Ekoparkens insekter
Imago av snedfläckpraktmal 
(Epicallima (Dafa) formosella) Fjärilar
Lepidoptera
Imago av svansmätare
Detta är en lista över de fjärilar som hittills har påträffats i Ekoparken, Stockholm. Sammanställd av Bert Gustafsson, som även tar emot uppgifter om arter som påträffats i parken men inte ännu kommit med i listan.
Länkar till arterna går till listan över svenska fjärilar.

Eriocranioidea (Purpurmalar)
Eriocranidae (Purpurmalar)

Eriocrania Zeller, 1851 (Purpurmalar) - Bestämningsnyckel
  1. subpurpurella (Haworth, 1828) (Ekpurpurmal)
  2. sangii (Wood, 1891) (Mindre tunnvingepurpurmal)
  3. semipurpurella (Stephens, 1835) (Större tunnvingepurpurmal)

Hepialoidea (Rotfjärilar)
Hepialidae (Rotfjärilar)

Triodia Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. sylvina (Linnaeus, 1761) (Kamsprötad rotfjäril)
Korscheltellus Börner, 1920 (Rotfjärilar)
  1. lupulina (Linnaeus, 1758) (Lerfärgad rotfjäril)
Pharmacis Hübner, 1820 (Rotfjärilar)
  1. fusconebulosa (De Geer, 1778) (Ormbunksrotfjäril)
Phymatopus Wallengren, 1869 (Rotfjärilar)
  1. hecta (Linnaeus, 1758) (Liten rotfjäril)
Hepialus Fabricius, 1775 (Rotfjärilar)
  1. humuli (Linnaeus, 1758) (Humlerotfjäril)

Nepticuloidea (Dvärgmalar)
Nepticulidae (Dvärgmalar)
Nepticulini (Dvärgmalar)

Stigmella Schrank, 1802 (Dvärgmalar)
  1. lapponica (Wocke, 1862) (Dubbel björkdvärgmal)
  2. tiliae (Frey, 1856) (Linddvärgmal)
  3. betulicola (Stainton, 1856) (Björkplantdvärgmal)
  4. sakhalinella Puplesis, 1984 (Mörkfransad björkdvärgmal)
  5. luteella (Stainton, 1857) (Smalnande björkdvärgmal)
  6. glutinosae (Stainton, 1858) (Vitkragad aldvärgmal)
  7. alnetella (Stainton, 1856) (Svartkragad aldvärgmal)
  8. microtheriella (Stainton, 1854) (Liten dvärgmal)
  9. prunetorum (Stainton, 1855) (Labyrintdvärgmal)
  10. aceris (Frey, 1857) (Lönndvärgmal)
  11. catharticella (Stainton, 1853) (Vägtorndvärgmal)
  12. anomalella (Goeze, 1783) (Bronsrosdvärgmal)
  13. ulmivora (Fologne, 1860) (Jämnfransad almdvärgmal)
  14. crataegella (Klimesch, 1936) (Svartfransad hagtorndvärgmal)
  15. magdalenae (Klimesch, 1950) (Ljus rönndvärgmal)
  16. nylandriella (Tengström, 1848) (Mörk rönndvärgmal)
  17. oxyacanthella (Stainton, 1854) (Stålblåglänsande dvärgmal)
  18. hybnerella (Hübner, 1813) (Silverbandad hagtorndvärgmal)
  19. floslactella (Haworth, 1828) (Blaskig dvärgmal)
  20. tityrella (Stainton, 1854) (Slingrande bokdvärgmal)
  21. salicis (Stainton, 1854) (Sälgdvärgmal)
  22. myrtillella (Stainton, 1857) (Blåbärsdvärgmal)
  23. trimaculella (Haworth, 1828) (Gulstjärtad poppeldvärgmal)
  24. assimilella (Zeller, 1848) (Gråstjärtad aspdvärgmal)
  25. sorbi (Stainton, 1861) (Bandad rönndvärgmal)
  26. plagicolella (Stainton, 1854) (Rödhuvad slåndvärgmal)
  27. lemniscella (Zeller, 1839) (Svartfransad almdvärgmal)
  28. splendidissimella (Herrich-Schäffer, 1855) (Praktdvärgmal)
  29. ulmariae (Wocke, 1879) (Älgörtdvärgmal)
  30. incognitella (Herrich-Schäffer, 1855) (Brun äppledvärgmal)
  31. perpygmaeella (Doubleday, 1859) (Brun hagtorndvärgmal)
  32. lonicerarum (Frey, 1856) (Trydvärgmal)
  33. basiguttella (Heinemann, 1862) (Basfläckad ekdvärgmal)
  34. svenssoni (Johansson, 1971) (Större rödhuvad ekdvärgmal)
  35. dorsiguttella (Johansson, 1971) (Randfläckad ekdvärgmal)
  36. ruficapitella (Haworth, 1828) (Korttofsad ekdvärgmal)
  37. samiatella (Zeller, 1839) (Brunhuvad ekdvärgmal)
  38. roborella (Johansson, 1971) (Mindre rödhuvad ekdvärgmal)

Trifurculini (Dvärgmalar)

Bohemannia Stainton, 1859 (Dvärgmalar)
  1. pulverosella (Stainton, 1849) (Grovfjällig äppledvärgmal)
Ectoedemia Busck, 1907 (Dvärgmalar)
  1. sericopeza (Zeller, 1839) (Lönnfruktdvärgmal)
  2. weaveri (Stainton, 1855) (Lingondvärgmal)
  3. septembrella (Stainton, 1849) (Johannesörtdvärgmal)
  4. atrifrontella (Stainton, 1851) (Mindre ekbarkdvärgmal)
  5. amani Svensson, 1966 (Almbarkdvärgmal)
  6. intimella (Zeller, 1848) (Sälgbladnervdvärgmal)
  7. argyropeza (Zeller, 1839) (Aspbladskaftdvärgmal)
  8. albifasciella (Heinemann, 1871) (Gulkragad ekdvärgmal)
  9. subbimaculella (Haworth, 1828) (Brunkragad ekdvärgmal)
  10. angulifasciella (Stainton, 1849) (Bågbandad rosendvärgmal)
  11. arcuatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Smultrondvärgmal)
  12. rubivora (Wocke, 1860) (Stenbärdvärgmal)
  13. occultella (Linnaeus, 1767) (Vårtbjörkdvärgmal)
  14. minimella (Zetterstedt, 183 (Glasbjörkdvärgmal)

Incurvarioidea (Bladhålmalar)
Heliozelidae (Bladhålmalar)

Heliozela Herrich-Schäffer, 1853 (Bladhålmalar)
  1. sericiella (Haworth, 1828) (Ekbladhålmal)
  2. resplendella (Stainton, 1851) (Albladhålmal)

Adelidae (Antennmalar)
Adelinae (Antennmalar)

Adela Latreille, 1796 (Antennmalar) - Bestämningsnyckel
  1. reaumurella (Linnaeus, 1758) (Ekantennmal)
Nematopogoninae (Antennmalar)

Nematopogon Zeller, 1839 (Antennmalar)
  1. pilella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dimorf antennmal)
  2. swammerdamella (Linnaeus, 1758) (Allmän antennmal)

Incurvaridae (Bredvingemalar)

Incurvaria Haworth, 1828 (Bredvingemalar)
  1. pectinea Haworth, 1828 (Blek kambredvingemal)

Tischeriidae (Pannluggmalar)

Tischeria Zeller, 1839 (Pannluggmalar)
  1. ekebladella (Bjerkander, 1795) (Större ekpannluggmal)
  2. dodonaea Stainton, 1858 (Mindre ekpannluggmal)
Emmetia Leraut, 1993 (Pannluggmalar)
  1. marginea (Haworth, 1828) (Gråkantad pannluggmal)
  2. angusticollella (Duponchel, 1843) (Nyponpannluggmal)

Tineoidea (Äkta malar)
Tineidae (Äkta malar)
Meessiinae (Äkta malar)

Infurcitinea Spuler, 1910 (Lavmalar)
  1. ignicomella (Heydenreich, 1851) (Tallavmal)

Scardiinae (Äkta malar)

Morophaga Herrich-Schäffer, 1853 (Svampmalar)
  1. choragella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedbandad svampmal)

Nemapogoninae (Äkta malar)

Triaxomera Zagulajev, 1959 (Svampmalar)
  1. parasitella (Hübner, 1796) (Parasitsvampmal)
Archinemapogon Zagulajev, 1962 (Svampmalar)
  1. yildizae Kocak, 1981 (Björksvampmal)
Nemaxera Zagulajev, 1964 (Svampmalar)
  1. betulinella (Paykull, 1785) (Barksvampmal)
Nemapogon Schrank, 1802 (Svampmalar)
  1. cloacella (Haworth, 1828) (Allmän svampmal)
  2. inconditella (D. Lucas, 1956) (Heydensvampmal)
  3. variatella (Clemens, 1859) (Personsvampmal)
  4. fungivorella (Benander, 1939) (Labyrintsvampmal)
  5. picarella (Clerck, 1759) (Porssvampmal)
  6. nigralbella (Zeller, 1839) (Svartvit svampmal)

Tineinae (Äkta malar)

Elatobia Herrich-Schäffer, 1853 (Bomalar)
  1. fuliginosella (Lienig & Zeller, 1846) (Tallbarkbomal)
Tineola Herrich-Schäffer, 1853 (Bomalar)
  1. bisselliella (Hummel, 1823) (Klädmal)
Tinea Linnaeus, 1758 (Bomalar)
  1. pellionella Linnaeus, 1758 (Pälsmal)
  2. columbariella Wocke, 1877 (Duvbomal)
  3. svenssoni Opheim, 1966 (Svalbomal)
  4. semifulvella Haworth, 1828 (Rödgul bomal)
  5. trinotella Thunberg, 1794 (Trepunktbomal)
Niditinea G Petersen, 1957 (Bomalar)
  1. fuscella (Linnaeus, 1758) (Sparvbomal)
  2. striolella (Matsumura, 1931) (Kattugglebomal)
Monopis Hübner, 1825 (Bomalar)
  1. laevigella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Innebomal)
  2. weaverella (Scott, 1858) (Utebomal)
  3. spilotella (Tengstöm, 1848) (Svartvit bomal)
  4. obviella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rostbomal)
  5. fenestratella (Heyden, 1863) (Fönsterbomal)

Lypusidae (Sotmalar)

Lypusa Zeller, 1852 (Sotmalar)
  1. maurella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hedsotmal)

Psychidae (Säckspinnare)
Naryciinae (Säckspinnare)
Naryciini (Säckspinnare)

Diplodoma Zeller, 1852 (Säckspinnare)
  1. laichartingella (Goeze, 1783) (Trädsäckspinnare)

Dahlicini (Säckspinnare)

Dahlica Enderlein, 1912 (Säckspinnare)
  1. triquetrella (Hübner, 1813) (Kantsäckspinnare)
  2. lichenella (Linnaeus, 1761) (Jungfrusäckspinnare)
  3. lazuri (Clerck, 1759) (Röksäckspinnare)
  4. charlottae (Meier, 1957) (Tunnvingesäckspinnare)
Siederia Meier, 1957 (Säckspinnare)
  1. cembrella (Linnaeus, 1761) (Tallsäckspinnare)
  2. rupicolella (Sauter, 1954) (Klippsäckspinnare)

Taleporiinae (Säckspinnare)

Taleporia Hübner, 1825 (Säckspinnare)
  1. tubulosa (Retzius, 1783) (Allmän rörsäckspinnare)

Psychinae (Säckspinnare)

Psyche Schrank, 1801 (Säckspinnare)
  1. casta (Pallas, 1767) (Allmän säckspinnare)

Gracillarioidea (Styltmalar)
Roeslerstammiidae (Bronsmalar)

Roeslerstammia Zeller, 1839 (Bronsmalar)
  1. erxlebella (Fabricius, 1787) (Lindbronsmal)

Bucculatricidae (Ögonlappmalar)

Bucculatrix Zeller, 1839 (Ögonlappmalar)
  1. humiliella Herrich-Schäffer, 1855 (Vinterögonlappmal)
  2. albedinella Zeller, 1839 (Almögonlappmal)
  3. frangutella (Goeze, 1783) (Brakvedögonlappmal)
  4. demaryella (Duponchel, 1840) (Björkögonlappmal)
  5. bechsteinella (B&S, 1805) (Hagtornögonlappmal)
  6. ulmella Zeller, 1848 (Ekögonlappmal)
  7. cidarella Zeller, 1839 (Alögonlappmal)
  8. thoracella (Thunberg, 1794) (Lindögonlappmal)

Gracillariidae (Styltmalar)
Gracillariinae (Styltmalar)

Parectopa Clemens, 1860 (Styltmalar)
  1. ononidis (Zeller, 1839) (Vickerstyltmal)
Micrurapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. gradatella (Herrich-Schäffer, 1855) (Gökärtstyltmal)
Caloptilia Hübner, 1825 (Styltmalar)
  1. populetorum (Zeller, 1839) (Punktstyltmal)
  2. suberinella (Tengström, 1848) (Fläckstyltmal)
  3. elongella (Linnaeus, 1761) (Alstyltmal)
  4. betulicola (M.Hering, 1928) (Björkstyltmal)
  5. alchimiella (Scopoli, 1763) (Större ekstyltmal)
  6. robustella Jäckh, 1972 (Mindre ekstyltmal)
  7. stigmatella (Fabricius, 1781) (Aspstyltmal)
  8. semifascia (Haworth, 1828) (Lönnstyltmal)
Gracillaria Haworth, 1828 (Styltmalar)
  1. syringella (Fabricius, 1794) (Syrenmal)
Aspilapteryx Spuler, 1910 (Styltmalar)
  1. tringipenella (Zeller, 1839) (Grobladstyltmal)
Eucalybites Kumata, 1982 (Styltmalar)
  1. auroguttella (Stephens, 1835) (Johannesörtstyltmal)
Calybites Hübner, 1822 (Styltmalar)
  1. phasianipennella (Hübner, 1813) (Videörtstyltmal)
Povolnya Kuznetsov, 1979 (Styltmalar)
  1. leucapennella (Stephens, 1835) (Svavelstyltmal)
Acrocercops Wallengren, 1881 (Styltmalar)
  1. brongniardella (Fabricius, 1798) (Snedstreckad ekstyltmal)
Parornix Spuler, 1910 (Vikbladmalar)
  1. anglicella (Stainton, 1850) (Hagtornvikbladmal)
  2. devoniella (Stainton, 1850) (Hasselvikbladmal)
  3. betulae (Stainton, 1854) (Vårtbjörkvikbladmal)
  4. scoticella (Stainton, 1850) (Rönnvikbladmal)
  5. finitimella (Zeller, 1850) (Slånvikbladmal)

Lithocolletinae (Guldmalar)

Phyllonorycter Hübner, 1822 (Guldmalar)
  1. harrisella (Linnaeus, 1761) (Gulspetsad ekguldmal)
  2. roboris (Zeller, 1839) (Vinterekguldmal)
  3. heegeriella (Zeller, 1846) (Vit ekguldmal)
  4. tenerella (Joannis, 1915) (Avenbokguldmal)
  5. quercifoliella (Zeller, 1839) (Ekbladguldmal)
  6. oxyacanthae (Frey, 1856) (Hagtornguldmal)
  7. sorbi (Frey, 1855) (Rönnguldmal)
  8. blancardella (Fabricius, 1781) (Apelguldmal)
  9. junoniella (Zeller, 1846) (Lingonguldmal)
  10. spinicolella (Zeller, 1846) (Slånguldmal)
  11. salictella (Zeller, 1846) (Pilguldmal)
  12. dubitella (Herrich-Schäffer, 1855) (Vinkelhakad videguldmal)
  13. hilarella (Zetterstedt, 1839) (Klubbstreckad videguldmal)
  14. maestingella (Müller, 1764) (Bokguldmal)
  15. coryli (Nicelli, 1851) (Ovanhasselguldmal)
  16. strigulatella (Lienig & Zeller, 1846) (Gråalguldmal)
  17. rajella (Linnaeus, 1758) (Allövguldmal)
  18. nigrescentella (Logan, 1851) (Gökärtguldmal)
  19. insignitella (Zeller, 1846) (Luzernguldmal)
  20. lautella (Zeller, 1846) (Ekplantguldmal)
  21. ulmifoliella (Hübner, 1817) (Vårtbjörkguldmal)
  22. emberizaepenella (Bouche, 1834) (Tryguldmal)
  23. tristrigella (Haworth, 1828) (Skogsalmguldmal)
  24. stettinensis (Nicelli, 1852) (Ovanalguldmal)
  25. froelichiella (Zeller, 1839) (Rödgul alguldmal)
  26. nicellii (Stainton, 1851) (Underhasselguldmal)
  27. platanoidella (Joannis, 1920) (Lönnguldmal)
  28. connexella (Zeller, 1846) (Jolsterguldmal)
  29. sagitella (Bjerkander, 1790) (Röd aspguldmal)
Cameraria Chapman, 1902 (Guldmalar)
  1. ohridella Deschka & Dimic, 1986 (Kastanjemal)

Phyllocnistinae (Saftmalar)

Phyllocnistis Zeller, 1848 (Saftmalar)
  1. labyrinthella (Bjerkander, 1790) (Aspsaftmal)
  2. unipunctella (Stephens, 1834) (Poppelsaftmal)

Yponomeutoidea (Spinnmalar)
Yponomeutidae (Spinnmalar)
Yponomeutinae (Spinnmalar)

Yponomeuta Latreille, 1796 (Spinnmalar)
  1. evonymella (Linnaeus, 1758) (Häggspinnmal)
  2. padella (Linnaeus, 1758) (Slånspinnmal)
  3. malinellus Zeller, 1838 (Apelspinnmal)
  4. cagnagella (Hübner, 1813) (Allmän benvedspinnmal)
Zelleria Stainton, 1849 (Brunmalar)
  1. hepariella Stainton, 1849 (Askbrunmal)
Swammerdamia Hübner, 1825 (Gråmalar)
  1. caesiella (Hübner, 1796) (Björkgråmal)
Paraswammerdamia Friese, 1960 (Gråmalar)
  1. lutarea (Haworth, 1828) (Hagtorngråmal)
Cedestis Zeller, 1839 (Tallbarrmalar)
  1. gysseleniella Zeller, 1839 (Större tallbarrmal)
  2. subfasciella (Stephens, 1834) (Mindre tallbarrmal)
Ocnerostoma Zeller, 1847 (Tallbarrmalar)
  1. piniariella Zeller, 1847 (Ljussprötad tallbarrmal)
  2. friesei Svensson, 1966 (Mörksprötad tallbarrmal)

Praydinae (Vesslemalar)

Prays Hübner, 1825 (Vesslemalar)
  1. fraxinella (Bjerkander, 1784) (Vit askmal)
  2. ruficeps Heinemann, 1854 (Brun askmal)

Argyresthiinae (Knoppmalar)

Argyresthia Hübner, 1825 (Knoppmalar)
  1. laevigatella (Heydenreich, 1851) (Lärkskottmal)
  2. glabratella Zeller, 1847 (Granknoppmal)
  3. bergiella (Ratzeburg, 1840) (Guldgranknoppmal)
  4. aurulentella Stainton, 1849 (Guldenbarrmal)
  5. brockeella (Hübner, 1813) (Björkknoppmal)
  6. goedartella (Linnaeus, 1758) (Alhängemal)
  7. pygmaeella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sälghängemal)
  8. submontana Frey, 1870 (Oxelknoppmal)
  9. curvella (Linnaeus, 1761) (Äppleknoppmal)
  10. retinella Zeller, 1839 (Björkskottmal)
  11. glaucinella Zeller, 1839 (Ekbarkmal)
  12. conjugella Zeller, 1839 (Rönnbärsmal)
  13. pulchella Zeller, 1846 (Häggknoppmal)
  14. semifusca (Haworth, 1828) (Häggskottmal)
  15. pruniella (Clerck, 1759) (Körsbärsmal)
  16. bonnetella (Linnaeus, 1758) (Hagtornsknoppmal)
  17. albistria (Haworth, 1828) (Rödbrun slånknoppmal)

Ypsolophidae (Höstmalar)
Ypsolophinae (Höstmalar)

Ypsolopha Latreille, 1796 (Höstmalar)
  1. dentella (Fabricius, 1775) (Näbbtrymal)
  2. falcella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Falktrymal)
  3. asperella (Linnaeus, 1761) (Apelhöstmal)
  4. scabrella (Linnaeus, 1761) (Hagtornhöstmal)
  5. lucella (Fabricius, 1775) (Änkehöstmal)
  6. sylvella (Linnaeus, 1767) (Skogsekhöstmal)
  7. parenthesella (Linnaeus, 1761) (Vitstreckad höstmal)
  8. ustella (Clerck, 1759) (Längsstreckad höstmal)
  9. sequella (Clerck, 1759) (Lönnhöstmal)
  10. vittella (Linnaeus, 1758) (Almhöstmal)

Plutellidae (Senapsmalar)

Plutella Schrank, 1802 (Senapsmalar)
  1. xylostella (Linnaeus, 1758) (Kålmal)
Rhigognostis Staudinger, 1857 (Senapsmalar)
  1. schmaltzella (Zetterstedt, 1839) (Skogssenapsmal)
Eidophasia Stephens, 1834 (Senapsmal)
  1. messingiella (Fischer von Röslerstam, 1849) (Kärrsenapsmal)

Acrolepiidae (Kluddmal)

Acrolepiopsis Gaedike, 1970 (Kluddmalar)
  1. assectella (Zeller, 1839) (Lökmal)

Bedellidae (Vridvingemalar)

Bedellia Stainton, 1849 (Vridvingemalar)
  1. somnulentella (Zeller, 1847) (Åkervindemal)

Lyonetiidae (Vridvingemalar)
Cemiostominae (Puckelmalar)

Leucoptera Hübner, 1825 (Puckelmalar)
  1. laburnella (Stainton, 1851) (Gullregnsmal)
  2. lathyrifoliella (Stainton, 1866) (Gökärtpuckelmal)

Lyonetiinae (Vridvingemalar)

Lyonetia Hübner, 1825 (Vridvingemalar)
  1. clerkella (Linnaeus, 1758) (Körsbärsvridvingemal)
  2. prunifoliella (Hübner, 1796) (Oxbärvridvingemal)

Gelechioidea (Stävmalar)
Ethmiidae (Sorgmalar)

Ethmia Hübner, 1819 (Sorgmalar)
  1. bipunctella (Fabricius, 1775) (Blåeldsorgmal)

Depressariidae (Plattmalar)

Semioscopis Hübner, 1825 (Vårmalar)
  1. avellanella (Hübner, 1793) (Hasselvårmal)
  2. oculella (Thunberg, 1794) (Björkvårmal)
  3. strigulana (Fabricius, 1787) (Aspvårmal)
Agonopterix Hübner, 1825 (Plattmalar)
  1. heracliana (Linnaeus, 1758) (Allmän plattmal)
  2. alstromeriana (Clerck, 1759) (Odörtplattmal)
  3. selini (Heinemann, 1870) (Siljeplattmal)
  4. propinquella (Treitschke, 1835) (Mindre tistelplattmal)
  5. liturosa (Haworth, 1811) (Gulbröstad johannesörtplattmal)
  6. conterminella (Zeller, 1839) (Videplattmal)
  7. nervosa (Haworth, 1811) (Rödbrämad harrisplattmal)
  8. assimilella (Treitschke, 1832) (Harrisskottplattmal)
  9. angelicella (Hübner, 1813) (Strätteplattmal)
  10. arenella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kardborreplattmal)
Depressaria Haworth, 1811 (Plattmalar)
  1. radiella (Goeze, 1783) (Palsternackplattmal)
  2. badiella (Hübner, 1796) (Dyster plattmal)
  3. douglasella Stainton, 1849 (Ljusbröstad morotplattmal)
  4. olerella Zeller, 1854 (Ljuspunkterad röllekplattmal)
  5. depressana (Fabricius, 1775) (Tvåfärgad morotplattmal)
  6. artemisiae Nickerl, 1862 (Streckad fältmalörtplattmal)

Elachistidae (Gräsminerarmalar)

Cosmiotes Clemens, 1860 (Gräsminerarmalar)
  1. freyerella (Hübner, 1825) (Betesgröeminerarmal)
  2. exactella (Herrich-Schäffer, 1855) (Vitspetsad kruståtelminerarmal)
Mendesia Joannis, 1902 (Gräsminerarmalar)
  1. farinella (Thunberg, 1794) (Vit gräsminerarmal)
Perittia Stainton, 1854 (Tryminerarmalar)
  1. herrichiella (Herrich-Schäffer, 1855) (Skarp tryminerarmal)
Elachista Treitschke, 1833 (Gräsminerarmalar)
  1. gleichenella (Fabricius, 1781) (Glänsande fryleminerarmal)
  2. kilmunella Stainton, 1849 (Myrgräsminerarmal)
  3. albifrontella (Hübner, 1817) (Vithövdad gräsminerarmal)
  4. nobilella Zeller, 1839 (Nobel kruståtelminerarmal)
  5. apicipunctella Stainton, 1849 (Spetspunktgräsminerarmal)
  6. humilis Zeller, 1850 (Tuvtåtelminerarmal)
  7. canapennella (Hübner, 1813) (Gråvingad gräsminerarmal)
  8. monosemiella Rössler, 1881 (Rörflenminerarmal)
  9. triatomea (Haworth, 1828) (Trepunktgräsminerarmal)
  10. elsaella Traugott-Olsen, 1988 (Irrpunktgräsminerarmal)
  11. adscitella Stainton, 1851 (Älväxingminerarmal)
  12. pullicomella Zeller, 1839 (Svart vitspetsgräsminerarmal)

Agonoxenidae (Brokmalar)
Blastodacninae (Brokmalar)

Chrysoclista Stainton, 1854 (Brokmalar)
  1. linneella (Clerck, 1759) (Lindbrokmal)

Scythrididae (Korthuvudmalar)

Scythris Hübner, 1825 (Korthuvudmalar)
  1. limbella (Fabricius, 1775) (Mållkorthuvudmal)

Chimabachidae (Vårmalar)

Diurnea Haworth, 1811 (Vårmalar)
  1. fagella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Bokvårmal)
  2. lipsiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Höstvårmal)

Oecophoridae (Praktmalar)
Oecophorinae (Praktmalar)
Oecophorini (Praktmalar)

Buvatina Leraut, 1984 (Praktmalar)
  1. stroemella (Fabricius, 1781) (Silverfläckpraktmal)
Denisia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. stipella (Linnaeus, 1758) (Ljusgul barrskogspraktmal)
Decantha Busck, 1900 (Praktmalar)
  1. borkhausenii (Zeller, 1839) (Guldfläckpraktmal)
Metalampra Toll, 1956 (Praktmalar)
  1. cinnamomea (Zeller, 1839) (Bågpraktmal)
Hofmannophila Spuler, 1910 (Skräpmalar)
  1. pseudospretella (Stainton, 1849) (Trepunkterad skräpmal)
Borkhausenia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. minutella (Linnaeus, 1758) (Snedbandad skräppraktmal)
  2. fuscescens (Haworth, 1828) (Gråhuvad skräppraktmal)
Crassa Bruand, 1850 (Praktmalar)
  1. tinctella (Hübner, 1796) (Gråstjärtad brunpraktmal)
  2. unitella (Hübner, 1796) (Gulstjärtad brunpraktmal)
Epicallima Dyar, 1903 (Praktmalar)
  1. formosella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snedfläckpraktmal)
Oecophora Latreille, 1796 (Praktmalar)
  1. bractella (Linnaeus, 1758) (Blågul praktmal)
Carcina Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. quercana (Fabricius, 1775) (Ekpraktmal)

Orophiini (Praktmalar)

Orophia Hübner, 1825 (Praktmalar)
  1. ferrugella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blåklockepraktmal)

Batrachedridae (Smalvingemalar)

Batrachedra Herrich-Schäffer, 1853 (Smalvingemalar)
  1. praeangusta (Haworth, 1828) (Aspsmalvingemal)
  2. pinicolella (Zeller, 1839) (Tallsmalvingemal)

Coleophoridae (Säckmalar)

Coleophora Hübner, 1822 (Säckmalar)
  1. lutipennella (Zeller, 1838) (Gul eksäckmal)
  2. flavipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad eksäckmal)
  3. milvipennis Zeller, 1839 (Ljuskantad björksäckmal)
  4. alnifoliae Barasch, 1934 (Ljuskantad alsäckmal)
  5. limosipennella (Duponchel, 1843) (Ljuskantad almsäckmal)
  6. siccifolia Stainton, 1856 (Gulgrå rönnsäckmal)
  7. serratella (Linnaeus, 1761) (Björksäckmal)
  8. glitzella O. Hofmann, 1869 (Allmän lingonsäckmal)
  9. violacea (Ström, 1783) (Allätarsäckmal)
  10. alcyonipennella (Kollar, 1832) (Sen grönglanssäckmal)
  11. deauratella Lienig & Zeller, 1846 (Fjällsprötad grönglanssäckmal)
  12. zelleriella Heinemann, 1854 (Gulspetsad sälgsäckmal)
  13. pyrrhulipennella Zeller, 1839 (Kilstreckad ljungsäckmal)
  14. laricella (Hübner, 1817) (Lärcksäckmal)
  15. caespititiella Zeller, 1839 (Skarpringad tågsäckmal)
  16. glaucicolella Wood, 1892 (Suddig tågsäckmal)
  17. alticolella Zeller, 1849 (Allmän tågsäckmal)
  18. therinella Tengström, 1848 (Dubbellinjerad tistelsäckmal)
  19. saxicolella (Duponchel, 1843) (Gulgrå mållsäckmal)
  20. sternipennella (Zetterstedt, 1839) (Allmän mållsäckmal)
  21. versurella Zeller, 1849 (Blek mållsäckmal)
  22. vestianella (Linnaeus, 1758) (Spetsvingad mållsäckmal)
  23. atriplicis Meyrick, 1928 (Kustmållsäckmal)
  24. peribenanderi Toll, 1943 (Linjerad tistelsäckmal)
  25. trochilella (Duponchel, 1842)(Gullinjerad gullrissäckmal)
  26. tanaceti Mühlig, 1865 (Renfanesäckmal)
  27. argentula (Stephens, 1834) (Silverstreckad rölleksäckmal)

Momphidae (Brokmalar)

Mompha Hübner, 1825 (Brokmalar)
  1. langiella (Hübner, 1796) (Punktbrokmal)
  2. raschkiella (Zeller, 1838) (Rödfläckig brokmal)
  3. propinquella (Stainton, 1851) (Vitbröstad brokmal)
  4. sturnipennella (Treitschke, 1833) (Gallrallarbrokmal)
  5. subbistrigella (Haworth, 1828) (Bergdunörtbrokmal)
  6. epilobiella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vinterbrokmal)

Autostichidae (Förnamalar)
Symmocinae (Förnamalar)

Oegoconia Stainton, 1854 (Förnamalar)
  1. deauratella (Herrich-Schäffer, 1854) (Vitbandad förnamal)

Amphisbatidae (Hedmalar)

Pseudatemelia Rebel, 1910 (Tubmalar)
  1. josephinae (Toll, 1956) (Lövskogstubmal)

Cosmopterigidae (Fransmalar)
Chrysopeleiinae (Brokmalar)

Sorhagenia Spuler, 1910 (Brokmalar)
  1. rhamniella (Zeller, 1839) (Mindre getapelbrokmal)
  2. janiszewskae Riedl, 1962 (Brakvedbrokmal)

Gelechiidae (Stävmalar)
Gelechiinae (Stävmalar)
Anomologini (Mållmalar)

Chrysoesthia Hübner, 1825 (Mållmalar)
  1. drurella (Fabricius, 1775) (Praktmållmal)
Metzneria Zeller, 1839 (Korgmalar)
  1. lappella (Linnaeus, 1758) (Kardborrekorgmal)
Argolamprotes Benander, 1945 (Dystermalar)
  1. micella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glitterdystermal)
Monochroa Heinemann, 1870 (Dystermalar)
  1. cytisella (Curtis, 1837) (Örnbräkenmal)
  2. tenebrella (Hübner, 1817) (Vitsprötad dystermal)
Eulamprotes Bradley, 1971 (Dystermalar)
  1. wilkella (Linnaeus, 1758) (Målerisk dystermal)
  2. unicolorella (Duponchel, 1843) (Enfärgad dystermal)
Bryotropha Heinemann, 1870 (Mossmalar)
  1. terrella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brun mossmal)
  2. senectella (Zeller, 1839) (Franslinjemossmal)
  3. similis (Stainton, 1854) (Allmän mossmal)
  4. umbrosella (Zeller, 1839) (Motfläckmossmal)
  5. affinis (Haworth, 1828) (Ljuspunktmossmal)

Teleiodini (Böjmalar)

Recurvaria Haworth, 1828 (Böjmalar)
  1. leucatella (Clerck, 1759) (Svartvit böjmal)
Exoteleia Wallengren, 1881 (Tallskottmalar)
  1. dodecella (Linnaeus, 1758) (Tallskottmal)
Stenolechia Meyrick, 1894 (Ekskottmalar)
  1. gemmella (Linnaeus, 1758) (Ekskottmal)
Parachronistis Meyrick, 1925 (Hasselknoppmalar)
  1. albiceps (Zeller, 1839) (Hasselknoppmal)
Teleiodes Sattler, 1960 (Bladkantmalar)
  1. vulgella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hagtornbladkantmal)
  2. luculella (Hübner, 1813) (Ekbladkantmal)
Carpatolechia Capuse, 1964 (Bladkantmalar)
  1. decorella (Haworth, 1828) (Dekorativ bladkantmal)
  2. fugitivella (Zeller, 1839) (Almbladkantmal)
  3. alburnella (Zeller, 1839) (Vit björkbladkantmal)
  4. proximella (Hübner, 1796) (Grå björkbladkantmal)
Teleiopsis Sattler, 1960 (Bladkantmalar)
  1. diffinis (Haworth, 1828) (Syrebladmal)

Gelechiini (Stävmalar)

Gelechia Hübner, 1825 (Stävmalar)
  1. rhombella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Apelstävmal)
  2. scotinella (Herrich-Schäffer, 1854) (Slånstävmal)
  3. sororculella (Hübner, 1817) (Ringfläckad videstävmal)
  4. muscosella Zeller, 1839 (Mossig videstävmal)
  5. hippophaella (Schrank, 1802) (Havtornmal)
  6. nigra (Haworth, 1828) (Svart aspstävmal)
  7. turpella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Frodig poppelstävmal)
  8. sestertiella Herrich-Schäffer, 1855 (Lönnstävmal)
Psoricoptera Stainton, 1854 (Stävmalar)
  1. speciosella Teich, 1892 (Större höststävmal)
  2. gibbosella (Zeller, 1839) (Mindre höststävmal)
Mirificarma Gozmany, 1955 (Stävmalar)
  1. mulinella (Zeller, 1839) (Apexstreckad harrisstävmal)
Chionodes Hübner, 1825 (Stävmalar)
  1. electella (Zeller, 1839) (Granbarkstävmal)
Neofriseria Sattler, 1960 (Stävmalar)
  1. peliella (Treitschke, 1835) (Svart syrestävmal)
Prolita Leraut, 1993 (Stävmalar)
  1. sexpunctella (Fabricius, 1794) (Flickstävmal)
Athrips Billberg, 1820 (Stävmalar)
  1. pruinosella (Lienig & Zeller, 1846) (Rimfroststävmal)
  2. mouffetella (Linnaeus, 1758) (Trystävmal)

Gnorimoschemini (Småstävmalar)

Scrobipalpa Janse, 1951 (Småstävmalar)
  1. nitentella (Fuchs, 1902) (Saltmållesmåstävmal)
  2. atriplicella (Fischer von Röslerstam, 1841) (Svart småstävmal)
Caryocolum Gregor & Povolny, 1954 (Nejlikmalar)
  1. fischerella (Treitschke, 1833) (Såpnejlikmal)
  2. fraternella (Douglas, 1851) (Rostfläckig arvmal)
  3. junctella (Douglas, 1851) (Vinterarvmal)
  4. cassella (Walker, 1864) (Vitbandad lundstjärnblommal)

Syncopacma Meyrick, 1925 (Palpmalar)

  1. cinctella (Clerck, 1759) (Allmän palpmal)
Aproaerema Durrant, 1897 (Palpmalar)
  1. anthyllidella (Hübner, 1813) (Getväpplingpalpmal)
Anacampsis Curtis, 1827 (Sobermalar)
  1. populella (Clerck, 1759) (Aspsobermal)
  2. blattariella (Hübner, 1796) (Björksobermal)

Chelariini (Buskpalpmalar)

Anarsia Zeller, 1839 (Buskpalpmalar)
  1. lineatella Zeller, 1839 (Körsbärsbuskpalpmal)
Hypatima Hübner, 1825 (Bågpalpmalar)
  1. rhomboidella (Linnaeus, 1758) (Aspbågpalpmal)
Nothris Hübner, 1825 (Nålpalpmalar)
  1. verbascella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Kungsljusmal)

Dichomeridinae (Bågpalpmalar)

Helcystogramma Zeller, 1877 (Bågpalpmalar)
  1. rufescens (Haworth, 1828) (Rödgul gräsbågpalpmal)
Acompsia Hübner, 1825 (Bågpalpmalar)
  1. cinerella (Clerck, 1759) (Grå bågpalpmal)

Pexicopiinae (Malvamalar)

Pexicopia Common, 1958 (Malvamalar)
  1. malvella (Hübner, 1805) (Malvamal)

Zygaenoidea (Bastardsvärmare)
Limacodidae (Snigelspinnare)

Apoda Haworth, 1809 (Snigelspinnare)
  1. limacodes (Hufnagel, 1766) (Stor snigelspinnare)

Zygaenidae (Bastardsvärmare)
Zygaeninae (Bastardsvärmare)

Zygaena Fabricius, 1775 (Bastardsvärmare)
  1. filipendulae (Linnaeus, 1758) (Allmän bastardsvärmare)

Sesioidea (Glasvingar)
Sesiidae (Glasvingar)
Sesiinae (Glasvingar)
Sesiini (Glasvingar)

Sesia Fabricius, 1775 (Glasvingar)
  1. apiformis (Clerck, 1759) (Allmän poppelglasvinge)

Synanthedonini (Glasvingar)

Synanthedon Hübner, 1819 (Glasvingar)
  1. scoliaeformis (Borkhausen, 1789) (Dolkstekellik glasvinge)
  2. formicaeformis (Esper, 1779) (Myrlik glasvinge)
  3. vespiformis (Linnaeus, 1761) (Getinglik glasvinge)
  4. myopaeformis (Borkhausen, 1789) (Äppleglasvinge)

Cossoidea (Träfjärilar)
Cossidae (Träfjärilar)
Cossinae (Träfjärilar)

Cossus Fabricius, 1793 (Träfjärilar)
  1. cossus (Linnaeus, 1758) (Vanlig träfjäril)

Zeuzerinae (Träfjärilar)

Zeuzera Latreille, 1804 (Träfjärilar)
  1. pyrina (Linnaeus, 1761) (Blåfläckig träfjäril)

Tortricoidea (Vecklare)
Tortricidae (Vecklare)
Tortricinae (Vecklare)
Cochylini (Vecklare)

Phtheochroa Stephens, 1829 (Praktvecklare)
  1. inopiana (Haworth, 1811) (Fältmalörtpraktvecklare)
Phalonidia Le Marchand, 1933 (Blomvecklare)
  1. manniana (Fischer von Röslerstam, 1839) (Mynteblomvecklare)
Agapeta Hübner, 1822 (Gulvecklare)
  1. hamana (Linnaeus, 1758) (Tistelgulvecklare)
Eupoecilia Stephens, 1829 (Blomvecklare) Male genitalia
  1. angustana (Hübner, 1799) (Ljungblomvecklare)
Aethes Billberg, 1820 (Blomvecklare)
  1. margaritana (Haworth, 1811) (Röllekblomvecklare)
  2. smeathmanniana (Fabricius, 1781) (Allmän korgblomvecklare)
Cochylis Treitschke, 1829 (Blomvecklare)
  1. nana (Haworth, 1811) (Björkhängevecklare)
  2. dubitana (Hübner, 1799) (Vithuvad korgblomvecklare)

Tortricini (Vecklare)

Tortrix Linnaeus, 1758 (Bredvecklare)
  1. viridana Linnaeus, 1758 (Ekvecklare)
Aleimma Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. loeflingiana (Linnaeus, 1758) (Gul ekbredvecklare)
Acleris Hübner, 1825 (Vårvecklare)
  1. holmiana (Linnaeus, 1758) (Rosensommarvecklare)
  2. forsskaleana (Linnaeus, 1758) (Lönnbredvecklare)
  3. bergmanniana (Linnaeus, 1758) (Törnrosvecklare)
  4. laterana (Fabricius, 1794) (Föränderlig höstvecklare)
  5. maccana (Treitschke, 1835) (Trekantig blåbärsvårvecklare)
  6. sparsana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövskogshöstvecklare)
  7. rhombana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelvingehöstvecklare)
  8. schalleriana (Linnaeus, 1761) (Olvonvårvecklare)
  9. aspersana (Hübner, 1818) (Smultronhöstvecklare)
  10. hastiana (Linnaeus, 1758) (Videvårvecklare)
  11. notana (Donovan, 1806) (Matt björkvårvecklare)
  12. logiana (Clerck, 1759) (Björkvårvecklare)

Cnephasiini (Gråvecklare)

Neosphaleroptera Real, 1953 (Gråvecklare)
  1. nubilana (Hübner, 1799) (Hagtorngråvecklare)
Exapate Hübner, 1825 (Långvecklare)
  1. congelatella (Clerck, 1759) (Höstlångvecklare)
Tortricodes Guenée, 1845 (Långvecklare)
  1. alternella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårlångvecklare)
Eana Billberg, 1820 (Gråvecklare)
  1. incanana (Stephens, 1852) (Mörk gulfläckgråvecklare)
Cnephasia Curtis, 1826 (Gråvecklare)
  1. incertana (Treitschke, 1835) (Osäker gråvecklare)
  2. stephensiana (Doubleday, 1849) (Allmän gråvecklare)
  3. asseclana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Utbredd gråvecklare)
  4. communana (Herrich-Schäffer, 1851) (Tidig gråvecklare)

Euliini (Bredvecklare)

Pseudargyrotoza Obraztsov, 1954 (Bredvecklare)
  1. conwagana (Fabricius, 1775) (Askbredvecklare)

Ramapesiini (Bredvecklare)

Epagoge Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. grotiana (Fabricius, 1781) (Rostbrun bredvecklare)
Paramesia Stephens, 1829 (Bredvecklare)
  1. gnomana (Clerck, 1759) (Blåbärbredvecklare)
Capua Stephens, 1834 (Bredvecklare)
  1. vulgana (Frölich, 1828) (Fållad lövskogsbredvecklare)

Archipini (Sommarvecklare)

Archips Hübner, 1825 (Sommarvecklare)
  1. oporana (Linnaeus, 1758) (Tallsommarvecklare)
  2. podana (Scopoli, 1763) (Fruktträdsommarvecklare)
  3. crataegana (Hübner, 1799) (Hagtornssommarvecklare)
  4. rosana (Linnaeus, 1758) (Häcksommarvecklare)
Choristoneura Lederer, 1859 (Bredvecklare)
  1. diversana (Hübner, 1817) (Berberisbredvecklare)
  2. hebenstreitella (Müller, 1764) (Rönnbredvecklare)
Ptycholoma Stephens, 1829 (Blybandvecklare)
  1. lecheana (Linnaeus, 1758) (Blybandvecklare)
Pandemis Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. cinnamomeana (Treitschke, 1830) (Vithuvad bredvecklare)
  2. corylana (Fabricius, 1794) (Mörkkantad bredvecklare)
  3. cerasana (Hübner, 1786) (Lädergul bredvecklare)
  4. heparana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tandbredvecklare)
Syndemis Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. musculana (Hübner, 1799) (Grå lövträdsbredvecklare)
Aphelia Hübner, 1825 (Bredvecklare)
  1. paleana (Hübner, 1793) (Timotejbredvecklare)
Dichelia Guenée, 1845 (Bredvecklare)
  1. histrionana (Frölich, 1828) (Granbredvecklare)
Clepsis Guenée, 1845 (Snedbandvecklare)
  1. senecionana (Hübner, 1819) (Rustik snedbandvecklare)
  2. spectrana (Treitschke, 1830) (Sumpmarksnedbandvecklare)
Adoxophyes Meyrick, 1881 (Sommarfruktvecklare)
  1. orana (Fischer von Röslerstam, 1834) (Sommarfruktvecklare)

Olethreutinae (Brokvecklare)
Bactrini (Sumpvecklare)

Bactra Stephens, 1834 (Sumpvecklare)
  1. lancealana (Hübner, 1799) (Tågvecklare)

Endotheniini (Rotvecklare)

Endothenia Stephens, 1852 (Rotvecklare)
  1. quadrimaculana (Haworth, 1811) (Större rotvecklare)

Olethreutini (Brokvecklare)

Eudemis Hübner, 1825 (Rullvecklare)
  1. porphyrana (Hübner, 1799) (Häggrullvecklare)
  2. profundana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckig ekrullvecklare)
Pseudosciaphila Obraztsov, 1966 (Brokvecklare)
  1. branderiana (Linnaeus, 1758) (Stor aspbrokvecklare)
Apotomis Hübner, 1825 (Knoppvecklare)
  1. turbidana (Hübner, 1825) (Vitfläckig björkknoppvecklare)
  2. betuletana (Haworth, 1811) (Gulanlupen björkknoppvecklare)
  3. capreana (Hübner, 1817) (Sälgknoppvecklare)
Orthotaenia Stephens, 1829 (Brokvecklare)
  1. undulana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klubbfläckad brokvecklare)
Hedya Hübner, 1825 (Brokvecklare)
  1. salicella (Linnaeus, 1758) (Sälgbrokvecklare)
  2. nubiferana (Haworth, 1811) (Äppleknoppvecklare)
  3. pruniana (Hübner, 1799) (Stenfruktvecklare)
  4. ochroleucana (Frölich, 1828) (Rosenknytevecklare)
Celypha Hübner, 1825 (Grundvecklare)
  1. striana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskrosgrundvecklare)
  2. cespitana (Hübner, 1817) (Timjangrundvecklare)
  3. lacunana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän brokvecklare)
  4. siderana (Treitschke, 1835) (Spireabrokvecklare)
Phiaris Hübner, 1825 (Brokvecklare)
  1. turfosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Torvbrokvecklare)
Cymolomia Lederer, 1859 (Brokvecklare)
  1. hartigiana (Saxesen, 1840) (Blyfläckig granvecklare)
Olethreutes Hübner, 1822 (Brokvecklare)
  1. arcuella (Clerck, 1759) (Blypunkterad brokvecklare)
Piniphila Falkovitsh, 1962 (Brokvecklare)
  1. bifasciana (Haworth, 1811) (Tallbrokvecklare)

Lobesiini (Skottvecklare)

Lobesia Guenée, 1845 (Skottvecklare)
  1. abscisana (Doubleday, 1849) (Tistelskottvecklare)
  2. reliquana (Hübner, 1825) (Vassvingad skottvecklare)
  3. virulenta Bae & Komai, 1991 (Trubbvingad skottvecklare)
  4. bicinctana (Duponchel, 1844) (Fetbladskottvecklare)

Eucosmini (Rullvecklare)

Thiodia Hübner, 1825 (Frövecklare)
  1. citrana (Hübner, 1799) (Citrongul vecklare)
Rhopobota Lederer, 1859 (Hakvecklare)
  1. myrtillana (Humphrey & Westwood, 1845) (Blåbärshakvecklare)
  2. ustomaculana (Curtis, 1831) (Lingonhakvecklare)
  3. naevana (Hübner, 1817) (Sotfläckvecklare)
Spilonota Stephens, 1829 (Knoppvecklare)
  1. ocellana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Lövträdsknoppvecklare)
Epinotia Hübner, 1825 (Rullvecklare)
  1. caprana (Fabricius, 1798) (Halvgrå viderullvecklare)
  2. trigonella (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig björkrullvecklare)
  3. brunnichana (Linnaeus, 1767) (Umbrarullvecklare)
  4. maculana (Fabricius, 1775) (Fläckig asprullvecklare)
  5. solandriana (Linnaeus, 1758) (Föränderlig rullvecklare)
  6. abbreviana (Fabricius, 1794) (Almrullvecklare)
  7. granitana (Herrich-Schäffer, 1851) (Granitgranbarkvecklare)
  8. signatana (Douglas, 1845) (Häggskottvecklare)
  9. rhomboidella (Fourcroy, 1785) (Alhängevecklare)
  10. nanana (Treitschke, 1835) (Dvärgbarrvecklare)
  11. subocellana (Donovan, 1806) (Mindre viderullvecklare)
  12. tenerana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Alknoppvecklare)
  13. ramella (Linnaeus, 1758) (Grenrullvecklare)
  14. rubiginosana (Herrich-Schäffer, 1851) (Rödspetsad tallvecklare)
  15. tedella (Clerck, 1759) (Granbarrvecklare)
  16. bilunana (Haworth, 1811) (Dubbelmånerullvecklare)
  17. nisella (Clerck, 1759) (Mångformig aspvecklare)
Zeiraphera Treitschke, 1829 (Klockvecklare)
  1. griseana (Hübner, 1799) (Lärkträdsvecklare)
  2. ratzeburgiana (Saxesen, 1840) (Granskottvecklare)
  3. isertana (Fabricius, 1794) (Ekklockvecklare)
Eucosma Hübner, 1823 (Frövecklare)
  1. cana (Haworth, 1811) (Tistelfrövecklare)
  2. hohenwartiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Väddklintfrövecklare)
  3. conterminana (Guenée, 1845) (Sallatsfrövecklare)
Gypsonoma Meyrick, 1895 (Bladvecklare)
  1. dealbana (Frölich, 1828) (Hagtornbladvecklare)
  2. oppressana (Treitschke, 1835) (Poppelknoppvecklare)
  3. sociana (Haworth, 1811) (Aspskottvecklare)
Epiblema Hübner, 1825 (Stjälkvecklare)
  1. sticticana (Fabricius, 1794) (Hästhovstjälkvecklare)
  2. foenella (Linnaeus, 1758) (Gråbostjälkvecklare)
Notocelia Hübner, 1825 (Rosenvecklare)
  1. cynosbatella (Linnaeus, 1758) (Rosenvecklare)
  2. roborana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Större rosenvecklare)
  3. incarnatana (Hübner, 1800) (Mindre rosenvecklare)
Retinia Guenée, 1845 (Tallvecklare)
  1. resinella (Linnaeus, 1758) (Hartsgallvecklare)
Rhyacionia Hübner, 1825 (Tallvecklare)
  1. pinicolana (Doubleday, 1849) (Förväxlad tallskottvecklare)
  2. pinivorana (Lienig & Zeller, 1846) (Gråbrun tallvecklare)
  3. duplana (Hübner, 1813) (Tallkulturvecklare)
Enarmonia Hübner, 1826 (Barkvecklare)
  1. formosana (Scopoli, 1763) (Äppelbarkvecklare)
Ancylis Hübner, 1825 (Sikelvecklare)
  1. unguicella (Linnaeus, 1758) (Ljungsikelvecklare)
  2. laetana (Fabricius, 1775) (Aspsikelvecklare)
  3. diminutana (Haworth, 1811) (Spetssikelvecklare)
  4. myrtillana (Treitschke, 1830) (Blåbärsikelvecklare)
  5. badiana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän sikelvecklare)
  6. achatana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Slånsikelvecklare)
  7. mitterbacheriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (Eksikelvecklare)

Grapholitini (Borrvecklare)

Cydia Hübner, 1825 (Borrvecklare)
  1. jungiella (Clerck, 1759) (Förstamajvecklare)
  2. orobana (Treitschke, 1830) (Vickerärtvecklare)
  3. funebrana (Treitschke, 1835) (Plommonvecklare)
  4. coniferana (Saxesen, 1840) (Allmän tarrbarkvecklare)
  5. strobilella (Linnaeus, 1758) (Grankottvecklare)
  6. pomonella (Linnaeus, 1758) (Äpplevecklare)
  7. triangulella (Goeze, 1783) (Ekollonvecklare)
  8. inquinatana (Hübner, 1799) (Lönnfruktvecklare)
Lathronympha Meyrick, 1926 (Bladvecklare)
  1. strigana (Fabricius, 1775) (Johannesörtvecklare)
Pammene Hübner, 1825 (Solvecklare)
  1. fasciana (Linnaeus, 1761) (Ollonsolvecklare)
  2. splendidulana (Guenée, 1845) (Glanssolvecklare)
  3. argyrana (Hübner, 1799) (Liten eksolvecklare)
  4. rhediella (Clerck, 1759) (Rödspetsad solvecklare)
  5. spiniana (Duponchel, 1843) (Slånsolvecklare)
  6. regiana (Zeller, 1849) (Kunglig sykomorsolvecklare)
  7. ochsenheimeriana (Lienig & Zeller, 1846) (Gransolvecklare)
Dichrorampha Guenée, 1845 (Rotvecklare)
  1. plumbana (Scopoli, 1763) (Jämstruken röllekrotvecklare)
  2. aeratana (Pierce & Metcalfe, 1915) (Svartstreckad rotvecklare)
  3. acuminatana (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsig prästkragerotvecklare)
  4. vancouverana McDunnough, 1935 (Rödtonad röllekrotvecklare)
  5. petiverella (Linnaeus, 1758) (Gulhakad röllekrotvecklare)

Choreutoidea (Gnidmalar)
Choreutidae (Gnidmalar)
Choreutinae (Gnidmalar)

Anthophila Haworth, 1811 (Gnidmalar)
  1. fabriciana (Linnaeus, 1767) (Bredvingad nässelmal)
Choreutis Hübner, 1825 (Gnidmalar)
  1. pariana (Clerck, 1759) (Äpplegnidmal)

Epermenioidea (Skärmmalar)
Epermeniidae (Skärmmalar)

Epermenia Hübner, 1825 (Skärmmalar)
  1. chaerophyllella (Goeze, 1783) (Smalvingad skärmmal)
  2. illigerella (Hübner, 1813) (Rödgul kirskålmal)

Alucitoidea (Fjädermott)
Alucitidae (Fjädermott)

Alucita Linnaeus, 1758 (Fjädermott)
  1. hexadactyla (Linnaeus, 1758) (Kaprifolfjädermott)

Pterophoroidea (Fjädermott)
Pterophoridae (Fjädermott)
Pterophorinae (Fjädermott)
Platyptilini (Fjädermott)

Platyptilia Hübner, 1825 (Fjädermott)
  1. gonodactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Hästhovsfjädermott)
Gillmeria Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. pallidactyla (Haworth, 1811) (Röllekfjädermott)
  2. tetradactyla (Linnaeus, 1758) (Renfanefjädermott)
Stenoptilia Hübner, 1825 (Fjädermott)
  1. pterodactyla (Linnaeus, 1761) (Teveronikefjädermott)
  2. bipunctidactyla (Scopoli, 1763) (Ängsväddfjädermott)
Cnaemidophorus Wallengren, 1862 (Fjädermott)
  1. rhododactyla (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rosenknoppfjädermott)
Emmelina Tutt, 1905 (Fjädermott)
  1. monodactyla (Linnaeus, 1758) (Gråbrunt vindefjädermott)

Pterophorini (Fjädermott)

Pterophorus Schäffer, 1766 (Fjädermott)
  1. pentadactyla (Linnaeus, 1758) (Vitt fjädermott)

Pyraloidea (Mott)
Pyralidae (Mott)
Gallerinae (Vaxmott)
Tirathabini (Humlemott)

Aphomia Hübner, 1825 (Humlemott)
  1. sociella (Linnaeus, 1758) (Humlemott)

Galleriini (Vaxmott)

Achroia Hübner, 1819 (Vaxmott)
  1. grisella (Fabricius, 1794) (Litet vaxmott)
Galleria Fabricius, 1798 (Vaxmott)
  1. mellonella (Linnaeus, 1758) (Stort vaxmott)

Pyralinae (Mott)
Pyralini (Mott)

Synaphe Hübner, 1825 (Mossmott)
  1. punctalis (Fabricius, 1775) (Spetsvingat mossmott)
Pyralis Linnaeus, 1758 (Ljusmott)
  1. farinalis (Linnaeus, 1758) (Mjölmott)
Aglossa Latreille, 1796 (Fettmott)
  1. pinguinalis (Linnaeus, 1758) (Fettmott)
Hypsopygia Hübner, 1825 (Ljusmott)
  1. costalis (Fabricius, 1775) (Högstjärtmott)
Orthopygia Ragonot, 1890 (Herkulesmott)
  1. glaucinalis (Linnaeus, 1758) (Blågrått herkulesmott)

Phycitinae (Mott)
Phycitini (Mott)

Ortholepis Ragonot, 1887 (Bladmott)
  1. betulae (Goeze, 1778) (Svartgrått björkbladmott)
Pyla Grote, 1882 (Molnmott)
  1. fusca (Haworth, 1811) (Svartbrunt ljungmott)
Sciota Hulst, 1888 (Molnmott)
  1. hostilis (Stephens, 1834) (Aspmolnmott)
Selagia Hübner, 1825 (Glansmott)
  1. spadicella (Hübner, 1796) (Kastanjebrunt glansmott)
Oncocera Stephens, 1829 (Molnmott)
  1. faecella (Zeller, 1839) (Björkskogsmott)
Pempelia Hübner, 1825 (Molnmott)
  1. formosa (Haworth, 1811) (Almmolnmott)
Dioryctria Zeller, 1846 (Barrskogsmott)
  1. sylvestrella (Ratzeburg, 1840) (Glänsande tallbarkmott)
  2. schuetzeella Fuchs, 1899 (Granbarrmott)
  3. simplicella Heinemann, 1863 (Tallknoppmott)
  4. abietella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grankottmott)
Phycita Curtis, 1828 (Bladmott)
  1. roborella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråbrunt ekbladmott)
Conobathra Meyrick, 1886 (Ekbladmott)
  1. repandana (Fabricius, 1798) (Skogsekbladmott)
Trachycera Ragonot, 1893 (Mörkmott)
  1. advenella (Zincken, 1818) (Rönnmörkmott)
Acrobasis Zeller, 1839 (Ekbladmott)
  1. consociella (Hübner, 1813) (Mindre ekbladmott)
Zophodia Hübner, 1825 (Bärmott)
  1. grossulariella (Zincken, 1818) (Krusbärsmott)
Assara Walker, 1863 (Frömott)
  1. terebrella (Zincken, 1818) (Granfrömott)
Euzophera Zeller, 1867 (Rörmott)
  1. pinguis (Haworth, 1811) (Askbarkmott)
Nyctegretis Zeller, 1848 (Rotmott)
  1. lineana (Scopoli, 1786) (Gråborotmott)
Phycitodes Hampson, 1917 (Blommott)
  1. albatella (Ragonot, 1887) (Triangelpunkterat korgblomsmott)
Plodia Guenée, 1845 (Mjölmott)
  1. interpunctella (Hübner, 1813) (Indiskt mjölmott)
Ephestia Guenée, 1845 (Olikmott)
  1. kuehniella Zeller, 1879 (Kvarnmott)
  2. elutella (Hübner, 1796) (Hömott)
Cadra Walker, 1864 (Fruktmott)
  1. cautella (Walker, 1863) (Kortvingat fruktmott)

Scopariinae (Ugglemott)

Scoparia Haworth, 1811 (Ugglemott)
  1. subfusca Haworth, 1811 (Hästhovsugglemott)
  2. ambigualis (Treitschke, 1829) (Variabelt ugglemott)
  3. pyralella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvivelaktigt ugglemott)
Dipleurina Chapman, 1912 (Ugglemott)
  1. lacustrata (Panzer, 1804) (Hagtornsugglemott)
Eudonia Billberg, 1820 (Ugglemott)
  1. murana (Curtis, 1827) (Murugglemott)
  2. truncicolella (Stainton, 1849) (Stamugglemott)
  3. mercurella (Linnaeus, 1758) (Molnugglemott)

Crambinae (Gräsmott)

Chrysoteuchia Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. culmella (Linnaeus, 1758) (Trädgårdsgräsmott)
Crambus Fabricius, 1798 (Gräsmott)
  1. ericella (Hübner, 1813) (Ljunggräsmott)
  2. pratella (Linnaeus, 1758) (Tandgräsmott)
  3. lathoniellus (Zincken, 1817) (Allmänt gräsmott)
  4. perlella (Scopoli, 1763) (Silvervitt gräsmott)
Agriphila Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. tristella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Dystert gräsmott)
  2. inquinatella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grässkottmott)
  3. straminella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Halmgult gräsmott)
Catoptria Hübner, 1825 (Gräsmott)
  1. permutatellus (Herrich-Schäffer, 1848) (Allmänt silverbandgräsmott)
  2. pinella (Linnaeus, 1758) (Silverfläckat gräsmott)
  3. falsella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Oäkta gräsmott)
Platytes Guenée, 1845 (Mjölmott)
  1. alpinella (Hübner, 1813) (Sandmott)

Acentropinae (Vattenmott)

Acentria Stephens, 1829 (Vattenmott)
  1. ephemerella (Denis & Schiffermüller, 1775) (Snövitt vattenmott)
Cataclysta Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. lemnata (Linnaeus, 1758) (Andmatmott)
Parapoynx Hübner, 1825 (Vattenmott)
  1. stratiotata (Linnaeus, 1758) (Vattenaloemott)

Evergestinae (Senapsmott)

Evergestis Hübner, 1825 (Senapsmott)
  1. forficalis (Linnaeus, 1758) (Kålmott)
  2. limbata (Linnaeus, 1767) (Löktravmott)
  3. extimalis (Scopoli, 1763) (Molnbrämat senapsmott)

Pyraustinae (Ängsmott)
Pyraustini (Ängsmott)

Udea Guenée, 1845 (Ängsmott)
  1. lutealis (Hübner, 1809) (Blekgult ängsmott)
  2. prunalis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Plommonängsmott)
Sitochroa Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. palealis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Morotsmott)
  2. verticalis (Linnaeus, 1758) (Tistelängsmott)
Eurrhypara Hübner, 1825 (Ängsmott)
  1. hortulata (Linnaeus, 1758) (Vitt nässelmott)

Spilomelini (Ängsmott)

Pleuroptya Meyrick, 1890 (Ängsmott)
  1. ruralis (Scopoli, 1763) (Allmänt nässelmott)
Duponchelia Zeller, 1874 (Tandsydmott)
  1. fovealis (Zeller, 1847) (Tandsydmott)

Lasiocampoidea (Egentliga spinnare)
Lasiocampidae (Egentliga spinnare)
Poecilocampinae (Lövspinnare)

Poecilocampa Stephens, 1828 (Lövspinnare)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelspinnare)

Lasiocampinae (Egentliga spinnare)

Lasiocampa Schrank, 1802 (Fältspinnare)
  1. quercus (Linnaeus, 1758) (Ekspinnare)

Bombycoidea (Spinnare)
Sphingidae (Svärmare)
Smerinthinae (Svärmare)

Mimas Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
  1. tiliae (Linnaeus, 1758) (Lindsvärmare)
Smerinthus Latreille, 1802 (Nattvärmare)
  1. ocellata (Linnaeus, 1758) (Videsvärmare)
Laothoe Fabricius, 1807 (Nattvärmare)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Poppelsvärmare)

Sphinginae (Svärmare)

Sphinx Linnaeus, 1758 (Nattsvärmare)
  1. ligustri Linnaeus, 1758 (Ligustersvärmare)
Hyloicus Hübner, 1819 (Nattsvärmare)
  1. pinastri (Linnaeus, 1758) (Tallsvärmare)

Macroglossinae (Svärmare)

Macroglossum Scopoli, 1777 (Dagsvärmare)
  1. stellatarum (Linnaeus, 1758) (Större dagsvärmare)
Hyles Hübner, 1819 (Svärmare)
  1. gallii (Rottemburg, 1775) (Brunsprötad skymningssvärmare)
Deilephila Laspeyres, 1809 (Svärmare)
  1. elpenor (Linnaeus, 1758) (Allmän snabelsvärmare)
  2. porcellus (Linnaeus, 1758) (Liten snabelsvärmare)

Hesperioidea (Tjockhuvudfjärilar)
Hesperidae (Tjockhuvudfjärilar)
Pyrginae (Tjockhuvudfjärilar)

Erynnis Schrank, 1801 (Smygare)
  1. tages (Linnaeus, 1758) (Skogssmygare)
Pyrgus Hübner, 1819 (Visslare)
  1. malvae (Linnaeus, 1758) (Kattostvisslare)

Hesperiinae (Tjockhuvudfjärilar)

Thymelicus Hübner, 1819 (Smygare)
  1. lineola (Ochsenheimer, 1808) (Liten tåtelsmygare)
Hesperia Fabricius, 1793 (Smygare)
  1. comma (Linnaeus, 1758) (Allmän ängssmygare)
Ochlodes Scudder, 1872 (Smygare)
  1. sylvanus (Esper, 1788) (Stor ängssmygare)

Papilionoidea (Riddarfjärilar)
Papilionidae (Riddarfjärilar)
Papilioninae (Riddarfjärilar)

Papilio Linnaeus, 1758 (Svalstjärtar)
  1. machaon Linnaeus, 1758 (Makaonfjäril)

Pieridae (Vitfjärilar)
Dismorphiinae (Vitfjärilar)

Leptidea Billberg, 1820 (Vitfjärilar)
  1. sinapis (Linnaeus, 1758) (Skogsvitvinge)
  2. reali Reisinger, 1989 (Ängsvitvinge)

Pierinae (Vitfjärilar)
Anthocharini (Vitfjärilar)

Anthocharis Boisduval, et al. 1833 (Vitfjärilar)
  1. cardamines (Linnaeus, 1758) (Aurorafjäril)

Pierini (Vitfjärilar)

Pieris Schrank, 1801 (Vitfjärilar)
  1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfjäril)
  2. rapae (Linnaeus, 1758) (Rovfjäril)
  3. napi (Linnaeus, 1758) (Rapsfjäril)

Coliadinae (Höfjärilar)

Gonepteryx Leach, 1815 (Citronfjärilar)
  1. rhamni (Linnaeus, 1758) (Citronfjäril)

Lycaenidae (Juvelvingar)
Lycaeninae (Juvelvingar)
Lycaenini (Guldvingar)

Lycaena Fabricius, 1807 (Guldvingar)
  1. phlaeas (Linnaeus, 1761) (Liten guldvinge)
  2. virgaureae (Linnaeus, 1758) (Vitfläckig guldvinge)

Theclini (Snabbvingar)

Thecla Fabricius, 1807 (Snabbvingar)
  1. betulae (Linnaeus, 1758) (Björksnabbvinge)
Neozephyrus Sibatani & Ito, 1942 (Snabbvingar)
  1. quercus (Linnaeus, 1758) (Eksnabbvinge)

Eumaeini (Snabbvingar)

Callophrys Billberg, 1820 (Snabbvingar)
  1. rubi (Linnaeus, 1758) (Björnbärssnabbvinge)
Satyrium Scudder, 1876 (Snabbvingar)
  1. w-album (Knoch, 1782) (Almsnabbvinge)

Polyommatini (Blåvingar)

Celastrina Tutt, 1906 (Blåvingar)
  1. argiolus (Linnaeus, 1758) (Tosteblåvinge)
Plebeius Kluk, 1802 (Blåvingar)
  1. argus (Linnaeus, 1758) (Allmän blåvinge)
  2. idas (Linnaeus, 1761) (Föränderlig blåvinge)
Polyommatus Latreille, 1804 (Blåvingar)
  1. semiargus (Rottemburg, 1775) (Ängsblåvinge)
  2. amandus (Schneider, 1792) (Silverfärgad blåvinge)
  3. icarus (Rottemburg, 1775) (Puktörneblåvinge)

Nymphalidae (Praktfjärilar)
Heliconiinae (Pärlemorfjärilar)

Argynnis Fabricius, 1807 (Pärlemorfjärilar)
  1. paphia (Linnaeus, 1758) (Silverstreckad pärlemorfjäril)
  2. aglaja (Linnaeus, 1758) (Stor pärlemorfjäril)
  3. adippe (Denis & Schiffermüller, 1775) (Allmän pärlemorfjäril)
Issoria Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
  1. lathonia (Linnaeus, 1758) (Storfläckig pärlemorfjäril)
Brenthis Hübner, 1819 (Pärlemorfjärilar)
  1. ino (Rottemburg, 1775) (Älggräsfjäril)
Boloria Moore, 1900 (Pärlemorfjärilar)
  1. euphrosyne (Linnaeus, 1758) (Prydlig pärlemorfjäril)
  2. selene (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunfläckig pärlemorfjäril)

Nymphalinae (Ädelfjärilar)
Nymphalini (Ädelfjärilar)

Vanessa Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. atalanta (Linnaeus, 1758) (Amiral)
  2. cardui (Linnaeus, 1758) (Tistelfjäril)
Inachis Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
  1. io (Linnaeus, 1758) (Påfågelöga)
Aglais Dalman, 1816 (Ädelfjärilar)
  1. urticae (Linnaeus, 1758) (Nässelfjäril)
Polygonia Hübner, 1819 (Ädelfjärilar)
  1. c-album (Linnaeus, 1758) (Vinbärsfuks)
Nymphalis Kluk, 1802 (Ädelfjärilar)
  1. antiopa (Linnaeus, 1758) (Sorgmantel)

Melitaeini (Nätfjärilar)

Melitaea Fabricius, 1807 (Nätfjärilar)
  1. athalia (Rottemburg, 1775) (Allmän nätfjäril)

Limenitinae (Ädelfjärilar)

Limenitis Fabricius, 1807 (Ädelfjärilar)
  1. populi (Linnaeus, 1758) (Aspfjäril)

Satyrinae (Gräsfjärilar)
Elymniini (Gräsfjärilar)

Pararge Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. aegeria (Linnaeus, 1758) (Kvickgräsfjäril)
Lasiommata Westwood, 1841 (Gräsfjärilar)
  1. maera (Linnaeus, 1758) (Vitgräsfjäril)

Coenonymphini (Gräsfjärilar)

Coenonympha Hübner, 1819 (Gräsfjärilar)
  1. arcania (Linnaeus, 1761) (Pärlgräsfjäril)
  2. pamphilus (Linnaeus, 1758) (Kamgräsfjäril)

Maniolini (Gräsfjärilar)

Aphantopus Wallengren, 1853 (Gräsfjärilar)
  1. hyperantus (Linnaeus, 1758) (Luktgräsfjäril)
Maniola Schrank, 1801 (Gräsfjärilar)
  1. jurtina (Linnaeus, 1758) (Allmän slåttergräsfjäril)

Erebiini (Gräsfjärilar)

Erebia Dalman, 1816 (Gräsfjärilar)
  1. ligea (Linnaeus, 1758) (Skogsgräsfjäril)

Satyrini (Gräsfjärilar)

Hipparchia Fabricius, 1807 (Gräsfjärilar)
  1. semele (Linnaeus, 1758) (Sandgräsfjäril)

Drepanoidea (Sikelvingar)
Drepanidae (Sikelvingar)
Thyatirinae (Hallonspinnare)

Thyatira Ochsenheimer, 1816 (Hallonspinnare)
  1. batis (Linnaeus, 1758) (Fläckig hallonspinnare)
Tethea Ochsenheimer, 1816 (Blekmaskspinnare)
  1. ocularis (Linnaeus, 1767) (Rödaktig blekmaskspinnare)
  2. or (Denis & Schiffermüller, 1775) (Poppelblekmaskspinnare)
Tetheella Werny, 1966 (Blekmaskspinnare)
  1. fluctuosa (Hübner, 1803) (Svartgrå blekmaskspinnare)
Achlya Billberg, 1820 (Blekmaskspinnare)
  1. flavicornis (Linnaeus, 1758) (Björkgulhornspinnare)

Drepaninae (Sikelvingar)

Falcaria Haworth, 1809 (Sikelvingar)
  1. lacertinaria (Linnaeus, 1758) (Tandad sikelvinge)
Drepana Schrank, 1802 (Sikelvingar)
  1. falcataria (Linnaeus, 1758) (Ockragul sikelvinge)

Geometroidea (Mätare)
Geometridae (Mätare)
Archiearinae (Flickfjärilar)

Archiearis Hübner, 1823 (Flickfjärilar)
  1. parthenias (Linnaeus, 1761) (Brun flickfjäril)
  2. notha (Hübner, 1803) (Grå flickfjäril)

Ennominae (Fläckmätare)

Abraxas Leech, 1815 (Fläckmätare)
  1. sylvata (Scopoli, 1763) (Almfläckmätare)
Lomaspilis Hübner, 1825 (Fläckmätare)
  1. marginata (Linnaeus, 1758) (Liten fläckmätare)
Macaria Curtis, 1826 (Bågmätare)
  1. alternata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Albågmätare)
  2. liturata (Clerck, 1759) (Tallbågmätare)
  3. wauaria (Linnaeus, 1758) (Liten krusbärsmätare)
  4. brunneata (Thunberg, 1784) (Ockragul buskmätare)
Chiasmia Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. clathrata (Linnaeus, 1758) (Liten buskmätare)
Petrophora Hübner, 1811 (Buskmätare)
  1. chlorosata (Scopoli, 1763) (Ormbunksmätare)
Plagodis Hübner, 1823 (Buskmätare)
  1. pulveraria (Linnaeus, 1758) (Violettpudrad skymningsmätare)
  2. dolabraria (Linnaeus, 1767) (Tvärstrimmig smalvingemätare)
Opisthograptis Hübner, 1823 (Gulvingemätare)
  1. luteolata (Linnaeus, 1758) (Citronmätare)
Epione Duponchel, 1829 (Gulvingemätare)
  1. vespertaria (Linnaeus, 1767) (Tvärbandad spetsmätare)
Ennomos Treitschke, 1825 (Flikmätare)
  1. alniaria (Linnaeus, 1758) (Alflikmätare)
  2. erosaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekflikmätare)
Odontopera Stephens, 1831 (Gulvingemätare)
  1. bidentata (Clerck, 1759) (Tandmätare)
Crocallis Treitschke, 1825 (Gulvingemätare)
  1. elinguaria (Linnaeus, 1758) (Ockragul rovmätare)
Ourapteryx Leach, 1814 (Gulvingemätare)
  1. sambucaria (Linnaeus, 1758) (Svansmätare)
Colotis Hübner, 1823 (Gulvingemätare)
  1. pennaria (Linnaeus, 1761) (Spinnarmätare)
Apocheima Hübner, 1825 (Vintermätare)
  1. hispidaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Taggig vintermätare)
Lycia Hübner, 1825 (Vintermätare)
  1. hirtaria (Clerck, 1759) (Lurvig vintermätare)
Biston Leach, 1815 (Björkmätare)
  1. strataria (Hufnagel, 1767) (Brunaktig vintermätare)
  2. betularia (Linnaeus, 1758) (Stor björkmätare)
Agriopis Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. aurantiaria (Hübner, 1799) (Guldgul frostmätare)
Erannis Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. defoliaria (Clerck, 1759) (Lindmätare)
Peribatodes Wehrli, 1943 (Lavmätare)
  1. secundaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Granlavmätare)
Cleora Curtis, 1825 (Lavmätare)
  1. cinctaria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitgördlad lavmätare)
Deileptenia Hübner, 1825 (Lavmätare)
  1. ribeata (Clerck, 1759) (Barrskogslavmätare)
Alcis Curtis, 1826 (Lavmätare)
  1. repandata (Linnaeus, 1758) (Vågbräddad lavmätare)
Hypomecis Hübner, 1821 (Lavmätare)
  1. roboraria (Denis & Schiffermüller, 1775) (Stor eklavmätare)
Ematurga Lederer, 1853 (Ängsmätare)
  1. atomaria (Linnaeus, 1758) (Allmän ängsmätare)
Bupalus Leach, 1815 (Skogsmätare)
  1. piniaria (Linnaeus, 1758) (Tallmätare)
Cabera Treitschke, 1825 (Streckmätare)
  1. pusaria (Linnaeus, 1758) (Snövit streckmätare)
  2. exanthemata (Scopoli, 1763) (Gulvit streckmätare)
Lomographa Hübner, 1825 (Atlasmätare)
  1. bimaculata (Fabricius, 1775) (Tvåfärgad atlasmätare)
  2. temerata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåbandad atlasmätare)
Campaea Lamarck, 1816 (Skogsmätare)
  1. margaritaria (Linnaeus, 1761) (Blekgrön halvmätare)
Hylaea Hübner, 1822 (Skogsmätare)
  1. fasciaria (Linnaeus, 1758) (Barrskogsmätare)
Charissa Curtis, 1826 (Ringmätare)
  1. obscurata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartgrå ringmätare)
Siona Duponchel, 1829 (Ängsmätare)
  1. lineata (Scopoli, 1763) (Svartribbad vitvingemätare)

Oenochrominae (Gulvingemätare)

Epirranthis Hübner, 1823 (Gulvingemätare)
  1. diversata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vårmätare)

Geometrinae (Mätare)

Geometra Linnaeus, 1758 (Lundmätare)
  1. papilionaria (Linnaeus, 1758) (Dagfjärilsmätare)
Comibaena Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. bajularia (Denis & Schiffermüller, 1775) (Fläckig smaragdmätare)
Jodis Hübner, 1823 (Lundmätare)
  1. lactearia (Linnaeus, 1758) (Vitgön lundmätare)

Sterrhinae (Lövmätare)

Cyclophora Cyclophora Hübner, 1822 (Gördelmätare)
  1. punctaria (Linnaeus, 1758) (Ekgördelmätare)
Timandra Duponchel, 1829 (Lövmätare)
  1. comae A. Schmidt, 1931 (Gul syremätare)
Scopula Schrank, 1802 (Lövmätare)
  1. immutata (Linnaeus, 1758) (Ängslövmätare)
  2. ternata Schrank, 1802 (Blåbärslövmätare)
  3. floslactata (Haworth, 1809) (Blekgul lövmätare)
Idaea Treitschke, 1825 (Lövmätare)
  1. sylvestraria (Hübner, 1799) (Halmfärgad lövmätare)
  2. biselata (Hufnagel, 1767) (Tofsfotad lövmätare)
  3. seriata (Schrank, 1802) (Rislövmätare)
  4. dimidiata (Hufnagel, 1767) (Brunhörnad lövmätare)
  5. emarginata (Linnaeus, 1758) (Naggad lövmätare)
  6. aversata (Linnaeus, 1758) (Vinkelstreckad lövmätare)
  7. straminata (Borkhausen, 1794) (Enkel lövmätare)
  8. maritimaria (Bruand, 1846) (Halvenkel lövmätare)

Larentiinae (Fältmätare)

Scotopteryx Hübner, 1825 (Backmätare)
  1. chenopodiata (Linnaeus, 1758) (Allmän backmätare)
Xanthorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. designata (Hufnagel, 1767) (Svartkantad fältmätare)
  2. quadrifasiata (Clerck, 1759) (Fyrbandad fältmätare)
  3. montanata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Backfältmätare)
  4. fluctuata (Linnaeus, 1758) (Svartbältad fältmätare)
Catarhoe Herbulot, 1951 (Fältmätare)
  1. cuculata (Hufnagel, 1767) (Kapuschongfältmätare)
Epirrhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. hastulata (Hübner, 1790) (Sorgklädd fältmätare)
  2. tristata (Linnaeus, 1758) (Dyster fältmätare)
  3. alternata (Müller, 1764) (Förväxlad fältmätare)
Camptogramma Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. bilineata (Linnaeus, 1758) (Gulvingad fältmätare)
Larentia Treitschke, 1825 (Backmätare)
  1. clavaria (Haworth, 1809) (Kattostmätare)
Anticlea Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. badiata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brungul fältmätare)
Pelurga Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. comitata (Linnaeus, 1758) (Mållmätare)
Cosmorhoe Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. ocellata (Linnaeus, 1758) (Ögonfläckad fältmätare)
Eulithis Hübner, 1821 (Parkmätare)
  1. prunata (Linnaeus, 1758) (Vitbrokig parkmätare)
  2. populata (Linnaeus, 1758) (Blåbärsparkmätare)
  3. mellinata (Fabricius, 1787) (Fransfläckad parkmätare)
  4. pyraliata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Citrongul parkmätare)
Chloroclysta Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. siterata (Hufnagel, 1767) (Brungrön fältmätare)
  2. miata (Linnaeus, 1758) (Grön fältmätare)
Dysstroma Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. citrata (Linnaeus, 1761) (Vitfläckad fältmätare)
  2. infuscata (Tengström, 1869) (Olivgrå fältmätare)
  3. truncata (Hufnagel, 1767) (Tvärhuggen fältmätare)
Cidaria Treitschke, 1825
  1. fulvata (Forster, 1771) (Citrongul fältmätare)
Plemyria Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. rubiginata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgad fältmätare)
Pennithera Viidalepp, 1980 (Fältmätare)
  1. firmata (Hübner, 1822) (Brunbandad fältmätare)
Thera Stephens, 1831 (Fältmätare)
  1. obeliscata (Hübner, 1787) (Violettgrå fältmätare)
  2. variata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Föränderlig fältmätare)
Electrophaes Prout, 1923 (Fältmätare)
  1. corylata (Thunberg, 1792) (Hasselfältmätare)
Colostygia Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. pectinataria (Knoch, 1781) (Grönaktig fältmätare)
Hydriomena Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. furcata (Thunberg, 1784) (Vattrad fältmätare)
Horisme Hübner, 1825 (Strimmätare)
  1. tersata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartgördlad strimmätare)
Rheumaptera Hübner, 1822 (Fältmätare)
  1. hastata (Linnaeus, 1758) (Vitbandad björkfältmätare)
  2. cervinalis (Scopoli, 1763) (Berberistofsmätare)
  3. undulata (Linnaeus, 1758) (Vågig tofsmätare)
Triphosa Stephens, 1829 (Fältmätare)
  1. dubitata (Linnaeus, 1758) (Vägtornsmätare)
Philereme Hübner, 1825 (Klaffmätare)
  1. transversata (Hufnagel, 1767) (Svartbrun klaffmätare)
Euphyia Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. unangulata (Haworth, 1809) (Vinklad fältmätare)
Epirrita Hübner, 1822 (Höstmätare)
  1. dilutata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Töcknig höstmätare)
  2. christyi (Allen, 1906) (Christys höstmätare)
  3. autumnata (Borkhausen, 1794) (Allmän höstmätare)
Operophtera Hübner, 1825 (Frostmätare)
  1. brumata (Linnaeus, 1758) (Allmän frostfjäril)
  2. fagata (Scharfenberg, 1805) (Björkfrostfjäril)
Perizoma Hübner, 1825 (Fältmätare)
  1. affinitata (Stephens, 1831) (Blärefältmätare)
  2. alchemillata (Linnaeus, 1758) (Dånfältmätare)
  3. flavofasciata (Thunberg, 1792) (Brunflammig fältmätare)
  4. didymata (Linnaeus, 1758) (Tvillingfläckad fältmätare)
  5. parallelolineata (Retzius, 1783) (Parallellinjerad fältmätare)
Eupithecia Curtis, 1825 (Malmätare)
  1. tenuiata (Hübner, 1813) (Pilmalmätare)
  2. inturbata (Hübner, 1817) (Lönnmalmätare)
  3. plumbeolata (Haworth, 1809) (Kovallmalmätare)
  4. abietaria (Goeze, 1781) (Större grankottmätare)
  5. linariata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Linariamalmätare)
  6. exiguata (Hübner, 1813) (Rönnmalmätare)
  7. venosata (Fabricius, 1787) (Glimmalmätare)
  8. centaureata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Klintmalmätare)
  9. actaeata Walderdorff, 1869 (Paddbärsmalmätare)
  10. intricata (Zetterstedt, 1839) (Zetterstedts malmätare)
  11. satyrata (Hübner, 1813) (Tistelmalmätare)
  12. absinthiata (Clerck, 1759) (Absintmalmätare)
  13. assimilata Doubleday, 1856 (Humlemalmätare)
  14. vulgata (Haworth, 1809) (Allmän malmätare)
  15. tripunctaria Herrich-Schäffer, 1852 (Björnflokemalmätare)
  16. subfuscata (Haworth, 1809) (Hallonmalmätare)
  17. icterata (Villers, 1789) (Röllekemalmätare)
  18. succenturiata (Linnaeus, 1758) (Gråbomalmätare)
  19. indigata (Hübner, 1813) (Tallmalmätare)
  20. innotata (Hufnagel, 1767) (Malörtsmalmätare)
  21. pusillata (Denis & Schiffermüller, 1775) (Enmalmätare)
  22. lanceata (Hübner, 1825) (Lansettvingad malmätare)
  23. tantillaria Boisduval, 1840 (Granmalmätare)
  24. conterminata (Lienig & Zeller, 1846) (Spetsvingad malmätare)
Gymnoscelis Mabille, 1868 (Malmätare)
  1. rufifasciata (Haworth, 1809) (Tvåsporrad malmätare)
Pasiphila Meyrick, 1883 (Malmätare)
  1. rectangulata (Linnaeus, 1758) (Grön malmätare)
  2. chloerata (Mabille, 1870) (Slånmalmätare)
  3. debiliata (Mabille, 1870) (Blåbärsmalmätare)
Anticollix Prout, 1938 (Malmätare)
  1. sparsata (Treitschke, 1828) (Videörtmätare)
Aplocera Stephens, 1827 (Taggmätare)
  1. plagiata (Linnaeus, 1758) (Allmän taggmätare)
Odezia Boisduval, 1840 (Backmätare)
  1. atrata (Linnaeus, 1758) (Sotmätare)
Lobophora Curtis, 1825 (Lobmätare)
  1. halterata (Hufnagel, 1767) (Gråaktig lobmätare)
Trichopteryx Hübner, 1825 (Lobmätare)
  1. carpinata (Borkhausen, 1794) (Asplobmätare)
Pterapherapteryx Curtis, 1825 (Lobmätare)
  1. sexalata (Retzius, 1783) (Långflikad lobmätare)

Noctuoidea (Nattflyartade fjärilar)
Notodontidae (Tandspinnare)
Pygaerinae (Högstjärtar)

Clostera Samouelle, 1819 (Högstjärtar)
  1. curtula (Linnaeus, 1758) (Rödgrå högstjärt)
  2. pigra (Hufnagel, 1766) (Pärlgrå högstjärt)

Notodontinae (Tandspinnare)

Cerura Schrank, 1802 (Gaffelsvansar)
  1. vinula (Linnaeus, 1758) (Allmän gaffelsvans)
Furcula Lamarck, 1816 (Gaffelsvansar)
  1. bicuspis (Borkhausen, 1790) (Snövit gaffelsvans)
  2. bifida (Brahm, 1787) (Gråvit gaffelsvans)
Notodonta Ochsenheimer, 1810 (Tandvingar)
  1. dromedarius (Linnaeus, 1767) (Björktandvinge)
  2. torva (Hübner, 1803) (Asptandvinge)
Drymonia Hübner, 1819 (Vinterekspinnare)
  1. ruficornis (Hufnagel, 1766) (Vinterekspinnare)
Pheosia Hübner, 1819 (Porslinsvingar)
  1. tremula (Clerck, 1759) (Pilporslinsvinge)
  2. gnoma (Fabricius, 1777) (Björkporslinsvinge)
Pterostoma Germar, 1812 (Tandspinnare)
  1. palpina (Clerck, 1759) (Näbbspinnare)
Odontosia Hübner, 1819 (Flikvingar)
  1. carmelita (Esper, 1799) (Björkflikvinge)
Gluphisia Boisduval, 1828 (Tandspinnare)
  1. crenata (Esper, 1785) (Vecklarespinnare)

Phalerinae (Tandvingar)

Phalera Hübner, 1819 (Tandspinnare)
  1. bucephala (Linnaeus, 1758) (Oxhuvudspinnare)
Peridea Stephens, 1828 (Tandvingar)
  1. anceps (Goeze, 1781) (Ektandvinge)

Heterocampinae (Tandvingar)

Stauropus Germar, 1812 (Tandspinnare)
  1. fagi (Linnaeus, 1758) (Ekorrspinnare)

Noctuidae (Nattflyn)
Acronictinae (Aftonflyn)

Acronicta Ochsenheimer, 1816 (Aftonflyn)
  1. psi (Linnaeus, 1758) (Psiaftonfly)
  2. aceris (Linnaeus, 1758) (Lönnaftonfly)
  3. leporina (Linnaeus, 1758) (Vitt aftonfly)
  4. megacephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Storhuvat aftonfly)
  5. rumicis (Linnaeus, 1758) (Syreaftonfly)
Craniophora Snellen, 1867 (Aftonflyn)
  1. ligustri (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ligusterfly)

Herminiinae (Sprötflyn)

Macrochilo Hübner, 1825 (Sprötflyn)
  1. cribrumalis (Hübner, 1793) (Svartpunkterat sprötfly)
Polypogon Schrank, 1802 (Sprötflyn)
  1. tentacularia (Linnaeus, 1758) (Allmänt sprötfly)
Zanclognatha Lederer, 1857 (Sprötflyn)
  1. tarsipennalis (Treitschke, 1835) (Gulgrått tofsfly)

Strepsimaninae (Näbbflyn)

Hypenodes Doubleday, 1850 (Näbbflyn)
  1. humidalis Doubleday, 1850 (Litet malfly)

Catocalinae (Ordensflyn)
Catocalini (Ordensflyn)

Catocala Schrank, 1802 (Ordensflyn)
  1. sponsa (Linnaeus, 1767) (Vågbandat ordensfly)
  2. fraxini (Linnaeus, 1758) (Blåbandat ordensfly)
  3. promissa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ekordensfly)

Toxocampini (Vickerflyn)

Lygephila Billberg, 1820 (Vickerflyn)
  1. pastinum (Treitschke, 1826) (Helfläckat vickerfly)

Callidiini (Slåtterflyn)

Callistege Hübner, 1823 (Slåtterflyn)
  1. mi (Clerck, 1759) (Vitbrokigt slåtterfly)
Euclidia Ochsenheimer, 1816 (Slåtterflyn)
  1. glyphica (Linnaeus, 1758) (Gulbrokigt slåtterfly)

Aventiini (Mönsterflyn)

Laspeyria Germar, 1810 (Mönsterflyn)
  1. flexula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sikelfly)

Hypeninae (Näbbflyn)

Hypena Schrank, 1802 (Näbbflyn)
  1. proboscidalis (Linnaeus, 1758) (Brunstreckat näbbfly)
Phytometra Hawort, 1809 (Näbbflyn)
  1. viridaria (Clerck, 1759) (Jungfrulinfly)
Rivula Guenée, 1845 (Näbbflyn)
  1. sericealis (Scopoli, 1763) (Trådspinnarfly)
Parascotia Hübner, 1825 (Näbbflyn)
  1. fuliginaria (Linnaeus, 1761) (Svampfly)

Plusiinae (Metallflyn)
Plusiini (Metallflyn)

Polychrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. moneta (Fabricius, 1787) (Guldgult metallfly)
Diachrysia Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. chrysitis (Linnaeus, 1758) (Grönglänsande metallfly)
  2. stenochrysis (Warren, 1913) (Mittfältsdelat metallfly)
Macdunnoughia Kostrowicki, 1961 (Metallflyn)
  1. confusa (Stephens, 1850) (Dropptecknat metallfly)
Plusia Ochsenheimer, 1816 (Metallflyn)
  1. putnami Grote, 1873 (Sumpmetallfly)
Autographa Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. gamma (Linnaeus, 1758) (Gammafly)
  2. mandarina (Freyer, 1846) (Silverlinjerat metallfly)
  3. pulchrina (Haworth, 1809) (Purpurfärgat metallfly)
  4. jota (Linnaeus, 1758) (Violettrött metallfly)
  5. bractea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Platinafläckat metallfly)
Syngrapha Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. interrogationis (Linnaeus, 1758) (Frågeteckenmetallfly)

Abrostolini (Nässelflyn)

Abrostola Ochsenheimer, 1816 (Nässelflyn)
  1. tripartita (Hufnagel, 1766) (Grönvitt nässelfly)
  2. triplasia (Linnaeus, 1758) (Brungult nässelfly)

Eustrotiinae (Glansflyn)

Protodeltote Ueda, 1984 (Glansflyn)
  1. pygarga (Hufnagel, 1766) (Vitfläckat glansfly)
Deltote Reichenbach, 1817 (Glansflyn)
  1. uncula (Clerck, 1759) (Gråkantat glansfly)
Trisateles Tams, 1939 (Sprötflyn)
  1. emortualis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Palpfly)

Cuculliinae (Kapuschongflyn)

Cucullia Schrank, 1802 (Kapuschongflyn)
  1. absinthii (Linnaeus, 1761) (Absintkapuschongfly)
  2. lactucae (Denis & Schiffermüller, 1775) (Blågrått kapuschongfly)
  3. umbratica (Linnaeus, 1758) (Grått kapuschongfly)
  4. gnaphalii (Hübner, 1813) (Gullriskapuschongfly)
Calophasia Stephens, 1829 (Hagflyn)
  1. lunula (Hufnagel, 1766) (Fläckat linariafly)

Psaphidini (Hagflyn)

Allophyes Tams, 1942 (Hagflyn)
  1. oxyacanthae (Linnaeus, 1758) (Hagtornsfly)

Amphipyrinae (Buskflyn)

Amphipyra Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
  1. pyramidea (Linnaeus, 1758) (Stort buskfly)
  2. berbera Rungs, 1949 (Afrikabuskfly)
  3. tragopoginis (Clerck, 1759) (Treprickigt buskfly)

Heliothinae (Knölflyn)

Pyrrhia Hübner, 1821 (Knölflyn)
  1. umbra (Hufnagel, 1766) (Guldfly)

Hadeninae (Nejlikflyn)
Orthosiini (Sälgflyn)

Panolis Hübner, 1821 (Skogsflyn)
  1. flammea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tallfly)
Orthosia Ochsenheimer, 1816 (Sälgflyn)
  1. incerta (Hufnagel, 1766) (Föränderligt sälgfly)
  2. gothica (Linnaeus, 1758) (Allmänt sälgfly)
  3. cruda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Litet sälgfly)
  4. populeti (Fabricius, 1781) (Aspsälgfly)
  5. cerasi (Fabricius, 1775) (Oföränderligt sälgfly)

Xylenini (Mantelflyn)

Tiliacea Tutt, 1896 (Gulvingflyn)
  1. aurago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbandat gulvingfly)
Xanthia Ochsenheimer, 1816 (Gulvingflyn)
  1. togata (Esper, 1788) (Violettbandat gulvingfly)
  2. icteritia (Hufnagel, 1766) (Blekgult gulvingfly)
  3. gilvago (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ockragult gulvingfly)
Agrochola Hübner, 1821 (Backflyn)
  1. nitida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Glänsande backfly)
  2. litura (Linnaeus, 1761) (Kantfläckigt backfly)
  3. helvola (Linnaeus, 1758) (Gulrött backfly)
  4. lota (Clerck, 1759) (Rödstreckat backfly)
  5. macilenta (Hübner, 1809) (Lädergult backfly)
  6. circellaris (Hufnagel, 1766) (Tvärlinjerat backfly)
Conistra Hübner, 1821 (Plattflyn)
  1. vaccinii (Linnaeus, 1761) (Lingonplattfly)
  2. rubiginosa (Scopoli, 1763) (Svartprickigt plattfly)
  3. rubiginea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rostgult plattfly)
  4. erythrocephala (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulhövdat plattfly)
Brachylomia Hampson, 1906 (Pilflyn)
  1. viminalis (Fabricius, 1776) (Allmänt pilfly)
Lithophane Hübner, 1821 (Träflyn)
  1. ornitopus (Hufnagel, 1766) (Vitgrått träfly)
  2. furcifera (Hufnagel, 1766) (Gaffeltecknat träfly)
  3. consocia (Borkhausen, 1792) (Alträfly)
  4. lamda (Fabricius, 1787) (Blågrått träfly)
Lithomoia Hübner, 1821 (Mantelflyn)
  1. solidaginis (Hübner, 1803) (Grått mantelfly)
Xylena Ochsenheimer, 1816 (Mantelflyn)
  1. vetusta (Hübner, 1813) (Mindre mantelfly)
Eupsilia Hübner, 1821 (Plattflyn)
  1. transversa (Hufnagel, 1766) (Trefläckigt vågfly)
Dichonia Hübner, 1821 (Höstflyn)
  1. aprilina (Linnaeus, 1758) (Grönt ekfly)
Dryobotodes Warren, 1910 (Höstflyn)
  1. eremita (Fabricius, 1775) (Föränderligt ekfly)
Antitype Hübner, 1821 (Höstflyn)
  1. chi (Linnaeus, 1758) (Vitgrått klippfly)
Ammoconia Lederer, 1857 (Höstflyn)
  1. caecimacula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grått höstfly)
Dasypolia Guenée, 1852 (Hagflyn)
  1. templi (Thunberg, 1792) (Tempelfly)
Polymixis Hübner, 1820 (Höstflyn)
  1. polymita (Linnaeus, 1761) (Grönbrunt klippfly)
  2. gemmea (Treitschke, 1825) (Vitfläckigt ängsfly)
Mniotype Franclemont, 1941 (Ängsflyn)
  1. adusta (Esper, 1790) (Brunt ängsfly)
  2. satura (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettbrunt ängsfly)
Iphimorphini (Vecklarflyn)

Elaphria Hübner, 1818 (Glansflyn)
  1. venustula (Hübner, 1790) (Litet glansfly)
Caradrina Ochsenheimer, 1816 (Lövflyn)
  1. morpheus (Hufnagel, 1766) (Brungult lövfly)
Platyperigea Smith, 1894 (Lövflyn)
  1. montana (Bremer, 1864) (Ljusgrått lövfly)
Paradrina Boursin, 1937 (Lövflyn)
  1. selini (Boisduval, 1840) (Grått lövfly)
  2. clavipalpis (Scopoli, 1763) (Allmänt lövfly)
Hoplodrina Boursin, 1937 (Lövflyn)
  1. octogenaria (Goeze, 1781) (Gulaktigt lövfly)
  2. blanda (Denis & Schiffermüller, 1775) (Maskroslövfly)
Charanyca Billberg, 1820 (Lövflyn)
  1. trigrammica (Hufnagel, 1766) (Streckfly)
Chilodes Herrich-Schäffer, 1849 (Rörflyn)
  1. maritima (Tauscher, 1806) (Vassfly)
Dypterygia Stephens, 1829 (Buskflyn)
  1. scabriuscula (Linnaeus, 1758) (Brunsvart syrefly)
Rusina Stephens, 1829 (Buskflyn)
  1. ferruginea (Esper, 1785) (Mörkbrunt skuggfly)
Trachea Ochsenheimer, 1816 (Buskflyn)
  1. atriplicis (Linnaeus, 1758) (Mållfly)
Euplexia Stephens, 1829 (Buskflyn)
  1. lucipara (Linnaeus, 1758) (Lyktbärare)
Phlogophora Treitschke, 1825 (Buskflyn)
  1. meticulosa (Linnaeus, 1758) (Tandfly)
Hyppa Duponchel, 1845 (Buskflyn)
  1. rectilinea (Esper, 1788) (Raggfly)
Ipimorpha Hübner, 1821 (Vecklarflyn)
  1. retusa (Linnaeus, 1761) (Inbuktat vecklarfly)
  2. subtusa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvärkantat vecklarfly)
Enargia Hübner, 1821 (Buskflyn)
  1. paleacea (Esper, 1788) (Vinkelfly)
Parastichtis Hübner, 1821 (Backflyn)
  1. suspecta (Hübner, 1817) (Rödflammigt backfly)
  2. ypsillon (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tappfläckat backfly)
Dicycla Guenée, 1852 (Buskflyn)
  1. oo (Linnaeus, 1758) (Kretsfly)
Cosmia Ochsenheimer, 1816 (Rovflyn)
  1. pyralina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brunrött rovfly)
  2. trapezina (Linnaeus, 1758) (Ockragult rovfly)

Apameini (Ängsflyn)

Apamea Ochsenheimer, 1816 (Ängsflyn)
  1. monoglypha (Hufnagel, 1766) (Stort ängsfly)
  2. lithoxylaea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Träfärgat ängsfly)
  3. crenata (Hufnagel, 1766) (Allmänt ängsfly)
  4. lateritia (Hufnagel, 1766) (Tegelrött ängsfly)
  5. furva (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tåtelängsfly)
  6. rubrirena Treitschke, 1825 (Rödtofsat ängsfly)
  7. oblonga (Haworth, 1809) (Jordgrått ängsfly)
  8. remissa (Hübner, 1809) (Föränderligt ängsfly)
  9. illyria Freyer, 1846 (Illyriskt ängsfly)
  10. sordens (Hufnagel, 1766) (Sädesängsfly)
  11. scolopacina (Esper, 1788) (Gulhalsat ängsfly)
  12. ophiogramma (Esper, 1794) (Halvbrunt ängsfly)
Oligia Hübner, 1821 (Ängsflyn)
  1. strigilis (Linnaeus, 1758) (Hundäxingsängsfly)
  2. latruncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödskimrande ängsfly)
Mesoligia Boursin, 1965 (Ängsflyn)
  1. furuncula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåfärgat ängsfly)
  2. literosa (Haworth, 1809) (Strandängsfly)
Mesapamea Heinicke, 1959 (Ängsflyn)
  1. secalis (Linnaeus, 1758) (Vitaxfly)
  2. didyma (Esper, 1788) (Litet vitaxfly)
Luperina Boisduval, 1828 (Rotflyn)
  1. testacea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gräsrotfly)
  2. zollikoferi (Freyer, 1836) (Zollikofers nattfly)
Rhizedra Warren, 1911 (Rörflyn)
  1. lutosa (Hübner, 1803) (Dyfly)
Amphipoea Billberg, 1820 (Stamflyn)
  1. oculea (Linnaeus, 1761) (Fläckat stamfly)
  2. fucosa (Freyer, 1830) (Allmänt stamfly)
  3. lucens (Freyer, 1845) (Högmossestamfly)
Hydraecia Guenée, 1841 (Stamflyn)
  1. micacea (Esper, 1789) (Potatisstamfly)
Staurophora Reichenbach, 1817 (Rotflyn)
  1. celsia (Linnaeus, 1758) (Grönt rotfly)
Celaena Stephens, 1829 (Stamflyn)
  1. haworthii (Curtis, 1829) (Haworths ängsfly)
  2. leucostigma (Hübner, 1808) (Sumpfly)
Nonagria Ochsenheimer, 1816 (Rörflyn)
  1. typhae (Thunberg, 1784) (Kaveldunsrörfly)
Arenostola Hampson, 1908 (Rörflyn)
  1. phragmitidis (Hübner, 1803) (Vassrågfly)
Chortodes Tutt, 1897 (Stråflyn)
  1. fluxa (Hübner, 1809) (Rörstråfly)

Hadenini (Lundflyn)

Hadula Staudinger, 1889 (Lundflyn)
  1. trifolii (Hufnagel, 1766) (Klöverfly)
Polia Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
  1. bombycina (Hufnagel, 1766) (Brungrått lundfly)
  2. hepatica (Clerck, 1759) (Gröngrått lundfly)
  3. nebulosa (Hufnagel, 1766) (Dimmigt lundfly)
Lacanobia Billberg, 1820 (Lundflyn)
  1. w-latinum (Hufnagel, 1766) (Ginstfly)
  2. thalassina (Hufnagel, 1766) (Brunt lundfly)
  3. contigua (Denis & Schiffermüller, 1775) (Brokigt lundfly)
  4. suasa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Föränderligt lundfly)
  5. oleracea (Linnaeus, 1758) (Grönsaksfly)
Ceramica Guenée, 1852 (Ärtflyn)
  1. pisi (Linnaeus, 1758) (Ärtfly)
Hada Billberg, 1820 (Nejlikflyn)
  1. plebeja (Linnaeus, 1761) (Tandfläckigt lundfly)
Mamestra Ochsenheimer, 1816 (Lundflyn)
  1. brassicae (Linnaeus, 1758) (Kålfly)
Sideridis Hübner, 1821 (Lundflyn)
  1. rivularis (Fabricius, 1775) (Violettrött nejlikfly)
  2. reticulata (Goeze, 1781) (Vitribbat lundfly)
Hecatera Guenée, 1852 (Lundflyn)
  1. bicolorata (Hufnagel, 1766) (Litet lundfly)
Hadena Schrank, 1802 (Nejlikflyn)
  1. bicruris (Hufnagel, 1766) (Allmänt nejlikfly)
  2. confusa (Hufnagel, 1766) (Vackert nejlikfly)
  3. perplexa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulbrunt nejlikfly)
Lasionycta Aurivillius, 1892 (Nejlikflyn)
  1. proxima (Hübner, 1808) (Oäkta nejlikfly)
Cerapteryx Curtis, 1833 (Gräsflyn)
  1. graminis (Linnaeus, 1758) (Allmänt gräsfly)
Tholera Hübner, 1821 (Gräsflyn)
  1. cespitis (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkbrunt fältfly)
  2. decimalis (Poda, 1761) (Vitribbat fältfly)

Mythimnini (Gräsflyn)

Mythimna Ochsenheimer, 1816 (Gräsflyn)
  1. conigera (Denis & Schiffermüller, 1775) (Vitfläckat gräsfly)
  2. ferrago (Fabricius, 1787) (Tegelrött gräsfly)
  3. straminea (Treitschke, 1825) (Gråhalsat gräsfly)
  4. impura (Hübner, 1808) (Brungult gräsfly)
  5. pallens (Linnaeus, 1758) (Halmgult gräsfly)
Mythimna Ochsenheimer, 1816 (Gräsflyn)
  1. comma (Linnaeus, 1761) (Kommatecknat gräsfly)
  2. obsoleta (Hübner, 1808) (Punkterat gräsfly)

Noctuinae (Jordflyn)

Euxoa Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. obelisca (Denis & Schiffermüller, 1775) (Obeliskjordfly)
  2. eruta (Hübner, 1827) (Dunkelt jordfly)
  3. tritici (Linnaeus, 1761) (Kryptiskt jordfly)
  4. nigricans (Linnaeus, 1761) (Svartaktigt jordfly)
Agrotis Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
  1. segetum (Denis & Schiffermüller, 1775) (Sädesbroddfly)
  2. clavis (Hufnagel, 1766) (Barkfärgat jordfly)
  3. exclamationis (Linnaeus, 1758) (Åkerjordfly)
Actinotia Hübner, 1821 (Johannesörtflyn)
  1. polyodon (Clerck, 1759) (Tandat johannesörtfly)
Axylia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. putris (Linnaeus, 1761) (Träfärgat jordfly)
Ochropleura Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. plecta (Linnaeus, 1761) (Litet jordfly)
Eugnorisma Boursin, 1946 (Jordflyn)
  1. depuncta (Linnaeus, 1761) (Punkterat jordfly)
Epipsilia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. grisescens (Fabricius, 1794) (Grått jordfly)
Rhyacia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. simulans (Hufnagel, 1766) (Gulgrått jordfly)
Noctua Linnaeus, 1758 (Bandflyn)
  1. pronuba (Linnaeus, 1758) (Allmänt bandfly)
  2. fimbriata (Schreber, 1759) (Bredbandat bandfly)
  3. orbona (Hufnagel, 1766) (Kantfläckat bandfly)
  4. comes (Hübner, 1813) (Leverbrunt bandfly)
Epilecta Hübner, 1821 (Bandflyn)
  1. linogrisea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gråvattrat bandfly)
Spaelotis Boisduval, 1840 (Jordflyn)
  1. ravida (Denis & Schiffermüller, 1775) (Mörkt jordfly)
Opigena Boisduval, 1840 (Jordflyn)
  1. polygona (Denis & Schiffermüller, 1775) (Tvåkölat jordfly)
Graphiphora Ochsenheimer, 1816 (Jordflyn)
  1. augur (Fabricius, 1775) (Spåmansjordfly)
Lycophotia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. porphyrea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Ljungjordfly)
Diarsia Hübner, 1821 (Jordflyn)
  1. mendica (Fabricius, 1775) (Föränderligt jordfly)
  2. dahlii (Hübner, 1813) (Dahls jordfly)
  3. brunnea (Denis & Schiffermüller, 1775) (Rödbrunt jordfly)
  4. rubi (Vieweg, 1790) (Hallonjordfly)
  5. florida (F. Schmidt, 1859) (Ljust hallonjordfly)
Xestia Hübner, 1818 (Jordflyn)
  1. c-nigrum (Linnaeus, 1758) (C-tecknat jordfly)
  2. triangulum (Hufnagel, 1766) (Gråhalsat jordfly)
  3. baja (Denis & Schiffermüller, 1775) (Svartpunkterat jordfly)
  4. rhomboidea (Esper, 1790) (Brunfläckigt jordfly)
  5. sexstrigata (Haworth, 1809) (Tvärlinjerat jordfly)
  6. xanthographa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulfläckigt jordfly)
Eurois Hübner, 1821 (Skogsflyn)
  1. occulta (Linnaeus, 1758) (Stort skogsfly)
Anaplectoides Mc Dunnough, 1929 (Skogsflyn)
  1. prasina (Denis & Schiffermüller, 1775) (Grönskimrande skogsfly)
Cerastis Ochsenheimer, 1816 (Skogsflyn)
  1. rubricosa (Denis & Schiffermüller, 1775) (Violettrött skogsfly)
Naenia Stephens, 1822 (Skogsflyn)
  1. typica (Linnaeus, 1758) (Gråribbat skogsfly)

Lymantriidae (Tofsspinnare)

Lymantria Hübner, 1819 (Nunnor)
  1. monacha (Linnaeus, 1758) (Nunna)
Leucoma Hübner, 1822 (Gumpspinnare)
  1. salicis (Linnaeus, 1758) (Videspinnare)

Nolidae (Trågspinnarflyn)
Nolinae (Trågspinnarflyn)

Meganola Dyar, 1898 (Trågspinnarflyn)
  1. strigula (Denis & Schiffermüller, 1775) (Gulpuckligt trågspinnarfly)
Nola Leach, 1815 (Trågspinnarflyn)
  1. cucullatella (Linnaeus, 1758) (Gulpuckligt trågspinnarfly)
  2. confusalis (Herrich-Schäffer, 1847) (Brunpuckligt trågspinnarfly)

Chloephorinae (Fotsläpare)
Sarrothripini (Fotsläpare)

Nycteola Hübner, 1822 (Fotsläpare)
  1. revayana (Scopoli, 1772) (Ekfotsläpare)

Chloephorini (Spinnarflyn)

Bena Billberg, 1820 (Spinnarflyn)
  1. bicolorana Fuessly, 1775 (Stort båtspinnarfly)
Pseudoips Hübner, 1825 (Spinnarflyn)
  1. prasinana (Linnaeus, 1758) (Allmänt båtspinnarfly)

Arctiidae (Oäkta spinnare)
Lithosiinae (Lavspinnare)

Thumatha Walker, 1866 (Hinnvingar)
  1. senex (Hübner, 1808) (Grågul hinnvinge)
Cybosia Hübner, 1819 (Borstspinnare)
  1. mesomella (Linnaeus, 1758) (Vit borstspinnare)
Eilema Hübner, 1819 (Lavspinnare)
  1. depressa (Esper, 1787) (Nankingul lavspinnare)
  2. lurideola (Zincken, 1817) (Blygrå lavspinnare)
  3. complana (Linnaeus, 1758) (Mörkgrå lavspinnare)
  4. lutarella (Linnaeus, 1758) (Ockragul lavspinnare)

Arctiinae (Oäkta spinnare)

Phragmatobia Stephens, 1828 (Tigerspinnare)
  1. fuliginosa (Linnaeus, 1758) (Rostvinge)
Spilosoma Curtis, 1825 (Tigerspinnare)
  1. lutea (Hufnagel, 1766) (Gul tigerspinnare)
  2. lubricipeda (Linnaeus, 1758) (Allmän tigerspinnare)
Diaphora Stephens, 1827 (Tigerspinnare)
  1. mendica (Clerck, 1759) (Grå tigerspinnare)
Diacrisia Hübner, 1819 (Björnspinnare)
  1. sannio (Linnaeus, 1758) (Rödfransad björnspinnare)
Arctia Schrank, 1802 (Björnspinnare)
  1. caja (Linnaeus, 1758) (Björnspinnare)

Införda arter

Opogona Zeller, 1853 (Växthusmalar)
  1. sacchari (Bojer, 1856) (Bananmal)
  2. omoscopa (Meyrick, 1893) (Sockerrörsmal)
Oinophila Stephens, 1848 (Växthusmalar)
  1. v-flava (Haworth, 1828) (V-tecknad mal)
Sitotroga Heinemann, 1870 (Cerealiemalar)
  1. cerealella (Olivier, 1788) (Majsmal)
Duponchelia Zeller, 1874 (Tandsydmott)
  1. fovealis (Zeller, 1847) (Tandsydmott)
Actias Leach, 1815 (Påfågelspinnare)
  1. selene Kirby, 1896 (Långsvansad påfågelspinnare)
Charaxes Ochsenheimer, 1816 (Ädelfjärilar)
  1. jasius (Linnaeus, 1766) (Pascha)
Chrysodeixis Hübner, 1821 (Metallflyn)
  1. keili Behounek & Ronkay, 1999 (Orkidémetallfly)

Åter till Ekoparkens insekter

Sektionen för entomologis välkomstsida

NRM:s välkomstsida


http://www.nrm.se/en/ekop-lep.html.se
Senaste uppdatering: 24 oktober 2010
Ansvarig för denna sida: Bert Gustafsson