Svenska fjärilar
Imago av snedfläckpraktmal 
(Epicallima (Dafa) formosella) Fjärilar
Lepidoptera
Imago av storfläckig pärlemorfjäril
Detta är en lista över fjärilar som hittills har påträffats i Sverige. Sammanställd av Bert Gustafsson, som även tar emot uppgifter om nya arter som påträffas i landet samt övriga synpunkter på listan. Under bearbetning är en kort beskrivning samt bilder och en utbredningskarta på respektive fjärilsart.

Micropterigoidea (Käkfjärilar)
Micropterigidae (Käkfjärilar)

Micropterix Hübner, 1825 (Käkfjärilar) - Bestämningsnyckel
  1. tunbergella (Fabricius, 1787) (Lövskogskäkfjäril)
  2. mansuetella Zeller, 1844 (Starrkäkfjäril)
  3. aruncella (Scopoli, 1763) (Dubbelkäkfjäril)
  4. aureatella (Scopoli, 1763) (Barrskogskäkfjäril)
  5. calthella (Linnaeus, 1761) (Kärrkäkfjäril)

Eriocranioidea (Purpurmalar)
Eriocranidae (Purpurmalar)

Eriocrania Zeller, 1851 (Purpurmalar) - Bestämningsnyckel
  1. subpurpurella (Haworth, 1828) (Ekpurpurmal)
  2. chrysolepidella Zeller, 1851 (Avenbokpurpurmal)
  3. unimaculella (Zetterstedt, 1839) (Tydlig björkpurpurmal)
  4. sparrmannella (Bosc, 1791) (Praktpurpurmal)
  5. salopiella (Stainton, 1854) (Glasbjörkpurpurmal)
  6. cicatricella (Zetterstedt, 1839) (Otydlig björkpurpurmal)
  7. sangii (Wood, 1891) (Mindre tunnvingepurpurmal)
  8. semipurpurella (Stephens, 1835) (Större tunnvingepurpurmal)

Hepialoidea (Rotfjärilar)
Hepialidae (Rotfjärilar)

Gazoryctra Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. ganna (Hübner, 1804) (Fjällrotfjäril)
  2. fuscoargenteus (O. Bang-Haas, 1927) (Lapsk rotfjäril)
Triodia Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. sylvina (Linnaeus, 1761) (Kamsprötad rotfjäril)
Korscheltellus Börner, 1920 (Rotfjärilar)
  1. lupulina (Linnaeus, 1758) (Lerfärgad rotfjäril)
Pharmacis Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. fusconebulosa (De Geer, 1778) (Ormbunksrotfjäril)
Phymatopus Wallengren, 1869 (Rotfjärilar)
  1. hecta (Linnaeus, 1758) (Liten rotfjäril)
Hepialus Fabricius, 1775 (Rotfjärilar)
  1. humuli (Linnaeus, 1758) (Humlerotfjäril)

Nepticuloidea (Dvärgmalar)
Nepticulidae (Dvärgmalar)
Nepticulini (Dvärgmalar)

Enteucha Meyrick, 1915 (Dvärgmalar)
  1. acetosae (Stainton, 1854) (Syredvärgmal)
Stigmella Schrank, 1802 (Dvärgmalar)
  1. lapponica (Wocke, 1862) (Dubbel björkdvärgmal)
  2. confusella (Wood & Walsingham, 1894) (Enkel björkdvärgmal)
  3. tiliae (Frey, 1856) (Linddvärgmal)
  4. betulicola (Stainton, 1856) (Björkplantdvärgmal)
  5. sakhalinella Puplesis, 1984 (Mörkfransad björkdvärgmal)
  6. luteella (Stainton, 1857) (Smalnande björkdvärgmal)
  7. glutinosae (Stainton, 1858) (Vitkragad aldvärgmal)
  8. alnetella (Stainton, 1856) (Svartkragad aldvärgmal)
  9. microtheriella (Stainton, 1854) (Liten dvärgmal)
  10. prunetorum (Stainton, 1855) (Labyrintdvärgmal)
  11. aceris (Frey, 1857) (Lönndvärgmal)
  12. malella (Stainton, 1854) (Bandad äppledvärgmal)
  13. catharticella (Stainton, 1853) (Vägtorndvärgmal)
  14. anomalella (Goeze, 1783) (Bronsrosdvärgmal)
  15. centifoliella (Zeller, 1848) (Tvärbandad rosendvärgmal)
  16. ulmivora (Fologne, 1860) (Jämnfransad almdvärgmal)
  17. paradoxa (Frey, 1858) (Gråglänsande hagtorndvärgmal)
  18. regiella (Herrich-Schäffer, 1855) (Kungsdvärgmal)
  19. crataegella (Klimesch, 1936) (Svartfransad hagtorndvärgmal)
  20. magdalenae (Klimesch, 1950) (Ljus rönndvärgmal)
  21. nylandriella (Tengström, 1848) (Mörk rönndvärgmal)
  22. oxyacanthella (Stainton, 1854) (Stålblåglänsande dvärgmal)
  23. pyri (Glitz, 1865) (Pärondvärgmal)
  24. hybnerella (Hübner, 1813) (Silverbandad hagtorndvärgmal)
  25. floslactella (Haworth, 1828) (Blaskig dvärgmal)
  26. carpinella (Heinemann, 1862) (Avenbokdvärgmal)
  27. tityrella (Stainton, 1854) (Slingrande bokdvärgmal)
  28. salicis (Stainton, 1854) (Sälgdvärgmal)
  29. myrtillella (Stainton, 1857) (Blåbärsdvärgmal)
  30. zelleriella (Snellen, 1875) (Zellerdvärgmal)
  31. lappovimella (Svensson, 1976) (Lappvidedvärgmal)
  32. benanderella (Wolff, 1955) (Benanderdvärgmal)
  33. obliquella (Heinemann, 1862) (Pildvärgmal)
  34. trimaculella (Haworth, 1828) (Gulstjärtad poppeldvärgmal)
  35. assimilella (Zeller, 1848) (Gråstjärtad aspdvärgmal)
  36. sorbi (Stainton, 1861) (Bandad rönndvärgmal)
  37. plagicolella (Stainton, 1854) (Rödhuvad slåndvärgmal)
  38. lemniscella (Zeller, 1839) (Svartfransad almdvärgmal)
  39. continuella (Stainton, 1856) (Dold björkdvärgmal)
  40. auromarginella (Richardson, 1890) (Björnbärsdvärgmal)
  41. splendidissimella (Herrich-Schäffer, 1855) (Praktdvärgmal)
  42. pretiosa (Heinemann, 1862) (Humleblomsterdvärgmal)
  43. aeneofasciella (Herrich-Schäffer, 1855) (Svarthuvad fingerörtdvärgmal)
  44. dryadella (Hoffman, 1868) (Fjällsippedvärgmal)
  45. poterii (Stainton, 1857) (Rödhuvad fingerörtdvärgmal)
  46. filipendulae (Wocke, 1871) (Brudbröddvärgmal)
  47. ulmariae (Wocke, 1879) (Älgörtdvärgmal)
  48. lediella (Schleich, 1867) (Skvattramdvärgmal)
  49. incognitella (Herrich-Schäffer, 1855) (Brun äppledvärgmal)
  50. perpygmaeella (Doubleday, 1859) (Brun hagtorndvärgmal)
  51. hemargyrella (Kollar, 1832) (Svarttofsad bokdvärgmal)
  52. lonicerarum (Frey, 1856) (Trydvärgmal)
  53. basiguttella (Heinemann, 1862) (Basfläckad ekdvärgmal)
  54. svenssoni (Johansson, 1971) (Större rödhuvad ekdvärgmal)
  55. dorsiguttella (Johansson, 1971) (Randfläckad ekdvärgmal)
  56. ruficapitella (Haworth, 1828) (Korttofsad ekdvärgmal)
  57. atricapitella (Haworth, 1828) (Långtofsad ekdvärgmal)
  58. samiatella (Zeller, 1839) (Brunhuvad ekdvärgmal)
  59. roborella (Johansson, 1971) (Mindre rödhuvad ekdvärgmal)
  60. tristis (Wocke, 1862) (Dvärgbjörkdvärgmal)

Trifurculini (Dvärgmalar)

Trifurcula Zeller, 1848 (Dvärgmalar)
  1. headleyella (Stainton, 1854) (Brunörtdvärgmal)
  2. cryptella (Stainton, 1856) (Enkel käringtanddvärgmal)
  3. eurema (Tutt, 1899) (Dubbel käringtanddvärgmal)
  4. immundella (Zeller, 1839) (Harrisdvärgmal)
  5. subnitidella (Duponchel, 1843) (Ängsdvärgmal)
Bohemannia Stainton, 1859 (Dvärgmalar)
  1. pulverosella (Stainton, 1849) (Grovfjällig äppledvärgmal)
  2. quadrimaculella (Boheman, 1853) (Fyrfläckad dvärgmal)
Ectoedemia Busck, 1907 (Dvärgmalar)
  1. sericopeza (Zeller, 1839) (Lönnfruktdvärgmal)
  2. decentella (Herrich-Schäffer, 1855) (Tysklönnfruktdvärgmal)
  3. albibimaculella (Larsen, 1927) (Mjölondvärgmal)
  4. weaveri (Stainton, 1855) (Lingondvärgmal)
  5. septembrella (Stainton, 1849) (Johannesörtdvärgmal)
  6. atrifrontella (Stainton, 1851) (Mindre ekbarkdvärgmal)
  7. longicaudella Klimesch, 1953 (Större ekbarkdvärgmal)
  8. amani Svensson, 1966 (Almbarkdvärgmal)
  9. intimella (Zeller, 1848) (Sälgbladnervdvärgmal)
  10. hannoverella (Glitz, 1872) (Svartpoppeldvärgmal)
  11. turbidella (Zeller, 1848) (Silverpoppeldvärgmal)
  12. argyropeza (Zeller, 1839) (Aspbladskaftdvärgmal)
  13. albifasciella (Heinemann, 1871) (Gulkragad ekdvärgmal)
  14. subbimaculella (Haworth, 1828) (Brunkragad ekdvärgmal)
  15. agrimoniae (Frey, 1858) (Småborredvärgmal)
  16. angulifasciella (Stainton, 1849) (Bågbandad rosendvärgmal)
  17. atricollis (Stainton, 1857) (Svartkragad hagtorndvärgmal)
  18. arcuatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Smultrondvärgmal)
  19. rubivora (Wocke, 1860) (Stenbärdvärgmal)
  20. occultella (Linnaeus, 1767) (Vårtbjörkdvärgmal)
  21. minimella (Zetterstedt, 183 (Glasbjörkdvärgmal)

Opostegidae (Ögonlockmalar)

Opostega Zeller, 1839 (Ögonlockmalar)
  1. salaciella (Treitschke, 1833) (Vit ögonlockmal)
Pseudopostega Kozlov, 1985 (Ögonlockmalar)
  1. auritella (Hübner, 1813) (Fläckögonlockmal)
  2. crepusculella (Zeller, 1839) (Vinkelögonlockmal)

Incurvarioidea (Bladhålmalar)
Heliozelidae (Bladhålmalar)

Antispila Hübner, 1825 (Bladhålmalar)
  1. metallella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vildkornellmal)
Heliozela Herrich-Schäffer, 1853 (Bladhålmalar)
  1. sericiella (Haworth, 1828) (Ekbladhålmal)
  2. resplendella (Stainton, 1851) (Albladhålmal)
  3. hammoniella Sorhagen, 1885 (Björkbladhålmal)

Adelidae (Antennmalar)
Adelinae (Antennmalar)

Nemophora Hoffmannsegg, 1798 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel
  1. degeerella (Linnaeus, 1758) (Lövskogsantennmal)
  2. amatella (Staudinger, 1892) (Sibirisk antennmal)
  3. belella (Walker, 1863) (Dvärgbjörksantennmal)
  4. metallica (Poda, 1761 (Åkerväddantennmal)
  5. cupriacella (Hübner, 1819 (Ängsväddantennmal)
  6. minimella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kärrantennmal)
  7. dumerilellus (Duponchel, 1839) (Alvarantennmal)
Adela Latreille, 1796 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel
  1. reaumurella (Linnaeus, 1758) (Ekantennmal)
  2. cuprella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videantennmal)
  3. croesella (Scopoli, 1763) (Buskantennmal)
Cauchas Zeller, 1839 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel
  1. breviantennella Nielsen & Johansson, 1980 (Fjällantennmal)
  2. fibulella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Teveronikeantennmal)
  3. rufimitrella (Scopoli, 1763) (Bäckbräsmeantennmal)

Nematopogoninae (Antennmalar)

Nematopogon Zeller, 1839 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel
  1. pilella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dimorf antennmal)
  2. schwarziellus Zeller, 1839 (Gulaktig antennmal)
  3. magna (Zeller, 1878) (Svartaktig antennmal)
  4. adansoniella (Villers, 1789) (Bokantennmal)
  5. metaxella (Hübner, 1813) (Punkterad antennmal)
  6. swammerdamella (Linnaeus, 1758) (Allmän antennmal)
  7. robertella (Clerck, 1759) (Barrskogsantennmal)

Prodoxidae (Bredvingemalar)

Lampronia Stephens, 1829 (Knoppmalar) - Bestämningsnyckel
  1. capitella (Clerck, 1759) (Vinbärsknoppmal)
  2. luzella (Hübner, 1817) (Mosseknoppmal)
  3. corticella (Linnaeus, 1758) (Hallonknoppmal)
  4. morosa Zeller, 1852 (Rosenknoppmal)
  5. flavimitrella (Hübner, 1817) (Hallonsnårknoppmal)
  6. redimitella (Lienig & Zeller, 1846) (Måbärknoppmal)
  7. rupella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldknoppmal)
  8. fuscatella (Tengström, 1848) (Björkgallmal)
  9. aereipennella (Rebel, 1889) (Östlig knoppmal)

Incurvariidae (Bredvingemalar)

Alloclemensia Nielsen, 1981 (Bredvingemalar)
  1. mesospilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Vinbärsbredvingemal)
Incurvaria Haworth, 1828 (Bredvingemalar)
  1. pectinea Haworth, 1828 (Blek kambredvingemal)
  2. masculella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörk kambredvingemal)
  3. vetulella (Zeterstedt, 1839) (Storfläckig kambredvingemal)
  4. circulella (Zeterstedt, 1839) (Skarptecknad bredvingemal)
  5. oehlmanniella (Hübner, 1796) (Blåbärsbredvingemal)
  6. praelatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Smultronbredvingemal)
  7. koerneriella (Zeller, 1839) (Bokbredvingemal)
Phylloporia Heineman, 1870 (Bredvingemalar)
  1. bistrigella (Haworth, 1828) (Dubbelbandad Björkbredvingemal)

Tischeriidae (Pannluggmalar)

Tischeria Zeller, 1839 (Pannluggmalar)
  1. ekebladella (Bjerkander, 1795) (Större ekpannluggmal)
  2. dodonaea Stainton, 1858 (Mindre ekpannluggmal)
Emmetia Leraut, 1993 (Pannluggmalar)
  1. marginea (Haworth, 1828) (Gråkantad pannluggmal)
  2. heinemanni (Wocke, 1871) (Björnbärspannluggmal)
  3. gaunacella (Duponchel, 1843) (Slånpannluggmal)
  4. angusticollella (Duponchel, 1843) (Nyponpannluggmal)

Tineoidea (Äkta malar)
Tineidae (Äkta malar)
Myrmecozelinae (Äkta malar)

Myrmecozela Zeller, 1852 (Myrstackmalar)
  1. ochraceella (Tengström, 1848) (Myrstackmal)
Haplotinea Diakonoff & Hinton, 1956 (Insektmalar)
  1. ditella (Pierce & Diakonoff, 1938) (Kvarnmal)
  2. insectella (Fabricius, 1794) (Insektmal)

Meessiinae (Äkta malar)

Infurcitinea Spuler, 1910 (Lavmalar)
  1. ignicomella (Heydenreich, 1851) (Tallavmal)
  2. albicomella (Stainton, 1851) (Klipplavmal)
  3. argentimaculella (Stainton, 1849) (Eklavmal)
Stenoptinea Dietz, 1905 (Lavmalar)
  1. cyaneimarmorella (Millière, 1854) (Plommonlavmal)
Karsholtia Gaedike, 1986 (Lavmalar)
  1. marianii (Rebel, 1936) (Månlavmal)
Agnathosia Amsel, 1954 (Svampmalar)
  1. mendicella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tiggarsvampmal)
  2. sandoeensis Jonasson, 1977 (Tallsvampmal)

Scardiinae (Äkta malar)

Montescardia Amsel, 1952 (Svampmalar)
  1. tessulatellus (Lienig & Zeller, 1846) (Punktsvampmal)
Scardia Treitschke, 1830 (Svampmalar)
  1. boletella (Fabricius, 1794) (Jättesvampmal)
Morophaga Herrich-Schäffer, 1853 (Svampmalar)
  1. choragella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedbandad svampmal)

Nemapogoninae (Äkta malar)

Triaxomera Zagulajev, 1959 (Svampmalar)
  1. fulvimitrella (Sodoffsky, 1830) (Rödhuvad svampmal)
  2. parasitella (Hübner, 1796) (Parasitsvampmal)
Archinemapogon Zagulajev, 1962 (Svampmalar)
  1. yildizae Kocak, 1981 (Björksvampmal)
Nemaxera Zagulajev, 1964 (Svampmalar)
  1. betulinella (Paykull, 1785) (Barksvampmal)
Nemapogon Schrank, 1802 (Svampmalar)
  1. granella (Linnaeus, 1758) (Kornmal)
  2. cloacella (Haworth, 1828) (Allmän svampmal)
  3. wolffiella Karsholt & Nielsen, 1976 (Mörk svampmal)
  4. inconditella (D. Lucas, 1956) (Heydensvampmal)
  5. variatella (Clemens, 1859) (Personsvampmal)
  6. clematella (Fabricius, 1781) (Alsvampmal)
  7. fungivorella (Benander, 1939) (Labyrintsvampmal)
  8. picarella (Clerck, 1759) (Porssvampmal)
  9. nigralbella (Zeller, 1839) (Svartvit svampmal)
  10. falstriella (Haas, 1881) (Falstersvampmal)
Triaxomasia Zagulajev, 1964 (Svampmalar)
  1. caprimulgella (Stainton, 1851) (Hålträdsvampmal)

Tineinae (Äkta malar)

Trichophaga Ragonot, 1894 (Bomalar)
  1. tapetzella (Linnaeus, 1758) (Tapetmal)
  2. scandinaviella Zagulajev, 1960 (Spybollmal)
Elatobia Herrich-Schäffer, 1853 (Bomalar)
  1. fuliginosella (Lienig & Zeller, 1846) (Tallbarkbomal)
Tineola Herrich-Schäffer, 1853 (Bomalar)
  1. bisselliella (Hummel, 1823) (Klädmal)
Tinea Linnaeus, 1758 (Bomalar)
  1. pellionella Linnaeus, 1758 (Pälsmal)
  2. dubiella Stainton, 1859 (Mörk pälsmal)
  3. bothniella Svensson, 1953 (Slagugglebomal)
  4. pallescentella Stainton, 1851 (Silomal)
  5. columbariella Wocke, 1877 (Duvbomal)
  6. svenssoni Opheim, 1966 (Svalbomal)
  7. semifulvella Haworth, 1828 (Rödgul bomal)
  8. trinotella Thunberg, 1794 (Trepunktbomal)
Niditinea G Petersen, 1957 (Bomalar)
  1. fuscella (Linnaeus, 1758) (Sparvbomal)
  2. striolella (Matsumura, 1931) (Kattugglebomal)
  3. truncicolella (Tengström, 1848) (Hästmyrebomal)
Monopis Hübner, 1825 (Bomalar)
  1. laevigella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Innebomal)
  2. weaverella (Scott, 1858) (Utebomal)
  3. spilotella (Tengstöm, 1848) (Svartvit bomal)
  4. obviella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rostbomal)
  5. imella (Hübner, 1813) (Rostkantbomal)
  6. monachella (Hübner, 1796) (Kantfläckbomal)
  7. fenestratella (Heyden, 1863) (Fönsterbomal)

Hieroxestinae (Bananmalar)

Opogona Zeller, 1853 (Bananmalar)
  1. sacchari (Bojer, 1856) (Bananmal)
  2. omoscopa (Meyrick, 1893) (Växthusmal)

Teichobiinae (Bräkenmalar)

Psychoides Bruand, 1853 (Bräkenmalar)
  1. verhuella Bruand, 1853 (Bräkenmal)

Lypusidae (Säckspinnare)

Lypusa Zeller, 1852 (Säckspinnare)
  1. maurella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedsäckspinnare)

Psychidae (Säckspinnare)
Naryciinae (Säckspinnare)
Naryciini (Säckspinnare)

Diplodoma Zeller, 1852 (Säckspinnare)
  1. laichartingella (Goeze, 1783) (Trädsäckspinnare)
Narycia Stephens, 1836 (Säckspinnare)
  1. duplicella (Goeze, 1783) (Algsäckspinnare)

Dahlicini (Säckspinnare)

Dahlica Enderlein, 1912 (Säckspinnare)
  1. triquetrella (Hübner, 1813) (Kantsäckspinnare)
  2. lichenella (Linnaeus, 1761) (Jungfrusäckspinnare)
  3. lazuri (Clerck, 1759) (Röksäckspinnare)
  4. charlottae (Meier, 1957) (Tunnvingesäckspinnare)
Siederia Meier, 1957 (Säckspinnare)
  1. cembrella (Linnaeus, 1761) (Tallsäckspinnare)
  2. rupicolella (Sauter, 1954) (Klippsäckspinnare)

Taleporiinae (Säckspinnare)

Taleporia Hübner, 1825 (Säckspinnare)
  1. tubulosa (Retzius, 1783) (Allmän rörsäckspinnare)
  2. borealis Wocke, 1862 (Nordisk rörsäckspinnare)

Psychinae (Säckspinnare)

Bacotia Tutt, 1899 (Säckspinnare)
  1. claustrella (Bruand, 1845) (Klocksäckspinnare)
Proutia Tutt, 1899 (Säckspinnare)
  1. betulina (Zeller, 1839) (Björksäckspinnare)
  2. rotunda Suomalainen, 1990 (Rundvingad säckspinnare)
Bruandia Tutt, 1900 (Säckspinnare)
  1. norvegica (Schöyen, 1880) (Norsk säckspinnare)
Psyche Schrank, 1801 (Säckspinnare)
  1. casta (Pallas, 1767) (Allmän säckspinnare)
  2. crassiorella Bruand, 1851 (Rökfärgad säckspinnare)

Epichnopteryginae (Säckspinnare)

Whittleia Tutt, 1900 (Säckspinnare)
  1. retiella (Newman, 1847) (Nättecknad säckspinnare)

Oiketicinae (Säckspinnare)
Acanthopsycini (Säckspinnare)

Acanthopsyche Heylaerts, 1881 (Säckspinnare)
  1. atra (Linnaeus, 1767) (Svartgrå säckspinnare)
Canephora Hübner, 1822 (Säckspinnare)
  1. hirsuta (Poda, 1761) (Stor säckspinnare)
Pachythelia Westwood, 1848 (Säckspinnare)
  1. villosella (Ochsenheimer, 1810) (Rödbrun säckspinnare)

Phalacropterychini (Säckspinnare)

Phalacropterix Hübner, 1825 (Säckspinnare)
  1. graslinella (Boisduval, 1852) (Graslins säckspinnare)
Sterrhopterix Hübner, 1825 (Säckspinnare)
  1. fusca (Haworth, 1809) (Hårig säckspinnare)
  2. standfussi (Wocke, 1851) (Standfuss säckspinnare)

Apteronini (Säckspinnare)

Apterona Millière, 1857 (Säckspinnare)
  1. helicoidella (Vallot, 1827) (Snäcksäckspinnare)

Gracillarioidea (Styltmalar)
Roeslerstammiidae (Bronsmalar)

Roeslerstammia Zeller, 1839 (Bronsmalar)
  1. erxlebella (Fabricius, 1787) (Lindbronsmal)

Douglasiidae (Skäckmalar)

Tinagma Zeller, 1839 (Skäckmalar)
  1. perdicella Zeller, 1839 (Smultronskäckmal)
  2. dryadis Staudinger, 1872 (Fjällsippeskäckmal)
  3. ocnerostomella (Stainton, 1850) (Blåeldskäckmal)
  4. anchusella (Benander, 1936) (Oxtungeskäckmal)
Klimeschia Amsel, 1938 (Skäckmalar)
  1. transversella (Zeller, 1839) (Timjanskäckmal)

Bucculatricidae (Ögonlappmalar)

Bucculatrix Zeller, 1839 (Ögonlappmalar)
  1. cristatella Zeller, 1839 (Röllekögonlappmal)
  2. nigricomella Zeller, 1839 (Prästkrageögonlappmal)
  3. humiliella Herrich-Schäffer, 1855 (Vinterögonlappmal)
  4. gnaphaliella (Treitschke, 1833) (Hedblomsterögonlappmal)
  5. maritima Stainton, 1851 (Strandasterögonlappmal)
  6. artemisiella Herrich-Schäffer, 1855 (Kalkögonlappmal)
  7. ratisbonensis Stainton, 1861 (Sandögonlappmal)
  8. laciniatella Benander, 1931 (Alvarmalörtögonlappmal)
  9. absinthii Gartner, 1865 (Äkta malörtögonlappmal)
  10. albedinella Zeller, 1839 (Almögonlappmal)
  11. frangutella (Goeze, 1783) (Brakvedögonlappmal)
  12. demaryella (Duponchel, 1840) (Björkögonlappmal)
  13. bechsteinella (B&S, 1805) (Hagtornögonlappmal)
  14. ulmella Zeller, 1848 (Ekögonlappmal)
  15. cidarella Zeller, 1839 (Alögonlappmal)
  16. thoracella (Thunberg, 1794) (Lindögonlappmal)

Gracillariidae (Styltmalar)
Gracillariinae (Styltmalar)

Parectopa Clemens, 1860 (Styltmalar)
  1. ononidis (Zeller, 1839) (Vickerstyltmal)
Micrurapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. gradatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Gökärtstyltmal)
Caloptilia Hübner, 1825 (Styltmalar)
  1. cuculipennella (Hübner, 1796) (Askstyltmal)
  2. populetorum (Zeller, 1839) (Punktstyltmal)
  3. suberinella (Tengström, 1848) (Fläckstyltmal)
  4. elongella (Linnaeus, 1761) (Alstyltmal)
  5. betulicola (M.Hering, 1928) (Björkstyltmal)
  6. rufipennella (Hübner, 1796) (Naverlönnstyltmal)
  7. azaleella (Brants, 1913) (Azaleastyltmal)
  8. alchimiella (Scopoli, 1763) (Större ekstyltmal)
  9. robustella Jäckh, 1972 (Mindre ekstyltmal)
  10. stigmatella (Fabricius, 1781) (Aspstyltmal)
  11. falconipennella (Hübner, 1813) (Falkstyltmal)
  12. semifascia (Haworth, 1828) (Lönnstyltmal)
  13. hemidactylella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckig lönnstyltmal)
Gracillaria Haworth, 1828 (Styltmalar)
  1. syringella (Fabricius, 1794) (Syrenmal)
Aspilapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. tringipennella (Zeller, 1839) (Grobladstyltmal)
Eucalybites Kumata, 1982 (Styltmalar)
  1. auroguttella (Stephens, 1835) (Johannesörtstyltmal)
Calybites Hübner, 1822 (Styltmalar)
  1. phasianipennella (Hübner, 1813) (Videörtstyltmal)
Povolnya Kuznetsov, 1979 (Styltmalar)
  1. leucapennella (Stephens, 1835) (Svavelstyltmal)
Sauterina Kuznetsov, 1979 (Styltmalar)
  1. hofmanniella (Schleich, 1867) (Snedstreckad gökärtstyltmal)
Acrocercops Wallengren, 1881 (Styltmalar)
  1. brongniardella (Fabricius, 1798) (Snedstreckad ekstyltmal)
Leucospilapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. omissella (Stainton, 1848) (Gråbostyltmal)
Callisto Stephens, 1834 (Vikbladmalar)
  1. coffeella (Zetterstedt, 1839) (Videvikbladmal)
  2. denticulella (Thunberg, 1794) (Apelvikbladmal)
Parornix Spuler, 1910 (Vikbladmalar)
  1. loganella (Stainton, 1848) (Fjällbjörkvikbladmal)
  2. fagivora (Frey, 1861) (Bokvikbladmal)
  3. carpinella (Frey, 1863) (Avenbokvikbladmal)
  4. anglicella (Stainton, 1850) (Hagtornvikbladmal)
  5. devoniella (Stainton, 1850) (Hasselvikbladmal)
  6. betulae (Stainton, 1854) (Vårtbjörkvikbladmal)
  7. scoticella (Stainton, 1850) (Rönnvikbladmal)
  8. finitimella (Zeller, 1850) (Slånvikbladmal)
  9. traugotti Svensson, 1976 (Glasbjörkvikbladmal)
  10. polygrammella (Wocke, 1862) (Dvärgbjörkvikbladmal)
  11. atripalpella Wahlström, 1979 (Svartpalpvikbladmal)
  12. torquillella (Zeller, 1850) (Svartstreckad slånvikbladmal)

Lithocolletinae (Guldmalar)

Phyllonorycter Hübner, 1822 (Guldmalar)
  1. harrisella (Linnaeus, 1761) (Gulspetsad ekguldmal)
  2. roboris (Zeller, 1839) (Vinterekguldmal)
  3. heegeriella (Zeller, 1846) (Vit ekguldmal)
  4. tenerella (Joannis, 1915) (Avenbokguldmal)
  5. quercifoliella (Zeller, 1839) (Ekbladguldmal)
  6. oxyacanthae (Frey, 1856) (Hagtornguldmal)
  7. sorbi (Frey, 1855) (Rönnguldmal)
  8. blancardella (Fabricius, 1781) (Apelguldmal)
  9. junoniella (Zeller, 1846) (Lingonguldmal)
  10. spinicolella (Zeller, 1846) (Slånguldmal)
  11. leucographella (Zeller, 1850) (Eldtornguldmal)
  12. corylifoliella (Hübner, 1796) (Vinterbjörkguldmal)
  13. salictella (Zeller, 1846) (Pilguldmal)
  14. salicicolella (Sircom, 1848) (Vinkelbandad videguldmal)
  15. brevilineatella (Benander, 1944) (Kortstreckad videguldmal)
  16. dubitella (Herrich-Schäffer, 1855) (Vinkelhakad videguldmal)
  17. hilarella (Zetterstedt, 1839) (Klubbstreckad videguldmal)
  18. rolandi (Svensson, 1966) (Lappvideguldmal)
  19. cavella (Zeller, 1846) (Glasbjörkguldmal)
  20. staintoniella (Nicelli, 1851) (Ginstguldmal)
  21. maestingella (Müller, 1764) (Bokguldmal)
  22. coryli (Nicelli, 1851) (Ovanhasselguldmal)
  23. esperella (Goeze, 1783) (Ovanavenbokguldmal)
  24. strigulatella (Lienig & Zeller, 1846) (Gråalguldmal)
  25. rajella (Linnaeus, 1758) (Allövguldmal)
  26. quinqueguttella (Stainton, 1851) (Krypvideguldmal)
  27. anderidae (W. Fletcher, 1875) (Kärrbjörkguldmal)
  28. nigrescentella (Logan, 1851) (Gökärtguldmal)
  29. insignitella (Zeller, 1846) (Luzernguldmal)
  30. lautella (Zeller, 1846) (Ekplantguldmal)
  31. irmella (N. Palm, 1947) (Eremitguldmal)
  32. schreberella (Fabricius, 1781) (Lundalmguldmal)
  33. ulmifoliella (Hübner, 1817) (Vårtbjörkguldmal)
  34. emberizaepenella (Bouche, 1834) (Tryguldmal)
  35. tristrigella (Haworth, 1828) (Skogsalmguldmal)
  36. stettinensis (Nicelli, 1852) (Ovanalguldmal)
  37. froelichiella (Zeller, 1839) (Rödgul alguldmal)
  38. nicellii (Stainton, 1851) (Underhasselguldmal)
  39. kleemannella (Fabricius, 1781) (Mörkröd alguldmal)
  40. trifasciella (Haworth, 1828) (Kaprifolguldmal)
  41. platani (Staudinger, 1870) (Platanguldmal)
  42. acerifoliella (Zeller, 1839) (Naverlönnguldmal)
  43. platanoidella (Joannis, 1920) (Lönnguldmal)
  44. geniculella (Ragonot, 1874) (Sykomorguldmal)
  45. connexella (Zeller, 1846) (Jolsterguldmal)
  46. pastorella (Zeller, 1846) (Glansvideguldmal)
  47. sagitella (Bjerkander, 1790) (Röd aspguldmal)
  48. apparella (Herrich-Schäffer, 1855) (Grå aspguldmal)

Phyllocnistinae (Saftmalar)

Phyllocnistis Zeller, 1848 (Saftmalar)
  1. saligna (Zeller, 1839) (Pilsaftmal)
  2. labyrinthella (Bjerkander, 1790) (Aspsaftmal)
  3. unipunctella (Stephens, 1834) (Poppelsaftmal)

Yponomeutoidea (Spinnmalar)
Yponomeutidae (Spinnmalar)
Scythropiinae (Spinnmalar)

Scythropia Hübner, 1825 (Spinnmalar)
  1. crataegella (Linnaeus, 1767) (Hagtornspinnmal)

Yponomeutinae (Spinnmalar)

Yponomeuta Latreille, 1796 (Spinnmalar)
  1. evonymella (Linnaeus, 1758) (Häggspinnmal)
  2. padella (Linnaeus, 1758) (Slånspinnmal)
  3. malinellus Zeller, 1838 (Apelspinnmal)
  4. cagnagella (Hübner, 1813) (Allmän benvedspinnmal)
  5. rorrella (Hübner, 1796) (Pilspinnmal)
  6. irrorella (Hübner, 1796) (Molnfläckig spinnmal)
  7. plumbella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartspetsad benvedspinnmal)
  8. sedella Treitschke, 1832 (Prickig fetbladspinnmal)
Euhyponomeuta Toll, 1941 (Spinnmalar)
  1. stannella (Thunberg, 1788) (Tennspinnmal)
Zelleria Stainton, 1849 (Brunmalar)
  1. hepariella Stainton, 1849 (Askbrunmal)
  2. oleastrella (Millière, 1864) (Olivträdsmal)
Euhyponomeutoides Gaj, 1954 (Brunmalar)
  1. albithoracellus Gaj, 1954 (Mindre vinbärsbrunmal)
  2. ribesiella (Joannis, 1900) (Större vinbärsbrunmal)
Kessleria Nowicki, 1864 (Bräckmalar)
  1. fasciapennella (Stainton, 1849) (Slåtterblommal)
Pseudoswammerdamia Friese, 1960 (Gråmalar)
  1. combinella (Hübner, 1786) (Orangespetsad gråmal)
Swammerdamia Hübner, 1825 (Gråmalar)
  1. caesiella (Hübner, 1796) (Björkgråmal)
  2. passerella (Zetterstedt, 1839) (Mindre dvärgbjörkgråmal)
  3. pyrella (Villers, 1789) (Pärongråmal)
  4. compunctella Herrich-Schäffer, 1855 (Rönngråmal)
Paraswammerdamia Friese, 1960 (Gråmalar)
  1. albicapitella (Scharfenberg, 1805) (Slångråmal)
  2. conspersella (Tengström, 1848) (Kråkrisgråmal)
  3. lapponica (W. Petersen, 1932) (Större dvärgbjörkgråmal)
  4. lutarea (Haworth, 1828) (Hagtorngråmal)
Cedestis Zeller, 1839 (Tallbarrmalar)
  1. gysseleniella Zeller, 1839 (Större tallbarrmal)
  2. subfasciella (Stephens, 1834) (Mindre tallbarrmal)
Ocnerostoma Zeller, 1847 (Tallbarrmalar)
  1. piniariella Zeller, 1847 (Ljussprötad tallbarrmal)
  2. friesei Svensson, 1966 (Mörksprötad tallbarrmal)

Praydinae (Vesslemalar)

Atemelia Herrich-Schäffer, 1853 (Vesslemalar)
  1. torquatella (Lienig & Zeller, 1846) (Björkvesslemal)
Prays Hübner, 1825 (Vesslemalar)
  1. fraxinella (Bjerkander, 1784) (Vit askmal)
  2. ruficeps Heinemann, 1854 (Brun askmal)

Argyresthiinae (Knoppmalar)

Argyresthia Hübner, 1825 (Knoppmalar)
  1. laevigatella (Heydenreich, 1851) (Lärkskottmal)
  2. glabratella Zeller, 1847 (Granknoppmal)
  3. bergiella (Ratzeburg, 1840) (Guldgranknoppmal)
  4. praecocella Zeller, 1839 (Enbärmal)
  5. arceuthina Zeller, 1839 (Enskottmal)
  6. trifasciata Staudinger, 1871 (Trädgårdsmal)
  7. dilectella Zeller, 1847 (Punkterad enbarrmal)
  8. abdominalis Zeller, 1839 (Linjerad enbarrmal)
  9. aurulentella Stainton, 1849 (Guldenbarrmal)
  10. ivella (Haworth, 1828) (Vildapelknoppmal)
  11. brockeella (Hübner, 1813) (Björkknoppmal)
  12. goedartella (Linnaeus, 1758) (Alhängemal)
  13. pygmaeella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sälghängemal)
  14. sorbiella (Treistschke, 1833) (Rönnknoppmal)
  15. submontana Frey, 1870 (Oxelknoppmal)
  16. curvella (Linnaeus, 1761) (Äppleknoppmal)
  17. retinella Zeller, 1839 (Björkskottmal)
  18. fundella (Fischer von Röslerstamm, 1835) (Silvergranbarrmal)
  19. glaucinella Zeller, 1839 (Ekbarkmal)
  20. spinosella Stainton, 1849 (Grå slånknoppmal)
  21. conjugella Zeller, 1839 (Rönnbärsmal)
  22. pulchella Zeller, 1846 (Häggknoppmal)
  23. semifusca (Haworth, 1828) (Häggskottmal)
  24. pruniella (Clerck, 1759) (Körsbärsmal)
  25. bonnetella (Linnaeus, 1758) (Hagtornsknoppmal)
  26. albistria (Haworth, 1828) (Rödbrun slånknoppmal)
  27. semitestacella (Curtis, 1833) (Bokskottmal)

Ypsolophidae (Höstmalar)
Ypsolophinae (Höstmalar)

Ypsolopha Latreille, 1796 (Höstmalar)
  1. mucronella (Scopoli, 1763) (Benvedhöstmal)
  2. nemorella (Linnaeus, 1758) (Ljusgul trymal)
  3. dentella (Fabricius, 1775) (Näbbtrymal)
  4. falcella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Falktrymal)
  5. asperella (Linnaeus, 1761) (Apelhöstmal)
  6. scabrella (Linnaeus, 1761) (Hagtornhöstmal)
  7. horridella (Treistschke, 1835) (Slånhöstmal)
  8. lucella (Fabricius, 1775) (Änkehöstmal)
  9. alpella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergekhöstmal)
  10. sylvella (Linnaeus, 1767) (Skogsekhöstmal)
  11. parenthesella (Linnaeus, 1761) (Vitstreckad höstmal)
  12. ustella (Clerck, 1759) (Längsstreckad höstmal)
  13. sequella (Clerck, 1759) (Lönnhöstmal)
  14. vittella (Linnaeus, 1758) (Almhöstmal)

Ochsenheimeriinae (Hornmalar)

Ochsenheimeria Hübner, 1825 (Hornmalar)
  1. taurella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kohornmal)
  2. urella Fischer von Röslerstamm, 1842 (Uroxehornmal)
  3. vacculella Fischer von Röslerstamm, 1842 (Stråtakhornmal)

Plutellidae (Senapsmalar)

Plutella Schrank, 1802 (Senapsmalar)
  1. xylostella (Linnaeus, 1758) (Kålmal)
  2. hyperboreella Strand, 1902 (Fjällsenapsmal)
  3. porrectella (Linnaeus, 1758) (Trädgårdsnattviolmal)
  4. haasi Staudinger, 1883 (Fjälltravmal)
Rhigognostis Staudinger, 1857 (Senapsmalar)
  1. senilella (Zetterstedt, 1839) (Grå senapsmal)
  2. annulatella (Curtis, 1832) (Skörbjuggsörtmal)
  3. schmaltzella (Zetterstedt, 1839) (Skogssenapsmal)
  4. incarnatella (Steudel, 1873) (Röd senapsmal)
  5. kuusamoensis Kyrki, 1989 (Nordlig senapsmal)
Eidophasia Stephens, 1834 (Senapsmal)
  1. messingiella (Fischer von Röslerstam, 1849) (Kärrsenapsmal)

Acrolepiidae (Kluddmal)

Digitivalva Gaedike, 1970 (Kluddmalar)
  1. valeriella (Snellen, 1878) (Luddkrisslemal)
  2. arnicella (Heyden, 1863) (Slåttergubbemal)
  3. reticulella (Hübner, 1796) (Norsknoppemal)
Acrolepiopsis Gaedike, 1970 (Kluddmalar)
  1. assectella (Zeller, 1839) (Lökmal)
  2. betulella (Curtis, 1838) (Ramslökmal)
Acrolepia Curtis, 1838 (Kluddmalar)
  1. autumnitella Curtis, 1838 (Besksötemal)

Glyphipterigidae (Hakmalar)
Orthoteliinae (Vattenmalar)

Orthotelia Stephens, 1829 (Vattenmalar)
  1. sparganella (Thunberg, 1788) (Igelknoppmal)

Glyphiperiginae (Hakmalar)

Glyphipterix Hübner, 1825 (Hakmalar)
  1. thrasonella (Scopoli, 1763) (Tåghakmal)
  2. bergstraesserella (Fabricius, 1781) (Frylehakmal)
  3. equitella (Scopoli, 1763) (Fetknopphakmal)
  4. haworthana (Stephens, 1834) (Tuvullhakmal)
  5. forsterella (Fabricius, 1781) (Starrhakmal)
  6. simplicella (Stephens, 1834) (Gräshakmal)
  7. schoenicolella Boyd, 1858 (Aghakmal)

Heliodinidae (Signalmalar)

Heliodines Stainton, 1854 (Signalmalar)
  1. roesella (Linnaeus, 1758) (Lungrotsmal)

Bedellidae (Vridvingemalar)

Bedellia Stainton, 1849 (Vridvingemalar)
  1. somnulentella (Zeller, 1847) (Åkervindemal)

Lyonetiidae (Vridvingemalar)
Cemiostominae (Puckelmalar)

Leucoptera Hübner, 1825 (Puckelmalar)
  1. lustratella (Herrich-Schäffer, 1855) (Johannesörtpuckelmal)
  2. laburnella (Stainton, 1851) (Gullregnsmal)
  3. spartifoliella (Hübner, 1813) (Harrispuckelmal)
  4. lathyrifoliella (Stainton, 1866) (Gökärtpuckelmal)
  5. malifoliella (O. Costa, 1836) (Apelpuckelmal)
  6. sinuella Reutti, 1853 (Asppuckelmal)

Lyonetiinae (Vridvingemalar)

Lyonetia Hübner, 1825 (Vridvingemalar)
  1. clerkella (Linnaeus, 1758) (Körsbärsvridvingemal)
  2. ledi Wocke, 1859 (Porsvridvingemal)
  3. prunifoliella (Hübner, 1796) (Oxbärvridvingemal)
  4. pulverulentella Zeller, 1839 (Videvridvingemal)

Gelechioidea (Stävmalar)
Ethmiidae (Sorgmalar)

Ethmia Hübner, 1819 (Sorgmalar)
  1. dodecea (Haworth, 1828) (Prickig stenfrömal)
  2. quadrillella (Goeze, 1783) (Lungörtsorgmal)
  3. pusiella (Linnaeus, 1758) (Stor stenfrömal)
  4. terminella T. Fletcher, 1938 (Gråkantad sorgmal)
  5. pyrausta (Pallas, 1771) (Ängsrutemal)
  6. bipunctella (Fabricius, 1775) (Blåeldsorgmal)

Depressariidae (Plattmalar)

Semioscopis Hübner, 1825 (Vårmalar)
  1. avellanella (Hübner, 1793) (Hasselvårmal)
  2. oculella (Thunberg, 1794) (Björkvårmal)
  3. steinkellneriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rönnvårmal)
  4. strigulana (Fabricius, 1787) (Aspvårmal)
Luquetia Leraut, 1991 (Ruggmalar)
  1. lobella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Slånruggmal)
Levipalpus Hanneman, 1953 (Plattmalar)
  1. hepatariella (Lienig & Zeller, 1846) (Leverplattmal)
Exaeretia Stainton, 1849 (Plattmalar)
  1. allisella Stainton, 1849 (Gråboplattmal)
  2. praeustella Rebel, 1917 (Alvarplattmal)
  3. ciniflonella (Lienig & Zeller, 1846) (Björkplattmal)
Agonopterix Hübner, 1825 (Plattmalar)
  1. heracliana (Linnaeus, 1758) (Allmän plattmal)
  2. ciliella (Stainton, 1849) (Fransplattmal)
  3. quadripunctata (Wocke, 1857) (Fyrpunkterad plattmal)
  4. alstromeriana (Clerck, 1759) (Odörtplattmal)
  5. selini (Heinemann, 1870) (Siljeplattmal)
  6. parilella (Treitschke, 1835) (Backsiljeplattmal)
  7. propinquella (Treitschke, 1835) (Mindre tistelplattmal)
  8. kaekeritziana (Linnaeus, 1767) (Klintplattmal)
  9. bipunctosa (Curtis, 1850) (Ängsskäreplattmal)
  10. broennoeensis (Strand, 1920) (Fjällskäreplattmal)
  11. laterella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåklintplattmal)
  12. hypericella (Hübner, 1817) (Prydlig johannesörtplattmal)
  13. liturosa (Haworth, 1811) (Gulbröstad johannesörtplattmal)
  14. arctica (Strand, 1902) (Fjällvideplattmal)
  15. conterminella (Zeller, 1839) (Videplattmal)
  16. ocellana (Fabricius, 1775) (Sälgplattmal)
  17. nervosa (Haworth, 1811) (Rödbrämad harrisplattmal)
  18. scopariella (Heinemann, 1870) (Harrisbladplattmal)
  19. atomella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ginstplattmal)
  20. assimilella (Treitschke, 1832) (Harrisskottplattmal)
  21. curvipunctosa (Haworth, 1811) (Strandkvanneplattmal)
  22. astrantie (Heinemann, 1870) (Sårläkeplattmal)
  23. yeatiana (Fabricius, 1781) (Vattenmärkeplattmal)
  24. purpurea (Haworth, 1811) (Liten morotplattmal)
  25. subpropinquella (Stainton, 1849) (Större tistelplattmal)
  26. angelicella (Hübner, 1813) (Strätteplattmal)
  27. capreolella (Zeller, 1839) (Liten bockrotplattmal)
  28. pallorella (Zeller, 1839) (Rödklintplattmal)
  29. arenella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborreplattmal)
Depressaria Haworth, 1811 (Plattmalar)
  1. daucella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sprängörtplattmal)
  2. ultimella Stainton, 1849 (Bäckmärkeplattmal)
  3. radiella (Goeze, 1783) (Palsternackplattmal)
  4. libanotidella Schläger, 1849 (Säfferotplattmal)
  5. pimpinellae Zeller, 1839 (Bockrotplattmal)
  6. badiella (Hübner, 1796) (Dyster plattmal)
  7. pulcherrimella Stainton, 1849 (Ljusbröstad bockrotplattmal)
  8. douglasella Stainton, 1849 (Ljusbröstad morotplattmal)
  9. nemolella Svensson, 1982 (Gotlandssäfferotplattmal)
  10. sordidatella Tengström, 1848 (Allmän hundkexplattmal)
  11. emeritella Stainton, 1849 (Renfaneplattmal)
  12. leucocephala Snellen, 1884 (Ljusbröstad gråboplattmal)
  13. albipunctella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitpunkterad plattmal)
  14. olerella Zeller, 1854 (Ljuspunkterad röllekplattmal)
  15. chaerophylli Zeller, 1839 (Hårflokeplattmal)
  16. depressana (Fabricius, 1775) (Tvåfärgad morotplattmal)
  17. silesiaca Heinemann, 1870 (Nordlig röllekplattmal)
  18. artemisiae Nickerl, 1862 (Streckad fältmalörtplattmal)

Elachistidae (Gräsminerarmalar)

Cosmiotes Clemens, 1860 (Gräsminerarmalar)
  1. freyerella (Hübner, 1825) (Betesgröeminerarmal)
  2. exactella (Herrich-Schäffer, 1855) (Vitspetsad kruståtelminerarmal)
  3. stabilella (Stainton, 1858) (Kalkgräsminerarmal)
  4. consortella (Stainton, 1851) (Sandgräsminerarmal)
Mendesia Joannis, 1902 (Gräsminerarmalar)
  1. farinella (Thunberg, 1794) (Vit gräsminerarmal)
Perittia Stainton, 1854 (Tryminerarmalar)
  1. obscurepunctella (Stainton, 1848) (Töcknig tryminerarmal)
  2. herrichiella (Herrich-Schäffer, 1855) (Skarp tryminerarmal)
Stephensia Stainton, 1858 (Mynteminerarmalar)
  1. brunnichella (Linnaeus, 1767) (Bergmynteminerarmal)
Elachista Treitschke, 1833 (Gräsminerarmalar)
  1. tengstromi Kaila et al., 2001 (Magnifik fryleminerarmal)
  2. geminatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Tvilligfryleminerarmal)
  3. gleichenella (Fabricius, 1781) (Glänsande fryleminerarmal)
  4. quadripunctella (Hübner, 1825) (Fyrpuncterad fryleminerarmal)
  5. tetragonella (Herrich-Schäffer, 1855) (Lundstarrminerarmal)
  6. biatomella (Stainton, 1848) (Dubbelpunkterad slankstarrminerarmal)
  7. trapeziella Stainton, 1849 (Trapetsfryleminerarmal)
  8. cinereopunctella (Haworth, 1828) (Gråpunkterad gräsminerarmal)
  9. kebneella (Traugott-Olsen & Nielsen, 1977) (Kebnegräsminerarmal)
  10. serricornis Stainton, 1854 (Lagggräsminerarmal)
  11. juliensis Frey, 1870 (Ängsgräsminerarmal)
  12. scirpi Stainton, 1887 (Havssävminerarmal)
  13. eleochariella Stainton, 1851 (Ängsullminerarmal)
  14. utonella Frey, 1856 (Grusstarrminerarmal)
  15. albidella Nylander, 1848 (Tuvsävminerarmal)
  16. abiskoella Bengtsson, 1977 (Abiskogräsminerarmal)
  17. poae Stainton, 1855 (Mannagräsminerarmal)
  18. atricomella Stainton, 1849 (Svarthårig hundäxingminerarmal)
  19. kilmunella Stainton, 1849 (Myrgräsminerarmal)
  20. excelsicola Braun, 1948 (Parasgräsminerarmal)
  21. alpinella Stainton, 1854 (Allmän starrgräsminerarmal)
  22. diederichsiella E. Hering, 1898 (Hässlebroddminerarmal)
  23. compsa Traugott-Olsen, 1974 (Lundslokminerarmal)
  24. elegans Frey, 1859 (Piprörminerarmal)
  25. luticomella Zeller, 1839 (Gulhårig gräsminerarmal)
  26. albifrontella (Hübner, 1817) (Vithövdad gräsminerarmal)
  27. bifasciella Treitschke, 1833 (Dubbelbandad gräsminerarmal)
  28. nobilella Zeller, 1839 (Nobel kruståtelminerarmal)
  29. apicipunctella Stainton, 1849 (Spetspunktgräsminerarmal)
  30. subnigrella Douglas, 1853 (Halvsvart gräsminerarmal)
  31. orstadii N. Palm, 1943 (Backgräsminerarmal)
  32. zernyi Hartig, 1941 (Nordgräsminerarmal)
  33. eskoi Kyrki & Karvonen, 1984 (Strandgräsminerarmal)
  34. krogeri Svensson, 1976 (Älvgräsminerarmal)
  35. nielswolffi Svensson, 1976 (Björkskogsgräsminerarmal)
  36. pomerana Frey, 1870 (Kärrgräsminerarmal)
  37. humilis Zeller, 1850 (Tuvtåtelminerarmal)
  38. vonschantzi Svensson, 1976 (Kustgräsminerarmal)
  39. canapennella (Hübner, 1813) (Gråvingad gräsminerarmal)
  40. anserinella Zeller, 1839 (Gulmarmorerad gräsminerarmal)
  41. maculicerusella Bruand, 1859 (Rörflenminerarmal)
  42. argentella (Clerck, 1759) (Silvergräsminerarmal)
  43. pollinariella Zeller, 1839 (Pollengräsminerarmal)
  44. triatomea (Haworth, 1828) (Trepunktgräsminerarmal)
  45. subocellea (Stephens, 1834) (Halvögongräsminerarmal)
  46. festucicolella Zeller, 1853 (Fårsvingelminerarmal)
  47. dispilella Zeller, 1853 (Tvåpunktgräsminerarmal)
  48. elsaella Traugott-Olsen, 1988 (Irrpunktgräsminerarmal)
  49. chrysodesmella Zeller, 1850 (Gulbandgräsminerarmal)
  50. megerlella (Hübner, 1810) (Smalbandgräsminerarmal)
  51. cingillella (Herrich-Schäffer, 1855) (Skarpbandad gräsminerarmal)
  52. unifasciella (Haworth, 1828) (Bokskogsgräsminerarmal)
  53. gangabella Zeller, 1850 (Lundskaftingminerarmal)
  54. subalbidella Schläger, 1847 (Gul gräsminerarmal)
  55. adscitella Stainton, 1851 (Älväxingminerarmal)
  56. bisulcella (Duponchel, 1843) (Bergrörminerarmal)
  57. pullicomella Zeller, 1839 (Svart vitspetsgräsminerarmal)
  58. bedellella (Sircom, 1848) (Grå vitspetsgräsminerarmal)

Agonoxenidae (Brokmalar)
Blastodacninae (Brokmalar)

Chrysoclista Stainton, 1854 (Brokmalar)
  1. linneella (Clerck, 1759) (Lindbrokmal)
  2. splendida Karsholt, 1997 (Sälgbrokmal)
  3. lathamella T. Fletcher, 1936 (Pilbrokmal)
Heinemannia Wocke, 1876 (Brokmalar)
  1. laspeyrella (Hübner, 1796) (Klargul lövängsbrokmal)
  2. festivella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitgul lövängsbrokmal)
Blastodacna Wocke, 1876 (Märgmalar)
  1. atra (Haworth, 1828) (Apelmärgmal)
  2. hellerella (Duponchel, 1838) (Hagtornmärgmal)
Spuleria O. Hofmann, 1898 (Brokmalar)
  1. flavicaput (Haworth, 1828) (Gulhuvad hagtornbrokmal)
Dystebenna Spuler, 1910 (Brokmalar)
  1. stephensi (Stainton, 1849) (Ekbrokmal)

Scythrididae (Korthuvudmalar)

Scythris Hübner, 1825 (Korthuvudmalar)
  1. productella (Zeller, 1839) (Havsstrandkorthuvudmal)
  2. fuscoaenea (Haworth, 1828) (Solvändekorthuvudmal)
  3. picaepennis (Haworth, 1828) (Ögonbrynkorthuvudmal)
  4. disparella (Tengström, 1848) (Svart ängskorthuvudmal)
  5. potentillella (Zeller, 1847) (Längsstreckad korthuvudmal)
  6. laminella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråfibblekorthuvudmal)
  7. knochella (Fabricius, 1794) (Utropstecknad korthuvudmal)
  8. limbella (Fabricius, 1775) (Mållkorthuvudmal)
  9. noricella (Zeller, 1843) (Grå rallarroskorthuvudmal)
  10. inspersella (Hübner, 1817) (Svart rallarroskorthuvudmal)
  11. empetrella Karsholt & Nielsen, 1976 (Kråkriskorthuvudmal)
  12. siccella (Zeller, 1839) (Sandbackekorthuvudmal)
  13. cicadella (Zeller, 1839) (Brokig korthuvudmal)
  14. crypta Hannemann, 1961 (Ginsthedkorthuvudmal)
  15. fuscopterella Bengtsson, 1977 (Nordlig korthuvudmal)

Chimabachidae (Vårmalar)

Diurnea Haworth, 1811 (Vårmalar)
  1. fagella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bokvårmal)
  2. lipsiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Höstvårmal)
Dasystroma Curtis, 1833 (Vårmalar)
  1. salicella (Hübner, 1796) (Videvårmal)

Oecophoridae (Praktmalar)
Oecophorinae (Praktmalar)
Oecophorini (Praktmalar)

Bisigna Toll, 1956 (Praktmalar)
  1. procerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hieroglyfpraktmal)
Schiffermuelleria Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. schaefferella (Linnaeus, 1758) (Kilskriftpraktmal)
Buvatina Leraut, 1984 (Praktmalar)
  1. stroemella (Fabricius, 1781) (Silverfläckpraktmal)
  2. obscurella (Brandt, 1937) (Grå barrskogspraktmal)
Denisia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. albimaculea (Haworth, 1828) (Vitfläckig praktmal)
  2. similella (Hübner, 1797) (Klargul barrskogspraktmal)
  3. stipella (Linnaeus, 1758) (Ljusgul barrskogspraktmal)
Decantha Busck, 1900 (Praktmalar)
  1. borkhausenii (Zeller, 1839) (Guldfläckpraktmal)
Metalampra Toll, 1956 (Praktmalar)
  1. cinnamomea (Zeller, 1839) (Bågpraktmal)
Endrosis Hübner, 1825 (Skräpmalar)
  1. sarcitrella (Linnaeus, 1758) (Vithuvad skräpmal)
Hofmannophila Spuler, 1910 (Skräpmalar)
  1. pseudospretella (Stainton, 1849) (Trepunkterad skräpmal)
Borkhausenia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. minutella (Linnaeus, 1758) (Snedbandad skräppraktmal)
  2. fuscescens (Haworth, 1828) (Gråhuvad skräppraktmal)
  3. luridicomella (Herrich-Schäffer, 1856) (Gulhuvad skräppraktmal)
Crassa Bruand, 1850 (Praktmalar)
  1. tinctella (Hübner, 1796) (Gråstjärtad brunpraktmal)
  2. unitella (Hübner, 1796) (Gulstjärtad brunpraktmal)
Batia Stephens, 1834 (Praktmalar)
  1. internella Jäckh, 1972 (Buskpraktmal)
Epicallima Dyar, 1903 (Praktmalar)
  1. formosella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedfläckpraktmal)
Oecophora Latreille, 1796 (Praktmalar)
  1. bractella (Linnaeus, 1758) (Blågul praktmal)
Harpella Schrank, 1802 (Praktmalar)
  1. forficella (Scopoli, 1763) (Jättepraktmal)
Carcina Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. quercana (Fabricius, 1775) (Ekpraktmal)

Pleurotini (Palpljungmalar)

Pleurota Hübner, 1825 (Palpljungmalar)
  1. bicostella (Clerck, 1759) (Palpljungmal)
Aplota Stephens, 1834 (Palpmossmalar)
  1. palpella (Haworth, 1828) (Palpmossmal)

Orophiini (Praktmalar)

Orophia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. ferrugella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåklockepraktmal)

Telechrysidini (Praktmalar)

Telechrysis Toll, 1956 (Praktmalar)
  1. tripuncta (Haworth, 1828) (Trepunktpraktmal)

Hypercalliini (Praktmalar)

Hypercallia Stephens, 1829 (Praktmalar)
  1. citrinalis (Scopoli, 1763) (Jungfrulinpraktmal)
Anchinia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. daphnella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stor tibastmal)
  2. cristalis (Scopoli, 1763) (Brun tibastmal)

Stathmopodinae (Spretmalar)

Stathmopoda Herrich-Schäffer, 1853 (Spretmalar)
  1. pedella (Linnaeus, 1761) (Alspretmal)

Batrachedridae (Smalvingemalar)

Batrachedra Herrich-Schäffer, 1853 (Smalvingemalar)
  1. praeangusta (Haworth, 1828) (Aspsmalvingemal)
  2. pinicolella (Zeller, 1839) (Tallsmalvingemal)

Coleophoridae (Säckmalar)

Augasma Herrich-Schäffer, 1853 (Gallmalar)
  1. aeratella (Zeller, 1839) (Trampörtgallmal)
Metriotes Herrich-Schäffer, 1853 (Säckmalar)
  1. lutarea (Haworth, 1828) (Buskstjärnblomkapselmal)
Coleophora Hübner, 1822 (Säckmalar)
  1. albella (Thunberg, 1788) (Svartvit säckmal)
  2. spiraeella Rebel, 1916 (Spireasäckmal)
  3. lutipennella (Zeller, 1838) (Gul eksäckmal)
  4. gryphipennella (Hübner, 1796) (Nyponsäckmal)
  5. flavipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad eksäckmal)
  6. adjectella Herrich-Schäffer, 1861 (Ljuskantad slånsäckmal)
  7. milvipennis Zeller, 1839 (Ljuskantad björksäckmal)
  8. alnifoliae Barasch, 1934 (Ljuskantad alsäckmal)
  9. badiipennella (Duponchel, 1843) (Vitkantad almsäckmal)
  10. limosipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad almsäckmal)
  11. siccifolia Stainton, 1856 (Gulgrå rönnsäckmal)
  12. uliginosella Glitz, 1872 (Odonsäckmal)
  13. serratella (Linnaeus, 1761) (Björksäckmal)
  14. spinella (Schrank, 1802) (Apelsäckmal)
  15. prunifoliae Doets, 1944 (Körsbärssäckmal)
  16. hydrolapathella M. Hering, 1924 (Vattenskräppesäckmal)
  17. trigeminella Fuchs, 1881 (Vitkantad rönnsäckmal)
  18. cornutella Herrich-Schäffer, 1861 (Mossesäckmal)
  19. fuscocuprella Herrich-Schäffer, 1861 (Liten grönglanssäckmal)
  20. arctostaphyli Meder, 1933 (Mjölonsäckmal)
  21. lusciniaepennella (Treitschke, 1833) (Videsäckmal)
  22. idaeella O. Hofmann, 1869 (Pyrolasäckmal)
  23. vacciniella Herrich-Schäffer, 1861 (Blåbärsäckmal)
  24. ledi Stainton, 1860 (Mindre skvattramsäckmal)
  25. plumbella Kanerva, 1941 (Blygrå säckmal)
  26. vitisella Gregson, 1856 (Lingonpistolsäckmal)
  27. glitzella O. Hofmann, 1869 (Allmän lingonsäckmal)
  28. murinella Tengström, 1847 (Musgrå lingonsäckmal)
  29. violacea (Ström, 1783) (Allätarsäckmal)
  30. potentillae Elisha, 1885 (Brudbrödsäckmal)
  31. obscuripalpella Kanerva, 1941 (Skvattramsäckmal)
  32. thulea Johansson, 1967 (Hjortronsäckmal)
  33. unigenella Svensson, 1966 (Fjällsippesäckmal)
  34. juncicolella Stainton, 1851 (Liten ljungsäckmal)
  35. orbitella Zeller, 1849 (Grå björksäckmal)
  36. binderella (Kollar, 1832) (Brun alsäckmal)
  37. ahenella Heinemann, 1876 (Trysäckmal)
  38. albitarsella Zeller, 1849 (Myntesäckmal)
  39. pulmonariella Ragonot, 1874 (Lungörtsäckmal)
  40. trifolii (Curtis, 1832) (Sötväpplingsäckmal)
  41. frischella (Linnaeus, 1758) (Tidig grönglanssäckmal)
  42. alcyonipennella (Kollar, 1832) (Sen grönglanssäckmal)
  43. conyzae Zeller, 1868 (Skarplinjerad krisslesäckmal)
  44. lineolea (Haworth, 1828) (Stinksyskesäckmal)
  45. hemerobiella (Scopoli, 1763) (Vattrad rönnsäckmal)
  46. lithargyrinella Zeller, 1849 (Olivfärgad stjärnblomsäckmal)
  47. onobrychiella Zeller, 1849 (Sandvedelsäckmal)
  48. colutella (Fabricius, 1794) (Sötvedelsäckmal)
  49. genistae Stainton, 1847 (Ginstsäckmal)
  50. svenssoni Baldizzone, 1985 (Kilstreckad fjällsäckmal)
  51. saturatella Stainton, 1850 (Harrissäckmal)
  52. niveicostella Zeller, 1839 (Vitkantad timjansäckmal)
  53. peri Svensson, 1976 (Toksäckmal)
  54. discordella Zeller, 1849 (Kärrigtandsäckmal)
  55. chalcogrammella Zeller, 1839 (Silverstreckad säckmal)
  56. deauratella Lienig & Zeller, 1846 (Fjällsprötad grönglanssäckmal)
  57. mayrella (Hübner, 1813) (Klövergrönglanssäckmal)
  58. anatipennella (Hübner, 1796) (Pudrad hasselsäckmal)
  59. albidella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pudrad sälgsäckmal)
  60. kuehnella (Goeze, 1783) (Vit eksäckmal)
  61. ibipennella Zeller, 1849 (Brunstreckad eksäckmal)
  62. betulella Heinemann & Wocke, 1877 (Gulstreckad björksäckmal)
  63. zelleriella Heinemann, 1854 (Gulspetsad sälgsäckmal)
  64. currucipennella Zeller, 1839 (Gulstreckad avenboksäckmal)
  65. pyrrhulipennella Zeller, 1839 (Kilstreckad ljungsäckmal)
  66. brevipalpella Wocke, 1874 (Stor klintsäckmal)
  67. gallipennella (Hübner, 1796) (Sötvedelfruktsäckmal)
  68. vibicigerella Zeller, 1839 (Kilstreckad fältmalörtsäckmal)
  69. conspicuella Zeller, 1849 (Kilstreckad klintsäckmal)
  70. partitella Zeller, 1849 (Kilstreckad röllekesäckmal)
  71. caelebipennella Zeller, 1839 (Kilstreckad hedblomstersäckmal)
  72. ochrea (Haworth, 1828) (Solvändesäckmal)
  73. lixella Zeller, 1849 (Sikelspetsad timjesäckmal)
  74. vulnerariae Zeller, 1839 (Getväpplingsäckmal)
  75. pennella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strävbladsäckmal)
  76. laricella (Hübner, 1817) (Lärcksäckmal)
  77. antennariella Herrich-Schäffer, 1861 (Skogsfrylesäckmal)
  78. adjunctella Hodgkinson, 1882 (Salttågsäckmal)
  79. caespititiella Zeller, 1839 (Skarpringad tågsäckmal)
  80. tamesis Waters, 1929 (Ljussprötad tågsäckmal)
  81. glaucicolella Wood, 1892 (Suddig tågsäckmal)
  82. otidipennella (Hübner, 1817) (Dyster frylesäckmal)
  83. alticolella Zeller, 1849 (Allmän tågsäckmal)
  84. taeniipennella Herrich-Schäffer, 1855 (Gullinjerad tågsäckmal)
  85. lassella Staudinger, 1859 (Trött säckmal)
  86. maritimella Newman, 1873 (Strandtågsäckmal)
  87. obscenella Herrich-Schäffer, 1855 (Gullrissäckmal)
  88. therinella Tengström, 1848 (Dubbellinjerad tistelsäckmal)
  89. asteris Mühlig, 1864 (Strandastersäckmal)
  90. saxicolella (Duponchel, 1843) (Gulgrå mållsäckmal)
  91. sp.
  92. jaernaensis Björklund & Palmqvist, 2002 (Vitribbad mållsäckmal)
  93. sternipennella (Zetterstedt, 1839) (Allmän mållsäckmal)
  94. boreella Benander, 1939 (Nordsäckmal)
  95. squamosella Stainton, 1856 (Gråbinkesäckmal)
  96. versurella Zeller, 1849 (Blek mållsäckmal)
  97. vestianella (Linnaeus, 1758) (Spetsvingad mållsäckmal)
  98. atriplicis Meyrick, 1928 (Kustmållsäckmal)
  99. pappiferella O. Hofmann, 1869 (Kattfotsäckmal)
  100. absinthii Wocke, 1876 (Absintsäckmal)
  101. paeltsaella Palmqvist & Hellberg, 1999 (Pältsasäckmal)
  102. artemisicolella Bruand, 1855 (Gråbosäckmal)
  103. adelogrammella Zeller, 1849 (Hylsnejlikesäckmal)
  104. succursella Herrich-Schäffer, 1855 (Grovfjällig fältmalörtsäckmal)
  105. gnaphalii Zeller, 1839 (Grovfjällig hedblomstersäckmal)
  106. galbulipennella Zeller, 1838 (Större backglimsäckmal)
  107. scabrida Toll, 1959 (Knytlingsäckmal)
  108. millefolii Zeller, 1849 (Grovfjällig rölleksäckmal)
  109. kyffhusana Petry, 1898 (Såpörtsäckmal)
  110. peribenanderi Toll, 1943 (Linjerad tistelsäckmal)
  111. amellivora Baldizzone, 1979 (Linjerad gullrissäckmal)
  112. ramosella Zeller, 1849 (Vitsprötad gullrissäckmal)
  113. trochilella (Duponchel, 1842)(Gullinjerad gullrissäckmal)
  114. directella Zeller, 1849 (Sen fältmalörtsäckmal)
  115. expressella Klemensiewicz, 1883 (Sen rölleksäckmal)
  116. striatipennella Nylander, 1848 (Strimmig stjärnblomsäckmal)
  117. solitariella Zeller, 1849 (Skarpringad stjärnblomsäckmal)
  118. tanaceti Mühlig, 1865 (Renfanesäckmal)
  119. artemisiella Scott, 1861 (Ljus malörtsäckmal)
  120. hackmani (Toll, 1953) (Punkterad backglimsäckmal)
  121. argentula (Stephens, 1834) (Silverstreckad rölleksäckmal)
  122. follicularis (Vallot, 1802) (Hampflockelsäckmal)
  123. granulatella Zeller, 1849 (Grå fältmalörtsäckmal)
  124. adspersella Benander, 1939 (Ljus mållsäckmal)
  125. dianthi Herrich-Schäffer, 1855 (Nejliksäckmal)
  126. nutantella Mühlig & Frey, 1857 (Ljusringad backglimsäckmal)
  127. graminicolella Heinemann, 1876 (Mörkringad tjärblomstersäckmal)
  128. paradrymidis Toll, 1949 (Dvärgsäckmal)
  129. saponariella Heeger, 1848 (Såpnejliksäckmal)
  130. paripennella Zeller, 1839 (Klintgrönglanssäckmal)
  131. clypeiferella O. Hofmann, 1871 (Ribbad mållsäckmal)
  132. squalorella Zeller, 1849 (Tvåfläckad mållsäckmal)
  133. salicorniae Heinemann & Wocke, 1876 (Glasörtsäckmal)

Momphidae (Brokmalar)

Mompha Hübner, 1825 (Brokmalar)
  1. miscella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Solvändebrokmal)
  2. idaei (Zeller, 1839) (Stor rallarrosbrokmal)
  3. langiella (Hübner, 1796) (Punktbrokmal)
  4. terminella (Humphreys & Westwood, 1845) (Häxörtbrokmal)
  5. locupletella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödgul brokmal)
  6. raschkiella (Zeller, 1838) (Rödfläckig brokmal)
  7. sextrigella (Braun, 1921) (Nordlig brokmal)
  8. conturbatella (Hübner, 1819) (Svart rallarrosbrokmal)
  9. ochraceella (Curtis, 1839) (Gul dunörtbrokmal)
  10. lacteella (Stephens, 1834) (Gråbröstad brokmal)
  11. propinquella (Stainton, 1851) (Vitbröstad brokmal)
  12. divisella Herrich-Schäffer, 1854 (Galldunörtbrokmal)
  13. sturnipennella (Treitschke, 1833) (Gallrallarbrokmal)
  14. subbistrigella (Haworth, 1828) (Bergdunörtbrokmal)
  15. epilobiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinterbrokmal)

Blastobasidae (Förnamalar)

Blastobasis Zeller, 1855 (Förnamalar)
  1. decolorella Wollaston, 1858 (Madeiraförnamal)
Hypatopa Walsingham, 1907 (Förnamalar)
  1. binotella (Thunberg, 1794) (Barrskogsförnamal)
  2. inunctella (Zeller, 1839) (Alskogsförnamal)
  3. segnella (Zeller, 1873) (Blandskogsförnamal)

Autostichidae (Förnamalar)
Symmocinae (Förnamalar)

Oegoconia Stainton, 1854 (Förnamalar)
  1. deauratella (Herrich-Schäffer, 1854) (Vitbandad förnamal)

Holcopogoninae (Spillningsmalar)

Holcopogon Staudinger, 1879 (Spillningsmalar)
  1. bubulcellus (Staudinger, 1859) (Hästlortmal)

Amphisbatidae (Hedmalar)

Pseudatemelia Rebel, 1910 (Tubmalar)
  1. josephinae (Toll, 1956) (Lövskogstubmal)
  2. elsae Svensson, 1982 (Tallskogstubmal)
  3. flavifrontella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Försommartubmal)
  4. subochreella (Doubleday, 1859) (Bokskogstubmal)
Amphisbatis Zeller, 1870 (Hedmalar)
  1. incongruella (Stainton, 1849) (Ljunghedmal)

Cosmopterigidae (Fransmalar)
Chrysopeleiinae (Brokmalar)

Sorhagenia Spuler, 1910 (Brokmalar)
  1. rhamniella (Zeller, 1839) (Mindre getapelbrokmal)
  2. janiszewskae Riedl, 1962 (Brakvedbrokmal)
  3. lophyrella (Douglas, 1846) (Större getapelbrokmal)

Antequerinae (Brokmalar)

Pancalia Stephens, 1829 (Brokmalar)
  1. leuwenhoekella (Linnaeus, 1761) (Mindre violbrokmal)
  2. schwarzella (Fabricius, 1798) (Större violbrokmal)

Cosmopteriginae (Fransmalar)

Eteobalea Hodges, 1962 (Silvermalar)
  1. anonymella (Riedl, 1965) (Anonym silvermal)
  2. tririvella (Staudinger, 1871) (Trestreckad silvermal)
Limnaecia Stainton, 1851 (Fransmalar)
  1. phragmitella Stainton, 1851 (Kaveldunfransmal)
Cosmopterix Hübner, 1825 (Fransmalar)
  1. zieglerella (Hübner, 1810) (Humlefransmal)
  2. orichalcea Stainton, 1861 (Ängsgräsfransmal)
  3. scribaiella Zeller, 1850 (Svart vassfransmal)
  4. lienigiella Lienig & Zeller, 1846 (Gulgrå vassfransmal)

Gelechiidae (Stävmalar)
Gelechiinae (Stävmalar)
Apatetrini (Flikmalar)

Apatetris Staudinger, 1879 (Flikmalar)
  1. kinkerella (Snellen, 1876) (Sandrörflikmal)

Anomologini (Mållmalar)

Aristotelia Hübner, 1825 (Filosofmalar)
  1. ericinella (Zeller, 1839) (Blystrimmig ljungmal)
  2. subdecurtella (Stainton, 1859) (Fackelrosmal)
  3. heliacella (Herrich-Schäffer, 1854) (Fjällsippefilosofmal)
  4. brizella (Treitschke, 1833) (Triftfilosofmal)
Chrysoesthia Hübner, 1825 (Mållmalar)
  1. drurella (Fabricius, 1775) (Praktmållmal)
  2. sexguttella (Thunberg, 1794) (Sexfläckmållmal)
Xystophora Wocke, 1876 (Terrassmalar)
  1. carchariella (Zeller, 1839) (Backvickermal)
  2. pulveratella (Herrich-Schäffer, 1854) (Pulvermal)
Isophrictis Meyrick, 1917 (Korgmalar)
  1. striatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanekorgmal)
  2. anthemidella (Wocke, 1871) (Prästkragekorgmal)
Metzneria Zeller, 1839 (Korgmalar)
  1. neuropterella (Zeller, 1839) (Nättecknad korgmal)
  2. aestivella (Zeller, 1839) (Spåtistelkorgmal)
  3. lappella (Linnaeus, 1758) (Kardborrekorgmal)
  4. ehikeella Gozmány, 1954 (Väddklintkorgmal)
  5. metzneriella (Stainton, 1851) (Klintkorgmal)
  6. aprilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Rödstreckad korgmal)
  7. santolinella (Amsel, 1936) (Färgkullekorgmal)
Apodia Heinemann, 1870 (Korgmalar)
  1. bifractella (Duponchel, 1843) (Krisslekorgmal)
Ptocheuusa Heinemann, 1870 (Fattigmalar)
  1. inopella (Zeller, 1839) (Hedblomsterfattigmal)
Psamathocrita Meirick, 1925 (Stävmalar)
  1. osseella (Stainton, 1860) (Hässlestävmal)
Argolamprotes Benander, 1945 (Dystermalar)
  1. micella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glitterdystermal)
Monochroa Heinemann, 1870 (Dystermalar)
  1. cytisella (Curtis, 1837) (Örnbräkenmal)
  2. rumicetella (O. Hofmann, 1868) (Mindre bergsyredystermal)
  3. sepicolella (Herrich-Schäffer, 1854) (Större bergsyredystermal)
  4. tenebrella (Hübner, 1817) (Vitsprötad dystermal)
  5. servella (Zeller, 1839) (Gullvivedystermal)
  6. conspersella (Herrich-Schäffer, 1854) (Videörtdystermal)
  7. tetragonella (Stainton, 1885) (Strandkrypedystermal)
  8. elongella (Heinemann, 1870) (Motfläckdystermal)
  9. inflexella Svensson, 1992 (Kalkhälldystermal)
  10. lutulentella (Zeller, 1839) (Älgörtdystermal)
  11. lucidella (Stephens, 1834) (Knappsävdystermal)
  12. saltenella (Benander, 1928) (Fjällängssyredystermal)
  13. palustrella (Douglas, 1850) (Hästskräppedystermal)
  14. arundinetella (Stainton, 1858) (Starrdystermal)
  15. suffusella (Douglas, 1850) (Gungflydystermal)
  16. ferrea (Frey, 1870) (Siamesisk tvillingdystermal)
  17. hornigi (Staudinger, 1883) (Pilörtdystermal)
  18. niphognata (Gozmány, 1953) (Fyrpunkterad dystermal)
Eulamprotes Bradley, 1971 (Dystermalar)
  1. wilkella (Linnaeus, 1758) (Målerisk dystermal)
  2. superbella (Zeller, 1839) (Superb dystermal)
  3. unicolorella (Duponchel, 1843) (Enfärgad dystermal)
  4. atrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svart dystermal)
  5. plumbella (Heinemann, 1870) (Blydystermal)
Bryotropha Heinemann, 1870 (Mossmalar)
  1. terrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brun mossmal)
  2. desertella (Douglas, 1850) (Sandfältmossmal)
  3. boreella (Douglas, 1851) (Dimorf mossmal)
  4. galbanella (Zeller, 1839) (Vitfjällig mossmal)
  5. plantariella (Tengström, 1848) (Gulpalpmossmal)
  6. purpurella (Zetterstedt, 1839) (Purpurmossmal)
  7. senectella (Zeller, 1839) (Franslinjemossmal)
  8. similis (Stainton, 1854) (Allmän mossmal)
  9. umbrosella (Zeller, 1839) (Motfläckmossmal)
  10. affinis (Haworth, 1828) (Ljuspunktmossmal)

Teleiodini (Böjmalar)

Recurvaria Haworth, 1828 (Böjmalar)
  1. nanella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fruktträdsböjmal)
  2. leucatella (Clerck, 1759) (Svartvit böjmal)
Exoteleia Wallengren, 1881 (Tallskottmalar)
  1. dodecella (Linnaeus, 1758) (Tallskottmal)
Stenolechia Meyrick, 1894 (Ekskottmalar)
  1. gemmella (Linnaeus, 1758) (Ekskottmal)
Parachronistis Meyrick, 1925 (Hasselknoppmalar)
  1. albiceps (Zeller, 1839) (Hasselknoppmal)
Teleiodes Sattler, 1960 (Bladkantmalar)
  1. vulgella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hagtornbladkantmal)
  2. wagae (Nowicki, 1860) (Hasselbladkantmal)
  3. saltuum (Zeller, 1839) (Lärkbarrmal)
  4. luculella (Hübner, 1813) (Ekbladkantmal)
  5. flavimaculella (Herrich-Schäffer, 1854) (Gulfläckbladkantmal)
  6. sequax (Haworth, 1828) (Solvändebladmal)
Carpatolechia Capuse, 1964 (Bladkantmalar)
  1. decorella (Haworth, 1828) (Dekorativ bladkantmal)
  2. fugitivella (Zeller, 1839) (Almbladkantmal)
  3. alburnella (Zeller, 1839) (Vit björkbladkantmal)
  4. notatella (Hübner, 1813) (Videbladkantmal)
  5. proximella (Hübner, 1796) (Grå björkbladkantmal)
  6. epomidella (Tengström, 1869) (Skvattrammal)
Pseudotelphusa Janse, 1958 (Bladkantmalar)
  1. scalella (Scopoli, 1763) (Svartvit bladkantmal)
  2. paripunctella (Thunberg, 1794) (Parpunktmal)
Teleiopsis Sattler, 1960 (Bladkantmalar)
  1. diffinis (Haworth, 1828) (Syrebladmal)
Altenia Sattler, 1960 (Stänkmalar)
  1. perspersella (Wocke, 1862) (Kråkrisstänkmal)
  2. scriptella (Hübner, 1796) (Lönnbladkantmal)

Gelechiini (Stävmalar)

Gelechia Hübner, 1825 (Stävmalar)
  1. rhombella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Apelstävmal)
  2. scotinella (Herrich-Schäffer, 1854) (Slånstävmal)
  3. sabinellus (Zeller, 1839) (Mossig videstävmal)
  4. sororculella (Hübner, 1817) (Ringfläckad videstävmal)
  5. muscosella Zeller, 1839 (Mossig videstävmal)
  6. cuneatella Douglas, 1852 (Kilfläckstecknad videstävmal)
  7. hippophaella (Schrank, 1802) (Havtornmal)
  8. nigra (Haworth, 1828) (Svart aspstävmal)
  9. turpella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Frodig poppelstävmal)
  10. sestertiella Herrich-Schäffer, 1855 (Lönnstävmal)
Psoricoptera Stainton, 1854 (Stävmalar)
  1. gibbosella (Zeller, 1839) (Mindre höststävmal)
  2. speciosella Teich, 1893 (Större höststävmal)
Mirificarma Gozmany, 1955 (Stävmalar)
  1. lentiginosella (Zeller, 1839) (Brun ginststävmal)
  2. mulinella (Zeller, 1839) (Apexstreckad harrisstävmal)
Chionodes Hübner, 1825 (Stävmalar)
  1. lugubrella (Fabricius, 1794) (Tvåbandad stävmal)
  2. tragicella (Heyden, 1865) (Tragisk stävmal)
  3. luctuella (Hübner, 1793) (Granskogsstävmal)
  4. violacea (Tengström, 1848) (Sandstävmal)
  5. holosericella (Herrich-Schäffer, 1854) (Norsk stävmal)
  6. nubilella (Zetterstedt, 1839) (Dyster stävmal)
  7. continuella (Zeller, 1839) (Vithuvad stävmal)
  8. distinctella (Zeller, 1839) (Distinkt stävmal)
  9. electella (Zeller, 1839) (Granbarkstävmal)
  10. viduella (Fabricius, 1794) (Trebandad stävmal)
  11. fumatella (Douglas, 1850) (Rökstävmal)
  12. ignorantella (Herrich-Schäffer, 1854) (Ignorerad stävmal)
Aroga Busck, 1914 (Stävmalar)
  1. velocella (Zeller, 1839) (Längsstreckad syrestävmal)
Filatima Busck, 1914 (Stävmalar)
  1. incomptella (Herrich-Schäffer, 1854) (Försummad stävmal)
  2. ukrainica Piskunov, 1971 (Ukrainastävmal)
Neofriseria Sattler, 1960 (Stävmalar)
  1. peliella (Treitschke, 1835) (Svart syrestävmal)
  2. singula (Staudinger, 1876) (Gråspräcklig syrestävmal)
Prolita Leraut, 1993 (Stävmalar)
  1. sexpunctella (Fabricius, 1794) (Flickstävmal)
  2. solutella (Zeller, 1839) (Fri stävmal)
Athrips Billberg, 1820 (Stävmalar)
  1. pruinosella (Lienig & Zeller, 1846) (Rimfroststävmal)
  2. mouffetella (Linnaeus, 1758) (Trystävmal)
  3. amoenella (Frey, 1882) (Praktstävmal)
  4. tetrapunctella (Thunberg, 1794) (Sumpvialstävmal)

Gnorimoschemini (Småstävmalar)

Gnorimoschema Busck, 1900 (Småstävmalar)
  1. herbichii (Nowicki, 1864) (Grånad småstävmal)
  2. epithymella (Staudinger, 1859) (Brunfläckig småstävmal)
  3. nordlandicolella (Strand, 1902) (Nordlig småstävmal)
  4. valesiella (Staudinger, 1877) (Tårögd småstävmal)
  5. streliciella (Herrich-Schäffer, 1854) (Brunögd småstävmal)
Scrobipalpopsis Janse, 1951 (Skråpmalar)
  1. petasitis (Pfaffenzeller, 1867) (Fjällskråpmal)
Scrobipalpa Janse, 1951 (Småstävmalar)
  1. acuminatella (Sircom, 1850) (Tistelsmåstävmal)
  2. murinella (Duponchel, 1843) (Kattfotsmåstävmal)
  3. artemisiella (Treitschke, 1833) (Ljusryggad småstävmal)
  4. pauperella (Heinemann, 1870) (Kärrtistelsmåstävmal)
  5. clintoni Povolný, 1968 (Kustsmåstävmal)
  6. samadensis (Pfaffenzeller, 1870) (Gulkämpesmåstävmal)
  7. stangei (E. Hering, 1889) (Havssältingsmåstävmal)
  8. salinella (Zeller, 1847) (Glasörtmåstävmal)
  9. obsoletella (Fischer von Röslerstam, 1841) (Ljusgrå småstävmal)
  10. nitentella (Fuchs, 1902) (Saltmållesmåstävmal)
  11. atriplicella (Fischer von Röslerstam, 1841) (Svart småstävmal)
Scrobipalpula Povolný, 1964 (Småstävmalar)
  1. psilella (Herrich-Schäffer, 1854) (Ljuskantad småstävmal)
  2. diffluella (Frey, 1870) (Tvillingsmåstävmal)
Phthorimaea Meyrick, 1902 (Stävmalar)
  1. operculella (Zeller, 1873) (Potatisstävmal)
Klimeschiopsis Povolny, 1967 (Nejlikmalar)
  1. kiningerella (Duponchel, 1843) (Bergnejlikmal)
Caryocolum Gregor & Povolny, 1954 (Nejlikmalar)
  1. fischerella (Treitschke, 1833) (Såpnejlikmal)
  2. tischeriella (Zeller, 1839) (Svartvit backglimmal)
  3. alsinella (Zeller, 1868) (Allmän arvmal)
  4. viscariella (Stainton, 1855) (Rödblärearvmal)
  5. vicinella (Douglas, 1851) (Smällglimmal)
  6. amaurella (M. Hering, 1924) (Tjärblomstermal)
  7. petryi (O. Hofmann, 1899) (Såpörtmal)
  8. cauligenella (Schmid, 1863) (Backglimgallmal)
  9. schleichi (Cristoph, 1872) (Sandnejlikegallmal)
  10. marmorea (Haworth, 1828) (Marmorerad arvmal)
  11. pullatella (Tengström, 1848) (Ljusbandad arvmal)
  12. fraternella (Douglas, 1851) (Rostfläckig arvmal)
  13. blandella (Douglas, 1852) (Svarthakad buskstjärnblommal)
  14. blandelloides Karsholt, 1981 (Alvararvmal)
  15. proxima (Haworth, 1828) (Parkarvmal)
  16. blandulella (Tutt, 1887) (Svartbandad arvmal)
  17. tricolorella (Haworth, 1812) (Trefärgad stjärnblommal)
  18. junctella (Douglas, 1851) (Vinterarvmal)
  19. cassella (Walker, 1864) (Vitbandad lundstjärnblommal)
  20. petrophila (Preissecker, 1914) (Klipparvmal)
  21. huebneri (Haworth, 1828) (Mindre buskstjärnblommal)
  22. kroesmanniella (Herrich-Schäffer, 1854) (Stor buskstjärnblommal)

Anacampsini (Palpmalar)

Sophronia Hübner, 1825 (Näbbmalar)
  1. semicostella (Hübner, 1813) (Rakstreckad näbbmal)
  2. gelidella Nordman, 1941 (Fjällnäbbmal)
  3. chilonella (Treitschke, 1833) (Dubbelstreckad näbbmal)
  4. humerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bågstreckad näbbmal)
  5. sicariellus (Zeller, 1839) (Sikelstreckad näbbmal)
Stomopteryx Heinemann, 1870 (Palpmalar)
  1. remisella (Zeller, 1847) (Gråbrun palpmal)
Syncopacma Meyrick, 1925 (Palpmalar)
  1. sangiella (Stainton, 1863) (Motfläckpalpmal)
  2. cinctella (Clerck, 1759) (Allmän palpmal)
  3. wormiella (Wolff, 1958) (Liten käringtandpalpmal)
  4. taeniolella (Zeller, 1839) (Omvändbandad käringtandpalpmal)
  5. suecicella (Wolff, 1958) (Ginstpalpmal)
  6. karvoneni (Hackman, 1950) (Vickerpalpmal)
Aproaerema Durrant, 1897 (Palpmalar)
  1. anthyllidella (Hübner, 1813) (Getväpplingpalpmal)
Anacampsis Curtis, 1827 (Sobermalar)
  1. populella (Clerck, 1759) (Aspsobermal)
  2. blattariella (Hübner, 1796) (Björksobermal)
  3. scintillella (Fischer von Röslerstamm, 1841) (Solvändesobermal)
  4. temerella (Lienig & Zeller, 1846) (Videsobermal)
  5. fuscella (Eversmann, 1844) (Klöversobermal)
Mesophleps Hübner, 1825 (Fotpalpmalar)
  1. silacella (Hübner, 1796) (Solvändefotpalpmal)

Chelariini (Buskpalpmalar)

Anarsia Zeller, 1839 (Buskpalpmalar)
  1. lineatella Zeller, 1839 (Körsbärsbuskpalpmal)
  2. spartiella (Schrank, 1802) (Harrisbuskpalpmal)
Hypatima Hübner, 1825 (Bågpalpmalar)
  1. rhomboidella (Linnaeus, 1758) (Aspbågpalpmal)
Nothris Hübner, 1825 (Nålpalpmalar)
  1. verbascella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungsljusmal)
  2. lemniscella (Zeller, 1839) (Bergskrabbemal)
Neofaculta Gozmány, 1955 (Stävmalar)
  1. ericetella (Geyer, 1832) (Ljungstävmal)
  2. infernella (Herrich-Schäffer, 1854) (Infernalisk stävmal)

Dichomeridinae (Bågpalpmalar)

Dichomeris Hübner, 1818 (Nålpalpmalar)
  1. juniperella (Linnaeus, 1761) (Grå ennålmal)
  2. marginella (Fabricius, 1781) (Vitkantad ennålmal)
  3. limosellus (Schläger, 1849) (Sandklövernålpalpmal)
  4. alacella (Zeller, 1839) (Skäckfransmal)
  5. latipennella (Rebel, 1937) (Granblomknoppmal)
Brachmia Hübner, 1825 (Bågpalpmalar)
  1. dimidiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sandfältbågpalpmal)
  2. blandella (Fabricius, 1781) (Ängsgräsbågpalpmal)
  3. inornatella (Douglas, 1850) (Vassbågpalpmal)
Helcystogramma Zeller, 1877 (Bågpalpmalar)
  1. lineolella (Zeller, 1839) (Bergrörbågpalpmal)
  2. lutatella (Herrich-Schäffer, 1854) (Kvickrotsbågpalpmal)
  3. rufescens (Haworth, 1828) (Rödgul gräsbågpalpmal)
Acompsia Hübner, 1825 (Bågpalpmalar)
  1. cinerella (Clerck, 1759) (Grå bågpalpmal)
  2. subpunctella Svensson, 1966 (Strandveronikapalpmal)

Pexicopiinae (Malvamalar)

Pexicopia Common, 1958 (Malvamalar)
  1. malvella (Hübner, 1805) (Malvamal)
Platyedra Meyrick, 1895 (Malvamalar)
  1. subcinerea (Haworth, 1828) (Kattostmal)
Sitotroga Heinemann, 1870 (Cerealiemalar)
  1. cerealella (Olivier, 1788) (Majsmal)
Thiotricha Meyrick, 1886 (Fodersäckmalar)
  1. subocellea (Stephens, 1834) (Kungsmyntefodersäckmal)

Zygaenoidea (Bastardsvärmare)
Limacodidae (Snigelspinnare)

Apoda Haworth, 1809 (Snigelspinnare)
  1. limacodes (Hufnagel, 1766) (Stor snigelspinnare)
Heterogenea Knoch, 1783 (Snigelspinnare)
  1. asella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Liten snigelspinnare)
Phobetron Hübner, 1825 (Snigelspinnare)
  1. hipparchia (Cramer, 1777) (Banansnigelspinnare)

Zygaenidae (Bastardsvärmare)
Procridinae (Bastardsvärmare)

Adscita Retzius, 1783 (Bastardsvärmare)
  1. statices (Linnaeus, 1758) (Allmän metallvingesvärmare)

Zygaeninae (Bastardsvärmare)

Zygaena Fabricius, 1775 (Bastardsvärmare)
  1. minos (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klubbsprötad bastardsvärmare)
  2. exulans (Hohenwarth, 1792) (Fjällbastardsvärmare)
  3. osterodensis Reiss, 1921 (Smalsprötad bastardsvärmare)
  4. viciae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Liten bastardsvärmare)
  5. filipendulae (Linnaeus, 1758) (Allmän bastardsvärmare)
  6. lonicerae (Scheven, 1777) (Bredbrämad bastardsvärmare)

Sesioidea (Glasvingar)
Sesiidae (Glasvingar)
Tinthinae (Glasvingar)
Pennisetiini (Glasvingar)

Pennissetia Dehne, 1850 (Glasvingar)
  1. hylaeiformis (Laspeyres, 1801) (Hallonglasvinge)

Sesiinae (Glasvingar)
Sesiini (Glasvingar)

Sesia Fabricius, 1775 (Glasvingar)
  1. apiformis (Clerck, 1759) (Allmän poppelglasvinge)
  2. bembeciformis (Hübner, 1806) (Bålgetinglik glasvinge)
  3. melanocephala Dalman, 1816 (Liten poppelglasvinge)

Paranthrenini (Glasvingar)

Paranthrene Hübner, 1819 (Glasvingar)
  1. tabaniformis (Rottemburg, 1775) (Svart poppelglasvinge)

Synanthedonini (Glasvingar)

Synanthedon Hübner, 1819 (Glasvingar)
  1. scoliaeformis (Borkhausen, 1789) (Dolkstekellik glasvinge)
  2. spheciformis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rovstekellik glasvinge)
  3. culiciformis (Linnaeus, 1758) (Mygglik glasvinge)
  4. polaris (Staudinger, 1877) (Högnordisk glasvinge)
  5. formicaeformis (Esper, 1779) (Myrlik glasvinge)
  6. flaviventris (Staudinger, 1883) (Krypvideglasvinge)
  7. andrenaeformis (Laspeyres, 1801) (Olvonglasvinge)
  8. vespiformis (Linnaeus, 1761) (Getinglik glasvinge)
  9. myopaeformis (Borkhausen, 1789) (Äppleglasvinge)
  10. tipuliformis (Clerck, 1759) (Vinbärsglasvinge)
Bembecia Hübner, 1819 (Glasvingar)
  1. ichneumoniformis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Smygstekellik glasvinge)
Synansphecia Câpuse, 1973 (Glasvingar)
  1. muscaeformis (Esper, 1783) (Fluglik glasvinge)

Cossoidea (Träfjärilar)
Cossidae (Träfjärilar)
Cossinae (Träfjärilar)

Cossus Fabricius, 1793 (Träfjärilar)
  1. cossus (Linnaeus, 1758) (Vanlig träfjäril)
Lamellocossus Daniel, 1956 (Träfjärilar)
  1. terebra (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre träfjäril)

Zeuzerinae (Träfjärilar)

Zeuzera Latreille, 1804 (Träfjärilar)
  1. pyrina (Linnaeus, 1761) (Blåfläckig träfjäril)
Phragmataecia Newman, 1850 (Träfjärilar)
  1. castaneae (Hübner, 1790) (Vassborrare)

Tortricoidea (Vecklare)
Tortricidae (Vecklare)
Tortricinae (Vecklare)
Cochylini (Vecklare)

Phtheochroa Stephens, 1829 (Praktvecklare)
  1. inopiana (Haworth, 1811) (Fältmalörtpraktvecklare)
  2. purpuratella (Fourcroy, 1785) (Almgallvecklare)
  3. sodaliana (Haworth, 1811) (Vägtornbärvecklare)
  4. vulneratana (Zetterstedt, 1839) (Fjällskärepraktvecklare)
Cochylimorpha Razowski, 1959 (Blomvecklare)
  1. hilarana (Herrich-Schäffer, 1851) (Fältmalörtgallvecklare)
  2. woliniana (Schleich, 1868) (Äkta malörtskottvecklare)
  3. straminea (Haworth, 1811) (Svartklintblomvecklare)
  4. alternana (Stephens, 1834) (Väddklintblomvecklare)
Phalonidia Le Marchand, 1933 (Blomvecklare)
  1. gilvicomana (Zeller, 1847) (Skogssallatblomvecklare)
  2. curvistrigana (Stainton, 1859) (Gullrisblomvecklare)
  3. manniana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Mynteblomvecklare)
  4. affinitana (Douglas, 1846) (Strandasterblomvecklare)
Gynnidomorpha Turner, 1916 (Blomvecklare)
  1. luridana (Gregson, 1870) (Gul lampblomvecklare)
  2. vectisana (Humphreys & Westwood, 1845) (Sältingblomvecklare)
  3. minimana (Caradja, 1916) (Kärrspireblomvecklare)
  4. permixtana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödaktig lampblomvecklare)
  5. alismana (Ragonot, 1883) (Svaltingblomvecklare)
Agapeta Hübner, 1822 (Gulvecklare)
  1. hamana (Linnaeus, 1758) (Tistelgulvecklare)
  2. zoegana (Linnaeus, 1767) (Klintgulvecklare)
Eupoecilia Stephens, 1829 (Blomvecklare)
  1. cebrana (Hübner, 1813) (Hedblomstervecklare)
  2. angustana (Hübner, 1799) (Ljungblomvecklare)
  3. ambiguella (Hübner, 1799) (Brakvedblomvecklare)
  4. sanguisorbana (Herrich-Schäffer, 1856) (Blodtoppblomvecklare)
Aethes Billberg, 1820 (Blomvecklare)
  1. hartmanniana (Clerck, 1759) (Brokig väddblomvecklare)
  2. margaritana (Haworth, 1811) (Röllekblomvecklare)
  3. deutschiana (Zetterstedt, 1839) (Svarthöblomvecklare)
  4. triangulana (Treitschke, 1835) (Strandveronikablomvecklare)
  5. rutilana (Hübner, 1817) (Enblomvecklare)
  6. smeathmanniana (Fabricius, 1781) (Allmän korgblomvecklare)
  7. tesserana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rutig korgblomvecklare)
  8. dilucidana (Stephens, 1852) (Strandkvanneblomvecklare)
  9. beatricella (Walsingham, 1898) (Odörtblomvecklare)
  10. francillana (Fabricius, 1794) (Morotblomvecklare)
  11. fennicana (M. Hering, 1924) (Strätteblomvecklare)
  12. cnicana (Westwood, 1854) (Tistelblomvecklare)
  13. rubigana (Treitschke, 1830) (Kardborrblomvecklare)
  14. kindermanniana (Treitschke, 1830) (Fältmalörtblomvecklare)
Cochylidia Obraztsov, 1956 (Blomvecklare)
  1. rupicola (Curtis, 1834) (Hampflockelvecklare)
  2. subroseana (Haworth, 1811) (Halvrosa gullrisvecklare)
  3. richteriana (Fischer von Röslerstam, 1837) (Större fältmalörtrotvecklare)
  4. moguntiana (Rössler, 1864) (Mindre fältmalörtrotvecklare)
  5. heydeniana (Herrich-Schäffer, 1851) (Gråbinkevecklare)
  6. implicitana (Wocke, 1856) (Mörkbrämad gullrisblomvecklare)
Cochylis Treitschke, 1829 (Blomvecklare)
  1. nana (Haworth, 1811) (Björkhängevecklare)
  2. flaviciliana (Westwood, 1854) (Röd väddblomvecklare)
  3. epilinana Duponchel, 1842 (Linvecklare)
  4. hybridella (Hübner, 1813) (Bitterfibbleblomvecklare)
  5. dubitana (Hübner, 1799) (Vithuvad korgblomvecklare)
  6. atricapitana (Stephens, 1852) (Ståndsblomvecklare)
  7. pallidana Zeller, 1847 (Monkeblomvecklare)
  8. posterana Zeller, 1847 (Vit korgblomvecklare)
Falseuncaria Obraztsov & Swatschek, 1958 (Blomvecklare)
  1. degreyana (McLachlan, 1869) (Kustkämpeblomvecklare)
  2. ruficiliana (Haworth, 1811) (Gullviveblomvecklare)

Tortricini (Vecklare)

Spatalistis Meyrick, 1907 (Bredvecklare)
  1. bifasciana (Hübner, 1787) (Gulbandad bredvecklare)
Tortrix Linnaeus, 1758 (Bredvecklare)
  1. viridana Linnaeus, 1758 (Ekvecklare)
Aleimma Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. loeflingiana (Linnaeus, 1758) (Gul ekbredvecklare)
Acleris Hübner, 1825 (Vårvecklare)
  1. holmiana (Linnaeus, 1758) (Rosensommarvecklare)
  2. forsskaleana (Linnaeus, 1758) (Lönnbredvecklare)
  3. bergmanniana (Linnaeus, 1758) (Törnrosvecklare)
  4. comariana (Lienig & Zeller, 1846) (Jordgubbsvecklare)
  5. laterana (Fabricius, 1794) (Föränderlig höstvecklare)
  6. abietana (Hübner, 1822) (Granvårvecklare)
  7. maccana (Treitschke, 1835) (Trekantig blåbärsvårvecklare)
  8. sparsana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövskogshöstvecklare)
  9. rhombana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelvingehöstvecklare)
  10. emargana (Fabricius, 1775) (Inbuktad videhöstvecklare)
  11. schalleriana (Linnaeus, 1761) (Olvonvårvecklare)
  12. lorquinana (Duponchel, 1835) (Fackelrosvårvecklare)
  13. umbrana (Hübner, 1799) (Häggvårvecklare)
  14. cristana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenvårvecklare)
  15. variegana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitbrokig rosenhöstvecklare)
  16. aspersana (Hübner, 1818) (Smultronhöstvecklare)
  17. shepherdana (Stephens, 1852) (Älgörthöstvecklare)
  18. arcticana (Guenée, 1845) (Arktisk vårvecklare)
  19. hastiana (Linnaeus, 1758) (Videvårvecklare)
  20. permutana (Duponchel, 1836) (Rödanlupen nyponhöstvecklare)
  21. hyemana (Haworth, 1811) (Ljungvårvecklare)
  22. implexana (Walker, 1863) (Rostgrå videvårvecklare)
  23. obtusana (Eversmann, 1844) (Mindre aspvårvecklare)
  24. ferrugana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glansig bokvårvecklare)
  25. notana (Donovan, 1806) (Matt björkvårvecklare)
  26. quercinana (Zeller, 1849) (Brun ekvårvecklare)
  27. logiana (Clerck, 1759) (Björkvårvecklare)
  28. roscidana (Hübner, 1799) (Stor aspvårvecklare)
  29. literana (Linnaeus, 1758) (Grön ekvårvecklare)
  30. lipsiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Småprickig blåbärsvårvecklare)
  31. rufana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hallonvårvecklare)
  32. fimbriana (Thunberg, 1791) (Odonvårvecklare)

Cnephasiini (Gråvecklare)

Xerocnephasia Leraut, 1979 (Vitbandvecklare)
  1. rigana (Sodoffsky, 1829) (Större vitbandvecklare)
Neosphaleroptera Real, 1953 (Gråvecklare)
  1. nubilana (Hübner, 1799) (Hagtorngråvecklare)
Doloploca Hübner, 1825 (Gråvecklare)
  1. punctulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Prydlig vårgråvecklare)
Exapate Hübner, 1825 (Långvecklare)
  1. congelatella (Clerck, 1759) (Höstlångvecklare)
Tortricodes Guenée, 1845 (Långvecklare)
  1. alternella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårlångvecklare)
Eana Billberg, 1820 (Gråvecklare)
  1. osseana (Scopoli, 1763) (Ängsgråvecklare)
  2. argentana (Clerck, 1759) (Silvergråvecklare)
  3. incanana (Stephens, 1852) (Mörk gulfläckgråvecklare)
  4. derivana (La Harpe, 1858) (Mindre gulfläckgråvecklare)
  5. penziana (Thunberg, 1891) (Stor gulfläckgråvecklare)
Cnephasia Curtis, 1826 (Gråvecklare)
  1. incertana (Treitschke, 1835) (Osäker gråvecklare)
  2. stephensiana (Doubleday, 1849) (Allmän gråvecklare)
  3. alticolana (Herrich-Schäffer, 1851) (Alvargråvecklare)
  4. asseclana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Utbredd gråvecklare)
  5. pasiuana (Hübner, 1799) (Steppgråvecklare)
  6. genitalana Pierce & Metcalfe, 1922 (Småprickig gråvecklare)
  7. communana (Herrich-Schäffer, 1851) (Tidig gråvecklare)
  8. longana (Haworth, 1811) (Gulaktig gråvecklare)

Sparganothini (Långpalpvecklare)

Sparganothis Hübner, 1825 (Långpalpvecklare)
  1. rubicundana (Herrich-Schäffer, 1856) (Myrlångpalpvecklare)
  2. praecana (Kennel, 1900) (Fjällångpalpvecklare)
  3. pilleriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tulkörtvecklare)

Euliini (Bredvecklare)

Eulia Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. ministrana (Linnaeus, 1758) (Allmän kvällsbredvecklare)
Pseudargyrotoza Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
  1. conwagana (Fabricius, 1775) (Askbredvecklare)

Ramapesiini (Bredvecklare)

Ditula Stephens, 1834 (Bredvecklare)
  1. angustiorana (Haworth, 1811) (Idegranbredvecklare)
Epagoge Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. grotiana (Fabricius, 1781) (Rostbrun bredvecklare)
Paramesia Stephens, 1829 (Bredvecklare)
  1. gnomana (Clerck, 1759) (Blåbärbredvecklare)
Periclepsis Bradley, 1977 (Vitbandvecklare)
  1. cinctana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mindre vitbandvecklare)
Philedone Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. gerningana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fjäderbredvecklare)
Capua Stephens, 1834 (Bredvecklare)
  1. vulgana (Frölich, 1828) (Fållad lövskogsbredvecklare)
Philedonides Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
  1. lunana (Thunberg, 1784) (Vårbredvecklare)

Archipini (Sommarvecklare)

Archips Hübner, 1825 (Sommarvecklare)
  1. oporana (Linnaeus, 1758) (Tallsommarvecklare)
  2. betulana (Hübner, 1787) (Porssommarvecklare)
  3. podana (Scopoli, 1763) (Fruktträdsommarvecklare)
  4. crataegana (Hübner, 1799) (Hagtornssommarvecklare)
  5. xylosteana (Linnaeus, 1758) (Trysommarvecklare)
  6. rosana (Linnaeus, 1758) (Häcksommarvecklare)
Choristoneura Lederer, 1859 (Bredvecklare)
  1. diversana (Hübner, 1817) (Berberisbredvecklare)
  2. hebenstreitella (Müller, 1764) (Rönnbredvecklare)
  3. albaniana (Walker, 1863) (Lappbredvecklare)
Argyrotaenia Stephens, 1852 (Bredvecklare)
  1. ljungiana (Thunberg, 1797) (Tallmossebredvecklare)
Ptycholomoides Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
  1. aeriferana (Herrich-Schäffer, 1851) (Lärkbredvecklare)
Ptycholoma Stephens, 1829 (Blybandvecklare)
  1. lecheana (Linnaeus, 1758) (Blybandvecklare)
Pandemis Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. cinnamomeana (Treitschke, 1830) (Vithuvad bredvecklare)
  2. corylana (Fabricius, 1794) (Mörkkantad bredvecklare)
  3. cerasana (Hübner, 1786) (Lädergul bredvecklare)
  4. heparana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tandbredvecklare)
  5. dumetana (Treitschke, 1835) (Björnbärsbredvecklare)
Syndemis Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. musculana (Hübner, 1799) (Grå lövträdsbredvecklare)
Lozotaenia Stephens, 1829 (Bredvecklare)
  1. forsterana (Fabricius, 1781) (Skogsbredvecklare)
Aphelia Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. paleana (Hübner, 1793) (Timotejbredvecklare)
  2. unitana (Hübner, 1799) (Sidengrå bredvecklare)
  3. viburnana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Olvondbredvecklare)
Dichelia Guenée, 1845 (Bredvecklare)
  1. histrionana (Frölich, 1828) (Granbredvecklare)
Clepsis Guenée, 1845 (Snedbandvecklare)
  1. senecionana (Hübner, 1819) (Rustik snedbandvecklare)
  2. rurinana (Linnaeus, 1758) (Trysnedbandvecklare)
  3. illustrana (Krogerus, 1936) (Krogerus snedbandvecklare)
  4. spectrana (Treitschke, 1830) (Sumpmarksnedbandvecklare)
  5. pallidana (Fabricius, 1776) (Sandfältsnedbandvecklare)
  6. neglectana (Herrich-Schäffer, 1851) (Ofållad snedbandvecklare)
  7. consimilana (Hübner, 1817) (Fållad snedbandvecklare)
Adoxophyes Meyrick, 1881 (Sommarfruktvecklare)
  1. orana (Fischer von Röslerstam, 1834) (Sommarfruktvecklare)

Chlidanotinae (Skuggvecklare)

Olindia Guenée, 1845 (Skuggvecklare)
  1. schumacherana (Fabricius, 1787) (Lundskuggvecklare)

Olethreutinae (Brokvecklare)
Bactrini (Sumpvecklare)

Bactra Stephens, 1834 (Sumpvecklare)
  1. lancealana (Hübner, 1799) (Tågvecklare)
  2. furfurana (Haworth, 1811) (Vattrad sumpvecklare)
  3. lacteana Caradja, 1916 (Tvillingsumpvecklare)
  4. suedana Bengtsson, 1989 (Strecksumpvecklare)
  5. robustana (Christoph, 1872) (Havssävvecklare)

Endotheniini (Rotvecklare)

Endothenia Stephens, 1852 (Rotvecklare)
  1. oblongana (Haworth, 1811) (Klintrotvecklare)
  2. marginana (Haworth, 1811) (Brämrotvecklare)
  3. nigricostana (Haworth, 1811) (Stinksyskerotvecklare)
  4. species (Fuktängrotvecklare)
  5. ericetana (Humphreys & Westwood, 1845) (Mindre rotvecklare)
  6. quadrimaculana (Haworth, 1811) (Större rotvecklare)
  7. hebesana (Walker, 1863) (Stormhattrotvecklare)

Olethreutini (Brokvecklare)

Eudemis Hübner, 1825 (Rullvecklare)
  1. porphyrana (Hübner, 1799) (Häggrullvecklare)
  2. profundana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckig ekrullvecklare)
Aterpia Guenée, 1845 (Brokvecklare)
  1. sieversiana (Nolcken, 1870) (Agmyrvecklare)
Selenodes Guenée, 1845 (Skottvecklare)
  1. karelica (Tengström, 1875) (Åkerväddskottvecklare)
Selania Stephens, 1834 (Kålvecklare)
  1. leplastriana (Curtis, 1831) (Kålvecklare)
Pseudosciaphila Obraztsov, 1966 (Brokvecklare)
  1. branderiana (Linnaeus, 1758) (Stor aspbrokvecklare)
Apotomis Hübner, 1825 (Knoppvecklare)
  1. semifasciana (Haworth, 1811) (Halvbandad videknoppvecklare)
  2. algidana Krogerus, 1946 (Nättecknad fjällknoppvecklare)
  3. infida (Heinrich, 1926) (Helbandad videknoppvecklare)
  4. lemniscatana (Kennel, 1900) (Smalvingad fjällknoppvecklare)
  5. lineana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pilknoppvecklare)
  6. inundana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Aspknoppvecklare)
  7. boreana Krogerus, 1946 (Större molnbrämknoppvecklare)
  8. turbidana (Hübner, 1825) (Vitfläckig björkknoppvecklare)
  9. betuletana (Haworth, 1811) (Gulanlupen björkknoppvecklare)
  10. capreana (Hübner, 1817) (Sälgknoppvecklare)
  11. moestana (Wocke, 1862) (Björkregionknoppvecklare)
  12. sororculana (Zetterstedt, 1839) (Mindre molnbrämknoppvecklare)
  13. fraterculana Krogerus, 1946 (Svart fjällknoppvecklare)
  14. sauciana (Frölich, 1828) (Svart blåbärsknoppvecklare)
  15. demissana (Kennel, 1900) (Mörkkantad fjällknoppvecklare)
Orthotaenia Stephens, 1829 (Brokvecklare)
  1. undulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klubbfläckad brokvecklare)
Hedya Hübner, 1825 (Brokvecklare)
  1. salicella (Linnaeus, 1758) (Sälgbrokvecklare)
  2. nubiferana (Haworth, 1811) (Äppleknoppvecklare)
  3. pruniana (Hübner, 1799) (Stenfruktvecklare)
  4. dimidiana (Clerck, 1759) (Häggbrokvecklare)
  5. ochroleucana (Frölich, 1828) (Rosenknytevecklare)
Metendothenia Diakonof, 1972 (Brokvecklare)
  1. atropunctana (Zetterstedt, 1839) (Svartpunktvecklare)
Celypha Hübner, 1825 (Grundvecklare)
  1. rufana (Scopoli, 1763) (Brun grundvecklare)
  2. striana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskrosgrundvecklare)
  3. rosaceana (Schläger, 1847) (Purpurgrundvecklare)
  4. rurestrana (Duponchel, 1843) (Berggrundvecklare)
  5. cespitana (Hübner, 1817) (Timjangrundvecklare)
  6. tiedemanniana (Zeller, 1845) (Fräkenbrokvecklare)
  7. lacunana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän brokvecklare)
  8. siderana (Treitschke, 1835) (Spireabrokvecklare)
  9. rivulana (Scopoli, 1763) (Ljusrandbrokvecklare)
  10. aurofasciana (Haworth, 1811) (Gulbandvecklare)
Phiaris Hübner, 1825 (Brokvecklare)
  1. umbrosana (Freyer, 1842) (Umbrabrokvecklare)
  2. obsoletana (Zetterstedt, 1839) (Skum brokvecklare)
  3. dissolutana (Stange, 1866) (Barrmossbrokvecklare)
  4. metallicana (Hübner, 1799) (Metallbrokvecklare)
  5. schulziana (Fabricius, 1776) (Ljungbrokvecklare)
  6. turfosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Torvbrokvecklare)
  7. heinrichana (McDunnough, 1927) (Nordlig barrskogsbrokvecklare)
  8. micana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mossebrokvecklare)
  9. palustrana (Lienig & Zeller, 1846) (Hedbrokvecklare)
  10. septentrionana (Curtis, 1835) (Fjällmossebrokvecklare)
  11. bipunctana (Fabricius, 1794) (Blåbärsbrokvecklare)
Capricornia Obraztsov, 1960 (Brokvecklare)
  1. boisduvaliana (Duponchel, 1836) (Blybandbrokvecklare)
Pristerognatha Obraztsov, 1960 (Springkornvecklare)
  1. penthinana (Guenée, 1845) (Springkornrotvecklare)
  2. fuligana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Springkornstjälkvecklare)
Cymolomia Lederer, 1859 (Brokvecklare)
  1. hartigiana (Saxesen, 1840) (Blyfläckig granvecklare)
Argyroploce Hübner, 1825 (Brokvecklare)
  1. arbutella (Linnaeus, 1758) (Mjölonbrokvecklare)
  2. aquilonana Karvonen, 1932 (Fjällbrantbrokvecklare)
  3. noricana (Herrich-Schäffer, 1851) (Fjällsippebrokvecklare)
  4. lediana (Linnaeus, 1758) (Skvattrambrokvecklare)
  5. dalecarliana (Guenée, 1845) (Dalkarlsvecklare)
  6. roseomculana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rosenbandvecklare)
  7. concretana (Wocke, 1862) (Smalbandvecklare)
Stictea Guenée, 1845 (Brokvecklare)
  1. mygindiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lingonbrokvecklare)
Olethreutes Hübner, 1822 (Brokvecklare)
  1. arcuella (Clerck, 1759) (Blypunkterad brokvecklare)
Piniphila Falkovitsh, 1962 (Brokvecklare)
  1. bifasciana (Haworth, 1811) (Tallbrokvecklare)
Pseudohermenias Obraztsov, 1960 (Brokvecklare)
  1. abietana (Fabricius, 1787) (Granbrokvecklare)

Lobesiini (Skottvecklare)

Lobesia Guenée, 1845 (Skottvecklare)
  1. botrana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinskottvecklare)
  2. abscisana (Doubleday, 1849) (Tistelskottvecklare)
  3. reliquana (Hübner, 1825) (Vassvingad skottvecklare)
  4. virulenta Bae & Komai, 1991 (Trubbvingad skottvecklare)
  5. bicinctana (Duponchel, 1844) (Fetbladskottvecklare)
  6. littoralis (Westwood & Humphreys, 1845) (Triftskottvecklare)

Eucosmini (Rullvecklare)

Eriopsela Guenée, 1845 (Rullvecklare)
  1. quadrana (Hübner, 1813) (Röllekrullvecklare)
Thiodia Hübner, 1825 (Frövecklare)
  1. citrana (Hübner, 1799) (Citrongul vecklare)
Rhopobota Lederer, 1859 (Hakvecklare)
  1. myrtillana (Humphrey & Westwood, 1845) (Blåbärshakvecklare)
  2. stagnana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Väddhakvecklare)
  3. ustomaculana (Curtis, 1831) (Lingonhakvecklare)
  4. naevana (Hübner, 1817) (Sotfläckvecklare)
Spilonota Stephens, 1829 (Knoppvecklare)
  1. ocellana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövträdsknoppvecklare)
  2. laricana (Heinemann, 1863) (Lärkknoppvecklare)
Gibberifera Obraztsov, 1946 (Bladvecklare)
  1. simplana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Aspbladvecklare)
Epinotia Hübner, 1825 (Rullvecklare)
  1. sordidana (Hübner, 1824) (Dyster alrullvecklare)
  2. caprana (Fabricius, 1798) (Halvgrå viderullvecklare)
  3. trigonella (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig björkrullvecklare)
  4. indecorana (Zetterstedt, 1839) (Dvärgbjörkrullvecklare)
  5. brunnichana (Linnaeus, 1767) (Umbrarullvecklare)
  6. maculana (Fabricius, 1775) (Fläckig asprullvecklare)
  7. solandriana (Linnaeus, 1758) (Föränderlig rullvecklare)
  8. abbreviana (Fabricius, 1794) (Almrullvecklare)
  9. nemorivaga (Tengström, 1848) (Mjölonminerarvecklare)
  10. granitana (Herrich-Schäffer, 1851) (Granitgranbarkvecklare)
  11. signatana (Douglas, 1845) (Häggskottvecklare)
  12. cruciana (Linnaeus, 1761) (Prydlig videvecklare)
  13. gimmerthaliana (Lienig & Zeller, 1846) (Prydlig odonvecklare)
  14. mercuriana (Frölich, 1828) (Prydlig fjällsippevecklare)
  15. rhomboidella (Fourcroy, 1785) (Alhängevecklare)
  16. crenana (Hübner, 1817) (Smal videvecklare)
  17. nanana (Treitschke, 1835) (Dvärgbarrvecklare)
  18. demarniana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Björkrullvecklare)
  19. subocellana (Donovan, 1806) (Mindre viderullvecklare)
  20. tetraquetrana (Haworth, 1811) (Björkgallvecklare)
  21. pygmaeana (Hübner, 1799) (Vitblinkgranvecklare)
  22. subsequana (Haworth, 1811) (Silvergrantoppvecklare)
  23. tenerana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alknoppvecklare)
  24. ramella (Linnaeus, 1758) (Grenrullvecklare)
  25. nigricana (Herrich-Schäffer, 1851) (Silvergranknoppvecklare)
  26. rubiginosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rödspetsad tallvecklare)
  27. tedella (Clerck, 1759) (Granbarrvecklare)
  28. fraternana (Haworth, 1811) (Silvergranminerarvecklare)
  29. bilunana (Haworth, 1811) (Dubbelmånerullvecklare)
  30. nisella (Clerck, 1759) (Mångformig aspvecklare)
Zeiraphera Treitschke, 1829 (Klockvecklare)
  1. griseana (Hübner, 1799) (Lärkträdsvecklare)
  2. rufimitrana (Herrich-Schäffer, 1851) (Silvergranskottvecklare)
  3. ratzeburgiana (Saxesen, 1840) (Granskottvecklare)
  4. isertana (Fabricius, 1794) (Ekklockvecklare)
Pelochrista Lederer, 1859 (Rotvecklare)
  1. caecimaculana (Hübner, 1799) (Rödklintrotvecklare)
  2. mollitana (Zeller, 1847) (Krisslerotvecklare)
  3. infidana (Hübner, 1824) (Fältmalörtrotvecklare)
  4. huebneriana (Lienig & Zeller, 1846) (Hybnerrotvecklare)
Eucosma Hübner, 1823 (Frövecklare)
  1. obumbratana (Lienig & Zeller, 1846) (Fettistelfrövecklare)
  2. scorzonerana (Benander, 1942) (Svinrotvecklare)
  3. cana (Haworth, 1811) (Tistelfrövecklare)
  4. hohenwartiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Väddklintfrövecklare)
  5. balatonana (Osthelder, 1937) (Bitterfibblefrövecklare)
  6. campoliliana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ståndsfrövecklare)
  7. aemulana (Schläger, 1849) (Stram gullrisfrövecklare)
  8. tripoliana (Barrett, 1880) (Strandasterfrövecklare)
  9. lacteana (Treitschke, 1835) (Malörtfrövecklare)
  10. krygeri (Rebel, 1937) (Strandmalörtfrövecklare)
  11. metzneriana (Treitschke, 1830) (Malörtskottvecklare)
  12. messingiana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Gul fältmalörtrotvecklare)
  13. conterminana (Guenée, 1845) (Sallatsfrövecklare)
  14. aspidiscana (Hübner, 1817) (Brun gullrisfrövecklare)
  15. pupillana (Clerck, 1759) (Malörtstjälkvecklare)
  16. saussureana (Benander, 1928) (Fjällskärefrövecklare)
  17. suomiana (A. Hoffmann, 1893) (Finsk gullrisfrövecklare)
Gypsonoma Meyrick, 1895 (Bladvecklare)
  1. minutana (Hübner, 1799) (Silverpoppelbladvecklare)
  2. dealbana (Frölich, 1828) (Hagtornbladvecklare)
  3. oppressana (Treitschke, 1835) (Poppelknoppvecklare)
  4. sociana (Haworth, 1811) (Aspskottvecklare)
  5. nitidulana (Lienig & Zeller, 1846) (Videhakvecklare)
  6. aceriana (Duponchel, 1843) (Poppelskottvecklare)
Epiblema Hübner, 1825 (Stjälkvecklare)
  1. sticticana (Fabricius, 1794) (Hästhovstjälkvecklare)
  2. scutulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större tistelstjälkvecklare)
  3. cirsiana (Zeller, 1843) (Mindre tistelstjälkvecklare)
  4. foenella (Linnaeus, 1758) (Gråbostjälkvecklare)
  5. junctana (Herrich-Schäffer, 1856) (Fingerörtvecklare)
  6. grandaevana (Lienig & Zeller, 1846) (Hästhovsrotvecklare)
  7. graphana (Treitschke, 1835) (Röllekstjälkvecklare)
  8. simploniana (Duponchel, 1835) (Fjällskälkvecklare)
  9. obscurana (Herrich-Schäffer, 1851) (Krisslestjälkvecklare)
Notocelia Hübner, 1825 (Rosenvecklare)
  1. cynosbatella (Linnaeus, 1758) (Rosenvecklare)
  2. tetragonana (Stephens, 1834) (Mörk rosenvecklare)
  3. uddmanniana (Linnaeus, 1758) (Björnbärsvecklare)
  4. roborana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större rosenvecklare)
  5. incarnatana (Hübner, 1800) (Mindre rosenvecklare)
  6. rosaecolana (Doubleday, 1850) (Blek rosenvecklare)
  7. trimaculana (Haworth, 1811) (Hagtornskottvecklare)
Pseudococcyx Swatschek, 1958 (Tallvecklare)
  1. posticana (Zetterstedt, 1839) (Gråblå tallvecklare)
  2. turionella (Linnaeus, 1758) (Tallknoppvecklare)
Retinia Guenée, 1845 (Tallvecklare)
  1. resinella (Linnaeus, 1758) (Hartsgallvecklare)
  2. perangustana (Snellen, 1883) (Lärkkottvecklare)
Rhyacionia Hübner, 1825 (Tallvecklare)
  1. buoliana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tallskottvecklare)
  2. pinicolana (Doubleday, 1849) (Förväxlad tallskottvecklare)
  3. pinivorana (Lienig & Zeller, 1846) (Gråbrun tallvecklare)
  4. duplana (Hübner, 1813) (Tallkulturvecklare)
  5. logaea Durrant, 1911 (Cilierad tallvecklare)
  6. piniana (Herrich-Schäffer, 1851) (Dvärgtallvecklare)
Eucsmomorpha Obraztsov, 1951 (Bladvecklare)
  1. albersana (Hübner, 1813) (Snöbärsvecklare)
Enarmonia Hübner, 1826 (Barkvecklare)
  1. formosana (Scopoli, 1763) (Äppelbarkvecklare)
Ancylis Hübner, 1825 (Sikelvecklare)
  1. unguicella (Linnaeus, 1758) (Ljungsikelvecklare)
  2. uncella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråfläcksikelvecklare)
  3. laetana (Fabricius, 1775) (Aspsikelvecklare)
  4. obtusana (Haworth, 1811) (Trubbsikelvecklare)
  5. comptana (Frölich, 1828) (Smultronsikelvecklare)
  6. upupana (Treitschke, 1835) (Almsikelvecklare)
  7. geminana (Donovan, 1806) (Grårandsikelvecklare)
  8. subarcuana (Douglas, 1847) (Halvvågsikelvecklare)
  9. diminutana (Haworth, 1811) (Spetssikelvecklare)
  10. selenana (Guenée, 1845) (Hagtornsikelvecklare)
  11. unculana (Haworth, 1811) (Getapelsikelvecklare)
  12. myrtillana (Treitschke, 1830) (Blåbärsikelvecklare)
  13. apicella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Långsikelvecklare)
  14. paludana (Barrett, 1871) (Sumpvialsikelvecklare)
  15. badiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän sikelvecklare)
  16. achatana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Slånsikelvecklare)
  17. mitterbacheriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Eksikelvecklare)
  18. tineana (Hübner, 1799) (Björksikelvecklare)

Grapholitini (Borrvecklare)

Cydia Hübner, 1825 (Borrvecklare)
  1. fissana (Frölich, 1828) (Dubbelmåneärtvecklare)
  2. compositella (Fabricius, 1775) (Klövervecklare)
  3. pallifrontana (Lienig & Zeller, 1846) (Sötvedelvecklare)
  4. aureolana (Tengström, 1848) (Fjällvedelvecklare)
  5. caecana (Schläger, 1849) (Skogsklövervecklare)
  6. discretana (Wocke, 1861) (Humlevecklare)
  7. gemmiferana (Treitschke, 1835) (Backvialvecklare)
  8. jungiella (Clerck, 1759) (Förstamajvecklare)
  9. lunulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Månfläckad ärtvecklare)
  10. orobana (Treitschke, 1830) (Vickerärtvecklare)
  11. funebrana (Treitschke, 1835) (Plommonvecklare)
  12. tenebrosana (Duponchel, 1843) (Nypononvecklare)
  13. janthinana (Duponchel, 1835) (Hagtornbärvecklare)
  14. molesta (Busck, 1916) (Aprikosvecklare)
  15. nigricana (Fabricius, 1794) (Ärtvecklare)
  16. succedana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kärringtandvecklare)
  17. medicaginis (Kuznetsov, 1962) (Luzernvecklare)
  18. microgrammana (Guenée, 1845) (Puktörnevecklare)
  19. duplicana (Zetterstedt, 1839) (Enbarkvecklare)
  20. cognatana (Barrett, 1874) (Kvartsmånetallbarkvecklare)
  21. illutana (Herrich-Schäffer, 1851) (Svart granborrvecklare)
  22. corollana (Hübner, 1823) (Aspbarkvecklare)
  23. coniferana (Saxesen, 1840) (Allmän tarrbarkvecklare)
  24. indivisa (Danilevsky, 1963) (Grankådvecklare)
  25. cosmophorana (Treitschke, 1835) (Tallkådvecklare)
  26. strobilella (Linnaeus, 1758) (Grankottvecklare)
  27. pactolana (Zeller, 1840) (Granbarkvecklare)
  28. grunertiana (Ratzeburg, 1868) (Lärkbarkvecklare)
  29. pomonella (Linnaeus, 1758) (Äpplevecklare)
  30. servillana (Duponchel, 1836) (Sälggallvecklare)
  31. leguminana (Lienig & Zeller, 1846) (Almbarkvecklare)
  32. deshaisiana (Lucas, 1858) (Hoppande böna)
  33. cornucopiae (Tengström, 1869) (Aspskogvecklare)
  34. triangulella (Goeze, 1783) (Ekollonvecklare)
  35. fagiglandana (Zeller, 1841) (Bokollonvecklare)
  36. amplana (Hübner, 1799) (Tegelfärgad ekollonvecklare)
  37. inquinatana (Hübner, 1799) (Lönnfruktvecklare)
Thaumatotibia Zacher, 1915 (Knätofsvecklare)
  1. leucotreta (Meyrick, 1913) (Knätofsvecklare)
Lathronympha Meyrick, 1926 (Bladvecklare)
  1. strigana (Fabricius, 1775) (Johannesörtvecklare)
Pammene Hübner, 1825 (Solvecklare)
  1. aurana (Fabricius, 1775) (Guldborrvecklare)
  2. gallicana (Guenée, 1845) (Palsternackborrvecklare)
  3. fasciana (Linnaeus, 1761) (Ollonsolvecklare)
  4. splendidulana (Guenée, 1845) (Glanssolvecklare)
  5. insulana (Guenée, 1845) (Sällsynt björksolvecklare)
  6. ignorata Kuznetsov, 1968 (Ignorerad solvecklare)
  7. giganteana (Peyerimhoff, 1863) (Smal eksolvecklare)
  8. argyrana (Hübner, 1799) (Liten eksolvecklare)
  9. suspectana (Lienig & Zeller, 1846) (Asksolvecklare)
  10. albuginana (Guenée, 1845) (Ekgallsolvecklare)
  11. clanculana (Tengström, 1869) (Dvärgbjörksolvecklare)
  12. obscurana (Stephens, 1834) (Murrig björksolvecklare)
  13. agnotana Rebel, 1914 (Hagtornsolvecklare)
  14. luedersiana (Sorhagen, 1885) (Odonsolvecklare)
  15. rhediella (Clerck, 1759) (Rödspetsad solvecklare)
  16. populana (Fabricius, 1787) (Videsolvecklare)
  17. spiniana (Duponchel, 1843) (Slånsolvecklare)
  18. regiana (Zeller, 1849) (Kunglig sykomorsolvecklare)
  19. aurita Razovski, 1992 (Gyllene sykomorsolvecklare)
  20. ochsenheimeriana (Lienig & Zeller, 1846) (Gransolvecklare)
  21. germmana (Hübner, 1799) (Svart eksolvecklare)
Strophedra Herrich-Schäffer, 1853 (Bladvecklare)
  1. weirana (Douglas, 1850) (Bokbladvecklare)
  2. nitidana (Fabricius, 1794) (Ekbladvecklare)
Dichrorampha Guenée, 1845 (Rotvecklare)
  1. plumbana (Scopoli, 1763) (Jämstruken röllekrotvecklare)
  2. sedatana Busck, 1906 (Gulfjällig renfanerotvecklare)
  3. aeratana (Pierce & Metcalfe, 1915) (Svartstreckad rotvecklare)
  4. consortana Stephens, 1852 (Prästkragestjälkvecklare)
  5. acuminatana (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsig prästkragerotvecklare)
  6. sylvicolana (Heinemann, 1863) (Nysörtrotvecklare)
  7. simpliciana (Haworth, 1811) (Gråborotvecklare)
  8. sequana (Hübner, 1799) (Vithakad röllekrotvecklare)
  9. heegerana (Duponchel, 1843) (Rödgulhakad rotvecklare)
  10. senectana Guenée, 1845 (Grågul alvarrotvecklare)
  11. incognitana (Kremky & Maslowski, 1933) (Svagtecknad röllekrotvecklare)
  12. vancouverana McDunnough, 1935 (Rödtonad röllekrotvecklare)
  13. flavidorsana Knaggs, 1867 (Gulhakad renfanerotvecklare)
  14. alpinana (Treitshke, 1830) (Gulhakad prästkragerotvecklare)
  15. petiverella (Linnaeus, 1758) (Gulhakad röllekrotvecklare)
  16. plumbagana (Treitshke, 1830) (Ljus röllekrotvecklare)
  17. obscuratana (Wolff, 1955) (Obskyr renfanerotvecklare)
  18. agilana (Tengström, 1848) (Liten röllekrotvecklare)

Choreutoidea (Gnidmalar)
Choreutidae (Gnidmalar)
Choreutinae (Gnidmalar)

Anthophila Haworth, 1811 (Gnidmalar)
  1. fabriciana (Linnaeus, 1767) (Bredvingad nässelmal)
Prochoreutis Diakonoff & Heppner, 1980 (Gnidmalar)
  1. argentinetta (Fourcroy, 1785) (Glansig frossörtmal)
  2. sehestediana (Fabricius, 1775) (Brunbandad frossörtmal)
  3. ultimana (Krulikovsky, 1909) (Vitstreckad gnidmal)
Tebenna Billberg, 1820 (Gnidmalar)
  1. bjerkandrella (Thunberg, 1784) (Krisslegnidmal)
Choreutis Hübner, 1825 (Gnidmalar)
  1. diana (Hübner, 1822) (Björkgnidmal)
  2. pariana (Clerck, 1759) (Äpplegnidmal)

Urodoidea (Raspmalar)
Urodidae (Raspmalar)

Wockia Heinemann, 1870 (Raspmalar)
  1. asperipunctella (Bruand, 1851) (Aspraspmal)

Schreckensteinioidea (Konkavmalar)
Schreckensteiniidae (Konkavmalar)

Schreckensteinia Hübner, 1825 (Konkavmalar)
  1. festaliella (Hübner, 1819) (Hallonkonkavmal)

Epermenioidea (Skärmmalar)
Epermeniidae (Skärmmalar)

Phaulernis Meyrick, 1895 (SKärmmalar)
  1. fulviguttella (Zeller, 1839) (Strätteskärmmal)
  2. dentella (Zeller, 1839) (Svart kirskålskärmmal)
Epermenia Hübner, 1825 (Skärmmalar)
  1. chaerophyllella (Goeze, 1783) (Smalvingad skärmmal)
  2. illigerella (Hübner, 1813) (Rödgul kirskålmal)
  3. falciformis (Haworth, 1828) (Rödgul strättemal)
  4. farreni (Walsingham, 1894) (Björnlokeskärmmal)
  5. profugella (Stainton, 1856) (Bockrotskärmmal)

Alucitoidea (Fjädermott)
Alucitidae (Fjädermott)

Alucita Linnaeus, 1758 (Fjädermott)
  1. hexadactyla (Linnaeus, 1758) (Kaprifolfjädermott)
  2. grammodactyla Zeller, 1841 (Fältväddfjädermott)
Pterotopteryx Hannemann, 1959 (Fjädermott)
  1. dodecadactyla (Hübner, 1813) (Tryfjädermott)

Pterophoroidea (Fjädermott)
Pterophoridae (Fjädermott)
Pterophorinae (Fjädermott)
Platyptilini (Fjädermott)

Platyptilia Hübner, 1825 (Fjädermott)
  1. tesseradactyla (Linnaeus, 1761) (Kattfotfjädermott)
  2. gonodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hästhovsfjädermott)
  3. calodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gullrisfjädermott)
Gillmeria Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. pallidactyla (Haworth, 1811) (Röllekfjädermott)
  2. tetradactyla (Linnaeus, 1758) (Renfanefjädermott)
Amblyptilia Hübner, 1825 (Fjädermott)
  1. acanthadactyla (Hübner, 1813) (Syskefjädermott)
  2. punctidactyla (Haworth, 1811) (Stormhattfjädermott)
Stenoptilia Hübner, 1825 (Fjädermott)
  1. pneumonanthes (Büttner, 1880) (Klockgentianafjädermott)
  2. pterodactyla (Linnaeus, 1761) (Teveronikefjädermott)
  3. veronicae Karvonen, 1932 (Strandveronikefjädermott)
  4. bipunctidactyla (Scopoli, 1763) (Ängsväddfjädermott)
  5. pelidnodactyla (Stein, 1837) (Mandelblomfjädermott)
  6. islandicus (Staudinger, 1857) (Tuvbräckefjädermott)
  7. zophodactylus (Duponchel, 1840) (Arunfjädermott)
Buszkoiana Kocak, 1981 (Fjädermott)
  1. capnodactylus (Zeller, 1841) (Pestskråpfjädermott)
Cnaemidophorus Wallengren, 1862 (Fjädermott)
  1. rhododactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenknoppfjädermott)
Marasmarcha Meyrick, 1886 (Fjädermott)
  1. lunaedactyla (Haworth, 1811) (Puktörnefjädermott)
Geina Tutt, 1907 (Fjädermott)
  1. didactyla (Linnaeus, 1758) (Humleblomsterfjädermott)
Buckleria Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. paludum (Zeller, 1839) (Sileshårfjädermott)
Oxyptilus Zeller, 1841 (Fjädermott)
  1. pilosellae (Zeller, 1841) (Gråfibblefjädermott)
  2. chrysodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Flockfibblefjädermott)
  3. ericetorum (Stainton, 1851) (Backfibblefjädermott)
  4. parvidactyla (Haworth, 1811) (Sandfibblefjädermott)
Crombrugghia Tutt, 1907 (Fjädermott)
  1. distans (Zeller, 1847) (Klofibblefjädermott)
Pselnophorus Wallengren, 1881 (Fjädermott)
  1. heterodactyla (Müller, 1764) (Skogssallatfjädermott)
Hellinsia Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. osteodactylus (Zeller, 1841) (Blekgult gullrisfjädermott)
  2. distinctus (Herrich-Schäffer, 1855) (Malörtfjädermott)
  3. didactylites (Ström, 1783) (Fibbleblomfjädermott)
  4. tephradactyla (Hübner, 1813) (Treprickigt gullrisfjädermott)
  5. lienigianus (Zeller, 1852) (Gråbofjädermott)
Oidaematophorus Wallengren, 1862 (Fjädermott)
  1. lithodactyla (Treitschke, 1833) (Allmänt krisslefjädermott)
  2. rogenhoferi (Mann, 1871) (Brunbinkefjädermott)
  3. vafradactylus Svensson, 1966 (Gråbenkrisslefjädermott)
Emmelina Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. monodactyla (Linnaeus, 1758) (Gråbrunt vindefjädermott)
Adaina Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. microdactyla (Hübner, 1813) (Hamflockelfjädermott)
Porittia Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. galactodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborrefjädermott)
Calyciphora Kasy, 1960 (Fjädermott)
  1. albodactylus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spåtistelfjädermott)
Merrifieldia Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. leucodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ojämnsprötat timjanfjädermott)
  2. tridactyla (Linnaeus, 1758) (Radsprötat timjanfjädermott)
  3. baliodactylus (Zeller, 1841) (Kungsmyntefjädermott)

Pterophorini (Fjädermott)

Pterophorus Schäffer, 1766 (Fjädermott)
  1. pentadactyla (Linnaeus, 1758) (Vitt fjädermott)

Pyraloidea (Mott)
Pyralidae (Mott)
Gallerinae (Vaxmott)
Tirathabini (Humlemott)

Aphomia Hübner, 1825 (Humlemott)
  1. sociella (Linnaeus, 1758) (Humlemott)
Melissoblaptes Zeller, 1839 (Sandflymott)
  1. zelleri Joannis, 1932 (Sandflymott)
Paralipsa Butler, 1879 (Kakaomott)
  1. gularis (Zeller, 1877) (Kakaomott)
Corcyra Ragonot, 1885 (Korintmott)
  1. cephalonica (Stainton, 1866) (Korintmott)

Galleriini (Vaxmott)

Achroia Hübner, 1819 (Vaxmott)
  1. grisella (Fabricius, 1794) (Litet vaxmott)
Galleria Fabricius, 1798 (Vaxmott)
  1. mellonella (Linnaeus, 1758) (Stort vaxmott)

Pyralinae (Mott)
Pyralini (Mott)

Synaphe Hübner, 1825 (Mossmott)
  1. punctalis (Fabricius, 1775) (Spetsvingat mossmott)
Pyralis Linnaeus, 1758 (Ljusmott)
  1. regalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungligt ljusmott)
  2. lienigialis (Zeller, 1843) (Lienigljusmott)
  3. farinalis (Linnaeus, 1758) (Mjölmott)
Aglossa Latreille, 1796 (Fettmott)
  1. pinguinalis (Linnaeus, 1758) (Fettmott)
Hypsopygia Hübner, 1825 (Ljusmott)
  1. costalis (Fabricius, 1775) (Högstjärtmott)
Orthopygia Ragonot, 1890 (Herkulesmott)
  1. glaucinalis (Linnaeus, 1758) (Blågrått herkulesmott)

Endotrichini (Mott)

Endotricha Zeller, 1847 (Ljusmott)
  1. flammealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövkrattmott)

Phycitinae (Mott)
Cryptoblabini (Mott)

Cryptoblabes Zeller, 1847 (Strimmott)
  1. bistriga (Haworth, 1811) (Tvåstrimmigt almott)
  2. gnidiella (Millière, 1867) (Importstrimmott)

Phycitini (Mott)

Elegia Ragonot, 1887 (Molnmott)
  1. similella (Zincken, 1818) (Ekmolnmott)
Ortholepis Ragonot, 1887 (Bladmott)
  1. betulae (Goeze, 1778) (Svartgrått björkbladmott)
  2. vacciniella (Lienig & Zeller, 1846) (Blåbärsmott)
Pyla Grote, 1882 (Molnmott)
  1. fusca (Haworth, 1811) (Svartbrunt ljungmott)
Pempeliella Caradja, 1916 (Timjansmott)
  1. ornatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rakbandat timjansmott)
  2. dilutella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Krokbandat timjansmott)
Catastia Hübner, 1825 (Molnmott)
  1. marginea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Guldfransmott)
  2. kistrandella Opheim, 1963 (Stenblocksmott)
Polopeustis Ragonot, 1893 (Molnmott)
  1. altensis (Wocke, 1862) (Blågrått fjällmott)
Khorassania Amsel, 1951 (Molnmott)
  1. compositella (Treitschke, 1835) (Prydligt molnmott)
Sciota Hulst, 1888 (Molnmott)
  1. hostilis (Stephens, 1834) (Aspmolnmott)
  2. adelphella (Fischer von Röslerstam, 1836) (Vitpilmott)
Selagia Hübner, 1825 (Glansmott)
  1. argyrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Silverglansmott)
  2. spadicella (Hübner, 1796) (Kastanjebrunt glansmott)
Pima Hulst, 1888 (Molnmott)
  1. boisduvaliella (Guenée, 1845) (Strandärtmott)
Etiella Zeller, 1839 (Molnmott)
  1. zinckenella (Treitschke, 1832) (Tropikärtmott)
Oncocera Stephens, 1829 (Molnmott)
  1. semirubella (Scopoli, 1763) (Käringtandmott)
  2. faecella (Zeller, 1839) (Björkskogsmott)
Pempelia Hübner, 1825 (Molnmott)
  1. formosa (Haworth, 1811) (Almmolnmott)
  2. palumbella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Jungfrulinmott)
Dioryctria Zeller, 1846 (Barrskogsmott)
  1. sylvestrella (Ratzeburg, 1840) (Glänsande tallbarkmott)
  2. schuetzeella Fuchs, 1899 (Granbarrmott)
  3. simplicella Heinemann, 1863 (Tallknoppmott)
  4. abietella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grankottmott)
Phycita Curtis, 1828 (Bladmott)
  1. roborella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråbrunt ekbladmott)
Hypochalcia Hübner, 1825 (Backmott)
  1. ahenella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stort backmott)
Nephopterix Hübner, 1825 (Benvedsmott)
  1. angustella (Hübner, 1796) (Benvedsmott)
Conobathra Meyrick, 1886 (Ekbladmott)
  1. tumidana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergekbladmott)
  2. repandana (Fabricius, 1798) (Skogsekbladmott)
Trachycera Ragonot, 1893 (Mörkmott)
  1. suavella (Zincken, 1818) (Snedbandat slånmott)
  2. advenella (Zincken, 1818) (Rönnmörkmott)
  3. marmorea (Haworth, 1811) (Marmorerat slånmott)
Acrobasis Zeller, 1839 (Ekbladmott)
  1. sodalella Zeller, 1848 (Grått ekbladmott)
  2. consociella (Hübner, 1813) (Mindre ekbladmott)
Apomyelois Heinrich, 1956 (Svampmott)
  1. bistriatella (Hulst, 1887) (Skiktdynemott)
  2. ceratoniae (Zeller, 1839) (Ceratoniemott)
Episcythrastis Meyrick, 1937 (Hedmott)
  1. tetricella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedmott)
Eurhodope Hübner, 1825 (Rosenmott)
  1. rosella (Scopoli, 1763) (Rosenmott)
  2. cirrigerella (Zincken, 1818) (Åkerväddmott)
Myelois Hübner, 1825 (Märgmott)
  1. circumvoluta (Fourcroy, 1785) (Tistelmärgmott)
Zophodia Hübner, 1825 (Bärmott)
  1. grossulariella (Zincken, 1818) (Krusbärsmott)
Assara Walker, 1863 (Frömott)
  1. terebrella (Zincken, 1818) (Granfrömott)
Euzophera Zeller, 1867 (Rörmott)
  1. pinguis (Haworth, 1811) (Askbarkmott)
  2. cinerosella (Zeller, 1839) (Malörtmott)
  3. fuliginosella (Heinemann, 1865) (Björkrörmott)
Nyctegretis Zeller, 1848 (Rotmott)
  1. lineana (Scopoli, 1786) (Gråborotmott)
Ancylosis Zeller, 1839 (Rotmott)
  1. cinnamomella (Duponchel, 1836) (Cinnobermott)
  2. oblitella (Zeller, 1839) (Marskmott)
Homoeosoma Curtis, 1833 (Blommott)
  1. sinuella (Fabricius, 1794) (Grobladrotmott)
  2. nebulella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Molnigt tistelkorgmott)
  3. nimbella (Duponchel, 1837) (Grått korgblomsmott)
Phycitodes Hampson, 1917 (Blommott)
  1. maritima (Tengström, 1848) (Triangelpunkterat korgblomsmott)
  2. binaevella (Hübner, 1813) (Storpunktsmott)
  3. lacteella (Rotschild, 1915) (Vitt blommott)
  4. saxicola (Vaughan, 1870) (Vinkelpunkterat korgblomsmott)
  5. albatella (Ragonot, 1887) (Triangelpunkterat korgblomsmott)
Vitula Ragonot, 1887 (Olikmott)
  1. edmandsii (Zincken, 1818) (Humlebomott)
  2. biviella (Zeller, 1848) (Tallhängemott)
Plodia Guenée, 1845 (Mjölmott)
  1. interpunctella (Hübner, 1813) (Indiskt mjölmott)
Ephestia Guenée, 1845 (Olikmott)
  1. kuehniella Zeller, 1879 (Kvarnmott)
  2. mistralella (Millière, 1874) (Kråkrismott)
  3. elutella (Hübner, 1796) (Hömott)
Cadra Walker, 1864 (Fruktmott)
  1. figulilella (Gregson, 1871) (Smalvingat fruktmott)
  2. cautella (Walker, 1863) (Kortvingat fruktmott)
  3. calidella (Guenée, 1845) (Importfruktmott)

Anerastiini (Mott)

Anerastia Hübner, 1825 (Rotmott)
  1. lotella (Hübner, 1813) (Rödgrått gräsrotmott)

Scopariinae (Ugglemott)

Scoparia Haworth, 1811 (Ugglemott)
  1. subfusca Haworth, 1811 (Hästhovsugglemott)
  2. basistrigalis Knaggs, 1866 (Ekskogsugglemott)
  3. ambigualis (Treitschke, 1829) (Variabelt ugglemott)
  4. ancipitella (La Harpe, 1855) (Askgrått ugglemott)
  5. conicella (La Harpe, 1855) (Bokskogsugglemott)
  6. pyralella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvivelaktigt ugglemott)
Gesneria Hübner, 1825 (Ugglemott)
  1. centuriella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stort ugglemott)
Dipleurina Chapman, 1912 (Ugglemott)
  1. lacustrata (Panzer, 1804) (Hagtornsugglemott)
Eudonia Billberg, 1820 (Ugglemott)
  1. murana (Curtis, 1827) (Murugglemott)
  2. alpina (Curtis, 1850) (Nordligt ugglemott)
  3. laetella (Zeller, 1846) (Vitt ugglemott)
  4. aequalis Kyrki & Svensson, 1986 (Svartgrått ugglemott)
  5. truncicolella (Stainton, 1849) (Stamugglemott)
  6. mercurella (Linnaeus, 1758) (Molnugglemott)
  7. sudetica (Zeller, 1839) (Sudetiskt ugglemott)
Witlesia Chapman, 1912 (Ugglemott)
  1. pallida (Curtis, 1827) (Blekt ugglemott)
Heliothela Guenée, 1854 (Solmott)
  1. wulfeniana (Scopoli, 1763) (Svart solmott)

Crambinae (Gräsmott)

Euchromius Guenée, 1845 (Gräsmott)
  1. ocellea (Haworth, 1811) (Immigrantgräsmott)
Chilo Zincken, 1817 (Gräsmott)
  1. phragmitella (Hübner, 1810) (Vassmott)
Calamotropha Zeller, 1863 (Gräsmott)
  1. paludella (Hübner, 1824) (Kaveldunmott)
Chrysoteuchia Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. culmella (Linnaeus, 1758) (Trädgårdsgräsmott)
Crambus Fabricius, 1798 (Gräsmott)
  1. pascuella (Linnaeus, 1758) (Betesmarkgräsmott)
  2. silvella (Hübner, 1813) (Skogsgräsmott)
  3. uliginosella Zeller, 1850 (Sumpgräsmott)
  4. ericella (Hübner, 1813) (Ljunggräsmott)
  5. alienellus (Germar & Kaulfuss, 1817) (Främlingsgräsmott)
  6. heringiellus Herrich-Schäffer, 1848 (Svartbrunt gräsmott)
  7. pratella (Linnaeus, 1758) (Tandgräsmott)
  8. lathoniellus (Zincken, 1817) (Allmänt gräsmott)
  9. hamella (Thunberg, 1788) (Spetsgräsmott)
  10. perlella (Scopoli, 1763) (Silvervitt gräsmott)
Agriphila Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. deliella (Hübner, 1813) (Svartstrimmigt gräsmott)
  2. tristella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dystert gräsmott)
  3. inquinatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grässkottmott)
  4. latistria (Haworth, 1811) (Långstreckat gräsmott)
  5. selasella (Hübner, 1813) (Strandgröegräsmott)
  6. straminella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Halmgult gräsmott)
  7. poliellus (Treitschke, 1832) (Smalt gräsmott)
  8. biarmicus (Tengström, 1865) (Dubbelbeväpnat gräsmott)
  9. geniculea (Haworth, 1811) (Knägräsmott)
Catoptria Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. permutatellus (Herrich-Schäffer, 1848) (Allmänt silverbandgräsmott)
  2. osthelderi (Lattin, 1950) (Sydligt silverbandgräsmott)
  3. conchella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hofgrens gräsmott)
  4. mytilella (Hübner, 1805) (Mytiskt gräsmott)
  5. pinella (Linnaeus, 1758) (Silverfläckat gräsmott)
  6. margaritella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Pärlgräsmott)
  7. furcatellus (Zetterstedt, 1839) (Fjällgräsmott)
  8. fulgidella (Hübner, 1813) (Vitstrimmigt sandgräsmott)
  9. maculalis (Zetterstedt, 1839) (Fläckat myrgräsmott)
  10. falsella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Oäkta gräsmott)
  11. verellus (Zincken, 1817) (Äkta gräsmott)
  12. lythargyrella (Hübner, 1796) (Glänsande sandgräsmott)
Thisanotia Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. chrysonuchella (Scopoli, 1763) (Bågbandgräsmott)
Pediasia Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. fascelinella (Hübner, 1813) (Linjerat gräsmott)
  2. truncatellus (Zetterstedt, 1839) (Stympat gräsmott)
  3. contaminella (Hübner, 1796) (Förväxlat gräsmott)
  4. aridella (Thunberg, 1788) (Saltängsgräsmott)
Platytes Guenée, 1845 (Gräsmott)
  1. cerussella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Litet mossmott)
  2. alpinella (Hübner, 1813) (Sandmott)

Schoenobiinae (Sävmott)

Schoenobius Duponchel, 1836 (Sävmott)
  1. gigantella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stort sävmott)
Donacaula Meyrick, 1890 (Sävmott)
  1. forficella (Thunberg, 1794) (Saxsävmott)
  2. mucronella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spetssävmott)

Acentropinae (Vattenmott)

Elophila Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. nymphaeata (Linnaeus, 1758) (Näckrosmott)
Acentria Stephens, 1829 (Vattenmott)
  1. ephemerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snövitt vattenmott)
Cataclysta Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. lemnata (Linnaeus, 1758) (Andmatmott)
Parapoynx Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. stratiotata (Linnaeus, 1758) (Vattenaloemott)
Nymphula Schrank, 1802 (Vattenmott)
  1. nitidulata (Hufnagel, 1767) (Dammott)
Oligostigma Guenée, 1854 (Vattenmott)
  1. bilinealis Snellen, 1876 (Rödbrämat akvariemott)

Odontiinae (Mott)
Hercyniini (Mott)

Metaxmeste Hübner, 1825 (Hedflymott)
  1. phrygialis (Hübner, 1796) (Fjällhedflymott)
  2. schrankiana (Hochenwarth, 1785) (Lapphedflymott)

Odontiini (Mott)

Cynaeda Hübner, 1825 (Tandmott)
  1. dentalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tandmott)
Epascestria Hübner, 1825 (Ljusmott)
  1. pustulalis (Hübner, 1823) (Oxtungegallmott)
Atralata Sylvén, 1947 (Sorgmott)
  1. albofascialis (Treitschke, 1829) (Krisslesorgmott)

Eurrhypini (Mott)

Eurrhypis Hübner, 1825 (Ginstmott)
  1. pollinalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ginstmott)

Evergestinae (Senapsmott)

Evergestis Hübner, 1825 (Senapsmott)
  1. frumentalis (Linnaeus, 1761) (Flammigt senapsmott)
  2. forficalis (Linnaeus, 1758) (Kålmott)
  3. extimalis (Scopoli, 1763) (Molnbrämat senapsmott)
  4. limbata (Linnaeus, 1767) (Löktravmott)
  5. pallidata (Hufnagel, 1767) (Sommargyllenmott)
  6. aenealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bergsenapsmott)

Pyraustinae (Ängsmott)
Pyraustini (Ängsmott)

Udea Guenée, 1845 (Ängsmott)
  1. ferrugalis (Hübner, 1796) (Vandrarängsmott)
  2. lutealis (Hübner, 1809) (Blekgult ängsmott)
  3. prunalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Plommonängsmott)
  4. inquinatalis (Lienig & Zeller, 1846) (Töcknigt myrmott)
  5. accolalis (Zeller, 1867) (Bymott)
  6. nebulalis (Hübner, 1796) (Dimmigt ängsmott)
  7. decrepitalis (Herrich-Schäffer, 1848) (Bräkenängsmott)
  8. olivalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kvadratmott)
  9. hamalis (Thunberg, 1788) (Blåbärsljusmott)
Opsibotys Warren, 1890 (Ängsmott)
  1. fuscalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kovallmott)
Loxostege Hübner, 1825 (Ljusmott)
  1. turbidalis (Treitschke, 1829) (Fältmalörtsmott)
  2. sticticalis (Linnaeus, 1761) (Betmott)
  3. commixtalis (Walker, 1866) (Myrljusmott)
  4. manualis (Geyer, 1832) (Alvarljusmott)
  5. ephippialis (Zetterstedt, 1839) (Fjällängsljusmott)
Pyrausta Schrank, 1802 (Ljusmott)
  1. cingulata (Linnaeus, 1758) (Gördelljusmott)
  2. sanguinalis (Linnaeus, 1767) (Blodrött ljusmott)
  3. despicata (Scopoli, 1763) (Grobladsljusmott)
  4. porphyralis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Porfyrljusmott)
  5. aurata (Scopoli, 1763) (Guldljusmott)
  6. purpuralis (Linnaeus, 1758) (Purpurljusmott)
  7. ostrinalis (Hübner, 1796) (Dubbelbandat ljusmott)
  8. nigrata (Scopoli, 1763) (Svart ljusmott)
  9. aerealis (Hübner, 1793) (Sandfältljusmott)
Nascia Curtis, 1835 (Ängsmott)
  1. cilialis (Hübner, 1796) (Jättestarrmott)
Sitochroa Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. palealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Morotsmott)
  2. verticalis (Linnaeus, 1758) (Tistelängsmott)
Perinephela Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. lancealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lansmott)
Phlyctaenia Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. coronata (Hufnagel, 1767) (Flädermott)
  2. stachydalis (Germar, 1821) (Stinksyskemott)
  3. perlucidalis (Hübner, 1809) (Åkertistelmott)
Algedonia Lederer, 1863 (Ängsmott)
  1. terrealis (Treitschke, 1829) (Mörkbrämat gullrismott)
Psammotis Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. pulveralis (Hübner, 1796) (Pudrat ängsmott)
Ostrinia Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. palustralis (Hübner, 1796) (Vattenskräppemott)
  2. nubilalis (Hübner, 1796) (Majsmott)
Ebulea Doubleday, 1849 (Ängsmott)
  1. crocealis (Hübner, 1796) (Guldgult krisslemott)
Anaina Hübner, 1823 (Ängsmott)
  1. verbascalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungsljusmott)
  2. funebris (Ström, 1768) (Vitfläckigt ängsmott)
Eurrhypara Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. hortulata (Linnaeus, 1758) (Vitt nässelmott)
Paratalanta Meyrick, 1890 (Ängsmott)
  1. pandalis (Hübner, 1825) (Spensligt ängsmott)
  2. hyalinalis (Hübner, 1796) (Sidengult ängsmott)

Spilomelini (Ängsmott)

Pleuroptya Meyrick, 1890 (Ängsmott)
  1. ruralis (Scopoli, 1763) (Allmänt nässelmott)
Mecyna Doubleday, 1849 (Ängsmott)
  1. flavalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gyllenängsmott)
Agrotera Schrank, 1802 (Lundmott)
  1. nemoralis (Scopoli, 1763) (Avenboksmott)
Diasemia Hübner, 1825 (Torrängsmott)
  1. reticularis (Linnaeus, 1761) (Bokstavsmott)
Duponchelia Zeller, 1874 (Tandsydmott)
  1. fovealis (Zeller, 1847) (Tandsydmott)
Palpita Hübner, 1808 (Sydmott)
  1. vitrealis (Rossi, 1794) (Vitt sydmott)
Synclera Lederer, 1863 (Sydmott)
  1. traducalis (Zeller, 1852) (Brokigt sydmott)
Dolicharthria Stephens, 1834 (Smalmott)
  1. punctalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Punktsmalmott)
Nomophila Hübner, 1825 (Nattflymott)
  1. noctuella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Nattflymott)

Lasiocampoidea (Egentliga spinnare)
Lasiocampidae (Egentliga spinnare)
Poecilocampinae (Lövspinnare)

Poecilocampa Stephens, 1828 (Lövspinnare)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelspinnare)
Trichiura Stephens, 1828 (Lövspinnare)
  1. crataegi (Linnaeus, 1758) (Hagtornspinnare)
  2. ariae (Hübner, 1824) (Nordlig hagtornspinnare)

Lasiocampinae (Egentliga spinnare)

Eriogaster Germar, 1810 (Björkspinnare)
  1. lanestris (Linnaeus, 1758) (Björkspinnare)
  2. arbusculae Freyer, 1849 (Fjällbjörkspinnare)
Malacosoma Hübner, 1820 (Ringspinnare)
  1. neustria (Linnaeus, 1758) (Ringspinnare)
  2. castrensis (Linnaeus, 1758) (Ängsringspinnare)
Lasiocampa Schrank, 1802 (Fältspinnare)
  1. trifolii (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klöverspinnare)
  2. quercus (Linnaeus, 1758) (Ekspinnare)
Macrothylacia Rambur, 1866 (Fältspinnare)
  1. rubi (Linnaeus, 1758) (Gräsulv)
Dendrolimus Germar, 1812 (Barrspinnare)
  1. pini (Linnaeus, 1758) (Tallspinnare)
Euthrix Meigen, 1830 (Fältspinnare)
  1. potatoria (Linnaeus, 1758) (Gräselefant)
Cosmotriche Hübner, 1820 (Barrspinnare)
  1. lobulina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fjällspinnare)
Phyllodesma Hübner, 1820 (Bladspinnare)
  1. ilicifolia (Linnaeus, 1758) (Rödbrun bladspinnare)
Gastropacha Ochsenheimer, 1810 (Bladspinnare)
  1. quercifolia (Linnaeus, 1758) (Rostfärgad bladspinnare)

Bombycoidea (Spinnare)
Endromidae (Skäckspinnare)

Endromis Ochsenheimer, 1810 (Skäckspinnare)
  1. versicolora (Linnaeus, 1758) (Skäckspinnare)

Saturniidae (Påfågelspinnare)
Agliinae (Påfågelspinnare)

Aglia Ochsenheimer, 1810 (Påfågelspinnare)
  1. tau (Linnaeus, 1758) (Nagelspinnare)

Saturniinae (Påfågelspinnare)

Saturnia Schrank, 1802 (Påfågelspinnare)
  1. pavonia (Linnaeus, 1758) (Liten påfågelspinnare)
Actias Leach, 1815 (Påfågelspinnare)
  1. selene Kirby, 1896 (Långsvansad påfågelspinnare)

Lemonidae (Mjölkörtspinnare)

Lemonia Hübner, 1820 (Mjölkörtspinnare)
  1. dumi (Linnaeus, 1758) (Mjölkörtspinnare)

Sphingidae (Svärmare)
Smerinthinae (Svärmare)

Mimas Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
  1. tiliae (Linnaeus, 1758) (Lindsvärmare)
Smerinthus Latreille, 1802 (Nattvärmare)
  1. ocellata (Linnaeus, 1758) (Videsvärmare)
Laothoe Fabricius, 1807 (Nattvärmare)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelsvärmare)

Sphinginae (Svärmare)

Agrius Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
  1. convolvuli (Linnaeus, 1758) (Åkervindesvärmare)
Acherontia Laspeyres, 1809 (Nattsvärmare)
  1. atropos (Linnaeus, 1758) (Dödskallesvärmare)
Sphinx Linnaeus, 1758 (Nattsvärmare)
  1. ligustri Linnaeus, 1758 (Ligustersvärmare)
Hyloicus Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
  1. pinastri (Linnaeus, 1758) (Tallsvärmare)

Macroglossinae (Svärmare)

Hemaris Dalman, 1816 (Dagsvärmare)
  1. tityus (Linnaeus, 1758) (Svävfluglik dagsvärmare)
  2. fuciformis (Linnaeus, 1758) (Humlelik dagsvärmare)
Macroglossum Scopoli, 1777 (Dagsvärmare)
  1. stellatarum (Linnaeus, 1758) (Stor dagsvärmare)
Daphnis Hübner, 1819 (Nattvärmare)
  1. nerii (Linnaeus, 1758) (Oleandersvärmare)
Hyles Hübner, 1819 (Skymningssvärmare)
  1. euphorbiae (Linnaeus, 1758) (Vitsprötad skymningssvärmare)
  2. gallii (Rottemburg, 1775) (Brunsprötad skymningssvärmare)
  3. livornica (Esper, 1779) (Vitribbad skymningssvärmare)
Deilephila Laspeyres, 1809 (Svärmare)
  1. elpenor (Linnaeus, 1758) (Allmän snabelsvärmare)
  2. porcellus (Linnaeus, 1758) (Liten snabelsvärmare)

Hesperioidea (Tjockhuvudfjärilar)
Hesperidae (Tjockhuvudfjärilar)
Pyrginae (Tjockhuvudfjärilar)

Erynnis Schrank, 1801 (Smygare)
  1. tages (Linnaeus, 1758) (Skogssmygare)
Pyrgus Hübner, 1819 (Visslare)
  1. andromedae (Wallengren, 1853) (Blomvisslare)
  2. centaureae (Rambur, 1839) (Klintvisslare)
  3. malvae (Linnaeus, 1758) (Kattostvisslare)
  4. armoricanus (Oberthür, 1910) (Fransk blomvisslare)
  5. alveus (Hübner, 1803) (Kattunvisslare)

Heteropterinae (Tjockhuvudfjärilar)

Heteropterus Duméril, 1806 (Smygare)
  1. morpheus (Pallas, 1771) (Spegelsmygare)
Carterocephalus Lederer, 1852 (Smygare)
  1. palaemon (Pallas, 1771) (Gulfläckig glanssmygare)
  2. silvicola (Meigen, 1829) (Svartfläckig glanssmygare)

Hesperiinae (Tjockhuvudfjärilar)

Thymelicus Hübner, 1819 (Smygare)
  1. lineola (Ochsenheimer, 1808) (Liten tåtelsmygare)
Hesperia Fabricius, 1793 (Smygare)
  1. comma (Linnaeus, 1758) (Allmän ängssmygare)
Ochlodes Scudder, 1872 (Smygare)
  1. faunus (Turati, 1905) (Stor ängssmygare)

Papilionoidea (Riddarfjärilar)
Papilionidae (Riddarfjärilar)
Parnassinae (Apollofjärilar)

Parnassius Linnaeus, 1758 (Apollofjärilar)
  1. mnemosyne (Linnaeus, 1758) (Mnemosynefjäril)
  2. apollo (Linnaeus, 1758) (Apollofjäril)

Papilioninae (Riddarfjärilar)

Iphiclides Hübner, 1819 (Svalstjärtar)
  1. podalirius (Linnaeus, 1758) (Podaliriusfjäril)
Papilio Linnaeus, 1758 (Svalstjärtar)
  1. machaon Linnaeus, 1758 (Makaonfjäril)

Pieridae (Vitfjärilar)
Dismorphiinae (Vitfjärilar)

Leptidea Billberg, 1820 (Vitfjärilar)
  1. sinapis (Linnaeus, 1758) (Skogsvitvinge)
  2. reali Reisinger, 1989 (Ängsvitvinge)

Pierinae (Vitfjärilar)
Anthocharini (Vitfjärilar)

Anthocharis Boisduval, et al. 1833 (Vitfjärilar)
  1. cardamines (Linnaeus, 1758) (Aurorafjärilar)

Pierini (Vitfjärilar)

Aporia Hübner, 1819 (Vitfjärilar)
  1. crataegi (Linnaeus, 1758) (Hagtornsfjäril)
Pieris Schrank, 1801 (Vitfjärilar)
  1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfjäril)
  2. rapae (Linnaeus, 1758) (Rovfjäril)
  3. napi (Linnaeus, 1758) (Rapsfjäril)
Pontia Fabricius, 1807 (Vitfjärilar)
  1. daplidicae (Linnaeus, 1758) (Grönfläckig kålfjäril)

Coliadinae (Höfjärilar)

Colias Fabricius, 1807 (Höfjärilar)
  1. nastes Boisduval, 1832 (Gröngul höfjäril)
  2. palaeno (Linnaeus, 1758) (Svavelgul höfjäril)
  3. croceus (Fourcroy, 1785) (Rödgul höfjäril)
  4. hecla Lefèbvre, 1836 (Högnordisk höfjäril)
  5. hyalae (Linnaeus, 1758) (Ljusgul höfjäril)
Gonepteryx Leach, 1815 (Citronfjärilar)
  1. rhamni (Linnaeus, 1758) (Citronfjäril)

Lycaenidae (Juvelvingar)
Riodininae (Gullvivefjärilar)

Hamearis Hübner, 1819 (Gullvivefjärilar)
  1. lucina (Linnaeus, 1758) (Gullvivefjäril)

Lycaeninae (Juvelvingar)
Lycaenini (Guldvingar)

Lycaena Fabricius, 1807 (Guldvingar)
  1. phlaeas (Linnaeus, 1761) (Liten guldvinge)
  2. helle (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violett guldvinge)
  3. virgaureae (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig guldvinge)
  4. hippothoe (Linnaeus, 1761) (Violettkantad guldvinge)

Theclini (Snabbvingar)

Thecla Fabricius, 1807 (Snabbvingar)
  1. betulae (Linnaeus, 1758) (Björksnabbvinge)
Neozephyrus Sibatani & Ito, 1942 (Snabbvingar)
  1. quercus (Linnaeus, 1758) (Eksnabbvinge)

Eumaeini (Snabbvingar)

Callophrys Billberg, 1820 (Snabbvingar)
  1. rubi (Linnaeus, 1758) (Björnbärssnabbvinge)
Satyrium Scudder, 1876 (Snabbvingar)
  1. w-album (Knoch, 1782) (Almsnabbvinge)
  2. pruni (Linnaeus, 1758) (Plommonsnabbvinge)
  3. ilicis (Esper, 1779) (Järneksnabbvinge)

Polyommatini (Blåvingar)

Lampides Hübner, 1819 (Blåvingar)
  1. boeticus (Linnaeus, 1767) (Långsvansad blåvinge)
Cupido Schrank, 1801 (Blåvingar)
  1. minimus (Fuessly, 1775) (Liten blåvinge)
Everes Hübner, 1819 (Blåvingar)
  1. argiades (Pallas, 1771) (Kortsvansad blåvinge)
Celastrina Tutt, 1906 (Blåvingar)
  1. argiolus (Linnaeus, 1758) (Tosteblåvinge)
Scolitantides Hübner, 1819 (Blåvingar)
  1. orion (Pallas, 1771) (Fetörtsblåvinge)
Glaucopsyche Scudder, 1872 (Blåvingar)
  1. alexis (Poda, 1761) (Klöverblåvinge)
Maculinea Eecke, 1915 (Blåvingar)
  1. arion (Linnaeus, 1758) (Svartfläckig blåvinge)
  2. alcon (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alkonblåvinge)
Plebejus Kluk, 1802 (Blåvingar)
  1. argus (Linnaeus, 1758) (Allmän blåvinge)
  2. idas (Linnaeus, 1761) (Föränderlig blåvinge)
  3. argyrognomon (Bergsträsser, 1779) (Kronärtblåvinge)
Vacciniina Tutt, 1909 (Blåvingar)
  1. optilete (Knoch, 1781) (Violett blåvinge)
Agriades Hübner, 1819 (Blåvingar)
  1. glandon (Prunner, 1798) (Högnordisk blåvinge)
Albulina Tutt, 1909 (Blåvingar)
  1. orbitulus (Prunner, 1798) (Fjällvickerblåvinge)
Aricia Reichenbach, 1817 (Blåvingar)
  1. eumedon (Esper, 1780) (Brun blåvinge)
  2. agestis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödfläckig blåvinge)
  3. artaxerxes (Fabricius, 1793) (Förväxlad blåvinge)
  4. nicias (Meigen, 1830) (Donzels blåvinge)
Polyommatus Latreille, 1804 (Blåvingar)
  1. semiargus (Rottemburg, 1775) (Ängsblåvinge)
  2. amandus (Schneider, 1792) (Silverfärgad blåvinge)
  3. dorylas (Denis & Schiffermüller, 1775) (Honungsklöverblåvinge)
  4. icarus (Rottemburg, 1775) (Puktörneblåvinge)

Brassolidae (Ugglefjärilar)

Opsiphanes Doubleday, 1849 (Ugglefjärilar)
  1. tamarindi Felder, 1861 (Ugglefjäril)

Nymphalidae (Praktfjärilar)
Heliconiinae (Pärlemorfjärilar)

Argynnis Fabricius, 1807 (Pärlemorfjärilar)
  1. paphia (Linnaeus, 1758) (Silverstreckad pärlemorfjäril)
  2. aglaja (Linnaeus, 1758) (Stor pärlemorfjäril)
  3. adippe (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän pärlemorfjäril)
  4. niobe (Linnaeus, 1758) (Bastardpärlemorfjäril)
  5. laodice (Pallas, 1771) (Grönskiftande pärlemorfjäril)
Issoria Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
  1. lathonia (Linnaeus, 1758) (Storfläckig pärlemorfjäril)
Brenthis Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
  1. ino (Rottemburg, 1775) (Älggräsfjäril)
Boloria Moore, 1900 (Pärlemorfjärilar)
  1. eunomia (Esper, 1799) (Svartringlad pärlemorfjäril)
  2. euphrosyne (Linnaeus, 1758) (Prydlig pärlemorfjäril)
  3. selene (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunfläckig pärlemorfjäril)
  4. chariclea (Schneider, 1794) (Arktisk pärlemorfjäril)
  5. freija (Thunberg, 1791) (Frejas pärlemorfjäril)
  6. polaris (Boisduval, 1828) (Högnordisk pärlemorfjäril)
  7. thore (Hübner, 1803) (Gråkantad pärlemorfjäril)
  8. frigga (Thunberg, 1791) (Friggas pärlemorfjäril)
  9. improba (Butler, 1877) (Dvärgpärlemorfjäril)
  10. napaea (Hoffmansegg, 1804) (Nordisk gulfläckig pärlemorfjäril)
  11. aquilonaris (Stichel, 1908) (Allmän gulfläckig pärlemorfjäril)

Nymphalinae (Ädelfjärilar)
Nymphalini (Ädelfjärilar)

Vanessa Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. atalanta (Linnaeus, 1758) (Amiral)
  2. cardui (Linnaeus, 1758) (Tistelfjäril)
Inachis Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
  1. io (Linnaeus, 1758) (Påfågelöga)
Aglais Dalman, 1816 (Ädelfjärilar)
  1. urticae (Linnaeus, 1758) (Nässelfjäril)
Polygonia Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
  1. c-album (Linnaeus, 1758) (Vinbärsfuks)
Araschnia Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
  1. levana (Linnaeus, 1758) (Kartfjäril)
Nymphalis Kluk, 1802 (Ädelfjärilar)
  1. antiopa (Linnaeus, 1758) (Sorgmantel)
  2. polychloros (Linnaeus, 1758) (Körsbärsfuks)
  3. xanthomelas (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videfuks)
  4. vaualbum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckad fuks)

Melitaeini (Nätfjärilar)

Euphydryas Scudder, 1872 (Nätfjärilar)
  1. iduna (Dalman, 1816) (Lapsk nätfjäril)
  2. maturna (Linnaeus, 1758) (Boknätfjäril)
  3. aurinia (Rottemburg, 1775) (Ärenprisnätfjäril)
Melitaea Fabricius, 1807 (Nätfjärilar)
  1. cinxia (Linnaeus, 1758) (Hökblomsternätfjäril)
  2. diamina (Lang, 1789) (Kovetenätfjäril)
  3. britomartis Assmann, 1847 (Veronikanätfjäril)
  4. athalia (Rottemburg, 1775) (Allmän nätfjäril)

Limenitinae (Ädelfjärilar)

Limenitis Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Aspfjäril)
  2. camilla (Linnaeus, 1764) (Tryfjäril)

Apaturinae (Ädelfjärilar)

Apatura Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. iris (Linnaeus, 1758) (Stor skimmerfjäril)

Satyrinae (Gräsfjärilar)
Elymniini (Gräsfjärilar)

Pararge Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. aegeria (Linnaeus, 1758) (Kvickgräsfjäril)
Lasiommata Westwood, 1841 (Gräsfjärilar)
  1. megera (Linnaeus, 1767) (Svingelgräsfjäril)
  2. petropolitana (Fabricius, 1787) (Berggräsfjäril)
  3. maera (Linnaeus, 1758) (Vitgräsfjäril)
Lopinga Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
  1. achine (Scopoli, 1763) (Dårgräsfjäril)

Coenonymphini (Gräsfjärilar)

Coenonympha Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. tullia (Müller, 1764) (Starrgräsfjäril)
  2. arcania (Linnaeus, 1761) (Pärlgräsfjäril)
  3. hero (Linnaeus, 1761) (Brun gräsfjäril)
  4. pamphilus (Linnaeus, 1758) (Kamgräsfjäril)

Maniolini (Gräsfjärilar)

Aphantopus Wallengren, 1853 (Gräsfjärilar)
  1. hyperantus (Linnaeus, 1758) (Luktgräsfjäril)
Maniola Schrank, 1801 (Gräsfjärilar)
  1. jurtina (Linnaeus, 1758) (Allmän slåttergräsfjäril)

Erebiini (Gräsfjärilar)

Erebia Dalman, 1816 (Gräsfjärilar)
  1. ligea (Linnaeus, 1758) (Skogsgräsfjäril)
  2. embla (Thunberg, 1791) (Gulringad gräsfjäril)
  3. disa (Thunberg, 1791) (Disas gräsfjäril)
  4. pandrose (Borkhausen, 1788) (Fjällgräsfjäril)

Melanargiini (Gräsfjärilar)

Melanargia Meigen, 1828 (Gräsfjärilar)
  1. galathea (Linnaeus, 1758) (Schackbräde)

Satyrini (Gräsfjärilar)

Hipparchia Fabricius, 1807 (Gräsfjärilar)
  1. semele (Linnaeus, 1758) (Sandgräsfjäril)
Chazara Moore, 1893 (Gräsfjärilar)
  1. briseis (Linnaeus, 1764) (Klippgräsfjäril)
Oeneis Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. norna (Thunberg, 1791) (Gulbrun gräsfjäril)
  2. bore (Schneider, 1792) (Grågul gräsfjäril)
  3. jutta (Hübner, 1806) (Gråbrun gräsfjäril)

Danainae (Monarker)

Danaus Kluk, 1780 (Monarker)
  1. plexippus (Linnaeus, 1758) (Monark)

Drepanoidea (Sikelvingar)
Drepanidae (Sikelvingar)
Thyatirinae (Hallonspinnare)

Thyatira Ochsenheimer, 1816 (Hallonspinnare)
  1. batis (Linnaeus, 1758) (Fläckig hallonspinnare)
Habrosyne Hübner, 1821 (Hallonspinnare)
  1. pyritoides (Hufnagel, 1766) (Bandad hallonspinnare)
Tethea Ochsenheimer, 1816 (Blekmaskspinnare)
  1. ocularis (Linnaeus, 1767) (Rödaktig blekmaskspinnare)
  2. or (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppelblekmaskspinnare)
Tetheella Werny, 1966 (Blekmaskspinnare)
  1. fluctuosa (Hübner, 1803) (Svartgrå blekmaskspinnare)
Ochropacha Wallengren, 1871 (Blekmaskspinnare)
  1. duplaris (Linnaeus, 1761) (Björkblekmaskspinnare)
Cymatophorima Spuler, 1908 (Blekmaskspinnare)
  1. diluta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekblekmaskspinnare)
Polyploca Hübner, 1821 (Blekmaskspinnare)
  1. ridens (Fabricius, 1787) (Ekgulhornspinnare)
Achlya Billberg, 1820 (Blekmaskspinnare)
  1. flavicornis (Linnaeus, 1758) (Björkgulhornspinnare)

Drepaninae (Sikelvingar)

Falcaria Haworth, 1809 (Sikelvingar)
  1. lacertinaria (Linnaeus, 1758) (Tandad sikelvinge)
Watsonall Minet, 1985 (Sikelvingar)
  1. binaria (Hufnagel, 1767) (Eksikelvinge)
  2. cultraria (Fabricius, 1775) (Boksikelvinge)
Drepana Schrank, 1802 (Sikelvingar)
  1. curvatula (Borkhausen, 1790) (Brunaktig sikelvinge)
  2. falcataria (Linnaeus, 1758) (Ockragul sikelvinge)
Sabra Bode, 1907 (Sikelvingar)
  1. harpagula (Esper, 1786) (Vasspetsad sikelvinge)
Cilix Leach, 1815 (Slånspinnare)
  1. glaucata (Scopoli, 1763) (Slånspinnare)

Geometroidea (Mätare)
Geometridae (Mätare)
Archiearinae (Flickfjärilar)

Archiearis Hübner, 1823 (Flickfjärilar)
  1. parthenias (Linnaeus, 1761) (Brun flickfjäril)
  2. notha (Hübner, 1803) (Grå flickfjäril)

Ennominae (Fläckmätare)

Abraxas Leech, 1815 (Fläckmätare)
  1. grossulariata (Linnaeus, 1758) (Krusbärsmätare)
Calospilos Hübner, 1825 (Fläckmätare)
  1. sylvata (Scopoli, 1763) (Almfläckmätare)
Lomaspilis Hübner, 1825 (Fläckmätare)
  1. marginata (Linnaeus, 1758) (Liten fläckmätare)
  2. opis (Butler, 1878) (Östlig fläckmätare)
Ligdia Guenée, 1857 (Fläckmätare)
  1. adustata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Benvedsmätare)
Macaria Curtis, 1826 (Bågmätare)
  1. notata (Linnaeus, 1758) (Pilbågmätare)
  2. alternaria (Hübner, 1809) (Albågmätare)
  3. signaria (Hübner, 1809) (Granbågmätare)
  4. liturata (Clerck, 1759) (Tallbågmätare)
  5. wauaria (Linnaeus, 1758) (Liten krusbärsmätare)
  6. artesiaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Videbuskmätare)
  7. carbonaria (Clerck, 1759) (Liten ängsmätare)
Chiasmia Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. clathrata (Linnaeus, 1758) (Liten buskmätare)
Itame Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. brunneata (Thunberg, 1784) (Ockragul buskmätare)
  2. loricaria (Eversmann, 1837) (Nordisk buskmätare)
Pygmaena Boisduval, 1840 (Buskmätare)
  1. fusca (Thunberg, 1792) (Dvärgmätare)
Cepphis Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. advenaria (Hübner, 1790) (Skäckmätare)
Petrophora Hübner, 1811 (Buskmätare)
  1. chlorosata (Scopoli, 1763) (Ormbunksmätare)
Plagodis Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. pulveraria (Linnaeus, 1758) (Violettpudrad skymningsmätare)
  2. dolabraria (Linnaeus, 1767) (Tvärstrimmig smalvingemätare)
Pachycnemia Stephens, 1829 (Buskmätare)
  1. hippocastanaria (Hübner, 1799) (Mottmätare)
Opisthograptis Hübner, 1823 (Gulvingemätare)
  1. luteolata (Linnaeus, 1758) (Citronmätare)
Epione Duponchel, 1829 (Gulvingemätare)
  1. repandaria (Hufnagel, 1767) (Snedbandad spetsmätare)
  2. vespertaria (Linnaeus, 1767) (Tvärbandad spetsmätare)
Pseudopanthera Hübner, 1823 (Gulvingemätare)
  1. macularia (Linnaeus, 1758) (Pantermätare)
Hypoxystis Prout, 1915 (Gulvingemätare)
  1. pluviaria (Fabricius, 1787) (Spetsvingemätare)
Apeira Gistl, 1848 (Månmätare)
  1. syringaria (Linnaeus, 1758) (Syrenmätare)
Ennomos Treitschke, 1825 (Flikmätare)
  1. autumnaria (Werneburg, 1859) (Höstflikmätare)
  2. quercinaria (Hufnagel, 1767) (Bokflikmätare)
  3. alniaria (Linnaeus, 1758) (Alflikmätare)
  4. fuscantaria (Haworth, 1809) (Violettbrun flikmätare)
  5. erosaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekflikmätare)
Selenia Hübner, 1823 (Månmätare)
  1. dentaria (Fabricius, 1775) (Allmän månmätare)
  2. lunularia (Hübner, 1788) (Urringad månmätare)
  3. tetralunaria (Hufnagel, 1767) (Rödbrun månmätare)
Odontopera Stephens, 1831 (Gulvingemätare)
  1. bidentata (Clerck, 1759) (Tandmätare)
Crocallis Treitschke, 1825 (Gulvingemätare)
  1. elinguaria (Linnaeus, 1758) (Ockragul rovmätare)
Ourapteryx Leach, 1814 (Gulvingemätare)
  1. sambucaria (Linnaeus, 1758) (Svansmätare)
Colotis Hübner, 1823 (Gulvingemätare)
  1. pennaria (Linnaeus, 1761) (Spinnarmätare)
Angerona Duponchel, 1829 (Gulvingemätare)
  1. prunaria (Linnaeus, 1761) (Plommonmätare)
Apocheima Hübner, 1825 (Vintermätare)
  1. hispidaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Taggig vintermätare)
  2. pilosaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå fjädermätare)
Lycia Hübner, 1825 (Vintermätare)
  1. hirtaria (Clerck, 1759) (Lurvig vintermätare)
  2. lapponaria (Boisduval, 1840) (Lappsk vintermätare)
  3. zonaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ringlad vintermätare)
  4. pomonaria (Hübner, 1790) (Äpplevintermätare)
Biston Leach, 1815 (Björkmätare)
  1. strataria (Hufnagel, 1767) (Brunaktig vintermätare)
  2. betularia (Linnaeus, 1758) (Stor björkmätare)
Agriopis Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. leucophaearia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartbandad frostmätare)
  2. aurantiaria (Hübner, 1799) (Guldgul frostmätare)
  3. marginaria (Fabricius, 1776) (Grågul frostmätare)
Erannis Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. defoliaria (Clerck, 1759) (Lindmätare)
Peribatodes Wehrli, 1943 (Lavmätare)
  1. rhomboidaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fruktträdslavmätare)
  2. secundaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Granlavmätare)
Selidosema Hübner, 1823 (Ängsmätare)
  1. brunnearia (Villers, 1789) (Hedmätare)
Cleora Curtis, 1825 (Lavmätare)
  1. cinctaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitgördlad lavmätare)
Deileptenia Hübner, 1825 (Lavmätare)
  1. ribeata (Clerck, 1759) (Barrskogslavmätare)
Alcis Curtis, 1826 (Lavmätare)
  1. repandata (Linnaeus, 1758) (Vågbräddad lavmätare)
  2. jubata (Thunberg, 1788) (Skägglavmätare)
Arichanna Moore, 1868 (Lavmätare)
  1. melanaria (Linnaeus, 1758) (Torvmossemätare)
Hypomecis Hübner, 1821 (Lavmätare)
  1. roboraria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stor eklavmätare)
  2. punctinalis (Scopoli, 1763) (Ringad eklavmätare)
Cleorodes Warren, 1894 (Lavmätare)
  1. lichenaria (Hufnagel, 1767) (Grönaktig lavmätare)
Fagivorina Wehrli, 1943 (Lavmätare)
  1. arenaria (Hufnagel, 1767) (Vit lavmätare)
Ectropis Hübner, 1821 (Lavmätare)
  1. crepuscularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dubbelvågig lavmätare)
  2. species (Skymningslavmätare)
Paradarisa Warren, 1894 (Lavmätare)
  1. consonaria (Hübner, 1799) (Fyrkantsfläckad lavmätare)
  2. similaria (Hufnagel, 1767) (Grågul lavmätare)
Aethalura McDunnough, 1920 (Lavmätare)
  1. punctulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allavmätare)
Ematurga Lederer, 1853 (Ängsmätare)
  1. atomaria (Linnaeus, 1758) (Allmän ängsmätare)
Bupalus Leach, 1815 (Skogsmätare)
  1. piniaria (Linnaeus, 1758) (Tallmätare)
Cabera Treitschke, 1825 (Streckmätare)
  1. pusaria (Linnaeus, 1758) (Snövit streckmätare)
  2. exanthemata (Scopoli, 1763) (Gulvit streckmätare)
Lomographa Hübner, 1825 (Atlasmätare)
  1. bimaculata (Fabricius, 1775) (Tvåfärgad atlasmätare)
  2. temerata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåbandad atlasmätare)
Theria Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. rupicapraria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunaktig frostmätare)
Campaea Lamarck, 1816 (Skogsmätare)
  1. margaritata (Linnaeus, 1767) (Blekgrön halvmätare)
Hylaea Hübner, 1822 (Skogsmätare)
  1. fasciaria (Linnaeus, 1758) (Barrskogsmätare)
Gnophos Treitschke, 1825 (Ringmätare)
  1. obfuscata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stor ringmätare)
Charissa Curtis, 1826 (Ringmätare)
  1. obscurata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartgrå ringmätare)
Elophos Boisduval, 1840 (Ringmätare)
  1. vittaria (Thunberg, 1788) (Nordisk ringmätare)
Glacies Millière, 1874 (Ängsmätare)
  1. coracina (Esper, 1805) (Svartgrå fjällmätare)
Siona Duponchel, 1829 (Ängsmätare)
  1. lineata (Scopoli, 1763) (Svartribbad vitvingemätare)
Dyscia Hübner, 1825 (Ängsmätare)
  1. fagaria (Thunberg, 1784) (Skuggmätare)
Perconia Hübner, 1823 (Ängsmätare)
  1. strigillaria (Hübner, 1787) (Pudermätare)

Oenochrominae (Gulvingemätare)

Epirranthis Hübner, 1823 (Gulvingemätare)
  1. diversata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårmätare)
Alsophila Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. aescularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ullgumpsmätare)

Geometrinae (Mätare)

Pseudoterpna Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. pruinata (Hufnnagel, 1767) (Daggig ginstmätare)
Geometra Linnaeus, 1758 (Lundmätare)
  1. papilionaria (Linnaeus, 1758) (Dagfjärilsmätare)
Comibaena Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. bajularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fläckig smaragdmätare)
Hemithea Duponchel, 1829 (Lundmätare)
  1. aestivaria (Hübner, 1789) (Brunfäckig lundmätare)
Chlorissa Stephens, 1831 (Lundmätare)
  1. viridata (Linnaeus, 1758) (Ljunglundmätare)
Thalera Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. fimrialis (Scopoli, 1763) (Tandad lundmätare)
Hemistola Warren, 1893 (Lundmätare)
  1. chrysoprasaria (Esper, 1793) (Smaragdgrön lundmätare)
Jodis Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. lactearia (Linnaeus, 1758) (Vitgön lundmätare)
  2. putata (Linnaeus, 1758) (Blåbärslundmätare)

Sterrhinae (Lövmätare)

Cyclophora Hübner, 1822 (Gördelmätare)
  1. pendularia (Linnaeus, 1758) (Pilgördelmätare)
  2. annularia (Fabricius, 1775) (Lönngördelmätare)
  3. albipunctata (Hufnagel, 1767) (Björkgördelmätare)
  4. puppillaria (Hübner, 1799) (Vandrande gördelmätare)
  5. porata (Linnaeus, 1758) (Brunvattrad gördelmätare)
  6. quercimontaria (Bastelberger, 1897) (Backgördelmätare)
  7. punctaria (Linnaeus, 1758) (Ekgördelmätare)
  8. linearia (Hübner, 1799) (Bokgördelmätare)
Timandra Duponchel, 1829 (Lövmätare)
  1. griseata W. Petersen, 1902 (Grå syremätare)
  2. comae A. Schmidt, 1931 (Gul syremätare)
Scopula Schrank, 1802 (Lövmätare)
  1. immorata (Linnaeus, 1758) (Gråbandad lövmätare)
  2. nigropunctata (Hufnagel, 1767) (Svartpunkterad lövmätare)
  3. virgulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedstreckad lövmätare)
  4. ornata (Scopoli, 1763) (Prydlig lövmätare)
  5. decorata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåfläckad lövmätare)
  6. rubiginata (Hufnagel, 1767) (Rödlätt lövmätare)
  7. marginepunctata (Goeze, 1781) (Gulgrå lövmätare)
  8. incanata (Linnaeus, 1758) (Ljusgrå lövmätare)
  9. immutata (Linnaeus, 1758) (Ängslövmätare)
  10. ternata Schrank, 1802 (Blåbärslövmätare)
  11. floslactata (Haworth, 1809) (Blekgul lövmätare)
Idaea Treitschke, 1825 (Lövmätare)
  1. ochrata (Scopoli, 1763) (Ockralövmätare)
  2. serpentata (Hufnagel, 1767) (Ockragul lövmätare)
  3. muricata (Hufnagel, 1767) (Rödpudrad lövmätare)
  4. sylvestraria (Hübner, 1799) (Halmfärgad lövmätare)
  5. biselata (Hufnagel, 1767) (Tofsfotad lövmätare)
  6. inquinata (Scopoli, 1763) (Hölövmätare)
  7. dilutaria (Hübner, 1799) (Sidenglänsande lövmätare)
  8. fuscovenosa (Goeze, 1781) (Benfärgad lövmätare)
  9. humiliata (Hufnagel, 1767) (Rödbrämad lövmätare)
  10. seriata (Schrank, 1802) (Rislövmätare)
  11. dimidiata (Hufnagel, 1767) (Brunhörnad lövmätare)
  12. pallidata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blek lövmätare)
  13. trigeminata (Haworth, 1809) (Brunfläckad lövmätare)
  14. emarginata (Linnaeus, 1758) (Naggad lövmätare)
  15. aversata (Linnaeus, 1758) (Vinkelstreckad lövmätare)
  16. straminata (Borkhausen, 1794) (Enkel lövmätare)
  17. deversaria (Herrich-Schäffer, 1847) (Halvenkel lövmätare)
Rhodostrophia Hübner, 1823 (Lövmätare)
  1. vibicaria (Clerck, 1759) (Lädermätare)
Rhodometra Meyrick, 1892 (Långbensmätare)
  1. sacraria (Linnaeus, 1767) (Svavelgul långbensmätare)

Larentiinae (Fältmätare)

Lythria Hübner, 1823 (Backmätare)
  1. cruentaria (Hufnagel, 1767) (Allmän purpurmätare)
Phibalapteryx Stephens, 1829 (Backmätare)
  1. virgata (Hufnagel, 1767) (Mellanmätare)
Scotopteryx Hübner, 1825 (Backmätare)
  1. chenopodiata (Linnaeus, 1758) (Allmän backmätare)
  2. mucronata (Scopoli, 1763) (Gulstreckad backmätare)
  3. luridata (Hufnagel, 1767) (Sen ginstbackmätare)
Orthonama Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. vittata (Borkhausen, 1794) (Tvåbandad fältmätare)
  2. obstipata (Fabricius, 1794) (Vandrarefältmätare)
Xanthorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. biriviata (Borkhausen, 1794) (Springkornfältmätare)
  2. designata (Hufnagel, 1767) (Svartkantad fältmätare)
  3. abrasaria (Herrich-Schäffer, 1855) (Lapsk fältmätare)
  4. decoloraria (Esper, 1806) (Violettbandad fältmätare)
  5. spadicearia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunröd fältmätare)
  6. ferrugata (Clerck, 1759) (Roströd fältmätare)
  7. quadrifasiata (Clerck, 1759) (Fyrbandad fältmätare)
  8. montanata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Backfältmätare)
  9. fluctuata (Linnaeus, 1758) (Svartbältad fältmätare)
  10. annotinata (Zetterstedt, 1839) (Skogsfältmätare)
Catarhoe Herbulot, 1951 (Fältmätare)
  1. rubidata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbandad fältmätare)
  2. cuculata (Hufnagel, 1767) (Kapuschongfältmätare)
Epirrhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. hastulata (Hübner, 1813) (Sorgklädd fältmätare)
  2. tristata (Linnaeus, 1758) (Dyster fältmätare)
  3. pupillata (Thunberg, 1788) (Thunbergs fältmätare)
  4. alternata (Müller, 1764) (Förväxlad fältmätare)
  5. rivata (Hübner, 1813) (Jämnbandad fältmätare)
  6. galiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mårefältmätare)
Costaconvexa Agenjo, 1949 (Fältmätare)
  1. polygrammata (Borkhausen, 1794) (Mångstreckad fältmätare)
Camptogramma Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. bilineata (Linnaeus, 1758) (Gulvingad fältmätare)
Entephria Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. polata (Duponchel, 1830) (Högnordisk fältmätare)
  2. punctipes (Curtis, 1835) (Sidenglänsande fältmätare)
  3. nobilaria (Herrich-Schäffer, 1852) (Blågrå fältmätare)
  4. flavicinctata (Hübner, 1813) (Gulpudrad fältmätare)
  5. caesiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän blåbärsfältmätare)
Larentia Treitschke, 1825 (Backmätare)
  1. clavaria (Haworth, 1809) (Kattostmätare)
Anticlea Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. badiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brungul fältmätare)
  2. derivata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenfältmätare)
Mesoleuca Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. albicillata (Linnaeus, 1758) (Hallonfältmätare)
Pelurga Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. comitata (Linnaeus, 1758) (Mållmätare)
Lampropteryx Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. suffumata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trekantsfläckad fältmätare)
  2. otregiata (Metcalfe, 1917) (Skogskärrfältmätare)
Cosmorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. ocellata (Linnaeus, 1758) (Ögonfläckad fältmätare)
Eulithis Hübner, 1821 (Parkmätare)
  1. prunata (Linnaeus, 1758) (Vitbrokig parkmätare)
  2. testata (Linnaeus, 1761) (Violettgrå parkmätare)
  3. populata (Linnaeus, 1758) (Blåbärsparkmätare)
  4. mellinata (Fabricius, 1787) (Fransfläckad parkmätare)
  5. pyraliata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Citrongul parkmätare)
  6. pyropata (Hübner, 1809) (Orangebandad parkmätare)
Ecliptopera Warren, 1894 (Fältmätare)
  1. silaceata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråryggig fältmätare)
  2. capitata (Herrich-Schäffer, 1839) (Gulryggig fältmätare)
Chloroclysta Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. siterata (Hufnagel, 1767) (Brungrön fältmätare)
  2. miata (Linnaeus, 1758) (Grön fältmätare)
  3. citrata (Linnaeus, 1761) (Vitfläckad fältmätare)
  4. infuscata (Tengström, 1869) (Olivgrå fältmätare)
  5. latefasciata (Prout, 1914) (Bredbandad fältmätare)
  6. truncata (Hufnagel, 1767) (Tvärhuggen fältmätare)
Cidaria Treitschke, 1825
  1. fulvata (Forster, 1771) (Citrongul fältmätare)
Plemyria Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. rubiginata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgad fältmätare)
Pennithera Viidalepp, 1980 (Fältmätare)
  1. firmata (Hübner, 1822) (Brunbandad fältmätare)
Thera Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. obeliscata (Hübner, 1787) (Violettgrå fältmätare)
  2. variata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Föränderlig fältmätare)
  3. britannica (Turner, 1925) (Ädelgranfältmätare)
  4. cognata (Thunberg, 1792) (Gråbrun fältmätare)
  5. juniperata (Linnaeus, 1758) (Enfältmätare)
  6. serraria (Lienig & Zeller, 1846) (Finsk fältmätare)
Eustroma Hübner, 1825 (Parkmätare)
  1. reticulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Nätådrig parkmätare)
Electrophaes Prout, 1923 (Fältmätare)
  1. corylata (Thunberg, 1792) (Hasselfältmätare)
Colostygia Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. aptata (Hübner, 1813) (Grönvit fältmätare)
  2. olivata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mossgrön fältmätare)
  3. turbata (Hübner, 1799) (Mörkbrämad fältmätare)
  4. pectinataria (Knoch, 1781) (Grönaktig fältmätare)
Hydriomena Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. furcata (Thunberg, 1784) (Vattrad fältmätare)
  2. impluviata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gaffeltaggad fältmätare)
  3. ruberata (Freyer, 1831) (Rödtonad fältmätare)
Coenocalpe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. lapidata (Hübner, 1809) (Stenfältmätare)
Horisme Hübner, 1825 (Strimmätare)
  1. vitalbata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Längsbandad strimmätare)
  2. tersata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartgördlad strimmätare)
  3. aemulata (Hübner, 1813) (Grå strimmätare)
  4. aquata (Hübner, 1813) (Vitaktig strimmätare)
Melanthia Duponchel, 1829 (Fältmätare)
  1. procellata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klematisfältmätare)
Pareulype Herbulot, 1951 (Fältmätare)
  1. berberata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Berberisfältmätare)
Spargania Guenée, 1857 (Fältmätare)
  1. luctuata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sörjande fältmätare)
Rheumaptera Hübner, 1822 (Fältmätare)
  1. hastata (Linnaeus, 1758) (Vitbandad björkfältmätare)
  2. subhastata (Nolcken, 1870) (Vitbandad blåbärsfältmätare)
  3. cervinalis (Scopoli, 1763) (Berberistofsmätare)
  4. undulata (Linnaeus, 1758) (Vågig tofsmätare)
Triphosa Stephens, 1829 (Fältmätare)
  1. dubitata (Linnaeus, 1758) (Vägtornsmätare)
Philereme Hübner, 1825 (Klaffmätare)
  1. vetulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå klaffmätare)
  2. transversata (Hufnagel, 1767) (Svartbrun klaffmätare)
Euphyia Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. biangulata (Haworth, 1809) (Tvåspetsad fältmätare)
  2. unangulata (Haworth, 1809) (Vinklad fältmätare)
Epirrita Hübner, 1822 (Höstmätare)
  1. dilutata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Töcknig höstmätare)
  2. christyi (Allen, 1906) (Christys höstmätare)
  3. autumnata (Borkhausen, 1794) (Allmän höstmätare)
Operophtera Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. brumata (Linnaeus, 1758) (Allmän frostfjäril)
  2. fagata (Scharfenberg, 1805) (Björkfrostfjäril)
Psycophora Kirby, 1824 (Fältmätare)
  1. sabini Kirby, 1824 (Polarfältmätare)
Perizoma Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. taeniata (Stephens, 1831) (Tvärbandad fältmätare)
  2. affinitata (Stephens, 1831) (Blärefältmätare)
  3. alchemillata (Linnaeus, 1758) (Dånfältmätare)
  4. hydrata (Treitschke, 1829) (Glimfältmätare)
  5. bifaciata (Haworth, 1809) (Snedstreckad fältmätare)
  6. sp
  7. minorata (Treitschke, 1828) (Fjällängsfältmätare)
  8. blandiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ögontröstfältmätare)
  9. albulata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitstreckad fältmätare)
  10. flavofasciata (Thunberg, 1792) (Brunflammig fältmätare)
  11. didymata (Linnaeus, 1758) (Tvillingfläckad fältmätare)
  12. sagittata (Fabricius, 1787) (Piltecknad fältmätare)
  13. parallelolineata (Retzius, 1783) (Parallellinjerad fältmätare)
Baptria Hübner, 1825 (Backmätare)
  1. tibiale (Esper, 1791) (Trolldruvemätare)
Eupithecia Curtis, 1825 (Malmätare)
  1. tenuiata (Hübner, 1813) (Pilmalmätare)
  2. inturbata (Hübner, 1817) (Lönnmalmätare)
  3. haworthiata Doubleday, 1856 (Haworths malmätare)
  4. immundata (Lienig & Zeller, 1846) (Oren malmätare)
  5. plumbeolata (Haworth, 1809) (Kovallmalmätare)
  6. abietaria (Goeze, 1781) (Större grankottmätare)
  7. analoga Djakonov, 1926 (Mindre grankottmätare)
  8. linariata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Linariamalmätare)
  9. irriguata (Hübner, 1813) (Vattrad malmätare)
  10. exiguata (Hübner, 1813) (Rönnmalmätare)
  11. insigniata (Hübner, 1790) (Hagtornsmalmätare)
  12. valerianata (Hübner, 1813) (Vänderotmalmätare)
  13. pygmeata (Hübner, 1799) (Dvärgmalmätare)
  14. fennoscandica Knaben, 1949 (Nejlikmalmätare)
  15. venosata (Fabricius, 1787) (Glimmalmätare)
  16. egenaria Herrich-Schäffer, 1848 (Lindmalmätare)
  17. centaureata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klintmalmätare)
  18. actaeata (Walderdorff, 1869) (Paddbärsmalmätare)
  19. selinata Herrich-Schäffer, 1861 (Kirskålmalmätare)
  20. trisignaria Herrich-Schäffer, 1848 (Spenörtsmalmätare)
  21. intricata (Zetterstedt, 1839) (Zetterstedts malmätare)
  22. cauchiata (Duponchel, 1831) (Bredbrämad malmätare)
  23. satyrata (Hübner, 1813) (Tistelmalmätare)
  24. absinthiata (Clerck, 1759) (Absintmalmätare)
  25. goossensiata Mabille, 1869 (Spenslig malmätare)
  26. assimilata Doubleday, 1856 (Humlemalmätare)
  27. vulgata (Haworth, 1809) (Allmän malmätare)
  28. tripunctaria Herrich-Schäffer, 1852 (Björnflokemalmätare)
  29. denotata (Hübner, 1813) (Blåklockemalmätare)
  30. subfuscata (Haworth, 1809) (Hallonmalmätare)
  31. icterata (Villers, 1789) (Röllekemalmätare)
  32. succenturiata (Linnaeus, 1758) (Gråbomalmätare)
  33. orphnata W. Petersen, 1909 (Dyster malmätare)
  34. subumbrata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ängsmalmätare)
  35. millefoliata Rössler, 1866 (Backmalmätare)
  36. simpliciata (Haworth, 1809) (Mållmalmätare)
  37. distinctaria Herrich-Schäffer, 1848 (Timjemalmätare)
  38. sinuosaria (Eversmann, 1848) (Brunbandad malmätare)
  39. indigata (Hübner, 1813) (Tallmalmätare)
  40. pimpinellata (Hübner, 1813) (Backanismalmätare)
  41. gelidata Möschler, 1860 (Skvattrammalmätare)
  42. nanata (Hübner, 1813) (Ljungmalmätare)
  43. innotata (Hufnagel, 1767) (Malörtsmalmätare)
  44. ochridata Schütze & Pinker, 1968 (Gråblek malmätare)
  45. virgaureata Doubleday, 1861 (Gullrismalmätare)
  46. abbreviata Stephens, 1831 (Förkortad malmätare)
  47. dodoneata Guenée, 1857 (Ekmalmätare)
  48. pusillata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Enmalmätare)
  49. lanceata (Hübner, 1825) (Lansettvingad malmätare)
  50. lariciata (Freyer, 1841) (Lärkmalmätare)
  51. tantillaria Boisduval, 1840 (Lärkmalmätare)
  52. conterminata (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsvingad malmätare)
Gymnoscelis Mabille, 1868 (Malmätare)
  1. rufifasciata (Haworth, 1809) (Tvåsporrad malmätare)
Chloroclystis Hübner, 1825 (Malmätare)
  1. v-ata (Haworth, 1809) (Krönt malmätare)
Rhinoprora Warren, 1895 (Malmätare)
  1. rectangulata (Linnaeus, 1758) (Grön malmätare)
  2. chloerata (Mabille, 1870) (Slånmalmätare)
  3. debiliata (Hübner, 1817) (Blåbärsmalmätare)
Anticollix Prout, 1938 (Malmätare)
  1. sparsata (Treitschke, 1828) (Videörtmätare)
Chesias Treitschke, 1825 (Harrismätare)
  1. legatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större harrismätare)
  2. rufata (Fabricius, 1775) (Rödtonad harrismätare)
Carsia Hübner, 1825 (Taggmätare)
  1. sororiata (Hübner, 1813) (Torvmossetaggmätare)
Aplocera Stephens, 1827 (Taggmätare)
  1. plagiata (Linnaeus, 1758) (Allmän taggmätare)
  2. efformata (Guenée, 1857) (Mindre taggmätare)
  3. praeformata (Hübner, 1826) (Stor taggmätare)
Odezia Boisduval, 1840 (Backmätare)
  1. atrata (Linnaeus, 1758) (Sotmätare)
Lithostege Hübner, 1825 (Puckelmätare)
  1. griseata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grå puckelmätare)
  2. farinata (Hufnagel, 1767) (Vit puckelmätare)
Discoloxia Warren, 1895 (Älvmätare)
  1. blomeri (Curtis, 1832) (Blomers mätare)
Venusia Curtis, 1839 (Älvmätare)
  1. cambrica Curtis, 1839 (Kambrisk mätare)
Euchoeca Hübner, 1825 (Älvmätare)
  1. nebulata (Scopoli, 1763) (Brungul älvmätare)
Asthena Hübner, 1825 (Älvmätare)
  1. albulata (Hufnagel, 1767) (Snövit hasselmätare)
Hydrelia Hübner, 1825 (Älvmätare)
  1. flammeolaria (Hufnagel, 1767) (Ockragul älvmätare)
  2. sylvata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rotstreckad älvmätare)
Lobophora Curtis, 1825 (Lobmätare)
  1. halterata (Hufnagel, 1767) (Gråaktig lobmätare)
Trichopteryx Hübner, 1825 (Lobmätare)
  1. polycommata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trylobmätare)
  2. carpinata (Borkhausen, 1794) (Asplobmätare)
Pterapherapteryx Curtis, 1825 (Lobmätare)
  1. sexalata (Retzius, 1783) (Långflikad lobmätare)
Nothocasis Prout, 1937 (Lobmätare)
  1. sertata (Hübner, 1817) (Brunbandad lobmätare)
Acasis Duponchel, 1845 (Lobmätare)
  1. vireata (Hübner, 1799) (Mossgrön lobmätare)
  2. appensata (Eversmann, 1842) (Trolldruvelobmätare)
Malacodea Tengström, 1869 (Frostmätare)
  1. regelaria Tengström, 1869 (Tunnvingemätare)

Noctuoidea (Nattflyartade fjärilar)
Notodontidae (Tandspinnare)
Thaumetopoeinae (Högstjärtar)

Thaumetopoea Hübner, 1820 (Processionsspinnare)
  1. pinivora (Treitschke, 1834) (Tallprocessionsspinnare)

Pygaerinae (Högstjärtar)

Pygaera Ochsenheimer, 1810 (Högstjärtar)
  1. timon (Hübner, 1803) (Rysk högstjärt)
Clostera Samouelle, 1819 (Högstjärtar)
  1. curtula (Linnaeus, 1758) (Rödgrå högstjärt)
  2. pigra (Hufnagel, 1766) (Pärlgrå högstjärt)
  3. anachoreta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckig högstjärt)
  4. anastomosis (Linnaeus, 1758) (Brungrå högstjärt)

Notodontinae (Tandspinnare)

Cerura Schrank, 1802 (Gaffelsvansar)
  1. vinula (Linnaeus, 1758) (Allmän gaffelsvans)
Furcula Lamarck, 1816 (Gaffelsvansar)
  1. furcula (Clerck, 1759) (Grå gaffelsvans)
  2. bicuspis (Borkhausen, 1790) (Snövit gaffelsvans)
  3. bifida (Brahm, 1787) (Gråvit gaffelsvans)
Notodonta Ochsenheimer, 1810 (Tandvingar)
  1. dromedarius (Linnaeus, 1767) (Björktandvinge)
  2. torva (Hübner, 1803) (Asptandvinge)
  3. tritophus (Denis & Schiffermüller, 1775) (Balsampoppeltandvinge)
  4. ziczac (Linnaeus, 1758) (Piltandvinge)
Drymonia Hübner, 1819 (Vinterekspinnare)
  1. dodonaea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulsvansad vinterekspinnare)
  2. ruficornis (Hufnagel, 1766) (Vinterekspinnare)
Pheosia Hübner, 1819 (Porslinsvingar)
  1. tremula (Clerck, 1759) (Pilporslinsvinge)
  2. gnoma (Fabricius, 1776) (Björkporslinsvinge)
Pterostoma Germar, 1812 (Tandspinnare)
  1. palpina (Clerck, 1759) (Näbbspinnare)
Ptilophora Stephens, 1828 (Tandspinnare)
  1. plumigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fjäderbärare)
Leucodonta Staudinger, 1892 (Tandspinnare)
  1. bicoloria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vit hakvinge)
Ptilodon Hübner, 1822 (Flikvingar)
  1. capucina (Linnaeus, 1758) (Ekflikvinge)
Odontosia Hübner, 1819 (Flikvingar)
  1. carmelita (Esper, 1799) (Björkflikvinge)
  2. sieversii (Ménetriés, 1856) (Sievers flikvinge)
Gluphisia Boisduval, 1828 (Tandspinnare)
  1. crenata (Esper, 1785) (Vecklarespinnare)

Phalerinae (Tandvingar)

Phalera Hübner, 1819 (Tandspinnare)
  1. bucephala (Linnaeus, 1758) (Oxhuvudspinnare)
Peridea Stephens, 1828 (Tandvingar)
  1. anceps (Goeze, 1781) (Ektandvinge)

Heterocampinae (Tandvingar)

Stauropus Germar, 1812 (Tandspinnare)
  1. fagi (Linnaeus, 1758) (Ekorrspinnare)
Harpyia Ochsenheimer, 1810 (Tandspinnare)
  1. milhauseri (Fabricius, 1775) (Trollspinnare)

Noctuidae (Nattflyn)
Acronictinae (Aftonflyn)

Moma Hübner, 1820 (Aftonflyn)
  1. alpium (Osbeck, 1778) (Åsfly)
Acronicta Ochsenheimer, 1816 (Aftonflyn)
  1. alni (Linnaeus, 1767) (Alaftonfly)
  2. cuspis (Hübner, 1813) (Spjutaftonfly)
  3. tridens (Denis & Schiffermüller, 1775) (Treuddtecknat aftonfly)
  4. psi (Linnaeus, 1758) (Psiaftonfly)
  5. aceris (Linnaeus, 1758) (Lönnaftonfly)
  6. leporina (Linnaeus, 1758) (Vitt aftonfly)
  7. megacephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Storhuvat aftonfly)
  8. strigosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strecktecknat aftonfly)
  9. menyanthidis (Esper, 1789) (Myraftonfly)
  10. auricoma (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmänt aftonfly)
  11. euphorbiae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått aftonfly)
  12. rumicis (Linnaeus, 1758) (Syreaftonfly)
Craniophora Snellen, 1867 (Aftonflyn)
  1. ligustri (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ligusterfly)
Simyra Ochsenheimer, 1816 (Aftonflyn)
  1. albovenosa (Goeze, 1781) (Lansettvinge)

Bryophilinae (Lavflyn)

Cryphia Hübner, 1825 (Lavflyn)
  1. algae (Fabricius, 1775) (Grönt lavfly)
  2. ereptricula (Treitschke, 1825) (Vitfläckigt lavfly)
  3. raptricula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Askgrått lavfly)
  4. domestica (Hufnagel, 1766) (Blekgult lavfly)
  5. muralis (Forster, 1771) (Murlavfly)
Victrix Staudinger, 1879 (Lavflyn)
  1. umovii (Eversmann, 1846) (Barrskogslavfly)

Herminiinae (Sprötflyn)

Paracolax Hübner, 1825 (Sprötflyn)
  1. tristalis (Fabricius, 1794) (Ockragult sprötfly)
Macrochilo Hübner, 1825 (Sprötflyn)
  1. cribrumalis (Hübner, 1793) (Svartpunkterat sprötfly)
Herminia Latreille, 1802 (Sprötflyn)
  1. tarsicrinalis (Knoch, 1782) (Fotlöst tofsfly)
  2. grisealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Spetsstreckat tofsfly)
Polypogon Schrank, 1802 (Sprötflyn)
  1. tentacularia (Linnaeus, 1758) (Allmänt sprötfly)
Pechipogo Hübner, 1825 (Sprötflyn)
  1. strigilata (Linnaeus, 1758) (Vitkantat sprötfly)
Zanclognatha Lederer, 1857 (Sprötflyn)
  1. lunalis (Scopoli, 1763) (Brunaktigt tofsfly)
  2. tarsipennalis (Treitschke, 1835) (Gulgrått tofsfly)

Strepsimaninae (Näbbflyn)

Hypenodes Doubleday, 1850 (Näbbflyn)
  1. humidalis Doubleday, 1850 (Litet malfly)
Schrankia Hübner, 1825 (Näbbflyn)
  1. costaestrigalis (Stephens, 1834) (Snedstreckat mottfly)
  2. intermedialis Reid, 1972 (Intermediärt mottfly)
  3. taenialis (Hübner, 1809) (Tvärstreckat mottfly)

Catocalinae (Ordensflyn)
Catocalini (Ordensflyn)

Catocala Schrank, 1802 (Ordensflyn)
  1. sponsa (Linnaeus, 1767) (Vågbandat ordensfly)
  2. fraxini (Linnaeus, 1758) (Blåbandat ordensfly)
  3. nupta (Linnaeus, 1767) (Vinkelbandat ordensfly)
  4. adultera (Ménetriés, 1856) (Ryskt ordensfly)
  5. elocata (Esper, 1788) (Bågbandat ordensfly)
  6. promissa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekordensfly)
  7. electa (Vieweg, 1790) (Stenfärgat ordensfly)
  8. pacta (Linnaeus, 1758) (Rosenryggat ordensfly)
  9. fulminea (Scopoli, 1763) (Gulbandat ordensfly)

Ophiusini (Ordensflyn)

Minucia Moore, 1885 (Ordensflyn)
  1. lunaris (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått ordensfly)

Achaeini (Mönsterflyn)

Prodotis John, 1910 (Mönsterflyn)
  1. stolida (Fabricius, 1775) (Björnbärsfly)

Toxocampini (Vickerflyn)

Lygephila Billberg, 1820 (Vickerflyn)
  1. pastinum (Treitschke, 1826) (Helfläckat vickerfly)
  2. viciae (Hübner, 1822) (Tvärlinjerat vickerfly)
  3. craccae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusribbat vickerfly)

Tytini (Mönsterflyn)

Tyta Billberg, 1820 (Mönsterflyn)
  1. luctuosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kalkfly)

Callidiini (Slåtterflyn)

Callistege Hübner, 1823 (Slåtterflyn)
  1. mi (Clerck, 1759) (Vitbrokigt slåtterfly)
Euclidia Ochsenheimer, 1816 (Slåtterflyn)
  1. glyphica (Linnaeus, 1758) (Gulbrokigt slåtterfly)

Aventiini (Mönsterflyn)

Laspeyria Germar, 1810 (Mönsterflyn)
  1. flexula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelfly)

Calpinae (Mönsterflyn)

Scoliopteryx Germar, 1810 (Mönsterflyn)
  1. libatrix (Linnaeus, 1758) (Flikfly)

Hypeninae (Näbbflyn)

Hypena Schrank, 1802 (Näbbflyn)
  1. proboscidalis (Linnaeus, 1758) (Brunstreckat näbbfly)
  2. rostralis (Linnaeus, 1758) (Puckligt näbbfly)
  3. lividalis (Hübner, 1790) (Blyfärgat näbbfly)
  4. crassalis (Fabricius, 1787) (Källfly)
Phytometra Hawort, 1809 (Näbbflyn)
  1. viridaria (Clerck, 1759) (Jungfrulinfly)
Rivula Guenée, 1845 (Näbbflyn)
  1. sericealis (Scopoli, 1763) (Trådspinnarfly)
Parascotia Hübner, 1825 (Näbbflyn)
  1. fuliginaria (Linnaeus, 1761) (Svampfly)
Colobochyla Hübner, 1825 (Näbbflyn)
  1. salicalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunlinjerat mätarfly)

Plusiinae (Metallflyn)
Plusiini (Metallflyn)

Polychrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. moneta (Fabricius, 1787) (Guldgult metallfly)
Lamprotes Reichenbach, 1817 (Metallflyn)
  1. c-aureum (Knoch, 1781) (Förgyllt metallfly)
Diachrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. chrysitis (Linnaeus, 1758) (Grönglänsande metallfly)
  2. tutti (Kostrowicki, 1961) (Mittfältsdelat metallfly)
  3. chryson (Esper, 1789) (Guldfläckat metallfly)
Macdunnoughia Kostrowicki, 1961 (Metallflyn)
  1. confusa (Stephens, 1850) (Dropptecknat metallfly)
Plusia Ochsenheimer, 1816 (Metallflyn)
  1. festucae (Linnaeus, 1758) (Gulbrunt metallfly)
  2. putnami Grote, 1873 (Sumpmetallfly)
Autographa Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. gamma (Linnaeus, 1758) (Gammafly)
  2. macrogamma (Eversmann, 1842) (Långfläckat metallfly)
  3. mandarina (Freyer, 1846) (Silverlinjerat metallfly)
  4. pulchrina (Haworth, 1809) (Purpurfärgat metallfly)
  5. buraetica (Staudinger, 1892) (Brungrått metallfly)
  6. jota (Linnaeus, 1758) (Violettrött metallfly)
  7. bractea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Platinafläckat metallfly)
Syngrapha Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. hochenwarthi (Hochenwarth, 1785) (Fjällmetallfly)
  2. microgamma (Hübner, 1823) (Torvmossemetallfly)
  3. interrogationis (Linnaeus, 1758) (Frågeteckenmetallfly)
  4. parilis (Hübner, 1809) (Högnordiskt metallfly)
  5. diasema (Boisduval, 1829) (Lapskt metallfly)

Argyrogrammatini (Metallflyn)

Trichoplusia McDunnough, 1944 (Metallflyn)
  1. ni (Hübner, 1803) (Nifly)
Chrysodeixis Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. chalcites (Esper, 1789) (Tvillingfläckat metallfly)
  2. acuta (Walker, 1850) (Kanariemetallfly)

Abrostolini (Nässelflyn)

Abrostola Ochsenheimer, 1816 (Nässelflyn)
  1. tripartita (Hufnagel, 1766) (Brungult nässelfly)
  2. asclepiades (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tulkörtsfly)
  3. triplasia (Linnaeus, 1758) (Grönvitt nässelfly)

Acontiinae (Glansflyn)

Emmelia Hübner, 1821 (Glansflyn)
  1. trabealis (Scopoli, 1763) (Åkervindefly)

Eustrotiinae (Glansflyn)

Protodeltote Ueda, 1984 (Glansflyn)
  1. pygarga (Hufnagel, 1766) (Vitfläckat glansfly)
Deltote Reichenbach, 1817 (Glansflyn)
  1. deceptoria (Scopoli, 1763) (Vitbandat glansfly)
  2. uncula (Clerck, 1759) (Gråkantat glansfly)
  3. bankiana (Fabricius, 1775) (Tvärstreckat glansfly)
Pseudeustrotia Warren, 1913 (Glansflyn)
  1. candidula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckigt glansfly)
Eublemma Hübner, 1821 (Glansflyn)
  1. minuata (Fabricius, 1794) (Mjölfly)
Trisateles Tams, 1939 (Sprötflyn)
  1. emortualis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Palpfly)

Cuculliinae (Kapuschongflyn)

Cucullia Schrank, 1802 (Kapuschongflyn)
  1. fraudatrix Eversmann, 1837 (Gråbokapuschongfly)
  2. absinthii (Linnaeus, 1761) (Absintkapuschongfly)
  3. argentea (Hufnagel, 1766) (Silverfläckat kapuschongfly)
  4. artemisiae (Hufnagel, 1766) (Malörtskapuschongfly)
  5. praecana Eversmann, 1843 (Nordiskt kapuschongfly)
  6. lactucae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått kapuschongfly)
  7. lucifuga (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusskyggt kapuschongfly)
  8. umbratica (Linnaeus, 1758) (Grått kapuschongfly)
  9. chamomillae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sötkullkapuschongfly)
  10. boryphora Fischer von Waldheim, 1840
  11. gnaphalii (Hübner, 1813) (Gullriskapuschongfly)
  12. tanaceti (Denis & Schiffermüller, 1775) (Renfanekapuschongfly)
  13. asteris (Denis & Schiffermüller, 1775) (Asterkapuschongfly)
Sphargacucullia G. & L. Ronkay, 1992 (Kapuschongflyn)
  1. scrophulariae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Flenörtkapuschongfly)
  2. lychnitis (Rambur, 1833) (Grenkungsljuskapuschongfly)
  3. verbasci (Linnaeus, 1758) (Kungsljuskapuschongfly)
Calophasia Stephens, 1829 (Hagflyn)
  1. lunula (Hufnagel, 1766) (Fläckat linariafly)
Sympistis Hübner, 1823 (Hedflyn)
  1. funebris (Hübner, 1809) (Svartbandat hedfly)
  2. heliophila (Paykull, 1793) (Vitvingat hedfly)
  3. lapponica (Thunberg, 1791) (Lapskt hedfly)
  4. nigrita (Boisduval, 1840) (Zetterstedts hedfly)

Amphipyrinae (Buskflyn)

Amphipyra Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
  1. pyramidea (Linnaeus, 1758) (Stort buskfly)
  2. berbera Rungs, 1949 (Afrikabuskfly)
  3. perflua (Fabricius, 1787) (Poppelbuskfly)
  4. tragopoginis (Clerck, 1759) (Treprickigt buskfly)

Psaphidinae (Taggflyn)

Asteroscopus Boisduval, 1828 (Taggflyn)
  1. sphinx (Hufnagel, 1766) (Hösttaggfly)
Brachionycha Hübner, 1819 (Taggflyn)
  1. nubeculosa (Esper, 1785) (Vårtaggfly)

Dilobinae (Spinnarflyn)

Diloba Boisduval, 1840 (Spinnarflyn)
  1. caeruleocephala (Linnaeus, 1758) (Blåhuva)

Stiriinae (Solflyn)

Panemeria Hübner, 1823 (Solflyn)
  1. tenebrata (Scopoli, 1763) (Solfly)

Heliothinae (Knölflyn)

Schinia Hübner, 1818 (Knölflyn)
  1. scutosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartfläckigt knölfly)
Heliothis Ochsenheimer, 1816 (Knölflyn)
  1. viriplaca (Hufnagel, 1766) (Grönaktigt knölfly)
  2. maritima Graslin, 1855 (Strandknölfly)
  3. peltigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulaktigt knölfly)
Helicoverpa Hardwick, 1965 (Knölflyn)
  1. armigera (Hübner, 1808) (Brunaktigt knölfly)
Pyrrhia Hübner, 1821 (Knölflyn)
  1. umbra (Hufnagel, 1766) (Guldfly)

Hadeninae (Nejlikflyn)
Ipimorphini (Vecklarflyn)

Elaphria Hübner, 1818 (Glansflyn)
  1. venustula (Hübner, 1790) (Litet glansfly)
Acosmetia Stephens, 1829 (Kärrängsflyn)
  1. caliginosa (Hübner, 1813) (Töckenfly)
Caradrina Ochsenheimer, 1816 (Lövflyn)
  1. morpheus (Hufnagel, 1766) (Brungult lövfly)
Platyperigea Smith, 1894 (Lövflyn)
  1. montana (Bremer, 1864) (Ljusgrått lövflyn)
Paradrina Boursin, 1937 (Lövflyn)
  1. selini (Boisduval, 1840) (Grått lövfly)
  2. clavipalpis (Scopoli, 1763) (Allmänt lövfly)
Hoplodrina Boursin, 1937 (Lövflyn)
  1. octogenaria (Goeze, 1781) (Gulaktigt lövfly)
  2. blanda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskroslövfly)
  3. ambigua (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljusringat lövfly)
Charanyca Billberg, 1820 (Lövflyn)
  1. trigrammica (Hufnagel, 1766) (Streckfly)
Spodoptera Guenée, 1852 (Lövflyn)
  1. exigua (Hübner, 1808) (Smalvingat lövfly)
  2. littoralis (Boisduval, 1833) (Bomullsfly)
Chilodes Herrich-Schäffer, 1849 (Rörflyn)
  1. maritima (Tauscher, 1806) (Vassfly)
Athetis Hübner, 1821 (Kärrängsflyn)
  1. gluteosa (Treitschke, 1835) (Gråaktigt kärrängsfly)
  2. pallustris (Hübner, 1808) (Nordiskt kärrängsfly)
Proxenus Herrich-Schäffer, 1850 (Kärrängsflyn)
  1. lepigone (Möschler, 1860) (Gråbrunt kärrängsfly)
Dypterygia Stephens, 1829 (Buskflyn)
  1. scabriuscula (Linnaeus, 1758) (Brunsvart syrefly)
Rusina Stephens, 1829 (Buskflyn)
  1. ferruginea (Esper, 1785) (Mörkbrunt skuggfly)
Thalpophila Hübner, 1820 (Buskflyn)
  1. matura (Hufnagel, 1766) (Borstfly)
Trachea Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
  1. atriplicis (Linnaeus, 1758) (Mållfly)
Euplexia Stephens, 1829 (Buskflyn)
  1. lucipara (Linnaeus, 1758) (Lyktbärare)
Phlogophora Treitschke, 1825 (Buskflyn)
  1. meticulosa (Linnaeus, 1758) (Tandfly)
Hyppa Duponchel, 1845 (Buskflyn)
  1. rectilinea (Esper, 1788) (Raggfly)
Actinotia Hübner, 1821 (Johannesörtflyn)
  1. polyodon (Clerck, 1759) (Tandat johannesörtfly)
Chloantha Boisduval, Rambur & Graslin, 1836 (Johannesörtflyn)
  1. hyperici (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått johannesörtfly)
Eucarta Lederer, 1857 (Vecklarflyn)
  1. virgo (Treitschke, 1835)
Ipimorpha Hübner, 1821 (Vecklarflyn)
  1. retusa (Linnaeus, 1761) (Inbuktat vecklarfly)
  2. subtusa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvärkantat vecklarfly)
Enargia Hübner, 1821 (Buskflyn)
  1. paleacea (Esper, 1788) (Vinkelfly)
Parastichtis Hübner, 1821 (Backflyn)
  1. suspecta (Hübner, 1817) (Rödflammigt backfly)
  2. ypsillon (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tappfläckat backfly)
Mesogona Boisduval, 1840 (Jordflyn)
  1. oxalina (Hübner, 1803) (Harsyrefly)
Dicycla Guenée, 1852 (Buskflyn)
  1. oo (Linnaeus, 1758) (Kretsfly)
Cosmia Ochsenheimer, 1816 (Rovflyn)
  1. diffinis (Linnaeus, 1767) (Almrovfly)
  2. affinis (Linnaeus, 1767) (Gulbrunt rovfly)
  3. pyralina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunrött rovfly)
  4. trapezina (Linnaeus, 1758) (Ockragult rovfly)

Xanthiini (Gulvingflyn)

Xanthia Ochsenheimer, 1816 (Gulvingflyn)
  1. togata (Esper, 1788) (Violettbandat gulvingfly)
  2. aurago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbandat gulvingfly)
  3. sulphurago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåringat gulvingfly)
  4. icteritia (Hufnagel, 1766) (Blekgult gulvingfly)
  5. gilvago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ockragult gulvingfly)
  6. ocellaris (Borkhausen, 1792) (Ljusribbat gulvingfly)
  7. citrago (Linnaeus, 1758) (Trestreckat gulvingfly)
Agrochola Hübner, 1821 (Backflyn)
  1. lychnidis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Strecktecknat backfly)
  2. circellaris (Hufnagel, 1766) (Tvärlinjerat backfly)
  3. lota (Clerck, 1759) (Rödstreckat backfly)
  4. macilenta (Hübner, 1809) (Lädergult backfly)
  5. nitida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glänsande backfly)
  6. helvola (Linnaeus, 1758) (Gulrött backfly)
  7. litura (Linnaeus, 1761) (Kantfläckigt backfly)
Eupsilia Hübner, 1821 (Plattflyn)
  1. transversa (Hufnagel, 1766) (Trefläckigt vågfly)
Jodia Hübner, 1818 (Plattflyn)
  1. vaccinii (Linnaeus, 1761) (Lingonplattfly)
  2. rubiginosa (Scopoli, 1763) (Svartprickigt plattfly)
  3. rubiginea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rostgult plattfly)
  4. erythrocephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulhövdat plattfly)

Oncocnemidini (Hagflyn)

Dasypolia Guenée, 1852 (Hagflyn)
  1. templi (Thunberg, 1792) (Tempelfly)
Brachylomia Hampson, 1906 (Pilflyn)
  1. viminalis (Fabricius, 1776) (Allmänt pilfly)

Xylenini (Mantelflyn)

Hillia Grote, 1883 (Pilflyn)
  1. iris (Zetterstedt, 1839) (Nordiskt pilfly)
Aporophyla Guenée, 1841 (Höstflyn)
  1. lutulenta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kamsprötat puckelfly)
Lithomoia Hübner, 1821 (Mantelflyn)
  1. solidaginis (Hübner, 1803) (Grått mantelfly)
Lithophane Hübner, 1821 (Träflyn)
  1. semibrunnea (Haworth, 1809) (Askträfly)
  2. socia (Hufnagel, 1766) (Gråbrunt träfly)
  3. ornitopus (Hufnagel, 1766) (Vitgrått träfly)
  4. furcifera (Hufnagel, 1766) (Gaffeltecknat träfly)
  5. lamda (Fabricius, 1787) (Blågrått träfly)
  6. consocia (Borkhausen, 1792) (Alträfly)
Xylena Ochsenheimer, 1816 (Mantelflyn)
  1. vetusta (Hübner, 1813) (Mindre mantelfly)
  2. exsoleta (Linnaeus, 1758) (Större mantelfly)
Xylocampa Guenée, 1837 (Hagflyn)
  1. areola (Esper, 1789) (Kaprifoliumfly)
Allophyes Tams, 1942 (Hagflyn)
  1. oxyacanthae (Linnaeus, 1758) (Hagtornsfly)
Dichonia Hübner, 1821 (Höstflyn)
  1. aprilina (Linnaeus, 1758) (Grönt ekfly)
Dryobotodes Warren, 1910 (Höstflyn)
  1. eremita (Fabricius, 1775) (Föränderligt ekfly)
Antitype Hübner, 1821 (Höstflyn)
  1. chi (Linnaeus, 1758) (Vitgrått klippfly)
Ammoconia Lederer, 1857 (Höstflyn)
  1. caecimacula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått höstfly)
Polymixis Hübner, 1820 (Höstflyn)
  1. polymita (Linnaeus, 1761) (Grönbrunt klippfly)
  2. flavicincta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckigt klippfly)
  3. gemmea (Treitschke, 1825) (Vitfläckigt ängsfly)
Blepharita Hampson, 1907 (Ängsflyn)
  1. satura (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettbrunt ängsfly)
  2. amica (Treitschke, 1825) (Bergängsfly)
Mniotype Franclemont, 1941 (Ängsflyn)
  1. adusta (Esper, 1790) (Brunt ängsfly)
  2. bathensis (Lutzau, 1901) (Mörkbrämat ängsfly)

Apameini (Ängsflyn)

Apamea Ochsenheimer, 1816 (Ängsflyn)
  1. monoglypha (Hufnagel, 1766) (Stort ängsfly)
  2. lithoxylaea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Träfärgat ängsfly)
  3. sublustris (Esper, 1788) (Träbrunt ängsfly)
  4. crenata (Hufnagel, 1766) (Allmänt ängsfly)
  5. epomidion (Haworth, 1809) (Leverfärgat ängsfly)
  6. lateritia (Hufnagel, 1766) (Tegelrött ängsfly)
  7. furva (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tåtelängsfly)
  8. maillardi (Freyer, 1846) (Fjällängsfly)
  9. zeta (Treitschke, 1825) (Högnordiskt ängsfly)
  10. rubrirena (Treitschke, 1825) (Rödtofsat ängsfly)
  11. oblonga (Haworth, 1809) (Jordgrått ängsfly)
  12. remissa (Hübner, 1809) (Föränderligt ängsfly)
  13. unanimis (Hübner, 1813) (Flenängsfly)
  14. illyria (Freyer, 1846) (Illyriskt ängsfly)
  15. anceps (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sandängsfly)
  16. sordens (Hufnagel, 1766) (Sädesängsfly)
  17. scolopacina (Esper, 1788) (Gulhalsat ängsfly)
  18. ophiogramma (Esper, 1793) (Halvbrunt ängsfly)
Eremobina McDunnough, 1927 (Ängsflyn)
  1. pabulatrica (Brahm, 1791) (Ljusgrått ängsfly)
Oligia Hübner, 1821 (Ängsflyn)
  1. strigilis (Linnaeus, 1758) (Hundäxingsängsfly)
  2. versicolor (Borkhausen, 1792) (Brokigt ängsfly)
  3. latruncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödskimrande ängsfly)
  4. fasciuncula (Haworth, 1809) (Rödgult ängsfly)
Mesoligia Boursin, 1965 (Ängsflyn)
  1. furuncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgat ängsfly)
  2. literosa (Haworth, 1809) (Strandängsfly)
Mesapamea Heinicke, 1959 (Ängsflyn)
  1. secalis (Linnaeus, 1758) (Vitaxfly)
  2. didyma (Esper, 1788) (Litet vitaxfly)
Photedes Lederer, 1857 (Ängsflyn)
  1. captiuncula (Treitschke, 1825) (Dvärgängsfly)
  2. minima (Haworth, 1809) (Tuvängsfly)
Eremobia Stephens, 1829 (Ängsflyn)
  1. ochroleuca (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ockragult ängsfly)
Luperina Boisduval, 1828 (Rotflyn)
  1. testacea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gräsrotfly)
  2. zollikoferi (Freyer, 1836) (Zollikofers nattfly)
Rhizedra Warren, 1911 (Rörflyn)
  1. lutosa (Hübner, 1803) (Dyfly)
Pseudohadena Alphéraky, 1889 (Rotflyn)
  1. immunda (Eversmann, 1842) (Stäppfly)
Amphipoea Billberg, 1820 (Stamflyn)
  1. oculea (Linnaeus, 1761) (Fläckat stamfly)
  2. fucosa (Freyer, 1830) (Allmänt stamfly)
  3. lucens (Freyer, 1845) (Högmossestamfly)
  4. crinanensis (Burrows, 1908) (Litet stamfly)
Hydraecia Guenée, 1841 (Stamflyn)
  1. micacea (Esper, 1789) (Potatisstamfly)
  2. ultima Holst, 1965 (Förväxlat stamfly)
  3. nordstroemi Horke, 1952 (Svenskt stamfly)
  4. petasitis Doubleday, 1847 (Pestrotsfly)
Gortyna Ochsenheimer, 1816 (Stamflyn)
  1. flavago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborrsfly)
Calamia Hübner, 1821 (Rotflyn)
  1. tridens (Hufnagel, 1766) (Torvfly)
Staurophora Reichenbach, 1817 (Rotflyn)
  1. celsia (Linnaeus, 1761) (Grönt rotfly)
Celaena Stephens, 1829 (Stamflyn)
  1. haworthii (Curtis, 1829) (Haworths ängsfly)
  2. leucostigma (Hübner, 1808) (Sumpfly)
Nonagria Ochsenheimer, 1816 (Rörflyn)
  1. typhae (Thunberg, 1784) (Kaveldunsrörfly)
Phragmatiphila Hampson, 1908 (Rörflyn)
  1. nexa (Hübner, 1808) (Vinkelprytt rörfly)
Archanara Walker, 1866 (Rörflyn)
  1. geminipuncta (Haworth, 1809) (Tvillingfläckat rörfly)
  2. dissoluta (Treitschke, 1825) (Vassrörfly)
  3. sparganii (Esper, 1790) (Igelknoppsrörfly)
  4. algae (Esper, 1789) (Kanelbrunt rörfly)
Sedina Urbahn, 1933 (Rörflyn)
  1. buettneri (E. Hering, 1858) (Brunstarrfly)
Arenostola Hampson, 1908 (Rörflyn)
  1. phragmitidis (Hübner, 1803) (Vassrågfly)
Chortodes Tutt, 1897 (Stråflyn)
  1. extrema (Hübner, 1809) (Ljusribbat stråfly)
  2. fluxa (Hübner, 1809) (Rörstråfly)
  3. pygmina (Haworth, 1809) (Litet stråfly)
  4. morrisii (Dale, 1837) (Vitt stråfly)
  5. elymi (Treitschke, 1825) (Strandrågsstråfly)
  6. brevilinea (Fenn, 1864) (Rotstreckat stråfly)
Coenobia Stephens, 1850 (Rörflyn)
  1. rufa (Haworth, 1809) (Dvärgrörfly)

Hadenini (Lundflyn)

Discestra Hampson, 1905 (Lundflyn)
  1. trifolii (Hufnagel, 1766) (Klöverfly)
  2. melanopa (Thunberg, 1791) (Svartfläckat hedfly)
Anarta Ochsenheimer, 1816 (Hedflyn)
  1. myrtilli (Linnaeus, 1761) (Ljunghedfly)
  2. cordigera (Thunberg, 1788) (Vitfläckat hedfly)
Lacanobia Billberg, 1820 (Lundflyn)
  1. w-latinum (Hufnagel, 1766) (Ginstfly)
  2. oleracea (Linnaeus, 1758) (Grönsaksfly)
  3. thalassina (Hufnagel, 1766) (Brunt lundfly)
  4. contigua (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brokigt lundfly)
  5. suasa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Föränderligt lundfly)
Hada Billberg, 1820 (Nejlikflyn)
  1. plebeja (Linnaeus, 1761) (Tandfläckigt lundfly)
Hecatera Guenée, 1852 (Lundflyn)
  1. bicolorata (Hufnagel, 1766) (Litet lundfly)
  2. dysodea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulpunkterat lundfly)
Hadena Schrank, 1802 (Nejlikflyn)
  1. bicruris (Hufnagel, 1766) (Allmänt nejlikfly)
  2. capsincola (Denis & Schiffermüller, 1775) (Förväxlat nejlikfly)
  3. compta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitbandat nejlikfly)
  4. confusa (Hufnagel, 1766) (Vackert nejlikfly)
  5. albimacula (Borkhausen, 1792) (Olivbrunt nejlikfly)
  6. filigrama (Esper, 1788) (Gulpudrat nejlikfly)
  7. caesia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått nejlikfly)
  8. rivularis (Fabricius, 1775) (Violettrött nejlikfly)
  9. perplexa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulbrunt nejlikfly)
  10. irregularis (Hufnagel, 1766) (Ockragult nejlikfly)
Sideridis Hübner, 1821 (Lundflyn)
  1. albicolon (Hübner, 1813) (Vitpunkterat lundfly)
Heliophobus Boisduval, 1828 (Lundflyn)
  1. reticulata (Goeze, 1781) (Vitribbat lundfly)
Conisania Hampson, 1905 (Lundflyn)
  1. leineri (Freyer, 1836) (Vitribbat strandfly)
Melanchra Hübner, 1820 (Lundflyn)
  1. persicariae (Linnaeus, 1761) (Vitfläckigt lundfly)
  2. pisi (Linnaeus, 1758) (Ärtfly)
Mamestra Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
  1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfly)
Papestra Sukhareva, 1973 (Lundflyn)
  1. biren (Goeze, 1781) (Blågrått lundfly)
Polia Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
  1. bombycina (Hufnagel, 1766) (Brungrått lundfly)
  2. hepatica (Clerck, 1759) (Gröngrått lundfly)
  3. nebulosa (Hufnagel, 1766) (Dimmigt lundfly)
  4. richardsoni (Curtis, 1834) (Richardsons hedfly)
  5. lamuta (Herz, 1903) (Sibiriskt lundfly)
Mythimna Ochsenheimer, 1816 (Gräsflyn)
  1. turca (Linnaeus, 1761) (Rödtofsat gräsfly)
  2. conigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckat gräsfly)
  3. ferrago (Fabricius, 1787) (Tegelrött gräsfly)
  4. albipuncta (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitpunkterat gräsfly)
  5. vitellina (Hübner, 1808) (Äggult gräsfly)
  6. pudorina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödgrått gräsfly)
  7. straminea (Treitschke, 1825) (Gråhalsat gräsfly)
  8. impura (Hübner, 1808) (Brungult gräsfly)
  9. pallens (Linnaeus, 1758) (Halmgult gräsfly)
  10. obsoleta (Hübner, 1803) (Punkterat gräsfly)
  11. comma (Linnaeus, 1761) (Kommatecknat gräsfly)
  12. flammea (Curtis, 1828) (Streckat strandfly)
  13. litoralis (Curtis, 1827) (Vitstreckat gräsfly)
  14. l-album (Linnaeus, 1767) (L-tecknat gräsfly)
  15. unipuncta (Haworth, 1809) (Vandrargräsfly)
Orthosia Ochsenheimer, 1816 (Sälgflyn)
  1. incerta (Hufnagel, 1766) (Föränderligt sälgfly)
  2. gothica (Linnaeus, 1758) (Allmänt sälgfly)
  3. cruda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Litet sälgfly)
  4. miniosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödlätt sälgfly)
  5. opima (Hübner, 1809) (Brunbandat sälgfly)
  6. populeti (Fabricius, 1781) (Aspsälgfly)
  7. cerasi (Fabricius, 1775) (Oföränderligt sälgfly)
  8. gracilis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått sälgfly)
  9. munda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartprickigt sälgfly)
Panolis Hübner, 1821 (Skogsflyn)
  1. flammea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tallfly)
Cerapteryx Curtis, 1833 (Gräsflyn)
  1. graminis (Linnaeus, 1758) (Allmänt gräsfly)
Tholera Hübner, 1821 (Gräsflyn)
  1. cespitis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbrunt fältfly)
  2. decimalis (Poda, 1761) (Vitribbat fältfly)
Pachetra Guenée, 1841 (Lundflyn)
  1. sagittigera (Hufnagel, 1766) (Kamsprötat lundfly)
Eriopygodes Hampson, 1905 (Gräsflyn)
  1. imbecilla (Fabricius, 1794) (Tjockhornsfly)
Anartomima Boursin, 1952 (Hedflyn)
  1. secedens (Walker, 1858) (Bohemans hedfly)
Lasionycta Aurivillius, 1892 (Nejlikflyn)
  1. skraelingia (Herrich-Schäffer, 1852) (Lappfjällfly)
  2. leucocycla (Staudinger, 1857) (Dovrefjällfly)
  3. staudingeri (Aurivillius, 1891) (Högnordiskt hedfly)
  4. proxima (Hübner, 1808) (Oäkta nejlikfly)

Noctuinae (Jordflyn)
Noctuini (Jordflyn)

Axylia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. putris (Linnaeus, 1761) (Träfärgat jordfly)
Ochropleura Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. plecta (Linnaeus, 1761) (Litet jordfly)
Diarsia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. mendica (Fabricius, 1775) (Föränderligt jordfly)
  2. dahlii (Hübner, 1813) (Dahls jordfly)
  3. brunnea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbrunt jordfly)
  4. rubi (Vieweg, 1790) (Hallonjordfly)
  5. florida (F. Schmidt, 1859) (Ljust hallonjordfly)
Noctua Linnaeus, 1758 (Bandflyn)
  1. pronuba (Linnaeus, 1758) (Allmänt bandfly)
  2. orbona (Hufnagel, 1766) (Kantfläckat bandfly)
  3. interposita (Hübner, 1789) (Storfläckigt bandfly)
  4. comes Hübner, 1813 (Leverbrunt bandfly)
  5. fimbriata (Schreber, 1759) (Bredbandat bandfly)
  6. janthina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettgrått bandfly)
  7. janthe (Borkhausen, 1792) (Brunviolett bandfly)
  8. interjecta Hübner, 1803 (Rödbrunt bandfly)
Epilecta Hübner, 1821 (Bandflyn)
  1. linogrisea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråvattrat bandfly)
Lycophotia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. porphyrea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljungjordfly)
Chersotis Boisduval, 1840 (Jordflyn)
  1. cuprea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kopparbrunt jordfly)
Rhyacia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. simulans (Hufnagel, 1766) (Gulgrått jordfly)
Epipsilia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. grisescens (Fabricius, 1794) (Grått jordfly)
Standfussiana Boursin, 1946 (Jordflyn)
  1. lucernea (Linnaeus, 1758) (Ljusjordfly)
Paradiarsia McDunnough, 1929 (Jordflyn)
  1. glareosa (Esper, 1788) (Vitgrått jordfly)
Eurois Hübner, 1821 (Skogsflyn)
  1. occulta (Linnaeus, 1758) (Stort skogsfly)
Spaelotis Boisduval, 1840 (Jordflyn)
  1. ravida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkt jordfly)
  2. clandestina (Harris, 1841) (Svenskt jordfly)
Opigena Boisduval, 1840 (Jordflyn)
  1. polygona (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåkölat jordfly)
Graphiphora Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
  1. augur (Fabricius, 1775) (Spåmansjordfly)
Eugnorisma Boursin, 1946 (Jordflyn)
  1. depuncta (Linnaeus, 1761) (Punkterat jordfly)
Xestia Hübner, 1818 (Jordflyn)
  1. quieta (Hübner, 1813) (Spensligt hedfly)
  2. lyngei (Rebel, 1923) (Fjällhedfly)
  3. speciosa (Hübner, 1813) (Arktiskt jordfly)
  4. rhaetica (Staudinger, 1871) (Rhätiskt fjällfly)
  5. borealis (Nordström, 1933) (Nordiskt jordfly)
  6. sincera (Herrich-Schäffer, 1851) (Barrskogsfjällfly)
  7. laetabilis (Zetterstedt, 1839) (Högnordiskt fjällfly)
  8. distensa (Eversmann, 1851) (Östligt fjällfly)
  9. gelida (Sparre Schneider, 1883) (Östligt fjällfly)
  10. alpicola (Zetterstedt, 1839) (Högnordiskt jordfly)
  11. lorezi (Staudinger, 1891) (Norskt fjällfly)
  12. atrata (Morrison, 1874)
  13. tecta (Hübner, 1808) (Rödbrunt fjällfly)
  14. c-nigrum (Linnaeus, 1758) (C-tecknat jordfly)
  15. ditrapezium (Denis & Schiffermüller, 1775) (Trapetstecknat jordfly)
  16. triangulum (Hufnagel, 1766) (Gråhalsat jordfly)
  17. ashworthii (Doubleday, 1855) (Blågrått jordfly)
  18. baja (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartpunkterat jordfly)
  19. rhomboidea (Esper, 1790) (Brunfläckigt jordfly)
  20. castanea (Esper, 1798) (Hedjordfly)
  21. collina (Boisduval, 1840) (Rotstreckjordfly)
  22. sexstrigata (Haworth, 1809) (Tvärlinjerat jordfly)
  23. xanthographa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckigt jordfly)
Eugraphe Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. sigma (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödkantat jordfly)
Coenophila Stephens, 1850 (Jordflyn)
  1. subrosea (Stephens, 1850) (Porsjordfly)
Cerastis Ochsenheimer, 1816 (Skogsflyn)
  1. rubricosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettrött skogsfly)
  2. leucographa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunrött skogsfly)
Naenia Stephens, 1822 (Skogsflyn)
  1. typica (Linnaeus, 1758) (Gråribbat skogsfly)
Anaplectoides McDunnough, 1929 (Skogsflyn)
  1. prasina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grönskimrande skogsfly)
Cryptocala Benjamin, 1921 (Bandflyn)
  1. chardinyi (Boisduval, 1829) (Ryskt bandfly)
Paradiarsia McDunnough, 1928 (Skogsflyn)
  1. sobrina (Duponchel, 1843) (Rödhuvat skogsfly)

Agrotini (Jordflyn)

Peridroma Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. saucia (Hübner, 1808) (Vittofsjordfly)
Actebia Stephens, 1829 (Jordflyn)
  1. praecox (Linnaeus, 1758) (Grönt jordfly)
  2. fennica (Tauscher, 1806) (Finskt fjällfly)
Euxoa Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. lidia (Stoll, 1782) (Norskt jordfly)
  2. recussa (Hübner, 1817) (Violettbrunt jordfly)
  3. nigricans (Linnaeus, 1761) (Svartaktigt jordfly)
  4. tritici (Linnaeus, 1761) (Kryptiskt jordfly)
  5. eruta (Hübner, 1827) (Dunkelt jordfly)
  6. nigrofusca (Esper, 1788) (Vetejordfly)
  7. obelisca (Denis & Schiffermüller, 1775) (Obeliskjordfly)
  8. vitta (Esper, 1789) (Bandjordfly)
  9. cursoria (Hufnagel, 1766) (Sandfältsjordfly)
  10. ochrogaster (Guenée, 1852) (Ryskt jordfly)
Agrotis Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
  1. ripae (Hübner, 1823) (Havsstrandsjordfly)
  2. ipsilon (Hufnagel, 1766) (Kommajordfly)
  3. exclamationis (Linnaeus, 1758) (Åkerjordfly)
  4. clavis (Hufnagel, 1766) (Barkfärgat jordfly)
  5. segetum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sädesbroddfly)
  6. vestigialis (Hufnagel, 1766) (Spårjordfly)
  7. cinerea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunhalsat jordfly)

Pantheidae (Klosterflyn)

Panthea Hübner, 1820 (Klosterflyn)
  1. coenobita (Esper, 1785) (Munkfly)
Trichosea Grote, 1875 (Klosterflyn)
  1. ludifica (Linnaeus, 1758) (Gäck)
Colocasia Ochsenheimer, 1816 (Klosterflyn)
  1. coryli (Linnaeus, 1758) (Hasselfly)

Lymantriidae (Tofsspinnare)

Lymantria Hübner, 1819 (Nunnor)
  1. monacha (Linnaeus, 1758) (Nunna)
  2. dispar (Linnaeus, 1758) (Lövskogsnunna)
Calliteara Butler, 1881 (Harfotspinnare)
  1. abietis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Granharfotspinnare)
  2. pudibunda (Linnaeus, 1758) (Bokspinnare)
Dicallomera Butler, 1881 (Harfotspinnare)
  1. fascelina (Linnaeus, 1758) (Askgrå harfotspinnare)
Orgyia Ochsenheimer, 1810 (Fjädertofsspinnare)
  1. recens (Hübner, 1819) (Gulfläckig fjädertofsspinnare)
  2. antiqua (Linnaeus, 1758) (Allmän fjädertofsspinnare)
  3. antiquoides (Hübner, 1822) (Ljungfjädertofsspinnare)
Euproctis Hübner, 1819 (Gumpspinnare)
  1. chrysorrhoea (Linnaeus, 1758) (Äpplerödgump)
  2. similis (Fuessly, 1775) (Körsbärsrödgump)
Laelia Stephens, 1828 (Gumpspinnare)
  1. coenosa (Hübner, 1808) (Sumpgump)
Leucoma Hübner, 1822 (Gumpspinnare)
  1. salicis (Linnaeus, 1758) (Videspinnare)
Arctornis Germar, 1810 (Gumpspinnare)
  1. l-nigrum (Müller, 1764) (Vitvingespinnare)

Nolidae (Trågspinnarflyn)
Nolinae (Trågspinnarflyn)

Meganola Dyar, 1898 (Trågspinnarflyn)
  1. strigula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulpuckligt trågspinnarfly)
  2. albula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitt trågspinnarfly)
Nola Leach, 1815 (Trågspinnarflyn)
  1. cucullatella (Linnaeus, 1758) (Gulpuckligt trågspinnarfly)
  2. confusalis (Herrich-Schäffer, 1847) (Brunpuckligt trågspinnarfly)
  3. aerugula (Hübner, 1793) (Vitpuckligt trågspinnarfly)
  4. karelica (Tengström, 1869) (Karelskt trågspinnarfly)

Chloephorinae (Fotsläpare)
Sarrothripini (Fotsläpare)

Nycteola Hübner, 1822 (Fotsläpare)
  1. revayana (Scopoli, 1772) (Ekfotsläpare)
  2. degenerana (Hübner, 1799) (Brun sälgfotsläpare)
  3. asiatica (Krulikovsky, 1904) (Bredvingad sälgfotsläpare)
  4. siculana (Fuchs, 1899) (Grönvit sälgfotsläpare)

Chloephorini (Spinnarflyn)

Bena Billberg, 1820 (Spinnarflyn)
  1. prasinana (Linnaeus, 1758) (Allmänt båtspinnarfly)

Eariadinae (Spinnarflyn)

Earias Hübner, 1825 (Pilspinnarflyn)
  1. clorana (Linnaeus, 1761) (Grönt pilfly)
  2. vernana (Fabricius, 1787) (Silverpoppelfly)

Arctiidae (Oäkta spinnare)
Lithosiinae (Lavspinnare)

Nudaria Haworth, 1809 (Hinnvingar)
  1. mundana (Linnaeus, 1761) (Grå hinnvinge)
Thumatha Walker, 1866 (Hinnvingar)
  1. senex (Hübner, 1808) (Grågul hinnvinge)
Miltochrista Hübner, 1819 (Borstspinnare)
  1. miniata (Forster, 1771) (Rosenvinge)
Cybosia Hübner, 1819 (Borstspinnare)
  1. mesomella (Linnaeus, 1758) (Vit borstspinnare)
Pelosia Hübner, 1819 (Lavspinnare)
  1. muscerda (Hufnagel, 1766) (Punkterad lavspinnare)
  2. obtusa (Herrich-Schäffer, 1852) (Vinkelpunkterad lavspinnare)
Atolmis Hübner, 1819 (Lavspinnare)
  1. rubricollis (Linnaeus, 1758) (Rödhalsad lavspinnare)
Lithosia Fabricius, 1798 (Lavspinnare)
  1. quadra (Linnaeus, 1758) (Stor lavspinnare)
Eilema Hübner, 1819 (Lavspinnare)
  1. depressa (Esper, 1787) (Nankingul lavspinnare)
  2. griseola (Hübner, 1803) (Askgrå lavspinnare)
  3. lurideola (Zincken, 1817) (Blygrå lavspinnare)
  4. complana (Linnaeus, 1758) (Mörkgrå lavspinnare)
  5. palliatella (Scopoli, 1763) (Sandlavspinnare)
  6. pygmaeola (Doubleday, 1847) (Gulpannad lavspinnare)
  7. lutarella (Linnaeus, 1758) (Ockragul lavspinnare)
  8. sororcula (Hufnagel, 1766) (Guldgul lavspinnare)
Setema de Freina & Witt, 1984 (Lavspinnare)
  1. cereola (Hübner, 1803) (Vaxgul lavspinnare)
Setina Schrank, 1802 (Borstspinnare)
  1. irrorella (Linnaeus, 1767) (Stor borstspinnare)
  2. roscida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Liten borstspinnare)

Syntominae (Lavdagsvärmare)

Dysauxes Hübner, 1819 (Lavdagsvärmare)
  1. ancilla (Linnaeus, 1767) (Lavdagsvärmare)

Euchromiinae (Bananglansvinge)

Macrocneme Hübner, 1826 (Bananglansvinge)
  1. species (Stor bananglansvinge)
Antichloris Hübner, 1818 (Bananglansvinge)
  1. viridis Druce, 1884 (Bananglansvinge)

Arctiinae (Oäkta spinnare)

Spiris Hübner, 1819 (Hedspinnare)
  1. striata (Linnaeus, 1758) (Streckad hedspinnare)
Coscinia Hübner, 1819 (Hedspinnare)
  1. cribraria (Linnaeus, 1758) (Punkterad hedspinnare)
Phragmatobia Stephens, 1828 (Tigerspinnare)
  1. fuliginosa (Linnaeus, 1758) (Rostvinge)
Parasemia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
  1. plantaginis (Linnaeus, 1758) (Liten igelkottspinnare)
Grammia Rambur, 1866 (Igelkottspinnare)
  1. quenseli (Paykull, 1793) (Alpigelkottspinnare)
Holoarctia Ferguson, 1984 (Igelkottspinnare)
  1. puengeleri (O. Bang-Haas, 1927) (Arktisk igelkottspinnare)
Spilosoma Curtis, 1825 (Tigerspinnare)
  1. lutea (Hufnagel, 1766) (Gul tigerspinnare)
  2. lubricipeda (Linnaeus, 1758) (Allmän tigerspinnare)
  3. urticae (Esper, 1789) (Vit tigerspinnare)
Diaphora Stephens, 1827 (Tigerspinnare)
  1. mendica (Clerck, 1759) (Grå tigerspinnare)
Rhyparia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
  1. purpurata (Linnaeus, 1758) (Citrongul igelkottspinnare)
Diacrisia Hübner, 1819 (Björnspinnare)
  1. sannio (Linnaeus, 1758) (Rödfransad björnspinnare)
Hyphoraia Hübner, 1820 (Igelkottspinnare)
  1. aulica (Linnaeus, 1758) (Gulfläckig igelkottspinnare)
Pararctia Sotavalta, 1965 (Igelkottspinnare)
  1. lapponica (Thunberg, 1791) (Lapsk igelkottspinnare)
Acerbia Sotavalta, 1963 (Igelkottspinnare)
  1. alpina (Quensel, 1802) (Nordisk igelkottspinnare)
Arctia Schrank, 1802 (Björnspinnare)
  1. caja (Linnaeus, 1758) (Björnspinnare)
  2. villica (Linnaeus, 1758) (Fläckig björnspinnare)
Callimorpha Latreille, 1809 (Björnspinnare)
  1. dominula (Linnaeus, 1758) (Glansspinnare)
Thyria Hübner, 1819 (Björnspinnare)
  1. jacobae (Linnaeus, 1758) (Karminspinnare)

Sektionen för entomologis välkomstsida

NRM:s välkomstsida


http://www.nrm.se/en/svenska_fjarilar/svenska_fjarilar.html
Senaste uppdatering: 18 september 2003
Ansvarig för denna sida: Bert Gustafsson
Lämna kommentarer om NRM:s webresurs här.