corollana (Hübner, 1823) (Aspbarkvecklare)
    9. coniferana (Saxesen, 1840) (Tarrbarkvecklare)
    10. indivisa (Danilevsky, 1963) (Grankådvecklare)
    11. conicolana (Heylaerts, 1874) (Svarttallkottvecklare)
    12. cosmophorana (Treitschke, 1835) (Tallkådvecklare)
    13. strobilella (Linnaeus, 1758) (Grankottsvecklare)
    14. pactolana (Zeller, 1840) (Granbarksvecklare)
    15. grunertiana (Ratzeburg, 1868) (Lärkbarksvecklare)
    16. pomonella (Linnaeus, 1758) (Äpplevecklare)
    17. servillana (Duponchel, 1836) (Sälggallvecklare)
    18. leguminana (Lienig & Zeller, 1846) (Almbarksvecklare)
    19. cornucopiae (Tengström, 1869) (Aspskogsvecklare)
    20. deshaisiana (Lucas, 1858) (Hoppande böna)
    21. splendana (Hübner, 1799) (Mindre ekollonvecklare)
    22. fagiglandana (Zeller, 1841) (Bokollonvecklare)
    23. amplana (Hübner, 1799) (Större ekollonvecklare)
    24. inquinatana (Hübner, 1799) (Lönnfruktsvecklare)
    Selania Stephens, 1834 (Kålvecklare)
    1. leplastriana (Curtis, 1831) (Kålvecklare)
    Lathronympha Meyrick, 1926 (Bladvecklare)
    1. strigana (Fabricius, 1775) (Johannesörtsvecklare)
    Thaumatotibia Zacher, 1915 (Knätofsvecklare)
    1. leucotreta (Meyrick, 1913) (Knätofsvecklare)
    Grapholita Treitschke, 1829 (Borrvecklare) Male genitalia
    1. fissana (Frölich, 1828) (Dubbelmånvecklare)
    2. compositella (Fabricius, 1775) (Klövervecklare)
    3. pallifrontana (Lienig & Zeller, 1846) (Sötvedelsvecklare)
    4. aureolana (Tengström, 1848) (Fjällvedelsvecklare)
    5. caecana (Schläger, 1849) (Skogsklövervecklare)
    6. discretana (Wocke, 1861) (Humlevecklare)
    7. gemmiferana (Treitschke, 1835) (Backvialsvecklare)
    8. lunulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Månfläcksvecklare)
    9. orobana (Treitschke, 1830) (Vickervecklare)
    10. jungiella (Clerck, 1759) (Majvecklare)
    11. lobarzewskii (Nowicki, 1860) (Trädgårdsvecklare)
    12. molesta (Busck, 1916) (Aprikosvecklare)
    13. funebrana (Treitschke, 1835) (Plommonvecklare)
    14. tenebrosana (Duponchel, 1843) (Mindre nyponvecklare)
    15. janthinana (Duponchel, 1835) (Hagtornsbärvecklare)
    Pammene Hübner, 1825 (Solvecklare) Male genitalia
    1. splendidulana (Guenée, 1845) (Glanssolvecklare)
    2. ignorata Kuznetsov, 1968 (Lindsolvecklare)
    3. insulana (Guenée, 1845) (Aspsolvecklare)
    4. giganteana (Peyerimhoff, 1863) (Smalvingad eksolvecklare)
    5. argyrana (Hübner, 1799) (Mindre eksolvecklare)
    6. suspectana (Lienig & Zeller, 1846) (Asksolvecklare)
    7. albuginana (Guenée, 1845) (Ekgallssolvecklare)
    8. clanculana (Tengström, 1869) (Dvärgbjörkssolvecklare)
    9. obscurana (Stephens, 1834) (Mörk björksolvecklare)
    10. fasciana (Linnaeus, 1761) (Ekollonsolvecklare)
    11. herrichiana (Heinemann, 1854) (Bokollonsolvecklare)
    12. agnotana Rebel, 1914 (Hagtornsolvecklare)
    13. luedersiana (Sorhagen, 1885) (Odonsolvecklare)
    14. rhediella (Clerck, 1759) (Rödspetsad solvecklare)
    15. populana (Fabricius, 1787) (Videsolvecklare)
    16. spiniana (Duponchel, 1843) (Slånsolvecklare)
    17. regiana (Zeller, 1849) (Kungssolvecklare)
    18. aurita Razovski, 1992 (Guldsolvecklare)
    19. germmana (Hübner, 1799) (Svart eksolvecklare)
    20. ochsenheimeriana (Lienig & Zeller, 1846) (Gransolvecklare)
    21. aurana (Fabricius, 1775) (Guldfläcksvecklare)
    22. gallicana (Guenée, 1845) (Palsternacksvecklare)
    Strophedra Herrich-Schäffer, 1853 (Bladvecklare) Male genitalia
    1. weirana (Douglas, 1850) (Bokbladsvecklare)
    2. nitidana (Fabricius, 1794) (Ekbladsvecklare)

    Zygaenoidea Latreille, 1809 (Bastardsvärmare)
    Limacodidae Duponchel, 1845 (Snigelspinnare)

    Apoda Haworth, 1809 (Snigelspinnare)
    1. limacodes (Hufnagel, 1766) (Större snigelspinnare)
    Heterogenea Knoch, 1783 (Snigelspinnare)
    1. asella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre snigelspinnare)
    Phobetron Hübner, 1825 (Snigelspinnare)
    1. hipparchia (Cramer, 1777) (Banansnigelspinnare)
    Acharia Hübner, 1819 (Snigelspinnare)
    1. stimulea (Clemens, 1860) (Arekasnigelspinnare)

    Zygaenidae Latreille, 1809 (Bastardsvärmare)
    Procridinae Boisduval, 1828 (Bastardsvärmare)

    Adscita Retzius, 1783 (Bastardsvärmare)
    1. statices (Linnaeus, 1758) (Ängsmetallvinge)

    Zygaeninae Latreille, 1809 (Bastardsvärmare)

    Zygaena Fabricius, 1775 (Bastardsvärmare)
    1. minos (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klubbsprötad bastardsvärmare)
    2. exulans (Hohenwarth & Reiner, 1792) (Fjällbastardsvärmare)
    3. osterodensis Reiss, 1921 (Smalsprötad bastardsvärmare)
    4. viciae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre bastardsvärmare)
    5. filipendulae (Linnaeus, 1758) (Sexfläckig bastardsvärmare)
    6. lonicerae (Scheven, 1777) (Bredbrämad bastardsvärmare)

    Cossoidea Leach, 1815 (Träfjärilar)
    Cossidae Leach, 1815 (Träfjärilar)
    Cossinae Leach, 1815 (Träfjärilar)

    Cossus Fabricius, 1793 (Träfjärilar)
    1. cossus (Linnaeus, 1758) (Större träfjäril)
    Acossus Dyar, 1905 (Träfjärilar)
    1. terebra (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre träfjäril)

    Zeuzerinae Boisduval, 1828 (Träfjärilar)

    Zeuzera Latreille, 1804 (Träfjärilar)
    1. pyrina (Linnaeus, 1761) (Blåfläckig träfjäril)
    Phragmataecia Newman, 1850 (Träfjärilar)
    1. castaneae (Hübner, 1790) (Vassborrare)

    Sesiidae Boisduval, 1845 (Glasvingar)
    Tinthiinae Le Cerf, 1917 (Glasvingar)

    Pennisetia Dehne, 1850 (Glasvingar)
    1. hylaeiformis (Laspeyres, 1801) (Hallonglasvinge)

    Sesiinae Boisduval, 1845 (Glasvingar)

    Sesia Fabricius, 1775 (Glasvingar)
    1. apiformis (Clerck, 1759) (Poppelglasvinge)
    2. bembeciformis (Hübner, 1806) (Bålgetingsglasvinge)
    Eusphecia Le Cerf, 1937 (Glasvingar)
    1. melanocephala (Dalman, 1816) (Mindre poppelglasvinge)
    Paranthrene Hübner, 1819 (Glasvingar)
    1. tabaniformis (Rottemburg, 1775) (Svart poppelglasvinge)
    Synanthedon Hübner, 1819 (Glasvingar)
    1. scoliaeformis (Borkhausen, 1789) (Dolkstekelglasvinge)
    2. spheciformis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rovstekelglasvinge)
    3. culiciformis (Linnaeus, 1758) (Myggglasvinge)
    4. polaris (Staudinger, 1877) (Högnordisk glasvinge)
    5. aurivillii Lampa, 1883 (Fjällglasvinge)
    6. formicaeformis (Esper, 1783) (Myrlik glasvinge)
    7. flaviventris (Staudinger, 1883) (Krypvideglasvinge)
    8. andrenaeformis (Laspeyres, 1801) (Olvonglasvinge)
    9. vespiformis (Linnaeus, 1761) (Getingglasvinge)
    10. myopaeformis (Borkhausen, 1789) (Äppelglasvinge)
    11. tipuliformis (Clerck, 1759) (Vinbärsglasvinge)
    Bembecia Hübner, 1819 (Glasvingar)
    1. ichneumoniformis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vickerglasvinge)
    Pyropteron Newman, 1832 (Glasvingar)
    1. muscaeformis (Esper, 1783) (Triftglasvinge)

    Papilionoidea Latreille, 1802 (Dagfjärilar)
    Papilionidae Latreille, 1802 (Riddarfjärilar)
    Parnassiinae Duponchel, 1835 (Apollofjärilar)

    Parnassius Linnaeus, 1758 (Apollofjärilar)
    1. mnemosyne (Linnaeus, 1758) (Mnemosynefjäril)
    2. apollo (Linnaeus, 1758) (Apollofjäril)

    Papilioninae Latreille, 1802 (Riddarfjärilar)

    Iphiclides Hübner, 1819 (Svalstjärtar)
    1. podalirius (Linnaeus, 1758) (Segelfjäril)
    Papilio Linnaeus, 1758 (Svalstjärtar)
    1. machaon Linnaeus, 1758 (Makaonfjäril)

    Hesperiidae Latreille, 1809 (Tjockhuvudfjärilar)
    Pyrginae Burmeister, 1878 (Tjockhuvudfjärilar)

    Erynnis Schrank, 1801 (Visslare)
    1. tages (Linnaeus, 1758) (Skogsvisslare)
    Pyrgus Hübner, 1819 (Visslare)
    1. andromedae (Wallengren, 1853) (Blomvisslare)
    2. centaureae (Rambur, 1839) (Myrvisslare)
    3. malvae (Linnaeus, 1758) (Smultronvisslare)
    4. armoricanus (Oberthür, 1910) (Backvisslare)
    5. alveus (Hübner, 1803) (Kattunvisslare)

    Heteropterinae Aurivillius, 1925 (Tjockhuvudfjärilar)

    Heteropterus Duméril, 1806 (Smygare)
    1. morpheus (Pallas, 1771) (Spegelsmygare)
    Carterocephalus Lederer, 1852 (Smygare)
    1. palaemon (Pallas, 1771) (Gulfläckig glanssmygare)
    2. silvicolus (Meigen, 1829) (Svartfläckig glanssmygare)

    Hesperiinae Latreille, 1809 (Tjockhuvudfjärilar)

    Thymelicus Hübner, 1819 (Smygare)
    1. lineola (Ochsenheimer, 1808) (Mindre tåtelsmygare)
    Hesperia Fabricius, 1793 (Smygare)
    1. comma (Linnaeus, 1758) (Silversmygare)
    Ochlodes Scudder, 1872 (Smygare)
    1. sylvanus (Esper, 1788) (Ängssmygare)

    Pieridae Duponchel, 1835 (Vitfjärilar)
    Dismorphiinae Schatz, 1887 (Vitfjärilar)

    Leptidea Billberg, 1820 (Vitfjärilar)
    1. sinapis (Linnaeus, 1758) (Skogsvitvinge)
    2. juvernica Williams, 1946 (Ängsvitvinge)

    Pierinae Duponchel, 1835 (Vitfjärilar)

    Anthocharis Boisduval, et al. 1833 (Vitfjärilar)
    1. cardamines (Linnaeus, 1758) (Aurorafjäril)
    Aporia Hübner, 1819 (Vitfjärilar)
    1. crataegi (Linnaeus, 1758) (Hagtornsfjäril)
    Pieris Schrank, 1801 (Vitfjärilar)
    1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfjäril)
    2. rapae (Linnaeus, 1758) (Rovfjäril)
    3. napi (Linnaeus, 1758) (Rapsfjäril)
    Pontia Fabricius, 1807 (Vitfjärilar)
    1. edusa (Fabricius, 1777) (Grönfläckig vitfjäril)

    Coliadinae Swainson, 1827 (Höfjärilar)

    Colias Fabricius, 1807 (Höfjärilar)
    1. tyche (Böber, 1812) (Fjällhöfjäril)
    2. palaeno (Linnaeus, 1758) (Svavelgul höfjäril)
    3. crocea (Geoffroy in Fourcroy, 1785) (Rödgul höfjäril)
    4. hecla Lefèbvre, 1836 (Högnordisk höfjäril)
    5. hyale (Linnaeus, 1758) (Ljusgul höfjäril)
    Gonepteryx Leach, 1815 (Citronfjärilar)
    1. rhamni (Linnaeus, 1758) (Citronfjäril)

    Nymphalidae Swainson, 1827 (Praktfjärilar)
    Danainae Boisduval, 1833 (Monarker)

    Danaus Kluk, 1780 (Monarker)
    1. plexippus (Linnaeus, 1758) (Monark)
    Opsiphanes Doubleday, 1849 (Ugglefjärilar)
    1. tamarindi Felder, 1861 (Tamarindfjäril)
    Satyrinae Boisduval, 1833 (Gräsfjärilar)

    Lasiommata Westwood, 1841 (Gräsfjärilar)
    1. megera (Linnaeus, 1767) (Svingelgräsfjäril)
    2. petropolitana (Fabricius, 1787) (Berggräsfjäril)
    3. maera (Linnaeus, 1758) (Vitgräsfjäril)
    Kirinia Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
    1. roxelana (Cramer, 1777) (Större gräsjäril)
    Pararge Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
    1. aegeria (Linnaeus, 1758) (Kvickgräsfjäril)
    Lopinga Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
    1. achine (Scopoli, 1763) (Dårgräsfjäril)
    Coenonympha Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
    1. tullia (Müller, 1764) (Starrgräsfjäril)
    2. arcania (Linnaeus, 1761) (Pärlgräsfjäril)
    3. hero (Linnaeus, 1761) (Brun gräsfjäril)
    4. pamphilus (Linnaeus, 1758) (Kamgräsfjäril)
    Erebia Dalman, 1816 (Gräsfjärilar)
    1. ligea (Linnaeus, 1758) (Skogsgräsfjäril)
    2. embla (Thunberg, 1791) (Gulringad gräsfjäril)
    3. disa (Thunberg, 1791) (Disas gräsfjäril)
    4. pandrose (Borkhausen, 1788) (Fjällgräsfjäril)
    Aphantopus Wallengren, 1853 (Gräsfjärilar)
    1. hyperantus (Linnaeus, 1758) (Luktgräsfjäril)
    Maniola Schrank, 1801 (Gräsfjärilar)
    1. jurtina (Linnaeus, 1758) (Slåttergräsfjäril)
    Melanargia Meigen, 1828 (Gräsfjärilar)
    1. galathea (Linnaeus, 1758) (Schackbräde)
    Hipparchia Fabricius, 1807 (Gräsfjärilar)
    1. semele (Linnaeus, 1758) (Sandgräsfjäril)
    Chazara Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
    1. briseis (Linnaeus, 1764) (Vitbandad gräsfjäril)
    Oeneis Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
    1. norna (Thunberg, 1791) (Myrgräsfjäril)
    2. bore (Schneider, 1792) (Tundragräsfjäril)
    3. jutta (Hübner, 1806) (Tallgräsfjäril)

    Heliconiinae Swainson, 1827 (Pärlemorfjärilar)

    Boloria Moore, 1900 (Pärlemorfjärilar)
    1. napaea (Hoffmansegg, 1804) (Fjällpärlemorfjäril)
    2. aquilonaris (Stichel, 1908) (Myrpärlemorfjäril)
    3. eunomia (Esper, 1799) (Svartringlad pärlemorfjäril)
    4. selene (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunfläckig pärlemorfjäril)
    5. euphrosyne (Linnaeus, 1758) (Prydlig pärlemorfjäril)
    6. chariclea (Schneider, 1794) (Arktisk pärlemorfjäril)
    7. freija (Thunberg, 1791) (Frejas pärlemorfjäril)
    8. polaris (Boisduval, 1828) (Högnordisk pärlemorfjäril)
    9. thore (Hübner, 1803) (Bäckpärlemorfjäril)
    10. frigga (Thunberg, 1791) (Friggas pärlemorfjäril)
    11. improba (Butler, 1877) (Dvärgpärlemorfjäril)
    Issoria Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
    1. lathonia (Linnaeus, 1758) (Storfläckig pärlemorfjäril)
    Brenthis Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
    1. ino (Rottemburg, 1775) (Älggräspärlemorfjäril)
    Argynnis Fabricius, 1807 (Pärlemorfjärilar)
    1. laodice (Pallas, 1771) (Skuggpärlemorfjäril)
    2. aglaja (Linnaeus, 1758) (Ängspärlemorfjäril)
    3. adippe (Denis & Schiffermüller, 1775) (Skogspärlemorfjäril)
    4. niobe (Linnaeus, 1758) (Hedpärlemorfjäril)
    5. paphia (Linnaeus, 1758) (Silverstreckad pärlemorfjäril)

    Limenitidinae Behr, 1864 (Ädelfjärilar)

    Limenitis Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
    1. populi (Linnaeus, 1758) (Aspfjäril)
    2. camilla (Linnaeus, 1764) (Tryfjäril)

    Charaxinae Guenée, 1865 (Ädelfjärilar)

    Charaxes Ochsenheimer, 1816 (Ädelfjärilar)
    1. jasius (Linnaeus, 1766) (Pascha)

    Apaturinae Boisduval, 1840 (Ädelfjärilar)

    Apatura Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
    1. iris (Linnaeus, 1758) (Sälgskimmerfjäril)
    2. ilia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Aspskimmerfjäril)

    Nymphalinae Swainson, 1827 (Ädelfjärilar)

    Araschnia Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
    1. levana (Linnaeus, 1758) (Kartfjäril)
    Vanessa Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
    1. atalanta (Linnaeus, 1758) (Amiral)
    2. cardui (Linnaeus, 1758) (Tistelfjäril)
    Aglais Dalman, 1816 (Ädelfjärilar)
    syn.Inachis Hübner, 1819
    1. io (Linnaeus, 1758) (Påfågelöga)
    2. urticae (Linnaeus, 1758) (Nässelfjäril)
    Nymphalis Kluk, 1780 (Ädelfjärilar)
    1. antiopa (Linnaeus, 1758) (Sorgmantel)
    2. polychloros (Linnaeus, 1758) (Körsbärsfuks)
    3. xanthomelas (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videfuks)
    4. vaualbum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Aspfuks)
    Polygonia Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
    1. c-album (Linnaeus, 1758) (Vinbärsfuks)
    Euphydryas Scudder, 1872 (Nätfjärilar)
    1. iduna (Dalman, 1816) (Lappnätfjäril)
    2. maturna (Linnaeus, 1758) (Asknätfjäril)
    3. aurinia (Rottemburg, 1775) (Väddnätfjäril)
    Melitaea Fabricius, 1807 (Nätfjärilar)
    1. cinxia (Linnaeus, 1758) (Ängsnätfjäril)
    2. diamina (Lang, 1789) (Sotnätfjäril)
    3. britomartis Assmann, 1847 (Veronikanätfjäril)
    4. athalia (Rottemburg, 1775) (Skogsnätfjäril)

    Riodinidae Grote, 1895 (Gullvivefjärilar)
    Riodininae Grote, 1895 (Gullvivefjärilar)

    Hamearis Hübner, 1819 (Gullvivefjärilar)
    1. lucina (Linnaeus, 1758) (Gullvivefjäril)

    Lycaenidae Leach, 1815 (Juvelvingar)
    Lycaeninae Leach, 1815 (Juvelvingar)

    Lycaena Fabricius, 1807 (Guldvingar)
    1. phlaeas (Linnaeus, 1761) (Mindre guldvinge)
    2. helle (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violett guldvinge)
    3. virgaureae (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig guldvinge)
    4. hippothoe (Linnaeus, 1761) (Violettkantad guldvinge)

    Theclinae Swainson, 1831 (Snabbvingar)

    Thecla Fabricius, 1807 (Snabbvingar)
    1. betulae (Linnaeus, 1758) (Eldsnabbvinge)
    Favonius Sibatani & Ito, 1942 (Snabbvingar)
    1. quercus (Linnaeus, 1758) (Eksnabbvinge)
    Callophrys Billberg, 1820 (Snabbvingar)
    1. rubi (Linnaeus, 1758) (Grönsnabbvinge)
    Satyrium Scudder, 1876 (Snabbvingar)
    1. w-album (Knoch, 1782) (Almsnabbvinge)
    2. pruni (Linnaeus, 1758) (Busksnabbvinge)
    3. ilicis (Esper, 1779) (Krattsnabbvinge)

    Polyommatinae Swainson, 1827 (Blåvingar)

    Lampides Hübner, 1819 (Blåvingar)
    1. boeticus (Linnaeus, 1767) (Långsvansad blåvinge)
    Cacyreus Butler, 1898 (Blåvingar)
    1. marshalli Butler, 1898 (Trädgårdsblåvinge)
    Cupido Schrank, 1801 (Blåvingar)
    1. minimus (Fuessly, 1775) (Mindre blåvinge)
    Everes Hübner, 1819 (Blåvingar)
    1. argiades (Pallas, 1771) (Kortsvansad blåvinge)
    Celastrina Tutt, 1906 (Blåvingar)
    1. argiolus (Linnaeus, 1758) (Tosteblåvinge)
    Scolitantides Hübner, 1819 (Blåvingar)
    1. orion (Pallas, 1771) (Fetörtsblåvinge)
    Glaucopsyche Scudder, 1872 (Blåvingar)
    1. alexis (Poda, 1761) (Klöverblåvinge)
    Maculinea Eecke, 1915 (Blåvingar)
    1. arion (Linnaeus, 1758) (Svartfläckig blåvinge)
    2. alcon (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alkonblåvinge)
    Plebejus Kluk, 1780 (Blåvingar)
    1. argus (Linnaeus, 1758) (Ljungblåvinge)
    2. idas (Linnaeus, 1761) (Hedblåvinge)
    3. argyrognomon (Bergsträsser, 1779) (Kronärtsblåvinge)
    Agriades Hübner, 1819 (Blåvingar)
    1. optilete (Knoch, 1781) (Violett blåvinge)
    2. aquilo (Boisduval, 1832) (Högnordisk blåvinge)
    Albulina Tutt, 1909 (Blåvingar)
    1. orbitulus (Prunner, 1798) (Fjällvickerblåvinge)
    Eumedonia Forster, 1938 (Blåvingar)
    1. eumedon (Esper, 1780) (Brun blåvinge)
    Aricia Reichenbach, 1817 (Blåvingar)
    1. agestis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödfläckig blåvinge)
    2. artaxerxes (Fabricius, 1793) (Midsommarblåvinge)
    3. nicias (Meigen, 1830) (Turkos blåvinge)
    Cyaniris Dalman, 1816 (Blåvingar)
    1. semiargus (Rottemburg, 1775) (Ängsblåvinge)
    Polyommatus Latreille, 1804 (Blåvingar)
    1. dorylas (Denis & Schiffermüller, 1775) (Väpplingblåvinge)
    2. amandus (Schneider, 1792) (Silverblåvinge)
    3. icarus (Rottemburg, 1775) (Puktörneblåvinge)

    Pyraloidea Latreille, 1809 (Mott)
    Pyralidae Latreille, 1809 (Mott)
    Galleriinae Zeller, 1848 (Vaxmott)

    Aphomia Hübner, 1825 (Humlemott)
    syn. Melissoblaptes Zeller, 1839 (Sandflymott)
    1. sociella (Linnaeus, 1758) (Humlebomott)
    2. zelleri Joannis, 1932 (Sandflymott)
    Paralipsa Butler, 1879 (Kakaomott)
    1. gularis (Zeller, 1877) (Kakaomott)
    Corcyra Ragonot, 1885 (Korintmott)
    1. cephalonica (Stainton, 1866) (Korintmott)
    Achroia Hübner, 1819 (Vaxmott)
    1. grisella (Fabricius, 1794) (Mindre vaxmott)
    Galleria Fabricius, 1798 (Vaxmott)
    1. mellonella (Linnaeus, 1758) (Större vaxmott)

    Pyralinae Latreille, 1802 (Mott)

    Synaphe Hübner, 1825 (Mossmott)
    1. punctalis (Fabricius, 1775) (Spetsvingat mossmott)
    Pyralis Linnaeus, 1758 (Ljusmott) Male genitalia
    1. regalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungligt ljusmott)
    2. lienigialis (Zeller, 1843) (Brunt ljusmott)
    3. farinalis (Linnaeus, 1758) (Mjölmott)
    Aglossa Latreille, 1796 (Fettmott)
    1. pinguinalis (Linnaeus, 1758) (Fettmott)
    Hypsopygia Hübner, 1825 (Ljusmott)
    1. costalis (Fabricius, 1775) (Högstjärtmott)
    2. glaucinalis (Linnaeus, 1758) (Herkulesmott)
    Endotricha Zeller, 1847 (Ljusmott)
    1. flammealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Krattmott)

    Phycitinae Zeller, 1839 (Mott)

    Anerastia Hübner, 1825 (Rotmott)
    1. lotella (Hübner, 1813) (Rödgrått gräsrotsmott)
    Cryptoblabes Zeller, 1847 (Strimmott)
    1. bistriga (Haworth, 1811) (Tvåstrimmigt almott)
    2. gnidiella (Millière, 1867) (Citrusmott)
    Oncocera Stephens, 1829 (Molnmott) Male genitalia
    1. semirubella (Scopoli, 1763) (Käringtandsmott)
    Laodamia Ragonot, 1888 (Molnmott)
    1. faecella (Zeller, 1839) (Björkskogsmott)
    Rhodophaea Guenée, 1845 (Molnmott) Male genitalia
    1. formosa (Haworth, 1811) (Almmolnmott)
    Sciota Hulst, 1888 (Molnmott) Male genitalia
    1. fumella (Eversmann, 1844) (Östligt molnmott)
    2. hostilis (Stephens, 1834) (Aspmolnmott)
    3. adelphella (Fischer von Röslerstamm, 1836) (Vitpilsmott)
    Salebriopsis Hannemann, 1965 (Molnmott)
    1. albicilla (Herrich-Schäffer, 1849) (Vithövdat molnmott)
    Pempelia Hübner, 1825 (Molnmott)
    1. palumbella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Jungfrulinsmott)
    Selagia Hübner, 1825 (Glansmott) Male genitalia
    1. argyrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Silverglansmott)
    2. spadicella (Hübner, 1796) (Kastanjebrunt glansmott)
    Phycita Curtis, 1828 (Bladmott)
    1. roborella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråbrunt ekbladsmott)
    Dioryctria Zeller, 1846 (Barrskogsmott) Male genitalia
    1. sylvestrella (Ratzeburg, 1840) (Tallbarksmott)
    2. schuetzeella Fuchs, 1899 (Granbarrsmott)
    3. simplicella Heinemann, 1863 (Tallknoppsmott)
    4. abietella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grankottsmott)
    Etiella Zeller, 1839 (Molnmott)
    1. zinckenella (Treitschke, 1832) (Tropikärtmott)
    Catastia Hübner, 1825 (Molnmott) Male genitalia
    1. marginea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldfransmott)
    2. kistrandella Opheim, 1963 (Stenblocksmott)
    Elegia Ragonot, 1887 (Molnmott)
    1. similella (Zincken, 1818) (Ekmolnmott)
    Ortholepis Ragonot, 1887 (Bladmott) Male genitalia
    1. betulae (Goeze, 1778) (Björkbladsmott)
    2. vacciniella (Lienig & Zeller, 1846) (Blåbärsmott)
    Pyla Grote, 1882 (Molnmott)
    syn. Matilella Leraut, 2001
    1. fusca (Haworth, 1811) (Svartbrunt ljungmott)
    Pima Hulst, 1888 (Molnmott)
    1. boisduvaliella (Guenée, 1845) (Strandvialsmott)
    Khorassania Amsel, 1951 (Molnmott)
    1. compositella (Treitschke, 1835) (Alvarmolnmott)
    Delplanqueia Leraut, 2001 (Molnmott)
    1. dilutella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunt timjansmott)
    Pempeliella Caradja, 1916 (Timjansmott) Male genitalia
    1. ornatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brokigt timjansmott)
    Psorosa Zeller, 1846 (Molnmott)
    1. nucleolella (Möschler, 1866) (Kärnmott)
    Nephopterix Hübner, 1825 (Benvedsmott)
    1. angustella (Hübner, 1796) (Benvedsmott)
    Hypochalcia Hübner, 1825 (Backmott)
    1. ahenella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större backmott)
    Acrobasis Zeller, 1839 (Ekbladmott) Male genitalia
    syn. Conobathra Meyrick, 1886 (Ekbladmott) Male genitalia
    syn. Trachycera Ragonot, 1893 (Mörkmott) Male genitalia
    1. tumidana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergekbladsmott)
    2. repandana (Fabricius, 1798) (Skogseksbladmott)
    3. suavella (Zincken, 1818) (Snedbandat slånmott)
    4. advenella (Zincken, 1818) (Rönnbladsmott)
    5. marmorea (Haworth, 1811) (Marmorerat slånmott)
    6. sodalella Zeller, 1848 (Grått ekbladsmott)
    7. consociella (Hübner, 1813) (Mindre ekbladsmott)
    Episcythrastis Meyrick, 1937 (Hedmott)
    1. tetricella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedmott)
    Eurhodope Hübner, 1825 (Rosenmott) Male genitalia
    1. rosella (Scopoli, 1763) (Rosenmott)
    2. cirrigerella (Zincken, 1818) (Åkerväddsmott)
    Myelois Hübner, 1825 (Märgmott)
    1. circumvoluta (Geoffroy in Fourcroy, 1785) (Märgmott)
    Apomyelois Heinrich, 1956 (Svampmott)
    1. bistriatella (Hulst, 1887) (Skiktdynemott)
    2. ceratoniae (Zeller, 1839) (Karatmott)
    Zophodia Hübner, 1825 (Bärmott)
    1. grossulariella (Zincken, 1818) (Krusbärsmott)
    Polopeustis Ragonot, 1893 (Molnmott)
    1. altensis (Wocke, 1862) (Blågrått fjällmott)
    Assara Walker, 1863 (Frömott)
    1. terebrella (Zincken, 1818) (Granfrömott)
    Euzophera Zeller, 1867 (Rörmott) Male genitalia
    1. pinguis (Haworth, 1811) (Askbarkmott)
    2. cinerosella (Zeller, 1839) (Malörtsmott)
    3. fuliginosella (Heinemann, 1865) (Björkrörmott)
    Nyctegretis Zeller, 1848 (Rotmott)
    1. lineana (Scopoli, 1786) (Gråborotmott)
    Ancylosis Zeller, 1839 (Rotmott) Male genitalia
    1. cinnamomella (Duponchel, 1836) (Kanelmott)
    2. oblitella (Zeller, 1839) (Marskmott)
    Homoeosoma Curtis, 1833 (Blommott) Male genitalia
    1. sinuellum (Fabricius, 1794) (Grobladsrotmott)
    2. nebulellum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Molnkorgmott)
    3. nimbellum (Duponchel, 1837) (Grått korgmott)
    Phycitodes Hampson, 1917 (Blommott) Male genitalia
    1. maritima (Tengström, 1848) (Vitkantat korgmott)
    2. binaevella (Hübner, 1813) (Storpunktskorgmott)
    3. lacteella (Rotschild, 1915) (Vitt korgmott)
    4. saxicola (Vaughan, 1870) (Vinkelkorgmott)
    5. albatella (Ragonot, 1887) (Triangelkorgmott)
    Vitula Ragonot, 1887 (Olikmott) Male genitalia
    1. edmandsii (Zincken, 1818) (Humlebomott)
    2. biviella (Zeller, 1848) (Tallhängemott)
    Plodia Guenée, 1845 (Mjölmott)
    1. interpunctella (Hübner, 1813) (Indiskt mjölmott)
    Ephestia Guenée, 1845 (Olikmott) Male genitalia
    1. kuehniella Zeller, 1879 (Kvarnmott)
    2. mistralella (Millière, 1874) (Kråkrismott)
    3. elutella (Hübner, 1796) (Hömott)
    Cadra Walker, 1864 (Fruktmott)
    1. cautella (Walker, 1863) (Kortvingat fruktmott)
    2. figulilella (Gregson, 1871) (Smalvingat fruktmott)
    3. calidella (Guenée, 1845) (Russinmott)

    Crambidae Latreille, 1802
    Schoenobiinae Duponchel, 1846 (Sävmott)

    Schoenobius Duponchel, 1836 (Sävmott)
    1. gigantellus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större sävmott)
    Donacaula Meyrick, 1890 (Sävmott) Male genitalia
    1. forficella (Thunberg, 1794) (Saxsävmott)
    2. mucronella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spetssävmott)

    Acentropinae Stephens, 1836(Vattenmott)

    Elophila Hübner, 1825 (Vattenmott)
    1. nymphaeata (Linnaeus, 1758) (Näckrosmott)
    Acentria Stephens, 1829 (Vattenmott)
    1. ephemerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vattenmott)
    Cataclysta Hübner, 1825 (Vattenmott)
    1. lemnata (Linnaeus, 1758) (Andmatsmott)
    Parapoynx Hübner, 1825 (Vattenmott)
    1. stratiotata (Linnaeus, 1758) (Vattenaloemott)
    2. bilinealis Snellen, 1876 (Rödbrämat akvariemott)
    Nymphula Schrank, 1802 (Vattenmott)
    1. nitidulata (Hufnagel, 1767) (Dammott)

    Crambinae Latreille, 1810 (Gräsmott)

    Euchromius Guenée, 1845 (Gräsmott)
    1. ocelleus (Haworth, 1811) (Immigrantgräsmott)
    Chilo Zincken, 1817 (Gräsmott)
    1. phragmitella (Hübner, 1810) (Större vassmott)
    Calamotropha Zeller, 1863 (Gräsmott)
    1. paludella (Hübner, 1824) (Kaveldunsmott)
    Chrysoteuchia Hübner, 1825 (Gräsmott)
    1. culmella (Linnaeus, 1758) (Trädgårdsgräsmott)
    Crambus Fabricius, 1798 (Gräsmott) Male genitalia
    1. pascuellus (Linnaeus, 1758) (Haggräsmott)
    2. silvellus (Hübner, 1813) (Skogsgräsmott)
    3. uliginosellus Zeller, 1850 (Sumpgräsmott)
    4. ericellus (Hübner, 1813) (Ljunggräsmott)
    5. alienellus (Germar & Kaulfuss, 1817) (Tallmyrsgräsmott)
    6. heringiellus Herrich-Schäffer, 1848 (Svartbrunt gräsmott)
    7. pratellus (Linnaeus, 1758) (Tandgräsmott)
    8. lathoniellus (Zincken, 1817) (Fältgräsmott)
    9. hamellus (Thunberg, 1788) (Spetsgräsmott)
    10. perlellus (Scopoli, 1763) (Silvergräsmott)
    Agriphila Hübner, 1825 (Gräsmott) Male genitalia
    1. deliella (Hübner, 1813) (Svartstrimmigt gräsmott)
    2. tristella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dystergräsmott)
    3. inquinatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grässkottmott)
    4. latistria (Haworth, 1811) (Långstreckat gräsmott)
    5. selasella (Hübner, 1813) (Strandgräsmott)
    6. straminella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Halmgult gräsmott)
    7. poliella (Treitschke, 1832) (Smalvingegräsmott)
    8. biarmica (Tengström, 1865) (Fjällmyrsgräsmott)
    9. geniculea (Haworth, 1811) (Knägräsmott)
    Catoptria Hübner, 1825 (Gräsmott) Male genitalia
    1. permutatella (Herrich-Schäffer, 1848) (Bandat silvergräsmott)
    2. osthelderi (Lattin, 1950) (Sydligt silvergräsmott)
    3. conchella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulbrunt gräsmott)
    4. mytilella (Hübner, 1805) (Huldregräsmott)
    5. pinella (Linnaeus, 1758) (Silverfläckat gräsmott)
    6. permiaca (Petersen, 1924) (Östligt gräsmott)
    7. margaritella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pärlgräsmott)
    8. furcatella (Zetterstedt, 1839) (Fjällgräsmott)
    9. fulgidella (Hübner, 1813) (Vitstrimmigt sandgräsmott)
    10. maculalis (Zetterstedt, 1839) (Fläckat myrgräsmott)
    11. falsella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hällmarksgräsmott)
    12. verella (Zincken, 1817) (Lövskogsgräsmott)
    13. lythargyrella (Hübner, 1796) (Glänsande sandgräsmott)
    Thisanotia Hübner, 1825 (Gräsmott)
    1. chrysonuchella (Scopoli, 1763) (Bågbandsgräsmott)
    Pediasia Hübner, 1825 (Gräsmott) Male genitalia
    1. fascelinella (Hübner, 1813) (Linjerat gräsmott)
    2. truncatella (Zetterstedt, 1839) (Mossegräsmott)
    3. contaminella (Hübner, 1796) (Gräsmattemott)
    4. aridella (Thunberg, 1788) (Saltängsgräsmott)
    Platytes Guenée, 1845 (Gräsmott) Male genitalia
    1. cerussella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dvärggräsmott)
    2. alpinella (Hübner, 1813) (Sandmott)

    Scopariinae Duponchel, 1846 (Ugglemott)

    Scoparia Haworth, 1811 (Ugglemott) Male genitalia
    1. pyralella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Skarptecknat ugglemott)
    2. conicella (La Harpe, 1855) (Bokskogsugglemott)
    3. ancipitella (La Harpe, 1855) (Askgrått ugglemott)
    4. ambigualis (Treitschke, 1829) (Föränderligt ugglemott)
    5. subfusca Haworth, 1811 (Hästhovsugglemott)
    6. basistrigalis Knaggs, 1866 (Ekskogsugglemott)
    Gesneria Hübner, 1825 (Ugglemott)
    1. centuriella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större ugglemott)
    Eudonia Billberg, 1820 (Ugglemott) Male genitalia
    syn. Dipleurina Chapman, 1912 (Ugglemott)
    syn. Witlesia Chapman, 1912 (Ugglemott)
    1. lacustrata (Panzer, 1804) (Hagtornsugglemott)
    2. murana (Curtis, 1827) (Murugglemott)
    3. alpina (Curtis, 1850) (Nordugglemott)
    4. laetella (Zeller, 1846) (Vitt ugglemott)
    5. aequalis Kyrki & Svensson, 1986 (Tajgaugglemott)
    6. truncicolella (Stainton, 1849) (Stamugglemott)
    7. mercurella (Linnaeus, 1758) (Molnugglemott)
    8. sudetica (Zeller, 1839) (Snedbandat ugglemott)
    9. pallida (Curtis, 1827) (Blekt ugglemott)

    Heliothelinae Amsel, 1961 (Ugglemott)

    Heliothela Guenée, 1854 (Violmott)
    1. wulfeniana (Scopoli, 1763) (Svart violmott)

    Glaphyriinae Forbes, 19232 (Senapsmott)

    Evergestis Hübner, 1825 (Senapsmott) Male genitalia
    1. frumentalis (Linnaeus, 1761) (Flammigt senapsmott)
    2. forficalis (Linnaeus, 1758) (Kålmott)
    3. extimalis (Scopoli, 1763) (Molnbrämat senapsmott)
    4. limbata (Linnaeus, 1767) (Löktravmott)
    5. pallidata (Hufnagel, 1767) (Sommargyllensmott)
    6. aenealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergsenapsmott)

    Odontiinae Guenée, 1845 (Mott)

    Metaxmeste Hübner, 1825 (Hedflymott) Male genitalia
    1. phrygialis (Hübner, 1796) (Fjällhedmott)
    2. schrankiana (Hochenwarth, 1785) (Kalkfjällsmott)
    Cynaeda Hübner, 1825 (Tandmott)
    syn. Epascestria Hübner, 1825
    1. dentalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tandmott)
    2. pustulalis (Hübner, 1823) (Oxtungegallmott)
    Atralata Sylvén, 1947 (Sorgmott)
    1. albofascialis (Treitschke, 1829) (Krisslesorgmott)
    Eurrhypis Hübner, 1825 (Ginstmott)
    1. pollinalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ginstmott)

    Spilomelinae Guenée, 1845 (Ängsmott)

    Udea Guenée, 1845 (Ängsmott) Male genitalia
    1. ferrugalis (Hübner, 1796) (Vandrarängsmott)
    2. lutealis (Hübner, 1809) (Blekgult ängsmott)
    3. prunalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Plommonängsmott)
    4. inquinatalis (Lienig & Zeller, 1846) (Myrängsmott)
    5. accolalis (Zeller, 1867) (Bymott)
    6. nebulalis (Hübner, 1796) (Dimmigt ängsmott)
    7. decrepitalis (Herrich-Schäffer, 1848) (Bräkenängsmott)
    8. olivalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kvadratmott)
    9. hamalis (Thunberg, 1788) (Blåbärsljusmott)
    Patania Moore, 1888 (Ängsmott)
    1. ruralis (Scopoli, 1763) (Större nässelmott)
    Mecyna Doubleday, 1849 (Ängsmott)
    1. flavalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gyllenängsmott)
    Agrotera Schrank, 1802 (Lundmott)
    1. nemoralis (Scopoli, 1763) (Avenboksmott)
    Diasemia Hübner, 1825 (Torrängsmott)
    1. reticularis (Linnaeus, 1761) (Bokstavsmott)
    Duponchelia Zeller, 1874 (Tandsydmott)
    1. fovealis (Zeller, 1847) (Tandsydmott)
    Palpita Hübner, 1808 (Sydmott)
    1. vitrealis (Rossi, 1794) (Vitt sydmott)
    Parotis Hübner, 1831 (Smaragdmott)
    1. marinata (Fabricius, 1784) (Smaragdmott)
    Synclera Lederer, 1863 (Sydmott)
    1. traducalis (Zeller, 1852) (Brokigt sydmott)
    Dolicharthria Stephens, 1834 (Smalmott)
    1. punctalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Punktmott)
    Antigastra Lederer, 1863 (Nattsländemott)
    1. catalaunalis (Duponchel, 1833) (Nattsländemott)
    Nomophila Hübner, 1825 (Nattflymott)
    1. noctuella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Nattflymott)
    Herpetogramma Lederer, 1863 (Golfbanemott)
    1. licarsisalis (Walker, 1859) (Golfbanemott)

    Pyraustinae Metrick, 1890 (Ängsmott)

    Loxostege Hübner, 1825 (Ljusmott) Male genitalia
    1. turbidalis (Treitschke, 1829) (Fältmalörtsmott)
    2. sticticalis (Linnaeus, 1761) (Betmott)
    3. commixtalis (Walker, 1866) (Myrljusmott)
    4. manualis (Geyer, 1832) (Alvarljusmott)
    5. ephippialis (Zetterstedt, 1839) (Fjällängsljusmott)
    Ecpyrrhorrhoea Hübner, 1826 (Ängsmott)
    1. rubiginalis (Hübner, 1796) (Rödgult ängsmott)
    Pyrausta Schrank, 1802 (Ljusmott) Male genitalia
    1. cingulata (Linnaeus, 1758) (Gördelljusmott)
    2. sanguinalis (Linnaeus, 1767) (Blodrött ljusmott)
    3. despicata (Scopoli, 1763) (Grobladsljusmott)
    4. porphyralis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Porfyrljusmott)
    5. aurata (Scopoli, 1763) (Guldljusmott)
    6. purpuralis (Linnaeus, 1758) (Purpurljusmott)
    7. ostrinalis (Hübner, 1796) (Dubbelbandat ljusmott)
    8. nigrata (Scopoli, 1763) (Svart ljusmott)
    9. aerealis (Hübner, 1793) (Sandfältsljusmott)
    Nascia Curtis, 1835 (Ängsmott)
    1. cilialis (Hübner, 1796) (Jättestarrsmott)
    Sitochroa Hübner, 1825 (Ängsmott) Male genitalia
    1. palealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Morotsmott)
    2. verticalis (Linnaeus, 1758) (Tistelängsmott)
    Anania Hübner, 1823 (Ängsmott) Male genitalia
    1. coronata (Hufnagel, 1767) (Flädermott)
    2. crocealis (Hübner, 1796) (Guldgult krisslemott)
    3. funebris (Ström, 1768) (Vitfläckigt ängsmott)
    4. fuscalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kovallmott)
    5. hortulata (Linnaeus, 1758) (Vitt nässelmott)
    6. lancealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lansmott)
    7. perlucidalis (Hübner, 1809) (Åkertistelsmott)
    8. stachydalis (Germar, 1821) (Stinksyskemott)
    9. terrealis (Treitschke, 1829) (Mörkbrämat gullrismott)
    10. verbascalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungsljusmott)
    Sclerocona Meyrick, 1890 (Ängsmott)
    1. acutella (Eversmann, 1842) (Vassvingemott)
    Psammotis Hübner, 1825 (Ängsmott)
    1. pulveralis (Hübner, 1796) (Pudrat ängsmott)
    Ostrinia Hübner, 1825 (Ängsmott) Male genitalia
    1. palustralis (Hübner, 1796) (Vattenskräppemott)
    2. nubilalis (Hübner, 1796) (Majsmott)
    Paratalanta Meyrick, 1890 (Ängsmott) Male genitalia
    1. pandalis (Hübner, 1825) (Spensligt ängsmott)
    2. hyalinalis (Hübner, 1796) (Sidengult ängsmott)

    Drepanoidea Boisduval, 1828 (Sikelvingar)
    Drepanidae Boisduval, 1828 (Sikelvingar)
    Thyatirinae Smith, 1893 (Hallonspinnare)

    Thyatira Ochsenheimer, 1816 (Hallonspinnare)
    1. batis (Linnaeus, 1758) (Fläckig hallonspinnare)
    Habrosyne Hübner, 1821 (Hallonspinnare)
    1. pyritoides (Hufnagel, 1766) (Bandad hallonspinnare)
    Tethea Ochsenheimer, 1816 (Blekmaskspinnare)
    1. ocularis (Linnaeus, 1767) (Rödaktig blekmaskspinnare)
    2. or (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppelblekmaskspinnare)
    Tetheella Werny, 1966 (Blekmaskspinnare)
    1. fluctuosa (Hübner, 1803) (Svartgrå blekmaskspinnare)
    Ochropacha Wallengren, 1871 (Blekmaskspinnare)
    1. duplaris (Linnaeus, 1761) (Björkblekmaskspinnare)
    Cymatophorina Spuler, 1908 (Blekmaskspinnare)
    1. diluta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekblekmaskspinnare)
    Polyploca Hübner, 1821 (Blekmaskspinnare)
    1. ridens (Fabricius, 1787) (Ekgulhornspinnare)
    Achlya Billberg, 1820 (Blekmaskspinnare)
    1. flavicornis (Linnaeus, 1758) (Björkgulhornspinnare)

    Drepaninae Boisduval, 1828 (Sikelvingar)

    Falcaria Haworth, 1809 (Sikelvingar)
    1. lacertinaria (Linnaeus, 1758) (Tandad sikelvinge)
    Watsonalla Minet, 1985 (Sikelvingar)
    1. binaria (Hufnagel, 1767) (Eksikelvinge)
    2. cultraria (Fabricius, 1775) (Boksikelvinge)
    Drepana Schrank, 1802 (Sikelvingar)
    1. curvatula (Borkhausen, 1790) (Brun sikelvinge)
    2. falcataria (Linnaeus, 1758) (Ockragul sikelvinge)
    Sabra Bode, 1907 (Sikelvingar)
    1. harpagula (Esper, 1786) (Vasspetsad sikelvinge)
    Cilix Leach, 1815 (Slånspinnare)
    1. glaucatus (Scopoli, 1763) (Slånspinnare)

    Lasiocampoidea Harris, 1841 (Ädelspinnare)
    Lasiocampidae Harris, 1841 (Ädelspinnare)
    Poecilocampinae Tutt, 1902 (Poppelspinnare)

    Poecilocampa Stephens, 1828 (Poppelspinnare)
    1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelspinnare)
    Trichiura Stephens, 1828 (Hagtornspinnare)
    1. crataegi (Linnaeus, 1758) (Hagtornsspinnare)

    Malacosominae Tutt, 1902 (Ädelspinnare)

    Malacosoma Hübner, 1820 (Ringspinnare)
    1. neustrium (Linnaeus, 1758) (Buskringspinnare)
    2. castrense (Linnaeus, 1758) (Ängsringspinnare)

    Lasiocampinae Harris, 1841 (Ädelspinnare)

    Eriogaster Germar, 1810 (Björkspinnare)
    1. lanestris (Linnaeus, 1758) (Björkspinnare)
    2. arbusculae Freyer, 1849 (Dvärgbjörksspinnare)
    Lasiocampa Schrank, 1802 (Ekspinnare)
    1. trifolii (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klöverspinnare)
    2. quercus (Linnaeus, 1758) (Ekspinnare)
    Macrothylacia Rambur, 1866 (Fältspinnare)
    1. rubi (Linnaeus, 1758) (Gräsulv)

    Pinarinae Tutt, 1902 (Ädelspinnare)

    Dendrolimus Germar, 1812 (Barrspinnare)
    1. pini (Linnaeus, 1758) (Tallspinnare)
    Euthrix Meigen, 1830 (Fältspinnare)
    1. potatoria (Linnaeus, 1758) (Gräselefant)
    Cosmotriche Hübner, 1820 (Barrspinnare)
    1. lobulina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Barrskogsspinnare)
    Phyllodesma Hübner, 1820 (Bladspinnare)
    1. ilicifolium (Linnaeus, 1758) (Rödbrun bladspinnare)
    Gastropacha Ochsenheimer, 1810 (Bladspinnare)
    1. quercifolia (Linnaeus, 1758) (Rostfärgad bladspinnare)

    Bombycoidea Latreille, 1802 (Spinnare)
    Brahmaeidae Swinhoe, 1892 (Mjölkörtsspinnare)

    Lemonia Hübner, 1820 (Mjölkörtsspinnare)
    1. dumi (Linnaeus, 1758) (Mjölkörtsspinnare)

    Endromidae Boisduval, 1837 (Skäckspinnare)

    Endromis Ochsenheimer, 1810 (Skäckspinnare)
    1. versicolora (Linnaeus, 1758) (Skäckspinnare)

    Saturniidae Boisduval, 1837 (Påfågelspinnare)
    Agliinae Packard, 1893 (Påfågelspinnare)

    Aglia Ochsenheimer, 1810 (Påfågelspinnare)
    1. tau (Linnaeus, 1758) (Nagelspinnare)

    Saturniinae Boisduval, 1837 (Påfågelspinnare)

    Saturnia Schrank, 1802 (Påfågelspinnare)
    1. pavonia (Linnaeus, 1758) (Mindre påfågelspinnare)
    2. pyri (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större påfågelspinnare)
    Actias Leach, 1815 (Påfågelspinnare)
    1. selene Kirby, 1896 (Långsvansad påfågelsspinnare)

    Sphingidae Latreille, 1802 (Svärmare)
    Smerinthinae Hübner, 1819 (Svärmare)

    Mimas Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
    1. tiliae (Linnaeus, 1758) (Lindsvärmare)
    Smerinthus Latreille, 1802 (Nattsvärmare)
    1. ocellatus (Linnaeus, 1758) (Videsvärmare)
    Laothoe Fabricius, 1807 (Nattsvärmare)
    1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelsvärmare)

    Sphinginae Latreille, 1802 (Svärmare)

    Agrius Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
    1. convolvuli (Linnaeus, 1758) (Åkervindesvärmare)
    Acherontia Laspeyres, 1809 (Nattsvärmare)
    1. atropos (Linnaeus, 1758) (Dödskallesvärmare)
    Sphinx Linnaeus, 1758 (Nattsvärmare)
    1. ligustri Linnaeus, 1758 (Ligustersvärmare)
    2. pinastri (Linnaeus, 1758) (Tallsvärmare)

    Macroglossinae Harris, 1839 (Svärmare)

    Hemaris Dalman, 1816 (Dagsvärmare)
    1. tityus (Linnaeus, 1758) (Svävdagsvärmare)
    2. fuciformis (Linnaeus, 1758) (Humledagsvärmare)
    Macroglossum Scopoli, 1777 (Dagsvärmare)
    1. stellatarum (Linnaeus, 1758) (Större dagsvärmare)
    Daphnis Hübner, 1819 (Nattvärmare)
    1. nerii (Linnaeus, 1758) (Oleandersvärmare)
    Hyles Hübner, 1819 (Skymningssvärmare)
    1. euphorbiae (Linnaeus, 1758) (Vitsprötad skymningssvärmare)
    2. gallii (Rottemburg, 1775) (Brunsprötad skymningssvärmare)
    3. livornica (Esper, 1779) (Vitribbad skymningssvärmare)
    Deilephila Laspeyres, 1809 (Svärmare)
    1. elpenor (Linnaeus, 1758) (Större snabelsvärmare)
    2. porcellus (Linnaeus, 1758) (Mindre snabelsvärmare)
    Hippotion Hübner, 1819 (Skymningssvärmare)
    1. celerio (Linnaeus, 1758) (Silverbandssvärmare)

    Geometroidea Leach, 1815 (Mätare)
    Geometridae Leach, 1815 (Mätare)
    Sterrhinae Meyrick, 1892 (Lövmätare)

    Idaea Treitschke, 1825 (Lövmätare)
    1. serpentata (Hufnagel, 1767) (Brun lövmätare)
    2. muricata (Hufnagel, 1767) (Rödpudrad lövmätare)
    3. ochrata (Scopoli, 1763) (Ockralövmätare)
    4. inquinata (Scopoli, 1763) (Hölövmätare)
    5. fuscovenosa (Goeze, 1781) (Benfärgad lövmätare)
    6. humiliata (Hufnagel, 1767) (Rödbrämad lövmätare)
    7. seriata (Schrank, 1802) (Rislövmätare)
    8. pallidata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulvattrad lövmätare)
    9. sylvestraria (Hübner, 1799) (Halmfärgad lövmätare)
    10. dimidiata (Hufnagel, 1767) (Brunhörnad lövmätare)
    11. biselata (Hufnagel, 1767) (Tofsfotad lövmätare)
    12. dilutaria (Hübner, 1799) (Sidenlövmätare)
    13. trigeminata (Haworth, 1809) (Brunfläckad lövmätare)
    14. emarginata (Linnaeus, 1758) (Naggad lövmätare)
    15. aversata (Linnaeus, 1758) (Vinkellövmätare)
    16. deversaria (Herrich-Schäffer, 1847) (Skugglinjelövmätare)
    17. straminata (Borkhausen, 1794) (Våglinjelövmätare)
    Scopula Schrank, 1802 (Lövmätare)
    1. immorata (Linnaeus, 1758) (Gråbandad lövmätare)
    2. nigropunctata (Hufnagel, 1767) (Svartpunkterad lövmätare)
    3. virgulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedstreckad lövmätare)
    4. ornata (Scopoli, 1763) (Prydlig lövmätare)
    5. decorata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåfläckig lövmätare)
    6. rubiginata (Hufnagel, 1767) (Rödlätt lövmätare)
    7. incanata (Linnaeus, 1758) (Ljusgrå lövmätare)
    8. marginepunctata (Goeze, 1781) (Gulgrå lövmätare)
    9. immutata (Linnaeus, 1758) (Ängslövmätare)
    10. ternata Schrank, 1802 (Blåbärslövmätare)
    11. floslactata (Haworth, 1809) (Blekgul lövmätare)
    Rhodostrophia Hübner, 1823 (Lädermätare)
    1. vibicaria (Clerck, 1759) (Lädermätare)
    Timandra Duponchel, 1829 (Syremätare)
    1. griseata W. Petersen, 1902 (Grå syramätare)
    2. comae A. Schmidt, 1931 (Gul syramätare)
    Cyclophora Hübner, 1822 (Gördelmätare)
    1. pendularia (Linnaeus, 1758) (Pilgördelmätare)
    2. albipunctata (Hufnagel, 1767) (Björkgördelmätare)
    3. annularia (Fabricius, 1775) (Lönngördelmätare)
    4. puppillaria (Hübner, 1799) (Vandringsgördelmätare)
    5. quercimontaria (Bastelberger, 1897) (Backgördelmätare)
    6. porata (Linnaeus, 1758) (Brunvattrad gördelmätare)
    7. punctaria (Linnaeus, 1758) (Ekgördelmätare)
    8. linearia (Hübner, 1799) (Bokgördelmätare)
    Rhodometra Meyrick, 1892 (Långbensmätare)
    1. sacraria (Linnaeus, 1767) (Svavelmätare)
    Lythria Hübner, 1823 (Purpurmätare)
    1. cruentaria (Hufnagel, 1767) (Mindre purpurmätare)

    Larentiinae Duponchel, 1845 (Fältmätare

    Phibalapteryx Stephens, 1829 (Mellanmätare)
    1. virgata (Hufnagel, 1767) (Mellanmätare)
    Scotopteryx Hübner, 1825 (Backmätare)
    1. chenopodiata (Linnaeus, 1758) (Vickerbackmätare)
    2. mucronata (Scopoli, 1763) (Gulstreckad backmätare)
    3. luridata (Hufnagel, 1767) (Sen ginstbackmätare)
    Orthonama Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. vittata (Borkhausen, 1794) (Tvåbandad fältmätare)
    2. obstipata (Fabricius, 1794) (Vandringsfältmätare)
    Xanthorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. decoloraria (Esper, 1806) (Violettbandad fältmätare)
    2. fluctuata (Linnaeus, 1758) (Svartfläcksfältmätare)
    3. biriviata (Borkhausen, 1794) (Springkornsfältmätare)
    4. spadicearia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunröd fältmätare)
    5. ferrugata (Clerck, 1759) (Roströd fältmätare)
    6. designata (Hufnagel, 1767) (Svartkantad fältmätare)
    7. abrasaria (Herrich-Schäffer, 1855) (Videsnårsfältmätare)
    8. montanata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Backfältmätare)
    9. quadrifasiata (Clerck, 1759) (Fyrbandad fältmätare)
    10. annotinata (Zetterstedt, 1839) (Skogsfältmätare)
    Catarhoe Herbulot, 1951 (Fältmätare)
    1. cuculata (Hufnagel, 1767) (Kapuschongfältmätare)
    2. rubidata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbandad fältmätare)
    Costaconvexa Agenjo, 1949 (Fältmätare)
    1. polygrammata (Borkhausen, 1794) (Mångstreckad fältmätare)
    Camptogramma Stephens, 1831 (Fältmätare)
    1. bilineatum (Linnaeus, 1758) (Gulvingad fältmätare)
    Psycophora Kirby, 1824 (Fältmätare)
    1. sabini (Kirby, 1824) (Polarfältmätare)
    Epirrhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. hastulata (Hübner, 1790) (Mindre mårfältmätare)
    2. tristata (Linnaeus, 1758) (Svart mårfältmätare)
    3. pupillata (Thunberg, 1788) (Brun mårfältmätare)
    4. alternata (Müller, 1764) (Grå mårfältmätare)
    5. rivata (Hübner, 1813) (Jämnbandad fältmätare)
    6. galiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bredbandad mårfältmätare)
    Euphyia Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. biangulata (Haworth, 1809) (Tvåspetsad fältmätare)
    2. unangulata (Haworth, 1809) (Vinklad fältmätare)
    Earophila Gumppenberg, 1887 (Fältmätare)
    1. badiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brungul fältmätare)
    Anticlea Stephens, 1831 (Fältmätare)
    1. derivata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenfältmätare)
    Mesoleuca Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. albicillata (Linnaeus, 1758) (Hallonfältmätare)
    Pelurga Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. comitata (Linnaeus, 1758) (Mållmätare)
    Larentia Treitschke, 1825 (Fältmätare)
    1. clavaria (Haworth, 1809) (Kattostmätare)
    Entephria Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. polata (Duponchel, 1830) (Högnordisk fältmätare)
    2. punctipes (Curtis, 1835) (Sidenglänsande fältmätare)
    3. nobiliaria (Herrich-Schäffer, 1852) (Blågrå fältmätare)
    4. flavicinctata (Hübner, 1813) (Gulpudrad fältmätare)
    5. caesiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåbärsfältmätare)
    Spargania Guenée, 1858 (Fältmätare)
    1. luctuata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mjölkefältmätare)
    Hydriomena Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. furcata (Thunberg, 1784) (Vattrad fältmätare)
    2. impluviata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gaffeltaggad fältmätare)
    3. ruberata (Freyer, 1831) (Rödtonad fältmätare)
    Coenocalpe Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. lapidata (Hübner, 1809) (Stenmätare)
    Heterothera Inoue, 1943 (Fältmätare)
    1. serraria (Lienig & Zeller, 1846) (Tajgafältmätare)
    Pennithera Viidalepp, 1980 (Fältmätare)
    1. firmata (Hübner, 1822) (Brunbandad fältmätare)
    Thera Stephens, 1831 (Fältmätare)
    1. cognata (Thunberg, 1792) (Gråbrun fältmätare)
    2. variata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Barrfältmätare)
    3. britannica (Turner, 1925) (Ädelgransfältmätare)
    4. obeliscata (Hübner, 1787) (Violettgrå fältmätare)
    5. juniperata (Linnaeus, 1758) (Enfältmätare)
    Plemyria Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. rubiginata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgad fältmätare)
    Cidaria Treitschke, 1825
    1. fulvata (Forster, 1771) (Citrongul fältmätare)
    Electrophaes Prout, 1923 (Fältmätare)
    1. corylata (Thunberg, 1792) (Hasselfältmätare)
    Cosmorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. ocellata (Linnaeus, 1758) (Ögonfläckad fältmätare)
    Eustroma Hübner, 1825 (Parkmätare)
    1. reticulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Nätådrig parkmätare)
    Eulithis Hübner, 1821 (Parkmätare)
    1. prunata (Linnaeus, 1758) (Vitbrokig parkmätare)
    2. testata (Linnaeus, 1761) (Violettgrå parkmätare)
    3. populata (Linnaeus, 1758) (Blåbärsparkmätare)
    4. mellinata (Fabricius, 1787) (Fransfläckad parkmätare)
    Gandaritis Moore, 1868 (Parkmätare)
    1. pyraliata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Citrongul parkmätare)
    2. pyropata (Hübner, 1809) (Orangebandad parkmätare)
    Ecliptopera Warren, 1894 (Fältmätare)
    1. silaceata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråryggig fältmätare)
    2. capitata (Herrich-Schäffer, 1839) (Gulryggig fältmätare)
    Chloroclysta Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. siterata (Hufnagel, 1767) (Brungrön fältmätare)
    2. miata (Linnaeus, 1758) (Blekgrön fältmätare)
    Dysstroma Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. citrata (Linnaeus, 1761) (Spetsvinklad fältmätare)
    2. truncata (Hufnagel, 1767) (Trubbvinklad fältmätare)
    3. latefasciata (Prout, 1914) (Bredbandad fältmätare)
    4. infuscata (Tengström, 1869) (Olivgrå fältmätare)
    Colostygia Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. aptata (Hübner, 1813) (Grönvit fältmätare)
    2. olivata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mossgrön fältmätare)
    3. turbata (Hübner, 1799) (Mörkbrämad fältmätare)
    4. pectinataria (Knoch, 1781) (Gräsgrön fältmätare)
    Lampropteryx Stephens, 1831 (Fältmätare)
    1. suffumata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vågbandad fältmätare)
    2. otregiata (Metcalfe, 1917) (Skogskärrsfältmätare)
    Operophtera Hübner, 1825 (Frostmätare)
    1. brumata (Linnaeus, 1758) (Mindre frostfjäril)
    2. fagata (Scharfenberg, 1805) (Större frostfjäril)
    Malacodea Tengström, 1869 (Frostmätare)
    1. regelaria Tengström, 1869 (Tunnvingemätare)
    Epirrita Hübner, 1822 (Höstmätare)
    1. dilutata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Töcknig höstmätare)
    2. christyi (Allen, 1906) (Mellanhöstmätare)
    3. autumnata (Borkhausen, 1794) (Fjällhöstmätare)
    Asthena Hübner, 1825 (Älvmätare)
    1. albulata (Hufnagel, 1767) (Snövit hasselmätare)
    2. anseraria (Herrich-Schäffer, 1855) (Kornellmätare)
    Euchoeca Hübner, 1825 (Älvmätare)
    1. nebulata (Scopoli, 1763) (Brungul älvmätare)
    Hydrelia Hübner, 1825 (Älvmätare)
    1. flammeolaria (Hufnagel, 1767) (Ockragul älvmätare)
    2. sylvata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alälvmätare)
    Venusia Curtis, 1839 (Älvmätare)
    1. blomeri (Curtis, 1832) (Almlundmätare)
    2. cambrica Curtis, 1839 (Rönnmätare)
    Philereme Hübner, 1825 (Klaffmätare)
    1. vetulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå klaffmätare)
    2. transversata (Hufnagel, 1767) (Svartbrun klaffmätare)
    Rheumaptera Hübner, 1822 (Fältmätare)
    1. hastata (Linnaeus, 1758) (Vitbandad björkfältmätare)
    2. subhastata (Nolcken, 1870) (Vitbandad blåbärsfältmätare)
    Hydria Hübner, 1822 (Fältmätare)
    1. undulata (Linnaeus, 1758) (Vågig tofsmätare)
    2. cervinalis (Scopoli, 1763) (Berberistofsmätare)
    Triphosa Stephens, 1829 (Fältmätare)
    1. dubitata (Linnaeus, 1758) (Vägtornsmätare)
    Pareulype Herbulot, 1951 (Fältmätare)
    1. berberata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Berberisfältmätare)
    Horisme Hübner, 1825 (Strimmätare)
    1. vitalbata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Längsbandad strimmätare)
    2. corticata (Treitschke, 1835) (Brun strimmätare)
    3. tersata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartbältad strimmätare)
    4. aemulata (Hübner, 1813) (Grå strimmätare)
    5. aquata (Hübner, 1813) (Vitaktig strimmätare)
    Melanthia Duponchel, 1829 (Fältmätare)
    1. procellata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klematisfältmätare)
    Anticollix Prout, 1938 (Malmätare)
    1. sparsata (Treitschke, 1828) (Videörtsmätare)
    Odezia Boisduval, 1840 (Backmätare)
    1. atrata (Linnaeus, 1758) (Sotmätare)
    Baptria Hübner, 1825 (Trolldruvemätare)
    1. tibiale (Esper, 1804) (Trolldruvemätare)
    Mesotype Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. didymata (Linnaeus, 1758) (Tvillingfläckad fältmätare)
    2. parallelolineata (Retzius, 1783) (Parallellinjerad fältmätare)
    Perizoma Hübner, 1825 (Fältmätare)
    1. affinitatum (Stephens, 1831) (Blärefältmätare)
    2. alchemillatum (Linnaeus, 1758) (Dånfältmätare)
    3. hydratum (Treitschke, 1829) (Glimfältmätare)
    4. bifaciatum (Haworth, 1809) (Snedstreckad fältmätare)
    5. minoratum (Treitschke, 1828) (Fjällängsfältmätare)
    6. blandiatum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ögontröstsfältmätare)
    7. albulatum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitstreckad fältmätare)
    8. flavofasciatum (Thunberg, 1792) (Brunflammig fältmätare)
    Martania Mironov, 2000 (Fältmätare)
    1. taeniata (Stephens, 1831) (Tvärbandad fältmätare)
    Gagitodes Warren, 1893 (Fältmätare)
    1. sagittata (Fabricius, 1787) (Piltecknad fältmätare)
    Gymnoscelis Mabille, 1868 (Malmätare)
    1. rufifasciata (Haworth, 1809) (Tvåsporrig malmätare)
    Chloroclystis Hübner, 1825 (Malmätare)
    1. v-ata (Haworth, 1809) (Kronmalmätare)
    Pasiphila Meyrick, 1883 (Malmätare)
    1. rectangulata (Linnaeus, 1758) (Grön malmätare)
    2. chloerata (Mabille, 1870) (Slånmalmätare)
    3. debiliata (Hübner, 1817) (Blåbärsmalmätare)
    Eupithecia Curtis, 1825 (Malmätare) - Male genitalia
    1. haworthiata Doubleday, 1856 (Klematismalmätare)
    2. tenuiata (Hübner, 1813) (Pilmalmätare)
    3. inturbata (Hübner, 1817) (Lönnmalmätare)
    4. analoga Djakonov, 1926 (Mindre grankottsmätare)
    5. abietaria (Goeze, 1781) (Större grankottsmätare)
    6. linariata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulsporrmalmätare)
    7. pulchellata Stephens, 1831 (Fingerborgsmalmätare)
    8. plumbeolata (Haworth, 1809) (Kovallmalmätare)
    9. pygmaeata (Hübner, 1799) (Dvärgmalmätare)
    10. fennoscandica Knaben, 1949 (Nejlikmalmätare)
    11. venosata (Fabricius, 1787) (Glimmalmätare)
    12. abbreviata Stephens, 1831 (Större ekmalmätare)
    13. dodoneata Guenée, 1858 (Mindre ekmalmätare)
    14. pusillata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Streckad enmalmätare)
    15. tripunctaria Herrich-Schäffer, 1852 (Björnflokemalmätare)
    16. virgaureata Doubleday, 1861 (Gullrismalmätare)
    17. tantillaria Boisduval, 1840 (Granmalmätare)
    18. lariciata (Freyer, 1841) (Lärkmalmätare)
    19. lanceata (Hübner, 1825) (Lansettvingad malmätare)
    20. selinata Herrich-Schäffer, 1861 (Kirskålsmalmätare)
    21. actaeata Walderdorff, 1869 (Paddbärsmalmätare)
    22. egenaria Herrich-Schäffer, 1848 (Lindmalmätare)
    23. pimpinellata (Hübner, 1813) (Backanismalmätare)
    24. gelidata Möschler, 1860 (Skvattrammalmätare)
    25. distinctaria Herrich-Schäffer, 1848 (Timjanmalmätare)
    26. simpliciata (Haworth, 1809) (Mållmalmätare)
    27. sinuosaria (Eversmann, 1848) (Brunbandad malmätare)
    28. nanata (Hübner, 1813) (Ljungmalmätare)
    29. innotata (Hufnagel, 1767) (Malörtsmalmätare)
    30. ochridata Schütze & Pinker, 1968 (Gråblek malmätare)
    31. irriguata (Hübner, 1813) (Vattrad malmätare)
    32. indigata (Hübner, 1813) (Tallmalmätare)
    33. conterminata (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsvingad malmätare)
    34. centaureata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klintmalmätare)
    35. insigniata (Hübner, 1790) (Hagtornsmalmätare)
    36. trisignaria Herrich-Schäffer, 1848 (Spenörtsmalmätare)
    37. intricata (Zetterstedt, 1839) (Grå enmalmätare)
    38. satyrata (Hübner, 1813) (Tistelmalmätare)
    39. cauchiata (Duponchel, 1831) (Bredbrämad malmätare)
    40. absinthiata (Clerck, 1759) (Absintmalmätare)
    41. goossensiata Mabille, 1869 (Spenslig malmätare)
    42. valerianata (Hübner, 1813) (Vänderotsmalmätare)
    43. assimilata Doubleday, 1856 (Humlemalmätare)
    44. expallidata Doubleday, 1856 (Blek malmätare)
    45. vulgata (Haworth, 1809) (Vinkelmalmätare)
    46. immundata (Lienig & Zeller, 1846) (Skuggmalmätare)
    47. exiguata (Hübner, 1813) (Rönnmalmätare)
    48. denotata (Hübner, 1813) (Blåklockemalmätare)
    49. millefoliata Rössler, 1866 (Backmalmätare)
    50. icterata (Villers, 1789) (Röllikamalmätare)
    51. succenturiata (Linnaeus, 1758) (Gråbomalmätare)
    52. orphnata W. Petersen, 1909 (Alvarmalmätare)
    53. subumbrata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ängsmalmätare)
    54. subfuscata (Haworth, 1809) (Hallonmalmätare)
    Carsia Hübner, 1825 (Taggmätare)
    1. sororiata (Hübner, 1813) (Torvmossetaggmätare)
    Aplocera Stephens, 1827 (Taggmätare)
    1. plagiata (Linnaeus, 1758) (Mellantaggmätare)
    2. efformata (Guenée, 1858) (Mindre taggmätare)
    3. praeformata (Hübner, 1826) (Större taggmätare)
    Chesias Treitschke, 1825 (Harrismätare)
    1. legatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större harrismätare)
    2. rufata (Fabricius, 1775) (Rödtonad ginstmätare)
    Lithostege Hübner, 1825 (Puckelmätare)
    1. farinata (Hufnagel, 1767) (Vit puckelmätare)
    2. griseata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå puckelmätare)
    Lobophora Curtis, 1825 (Lobmätare)
    1. halterata (Hufnagel, 1767) (Gråaktig lobmätare)
    Pterapherapteryx Curtis, 1825 (Lobmätare)
    1. sexalata (Retzius, 1783) (Långflikad lobmätare)
    Nothocasis Prout, 1937 (Lobmätare)
    1. sertata (Hübner, 1817) (Brunbandad lobmätare)
    Acasis Duponchel, 1845 (Lobmätare)
    1. viretata (Hübner, 1799) (Mossgrön lobmätare)
    2. appensata (Eversmann, 1842) (Trolldruvelobmätare)
    Trichopteryx Hübner, 1825 (Lobmätare)
    1. polycommata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trylobmätare)
    2. carpinata (Borkhausen, 1794) (Asplobmätare)
    Archiearinae Fletcher, 1953 (Flickfjärilar)

    Archiearis Hübner, 1823 (Flickfjärilar)
    1. parthenias (Linnaeus, 1761) (Brun flickfjäril)
    Boudinotiana Leraut, 2002 (Flickfjärilar)
    1. notha (Hübner, 1803) (Grå flickfjäril)

    Ennominae Duponchel, 1845 (Fläckmätare)

    Abraxas Leech, 1815 (Fläckmätare)
    1. grossulariatus (Linnaeus, 1758) (Krusbärsmätare)
    2. sylvatus (Scopoli, 1763) (Almfläckmätare)
    Lomaspilis Hübner, 1825 (Fläckmätare)
    1. marginata (Linnaeus, 1758) (Mindre fläckmätare)
    2. opis (Butler, 1878) (Östlig fläckmätare)
    Ligdia Guenée, 1857 (Benvedsmätare)
    1. adustata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Benvedsmätare)
    Macaria Curtis, 1826 (Bågmätare)
    1. notata (Linnaeus, 1758) (Pilbågmätare)
    2. alternata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Albågmätare)
    3. signaria (Hübner, 1809) (Granbågmätare)
    4. liturata (Clerck, 1759) (Tallbågmätare)
    5. wauaria (Linnaeus, 1758) (Måbärsmätare)
    6. artesiaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videbuskmätare)
    7. carbonaria (Clerck, 1759) (Mjölonmätare)
    8. brunneata (Thunberg, 1784) (Ockragul buskmätare)
    9. loricaria (Eversmann, 1837) (Nordisk buskmätare)
    10. fusca (Thunberg, 1792) (Dvärgmätare)
    Narraga Hübner, 1823 (Fältmalörtsmätare)
    1. fasciolaria (Hufnagel, 1767) (Fältmalörtsmätare)
    Chiasmia Hübner, 1823 (Buskmätare)
    1. clathrata (Linnaeus, 1758) (Rutig buskmätare)
    Cepphis Hübner, 1823 (Skäckmätare)
    1. advenaria (Hübner, 1790) (Skäckmätare)
    Petrophora Hübner, 1811 (Buskmätare)
    1. chlorosata (Scopoli, 1763) (Ormbunksmätare)
    Plagodis Hübner, 1823 (Buskmätare)
    1. pulveraria (Linnaeus, 1758) (Pudrad skymningsmätare)
    2. dolabraria (Linnaeus, 1767) (Strimmig smalvingemätare)
    Pachycnemia Stephens, 1829 (Mottmätare)
    1. hippocastanaria (Hübner, 1799) (Mottmätare)
    Opisthograptis Hübner, 1823 (Citronmätare)
    1. luteolata (Linnaeus, 1758) (Citronmätare)
    Epione Duponchel, 1829 (Spetsmätare)
    1. repandaria (Hufnagel, 1767) (Snedbandad spetsmätare)
    2. vespertaria (Linnaeus, 1767) (Tvärbandad spetsmätare)
    Pseudopanthera Hübner, 1823 (Pantermätare)
    1. macularia (Linnaeus, 1758) (Pantermätare)
    Angerona Duponchel, 1829 (Gulvingemätare)
    1. prunaria (Linnaeus, 1758) (Plommonmätare)
    Hypoxystis Prout, 1915 (Gulvingemätare)
    1. pluviaria (Fabricius, 1787) (Spetsvingemätare)
    Apeira Gistl, 1848 (Syrénmätare)
    1. syringaria (Linnaeus, 1758) (Syrenmätare)
    Ennomos Treitschke, 1825 (Flikmätare)
    1. autumnarius (Werneburg, 1859) (Höstflikmätare)
    2. quercinarius (Hufnagel, 1767) (Bokflikmätare)
    3. alniarius (Linnaeus, 1758) (Alflikmätare)
    4. fuscantarius (Haworth, 1809) (Askflikmätare)
    5. erosarius (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekflikmätare)
    Selenia Hübner, 1823 (Månmätare)
    1. dentaria (Fabricius, 1775) (Grågul månmätare)
    2. lunularia (Hübner, 1788) (Urringad månmätare)
    3. tetralunaria (Hufnagel, 1767) (Rödbrun månmätare)
    Odontopera Stephens, 1831 (Tandmätare)
    1. bidentata (Clerck, 1759) (Tandmätare)
    Crocallis Treitschke, 1825 (Rovmätare)
    1. elinguaria (Linnaeus, 1758) (Rovmätare)
    Ourapteryx Leach, 1814 (Svansmätare)
    1. sambucaria (Linnaeus, 1758) (Svansmätare)
    Colotois Hübner, 1823 (Spinnarmätare)
    1. pennaria (Linnaeus, 1761) (Spinnarmätare)
    Epirranthis Hübner, 1823 (Vårmätare)
    1. diversata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårmätare)
    Alsophila Hübner, 1825 (Frostmätare)
    1. aescularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ullgumpsmätare)
    Apocheima Hübner, 1825 (Vintermätare)
    1. hispidarium (Denis & Schiffermüller, 1775) (Taggig vintermätare)
    Phigalia Duponchel, 1829 (Vintermätare)
    1. pilosaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå fjädermätare)
    Lycia Hübner, 1825 (Vintermätare)
    1. hirtaria (Clerck, 1759) (Lurvig vintermätare)
    2. lapponaria (Boisduval, 1840) (Lapsk vintermätare)
    3. zonaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedvintermätare)
    4. pomonaria (Hübner, 1790) (Björkvintermätare)
    Biston Leach, 1815 (Björkmätare)
    1. stratarius (Hufnagel, 1767) (Brunaktig vintermätare)
    2. betularius (Linnaeus, 1758) (Björkmätare)
    Agriopis Hübner, 1825 (Frostmätare)
    1. leucophaearia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartbandad frostmätare)
    2. aurantiaria (Hübner, 1799) (Guldgul frostmätare)
    3. marginaria (Fabricius, 1777) (Grågul frostmätare)
    Erannis Hübner, 1825 (Frostmätare)
    1. defoliaria (Clerck, 1759) (Lindmätare)
    Peribatodes Wehrli, 1943 (Lavmätare)
    1. rhomboidarius (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fruktträdslavmätare)
    2. secundarius (Denis & Schiffermüller, 1775) (Granlavmätare)
    Selidosema Hübner, 1823 (Ängsmätare)
    1. brunnearium (Villers, 1789) (Hedmätare)
    Cleora Curtis, 1825 (Lavmätare)
    1. cinctaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitgördlad lavmätare)
    Deileptenia Hübner, 1825 (Lavmätare)
    1. ribeata (Clerck, 1759) (Barrskogslavmätare)
    Alcis Curtis, 1826 (Lavmätare)
    1. repandata (Linnaeus, 1758) (Vågbräddad lavmätare)
    2. jubata (Thunberg, 1788) (Skägglavmätare)
    Arichanna Moore, 1868 (Lavmätare)
    1. melanaria (Linnaeus, 1758) (Torvmossemätare)
    Hypomecis Hübner, 1821 (Lavmätare)
    1. roboraria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större eklavmätare)
    2. punctinalis (Scopoli, 1763) (Ringad eklavmätare)
    Fagivorina Wehrli, 1943 (Lavmätare)
    1. arenaria (Hufnagel, 1767) (Vit lavmätare)
    Ectropis Hübner, 1821 (Lavmätare)
    1. crepuscularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dubbelvågig lavmätare)
    2. species (Skymningslavmätare)
    Paradarisa Warren, 1894 (Lavmätare)
    1. consonaria (Hübner, 1799) (Fyrkantsfläckad lavmätare)
    Parectropis Sato, 1980 (Lavmätare)
    1. similaria (Hufnagel, 1767) (Grågul lavmätare)
    Aethalura McDunnough, 1920 (Lavmätare)
    1. punctulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allavmätare)
    Ematurga Lederer, 1853 (Ängsmätare)
    1. atomaria (Linnaeus, 1758) (Ängsmätare)
    Bupalus Leach, 1815 (Tallmätare)
    1. piniaria (Linnaeus, 1758) (Tallmätare)
    Cabera Treitschke, 1825 (Streckmätare)
    1. pusaria (Linnaeus, 1758) (Snövit streckmätare)
    2. exanthemata (Scopoli, 1763) (Gulvit streckmätare)
    Lomographa Hübner, 1825 (Atlasmätare)
    1. bimaculata (Fabricius, 1775) (Fläckatlasmätare)
    2. temerata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bandatlasmätare)
    Theria Hübner, 1825 (Frostmätare)
    1. rupicapraria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunaktig frostmätare)
    Campaea Lamarck, 1816 (Skogsmätare)
    1. margaritaria (Linnaeus, 1761) (Blekgrön halvmätare)
    Hylaea Hübner, 1822 (Skogsmätare)
    1. fasciaria (Linnaeus, 1758) (Barrskogsmätare)
    Gnophos Treitschke, 1825 (Ringmätare)
    1. obfuscatus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större ringmätare)
    Charissa Curtis, 1826 (Ringmätare)
    1. obscurata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre ringmätare)
    Elophos Boisduval, 1840 (Ringmätare)
    1. vittarius (Thunberg, 1788) (Grå ringmätare)
    Glacies Millière, 1874 (Ängsmätare)
    1. coracina (Esper, 1805) (Svartgrå fjällmätare)
    Cleorodes Warren, 1894 (Lavmätare)
    1. lichenarius (Hufnagel, 1767) (Grönaktig lavmätare)
    Siona Duponchel, 1829 (Ängsmätare)
    1. lineata (Scopoli, 1763) (Svartribbad vitvingemätare)
    Dyscia Hübner, 1825 (Ängsmätare)
    1. fagaria (Thunberg, 1784) (Skuggmätare)
    Perconia Hübner, 1823 (Ängsmätare)
    1. strigillaria (Hübner, 1787) (Pudermätare)

    Geometrinae Leach, 1815 (Mätare)

    Aplasta Hübner, 1823 (Puktörnemätare)
    1. ononaria (Fuessly, 1783) (Puktörnemätare)
    Pseudoterpna Hübner, 1823 (Ginstmätare)
    1. pruinata (Hufnagel, 1767) (Daggig ginstmätare)
    Geometra Linnaeus, 1758 (Dagfjärilsmätare)
    1. papilionaria (Linnaeus, 1758) (Dagfjärilsmätare)
    Comibaena Hübner, 1823 (Smaragdmätare)
    1. bajularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fläckig smaragdmätare)
    Thetidia Boisduval, 1840 (Midsommarmätare)
    1. smaragdaria (Fabricius, 1787) (Större smaragdmätare)
    Hemistola Warren, 1893 (Lundmätare)
    1. chrysoprasaria (Esper, 1793) (Smaragdgrön lundmätare)
    Jodis Hübner, 1823 (Lundmätare)
    1. lactearia (Linnaeus, 1758) (Vitgrön lundmätare)
    2. putata (Linnaeus, 1758) (Blåbärslundmätare)
    Thalera Hübner, 1823 (Lundmätare)
    1. fimbrialis (Scopoli, 1763) (Tandad lundmätare)
    Hemithea Duponchel, 1829 (Lundmätare)
    1. aestivaria (Hübner, 1799) (Brunfläckig lundmätare)
    Chlorissa Stephens, 1831 (Lundmätare)
    1. viridata (Linnaeus, 1758) (Ljunglundmätare)

    Noctuoidea Latreille, 1809 (Nattflyartade fjärilar)
    Notodontidae Stephens, 1829 (Tandspinnare)
    Thaumetopoeinae Aurivillius, 1889 (Högstjärtar)

    Thaumetopoea Hübner, 1820 (Processionsspinnare)
    1. processionea (Linnaeus, 1758) (Ekprocessionsspinnare)
    2. pinivora (Treitschke, 1834) (Tallprocessionsspinnare)

    Cerurinae Butler, 1881 (Gaffelsvansar)

    Cerura Schrank, 1802 (Gaffelsvansar)
    1. vinula (Linnaeus, 1758) (Större gaffelsvans)
    Furcula Lamarck, 1816 (Gaffelsvansar)
    1. furcula (Clerck, 1759) (Grå gaffelsvans)
    2. bicuspis (Borkhausen, 1790) (Snövit gaffelsvans)
    3. bifida (Brahm, 1787) (Gråvit gaffelsvans)

    Dicranurinae Duponchel, 1845 (Tandvingar)

    Harpyia Ochsenheimer, 1810 (Tandspinnare)
    1. milhauseri (Fabricius, 1775) (Trollspinnare)
    Stauropus Germar, 1812 (Tandspinnare)
    1. fagi (Linnaeus, 1758) (Ekorrspinnare)

    Notodontinae Stephens, 1829 (Tandspinnare)

    Drymonia Hübner, 1819 (Vinterekspinnare)
    1. dodonaea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulsvansspinnare)
    2. ruficornis (Hufnagel, 1766) (Vinterekspinnare)
    Notodonta Ochsenheimer, 1810 (Tandvingar)
    1. torva (Hübner, 1803) (Asptandvinge)
    2. dromedarius (Linnaeus, 1767) (Björktandvinge)
    3. tritophus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppeltandvinge)
    4. ziczac (Linnaeus, 1758) (Piltandvinge)
    Peridea Stephens, 1828 (Tandvingar)
    1. anceps (Goeze, 1781) (Ektandvinge)
    Pheosia Hübner, 1819 (Porslinsvingar)
    1. tremula (Clerck, 1759) (Pilporslinsvinge)
    2. gnoma (Fabricius, 1777) (Björkporslinsvinge)
    Leucodonta Staudinger, 1892 (Tandspinnare)
    1. bicoloria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vit hakvinge)

    Ptilodontinae Packard, 1864 (Tandspinnare)

    Pterostoma Germar, 1812 (Tandspinnare)
    1. palpinum (Clerck, 1759) (Näbbspinnare)
    Ptilodon Hübner, 1822 (Flikvingar)
    1. capucina (Linnaeus, 1758) (Ekflikvinge)
    Odontosia Hübner, 1819 (Flikvingar)
    1. carmelita (Esper, 1799) (Björkflikvinge)
    2. sieversi (Ménetriés, 1856) (Vårflikvinge)
    Ptilophora Stephens, 1828 (Tandspinnare)
    1. plumigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fjäderbärare)

    Phalerinae Butler, 1886 (Tandvingar)

    Phalera Hübner, 1819 (Tandspinnare)
    1. bucephala (Linnaeus, 1758) (Oxhuvudspinnare)

    Pygaerinae (Högstjärtar)

    Gluphisia Boisduval, 1828 (Tandspinnare)
    1. crenata (Esper, 1785) (Vecklarspinnare)
    Pygaera Ochsenheimer, 1810 (Högstjärtar)
    1. timon (Hübner, 1803) (Rysk högstjärt)
    Clostera Samouelle, 1819 (Högstjärtar)
    1. curtula (Linnaeus, 1758) (Rödgrå högstjärt)
    2. pigra (Hufnagel, 1766) (Pärlgrå högstjärt)
    3. anachoreta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckig högstjärt)
    4. anastomosis (Linnaeus, 1758) (Brungrå högstjärt)

    Erebidae Leach, 1815
    Scoliopteryginae Herrich-Schäffer, 1852 (Mönsterflyn)

    Scoliopteryx Germar, 1810 (Mönsterflyn)
    1. libatrix (Linnaeus, 1758) (Flikfly)

    Rivulinae Grote, 1895 (Näbbflyn)

    Rivula Guenée, 1845 (Näbbflyn)
    1. sericealis (Scopoli, 1763) (Trådspinnarfly)

    Hypeninae Herrich-Schäffer, 1859 (Näbbflyn)

    Hypena Schrank, 1802 (Näbbflyn)
    1. proboscidalis (Linnaeus, 1758) (Humlenäbbfly)
    2. rostralis (Linnaeus, 1758) (Puckligt näbbfly)
    3. obesalis Treitschke, 1829 (Spetsvingat näbbfly)
    4. lividalis (Hübner, 1796) (Blyfärgat näbbfly)
    5. crassalis (Fabricius, 1787) (Källfly)
    Colobochyla Hübner, 1825 (Näbbflyn)
    1. salicalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunlinjerat mätarfly)

    Lymantriinae Hampson, 1893 (Tofsspinnare)

    Arctornis Germar, 1810 (Vitvingespinnare)
    1. l-nigrum (Müller, 1764) (Vitvingespinnare)
    Leucoma Hübner, 1822 (Videspinnare)
    1. salicis (Linnaeus, 1758) (Videspinnare)
    Lymantria Hübner, 1819 (Nunnor)
    1. dispar (Linnaeus, 1758) (Lövskogsnunna)
    2. monacha (Linnaeus, 1758) (Barrskogsunna)
    Calliteara Butler, 1881 (Harfotspinnare)
    1. pudibunda (Linnaeus, 1758) (Bokspinnare)
    2. abietis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Granharfotspinnare)
    Gynaephora Hübner, 1822 (Harfotspinnare)
    1. fascelina (Linnaeus, 1758) (Askgrå harfotspinnare)
    Laelia Stephens, 1828 (Gumpspinnare)
    1. coenosa (Hübner, 1808) (Agspinnare)
    Orgyia Ochsenheimer, 1810 (Fjädertofsspinnare)
    1. recens (Hübner, 1819) (Kärrtofsspinnare)
    2. antiquoides (Hübner, 1822) (Ljungtofsspinnare)
    3. antiqua (Linnaeus, 1758) (Aprikostofsspinnare)
    Euproctis Hübner, 1819 (Gumpspinnare)
    1. chrysorrhoea (Linnaeus, 1758) (Äpplerödgump)
    2. similis (Fuessly, 1775) (Körsbärsrödgump)

    Arctiinae Leach, 1815 (Björnspinnare)

    Miltochrista Hübner, 1819 (Borstspinnare)
    1. miniata (Forster, 1771) (Rosenvinge)
    Nudaria Haworth, 1809 (Hinnvingar)
    1. mundana (Linnaeus, 1761) (Grå hinnvinge)
    Thumatha Walker, 1866 (Hinnvingar)
    1. senex (Hübner, 1808) (Grågul hinnvinge)
    Cybosia Hübner, 1819 (Borstspinnare)
    1. mesomella (Linnaeus, 1758) (Vit borstspinnare)
    Pelosia Hübner, 1819 (Lavspinnare)
    1. muscerda (Hufnagel, 1766) (Punktlavspinnare)
    2. obtusa (Herrich-Schäffer, 1852) (Vasslavspinnare)
    Lithosia Fabricius, 1798 (Lavspinnare)
    1. quadra (Linnaeus, 1758) (Kungslavspinnare)
    Atolmis Hübner, 1819 (Lavspinnare)
    1. rubricollis (Linnaeus, 1758) (Rödhalsad lavspinnare)
    Eilema Hübner, 1819 (Lavspinnare)
    1. griseolum (Hübner, 1803) (Askgrå lavspinnare)
    2. depressum (Esper, 1787) (Mattgul lavspinnare)
    3. lutarellum (Linnaeus, 1758) (Ockragul lavspinnare)
    4. lurideolum (Zincken, 1817) (Blygrå lavspinnare)
    5. complanum (Linnaeus, 1758) (Mörkgrå lavspinnare)
    6. pygmaeolum (Doubleday, 1847) (Gulpannad lavspinnare)
    7. sororculum (Hufnagel, 1766) (Guldgul lavspinnare)
    Setema de Freina & Witt, 1984 (Lavspinnare)
    1. cereola (Hübner, 1803) (Vaxgul lavspinnare)
    Setina Schrank, 1802 (Borstspinnare)
    1. irrorella (Linnaeus, 1767) (Större borstspinnare)
    2. roscida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre borstspinnare)
    Dysauxes Hübner, 1819 (Fönstervingespinnare)
    1. ancilla (Linnaeus, 1767) (Fönstervingespinnare)
    Spilarctia Curtis, 1825 (Tigerspinnare)
    1. lutea (Hufnagel, 1766) (Gul tigerspinnare)
    Spilosoma Curtis, 1825 (Tigerspinnare)
    1. lubricipedum (Linnaeus, 1758) (Prickig tigerspinnare)
    2. urticae (Esper, 1789) (Vit tigerspinnare)
    Diaphora Stephens, 1827 (Tigerspinnare)
    1. mendica (Clerck, 1759) (Grå tigerspinnare)
    Diacrisia Hübner, 1819 (Björnspinnare)
    1. sannio (Linnaeus, 1758) (Rödfransad björnspinnare)
    Rhyparia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
    1. purpurata (Linnaeus, 1758) (Citrongul igelkottspinnare)
    Phragmatobia Stephens, 1828 (Tigerspinnare)
    1. fuliginosa (Linnaeus, 1758) (Rostvinge)
    Parasemia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
    1. plantaginis (Linnaeus, 1758) (Mindre igelkottspinnare)
    Arctia Schrank, 1802 (Björnspinnare)
    1. caja (Linnaeus, 1758) (Brun björnspinnare)
    2. villica (Linnaeus, 1758) (Fläckig björnspinnare)
    3. lapponica (Thunberg, 1791) (Lappigelkottspinnare)
    Acerbia Sotavalta, 1963 (Igelkottspinnare)
    1. alpina (Quensel, 1802) (Nordisk igelkottspinnare)
    Pericallia Hübner, 1820 (Björnspinnare)
    1. matronula (Linnaeus, 1758) (Tsarbjörnspinnare)
    Hyphoraia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
    1. aulica (Linnaeus, 1758) (Gulfläckig igelkottspinnare)
    Holoarctia Ferguson, 1984 (Igelkottspinnare)
    1. cervini (Fallou, 1864) (Arktisk igelkottspinnare)
    Grammia Rambur, 1866 (Igelkottspinnare)
    1. quenseli (Paykull, 1793) (Alpigelkottspinnare)
    Callimorpha Latreille, 1809 (Björnspinnare)
    1. dominula (Linnaeus, 1758) (Fläckig glansspinnare)
    Tyria Hübner, 1819 (Björnspinnare)
    1. jacobaeae (Linnaeus, 1758) (Karminspinnare)
    Spiris Hübner, 1819 (Hedspinnare)
    1. striata (Linnaeus, 1758) (Streckhedspinnare)
    Coscinia Hübner, 1819 (Hedspinnare)
    1. cribraria (Linnaeus, 1758) (Punkthedspinnare)
    Antichloris Hübner, 1818 (Bananglansvinge)
    1. viridis Druce, 1884 (Bananglansvinge)

    Calpinae Boisduval, 1840 (Vampyrflyn)

    Calyptra Ochsenheimer, 1816 (Vampyrflyn)
    1. thalictri (Borkhausen, 1790) (Vampyrfly)

    Herminiinae Leach, 1815 (Sprötflyn)

    Paracolax Hübner, 1825 (Sprötflyn)
    1. tristalis (Fabricius, 1794) (Ockragult sprötfly)
    Macrochilo Hübner, 1825 (Sprötflyn)
    1. cribrumalis (Hübner, 1793) (Svartpunkterat sprötfly)
    Herminia Latreille, 1802 (Sprötflyn)
    1. tarsipennalis (Treitschke, 1835) (Gulgrått tofsfly)
    2. tarsicrinalis (Knoch, 1782) (Fotlöst tofsfly)
    3. grisealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spetsstreckat tofsfly)
    Polypogon Schrank, 1802 (Sprötflyn)
    1. tentacularius (Linnaeus, 1758) (Palpsprötfly)
    Pechipogo Hübner, 1825 (Sprötflyn)
    1. strigilata (Linnaeus, 1758) (Vitkantat sprötfly)
    Zanclognatha Lederer, 1857 (Sprötflyn)
    1. lunalis (Scopoli, 1763) (Brunaktigt tofsfly)

    Hypenodinae Forbes, 1954 (Näbbflyn)

    Hypenodes Doubleday, 1850 (Näbbflyn)
    1. humidalis Doubleday, 1850 (Dvärgmottfly)
    Schrankia Hübner, 1825 (Näbbflyn)
    1. costaestrigalis (Stephens, 1834) (Snedstreckat mottfly)
  • intermedialis Reid, 1972 (Intermediärt mottfly) OBS! hybrid
    1. taenialis (Hübner, 1809) (Tvärstreckat mottfly)

    Toxocampinae Guenée, 1852 (Vickerflyn)

    Lygephila Billberg, 1820 (Vickerflyn)
    1. pastinum (Treitschke, 1826) (Helfläckat vickerfly)
    2. viciae (Hübner, 1822) (Tvärlinjerat vickerfly)
    3. craccae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusribbat vickerfly)

    Boletobiinae Grote, 1895 (Näbbflyn)

    Parascotia Hübner, 1825 (Näbbflyn)
    1. fuliginaria (Linnaeus, 1761) (Svampfly)
    Phytometra Hawort, 1809 (Näbbflyn)
    1. viridaria (Clerck, 1759) (Jungfrulinsfly)
    Laspeyria Germar, 1810 (Mönsterflyn)
    1. flexula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelfly)
    Trisateles Tams, 1939 (Sprötflyn)
    1. emortualis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Palpfly)
    Eublemma Hübner, 1821 (Glansflyn)
    1. minutata (Fabricius, 1794) (Mjölfly)

    Erebinae Leach, 1815 (Ordensflyn)

    Euclidia Ochsenheimer, 1816 (Slåtterflyn)
    1. glyphica (Linnaeus, 1758) (Gulbrokigt slåtterfly)
    2. mi (Clerck, 1759) (Vitbrokigt slåtterfly)
    Minucia Moore, 1885 (Ordensflyn)
    1. lunaris (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått ordensfly)
    Grammodes Guennée, 1852 (Mönsterflyn)
    1. stolida (Fabricius, 1775) (Björnbärsfly)
    Catocala Schrank, 1802 (Ordensflyn)
    1. fulminea (Scopoli, 1763) (Gulbandat ordensfly)
    2. fraxini (Linnaeus, 1758) (Blåbandat ordensfly)
    3. adultera (Ménetriés, 1856) (Ryskt ordensfly)
    4. nupta (Linnaeus, 1767) (Vinkelbandat ordensfly)
    5. elocata (Esper, 1788) (Bågbandat ordensfly)
    6. sponsa (Linnaeus, 1767) (Vågbandat ordensfly)
    7. promissa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekordensfly)
    8. electa (Vieweg, 1790) (Stenfärgat ordensfly)
    9. pacta (Linnaeus, 1758) (Rosenryggat ordensfly)

    Noctuidae Latreille, 1809 (Nattflyn)
    Plusiinae Boisduval, 1828 (Metallflyn)

    Abrostola Ochsenheimer, 1816 (Nässelflyn)
    1. tripartita (Hufnagel, 1766) (Grönvitt nässelfly)
    2. asclepiadis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tulkörtsfly)
    3. triplasia (Linnaeus, 1758) (Brungult nässelfly)
    Trichoplusia McDunnough, 1944 (Metallflyn)
    1. ni (Hübner, 1803) (Nimetallfly)
    Chrysodeixis Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. chalcites (Esper, 1789) (Tvillingfläckat metallfly)
    2. eriosoma (Doubleday, 1843) (Fikonmetallfly)
    3. keili Behounek & Ronkay, 1999 (Orkidémetallfly)
    Macdunnoughia Kostrowicki, 1961 (Metallflyn)
    1. confusa (Stephens, 1850) (Droppmetallfly)
    Diachrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. stenochrysis (Warren, 1913) (Mittfältsdelat metallfly)
    2. chrysitis (Linnaeus, 1758) (Grönglänsande metallfly)
    3. chryson (Esper, 1789) (Guldfläckat metallfly)
    Polychrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. moneta (Fabricius, 1787) (Guldgult metallfly)
    Lamprotes Reichenbach, 1817 (Metallflyn)
    1. c-aureum (Knoch, 1781) (Förgyllt metallfly)
    Autographa Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. gamma (Linnaeus, 1758) (Gammafly)
    2. mandarina (Freyer, 1845) (Silverlinjerat metallfly)
    3. pulchrina (Haworth, 1809) (Purpurmetallfly)
    4. buraetica (Staudinger, 1892) (Brungrått metallfly)
    5. jota (Linnaeus, 1758) (Violettrött metallfly)
    6. macrogamma (Eversmann, 1842) (Långfläckat metallfly)
    7. bractea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Platinafläckat metallfly)
    8. excelsa (Kretschmar, 1862) (Silverfläckat metallfly)
    Syngrapha Hübner, 1821 (Metallflyn)
    1. hochenwarthi (Hochenwarth, 1785) (Fjällmetallfly)
    2. microgamma (Hübner, 1823) (Torvmossemetallfly)
    3. diasema (Boisduval, 1829) (Lapskt metallfly)
    4. interrogationis (Linnaeus, 1758) (Frågeteckenmetallfly)
    5. parilis (Hübner, 1809) (Högnordiskt metallfly)
    Plusia Ochsenheimer, 1816 (Metallflyn)
    1. festucae (Linnaeus, 1758) (Gulbrunt metallfly)
    2. putnami Grote, 1873 (Sumpmetallfly)

    Cuculliinae Herrich-Schäffer, 1845 (Kapuschongflyn)

    Cucullia Schrank, 1802 (Kapuschongflyn)
    1. fraudatrix Eversmann, 1837 (Gråbokapuschongfly)
    2. absinthii (Linnaeus, 1761) (Absintkapuschongfly)
    3. argentea (Hufnagel, 1766) (Silverfläckat kapuschongfly)
    4. artemisiae (Hufnagel, 1766) (Malörtskapuschongfly)
    5. praecana Eversmann, 1843 (Ljusgrått kapuschongfly)
    6. lactucae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått kapuschongfly)
    7. lucifuga (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusskyggt kapuschongfly)
    8. umbratica (Linnaeus, 1758) (Grått kapuschongfly)
    9. chamomillae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kamomillkapuschongfly)
    10. boryphora Fischer von Waldheim, 1840 (Stäppkapuschongfly)
    11. gnaphalii (Hübner, 1813) (Gullriskapuschongfly)
    12. tanaceti (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanekapuschongfly)
    13. asteris (Denis & Schiffermüller, 1775) (Asterkapuschongfly)
    14. scrophulariae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Flenörtskapuschongfly)
    15. lychnitis (Rambur, 1833) (Grågult kapuschongfly)
    16. verbasci (Linnaeus, 1758) (Kungsljuskapuschongfly)

    Dilobinae Aurivillius, 1889 (Spinnarflyn)

    Diloba Boisduval, 1840 (Spinnarflyn)
    1. caeruleocephala (Linnaeus, 1758) (Blåhuva)

    Pantheinae Smith & Dyar, 1898 (Klosterflyn)

    Panthea Hübner, 1820 (Klosterflyn)
    1. coenobita (Esper, 1785) (Munkfly)
    Trichosea Grote, 1875 (Klosterflyn)
    1. ludifica (Linnaeus, 1758) (Gäck)
    Colocasia Ochsenheimer, 1816 (Klosterflyn)
    1. coryli (Linnaeus, 1758) (Hasselfly)

    Eustrotiinae Grote, 1882 (Glansflyn)

    Deltote Reichenbach, 1817 (Glansflyn)
    1. pygarga (Hufnagel, 1766) (Vitfläckat glansfly)
    2. deceptoria (Scopoli, 1763) (Vitbandat glansfly)
    3. uncula (Clerck, 1759) (Gråkantat glansfly)
    4. bankiana (Fabricius, 1775) (Tvärstreckat glansfly)

    Acontiinae Boisduval, 1840 (Glansflyn)

    Acontia Hübner, 1821 (Glansflyn)
    1. trabealis (Scopoli, 1763) (Åkervindefly)

    Amphipyrinae Guenée, 1837 (Buskflyn)

    Amphipyra Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
    1. pyramidea (Linnaeus, 1758) (Pyramidfly)
    2. berbera Rungs, 1949 (Ljusringat buskfly)
    3. perflua (Fabricius, 1787) (Poppelbuskfly)
    4. tragopoginis (Clerck, 1759) (Treprickigt buskfly)
    5. livida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svart buskfly)

    Psaphidinae Grote, 1895 (Hagtornsflyn)

    Xylocampa Guenée, 1837 (Hagflyn)
    1. areola (Esper, 1789) (Kaprifolfly)
    Allophyes Tams, 1942 (Hagtornsflyn)
    1. oxyacanthae (Linnaeus, 1758) (Hagtornsfly)
    Asteroscopus Boisduval, 1828 (Taggflyn)
    1. sphinx (Hufnagel, 1766) (Hösttaggfly)
    Brachionycha Hübner, 1819 (Taggflyn)
    1. nubeculosa (Esper, 1785) (Vårtaggfly)

    Metoponiinae Herrich-Schäffer, 1851 (Solflyn)

    Panemeria Hübner, 1823 (Solflyn)
    1. tenebrata (Scopoli, 1763) (Solfly)
    Acronictinae Stephens, 1829 (Aftonflyn)

    Moma Hübner, 1820 (Aftonflyn)
    1. alpium (Osbeck, 1778) (Åsfly)
    Simyra Ochsenheimer, 1816 (Aftonflyn)
    1. albovenosa (Goeze, 1781) (Lansettvinge)
    Acronicta Ochsenheimer, 1816 (Aftonflyn)
    1. alni (Linnaeus, 1767) (Alaftonfly)
    2. cuspis (Hübner, 1813) (Spjutaftonfly)
    3. tridens (Denis & Schiffermüller, 1775) (Treuddsaftonfly)
    4. psi (Linnaeus, 1758) (Psiaftonfly)
    5. aceris (Linnaeus, 1758) (Lönnaftonfly)
    6. leporina (Linnaeus, 1758) (Vitt aftonfly)
    7. megacephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Storhövdat aftonfly)
    8. strigosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strecktecknat aftonfly)
    9. menyanthidis (Esper, 1789) (Myraftonfly)
    10. auricoma (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått aftonfly)
    11. cinerea (Hufnagel, 1766) (Blågrått aftonfly)
    12. rumicis (Linnaeus, 1758) (Syraaftonfly)
    Craniophora Snellen, 1867 (Aftonflyn)
    1. ligustri (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ligusterfly)

    Oncocnemidinae Forbes & Franclemont, 1954 (Hagflyn)

    Calophasia Stephens, 1829 (Hagflyn)
    1. lunula (Hufnagel, 1766) (Gulsporrefly)
    Sympistis Hübner, 1823 (Hedflyn)
    1. funebris (Hübner, 1809) (Svartbandat hedfly)
    2. heliophila (Paykull, 1793) (Vitvingat hedfly)
    3. lapponica (Thunberg, 1791) (Lapskt hedfly)
    4. nigrita (Boisduval, 1840) ( Svart hedfly)

    Aediinae Beck, 1960 (Mönsterflyn)

    Tyta Billberg, 1820 (Mönsterflyn)
    1. luctuosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kalkfly)

    Condicinae Poole, 1995(Töckenflyn)

    Acosmetia Stephens, 1829 (Töckenflyn)
    1. caliginosa (Hübner, 1813) (Töckenfly)
    Eucarta Lederer, 1857 (Jungfruflyn)
    1. virgo (Treitschke, 1835) (Jungfrufly)

    Heliothinae Boisduval, 1828 (Knölflyn)

    Pyrrhia Hübner, 1821 (Knölflyn)
    1. umbra (Hufnagel, 1766) (Guldfly)
    Protoschinia Hübner, 1818 (Knölflyn)
    1. scutosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckigt knölfly)
    Heliothis Ochsenheimer, 1816 (Knölflyn)
    1. peltigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulaktigt knölfly)
    2. viriplaca (Hufnagel, 1766) (Grönaktigt knölfly)
    3. adaucta Butler, 1878 (Stäppknölfly)
    Helicoverpa Hardwick, 1965 (Knölflyn)
    1. armigera (Hübner, 1808) (Brunaktigt knölfly)

    Bryophilinae Guenée, 1845 (Lavflyn)

    Cryphia Hübner, 1825 (Lavflyn)
    1. algae (Fabricius, 1775) (Grönt lavfly)
    Bryophila Treitschke, 1825 (Lavflyn)
    1. ravula (Hübner, 1813) (Lavfly) (Gråbrunt lavfly)
    2. ereptricula (Treitschke, 1825) (Vitfläckigt lavfly)
    3. raptricula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Askgrått lavfly)
    4. domestica (Hufnagel, 1766) (Blekgult lavfly)
    Nyctobrya Boursin, 1957 (Lavflyn)
    1. muralis (Forster, 1771) (Murlavfly)
    Victrix Staudinger, 1879 (Lavflyn)
    1. umovii (Eversmann, 1846) (Barrskogslavfly)

    Eriopinae Herrich-Schäffer, 1851 (Töckenflyn)

    Callopistria Hübner, 1821 (Buskflyn)
    1. juventina (Stoll, 1782) (Ormbunksfly)

    Noctuinae Latreille, 1809 (Glansflyn)

    Pseudeustrotia Warren, 1913 (Glansflyn)
    1. candidula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckigt glansfly)
    Spodoptera Guenée, 1852 (Lövflyn)
    1. exigua (Hübner, 1808) (Smalvingat lövfly)
    2. littoralis (Boisduval, 1833) (Mindre bomullsfly)
    3. dolichos (Fabricius, 1794) (Större bomullsfly)
    Elaphria Hübner, 1818 (Glansflyn)
    1. venustula (Hübner, 1790) (Mindre glansfly)
    Caradrina Ochsenheimer, 1816 (Lövflyn)
    1. morpheus (Hufnagel, 1766) (Brungult lövfly)
    2. montana (Bremer, 1864) (Ljusgrått lövfly)
    3. selini (Boisduval, 1840) (Grått lövfly)
    4. clavipalpis (Scopoli, 1763) (Vitpunktslövfly)
    Hoplodrina Boursin, 1937 (Lövflyn)
    1. octogenaria (Goeze, 1781) (Gulaktigt lövfly)
    2. blanda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskroslövfly)
    3. ambigua (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusringat lövfly)
    Chilodes Herrich-Schäffer, 1849 (Rörflyn)
    1. maritima (Tauscher, 1806) (Vassfly)
    Charanyca Billberg, 1820 (Lövflyn)
    1. trigrammica (Hufnagel, 1766) (Streckfly)
    Rusina Stephens, 1829 (Buskflyn)
    1. ferruginea (Esper, 1785) (Mörkbrunt skuggfly)
    Athetis Hübner, 1821 (Kärrängsflyn)
    1. gluteosa (Treitschke, 1835) (Kalkhällsfly)
    2. pallustris (Hübner, 1808) (Kärrängsfly)
    3. lepigone (Möschler, 1860) (Strandvialsfly)
    Dypterygia Stephens, 1829 (Buskflyn)
    1. scabriuscula (Linnaeus, 1758) (Brunsvart syrafly)
    Trachea Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
    1. atriplicis (Linnaeus, 1758) (Mållfly)
    Thalpophila Hübner, 1820 (Buskflyn)
    1. matura (Hufnagel, 1766) (Borstfly)
    Actinotia Hübner, 1821 (Johannesörtflyn)
    1. polyodon (Clerck, 1759) (Tandat johannesörtsfly)
    Chloantha Bouisduval, Rambur & Graslin, 1836 (Johannesörtflyn)
    1. hyperici (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått johannesörtsfly)
    Phlogophora Treitschke, 1825 (Buskflyn)
    1. meticulosa (Linnaeus, 1758) (Tandfly)
    Euplexia Stephens, 1829 (Buskflyn)
    1. lucipara (Linnaeus, 1758) (Lyktbärare)
    Calamia Hübner, 1821 (Rotflyn)
    1. tridens (Hufnagel, 1766) (Grönfly)
    Crypsedra Warren, 1910 (Rotflyn)
    1. gemmea (Treitschke, 1825) (Vitfläckigt ängsfly)
    Staurophora Reichenbach, 1817 (Rotflyn)
    1. celsia (Linnaeus, 1758) (Grönt rotfly)
    Celaena Stephens, 1829 (Stamflyn)
    1. haworthii (Curtis, 1829) (Svartvitt kärrfly)
    Helotropha Lederer, 1857 (Stamflyn)
    1. leucostigma (Hübner, 1808) (Sumpfly)
    Eremobia Stephens, 1829 (Ängsflyn)
    1. ochroleuca (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ockragult ängsfly)
    Gortyna Ochsenheimer, 1816 (Stamflyn)
    1. flavago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborrfly)
    Hydraecia Guenée, 1841 (Stamflyn)
    1. micacea (Esper, 1789) (Potatisstamfly)
    2. ultima Holst, 1965 (Kärrstamfly)
    3. nordstroemi Horke, 1952 (Lökstamfly)
    4. petasitis Doubleday, 1847 (Pestrotsfly)
    Amphipoea Billberg, 1820 (Stamflyn)
    1. fucosa (Freyer, 1830) (Ängsstamfly)
    2. lucens (Freyer, 1845) (Högmossestamfly)
    3. oculea (Linnaeus, 1761) (Rödbrunt stamfly)
    4. crinanensis (Burrows, 1908) (Mindre stamfly)
    Luperina Boisduval, 1828 (Rotflyn)
    1. testacea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gräsrotsfly)
    Fabula Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005 (Rotflyn)
    1. zollikoferi (Freyer, 1836) (Sumpstäppfly)
    Rhizedra Warren, 1911 (Rörflyn)
    1. lutosa (Hübner, 1803) (Dyfly)
    Sedina Urbahn, 1933 (Rörflyn)
    1. buettneri (E. Hering, 1858) (Brunstarrfly)
    Nonagria Ochsenheimer, 1816 (Rörflyn)
    1. typhae (Thunberg, 1784) (Kaveldunsfly)
    Phragmatiphila Hampson, 1908 (Rörflyn)
    1. nexa (Hübner, 1808) (Vinkelprytt rörfly)
    Arenostola Hampson, 1908 (Rörflyn)
    1. phragmitidis (Hübner, 1803) (Vasstråfly)
    Longalatedes Beck, 1992 (Rörflyn)
    1. elymi (Treitschke, 1825) (Strandrågsstråfly)
    Lenisa Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005 (Rörflyn)
    1. geminipuncta (Haworth, 1809) (Tvillingfläckat rörfly)
    Archanara Walker, 1866 (Rörflyn)
    1. neurica (Hübner, 1808) (Spensligt rörfly)
    2. dissoluta (Treitschke, 1825) (Vassrörfly)
    Coenobia Stephens, 1850 (Rörflyn)
    1. rufa (Haworth, 1809) (Dvärgrörfly)
    Denticucullus Rakosy, 1996 (Stråflyn)
    1. pygminus (Haworth, 1809) (Mindre stråfly)
    Photedes Lederer, 1857 (Stråflyn)
    1. fluxa (Hübner, 1809) (Rörstråfly)
    2. captiuncula (Treitschke, 1825) (Dvärgängsfly)
    3. minima (Haworth, 1809) (Tuvängsfly)
    4. morrisii (Dale, 1837) (Vitt stråfly)
    5. extrema (Hübner, 1809) (Ljusribbat stråfly)
    Protarchanara Beck, 1999 (Stråflyn)
    1. brevilinea (Fenn, 1864) (Rotstreckat stråfly)
    Globia Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005 (Rörflyn)
    1. sparganii (Esper, 1790) (Igelknoppsfly)
    2. algae (Esper, 1789) (Kanelfly)
    Pabulatrix Sugi, 1982 (Ängsflyn)
    1. pabulatricula (Brahm, 1791) (Ljusgrått ängsfly)
    Apamea Ochsenheimer, 1816 (Ängsflyn)
    1. remissa (Hübner, 1809) (Buskängsfly)
    2. epomidion (Haworth, 1809) (Leverfärgat ängsfly)
    3. crenata (Hufnagel, 1766) (Sommarängsfly)
    4. anceps (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sandängsfly)
    5. sordens (Hufnagel, 1766) (Sädesängsfly)
    6. illyria Freyer, 1846 (Skogsängsfly)
    7. unanimis (Hübner, 1813) (Flenängsfly)
    8. scolopacina (Esper, 1788) (Gulhalsat ängsfly)
    9. oblonga (Haworth, 1809) (Jordgrått ängsfly)
    10. monoglypha (Hufnagel, 1766) (Större ängsfly)
    11. lithoxylaea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Benfärgat ängsfly)
    12. sublustris (Esper, 1788) (Träbrunt ängsfly)
    13. furva (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tåtelängsfly)
    14. lateritia (Hufnagel, 1766) (Tegelrött ängsfly)
    15. schildei (Staudinger, 1901) (Fjällängsfly)
    16. exulis (Lefebvre, 1837) (Högnordiskt ängsfly)
    17. rubrirena (Treitschke, 1825) (Rödtofsat ängsfly)
    Lateroligia Fibiger, Zilli & Ronkay, 2005 (Ängsflyn)
    1. ophiogramma (Esper, 1794) (Ormängsfly)
    Mesapamea Heinicke, 1959 (Ängsflyn)
    1. secalis (Linnaeus, 1758) (Större vitaxfly)
    2. didyma (Esper, 1788) (Mindre vitaxfly)
    Litoligia Beck, 1999 (Ängsflyn)
    1. literosa (Haworth, 1809) (Strandängsfly)
    Mesoligia Boursin, 1965 (Ängsflyn)
    1. furuncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgat ängsfly)
    Oligia Hübner, 1821 (Ängsflyn)
    1. strigilis (Linnaeus, 1758) (Hundäxingsängsfly)
    2. latruncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödskimrande ängsfly)
    3. versicolor (Borkhausen, 1792) (Brokigt ängsfly)
    4. fasciuncula (Haworth, 1809) (Rödgult ängsfly)
    Hyppa Duponchel, 1845 (Buskflyn)
    1. rectilinea (Esper, 1788) (Raggfly)
    Brachylomia Hampson, 1906 (Pilflyn)
    1. viminalis (Fabricius, 1777) (Pilfly)
    Parastichtis Hübner, 1821 (Backflyn)
    1. suspecta (Hübner, 1817) (Aspbackfly)
    Fissipunctiam Beck, 1991 (Backflyn)
    1. ypsillon (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tappfläckat augustifly)
    Tiliacea Tutt, 1896 (Gulvingflyn)
    1. citrago (Linnaeus, 1758) (Trestreckat gulvingfly)
    2. aurago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbandat gulvingfly)
    3. sulphurago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåringat gulvingfly)
    Xanthia Ochsenheimer, 1816 (Gulvingflyn)
    1. togata (Esper, 1788) (Violettbandat gulvingfly)
    Cirrhia Hübner, 1821 (Gulvingflyn)
    1. icteritia (Hufnagel, 1766) (Blekgult gulvingfly)
    2. gilvago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ockragult gulvingfly)
    3. ocellaris (Borkhausen, 1792) (Ljusribbat gulvingfly)
    Agrochola Hübner, 1821 (Backflyn)
    1. lychnidis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strecktecknat backfly)
    2. nitida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glänsande backfly)
    3. litura (Linnaeus, 1761) (Kantfläckigt backfly)
    4. helvola (Linnaeus, 1758) (Gulrött backfly)
    5. lota (Clerck, 1759) (Rödstreckat backfly)
    6. macilenta (Hübner, 1809) (Lädergult backfly)
    7. circellaris (Hufnagel, 1766) (Tvärlinjerat backfly)
    Conistra Hübner, 1821 (Plattflyn)
    1. vaccinii (Linnaeus, 1761) (Lingonplattfly)
    2. rubiginosa (Scopoli, 1763) (Svartprickigt plattfly)
    3. rubiginea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rostgult plattfly)
    4. erythrocephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulhövdat plattfly)
    Jodia Hübner, 1818 (Plattflyn)
    1. croceago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Saffransfly)
    Hillia Grote, 1883 (Pilflyn)
    1. iris (Zetterstedt, 1839) (Nordligt videfly)
    Lithophane Hübner, 1821 (Träflyn)
    1. semibrunnea (Haworth, 1809) (Askträfly)
    2. socia (Hufnagel, 1766) (Gråbrunt träfly)
    3. ornitopus (Hufnagel, 1766) (Vitgrått träfly)
    4. furcifera (Hufnagel, 1766) (Gaffeltecknat träfly)
    5. consocia (Borkhausen, 1792) (Alträfly)
    6. lamda (Fabricius, 1787) (Blågrått träfly)
    Xylena Ochsenheimer, 1816 (Mantelflyn)
    1. exsoleta (Linnaeus, 1758) (Större mantelfly)
    2. vetusta (Hübner, 1813) (Mindre mantelfly)
    3. solidaginis (Hübner, 1803) (Grått mantelfly)
    Eupsilia Hübner, 1821 (Plattflyn)
    1. transversa (Hufnagel, 1766) (Trefläckigt vågfly)
    Enargia Hübner, 1821 (Buskflyn)
    1. paleacea (Esper, 1788) (Vinkelfly)
    Ipimorpha Hübner, 1821 (Vecklarflyn)
    1. retusa (Linnaeus, 1761) (Inbuktat vecklarfly)
    2. subtusa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppelvecklarfly)
    Cosmia Ochsenheimer, 1816 (Rovflyn)
    1. diffinis (Linnaeus, 1767) (Almrovfly)
    2. affinis (Linnaeus, 1767) (Gulbrunt rovfly)
    3. trapezina (Linnaeus, 1758) (Ockragult rovfly)
    4. pyralina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunrött rovfly)
    Dicycla Guenée, 1852 (Buskflyn)
    1. oo (Linnaeus, 1758) (Kretsfly)
    Atethmia Hübner, 1809 (Gulvingflyn)
    1. centrago (Haworth, 1809) (Tvärbandat gulvingfly)
    Eremohadena Alphéraky, 1889 (Rotflyn)
    1. immunda (Eversmann, 1842) (Skogsstäppfly)
    Mesogona Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. oxalina (Hübner, 1803) (Krypvidefly)
    Griposia Hübner, 1821 (Höstflyn)
    1. aprilina (Linnaeus, 1758) (Grönt ekfly)
    Dryobotodes Warren, 1910 (Höstflyn)
    1. eremita (Fabricius, 1775) (Olivgrönt ekfly)
    Antitype Hübner, 1821 (Höstflyn)
    1. chi (Linnaeus, 1758) (Vitgrått klippfly)
    Ammoconia Lederer, 1857 (Höstflyn)
    1. caecimacula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått höstfly)
    Aporophyla Guenée, 1841 (Höstflyn)
    1. lueneburgensis (Freyer, 1848) (Kamsprötat puckelfly)
    Dasypolia Guenée, 1852 (Hagflyn)
    1. templi (Thunberg, 1792) (Tempelfly)
    Polymixis Hübner, 1820 (Höstflyn)
    1. polymita (Linnaeus, 1761) (Grönbrunt klippfly)
    2. flavicincta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckigt klippfly)
    Blepharita Hampson, 1907 (Ängsflyn)
    1. amica (Treitschke, 1825) (Bergängsfly)
    Mniotype Franclemont, 1941 (Ängsflyn)
    1. adusta (Esper, 1790) (Brunt ängsfly)
    2. satura (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettbrunt ängsfly)
    3. bathensis (Lutzau, 1901) (Mörkbrämat ängsfly)
    4. solieri (Boisduval, 1840) (Umbraängsfly)
    Panolis Hübner, 1821 (Skogsflyn)
    1. flammea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tallfly)
    Orthosia Ochsenheimer, 1816 (Sälgflyn)
    1. incerta (Hufnagel, 1766) (Större sälgfly)
    2. miniosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödlätt sälgfly)
    3. cerasi (Fabricius, 1775) (Busksälgfly)
    4. cruda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre sälgfly)
    5. populeti (Fabricius, 1781) (Aspsälgfly)
    6. gracilis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått sälgfly)
    7. opima (Hübner, 1809) (Brunbandat sälgfly)
    8. gothica (Linnaeus, 1758) (Gotiskt sälgfly)
    Anorthoa Berio, 1980 (Sälgflyn)
    1. munda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartprickigt sälgfly)
    Tholera Hübner, 1821 (Gräsflyn)
    1. cespitis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbrunt fältfly)
    2. decimalis (Poda, 1761) (Vitribbat fältfly)
    Cerapteryx Curtis, 1833 (Gräsflyn)
    1. graminis (Linnaeus, 1758) (Gaffelgräsfly)
    Anarta Ochsenheimer, 1816 (Hedflyn)
    1. trifolii (Hufnagel, 1766) (Klöverfly)
    2. melanopa (Thunberg, 1791) (Svartfläckat hedfly)
    3. myrtilli (Linnaeus, 1761) (Ljunghedfly)
    Coranarta Beck, 1991 (Hedflyn)
    1. cordigera (Thunberg, 1788) (Vitfläckat hedfly)
    Polia Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
    1. bombycina (Hufnagel, 1766) (Brungrått lundfly)
    2. hepatica (Clerck, 1759) (Gröngrått lundfly)
    3. nebulosa (Hufnagel, 1766) (Dimmigt lundfly)
    4. conspicua (A. Bang-Haas, 1912) (Berglundfly)
    5. richardsoni (Curtis, 1834) (Större hedfly)
    6. lamuta (Herz, 1903) (Sibiriskt lundfly)
    Pachetra Guenée, 1841 (Lundflyn)
    1. sagittigera (Hufnagel, 1766) (Kamsprötat lundfly)
    Lacanobia Billberg, 1820 (Lundflyn)
    1. w-latinum (Hufnagel, 1766) (Blåbärslundfly)
    2. thalassina (Hufnagel, 1766) (Brunt lundfly)
    3. contigua (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brokigt lundfly)
    4. suasa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kameleontlundfly)
    5. oleracea (Linnaeus, 1758) (Grönsaksfly)
    6. splendens (Hübner, 1808) (Besksötelundfly)
    Melanchra Hübner, 1820 (Lundflyn)
    1. persicariae (Linnaeus, 1761) (Vitfläckigt lundfly)
    Ceramica Guenée, 1852 (Ärtflyn)
    1. pisi (Linnaeus, 1758) (Ärtfly)
    Papestra Sukhareva, 1973 (Lundflyn)
    1. biren (Goeze, 1781) (Blågrått lundfly)
    Hada Billberg, 1820 (Lundflyn)
    1. plebeja (Linnaeus, 1761) (Tandlundfly)
    Hyssia Guenée, 1845 (Lundflyn)
    1. cavernosa (Eversmann, 1842) (Hålrotsfly)
    Mamestra Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
    1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfly)
    Sideridis Hübner, 1821 (Lundflyn)
    1. turbida (Esper, 1790) (Vitpunkterat lundfly)
    2. rivularis (Fabricius, 1775) (Violettrött nejlikfly)
    3. reticulata (Goeze, 1781) (Vitribbat lundfly)
    Conisania Hampson, 1905 (Lundflyn)
    1. leineri (Freyer, 1836) (Vitribbat strandfly)
    2. luteago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glimrotsfly)
    Hecatera Guenée, 1852 (Lundflyn)
    1. bicolorata (Hufnagel, 1766) (Mindre lundfly)
    2. dysodea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Taggsallatsfly)
    Hadena Schrank, 1802 (Nejlikflyn)
    1. bicruris (Hufnagel, 1766) (Större vitblärefly)
    2. capsincola (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre vitblärefly)
    3. compta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitbandat nejlikfly)
    4. confusa (Hufnagel, 1766) (Vackert nejlikfly)
    5. albimacula (Borkhausen, 1792) (Olivbrunt nejlikfly)
    6. filograna (Esper, 1788) (Gulpudrat nejlikfly)
    7. caesia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått nejlikfly)
    8. perplexa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulbrunt nejlikfly)
    9. irregularis (Hufnagel, 1766) (Ockragult nejlikfly)
    Mythimna Ochsenheimer, 1816 (Gräsflyn)
    1. turca (Linnaeus, 1761) (Rödbrunt gräsfly)
    2. pudorina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödgrått gräsfly)
    3. conigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckat gräsfly)
    4. pallens (Linnaeus, 1758) (Halmgult gräsfly)
    5. impura (Hübner, 1808) (Brungult gräsfly)
    6. straminea (Treitschke, 1825) (Gråhalsat gräsfly)
    7. vitellina (Hübner, 1808) (Äggult gräsfly)
    8. languida (Walker, 1858) (Brokigt gräsfly)
    9. unipuncta (Haworth, 1809) (Vandrargräsfly)
    10. albipuncta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitpunktsgräsfly)
    11. ferrago (Fabricius, 1787) (Tegelrött gräsfly)
    12. litoralis (Curtis, 1827) (Vitstreckat gräsfly)
    13. l-album (Linnaeus, 1767) (L-tecknat gräsfly)
    Leucania Ochsenheimer, 1816 (Gräsflyn)
    1. comma (Linnaeus, 1761) (Kommatecknat gräsfly)
    2. obsoleta (Hübner, 1803) (Punkterat gräsfly)
    Senta Stephens, 1834 (Strandflyn)
    1. flammea (Curtis, 1828) (Strimvasfly)
    Lasionhada Berio, 1981 (Nejlikflyn)
    1. skraelingia (Herrich-Schäffer, 1852) (Dvärgbjörksfjällfly)
    2. proxima (Hübner, 1808) (Tallhedsfly)
    3. dovrensis (Wocke, 1864) (Gråsvart fjällfly)
    4. staudingeri (Aurivillius, 1891) (Högnordiskt hedfly)
    Anartomima Boursin, 1952 (Nejlikflyn)
    1. secedens (Walker, 1858) (Gulvingat hedfly)
    Eriopygodes Hampson, 1905 (Nejlikflyn)
    1. imbecillus (Fabricius, 1794) (Tjockhornsfly)

    Noctuinae Latreille, 1809 (Jordflyn)

    Peridroma Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. saucium (Hübner, 1808) (Vittofsjordfly)
    Actebia Stephens, 1829 (Jordflyn)
    1. praecox (Linnaeus, 1758) (Grönt jordfly)
    2. fennica (Tauscher, 1806) (Ljusfläckat jordfly)
    Euxoa Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. adumbrata Eversmann, 1842 (Alvarjordfly)
    2. ochrogaster (Guenée, 1852) (Ryskt jordfly)
    3. cursoria (Hufnagel, 1766) (Sandfältsjordfly)
    4. vitta (Esper, 1789) (Stäppängsjordfly)
    5. obelisca (Denis & Schiffermüller, 1775) (Obeliskjordfly)
    6. tritici (Linnaeus, 1761) (Vetejordfly)
    7. nigricans (Linnaeus, 1761) (Svart jordfly)
    8. recussa (Hübner, 1817) (Violettbrunt jordfly)
    Agrotis Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
    1. bigramma (Esper, 1790) (Piltecknat jordfly)
    2. cinerea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunhalsat jordfly)
    3. exclamationis (Linnaeus, 1758) (Åkerjordfly)
    4. segetum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sädesbroddfly)
    5. clavis (Hufnagel, 1766) (Barkfärgat jordfly)
    6. vestigialis (Hufnagel, 1766) (Spårjordfly)
    7. ripae (Hübner, 1823) (Havsstrandsjordfly)
    8. puta (Hübner, 1803) (Ovalfläckat jordfly)
    9. ipsilon (Hufnagel, 1766) (Kommajordfly)
    Axylia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. putris (Linnaeus, 1761) (Träfärgat jordfly)
    Ochropleura Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. plecta (Linnaeus, 1761) (Mindre jordfly)
    Diarsia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. dahlii (Hübner, 1813) (Fuktängsjordfly)
    2. brunnea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbrunt jordfly)
    3. mendica (Fabricius, 1775) (Kameleontjordfly)
    4. rubi (Vieweg, 1790) (Hallonjordfly)
    5. florida (F. Schmidt, 1859) (Sumpängsjordfly)
    Cerastis Ochsenheimer, 1816 (Skogsflyn)
    1. rubricosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettrött skogsfly)
    2. leucographa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunrött skogsfly)
    Lycophotia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. porphyrea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljungjordfly)
    Epipsilia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. grisescens (Fabricius, 1794) (Grått jordfly)
    Rhyacia Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. simulans (Hufnagel, 1766) (Gulgrått jordfly)
    Chersotis Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. cuprea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kopparbrunt jordfly)
    Standfussiana Boursin, 1946 (Jordflyn)
    1. lucernea (Linnaeus, 1758) (Ljusjordfly)
    Noctua Linnaeus, 1758 (Bandflyn)
    1. pronuba (Linnaeus, 1758) (Större bandfly)
    2. fimbriata (Schreber, 1759) (Bredbandat bandfly)
    3. orbona (Hufnagel, 1766) (Kantfläckat bandfly)
    4. interposita (Hübner, 1789) (Storfläckigt bandfly)
    5. comes Hübner, 1813 (Leverbrunt bandfly)
    6. interjecta Hübner, 1803 (Rödbrunt bandfly)
    7. janthina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettgrått bandfly)
    8. janthe (Borkhausen, 1792) (Brunviolett bandfly)
    Cryptocala Benjamin, 1921 (Bandflyn)
    1. chardinyi (Boisduval, 1829) (Ryskt bandfly)
    Epilecta Hübner, 1821 (Bandflyn)
    1. linogrisea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråvattrat bandfly)
    Spaelotis Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. ravida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sandmarksjordfly)
    2. suecica (Aurivillius, 1890) (Sandåsfly)
    Opigena Boisduval, 1840 (Jordflyn)
    1. polygona (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinkeljordfly)
    Eurois Hübner, 1821 (Skogsflyn)
    1. occultus (Linnaeus, 1758) (Större skogsfly)
    Graphiphora Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
    1. augur (Fabricius, 1775) (Spåmansjordfly)
    Anaplectoides McDunnough, 1929 (Skogsflyn)
    1. prasina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grönt skogsfly)
    Xestia Hübner, 1818 (Jordflyn)
    1. baja (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartpunktsjordfly)
    2. stigmatica (Hübner, 1813) (Skuggjordfly)
    3. castanea (Esper, 1798) (Hedjordfly)
    4. xanthographa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckigt jordfly)
    5. sexstrigata (Haworth, 1809) (Tvärlinjerat jordfly)
    6. c-nigrum (Linnaeus, 1758) (C-tecknat jordfly)
    7. ditrapezium (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trapetsjordfly)
    8. triangulum (Hufnagel, 1766) (Gråhalsat jordfly)
    9. ashworthii (Doubleday, 1855) (Blågrått jordfly)
    10. collina (Boisduval, 1840) (Backjordfly)
    11. lyngei (Rebel, 1923) (Fjällhedsfly)
    12. quieta (Hübner, 1813) (Spensligt hedfly)
    13. borealis (Nordström, 1933) (Tajgajordfly)
    14. laetabilis (Zetterstedt, 1839) (Högnordiskt fjällfly)
    15. distensa (Eversmann, 1851) (Östligt skogsfly)
    16. gelida (Sparre Schneider, 1883) (Fjällskogsfly)
    17. sincera (Herrich-Schäffer, 1851) (Urskogsfly)
    18. fennica (Brandt, 1936) (Gråpudrat skogsfly)
    19. baltica (Valle, 1940) (Baltiskt skogsfly)
    20. arctica (Zetterstedt, 1839) (Arktiskt fjällfly)
    21. alpicola (Zetterstedt, 1839) (Rödfläckigt skogsfly)
    22. lorezi (Staudinger, 1891) (Högfjällsfly)
    23. atrata (Morrison, 1874) (Bredvingat fjällfly)
    24. tecta (Hübner, 1808) (Rödbrunt fjällfly)
    Eugraphe Hübner, 1821 (Jordflyn)
    1. sigma (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödkantat jordfly)
    Coenophila Stephens, 1850 (Jordflyn)
    1. subrosea (Stephens, 1850) (Porsjordfly)
    Eugnorisma Boursin, 1946 (Jordflyn)
    1. glareosum (Esper, 1788) (Ljusgrått jordfly)
    2. depunctum (Linnaeus, 1761) (Punktjordfly)
    Protolampra McDunnough, 1929 (Skogsflyn)
    1. sobrina (Duponchel, 1843) (Rödhuvat skogsfly)
    Naenia Stephens, 1822 (Skogsflyn)
    1. typica (Linnaeus, 1758) (Gråribbat kvällsfly)

    Nolidae Bruand, 1846 (Trågspinnare)
    Nolinae Bruand, 1846 (Trågspinnare)

    Meganola Dyar, 1898 (Trågspinnare)
    1. strigula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulpucklig trågspinnare)
    2. albula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vit trågspinnare)
    Nola Leach, 1815 (Trågspinnare)
    1. aerugula (Hübner, 1793) (Vitpucklig trågspinnare)
    2. confusalis (Herrich-Schäffer, 1847) (Brunpucklig trågspinnare)
    3. karelica (Tengström, 1869) (Gungflytrågspinnare)
    4. cucullatella (Linnaeus, 1758) (Gråpucklig trågspinnare)

    Chloephorinae Stainton, 1851 (Fotsläpare)

    Nycteola Hübner, 1822 (Fotsläpare)
    1. revayana (Scopoli, 1772) (Ekfotsläpare)
    2. degenerana (Hübner, 1799) (Sälgfotsläpare)
    3. asiatica (Krulikovsky, 1904) (Poppelfotsläpare)
    4. svecica (Bryk, 1941) (Grönvit fotsläpare)
    Bena Billberg, 1820 (Båtspinnare)
    1. bicolorana (Fuessly, 1775) (Större båtspinnare)
    Pseudoips Hübner, 1825 (Båtspinnare)
    1. prasinanus (Linnaeus, 1758) (Mindre båtspinnare)
    Earias Hübner, 1825 (Pilspinnare)
    1. clorana (Linnaeus, 1761) (Grön pilspinnare)
    2. vernana (Fabricius, 1787) (Silverpoppelspinnare)

    Tillfälligt införda arter

    Papilionoidea (Dagfjärilar)
    Papilionidae (Riddarfjärilar)

    Battus Scopoli, 1777 (Riddarfjärilar)
    1. polydamas (Linnaeus, 1758) (Guldbågad makaonfjäril)

    Nymphalidae (Ädelfjärilar)
    Danainae (Monarker)

    Danaus Kluk, 1780 (Monarker)
    1. genutia (Cramer, 1799)

    Amathusiinae (Amatusiafjärilar)

    Amathusia Fabricius, 1807 (Amatusiafjärilar)
    1. phidippus (Linnaeus, 1763) (Kokosamatusia)

    Heliconiinae (Pärlemorfjärilar)

    Siproeta Hübner, 1823 (Ädelfjärilar)
    1. stelenes (Linnaeus, 1758) (Malakitfjäril)

    Noctuoidea (Nattflyartade fjärilar)
    Erebidae (Björnspinnare)
    Arctiinae (Björnspinnare)

    Macrocneme Hübner, 1826 (Bananglansvinge)
    1. species (Stor bananglansvinge)

    NRM:s välkomstsida


    http://www.nrm.se/en/svenska_fjarilar/svenska_fjarilar.html
    Senaste uppdatering: 20 januari 2015
    Ansvarig för denna sida: Bert Gustafsson